ffieteekenfo aan den óCag, (tij, (Biai^óteü en M'uióA Vrijmaking van den weg naar het Oosten ZATERDAG 12 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Vergelijking met slag bij Tannenberg BEDREIGING VAN OOST-PRUISEN. OPGEHEVEN. Op het Duitsche weermachtsbericht van gisteren heeft het D. N. B. de volgende toe lichting ontvangen: De eindresultaten van den grooten ver nietigingsslag in het gebied van Bialystok en Minsk zijn thans in vollen omvang be kend. Het weermachtsbericht van giste ren noemt dezen dubbelen slag'„thans den grootsten slag van de wereldgeschiedenis op het gebied van materiaal en omsinge ling". Dat deze slag geleverd kon worden, is als een thriomf van Duitsche soldaten dom en van Duitsche leidingskunst te be schouwen. Een omsingeling en de vernie tiging zijn van oudsher de groote doelein den van de militaire leiding geweest. Wan neer deze doelstellingen geheel en al ver vuld konden worden, dan bewijst dit de totale superioriteit over den vijand, die zich in een dergelijke positie heeft laten bren gen. De slag van Bialystok en Minsk heeft precies zooals eens bij Tannen berg de onmiddellijke bedreiging van Oost-Pruisen opgeheven. Hij overtreft echter wat zijn omvang, het aantal ge vangenen en den buit betreft, den slag bij Tannenberg met een veelvoud. Het resultaat van den omsingelingsslag van Bialystok en Minsk beteekent ten slotte het vrijmaken van den weg naar het oosten voor het Duitsche front ten Noorden van de Pripet-moerassen. Hoewel de cijfers van den buit niet al tijd beslist en alleen als waardemeter voor het succes van een operatie beschouwd kunnen worden, is het toch verbluffend, dat thans als eindresultaat het aantal ge vangenen, dat aan het Oostelijk front in achttien dagen van strijd werd binnenge bracht, 400.000 bedraagt. Daar reeds op 2 Juli de bloedige verliezen van den vijand met een veelvoud van 160.000 werden op gegeven, kan men thans de verliezen van het Sovjet-leger aan gevangenen en ge sneuvelden op 1 millioen schatten. Het ver lies aan pantserwagens en stukken ge schut staat in verhouding tot dit geweldige cijfer en zal binnen afzienbaren en onaf- zienbaren tijd niet te vervangen zijn. Het verlies van meer dan 6000 vliegtuigen komt, volgens voorzichtige ramingen over een met het verlies van 71 eskaders. Dit verlies overtreft het verlies van de Geal lieerden in den veldtocht in het Westen tij dens den zomer van 1940, toen het verlies 2633 vliegtuigen bedroeg, met het drievou dige. Thans is reeds te overzien, dat het Sov jet-leger in een veldtocht van nauwelijks drie weken zoo zware slagen heeft gekre gen, dat het de komende ineenstorting mis schien nog iets zal uitstellen, doch in geen geval meer kan voorkomen. DE GEVANGENENCUFERS AAN HET OOSTELIJK FRONT. Naar het D. N. B. verneemt, nemen de reusachtige gevangenencijfers aan het Oos telijke front van uur tot uur toe. Steeds weer komen in het gebied tusschen Bialy stok en Minsk troepen uitgeputte Sovjet soldaten uit de bosschen en schuilhoeken te voorschijn. In groote colonnes worden ze dan langs de hoofdwegen naar de kam pen in het Westen gevoerd. Vele gevan genen zijn gewond en dragen smerige en met bloed doordrenkte lappen om het lichaam. Het is een huiveringwekkend beeld van vernieling: het einde van talrijke keurafdeelingen der Sovjet, die Duitsch- land moesten aanvallen en de bolsjewisti sche brandfakkel door geheel Europa moes ten dragen. Verder meldt het D.N.B.: Onder de Sovjet-troepen tusschen Bialy stok en Minsk heerscht de laatste dagen een onbeschrijfelijke chaos. Met verlie- zeii, zooals