EIDS«AIÉ WOENSDAG 16 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 QemengAeffi&dcfiten SLACHTOFFERS VAN HET WATER Maandag is te Hengelo de 53-jarige me taalbewerker G. de Rooy, die met twee vrienden in het Twentekanaal was gaan baden, verdronken. Maandagavond is een stoker van een op de rivier de Merwede nabij de gemeente Woudrichem liggende sleepboot bij het zwemmen in die rivier verdronken, Het slachtoffer laat een vrouw en kind na. De gemeentepolitie te Bergen op Zoom heeft gisteren uit het water het stoffelijk overschot opgedregd van den 24-jarigen J. W. uit de gemeente Wouw. De jongeman was hier met nog eenige anderen wezen zwemmen. Hoe het ongeluk is gebeurd, is niet bekend, doch 's avonds werd de jon gen bij de politie als vermist opgegeven en werden zijn kleeren en fiets bij het water gevonden. Gistermorgen werd met dreg gen aangevangen, doch eerst 's avonds slaagde men er in het lichaam te bergen. Gistermorgen te circa 5 uür is in de Delfshavensche Schie, nabij de Mathenes- serbrug te Rotterdam het lijk opgehaald van een onbekende vrouw van ongeveer 65 a 70 jaar. Aan den ringvinger bevindt zich een gouden ring met de inscriptie C. Stok, alsmede een gouden ring met een zwarten steen. BOERDERIJEN DOOR BLIKSEM VERNIELD. Door blikseminslag is te Silvolde de boer derij van den heer Ley geheel vernield. In de buurtschap Kring van Dorth te Gorssel is de kapitale boerderij van „Lit- tink" bewoond door de familie Groot Bronsvoort, door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. Vier varkens kwamen in de vlammen om. MOORDAANSLAG TE STADSKANAAL. Tusschen J. B. en de echtgenoote van R. W. te Stadskanaal was in den loop der tij den een verhouding ontstaan. De laatste dagen logeerde ten huize van B. -een jong- mensch uit Nijmegen en toen deze ook naar de gunst van de vrou\fr dong, was dit geenszins naar den zin van B. Het gevolg hiervan was, dat het Dins dagmorgen in de Hoofdstraat te Stadska naal tot een botsing tusschen beide man nen kwam, waarbij de Nijmegenaar twee maal door B. met een dolkmes werd ge stoken en levensgevaarlijk gewond. De getroffene is naar het R. K. Zieken huis in Winschoten overgebracht, terwijl de dader kon worden gearresteerd. Deze heeft inmiddels een bekentenis af gelegd. Talrijke arrestaties te Zwolle. Zaterdag j.l. des avonds omstreeks 10 uur, werd aan de politie te Zwolle kennis gegeven, dat er in een perceel, gelegen aan den Molenweg, aldaar, en bewoond door L. V., twee koffers waren gebracht, waarin vermoedelijk thee, koffie en vet vervoerd werd. De politie heeft daarop on middellijk een onderzoek ingesteld, waar bij bleek, dat in de afgeloopen maanden in en rond dit perceel een ware smokkelhan del werd gedreven in sigaren, kaas, vleesch, vet, boter, olie en koffie. Hierbij waren direct betrokken elf per sonen, die in arrest zijn gesteld en tegen wie procesverbaal is opgemaakt. Verder heeft- de politie proces-verbaal opgemaakt' tegen een tweetal slagers te Zwolle, W. D. en J. B., terzake het frauduleus slachten van ongeveer 25 varkens en het verkoopen van vleesch buiten de distributie om zon der bonnen. Deze varkens werden gedood in Zwollerkerspel in een schuur van M. M., die de varkens le'verde, en vandaar ver voerd door P. P. Ook tegen deze personen is procesverbaal