h ZATERDAG 12 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 RETRAITEVEREENIGING „ST. THERE SIA". Onderafd. v. d. R. K. Vrouwenbond. Den dames, die 15 Juli a.s. op retraite gaan te Noordwijkerhout, wordt medege deeld, dat de trein om 18.21 uur uit Leiden vertrekt. Niemand kan zich meer bij deze retraite aansluiten. Zij is overvol. Maar voor de volgende groep kunnen zich nog dames aanmelden; deze gaat van 9—12 Sept. a.s. Ik hoop, dat U nog denkt aan wat de pater gevraagd heef n.l. bonnen meenemen. Nieuwe leden kunnen zich aan melden in de Waldeck Pyrmontstraat 46. 't Sparen is gemakkelijk genoeg gemaakt. De dames, die het spaargeld ophalen, zijn altijd paraat. Tot Dinsdag dan! J. P. v. EERGE HENEGOUWEN—COLPA Waldeck Pyrmontstraat 46. K.J.M.V. Donderdagavond ontmoetten op het VVL-terrein de twee K.J.M.V.-afdeelingen Voorschoten en Leiden elkaar op het groene veld. Twee handbal-wedstrijden werden op zeer vriendschappelijke wijze gespeeld. Eerst kwamen de 2e elftallen aan de beurt, die met een gelijken stand (22) eindigden. De twee eerste elftallen, die hierna in het strijdperk traden, gaven een vinnigen strijd te zien. Al spoedig bleek, dat de Voorschotensche K.J.M.V. in de meerderheid was, wat niet wegnam, dat de Leidenaars hun terrein voet voor voet verdedigden. Met een 51 overwinning voor St. Jan Baptist uit Voor schoten eindigde deze avond, die uiterst sportief was in geest en daad. ST. JOSEPHSGEZELLENVEREENIGING Biljarttournooi „T.E.P." Zondag a.s. is de laatste van het biljart tournooi, georganiseerd door bovenge noemde club. Dan zullen de finales worden gespeeld van al de klassen. Het tournooi, dat tot nu toe zeer goed geslaagd is en waarin in de voorronden reeds zeer mooie partijen te zien waren, zal zijn hoogtepunt a.s. Zondag bereiken. Er wordt gespeeld van 126 uur, waarna de prijsuitreiking zal plaats heb ben. ORGELCONCERTEN HOOGLAND- SCHE RERK Het programma der wekelijksche orgel concerten in de Hooglandsche Kerk door den organist Feike Asma, vermeldt a.s. Maandagavond van 8.15 uur9.15 uur werken van Bach, Vivaldi, Mendelssohn, Handel, Renzi e.a. De toegang tot dit concert is geheel vrij. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 7093. „Heineken's Bier- handel". Hoofdagentschap van de N.V. Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij, Leiden, Rembrandtstraat 1216. Bovenge noemde zaak is overgegaan aan Heineken's Bierhandel Leiden N.V. gevestigd te Rot terdam. (zie bijvoegsel Ned. Staatscou rant No. 94/321). Agenda. NED. R.K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R.K. ARBEIDERS- BEWEGING Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45 Zondag: Het Gebouw is den geheelen dag gesloten. Maandag: Repetitie R.K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio", 7.30 uur (zaal 6). Dinsdag: Rechtskundig adviesbureau voor -de leden van de afdee- ling Leiden en Omstreken op het kantoor van het Bondsgebouw, Steenschuur 15, Nam. 6.30—7.30 uur. Woensdag: Biljart club „De Poedelaars", 8 uur (zaal 9) Vrijdag: Uitbetalingen: te 6 uur Metaalbe- werkersbond; te 7 uur Transportarbeiders- bond. Zaterdag: Spaarbank op het kan toor, 78 uur. Zaterdag: Uitbetalingen: 10 uur v.m. Fabrieksarbeidersbond; 10 uur Textielarbeidersbond; 3.30 uur n.m. Hout- bewerkersbond; 56 uur Bouwvakarbei dersbond; 5—6 uur Fabrieksarbeidersbond. INTERPAROCIEELE ST. JOSEPH S GEZELLEN VEREENIGING. 