die slechts uit de groote slagen van den Wereldoorlog bekend zijn, trok ken de verslagen en verstrooide resten der Sovjets terug naar het Oosten. Steeds op nieuw werden de wegen, waarlangs zij we ken, aangevallen door Duitsche artillerie, gevechtsvliegtuigen en jagers, hetgeen een enorme verwarring onder de sovjetsoldaten veroorzaakte. De bolsjewisten, die niet ge wond waren, lieten alles in den steek om zich te redden. De wegen zijn bezaaid met wapenen en uitrustingstukken. Op ver scheidene plaatsen werd de Duitsche op- marsch gedurende korten tijd opgehou den, doordat de wegen geheel verstopt wa ren door pantserwagens en voertuigen, die de Sovjets hadden laten staan of die ka potgeschoten en uitgebrand waren. Een deel van deze enorme hoeveelheid mate riaal moest verwijderd worden om den Duitschen opmarsch voortgang te doen vin den. SPOORLIJN MOSKOU-ST. PETERSBURG VERNIELD. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 10 Juli op twee plaatsen de belangrijke spoorlijn Moskou-St. Petersburg vernield. Hierdoor is het troepentransportverkeer en ravitailleering op deze lijn verbroken. De Duitsche luchtmacht heeft gisteren ikrachtige aanvallen gedaan op de spoorlijn Sjitomir-Kiev, die van groote ibeteekenih is voor de ravitailleering van het bolsje wistische leger. Op verscheidene plaatsen werd de lijn getroffen en het verkeer ge stremd. In het gebied van Smolensk werden zwaargeladien treinen tot ontsporing ge bracht. Zij geraakten in brand. In het ge heel zijn 31 treinen met succes aangeval len en twee afweerbatterijen buiten ge vecht gesteld, In den Noordelijken sector zijn herhaal de aanvallen gedaan op het visschersschier- eiland. Verscheidene artilleriestellingen der Sovjets werden dioor bommen vernield. In de bocht van Motowski, ten Zuiden van1 het schiereiland, werd een Sovjetkoop vaarder van 1500 ton tot zinken gebracht en een v,an 4000 ton zoo ernstig beschadigd, dat het eveneens verloren geacht moet worden. Een Duitsche motortorpedoboot bracht in het Oosten der Oostzee een Sovjetschip van 3500 ton, geladen met oorlogsmateriaal en proviand tot zinken. DIPLOMATEN VERTREKKEN UIT MOSKOU. Volgens berichten uit diplomatieke krin gen te Moskou hebben verscheidene diplo matieke missies de stad Moskou verlaten. Ook de Sovjetregeering is voor een deel vertrokken. Stalin zelf schijnt nog in het Kremlin te zijn. Uit de hoofdstad der Sovjet-Unie is een ongeregelde vlucht van de bevolking be gonnen, terwijl aan den anderen kant dui zenden vluchtelingen uit de Westelijke gebieden, vooral uit Smolensk, in Moskou aankomen. Door scherpe en ingrijpende verordeningen tracht de generale staf van het Sovjet-leger meester te worden van den chaos onder de bevolking. In diplomatieke kringen in Moskou trekt het de aandacht, dat 'klaarblijkelijk heele troepenformaties zonder bepaalde bevelen in Moskou liggen en het contact met hun commando hebben verloren. MILITAIRE BENOEMINGEN IN DE SOW JET-UNIE. De Moskousche radio heeft bekend ge maakt, dat de maarschalken Worosjilof, Timosjenko en Boedjenny benoemd zijn tot opperbevelhebber resp. van het Noor delijk, Westelijk en Zuidwestelijk front. Zij hebben het bevel reeds op zich genomen. EEN AMERIKAANSCHE PERSSTEM. In tegenstelling tot de beweringen van verscheiden Amerikaansche bladen om trent stilstand van den Duitschen opmarsch in, het Oosten betoogt de „New York Post", dat de Sowjet-legerberichten niet ernstig opgevat kunnen worden, want de vertrou welijke mededeelingen luiden geheel an ders. Volgens dit blad heeft de Sovjet-ne geering het diplomatieke