opgemaakt, M. M. heeft nog een voorwaardelijk vonnis van 3 maan den gevangenisstraf voor dezelfde feiten tot zijn last. De koffie, welke te Zwolle verkocht werd, kwam uit Kampen van K. H. N., die deze verkocht zonder bonnen. Tijdens dit onderzoek vond de politie ook nog een partijtje textielgoederen, wel ke verkocht werden zonder punten, waar bij betrokken waren Joh. V. en mevr. P., beiden te Zwolle. Verder is tegen een aantal inwoners van SPORT LEIDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN EN POLITIEWEDSTRIJDEN. Voor de wedstrijden om het kampioen schap van Leiden en die van de politie, welke morgenavond te 7 uur in de Zijl zul len worden gehouden, blijkt groote deel name te zullen zijn. Zoo schreven voor het nummer 50 M. schoolslag politie-, spoor- en trampersoneel 31 deelnemers in en voor den rugslag 7, terwijl op het nummer hin- derniszwemmen 18 zwemmers elkaar zul len bekampen. Het popduiken telt 10 deel nemers, terwijl er 15 ingeschrevenen zijn voor de massa-handicap. Behalve de esta fettes staat ook nog een nummer tobbeva ren op het programma. Op de 100 M. borstcrawl om het kam pioenschap van Leiden moet J. Blansjaar (de Zijl) zijn titel verdedigen tegen 7 me dedingers, zoodat dit dus een spannend nummer belooft te worden. De 100 M. schoolslagtelt 5 deelnemers. Vier deel neemsters zijn er voor de 50 M. borstcrawl om het kampioenschap van Leiden, even als op de 50 M. schoolslag. De 5 x 50 M. borstcrawl brengt de ploegen van de Zijl en L.Z.C. aan den start; voor de 3 x 50 M. wisselslag gaan 5 ploegen te water, t.w. De Zijl I en II, L.Z.C. I en II en Poelmeer. Het programma wordt besloten met een komisch nummer. WATERPOLO ZIAN KAMPIOEN. Door een 31 overwinning op SZC heeft ZIAN gisteren het kampioenschap barer afdeeling behaald. De stand is: gesp. gew. gel. verl. v—t pnt. ZIAN 6 6 3810 12 LZC 7 3 1 3 19—20 7 Maas 4 2 2 1110 4 SZC 6 2—4 12—18 4 Poelmeer 5 14 931 1 DE ZIJLHAARLEM 1—4. Gisteravond speelde de Zijl voor de competitie tegen Haarlem. Onder groote 'belangstelling stellen beide zeventallen zich volledig op. Haarlem is bet eerst bij den bal, maar de aanval loopt op niets uit. Direct daarop is de Zijl in den aanval en een i prachtig schot van de Looff wordt door de dloellat gekeerd. Even later krijgt de Zijl opnieuw een kans door van Eg- mond, maai- door te lang wachten gaat de kans verloren. Ha'arlem gaat ten aanval en door goed samenspel en snel opzwern- men gelukt bet den midvoor te doelpunten (01). Tot twéémaal toe redt Keyser een zeker schijnend doelpunt de laatste echter ten koste van een cvorner Na het nemen van den corner wordt deze door Haarlem in een doelpunt omgezet (02). De Zijl- spelers die niet beboorlijik bij de tegenspe lers blijven spelen een sleebte partij. Even later breekt de rust aan. De Zijl, die thans eenige mooie aanvallen te verwerken krijgt, weet er voor het doel geen raad me de, terwijl de keeper van Haarlem ook op zijn post is. Haarlem geeft bet niet op en het is de linksbuiten, die een schot lost, dat door Keyser zelf in een doelpunt wordt omgezet (03). Tot twee maal toe maakt de midachter een overtreding en de laat ste maal gelukt bet de Looff dit met een doelpunt af te straffen (13). Het is ech ter van korten duur, want Haarlem komt geducht opzetten en bet is weldra 