De Stalin-llnie op vele plaatsen doorbroken DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Saojet-camedie iDuitóche twepen ótaan aam Jiieia Gepantserde eenheden op weg naar St. Petersburg Momentje Waat het Sxmjet~ieg,iem heewehte MAANDAG 14 JULI 1941 32ste Jaargang No. 9998 Ste- C^id&eh^Soii/fca/nt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Papengracht 32. IJver en geestdrift! Men vindt niet zelden in de katholieke pers een bitter verwijt gericht tot de ka tholieken, een verwijt betreffende het erg ste plichtsverzuim, een verwijt speciaal wat betreft den van hen verwachten en ver- eischten ijver voor hun beginselen. Ziet, zoo wordt er b.v. gezegd, hoe godloozen ijveren voor hun allerverderfelijkste begin selen en stelt daartegen den ijver van de katholieken voor de waarheid hunner hei lige en heilbrengende princiepen. Nu willen wij geenszins tegenover dit bit ter verwijt de bewering plaatsen, dat 't óns, katholieken, heelemaal niet ontbreekt aan ijver, geestdrift, vurigheid voor onze be ginselen. Inderdaad, er ontbreekt aan onzen ijver héél veel. Als. er niet zoo veel aan ontbroken had, dan z o u de wereld-van van daag er zoo heel anders uitzien!.... Maar men overdrijve niet, zooals in de hier bedoelde persbeschouwingen vaak overdreven wordt! De ijver van godloozen, als bolsjewie ken, kan niet vergeleken worden met den ijver van katholieken. Beiden zijn geheel verschillende „grootheden"! Een katho liek kan inderdaad héél veel ijver hebben voor zijn beginselen zonder dat daarvan veel aan de oppervlakte blijkt althans voor hen, die nu eenmaal zich niet kun nen voorstellen een ijver zonder een ze kere luidruchtigheid, zonder een uiterlijk vertoon van ijver. De ijver, die ligt opgesloten in een voor beeldig leven, in offer en gebed wordt he laas zélfs door katholieken vaak onder schat. En toch Gods zegen waaraan al le s is gelegen! wordt ons door dit soort ijveraars verkregen.... De ijver, dien wij hier bedoelen, kan worden ontwikkeld altijd, onder alle om standigheden; kan worden opgevoerd tot zijn hoogste hoogtepunt entot zijn rijkste effectiviteit, ook onder de meest ongunstige omstandigheden. De ijver, dien wij hier bedoelen, wordt gevraagd, geëischt van alle katholieken, nü.... Dat is de ijver van het gebed. Maar: gebed is onzin, als het alleen uit woorden bestaat, en niet wordt gedragen door een ernstig streven, om godsdienstig leven. Dat is de ijver van de stille goede werken, het stille offer, den stillen strijd met zichzelf. Wij moeten vooral in dezen tijd allen zijn: ijverige, geestdriftige katholieken. De ijver en de geestdrift van de actie naar buiten, waar gewenscht en mogelijk. De ijver en geestdrift, onder alle omstan digheden, van de stille, stipte plichtsver vulling. BIJ het uitbreken van den oorlog tus- schen Duitschland en de Sovjet-Unie heeft men te Moskou een groote gods dienstoefening gehouden om Gods zegen af te smeeken over de Sovjet-wapen en. De bolsjewisten hebben er voor gezorgd, dat dit feit behoorlijk wereldkundig -werd ge maakt; het moest immers „bewijzen", dat de Sovjets heelemaal niet zoo ongods dienstig zijn. Te zelf der tijd loopt de Sovjet-ambassa deur Maisky te Londen in de St. Pauls kathedraal en bezichtigt met vroom gelaat het eerbiedwaardige kerkgebouw. Waarom zou hij ook niet; hij is toch geen geloofs- vervolger? En de „Bond van Godloochenaaren" dan? Die was in de Sovjet-Unie afgeschaft, zoo heette het onlangs, want hij was niet meer passend in dezen tijd! Nu is het waar, dat nood leert bidden en ménige bolsjewiek zal, als hij in nood geraakt, thans merkwaardig snel den weg tot het gebed terug vinden. Maar wat ons hier wordt opgedischt is wel een zeer doorzichtige propaganda. Wanneer zij nog een tegenspraak noodig zou hebben, dan vinden wij die wel zeer typeerend in het verhaal van een Hongaarschen