Weerbericht 0 0 0 0 0 Q 0 0 5 KERKNIEUWS RECHTZAKEN Faillissementen N DINSDAG 15 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland; Mr. H. Gelse, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. «ONS OP. EN ONDERGANG. Zon onder 9.55 uur Dinsdagavond. Zon op 5.35 uur Woensdagochtend. MAANSTANDEN. 15 Juli: De maan komt op Dinsdagnacht om 0.30 uur en gaat Dinsdagmiddag om 1.17 uur onder. 16 Juli: De maan komt Woensdagnacht om 0.52 uur op en gaat Woensdagmiddag om 2.20 uur onder. (Laatste kwartier). 17 Juli: De maan komt Donderdagnacht te 1.13 uur op en gaat Donderdagmiddag te 3.22 onder. 18 Juli: De maan komt Vrijdagnacht om 1.42 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 4.24 uur onder. 19 Juli: De maan komt Zaterdagnacht om 2.11 op en gaat Zaterdagmiddag om 5.24 onder. 20 Juli: De maan komt Zondagnacht om 2.44 op en gaat Zondagnamiddag om 6.21 uur onder. 21 Juli: De maan komt Maandagnacht om 3.24 uur op gaat Maandagnamiddag om 7.16 uur onder. 22 Juli: De maan komt Dinsdagmorgen om 4.12 uur op en gaat Donderdagavond om 8.05 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „Poelmeer" 22 gr. C. Zweminr.: „De Zijl" 22 gr. ,*pilOIIOIICDIIOIIOIIOIIC3IIOIIC~ Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 9.55 uur ZONSOPKOMST 5.35 uur Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. 0 0 0 ^Dll COM Oil Oil CDU CDU CDIIC3II Oil O BIJ HET HEENGAAN VAN BURGEMEESTER P. A. TROOST VAN WADDINXVEEN. Morgen gaat het aan den heer P. A. Troost, burgemeester van Waddinxveen, eervol verleende ontslag in. Pieter Arend Troost werd te Spijkenis- se geboren op 13 September 1877. Na eigen lek voor den handel bestemd te zijn, aan vaardde hij op 1 September 1899 de be noeming tot gemeente-ambtenaar ter secre tarie van zijn geboorte- en woonplaats. Zes jaar was de heer Troost hier werkzaam, waarna hij eenige jaren werkzaam was op een advocatenkantoor te Rotterdam. Op 1 Maart 1909 keerde hij weer tot de gemeen te-administratie terug door zijn benoeming tot ambtenaar ter secrtarie van de gemeen te Haarlemmermeer, waar hij opklom tot hoofdcommies. Toen volgde op 9 Januari 1920 zijn burgemeestersbenoeming der ge meente Waddinxveen, waar hij dus 21 jaar is werkzaam geweest. Burgemeester Troost heeftzich met al zijn beschikbare krachten gewijd aan de belangen dier gemeente. Onder zijn beheer kwam de electriciteitsvoorziening van Wad dinxveen tot stand, hetgeen een groote op leving en uitbreiding van fabrieken en in dustrieën tot gevolg had. Ook de gezond heidszorg had zijn volle aandacht, hetgeen de goed georganiseerde wijkverpleging en consultatiebureaux bewijzen. Voor het on derwijs maakte burgemeester Troost zich onder andere verdienstelijk door een bete re huisvesting in nieuwe gebouwen. Verder onderging de brandweer een reorganisatie, welke haar doelmatigheid heeft bewezen. De financieele positie vgn Wedinxveen is gezond en ook dit zal den heer Troost bij zijn afscheid tot vreugde strekken. Zijn ontslagaanvrage was gebaseerd op gezondheidsredenen, zoodat een welver diende rust hem alleszins is toegewenscht. Onder de dankbetuiging voor de in deze functie bewezen diensten hebben de secre taris-generaal van 'binnenlandsche zaken en de commissaris der provincie Zuid-Hol land het ontslag van den heer P. A. Troost aanvaard. ,.N. R. Crt." JAMDISTRIBUTIE VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. Het veroi-deningenblad bevat een ver ordening van den rijkscommissaris, waarbij de invoering wordt geregeld van distri butiebons voor jam voor de Duitsche weermacht. Ingevoerd worden gele mili taire distributiebons met zwarten opdruk voor 125 gram jam. De tekst hiervan luidt: „Duitsche Wehrmacht marmelade 125 gr. Marke Niederlande". ORDENING IN DE ARCHITECTEN- WERELD In het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten heeft gisteren een bijeen komst plaats gehad van architecten, ge deeltelijk vertegenwoordigers der organi saties. Deze heeren waren daartoe uitge- noodigd door den Secretaris-Generaal van dat Departement, dr. T. Goedewaagen. Aanwezig