14. Hierna fluit scheidsrechter Moolenaar het einde en heeft Haarlem verdiend) ge wonnen. De stand is nu; gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Haarlem 4 4 193 8 VZV 4 4 23— 6 8 DJK 5 3—2 17—17 6 HVGB 5 1 4 8—26 1 De Zijl 6—15 13—28 1 De wedstrijd de Zijl HZIAN 4 is wegens het niet opkomen van ZIAN niet doorge gaan. f Zwolle proces-verbaal opgemaakt, omdat zij van bovenbedoelde goederen gekocht hadden zonder afgifte van bonnen of pun ten. Aangezien meerdere personen, die bij deze smokkelzaak betrokken waren, de goederen veel te duur verkocht hebben, wordt tegen hen nog procesverbaal opge maakt terzake overtreding van het Prijs- beheerschingsbesluit, zoomede van de Vleeschkeuringswet en van de Verordening van den Rijkscommissaris, houdende voor schriften ter vermijding van het kwellen van dieren bij het slachten van vee. „Tijd". MORGENAVOND 7 UUR en WedstiijdeW Spoor- eii Trampei in jflDE 2 TOEGANGSPRIJS \0 QtNT. 3^" In verband fiiermede 1s de Zwemlnr. „DE ZIJL" MORGttjl na 5 uur GESLOTEN* JxAWNTENNlS NAT. KAMPIOENSCHAPPEN. De tweede dag van de nationale kam pioenschappen, welke op die Mets-banen te Scheven ingen gehouden worden, bracht iets minder gunstig weer. Herhaaldelijk moesten de wedstrijden onderbroken wor den tengevolge van neerplassende regen buien. Mej. Rollin Couquerque heeft nog geen beslissing genomen ten aanzien van haar uitkomen. De mogelijkheid blijft dus nog bestaan, dat zij toch deelneemt aan de ze kampioenschappen om haar titel te ver dedigen. De uitslagen van gisteren luidden: Heerenenkelspel eerste ronde: J. Jacob- son slaat J. van Galen 63 63; M. Lub bers sl. Th. Klinkspoor 6275; E. Swarte sl. N. van Swaay 64 75; jbr de Brauw sl. H. Dungelman 60 62; ir. Pa steur sl. J. van Oort 63 68 8—6; mr. M. Brauwets sl. jbr. P. van Swinderen 63 63; I. Rinkel sl. G. de Goederen 62 61; ir. van Herwijnen sl. H. v. d. d. Broe- ke 1311 86; H. de Haas sl. C. Hoeke 62 64; A. Borren sl. J. Jacobson 64 64; C. Fabius sl. P. Godefroy 63 64; H. van Swol sl. M. Wynans 61 64. Tweede ronde: M. Lubbers sl. E. Swarte 60 62; D. Teschmacher sl. J. Hendricks 6—0 6—1; J. van Olst sl. H. Windt 6—3 63; W. Karsten sl. G. Spiele 75 62; H. Wilton sl. J. de Haas 62 64; J. Bou- man sl. E. v. d. Kruk 64 61; B. van Meegeren jr. sl. C. Bosschaart 61 64. Dames enkelespel, eerste ronde; mej. J. v. d. Wal sl. mej. M. Rinkel 6—3 6—0; mevr. M. Jonquiere sl. mevr. E. van Loon 61 61; mej. E. Klein sl. mej. C. Pastor 60 63; me$. T. Fischer sl. mevr. Hoy er van Herwijmen 36 84 62. Heerendubbelspel, eerste ronde: H. v. Swol en J. v. d. Heide slaan H. Munch en K. van Leeuwen 86 62; B. van Meege ren en H. van Swaay sl. T. Klinkspoor en H. van Vloten 63 60; A. Borren en R. de Brauw sl. J. de Haas en E. Swarte 64 6—2. Gemengd dubbelspel. Eerste ronde: mej. M. Rinkel en H. Koppejan sl. mej. R. Sa- dee en mr. L. Pieters 62 63; mevr. Vleugels Schutter en A. Borren sl. mej. L. Godefroy en P. Eenhoorn 64 61; mevr. M. Jonquiere en H. Wilton sl. mej. T. Wel link en C. Bosschaart 63 64. Des avonds werden nog de volgende par tijen gespeeld: Heerenenkelspel: eerste ronde F. Wie- gers sL L. Pieters 63 64; D. Lucas sl. F. v. d. Graaf 75 62; ir. Loeff wint van drs. A. Reidt (teruggetrokken); H. Voetelink wint van T. Leijenaar (terugge trokken); jbr. de