4 Heden Zaterdag: van 89 uur Bibliotheek Alleen boeken inleveren Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort; Zondag: C. v. d. Meel, J. v. d. Post en S. v. d. Aar; Maandag: J. Hillenaar en N. van Haarlem; Dinsdag: C. Goddijn en H. Key; Donderdag H. Devilée en A. Koper; Zater dag: G. Bot en P. Reizevoort. Zondag: Heden laatste dag van het Biljart-tournooi, aanvang 12 uur Van 12 uur Biblio theek; alleen boeken inleveren Van 7.30 10 uur Bijeenkomst voor de leden Van 8.15—9.45 uur Verplichte bijeenkomst voor de gezellen 8.30 Prijsbiljarten; hoofd prijs Om 10 uur wordt de zaal gesloten Bij het sluiten van het Veertig uren-gebed in de St. Petruskerk zullen aan de processie deelnemen: Joop Bentveld, Nico van Haar lem, Cornelis Goddijn, Karei Polanen en W. Boogers. Maandag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur 8 uur Repetitie Tooneelclub Adolf Kolping 8 uur Tafel tennisclub 8 uur Bijeenkomst Dam- en Schaakclub „De Raadsheer" Dinsdag: Eijeenkomst voor de gezellen van 8— uur Woensdag: 8 uur Repetitie Muziek gezelschap Frans Schweitzer 7.30 uur Biljartclub T. E. P. Donderdag: Bijeen komst voor de gezellen van 810 uur 8 uur Tafeltennis- en Biljartclub Vrijdag: 8 15 uur Cursus Geloofsverdediging Zaterdag: Bijeenkomst voor de leden van 810 uur 89 uur Bibliotheek; alléén boeken inleveren 8 uur Kegelclub „De Poedelaars". Mededeelingen: Ieder goed gezel maakt jaarlijks een gesloten retraite. Onze Retraite wordt gehouden met Kerst mis van 2528 December a.s. KRUISVAART Cohort St. Petrus Maandag: 7 uur Huisvlijtclub Dins dag: 7.30 uur St. Tarcisiusban. Woens dag: 7.30 uur St. Sebastiaanban Donder dag: 78 uur clubuur-zwemmen in „de Overdekte". Kosten 15 cent. Zonder tegen bericht treden de zwemmers om 6.30 uur op de Garenmarkt aan. 8.30 uur Adspiran- tenban II Vrijdag: 7.15 uur Adspiranten- ban I; 8 uur St. Petrusban. Zaterdag: 3 uur Ringverband. Sleutelkoor: Dins dag: 6 uur Schola Vrijdag: 6 uur Schola. Cohort Aeternus Pater Maandag: 7 uur Antonius-, Augustinus- ban; 7.30 uur Willibrordus-, Bonifaciusban. Dinsdag: 7.30 uur Paschalis-, Tarcisius ban. Donderdag: 7 uur Gregorius-, Aloysiusban. Cohort St. Pancras Kruisvaarders, jullie hebben je keurig gehouden op het tornier in Zoeterwoude. Aan den kop, en dan nog wel met een ge weldigen voorsprong, 'n Pracht medaille zal tot in de verre toekomst jullie prestatie blijven verkondigen. Maar, we gaan nu niet op de lauweren rusten, maar moeten ver der, altijd verderEen Kruisvaarder gaat fierjullie kennen je wet. Onder houdt ze in alle puntjes, en om dat te kun nen, gaan we weer samen Maandagmorgen naar de gedialogeerde H. Mis, ons hoogte punt van de week! Maandagavond 7.30 uur Tarcisius-ban. Dinsdag 7.30 uur Wil- librordus-ban. Woensdag na het Lof ad- spiranten. Donderdag 7.30 uur Godfried- en Bonifacius-ban. Zaterdag 67 uur af rekenen. De dag van gisteren is geweldig geweest. Ik heb nog nooit zooveel menschen op visi te gehad als gisteren om 6.15 uur. Precies geteld waren jullie met z'n 146. Uit je prach tige geschenken bleek, dat we goede vrien den zijn, anders zou zoo'n geweldig leger je bang maken. Jongens, nog eens bedankt voor die fijne aubade en de mooie cadeaux. Wil je ook je ouders bedanken van me. Tot ziens. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Parochie O. L. Vra. Hemelv. en St, Joseph. Maandag 7.309 uur Marg. Sinclairgroep Dinsdag 7,45 uur H. Mis en Alg. H. Com munie Donderdag 78.30 uur Theresia- groep 7.158.45 uur Agnes-groep 8.30 uur Zang. Nieuwe leden kynnen zich op de clubs aanmelden. Parochie St. Petrus. Woensdag, 7.158.30 uur Jongste groep Vrijdag, 7.459 uur Middengroep Zaterdag, 2.153.30 uur Mulo-club. Parochie Hartebrug. Dinsdag, 6.307.45 uur „De Zonnestraal tjes" 8.009.15 uur Middengroep Don- de-dag 78.15 uur „De Meikevers" 8.15 9.30 uur Top-groep Zaterdag 2.15 3.30 uur Mulo-club. VOOR VERVOLG STADSNIEUWS ZIE PAG. 7. ALEER DE VACANTIEREIS BEGINT. Informeer wanneer ge uw persoonsbewijs moet halen. De Rijksinspectie van de bevolkingsre gisters deelt het volgende mede: Duizenden Nederlandscbe gemeenten tmaken een begin met de uitreikng der per- soonsbewijizen, welke uiterlijk op 1 Janu ari 1942 moet zijn voltooid. Voor het op maken van een persoonsbewijs is de aan wezigheid van den toskomstigen bezitter noodzakelijk en daarom wordt ieder op zijn beurt uitgenoodigd, in bet gemeente huis te verschijnen op een bepaalden da tum en een bepaald uur teneinde bij het opmaken van zijn persoonsbewijs tegen woordig te zijn en het daarna persoonlijk in ontvangst te nemen. De werkzaamheden, welke aan het opmaken van. het persoons bewijs verbonden zijn, zullen ongeveer een kwartier in beslag nemen. Wij hebben er reeds meermalen op ge wezen, dat van alle opgeroepenen moet worden verwacht, dat zij zich strikt houden aan dien tijd, welke op hun uitnoodiging staat aangegeven: niet slechts uit eigen in teresse, ook het algemeen belang wordt daarmede gediend. Niet-verschijnen op den bepaalden tijd kan tot gevolg hebben, dat het aan legesgeldien verschuldigde bedrag tot twee gulden wordt verhoogd. Intusschen is de vacantietijd aangebro ken. Velen onzer hebben vacantie, krijgen vacantie of nemen vacantie. En van die ve len is er dan nog een groot aantal, dat met vacantie gaat. -Vacantiegangers zijn al de- genen, die, - gedreven door een primitief nomaden-instinct, huis en haard verlaten, om er op uit te gaan: te reizen, te trekken, te varen, te fietsen of te wandelen. Na acht of veertien dagen komt de zwerver naar zijn haardstede terug en vindt in zijn brievenbus een uitnoodi ging om ter secretarie te verschijnen op een tijdstip, dat reeds eenige dagen verstreken is. De beste raad, dien wij den zorgeloozen reiziger kunnen ge ven, is, zoo spoedig mogelijk met de secretarie een nieuwe afspraak te ma ken. Wij vreezen evenwel, dat ook hier goede raad duur zal blijken en dat de onbezorgde vacantieganger een verhoo ging van legesgelden niet zal kunnen ontloopen. Misschien zal hij bij de herinnering aan de gesmaakte vacan- tiegenoegens zijn extra gulden met een blijmoedig hart betalen. Heel Nederland weet nu zoo langzamer hand wel, dat in deze maanden de persoons bewijzen worden uitgereikt. Wie in deze maanden met vacantie gaat, kan twee din gen doen. Hij kan voor zijn vertrek tijdig ter secretarie informeer en, wanneer hij aan de beurt is en wanneer het zou blijken, dat 'hij tijdens zijn afwezigheid zal worden uitgenoodigd, een andere afspraak trach ten te maken. Dit is wel de veiligste en voor alle partijen de meest verkieslijke weg. Hij kan er zich ook niets van aantrek ken, kalm op reis gaan en denken: „Als je me roept, dan ben ik er wel niet". Dit is de laat-maar-waaien-methode, die het nadeel heeft, dat zij den gang van zaken storend beïnvloedt en daarenboven geld kan kosten. Letteren en Kunst „PRO ARTE CHRISTIANA." Op de tweede tentoonstelling van „he- dendaagsche religieuse kunst" en „vijf eeuwen paramentiek" in de benedenzalen Van het stedelijk museum te Amsterdam, zullen a.s. Zondagmiddag om half drie en vier uur rondgangen plaats vinden onder leiding van Herman van den Eerenbeemt, die bijzondere aandacht zal wijden aan de ontwikkeling en de techniek van email kunst, aan de