corps te Moskou aangeraden zich gereed te houden voor een spoedig vertrek naar Swerdlofsk (Jekate- rinenburg). Voorts schrijft het blad, dat het in inge wijde kringen bekend is, dat de Sowjets de eerste tien dagen geweldige hoeveelhe den vliegtuigen en gemotoriseerd oorlogs tuig hebben verloren en dat de Duitsche berichten blijkbaar kloppen. Volgens de betrouwbaarste gegevens beschikken de Sowjets nog slechts over omstreeks 2000 moderne gevechtsvliegtuigen. Dit feit wordt ook bevestigd door de haast, zoo .schrijft het blad, waarmee Londen plotse ling oorlogsmaterieel aan de Sowj et-Unie levert. Ook de bekendmaking, dat Roose- velts leveringen voor de Sowjet-Unie ge reed liggen voor verzending, schijnt den ernst van de situatie der Sowjets te beves tigen. DUITSCH WEER MAC HTS BERICHT VERSPREID OORLOGSNIEUWS In den afgeloopen nacht hebben vrij zwakke Britsche luchtstrijdkrachten ge tracht het Noord-Duitsche kustgebied bin nen te vliegen. Door afweermaatregelen van het afweergeschut werd de formatie uiteengedreven, zoodat de toestellen ner gens hun bommen welgericht konden neer werpen. De op eenige plaatsen geworpen bommen richtten slechts geringe schade aan. Er zijn eenige slachtoffers gevallen aan dooden en gewonden onder de burger bevolking. Ook gisteren heeft het Britsche lucht- wapen weer bij herhaalde pogingen om de bezette gebieden in West-Europa binnen te dringen, naar het D. N. B. verneemt, twaalf Spitfires, die in talrijke luchtge vechten gistermidag door Duitsche jagers neergeschoten werden, verloren. Een Duitsche jager wordt vermist. AANVAL OP BRITSCH CONVOOI. Een Duitsche duikboot heeft op 9 Juli aan de Westkust van Afrika een Britsch convooi aangevallen. Twee schepen van dit convooi, die een Zuidelijke koers aanhiel den, werden tot zinken gebracht, n.l. de „Designer" met een inhoud van 5945 b.r.t. en de In verness" met een inhoud van 4397 b.r.t. Te Gibraltar zijn gisterochtend een vlieg tuigmoederschip, een kruiser en acht tor pedojagers uit den Atlantischen Oceaan gearriveerd. In de oorlogshaven bevinden zich thans 21 Britsche oorlogsschepen en een troe pentransportschip. Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt als volgt: „Zooals reeds in een speciaal bericht ge meld is, is met den dubbelen slag om Bia lystok en Minsk de grootste materiaal- en omsingelingsslag uit de wereldgeschiede nis geëindigd. 323.989 gevangenen, onder wie verscheidene commandeerende gene raals en divisiecommandanten, vielen in onze handen; 3332 pantserwagens, 1809 stukken geschut en groote hoeveelheden andere wapenen werden buitgemaakt of vernietigd. Het totale aantal gevangenen aan het Oostelijke front is daarmede geste gen tot over de 400.000. Het aantal buit gemaakt of vernielde vijandelijke pant serwagens tot 7615, het aantal buitgemaak te of vernielde stukken geschut tot 4423. De Sovjet-luchtmacht heeft tot dusverre in totaal 6233 vliegtuigen verloren. In den strijd tegen de Britsche ravitail leering hebben duikbooten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan vier vijan delijke koopvaarders, met een gezamen- lijken inhoud van 27 630 ton, tot zinken ge bracht. Ten Oosten van Peterhead heeft de luchtmacht een vrachtschip van 4000 ton tot zinken gebracht In den afgeloopen nacht hebben sterke afdeelingen gevechts vliegtuigen de invoerhaven Hull met groot effect gebombardeerd. Andere luchtaan vallen waren gerich'. op de havenwerken van Great Yarmouth en Berwick en op vliegvelden en zoeklichtstellingen in Oost en ZuH-Amevika. Bij vijandelijke pogingen om de Kanaal kust aan te