Rooy van Zuidewijn sl. ir. D. Rierie 60 62. Heerenenkelspel tweede ronde: J. Rin kel sL mr. W. Marinkelle 63 62. Daniesenkelspel eerste ronde: mej. J. van Alphen sl. mej. N. Bloemarts 86 60. Damesenkelspel tweede ronde: mevr. N. Vleugels-Schutter sl. mnevr. M. Smul ders 63 64. Heerendubbelspel, eerste ronde: mr. W. Brouwers en L. Rieter sl. G. Spiele en B. Veltenaar 60 60; D. Teschmacher en W. Karsten sl. L. Akkerdijk en jhr. P. v. Swinderen 63 83. Heerendubbelspel tweede ronde: H. van Swol en J. v. d. Heide sl. B. van Meege ren jr. en W. van Swaay 61 61. Gemengd dubbel: eerste ronde mej. Fe- liks en jhr. R. de Brauw sl. mevr. M. Straub-Jansen en J. van Olst 86 75; mej. J. v. d. Wal en T. Hughan sl. hr. en mevr. Herwijmen Wal en T. Hughan sl. hr en mevr. Herwijnen 61 62 mej. E. Klein en J. Jacobsen sl. mevr. E. van Loon en F. Wiegers 4—6 6—4 62. SCHAKEN DR. MAX EUWE NAAR DUITSCHLAND. Tweekamp met fïogoljubow. Onze Nederlanidische schaakkampioen dr. M. Euwè is vertrokken naar Karlsbad, waar hij den strijd zal aanbinden met den Duitschen meester Bogoljubow. Deze twee kamp, die ongeveer drie weken zal duren, omvat twaalf partijen. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN De raad der gemeente Voorschoten ver gaderde op Maandagavond te 8 uur, onder leiding van Burgemeester M. F. Berkhout. Aanwezig waren alle leden. De vergunninghouder J. S. A. Bayly en Jac. van der Lubbe hebben een verzoek tot den raad gericht om hun aanslag in het vergunningsrecht over het jaar 19411942 te willen verminderen met 45 pet. in ver band met de op 1 April jl., ingevoerde rantsoeneering van gedistilleerd, waardoor de omzet van sterken drank over het jaar 19411942 veel kleiner zal zijn dan over 1940. Aangezien uitsluitend wordt gelet op de huurwaarde van de vergunningslocali- teit in verband met den omzet van sterken drank over het afgeloopen jaer. adviseer den B. en W. den raad op het verzoek thans afwijzend te beschikken. Na een op merking van den heer Braggaar volgde de Raad het advies van B. en W. Aankoop gronden verbreeding Leidscheweg. B. en W. adviseerden den raad te be sluiten in het belang van de volkshuisves ting aan te koopen: a. van den heer A. Bins, alhier, pl.m. 40 M2. voor den prijs van 10.per M2. b. van mevrouw C. W. PenEggink, al hier ongeveer 55 M2. grond, eveneens voor den prijs van 10.per M.2, onder enkele nader te bepalen voorwaarden. c. van H. van Amerom, alhier, een ge deelte van den voortuin groot pl.m. 13 M.2 a 10.per M.2. d. van G. J. Yperlaan, alhier, een ge deelte voortuin groot pl.m. 17 M.2 10. per M.2. Van mevrouw de wed. C J. A. Boom Geel te 's-Gravenhage, een gedeelte van een perceel groot ongeveer 74 M.2va 2.50 per M.2, onder enkele nacpr te bepalen voorwaarden. Eij de behandeling van dit punt kwamen de tongen los. De heer Braggaar kon zich slecht vereenigen met het taxatie-rapport daar ook de berm a 5.per M.2 werd getaxeerd, terwijl voorheen voor berm 0.10 werd betaald. De heer Eggink brank een lans om te trachten de kastanjeboomen te behouden. De heer Doeswijk besprak de onteigening van de Oostzijde van den weg en meende, dat dit een nieuw voorstel was. De heer v. d. Marei achtte de verbree ding van de Oostzijde van dezen weg uit den booze. Het is een voorpostengevecht op de huizen aan dien