koopman, die uit Moskou te Ankara is aangekomen en onthuld heeft, dat deze groote gods dienstoefening in Moskou de zuiverste grap is geweest. Het was geen bijeenkomst van een aantal geloovigen, doch een tooneel- stuk voor een filmconcern, dat nauwe be trekkingen onderhoudt met de Sowjet- regeering. Naderhand is dan ook gebleken, dat deze godsdienstoefening is opgenomen met massale medewerking van figuranten voor Amerikaansche journaals. Voorts heeft hij medegedeeld, dat de atheïstische propaganda gewoon doorgang vond. Het officieele atheïstische dagblad „De Godlooze" voerde zijn anti-godsdiensti ge propaganda met de grootste intensiteit verder. De uitdrukking „fascistenhonden" wisselde in dit blad af met „christelijke honden uit het Westen". Het communisme is en blijft even godde loos als het ooit geweest is. Bij al de ge vangenen, welke het Duitsche leger ge maakt heeft, vond men wel tallooze bolsje wistische regeeringscommissarissen, maar geen pope of veldprediker. Hoe kan het ook anders? Lezen wij slechts wat de bekende his toricus pater dr. G. Gorris S.J. schreef in het katholieke cultureele tijdschrift „Stu diën" van Januari 1940. Na eerst gesproken te hebben van de Uit het hoofdkwartier van den Führer meldde gisteren het opperbevel van de Duitsche weermacht: Aan het Oostelijk front is de Stalin-linic op alle beslissende plaatsen in een moedi gen aanval doorbroken. De uit Moldavië oprukkende Duitsch-Roemeensche legers hebben den vijand over een breed front teruggeslagen over den Dnjestr. Van Galicië uif achtervolgen Duitsch-SIowaaksch-Hongaarsche troepen den vluchtenden vijand. Ten Noordoosten van den Dnjestr staan Duitsche troepen tot voor Kiew. Ten Noor den van de Pripet-moerassen is de krachtig versterkte linie aan den Djepr genomen. Daarmede is het centrum van ons aanvalsfront verlegd tot 200 kilometer ten Oosten van Minsk. Bij talrijke vijandelijke legergroepen doen zich ontbindingsverschijnselen voor. Wi- tebsk bevindt zich sedert 11 Juli in onze handen. Ten Oosten van het Peipusmeer rukken Duitsche gepar.tserde afdeelingen naar St. Petersburg op. Onze luchtmacht heeft door vernieling van het vijandelijke spoorwegnet den te genstander nu reeds iedere verdere mogelijkheid tot het ondernemen van een tegen offensief in grooten stijl ontnomen. De aanvoeren, die noodzakelijk zijn voor de voortzetting der operaties van or.ze gepantserde afdeelingen, hebben inmiddels de vroegere Stalin-linie bereikt. Meest verbijsterende doorbraakactie De geweldige Duitsche overwinning in het Oosten wordt thans snel grooter na de doorbraak door de Stalin-linie, naar het D.N.B. verneemt. Bij Witebsk hadden de bolsjewiki de fortificaties met panser- strijdkrachten versterkt. De Duitsche in- farteristen en pioniers vochten in onweer- staanbaren stormloop eerst in de streek van Witebsk. Toen rukte een compagnie van een Duitsch regiment infanterie door de overwonnen Stalin-linie en drong 25 k.m. diep in een Sovjet-pantserregiment door. De bolsjewiki waren door de snel heid van de Duitsche troepen en de kracht hunner wapenen zoozeer geschrokken, dat in him gelederen algeheele verwarring uit brak. Daarbij werden 165 gepantserde Sov- jet-vechtwagens vernietigd of buitgemaakt. United Press meldt uit Londen, dat het bericht van de doorbraak der Duitsche troepen door de Stalin-linie daar de groot ste onrust heeft teweeggebracht. Men qua- lificeert dit Duitsche succes als de meest misleidende en kunstmatige scheiding tus- schen de roode regeering en de Komintern (de Komm. Internationale) zegt pater Gos- ris: „Welnu, de Komintern blijft revolution- nair en anti-religieus in merg en been. Met verbijsterende duidelijkheid blijft dit or gaan van het Bolsjewisme het openlijk be lijden en aan het Russische volk en aan wie er verder naar luisteren wil inhame ren: dat de uitroeiing van