vallen, hebben jagers gisteren 21, afweergeschut 4 en marinegeschut 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Twee Duitsche vkegiuigen worden vermist. Zwakke vijandelijke afdeelingen hebben in den afgeloopen nacht een klein aan:al brisant- en brandbommen op eenige plaat sen in West-Duitï.rhlnnd laten vallen. De verliezen onder de burgerbevolking zijn ge ring." DE STRIJD IN SYRIË De Fransche regeering heeft de Britsche wapenstilstandsvoorwaarden in het Syri sche conflict afgewezen, United Press meldt daaromtrent het vol gende uit Vichy: De Fransche regeering heeft door be middeling van de Amerikaansche ambas sade in Vichy op de Engelsche wapenstil standsvoorwaarden voor Syrië geantwoord In het antwoord wordt gezegd dat 1. De Engelsche tekst en de vorm van het Britsche antwoord voor de Fransche regeering onaannemelijk is. 2. Schijnt het Engelsche antwoord een overeenkomst regelrecht onmogelijk te maken. 3. Blijkt uit den Engelschen tekst duide lijk dat Engeland het doel nastreeft de mandaatsgebieden te veroveren. 4. Is het voor de Fransche regeering niet mogelijk met de de Gaulle-beweging te onderhandelen, daar haar leiders ver raders van het eigen land zijn. 5. Is de Fransche regeering niet in staat voorwaarden aan te nemen en heeft zij het vaste vertrouwen dat generaal Dentz ter plaatse de door de situatie vereischte be slissing zal treffen. Vichy heeft hiermede blijkbaar de Engelsche voorwaarden voor een wapenstilstand in Syrië verworpen, en generaal Dentz blijkbaar vrij ge laten, de wapens neer te leggen, met de Engelschen te onderhandelen of den strijd voort te zetten. De Fransche re geering nam het besluit om de Brit sche eischen te verwerpen, in een kabi netszitting. DE AMERIKAANSCHE STEUNPUNTEN Volgens een Associated Press-bericht uit Londen heeft het Britsche Foreign Office bevestigd, dat een aantal Amerikaansche technici en arbeiders op het oogenblik bezig is met den aanleg van zekere instal laties in Noord-Ierland. Senator Wheeler heeft in dit verband te Washington verklaard, dat er reeds zen dingen materieel voor den aanleg van steunpunten voor de Amerikaansche vloot in Noord-Ierland en Schotland onderweg zijn. Hij wist echter niet, of er reeds een begin was gemaakt met deze werkzaam heden. Naar in politieke kringen te Washington verluidt, heeft de Amerikaansche regeering Portugal verlof gevraagd tot bezetting van de Kaap-Verdische eilanden en de Azoren. De Portugeesche regeering zou dit verzoek met verontwaardiging afgewezen'hebben. KathoHek Comité van actie „Voor God~ KT3SWEN EN MOETEN Velen hebben de overtuiging, dut men in de drukte der wereld naar volmaaktheid streven kan en dat dit reifs lofwaardig w; weinigen dringen door m de waarheid, dat men naar vol maaktheid streven móét, altijd en &*ecaL <5ods groot gebod: „Gij ank den Heer Uw God Rek hebben", is door geen grenzen of beperkingen verkleind of verzwakt-; het vraagt de aften* hoogste liefde van iedereen-; Christus' woord: „Wees* vol maakt zooals Uw hemelsche Vader volmaakt is", werd niet alleen gesproken tot enkele «tèt- M.S.C HET ZOMERKAMP VOOR JOURNALISTEN DE HEER FELTMEYER SPREEKT DE LAATSTE GROEP TOE Gisteravond heeft de vierde groep kam- peerende journalisten in een kameraad schapsavond afscheid genomen van de Cannenburgh, het historische slot van Maarten van Rossum, waar vier weken lang journalisten hebben gelogeerd. Op deze kameraadschapsavond was aan wezig de heer H. Feltmeyer, voorman der Nederlandsche SS, die de: journalisten op het bordes van de Cannenburgh heeft toe gesproken. Het is spreker bekend, dat