kant. Spr. verklaar de er zich absoluut tegen. De voorzitter beantwoordde de sprekers. Aankoop van berm is er niet, want het zijn voortuinen en tuin. De boomen komen te staan in den rijweg, zoodat deze moeten verdwijnen. Er is geen sprake van een nieuw plan, daar het werk geheel wordt uitgevoerd naar de goedgekeurde en vast gestelde teekening, waarvan niet afgewe ken mag worden. De tramrails moeten meer worden verlegd naar de Oostzijde van den weg. De heer Doeswijk vroeg, of de verbree ding aan de Tüostzijde van den weg tot aan den tuin van den heer Eggink doorging en verklaarde, dat het meerendeel der raads leden de gedachte had met een n'euw voor stel te doen te hebben. De heeren Braggaar en v i. Marei re- pj'ceerden, waarbij de heer Braggaar op merkte dat hij niet zoo zeer ge\ar.t is tegen de verbreeding zelf, maar bevreesd is voor de gevolgen, die er in de toekomst aan vast zitten, terwijl de heer v. d. Marei zich zeer scherp uitdrukte d>or te ;rggen, dat de tuin van den heer Eggink nruziep wo*dt om hem aangenaam te zijn f wel om de kleur. De voorzitter legde de heer v. d. Marei het zwijgen op protesti-frde ten sterkste tegen de insinuatie. Ce verbrce ding aan de Oostzijde eindigt bij het raad huis, waar de nieuwe parallels'!aat komt en om te voorkomen dat de huisjes aan de overzijde niet midden in het tr ^toir kernen te liggen. Wethouder Mens meende, dat h er van een misverstand «*prakp is, hf.r- welk wellicht ontstaan is, omdat niet met de eigenaars aan de Oostzijde gelijktijdig is onderhandeld als met de eigenaars aan de Westzijde. Immers de .veg wordt pre cies op dezelfde breedte aangelegd als op de teekening staat aangegeven. Het geldt h.ei een klein onderdeel van hof geheel plan. De heer de Booy verklaarde de bespre kingen met groote aandacht te hebben ge volgd en daar er blijkbaar een misverstand heerscht, stelde spreker voor. tot aanhou ding van deze zaak tot de volgende verga dering. Dan kan men zich met de origineele stukken ter tafeil overtuigen. De voorzit ter verklaard hiertegen geen bezwaar te hebben, waartoe werd besloten. Geldleening 260.000. Door bemiddeling van den heer H. P. Verbist te 's Gravenhago hebben B. en W. een aanbieding ontvangen voor het .sluiten van een annuïteitsleening groot 260.000.— ter dekking der kosten van de uitvoering van het centrale noleeringsplan met bij komende werken met een looptijd van 40 jaren. De rente bedraagt 4,5 pet. per jaar, terwijl de leening zal worden afgelost en de rente zal worden betaald, door betaling van 80 half jaarlijksche annuïteiten, elk groot 6734,49. De eerste aflossing zal plaats hebben op 1 Juli 1942. De provisie van deze leening bedraagt 3/16 pet. B, en W. stelden den raad voor van deze gun stige gelegenheid gebruik te maken. Aldus aangenomen. Tevens stelden B. en W. den raad voor een geldleening aan te gaan door bemidde ling van den heer H. P. Verbist te 's- Gra venhage, groot 12.500.af te lossen in 15 jaren, rentende 4 1/8 pet. per jaar. De provisie zal bedragen 3/16 pet. De opne ming dezer beide leeningen kan plaats heb ben op 31 Augustus 1941, den daturfi, waar op de kasgeldleening, groot 100.000. aangegaan met de N.V. Koninklijke Neder- landsch Indische Luchtvaart Maatschappij te Amsterdam, moet worden afgelost. Conform besloten Een on'twenp-verhaalsverordonLng