alle Godgeloof en de verspreiding van het zuiverste atheïsme een der hoofddoelen van het systeem is. Met daarnaast de bolsjewisee- ring van de „arbeiders" tegen de „kapita listische" onderdrukkers. Wij mogen het niet vergeten: het eind doel van de successen, door Russische ka nonnen en bajonetten op imperialistisch politiek terrein te behalen, is: de godlooze wereldrevolutie. Op het XVIIIe congres van de Russische Communistische partij van 20 Augustus 1.1. (1939) is de systematische anti-godsdiensti ge propaganda opnieuw met den meesten aandrang en brutaliteit aanbevolen. „Bij de communistische opvoeding van de Rus sische Sovjetjeugd is een van de voor naamste taken de strijd tegen de over blijfselen van den godsdienst", aldus luidt het verslag van dit congres in de Prawda. Immers volgens Marx was „godsdienst het gezucht van het verdrukte schepsel"; hij is „opium voor het volk". Daarentegen is de socialistische revolutie „de overwin ning op duisternis en domheid". Daarom moet systematisch in het geweten der ar beiders worden ingeprent, „het bewustzijn van de almacht van den mensch" en ver nietigd worden de „fabels van de popen". De overwinning van het Socialisme (in den zin der Sovjet) „is het ware paradijs op aarde en gaat onfeilbaar gepaard met de ontwikkeling van het atheïsme en de uitroeiing van de eeuwenoude godsdiensti ge ideologie". Tot zoover ons citaat uit het Studiën-ar- kel. Laten wij de woorden van pater Gorris vooral niet vergeten, dat het einddoel van alle Sovjet-politiek en van alle krijgssuc- cessen is en blijft: de godlooze revolutie. Geen comedie en geen propaganda van Moskou zijn in staat deze onomstootelijke waarheid te verdoezelen. Met open oogen moge iedereen de con sequentie daaruit trekken.. verbijsterende doorbraakactie, die ooit in de krijgsgeschiedenis is voorgekomen. WEG NAAR MOSKOU LIGT OPEN. De Stalin-linie was, naar het D.N.B. ter aanvulling verneemt, de eenige aaneenge sloten verdedigingslinie, die de bolsjewiki in het Europeesche deel der Sovjet-Unie in vredestijd hadden voorbereid. In den loop der gevechten is gebleken, dat deze verde digingslinie op vele plaatsen aan het lange front was uitgebreid tot een verdedigings- strook, die op sommige punten vijftig kilo meter breed was. Natuurlijke en kunst matige hindernissen benevens ten deele moderne bunkerstellingen en snel aange legde veldversterkingen kenmerken dit uit gestrekte defensiestelsel. Het feitelijke re sultaat van de doorbraak door de Stalin- linie op alle beslissende plaatsen kan in de volgende punten worden samengevat: 1. Overwinning van de laatste voorberei de bolsjewistische verdedigingslinies en van de groote rivierstelsels van Dnjestr en Dnjepr. Ieder oogenblik is de bezetting van de hoofdstad der Oekraine, Kiew te verwachten. 2. Opmarsch over den boven-Dnejpr naar het Oosten, 200 k.m. ten Oosten van Minsk en inneming van het sleutelpunt Witebsk aldaar. Hiermee is de helft van den afstand tusschen de voormalige belangengrens en Moskou afgelegd en bovendien de zooge naamde landbrug tusschen den boven- Dnjepr en de boven-Duna opengesteld voor den verderen opmarsch naar Moskou, daar hier thans natuurlijke noch kunstmatige hindernissen meer liggen. 3. In de Noordelijken sector wordt de belangrijkste hoeksteen van het front al daar, St. Petersburg (Leningrad), door het optrekken van de Duitsche pantserformaties ten Oosten van het Peipusmeer recht streeks bedreigd. Voorts bevat het bovengenoemde extra- bericht nog een belangrijke mededeeling omtrent de teekenen van verval en ont binding bij talrijke Sovjetformaties. Dat moet opgevat worden als een onmiskenbare aanwijzing, dat de voornaamste kracht van het geweldige Sovjet-leger thans gebroken is. Bovendien hebben de Sovjet-formaties de juiste onderlinge opstelling volslagen verloreiT en de aanvoering vermag zich