waren o.m. het bestuur van het Nederlandsche architectengilde, de ge machtigde van den bond van Nederland sche architecten (B.N.A.), de heer B. Boe- zeman, en omstreeks 30 Nederlandsche architecten, onder wie enkele leden van het voormalige bestuur van den B.N.A. Dr. Goedewaagen, het woord nemend, zette uiteen, dat de ontwikkeling van de Nederlandsche cultuur voortaan in handen zal zijn van den staat en dat de werkers en hun belangen gesloten vakorganisaties zullen vormen, van welke laatst hij de pers als voorbeeld noemde. Spreker kwam vervolgens op de taak en de organisatie van de cultuurkamer, welker oprichting in uitzicht gesteld is. Daarna besprak spr. de functie van den architectengroep. De paedagogische taak achtte dr. Goedewaagen uiterst belangrijk De architecten toch dienen de paedagogi sche opleiding zelf in handen te nemen. De architectuur heeft zich ontwikkeld in een technocratisch tijdperk, waarin men te veel vergeten heeft, dat bouwen een kunst is en dat wie bouwt een kunstenaar is. De blokkendoozen, welke in het land ver rezen zijn, getuigen van verkeerde opvoe ding. De opleiding moet dus in geheel nieuwen banen worden geleid. Wat wij tot nu toe in Nederland gezien hebben in het architectenwezen aldus dr. Goedewaagen was tweespalt, al kan het streven der afzonderlijke vereenigin- gen gewaardeerd worden. Alvorens nu wordt overgegaan tot stichting van een architecten-vakgroep, is het noodig, dat de geesten daarvoor rijp gemaakt worden. Veel meer begrip moet zich in de geesten vasthechten ten einde te komen tot een nationale bouwkunst. Met de vorming van die geesten heeft spr. belast ir. J. Gratama te Amsterdam, die ter zijde wordt gestaan door een raad van advies. De bestaande vereenigingen zullen moeten worden ont bonden. Verder gaat het er maar om, dat ook de architecten zich met overtuiging scharen bij de nieuwe orde, die ook in Nederland zal worden gevestigd. Richt- lijnen zullen door het Departement niet^ worden gemaakt zonder de architecten daarin te kennen. De leiding van de archi tectuur zal echter bij het Departement berusten. Men moet nu zoo ver gebracht worden, dat de innerlijke weerstand tegen deze ordening ophoudt. Dit moet gelukken, mede doordat de slechte volksvoorlichters in pers, radio en film langzamerhand ver dwijnen. Dr. Goedewaagen achtte de hoop dan ook gerechtvaardigd, dat binnen niet te langen tijd de Nederlandsche architecten wereld loyaal zal medewerken aan wat het Departement heeft uitgedacht. Architect J. Gratama heeft hierna nog het woord gevoerd. Hij noemde dit een historisch moment in de ontwikkeling van het architectenvak en van de organisatie der architecten. In de bestaande vereeni gingen is voortreffelijk werk geleverd. De maatschappij tot bevordering der bouw kunst heeft een roemrijke traditie. Daarom zal men het als pijnlijk gevoelen wanneer het bestaande verdwijnt. Het kan echter niet anders, want een regeering is in de eerste plaats verantwoordelijk voor de cultuur van het volk. Dat de architect onder de kunstenaars wordt ondergebracht is voor spr. een eerezaak. Daarmede wordt natuurlijk niet gezegd, dat de architect nu wordt opgesloten in een ivoren toren van kunstenaarschap. Verbindingen met ande re organisaties, waarbij de architect belang heeft, zullen natuurlijk bestaan. Door vorige regeeringen zijn de archi tecten steeds ter zijde gesteld. Het moment is nu gunstig om verschillende desiderata te verwezenlijken, in de eerste plaats be,- scherming van den architectentitel en het architectenvak. Alles wat boven den grond verrijst, moet onder toezicht en leiding staan van den architect, niets uit gezonderd. Door een en ander zal de stan ding van den architect op veel hooger peil komen, maar zal ook de verantwoordelijk heid van den architect aanmerkelijk wor den vergroot. Er zal voorts een einde komen aan de vrijbuiterij op dit terrein en opdrachten zullen rechtvaardig worden verdeeld. De architectuur zal dan op het zelfde peil komen als zij stond in den gouden eeuw. DE SCHADE-ENQUETE VOOR MILITAIREN TE VELDE. Uitbetalingen vangen binnenkort aan. De schade-enquete-commissie voor mi litairen ie velde is thans zoover met hare werkzaamheden gevorderd, dat alle aan vragen om boezending van enquete-formu- lieren zijn afgehandeld en aan alle aan vragers een enquiabe-tfomuulier is toe-ge zonden. Een gering aantal der toegezonden enquete-formulieren werd als onbestel baar van de posterijen terugontvangen. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat aanvragen, tot de schade-enquete-commis sie gericht, hun bestemming niet hebben bereikt, zood-at de aanvragers nog geen enqueté-formulier .hebben ontvangen, In verband met het bovenstaande wordt aan ieder, die een ënquete-fomruulier aan vroeg en nog niet heeft ontvangen, tot 1 Augustus 1941 de gelegenheid geboden, alsnog een formulier aan te vragen, het geen kan geschieden door het zenden van een brief cl briefkaart met het volledig adres van aanvrager aan dien secretaris van de schade-enquete-commissie voor militairen te velde, Javastraat 4 te 's-Gra- venhage. Aanvragen, na 1 Augustus 1941 inkomen de, zullen tenzij zeer bijzondere omstan digheden de te late indiening rechtvaar digen niet meer in behandeling worden genomen. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat uitbetaling van de bijdragen vastge steld door den secretaris-generaal van het departement van financiën, binnen korten tijd zal aanvangen. De aanvragen worden afgehandeld in volgorde van aankomst bij de schade-enquete-commissie, met dien verstande, dat aanvragen van oorlogsge wonden en nagelaten -betrekkingen van ge sneuvelden voorrang hebben. Beperking in gebruik van papier en carton. In de Nederlandsche Staatscourant van 15 Juli 1941, no. 135, zijn voorschriften ge publiceerd voor de fabricage, alsmede voor de be- en verwerking van papier en carton. Deze voorschriften zijn van groote beteeke- nis voor alle ondernemingen, welke zich met de vervaardiging van papier en carton of met de bewerking (o.m. de grafische in dustrie) of de verwerking (o.m. de papier- warenindustrie) daarvan bezig houden. Daarnaast zijn zij echter gedeeltelijk ook van belang voor den papiergebruiker. Met name wordt er de aandacht op gevestigd, dat cyclostylepapier van 80 gram per m2 (het zwaarst toegelaten gewicht voor dit papier) aan twee zijden dient te worden bedrukt. Voor korte brieven en rekeningen mogen slechts kleine papierformaten wor den gebruikt (octavoformaat of eenheids- foromaat a 5). Van de lijst van verboden artikelen, welke dus niet meer mogen wor den vervaardigd, kunnen worden genoemd spijs- en drankkaarten, grooter dan één blad a 4 (21 x 29,7 cm.). Deze bepaling is vooral van belang voor restaurateurs, die hun eigen spijs- en drankkaarten maken en bedrukken. Desgewenscht kan men inlichtingen ver krijgen bij het Rijksbureau voor Papier, Schotersingel 9, Haarlem en bij de sectie Grafische Industrie van het Rijksbureau voor verwerkende industrieën, N.Z. Voor burgwal 326-328, Amsterdam. BEGRAFENIS MGR. A. HERMUS. Gisteren heeft de St. Michielsgestel on der groote belangstelling de plechtige uit vaart en begrafenis plaats gehad van Mgr. A. Hermus, oud-directeur van het Doof- stommeninstituut aldaar. Om half tien vertrok de rouwstoet van de kapel van het instituut naar de paro chiekerk van St. Michaël, waar de uitvaart dienst werd gehouden. De H. Mis van Re quiem werd opgedragen door Z.H.Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogen- bosch, met assistentie o.a. van Mgr. A. Sweens, oud-president van het Groot-Se minarie, Mgr. J. Brekelmans, deken van „St. Jan" en Mgr. F. Goyaerts, regent van het Klein-Seminarie. Onder degenen, die de plechtigheid bijwoonden bevonden zich o.a. de directeuren en besturen van de ove rige doofstommeninstituten hier te lande, het gemeentebestuur van St. Michielsgestel en het kathedraad kapittel. De lijkrede werd uitgesproken door Mgr. F. N. Hendriks, vicaris-generaal van het bisdom. Spr. prees de kwaliteiten van den overledene, die hoewel zwak van lichaam, zelfs zoo zwak, dat