velen in onzen tijd innerlijk worstelen met en trachten een oplossing te vinden voor de problemen van dezen tijd. Het is nu eenmaal niet eenvou dig om een overtuiging van vandaag te ver anderen in een van morgen. Spreker heeft het te vaak meegemaakt, dat het verschil van meening niet anders was dan een ste riel politiek debat, waarbij een ander schaakmat gezet moest worden om zelf ver der te komen. Waar het in dezen tijd om gaat is een wereldbeschouwing, die tot vleesch en bloed wordt. Ik zou er u op willen wijzen, aldus de heer Feltmeyer, dat er vandaag den dag ook in ons volk kerels zijn geweest, die de consequenties daaruit hebben getrokken, die op het oogenblik aan het Oostfront mee te velde zijn gegaan en aan dien strijd hebben deelgenomen. Om streeks 2 Juli hebben Nederlandsche vrij willigers bij Lemberg aan den strijd deel genomen. Dit was niet het resultaat van on vruchtbare débatten, van geworstel met problemen, van menschen die meenen, dat het vraagstuk van onzen tijd geen ander is dan dat van systemen, waarbij het een de plaats kan innemen van een voorgaand. Het nationaal-socialisme is geen opvatting in dien zin, dat men eenvoudig weg een boekwerk koopt en daaruit een systeem kan bestudeeren en van buiten leeren. Het is evenmin een opvatting in dien zin, dat men gelooft, dat een omwenteling als de Fransche revolutie wordt opgevolgd door een andere revolutie en dat men over vijf tig jaar weer een andere zal beleven. Men moet begrip hebben voor de enorme groot heid van dezen tijd, die een wendetijd is, een noodzakelijke historische verandering van het aangezicht van deze wereld voor een langere periode dan honderd jaar. En eerst hij, die dezen tijd zoo verstaat, kan zich met de problemen bezig houden. Elke andere vorm van het zich bezig houden met deze vraagstukken is een geliefhebber, ste riel als al het andere op dit gebied. Ik res pecteer een man uit één stuk, aldus de heer Feltmeyer, een man, die bereid is zich in te zetten voor zijn overtuiging, ook indien dit zijn ondergang beteekent. Ons gezamenlijk lot en onze gezamen lijke toekomst moeten wij beleven in het kader van ons eigen volk. Ik wil er echter op wijzen, dat er een grootere saamhoorig- heid in de wereld wordende is, als gevolg van een groeiproces, dat aan den gang is. Dat is de groot-Germaansche gemeen schapsgedachte. Geen eenheid als een fic tie van eenheid, zooals een internationaal proletariaat, maar wel een eenheid op basis der lotsverbondenheid van menschen, die hun cultuur hebben hoog te houden en te verdedigen tegen krachten als het bolsje wisme en het internationale kapitalisme. Een dergelijke lotsgebondenheid kan slechts bestaan hij menschen van hetzelfde ras en van denzelfden aard. En wanneer het nu gaat tegen de Sovjet-Unie, dan is dit niet slechts te beschouwen als een toeval lige episode, maar men bedenke, dat reeds in 1788 duizenden Nederlanders de Oekra- ine zijn binnengetrokken, die daar welva rende dorpen stichtten, waarvan£ de mo lens en d^. golvende korenvelden nog de getuigen zijn. Dit was het werk van Neder landsche voortrekkers. Het is heerlijk in dezen tijd te leven, nu een geschiedenis voor eeuwen wordt ge vormd, zoo besloot de heer Feltmeyer. De gene, die hieruit de consequentie weet te trekken, die geloof in de toekomst heeft en met den tijd wil meemarcheeren, is voor bestemd om zoo mogelijk zich te scharen in de rijen van de SS, waarin deze ideeën waarde en vorm hebben gevonden. De algemeene organisatieleider van de zomerkampen voor journalisten, de heer A. Meyer Schwencke, heeft ook deze