blijkbaar niet meer te handhaven. De veelvoudige doorbraak door de Sta lin-linie is een beslissing van een beteeke- nis, die ver uitgaat boven het succes van den dag. Deze doorbraak heeft tegelijker tijd over voortgang en afloop van den veld tocht tegen het bolsjewisme in het belang van Europa beslist. SENSATIE TE BERLIJN. De doorbraak der Stalin-linie op alle belangrijke punten is het gesprek van den dag en de sensatie voor Berlijn. Reeds da genlang had men op grond van de gere serveerde berichtgeving van het opperbe vel. aangenomen, dat spoedig een samenvat tend bericht over de successen van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten verwacht kon worden. Toen gisteren te middernacht het speciale bericht door den omroep bekend werd gemaakt, kon men velen hooreen zeggen, dat hun verwachtin gen nog overtroffen waren. Bijzonder op zien heeft de mededeeling gebaard, dat Duitsche troepen dicht bij Kieuw staan en dat gepantserde afdeelingen naar St. Pe-* tersburg oprukken. De ochtendbladen werden den verkoopers letterlijk uit de handen gerukt, en voor alle winkels, waar landkaarten zijn opge hangen, verzamelde zich een groote me nigte. VOOR VERVOLG ZIE PAG 2. HITTE. De menschen klagen over de hitte. Eerst hebben zij geklaagd over de koude en dat het maar geen zomer werd. Maar dat zijn zij nu al lang ver geten. Nu is het de hitte, die het heeft gedaan. En als het de hitte niet meer is zal het de slager zijn, de oorlog of de textielkaart. De menschen schijnt zonder zorgen niet door het leven te kunnen gaan. Als er geen zorgen zijn, geen ziekte, geen financieele moeilijkheden, schept hij zich zorgen, de enkele zonnige na turen, die geen zorgen kennen, uit gezonderd. Ik heb de afgeloopen week vacantie gehad. En ik heb genoten ondanks de hitte. lederen dag heb ik dertig a veertig kilometer gefietst en Hol land's schoone landouwen verkend, onafzienbare vlakten aardappelen of graan. En de boeren smeekten om regen. Die dachten aan de producten van den grond, die zij met hun handen hadden bewerkt. Zij vreesden voor te veel van het goede en voor verdorring van het voedsel voor den mensch. Maar ik dacht eraan, dat voedsel alleen voor het lichaam is en zon en blauwe lucht ook voor den den geest. Het heerlijke vacantiegevoel van vrijheid in het wijde land is wel eens meer waard dan voedsel. Dan is de zon niet heet. Zij ver warmt het lichaam maar ook den geest. En schijnt gelijkelijk over boozen en rechtvaardigen. Wat deert ons de hitte, als men zich vrij voelt? VJ PROMINENTE MANNEN IN LETLAND VERMOORD Menschen, die spoorloos verdwenen In een van de laatste nummers der „Christian Science Monitor", dat nog ver schenen is voor het begin van den strijd te gen het bolsjewisme, beschrijft een beken de Letlandsche persoonlijkheid, die langs omwegen na de bezetting door de Sowjets heeft kunnen vluchten. Hij schrijft het vol gende: „Onmiddellijk na de aankomst van de bolsjewisten in Letland zijn duizenden personen, die functies bekleedden in het openbare leven, op geheimzinnige wijze verdwenen, zonder dat men ooit meer iets van hen heeft gehoord. De meest promi nente mannen van Letland werden ver moord, zooals bijv. president Ulmanis, die reedk den avond na den intocht van het Sowjetleger zwaar gewond werd. Terecht gesteld zijn verder de vroegere minister van oorlog, Balodis, de minister van finan ciën, Valdmanis, en de chef der legerlei ding, generaal Berkis. Tallooze hoogleera ren, hooggeplaatste ambtenaren en studen ten werden gedeporteerd naar Siberië of de Poolstreek. Alle huizen werden in be slag genomen, evenals alle banksaldi en saldi der spaarbanken. De warenhuizen en levensmiddelenwinkels werden systema tisch door de nieuwe autoriteiten geplun derd. De ambtenaren en andere employé's werden meedoogenloos ontslagen en ver vangen door communisten. Men betaalde