men aanvankelijk aar zelde hem tot het priesterambt toe te la ten, zich met onverwoestbare energie aan het doofstommenonderwijs heeft gegeven. Hij heeft zich beperkt tot diegenen, die worden betiteld als onvolwaardigen en hij heeft er met bewonderenswaardige vin dingrijkheid en kunde naar gestreefd om zijn doofstomme kinderen te maken tot vol waardige burgers van de maatschappij. Kantongerecht te Lelden Driehonderd gulden boete geëfscht. Voor den Leidschen kantonrechter had zich te verantwoorden de tandtechniker H. J. V. te L e i d e n. Volgens de dagvaarding had .verdachte zich schuldig gemaakt aan het onbevoegd uitoefenen van de tandheel kunde, door in strijd met artikel vier van het artikel 435 Wetboek van Straferecht, eenige dames uit Leiden op 2 Maart haar tanden te trekken ten behoeve van een nieuw te leveren gebit. De kosten van behandeling bedroegen ƒ15, terwijl voor een nieuw gebit 65. betaald moest worden. De beide dames waren er als getuigen en beiden verklaarden, dat er door ver dachte heel goed en pijnloos getrokken was. De ambtenaar wees er op, dat verdachte niet bevoegd was tanden te trekken en niet toegelaten was tot de tandheelkunde. Hij wist zulks best. Want in 1939 had hij al eens 90 betaald, om aan een vervol ging te ontkomen. Dit is blijkbaar geen les geweest voor verdachte, want hij gaat maar rustig door. Toch moet het uit zijn en daar om eischte spr. thans een geldboete van ƒ300 subs. 1 maand hechtenis. Schriftelijk vonnis over acht dagen. Onvoorzichtig achteruit gereden. De chauffeur C. P. de J. uit Den Haag had op 8 April, in de Nieuwsteeg te Kat- w ij k, zijn auto zor.der uit te kijken ach teruit gereden, waardoor hij een meisje omver had gereden waardoor dit meisje zwaar gewond was geworden en gedurende maanden in het ziekenhuis verpleegd was moeten worden. De eisch werd hier een geldboete van ƒ25.subs. 14 dagen. Uitspraak over 8 dagen. Baldadigheid. De 20-jarige A. T., de 14-jarige A. T., de 14-jarige L. de V. en de 13-jarige W. L. C. van T., allen te L e i d e n,. hadden er ge noegen in gevonden om vele ruiten in de Alexanderstraat te Leiden en andere stra ten, met een kattepult te vernielen. Met een ernstige waarschuwing werden de minderjarigen aan hun ouders terugge geven, terwijl de 20-jarige veroordeeld werd tot een geldboete van ƒ4.subs. 4 dagen. Niet verduisterd. De kellner J. g te Oegstgeest was, volgens zijn zeggen, vroeg naar bed ge gaan, zoodat hij niet behoefde te verduiste ren. Des nachts om 2 uur was zijn zwager thuis gekomen en deze had hel licht aan gestoken waardoor het keurig naar buiten uitstraalde. Dat kost onzen vroegslapen-gaanden kell ner thans ƒ5. Verboden vervoer. De schipper W. de J. te Zoeterwou- d e had zonder toestemming van de be vrachtingscommissie een vracht betonpla ten vervoerd van Zoeterwoude naar Schie dam, waarvoor hij veroordeeld werd tot 5 boete. Haagsche Politierechter „Staking" van opgeroepenen bij lucht beschermingsdienst. Het was een onverkwikkelijke zaak, die 'gistermorgen voor den Haagschen Politie rechter werd behandeld. Het mag niet worden toegestaan, dat opgeroepen-en bij den luchtbeschermingsdienst op eigen houtje en absoluut zonder geldige reden maar weg blijven, omdat zij., volgens hun gedachten, minder goed behandeld! zouden worden dan anderen. Het betrof hier het geval van J. P. van S. en J. J. D., beiden arbeider te Alk e- m a d e. Zij haddien een schriftelijken op roep gekregen om in den nacht van. 9 op 10 Mei dienst te doen op den toren van Oud Ade. Aan dezen oproep hadden zij geen gevolg gegeven, omdat zij een aantal grieven hadden. Zoo meende van S., dat het een janboel in het „hok" was, waar het niet uit te hou den was. Een andere grief, was dat zij geen koffie kregen en de anderen wel. Weer een ander bezwaar was volgens hen, dat de anderen dit werk betaald kregien met 3.50, terwijl het laatste excuus was, dat*ze niet wisten, wat ze daar eigenlijk moesten doen, want er was niets te doen. De door den officier opgeroepen getuige, het hoofd van den luchtbeschermings