hand der geëxposeerde kunst werken. OMGEVING NOORDWIJK MIJ. VOOR TUINBOUW. Uitslag van den Lathyrus-wedstrijd. Vrijdagavond hield genoemde Maat- sohappij haar maahdelijksche vergadering in hotel Royal, waarbij de opkomst zeer goed was. De voorzitter, de heer H. de Boer, sprak- hierover zijn verheugenis uit, temeer nu op deze bijeenkomst de Lathyrus-expositie plaats had, welke ondanks het droge en warme weder zeer goed genoemd mag wor den. Na lezing der notulen werd de uit slag medegedeeld van de Lathyrus-keuring. Deze was als volgt: 1. mej. Ruigrok, 2. J. Lindihout, 3. W. Bosman, 4. A. D. Rotte veel, 5. Th. Duivenvoorde, 6. freule v. Lim burg Stirum, 7. J. v. d. Berg-Smit, 8. J. v. Schooten. Vrije inzendingen: 1. W. Bosman, 2. W. de Monije, 3. A. D. Rotteveel, 4. freu le v. Limburg Stirum. Na behandeling van enkele ingekomen stukken, werden een viertal leden welkom geheeten. De gebruikelijke causerie van den voorzitter had tot onderwerp de be spreking over die Lathyrus, gevonden in 1699 op het eiland Sicilië, door dien mon nik Franciscus Cupani, die van zijn vondst zaden stuurde naar Engeland en Neder land, waar men zich nadien op de verede ling heeft toegelegd. Vooral de Engelschen hebben die grootste stoot gegeven aan de variëteiten van heden. Mededeelinig werd gedaan, dat Woensdag 16 Juli a.s. te Lei den de Zomerbijeenkomst der Mij. zal plaats hebben, te 10.45 in Schuttershof, waaraan ieder lid kan deelnemen. Na de rondvraag volgde sluiting van deze zeer goed geslaagde en leerzame bijeenkomst Uitslag verkooping. De verkooping ten overstaan var> Notaris A. B. Verhaar had tot uitslag: Huis Tramsteeg 25 voor f 2800.aan P. W. Versteege q.q., idem 27 voor f 2800.aan F. P. J. Alkemade, idem 29 voor f 2800.aan A-. J. v. Wetten. 18 pereeelen Molensteeg 4 tot en met 21 voor f 8000.aan F. P. J. Alkemade. OEGSTGEEST GEMEENTERAAD. Gisterenavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een. Voorzitter Burgemeester A. J. v. Gerre- vink. Aanwezig alle leden. Er is één va cature door het bedanken van den heer Kattenbusch. B. en W. deelen dan medo, dat zij met ingang van 1 Juli 1941 tot'adjunct-com mies ter secretarie hebben benoemd den heer J. M. A. M. Verbaken, ambtenaar ter secretarie van Waalre; dat zij met ingang van 1 Juli 1941 tot commies heb ben bevorderd den heer Jac. Vreeken, ad junct-commies; dat zij met ingang van 14 Juli a.s. tot bevolkingscontroleur en con troleur voor de werkverschaffing en steunverleening op arbeidscontract heb ben aangesteld den heer G. de Monyé te Oegstgeest; dat zij aan mej. T. van Jul- singha op haar verzoek met ingang var? 1 Augustus a.s. eervol ontslag hebben ver leend als tijdelijk vakonderwijzeres in de lichamelijke oefening aan de o. 1. school aan den Tefwëeweg en dat zij de door haar gegeven lessen hebben opgedragen aan den heer G. W. Legerstee, reeds als tijdelijk vakonderwijzer aan de o. 1. school werkzaam. Voorts dat door het besluit van het cen traal stembureau tot lid van den Raad be noemd is verklaard mej. dr. H. Leemhuis. Tot secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur wordt benoemd de heer J. M. A. Verbaken, adjunct-commies ter secretarie en tot plaatsvervanger de heer K. Veen. Voorstel van B. en W. om het voormali ge Fiks-terrein te bestemmen voor cen traal sportterrein voor de lagere scholen. Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking in het aanvaarden van een geldleening ter verstrekking van een bouwcrediet onder hypothecair verband voor den herbouw van oen tijdens de oor logsdagen vernielde woning. Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot verlenging van de termijn van ontruiming van on bewoonbaar verklaarde woningen. Goed gekeurd. Voorstel B. en W. tot het sluiten van een molestverzekering. Goedgekeurd. Voorstel wan B. en W. inzake ingestelde beroepen van F. H. Swaak, N.V. „Het Wit te Huis" en M. Elshof tegen de aanslagen van het vergunningsrecht 19411942. Het afwijzend voorstel wordt aangenomen. Comptabiliteits-besluiten werden zon der commentaar genomen. Hierna ging de Raad in comité-generaal. VOORHOUT Personalia. Te Rotterdam zijn voor het R.K. Mulo-examen geslaagd onze plaatsgenooten C. v. Dam, en A. Kooman. Ondertrouwd: Wopke Eeltje van der Lans, 24 j. en Catharina Anthonia van den Berg, 24 j. VOORSCHOTEN Ongeluk. Gisteravond waren enkele jongens op het terrein van dien aanleg van een nieuwe straat aan het spelen met een bok, die gebruikt wordt bij den aanleg van de rioleering. De bokstelling viel om en kwam terecht op den 10 jarigen T. de G., die een ernstige wond kreeg boven het linkeroog en klaagde over pijn in buik en rug. Dokter Sirag heeft de eerste genees kundige hulp verleend. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Priesterwijding. Frates Cornelis Pancratius Pouw, die, zocals wij eerder meldden, op Zaterdag 19 Juli de H. Priesterwijding hoopt te ontvan gen uit handen van Mgr. A. F. Diepen in de kapel van het Missiehuis te Gemert, waarna hij op Zondag 27 Juli zijn eerste Plechtige H. Mis aan God zal opdragen te 9.30 uur in de parochiekerk van den H. Bo- nifacius te Alphen aan den Rijn. Frater Pouw is van de Congregatie der Paters van den H. Geest, van wie het Moederhuis in Parijs is gevestigd. De neomyst zal, naar wij vernemen op Zaterdag 26 Juli des avonds te 7.40 uur aan het station worden verwelkomd. foto Varga, Alpben. Eindexamen Chr. H.B.S. Voor het eindexamen afd. B. zijn geslaagd: H. Bolle, Boskoop; J. Boot, Alphen a. d. Rijn; Marie Boot, Alphen a. d. Rijn; J. M. Bösecke, Leiden; Adr. Goedhart, Alphen a. d. Rijn; A. L. v. Griethuijzen, Hazerswoude (dorp); L. Honselaar, Alphen a. d. Rijn; G. Kerk hoven, Hazerswoude; M. Lablans, Alphen a, d. Rijn; Jaapje Laros, Alphen a. d. Rijn; B. Lemkes, Alphen a. d. Rijn; Leentje G. Maaskant, Bodegraven; D. v. Mourik, Alphen a. d. Rijn; G. Ottens, Alphen a. d. Rijn; P. de Planque, Leiden; P. Smits, Alphen a. d. Rijn; J. Spreij, Alphen a. d. Rijn; C. Vogel, Boskoop. Afgewezen 1. Van een auto gevallen. De 12-jarige P. v. G. was bij het uitgaan der school achter op een vrachtauto geklom men. De chauffeur, die dit niet had be merkt, reed met een flinke vaart verder. Eerst in Zwammerdam zag hij de jongen van den wagen vallen. De jongen bleef bewusteloos op de straat liggen en bleek, behalve een lichte hersenschudding ver schillende ernstige ontvellingen aan hoofd en handen te hebben opgeloopen. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend, werd de jongen later per auto naar de ouderlijke woning aan Gouwsluis overge- bracht. NIEUWKOOP Kruisvaart. Zaterdagavond (heden) cohortschouw met inspectie. Komt allen. Zondag na de Hoogmis Godfriedban. Dins dag 7 uur aspiranten-groep. Woensdag 7.30 uur Willibrordusban. Zaterdag a.s. cohort- schouw. Wachtwoord: Ken je parochiekerk REEUWIJK Kerknieuws. Heden 6e Zondag na Pinksteren, feest van kerkwijding. De H.H. Missen om 8 uur voor de leden van de stille omgang, om 10.30 uur voor het geestelijk en tijde lijk welzijn van de parochie. Ónder de H. Missen collecte voor de ophooging der kerk- terreinen. Des