den ontslagenen geenerlei pensioen of schadevergoeding uit en stelde hen, voor zoover men hen niet terechtstelde of in de gevangenis wierp, aan een langzamen hon gerdood bloot. Een algemeen, onverdraag lijk spionnagesysteem werd ingesteld. Ook onschuldige uitlatingen of de enkele vraag naar de verblijfplaats van een spoorloos verdwenen bloedverwant of bekende werd opgevat als een teeken, dat men een „vijand des volks" was. De bevolking kon reeds enkele weken na het begin van de militaire bezetting nauwelijks nog de noo- dige levensmiddelen krijgen, aangezien het Sowjetbestuur en het Sovjetleger het land kaal en leeg vraten". De wachtende familieleden van hen, die zich in een der v-f G. P. U.-gevangenissen in Lemberg bevinden. (Foto Assoc. PressHolland). HET SOWJETREGIEM IN KARELÏë. De correspondent te Helsinki van „Af- tonbladet" geeft een schildering van de toestanden in het door de Sowjets in het afgeloopen jaar bezette Oost-Karelische ge bied. Wanneer men de berichten van de Kare- liërs hoort, dan kan men nauwelijks geloo- ven, zoo schrijft de Zweedsche correspon dent, dat er binnen de grenzen van Europa nog een dergelijke onderdrukking en te vens een zoo verschrikkelijke onwetend heid over de wereldgebeurtenissen heeft kunnen bestaan. Van de werkelijke oor logsgebeurtenissen tijdens den Finsch-Rus- sischen oorlog van 19391940 hebben zij, naar zij vertelden, hoegenaamd niets ge weten. Men heeft hun verteld, dat Enge land op de Karelische landengte een Man- nerheimlinie met zeven verdiepingen on der den grond had aangelegd. Hierin wa ren ziekenhuizen, restaurants en geweldi ge munitie- en levensmiddelenvoorraden aawnezig. De vestingen waren zoo groot, dat vrachtauto's hierin konden manoeuvree ren. Verder vernam de correspondent van de Oost-Kareliërs, dat de levenstoestanden in den laatsten tijd daar voortdurend zóó zijn geweest, dat de bevolking steeds aan de grens van den hongerdood heeft ge staan. Over de arbeidstoestanden werd den Zweedschen journalist meegedeeld, dat in de houtzagerij te Petroskoj het zwaarste werk door vrouwen werd gedaan, die per maand 110 a 115 roebel verdienden. Hier bij moet worden opgemerkt, dat een liter melk 7 roebel, een rgogebrood 1.20, een wittebrood 3, een paar viltschoenen 50 roe bel kostten. Heerencostumes waren er in het geheel niet te koop. daar een pak niet minder dan 1.520 roebel heeft gekost. Uit het gemiddelde loon van een arbeider, dat 250 roebel per maand bedraagt, kan men afleiden hoe de levenstoestanden in het Sowjetrijk er uitzien. DE TOESTAND TE CZERNOWITZ. Een Roemeensch frontbericht meldt uit Czernowitz, dat daar een volledige chaos heerscht. Het is er smerig, terwijl er ziek ten heerschen. De uitstalkasten der win kels zijn geplunderd: van vele huizen is de inboedel vernield. Slechts weinige in woners zijn in de stad gebleven, vele zijn meegevoerd. Het lot van zeer veel jon gens tusschen 16 en 20 jaar is niet be kend. De Duitsche en Roemeensche troepen zijn door de Roemeensche bevolking met een onbeschrijfelijk gejuich begroet. Overal werden de vlaggen, die verborgen waren, geheschen. Vrouwen en kinderen waren feestelijk gekleed. De Oekrainsche en Roemeensche bevolking gaf uiting aan haar dankbaarheid voor de verlossing van de bolsjewistische heerschappij. Uit alle berichten blijkt, dat slechts de Joodsche bevolking voordeel van het Sovjetstplsel heeft gehad, DUITSCHE SOLDATEN BEVRIJDEN POOLSCH VIOLIST. Duitsche soldaten hebben Donderdag 26 Juni den grooten Poolschen violist Hein- rich Schablinky na een lijden van twee jaar in de gevangenissen van de Gepeoe uit de handen der bolsjewiki bevrijd, naar het D.N.B. thans verneemt. Schablinsky, die in 1890 is geboren, is jarenlang eerste concertmeester van het Philharmonisch Orkest van Philadelphia

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1