groep der kampeerende vulpenridders aan tafel in de groote zaal van het oude ridderslot toe gesproken. Des avonds trad het bekende Veluwsche boerenzangerpaar van Riemsdijk weer op. Men bleef nog lang gezellig tezamen, on der gemeenschappelijk! gezang en vlotte improvisaties der deelnemers. Europa ontwaak I Burgers van alle landen zijn aangetreden in een front tegen het gevaar dat uit het oosten dreigt. Aanmeldingskantoor voor vrijwilligers: Centrale van de Waffen S. S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. INSTALLATIE NIEUWE BURGEMEESTER VAN APELDOORN Donderdag is mr. C. den Besten als bur gemeester van Apeldoorn geinstalleerd. De leiders van de N.S.B. aldaar hadden voor deze plechtigheid eenige eenvoudige feeste lijkheden georganiseerd. De W.A.-afdeeling van Apeldoorn was met weermannen uit Deventer en Zwolle en het W.A.-muziek- korps uit Arnhem versterkt. Bij hun aankomst inspecteerden de bur gemeester en mevrouw Den Besten de voor het raadhuis opgestelde gelederen van de N.S.B.het vrouwenkoor zong een lied. De burgemeester droeg de uniform van het rechtsfront van de N.S.B. De heer G. Stempher, loco-burgemeester, leidde de buitengewone raadszitting voor de installatie. De heer Stempher hield een toespraak en mr. dr. H. S. Veldman, nestor, sprak namens den raad. De burgemeester merkte in zijn toespraak op, dat hij gedreven door zijn liefde voor volk en vaderland dit ambt had aanvaard. Deze liefde had hem acht jaar geleden ook doen besluiten tot de N.S.B. toe te treden, wier beginsel is, dat het algemeen belang staat boven het groepsbelang en het groeps belang boven het eigenbelang. Daadwerke lijk of lijdelijk verzet, ontduiking en sabo tage zullen in hem een verbeten tegenstan der vinden. Spr. wees op de taak van de politie en schetste zijn belangstelling voor de jeugd en het onderwijs. Zijn werk zal gericht zijn op de verbetering van de so ciale toestanden. De instelling Winterhulp geniet zijn volle medewerking. Spr. riep aller medewerking in voor een gelukkige toekomst, onder de leuze: alles voor het va derland. DE BETEEKENIS VAN DEN ROLDER LANDDAG. De persdienst van het Ned. Agrarisch Front schrijft o.a.: De groote boerendag te Rolde, die zulk een opmerkelijk succes Werd, voor het Ned. Agrarisch Front, een succes, dat weerklank heeft gevonden in de Nederlandsche pers, meer dan ooit met een soortgelijke bijeen komst het geval was, geeft ons aanleiding, tot het maken van enkele opmerkingen, welke de beteekenis van deze gebeurtenis nader kunnen omlijnen. Wij mogen daarbij in de eerste plaats aanknoopen bij de hier en daar tot uiting gekomen verbazing, dat een dergelijke massale bijeenkomst zoo vlot kon verloo- pen, terwijl er toch maar enkele dagen van voorbereiding waren geweest. Neemt men in aanmerking, welke bezwa ren er moesten worden overwonnen, dan is deze verwondering verklaarbaar. Im mers, het boerenvolk, voor wie deze dag toch wel het allereerst bestemd was, be vond zioh volop in den hooibouw en is niet gewend, bij dit oogsüwerk te worden ■gestoord door den oproep voor een verga dering. Van alle kanten werden dan ook bij het bekend worden, van het landdagplan waarschuwende stemmen gehoord: dit zou niet kunnen slagen en diende een paar we ken te worden verschoven. Er is nu eenmaal en meer dan ooit geldt dat thans niets belangrijker voor den landman dan zijn oogst. Waarom dan toch de leiding van het N.A.F. doorzette? Hierom: Het was voor het Nederland sche volk en zijn toekomst van veel ge wicht, dat op de vraag; „boerenorde of bol sjewisme?" een prompt antwoord werd ge