dienst daar ter plaatse, de bouwkundige Reijnders ontzenuwde al deze grieven. Volgens den burgemeester hadden niet de •verdachten uit te maken of het nuttig was dienst te 'doen of niet, dat deed de over heid wel. Getuige erkende evenwel, dat de verdachten niets te doen hadden. Ze moesten evenwel aanwezig zijn, als er iets gebeurde. Wat het niet ontvangen van de genoemde f 3,50 aangaat, de beide verdach ten deden in het. geheel vier uren per week dienst, terwijl degene, die f 3,50 kregen, eiken nacht dienst moesten doen en dan veel meer uren per dag of nacht maakten dan de verdachten per week. Toen de verdachten gewaarschuwd wa ren hadden ze gezegd „ze maken ons niets", en „ze wilden wel eens weten wat ze er in den Haag van zouden zeggen". Verdachten waren daarna gewoon in sta king gegaan, want alle weken, dat zij dienst moesten doen, waren zij doodleuk weggebleven. De Officier van Justitie deelde mede, dat hij persoonlijk den toestand eens is gaan opnemen en tot de conclusie is ge komen, dei er absoluut een wachtpost noodig is op den toren te Oud Ade, want vandaar uit heeft men een goed vergezicht over een verre omgeving. Verdachten wa ren daar noodig, om, als er ergens een bom zou vallen, die b.v. een dijk trof, dadelijk het punt kunnen bepalen en telefonisch doorgeven en eventueel de omwonenden te waarschuwen. Veder vond de Officier het geen „hok", zooals de verdaohten het noemden. De galmgaten zijn zelfs dichtgemaakt 'met glas, terwijl er ootk stoe len met kussens stonden. Spr. was in het geheel niet te spreken over de houding van de verdachten, die maar op eigen houtje dienst waren gaan weigeren. Omdat zij hom zin niet 'kregen hadden ze besloten om te gaan staken. Zulke dingen kunnen in dezen oorlogs tijd absoluut niet geduld worden. Het al gemeen belang eischt, dat opgeroepenen trouw hun taak vervullen, die hun wordt opgedragen. Voor de verdachten ging het maar om vier uren per week en ook dat vonden ze blijkbaar nog te veel. Een strenge straf is hier op zijn plaats en spr. eisohte tegen elk drie maanden ge vangenisstraf Ook de Politierechter aohttte het feit zeer ernstig. Het vonnis werd .tegen elk der verdachten zes weken gevangenisstraf. SNEL RECHT IN DEN STRIJD TEGEN DEN SLUIKHANDEL. Dezer dagen is er in de pers op gewe zen, dat de overheid bij de handhaving der distributievoorschriften kan beschikken over een uitgebreid controle-apparaat, dat den steun heeft van een snelle en doeltref fende berechting. Een treffend staaltje van snel recht in .de bestrijding van den sluikhandel is het volgende: Eenige controleurs van den centralen crisiscontroledienst hebben des nachts on der de gemeente Hunsel, in Limburg, twee Belgen aangehouden, ieder met twintig kg. rogge. Zij verklaarden deze rogge voor vijftig cents per kilogram bij een boer te hebben gekocht. Zij werden vastgehouden tot den volgenden dag en wezen toen de boerderij aan, waar zij de rogge gekocht hadden. De boer, die hun de rogge clandestien had geleverd, werd om twaalf uur van zijn land gehaald, om veertien uur bij den economischen rechter tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld, met last tot on middellijke gevangenneming. Zoo volgde, dank zij de scherpe controle van den centralen crisiscontroledienst, en dank zij snel recht, aanstonds de straf op de zonde. Bij onderzoek op het bedrijf van den ver oordeelden boer bleek er ook een belangrijk tekort in de aanwezige voorraden graan te bestaan. Natuurlijk werd ook hiervan pro cesverbaal opgemaakt. Geëindigd: Firma Paul Kelderman, papierwaren- fabriek, A1 p h e n a. d. R ij n. Geëindigd door het verbindend worden der tweede, tevens slotuitdeelingslijst na gedaan ver zet. Agenda LEIDEN. Apothèken. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Jul 20 uur tot Zaterdag 19 Juli 8 uur waargenomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Clptaep Voor het „vrijwilligerslegioen Neder land" worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen. 16 Juli van 1018 uur in Amsterdam, school Iepen weg 13; 1018 uur in Utrecht, Deutsches Haus. 17 Juli: 1018 uur in Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 1018 uur in Arnhem, Willemskazerne. 