werd den raad ter vaststelling inzake de kosten van. vervoer en medische verzorging enz.; van slachtoffers van luchtaanvallen, be staande uit een 9 tal artikelen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Evenals het vorig jaar valt ook dit jaar onze gemeente onder de toeslagregeling van het bloembollenpellen. Deze bijslag wordt overeenkomstig hetgeen voorgesteld is bij het overleg tusschen den Rijksinspec teur voor de werkverschaffing te Haarlem en de betrokken gemeentebesturen bepaald op 17,5 cent per mand gepelde tulpenbol len tot een maximum van 10.50 per week. Het subsidie percentage zal voor deze ge meente voor het jaar 1941 waarschijnlijk bedragen 37.6 pet. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Plaatsing van werkloozen bij centrale werkverniimingsobjecten. Naar aanleiding van een schrijven van den Rijksdienst voor de werkverruiming inzake het plaatsen van werkloozen bij het uitvoeren van het grondwerk voor den oprit naar de nieuwe brug over den Rijn in den Rijksweg bij de Haagsche Schouw, stelden B. en W. den raad voor het college te machtigen de tewerkstelling van arbei ders te bevorderen. Het basisuurloon be draagt 0.40. De heer Braggaar vroeg of het uurloon van 0.40 per uur ook zou gelden voor on ze gemeente. De voorzitter beantwoordde ontkennend. Dit basisuurloon geldt slechts in het algemeen, doch men heeft rekening te houden met de norm der classificatie, waarna met algemeene stemmen het col lege van B. en W. werd gemachtigd de te werkstelling van werklooze arbeiders al daar te doen plaats hebben. De heer Braggaar sprak een woord van dank tot het college van B. en W. voor de pogingen, die zij hebben aangewend om het basis-uurloon voor de tewerkgesteld' arbeiders in de werkverschaffing van f 0.32 per uur verhoogd te krijgen, al is deze po ging dan ook mislukt. Uitleening van kasgelden. Daar de raad besloten had tot het aan gaan van de geldleeningen tot een bedrag van 302.500, terwijl moeten worden afge lost twee kasgeldleeningen groot te samen 250.000.blijft er nog beschikbaar een bedrag van 52.500.vermeerderd met nog beschikbaar zijnde van een bedrag van *f 100.000.welk bedrag voor korten tijd kan worden uitgeleend. Weshalve B. en W. den raad in overweging gaven te besluiten tot uitleening aan nader door het college aan te wijzen gemeenten, tegen een rente, welke niet minder mag zijn dan 2 pet. per jaar en voor den duur van ten hoogste 3 maanden. Werd aldus goedgevonden. Wijziging verordening aansluitings rechten rioieering. Naar aanleiding van een missive van Ged. Staten, waarin bezwaar wordt ge maakt dat de provincie wel de rechten ver schuldigd zou zijn voor aansluiting op de rioieering, terwijl de particulieren binnen een vastgestelden termijn een gratis aan sluiting zouden kunr.en verkrijgen, stelden B. en W. den raad voor de verordening te de uitzonderingsclausule te doen vervallen. Conform besloten. Hierna sluiting. FEUILLETON DE BETOOVERDE VILLA Bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 2) Daphne, vermaande haar moeder, draaf toch niet zoo door! Ik heb je ge vraagd redelijk te zijn. Als meneer Malle- son om je geeft, kan hij hier komen. En afgezien van alles, ik vind 't niet prettig, dat mijn dochter een r'jken jongeman na loopt. Ik loop hem niet