avonds om 7.30 uur lof voor den vrede. Woensdag O. L. Vf. van Carmel. Zaterdag biechthooren van 2 tot 4 en van 6 tot 8 uur. A.s. Zondag 7e na Pinksteren, de H. Missen om 8 en 10.30 uur. Maandag. De H. Missen om 7 uur in de kapel bij de Eerw. Zusters voor Wilhelmus Schinkel en echtgenoote; om 7 uur in de kerk voor Joanna Verbeij. Dinsdag: De H. Missen om 7 uur ter eere van St. Antonius jrgt. voor Cornelia Hofman; om 8 uur jrgt. voor vader van Cornelia Hofman. Woensdag: De H. Missen om 7 uur jrgt. voor moeder van Cornelia Hofman; om 8 uur voor Ignatia Maria de Jong. Donderdag: De H. Missen om 7 uur voor Henricus van der Voort en echtge noote; om 8 uur jrgt. voor Leonardus van Leeuwen en Joanna van Diemen. Vrijdag: De H. Missen om 7 uur voor Gc- rardus Vermeulen, echtgen. en kinderen; om 9 uur jrgt. voor Elisabeth Maria van Leeuwen. Zaterdag: De H. Missen om 7 uur voor overleden ouders; om 8 uur voor Adriana van der Maat. Zondag: De H. Missen om 7 uur voor de parochie; om 10.30 uur jrgt. voor Nicolaas Vergeer. Voetbal. Woensdagavond speelde de St. Joseph Gezellen van Waddinxveen en Reeuwijk een voetbalwedstrijd 'op het R. V. C.-terrein, die door de Reeuwijksche Ge zellen met 5—2 werd gewonnen. ZOETERWOUDE (H. R.) „Meerburg". De jaarvergadering van „Meerburg" heeft plaats gehad in het patro naatsgebouw. De wnd. voorz., de heer J. P. Stikkelman, memoreerde in zijn openings woord het bedanken van den voorzitter, den heer P. v. Niekerk, die deze functie niet kon blijven waarnemen wegens zijn drukke werkzaamheden. Hij heeft echter toegezegd, wel bestuurslid te willen blijven. Het jaarverslag van den secretaris, over het afgeloopen jaar, werd onder applaus goedgekeurd. Hierna bracht de penning meester, de heer J. Rijsbergen, verslag uit van de inkomsten en uitgaven der vereeni- ging. De boeken konden worden afgesloten met een klein batig saldo. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer P. de Vrind met al- gemeene instemming der vergadering ge kozen tot bestuurslid en tevens tot voorzit ter. De aftred. voorz. zal wederom in het bestuur zitting nemen. De heer J. Rijsber gen werd bij acclamatie herbenoemd tot penningmeester. Tot kasnazieners werden benoemd de heeren J. Tijssen en Jac. v. d. Hoeven. In de elftal-commissie werden be noemd de heeren G. Mom, J. B. Dorlandt en C. Pieterse. Het punt: benoemen van aan voerder der elftallen, werd aangehouden tot de volgende bijeenkomst. Bij de rondvraag sprak de heer N. Voor- douw een woord van dank tot de oud-voor zitter P. Niekerk voor al 't geen hij als voor zitter voor de vereeniging heeft gedaan. Kapelaan Rohde bracht dank aan den nieuwen en den aftred. voorzitter. Spr. wekte de leden op tot flink sportief gevoel. Laatste Berichten Binnenland BRAND OP BOERDERIJ. Gistermiddag ontstond tengevolge van hooibroei brand in de kapitale boerderij van den heer G. van der Ploeg te Rou- werd. De brandweren van Rouwerd en Barredeel die spoedig aanwezig waren, konden niet verhinderen, dat de geheele met hooi gevulde schuur afbrandde. Het voorhuis wist men echter te redden. Een kostbare stier kwam in vlammen om. Verzekering dekt de schade. BRAND DOOR BLIKSEMINSLAG. Tijdens een kort onweer sloeg gisteravond de bliksem in een dubbel woon huis te Door- werth. Een der bewoners sloeg tegen den grond, doch bekwam geen ander letsel dan dat zijn hoofdhaar schroeide. Beide woningen brandden tot den grond af. Niets kon worden gered. Buitenland DE VERWERPING VAN DE ENGELSCHE WAPENSTILSTANDSVOORWAARDEN. PARIJS, 12 