18 Juli: 1018 uur in Groningen, Con certhuis, Poelestraat 30. 913 uur in 's-Hertogenbosch, Prins Hendrikkazerne. 1519 uur in Eindhoven, huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli: 1013 uur in Meppel, hotel Westerbeek, Woldstraat. 1519 uur in Coevorden, café Abel, Markt. 1013 uur in Roermond, Swalmerstraat 61. 1519 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli: 1018 uur in Zwolle, school aan de Turfmarkt. 1013 uur in Tilburg, Werk liedenver.. Tuinstraat 68. 1519 uur in Breda, Restaurant Modern. 21 Juli: 913 uur in Deventer, Park weg 2. 1519 uur in Hengelo, Deutsches Haus. 1019 uur in Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. 22 Juli: 1018 uur in Amsterdam, school Iepenweg 13, 10—19 uur in den Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen' worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor officieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenome- ne wordt gezorgd, voor zoover het kost winners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aan meldingen geschieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel van Gelder, Dam rak 34. Heerlen, hotel du Nord, J. Pommé, Stationsstraat 17. Groningen, Rademarkt 23a. Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda, Boschstraat 67. Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat 1. Utrecht, hotel Thalia, Stationsplein 9. Den Haag, Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge- ha'ald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland" Den Haag, Koninginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrij biljet voor de terugreis bij de keuring onverschillig of de candidaat wordt aan genomen of niet uitgereikt. Meldt U aan bij het vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. Inlevering van metalen door particulieren. Toezending oproepingen De Burgemeester van Leiden maakt be kend: dat de oproepingen tot inlevering op Woensdag 16 Juli zijn verzonden aan hen, die woonachtig zijn: Botermarkt 117 Heerensteeg Heerenstraat Utr. Veer 33 en 34 B Cobetstraat Utr. Jaagpad 10beinde Verdamstraat C Boerhaavelaan Hogerbeetsstraat Houtlaan v. Slingelaricitlaan Vinkenstraiii 48 D Rijn- en Sc|jiekade 1 L. Rijndijk 1,38a142 .g Javastraat 15^—21, 2—^K> Kooihof Kooilaan Kooipark Kooistraat De oproepingen vermelden tijd en plaats van het bureaq^ waaride inlevering dient te geschieden. J? Bureaux zijn gevestigd, voor groep: A Meisjes HBS, Garenmarkt; B Gymnasium, Fruinlaan; C Christelijke HBS, Kagerstraat; D School Paul Krugerstraat; E School van der Werffstraat 98100, hoek Oude Vest, bij de Haven. N.B. Voor inlevering van metalen, deel uitmakende van tedrijfs en magazijn- voorraden van overheidsbedrijven of toebe- hoorende aan winkeliers, warenhuizen, groot- en kleinhandelaren, fabrikanten en vertegenwoordigers volge men de gepubli ceerde aanwijzingen. De bureaux zijn geopend van 8.3012.30 en van 1417 uur. Rijksduitschers die een oproepingskaart mijnerzijds ontvangen moeten de inleve ring desniettemin uitsluitend verrichten bq den met de uitvoering der metaalleve ring belasten Ortsgruppenleiter; hiertoe ontvangen zij nadere aanwijzingen van dien Ortsgruppenleiter. Het niet ontvangen van een oproeping ontheft de inleveringsplichtigen niet van hun verplichtingen. De Burgemeester: STEVENINCK. Leiden, 15 Juli 1941. Für Reichsdeutscntir»g Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den NJÊdeflanden, Ortsgruppe Leiden, finderiL di<y Einlj^ofcucgen betreffs Metalsammlungk Hfrfel ^£>e Burcht" Leiden Burgste% Ï^L-St^tt. 5. Die ReichtsdeMschan mij d^fi Anfangs- buchstaben ihres»Fartliiie!$arneiJS von A—H Mittwoch *6—27vdfc 19—22 Uhr. Samstag llfc-l—4^fn 15—20 Uhr. I—Q Mittwoch 2&-?—4ï~von 19—22 Uhr. Samstag Sö-%7-;41 von 1520 Uhr. RZ Mittwoch 3U^»74—41 von 1922 Uhr. Samstag 2«j41 von 1520 Uhr. c Ortsgruppenleiter: 270 STEFFIN.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2