geven, vooral door het boerenvolk, omdat dit door zijn aard in staat geacht moet worden het zuiverst te reageeren op ver schijnselen, die het wezenlijke leven van een volk beheerschen. Onze boeren zijn, zoomin als trouwens de boeren elders, gemakkelijk in 'beweging te 'krijgen. Maar als het gaat om de hoog ste waarden van het volksbestaan, dan ple gen zij de plaats te bezetten, waar zij moe ten staan. Wij behoeven maar te herinne ren aan de Novemberdagen van 1918, toen het de plattelanders waren, die het in de groote steden dreigende gevaar van de roode revolutie kwamen keeren. Toen dan ook de Rijkscommissaris in zijn rede te Amsterdam duidelijk liet uitkomen, hoe van het Nederlandsche volk verlangd wordt, dat het zijn standpunt zou bepalen tegenover de nieuwe wending van den oor log door den strijd tegen het bolsjewisme, heeft de leiding van het N.A.F. onmiddellijk begrepen, dat een spontane getuigenis van het platteland een moeilijk in zijn waarde te overschatten gewicht in de schaal van het lot zou worden. Daarom nam zij het risico van een te korte voorbereiding, van een eigenlijk niet geschiikten Tijd van het jaar en van de be perktheid sr beschikbare vervoermidde len door het gemis van bussen, die in het plattelandsverkeer een zoo belangrijke rol te vervullen kregen in de laatste jaren. Het bijeenbrenger, van een menigte van ongeveer 20.000 menschen in een Drentsch dorp, is een onderneming, die uitsluitend slagen kan als de zaak, waarom het gaat, in breede kringen van het plattelandsvolk waarlijk leeft. De vraag „boerenorde of bolsjewisme" behoefde niet te worden gesteld, heeft me nigeen oogenschijnlijk terecht opgemerkt. Inderdaad, het boerenvolk wil zeker geen communisme. Maar te weinig ziet men nog in, dat andere verschijnselen aan de bolsje- wiseering moeten voorafgaan en dat die verschijnselen zich in ons volksleven in het jongste verleden maar al te duidelijk open baarden. Daarom is het stellen van zulk een regelrechte vraag geenszins dwaas en daarom is het spontane antwoord, dat er dezen vijfden Juli op gegeven werd; van zulk een groote waarde. BENOEMINGEN BIJ DEN RIJKSDIENST VOOR HET NATIONALE PLAN Bij besluit van den president van den Rijksdienst voor het Nationale Plan is be noemd met ingang van 15 Juli tot directeur van het bureau van dien dienst, dr. ir. F. Bakker Schut, inspecteur voor de vólks huisvesting te Haarlem en is benoemd met ingang van 1 September a.s. tot hoofd van de planologische afdeeling van dat bureau ir, W. B. Kloos, ingenieur bij den gemeen telijken dienst der stadsontwikkeling en volkshuisvesting te Den Haag. Het bureau van den dienst zal gevestigd zijn aan het Lange Voorhout 19, Den Haag. SANEERING VAN DEN SIGAREN- HANDEL De persdienst van de N.S.B. meldt: Het Gilde der Sigarenwinkeliers van het Front van Nering en Ambacht heeft z;ch tot hes departement van handel, nijverheid en scheepvaart gewend met het verzoek om voortaan onmogelijk te maken dat in bu reaux, bankinstellingen, coöperatieve in koopcentrales, zoogenaamde canlines en dergelijke tabaksproducten verkrijgbaar worden gesteld. Het gilde gaat daarbij uit van de mee ning, dat de detailverkoop van sigaren, si garetten enz. uitsluitend de taak is van den sigarenwinkelier. Met deze actie heeft het gilde der siga renwinkeliers succes gehad. Dezer dagen heeft het namelijk van het departement bericht gekregen, dat het met ingang van deze maand aan fabrikanten en grossiers verboden is om aan 45 van bedoel de instellingen tabaksproducten te leveren.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5