na, protesteerde het meisje fel. Ik geef hem alleen zyn kans en ik vraag de mijne. Amabel legde den brief van haar zuster neer. Ik wil niet, dat je om geld trouwt zei ze. Geld is de hoofdzaak niet in het leven. Daphne werd vuurrood. Wie zegt u, dat ik hem om zijn geld wil trouwen? riep ze. Natuurlijk wil ik een prettig leven, geld hebben, dat wil ieder een, maar al bezat Jimmy geen cent U hebt geen idee hoe ontzettend ik.. Haar stem stierf weg in een snik. Witl u me nu laten gaan? Amabel stond op. Daphne, wees kalm alsjeblieft. Al wou ik je nóg zoo graag laten gaan. ik k a n het niet. U bedoelt dat u niet wilt, viel Daphne in spijtige woede uit. Begrijpt u dan niet, dat ik van Jimmy houd? Maar dat zegt u natuurlijk niets. U hebt zelf zoo makkelijk kunnen afzien van den man, van wien u hield, dat Daphne wees stil! zei Amabel op ge heel anderen toon dan tevoren. Maar het meisje kon zich niet meer bedwingen. U liet den man in den steek, van wien u hield, en u trouwde met vaderu moest zeker van grootvader en grootmoe der, hij was een vriend van grootvader, en zoowat even oud, is het niet? Dus zoo erg dol zult u wel niet op hem geweest zijn Amabel stond verstijf. Daphne, hygde ze met bleeke lippen, wie heeft je al dien onzin verteld? Tante Agaath, dus 't zal wel waar zijn. Na een stilte, die zeer lang scheen te duren, ging Amabel de kamer door en be gon de oranjegordijnen op te vouwen. Toen zij ze weggelegd had, kwam ze te rug naar het raam en zei: Ga eens zit ten. Daffy. Verlegen gehoorzaamde Daffy. Ze voel de, dat ze te ver' gegaan was. Als je nadacht, zou je zulke dingen niet zeggen Daphne, ik weet niet wat voor verhalen tante Agaath je allemaal opge- discht heeft, maar nu wil ik, dat je de waar heid weet. Jij herinert je je vader niet meer, Daffy; maar andere menschen zijn hem nog niet vergeten. Hij heeft ons geen geld kunnen nalaten, maar wel een naam, die iets zegt. Hij kwam 's avonds bij ons en als hij met mijn vader zat te praten, zat ik hem stil te bewonderen. Toen ik zeven tien was, bleef hij weg. Ik begreep niet waarom, en ik vond het naar. Op een avond vertelde mijn moeder me, dat hij het ver standiger vond een poosje weg te blijven. Ik voelde dat hij te veel van mij ging hou den. Ik weet niet meer wat ik antwoordde, maar ik was heel gelukkig. Het leek me een wonder, dat iemand als Ethan Grey van mij kon houden. Ze lieten me een half jaar wachten en toen verloofden we ons. Amabel zweeg. Daphne zat vooroverge bogen, verlangend om meer te hooren. Hij moest naar een congres in Wee- nen, ging Amabel eindelijk door, vlug en vast, en ik ging bij een schoolvriendin lo- geeren. Zij woonde in bij haar getrouwden broer. Ze waren heel lief voor me en er kwamen veel menschen. Ik had nooit veel jongelui ontmoet en ik vond het heerlijk. Ik genoot, 't Was allemaal zoo nieuw voor me. Ze zweeg weer en haar adem ging snel. Ze waren allemaal zoo jong, Daffy; dat was het hem. En één van hen werd op zoo'n onstuimige, jonge manier verliefd op me, en datdat bracht me uit mijn evenwicht. Ik zei, dat ik m'n verloving zou verbreken en ging naar huis met het plan het te doen, zooals dat bij jonge menschen gebeuren kan. Maar toen ik thuis kwam, hoefde ik mijn verloving niet meer te ver breken, want je vader had het al gedaan! Hij hij had pas