Juli. (D. N. B.). De voor naamste gebeurtenis voor de Parijsche och tendbladen is de verwerping van de En- gelsche wapenstilstandsvoorwaarden ten aanzien van Syrië door de Fransche regee ring. De bladen noemen de Engelsche eischen onaanvaardbaar en onvereenigbaar met de waardigheid van Frannkrijk. Met verbittering wordt er op gewezen, dat En geland eischt, dat Frankrijk zal onderhan delen met de gevluchte landsverraders. De „Petit Parisien" verklaart, dat Engeland met zijn eischen bewijst, dat het Syrië wil veroveren. Generaal Dentz kan geen reke ning houden met de eer van zijn tegen stander, Engeland brengt zijn koophandels geest zelfs op het gebied van militaire eer, die voor andere naties heilig is. De „Ma- tin" wijst in een bericht uit Vichy erop, hoezeer men daar verontwaardigd is je gens Engeland. „La France au Travail" schrijft, dat de strijd thans op alle fronten voortgaat. „Oeuvre" laat het licht vallen op de verklaring van maarschalk Pétain, dat men niet onderhandelt met verraders. DE STRIJD IN SYRIë GAAT VOORT. VICHY, 12 Juli. (D. N. B.). Het Fransche legerbericht van 11 Juli luidt: Gistermiddag en hedenochtend zijn de Britsche inspanningen in alle sectoren van het front gestuit op den hardnekkigen te genstand van onze troepen, die op eenige punten succesvolle tegenaanvallen en over vallen uitgevoerd hebben. Aan de kust heeft de tegenstander onze stellingen, dié gelegen zijn ten Noorden van Damour en Beiroet, beschoten en aangevallen. In plaatselijke tegenaanvallen werden de af deelingen Australische infanterie, die op gerukt waren, weer teruggeworpen. De gevechten duren voort. In de streek van Chous zijn twee Britsche aanvallen tot staan gebracht. De aanvaller leed zware verliezen en wij konden gevangenen ma ken. Uit den sector van Merj Ayoem is niets te melden. De aanvallen van den tegen stander, die in den nacht van 9 op 10 Juli in het gebied van Damour zijn begonnen, werden in den daarop volgenden nacht voortgezet. Door plaatselijke tegenaanval len werden alle punten, waar de vijande lijke strijdkrachten waren binnengedron gen, door ons heroverd. Eij deze actie heb ben wij 200 gevangenen gemaakt, o. m. 10 officieren en verscheidene gevechtswagens buitgemaakt. In de woestijn tusschen Pal myra en Homs hebben de Britsche eenhe den na contact met onze vooruitgeschoven afdeelingen nog geen aanval ondernomen. Onze troepen hebben een overval uitge voerd op de Britsche afdeelingen, die Rak- ka hadden bereikt. Zij namen daarbij vijf Indiërs gevangen en brachten den tegen stander ernstige verliezen toe. In den sec tor van Djezireh vordert de opmarsch der gemotoriseerde Britsche pantserafdeelingen, die door onze afdeelingen wordt opgehou den, slechts langzaam. Onze jagers, bom menwerpers en marinevliegtuigen zetten hun gewone actie voort. Zij doen in het bij zonder aanvallen op het gebied van Pal myra, waar, behalve vrachtauto's 14 vijan delijke vliegtuigen op den grond vernield werden. Vijf Britsche vliegtuigen werden neergeschoten en een zesde beschadigd. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. ONTPLOFFINGSONGELUK BIJ VERSAILLES. PARIJS, 12 Juli. (D. N. B.). Bij een ont ploffing in Satory in de nabijheid van Ver sailles zijn vijf arbeiders om het leven ge komen. Op een groot veld waren zij bezig met het doen springen van projectielen, toen plotseling een projectiel tot ontplof fing kwam. De vijf arbeiders werden op slag gedood. De ontploffing vernielde in verren omtrek de ruiten der huizen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3