gehoord, dat hij blind zou worden, een oogarts in Weenen had 't hem gezegd, en hij ging regelrecht naar mijn ouders om het uit te maken. Maarik begrijp 't niet. Daphne keek ernstig, verwonderd, maar diep be langstellend. Amabel zat met een kleur op het gelaat en schitterende oogen, zij zag er uit als een jong meisje, dat in haar edel moedig enthousiasme alles gegeven had. O. Daffy, zie je dan niet Hebben ze u omgepraat? vroeg Daphne. Nee, nee. natuurlijk niet. Denk je eens in, wat het voor hem was. O, Daffy, wat voelde ik me gelukkig, dat ik nog niets gezegd had! Dat zou afschuwelijk ge weest zijn. Ik begrijp er niets van, zei Daphne. Als je je vader beter gekend had. zou je 't gemakkelijker begrijpen, zei mevr. Grey peinzend. Wanneer je van iemand houdt, ik bedoel niet in den zin van ver liefd zijn, maar van echter sympathie, en zoo iemand heeft een groot verdriet en steun noodig, dan denk je er alleen maar aan om te helpen en je bent dankbaar dat je het kunt. Daphne stond op, met een lachje van lichten spot. O, ja, zei ze. U bent van het zelfopof ferende soort, ik niet. Maar weet u wel, dat zelfopoffering volgens de moderne opvat ting een ondeugd is? Ze lachte luchtig en sloeg een arm om haar moeders schou ders. Toe, mammie, laat me naar Egypte gaan! vleide ze. Amabel zat dien avond nog laat op. Zij maakte de gordijnen af en bleef toen met de handen in den schoot zitten peinzen. Daphne was haar eenig kind, maar het meisje stond mijlen ver van haar af. En tcch hield Daphne van haar. Ook in haar lastige buien, als ze woedende opstoof, of met die half medelijdende minachting keek, dan bleef er toch altijd nog die vreemde onaantastbare band van genegen heid tusschen moeder en dochter. Toen Amabel opstond, ging zij naar het raam en keek naar buiten. Het regende niet meer. Zacht maanlicht looverde zilveren plekken op den grond. Zwart rezen de boomen omhoog. Het was heerlijk stil. Twintig jaren waren uitgewischt. toen Amabel zoo in het maanlicht keek. De drang van jeugd naar jeugd was zoo sterk geweEst. Een mensch kan in het vuur der zelfverzaking staan zingen en toch Daphne begreep zoo iets niet. Julian had het rok niet begrepen. Het zou niet zoo veel pijn gedaan hebben als Julian had be grepen. Zij kwam terug van het raam, ging naai den haard en doofde het stervende vuur. 'n stuk hout zond een waaier van vonken uit. toen ze het aanraakte. Ze keek er naar met een weemoedig glimlachje. Je denkt, dat iets dood is, en opeens vliegen de vonken op, heete, brandötide vonken. Het was jaren geleden dat de gedachte aan Julian haar zooveel pijn had gedaan. Hoe vreemd kan de herinnering werken! Toen ze vanmor gen Julian's naam in de Times had gezien, deed 't haar geen zeer. Het had haar al leen verheugd, dat zijn werk na zooveel ia- ren met succes was bekroond. Zij nam de krant op en las het stukje nog eens over. „Wij mogen den heer Julian Forsham gelukwenschen met de resultaten van zi.jn arbeid in Chaldea. Het belang van zijn ont dekkingen zullen we eerst goed beseffen, als zün boek verschenen is. Vóór de publi caties caarvan wenscht de heer Forsham geen uitvoerige mededeelingen aan de p~rs te doen. Naar wij vernemen vertoeft hij momenteel in Italië." Amabel legde de krant neer. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5