OMGEVING RIJNSTREEK Academienieuws Laatste Berichten MARKTBERICHTEN DONDERDAG 10 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Heden was Tiet 25 jaar geleden, dat de heer Jan van Zeyst controleur der plaats bewijzen bij de Ned. Spoorwegen op 'het station alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. In verband met de tijdsom standigheden, had de huldiging niet op het station, maar ten huize van den jubilaris aan den Lage Morschweg plaats. Onder hartelijke bewoordingen en gelukwensohen huldigde de stationschef, de heer D. Sle- bos. den jubilaris namens de Directie der Ned. Spoorwegen, en overhandigde hem een oorkonde voor 25-jarige trouwe dienst vervulling met het gebruikelijke geschenk onder couvert. Daarop bood spr. namens het personeel een mooie vulpen aan en bloemen. Mevrouw van Zeyst ontving na mens het personeel een fraaie 'bloemen mand. De jubilaris dankte geroerd. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen. In zijn woning ontving de jubilaris ook verder nog vele blijken van belangstelling van spoor wegpersoneel, reizigers en reizigsters in den vorm van bloemstukken en cadeaux. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. De heer C. Doets alhier is benoemd tot onderwijzer te Katwijk aan ^ee' SASSENHEIM Aardappeldiefstal. Op een van de tui nen van de firma Z. en P. zijn van een hoek aardappelen ongeveer een halve roe opgerooid door onbevoegden. De daders hadden, om het niet in het oog te doen loopen, hier en daar een plant opgetrokken. VOORSCHOTEN Diefstal. Bij den landbouwer N. alhier .zijn een 40tal kazen in den afgeloopen nacht uit den stal gestolen. WARMOND Kippendief. Bij den molenlaar J. van Leeuwen alhier zijn door onbekende da ders al de kippen gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men zij gewaar schuwd en sluit de hokken goed af. In schip gevallen. De heer v. d. S. nit Haarlem is in het luik van zijn schip ge vallen waardoor hij inwendige kwetsuren qpliep Hij moest zich onder doksters be handeling stellen en is per auto naar zijn woonplaats vervoerd. Zeiljacht omgelagen. De heer K. uit Leidien is met een zeiljacht op de Sprie- laek omgeslagen. Met verschillende ande re ingrediënten zonk ook een koffer naar de diepte. Hierin was aanbankpapier ge borgen een bedrag van f 120.—. Pogingen zullen in het werk worden gesteld om het vermiste op te vissohen. ALPHEN AAN DEN RIJN KATHOLIEKE ACTIE. De Bisschop verleent plechtig de Kerkelijke Zending. In allen eenvoud is de Bisschop van Haar lem mgr. J. P. Huibers, vergezeld van zijn tweeden secretaris, den eerwaarden heer Bank, gisterenmiddag aan het station afge haald, verwelkomd door de parochiekape laans C. M. Klaver en F. Grent. Het gouden jubileumfeest der Eerwaar de Zusters van het Sint Josephspension wilde mgr. met zijn tegenwoordigheid op luisteren. Maar mgr. heeft nog meer willen doen. Eenigen tijd geleden werd door den Deken alhier opgericht een comité voor Katholieke Actie. Het comité, dat uit een 9-tal personen bestaat, ontving sindsdien de vereischte voorbereiding. De officieele kerkelijke zending tot Katholieke Actie zou gisteravond door den Bisschop zelf wor den verleend. Nadat mgr. achter in de kerk was bin nengeleid voorafgegaan door den Deken en de parochiegeestelijkheid, waarbij mede aanwezig was rector H. L. J. M. Sondaal uit Oegstgeest, werd hem door de neerge knielde geloovigen toegezongen: „Sacerdos et Pontifex". Intusschen nam mgr. plaats op een bidstoel voor het altaar, terwijl de Deken beurtelings met de Schola Gods ze gen en bescherming afsmeekte over den Gezalfde. Vervolgens zong de Schola, on der leiding van pater Dom Andreas Win ninghof f, de anfiphoon ter eere van Sint Bonifacius. Hierna zong de Bisschop de Oratie en gaf zijn zegen aan de geloovigen. Terwijl de aanwezigen het lied zongen: „Looft Uwen God alle tongen en talen'' werd de Bisschop, die plaats had genomen op den Bisscboppelijken troon, met de pon tificale gewaden bekleed, waarna de Bis schop, geknield voor het altaar het „Veni Creator" aanhief, dat vervolgens door het volk, stroof om stroof met de Schola, werd gezongen. De negen comité-leden, mej. P. M. Scheerder en de heeren J. A. O. J. M. Doe- dens, J. J. C. Böckling, J. P. Hutjes, J. F. Allart, P. J. Schipper, H. M. v. d. Dool, J. G. M. Ponsioen Yzn., Adi\ van Leeuwen Szn., zijn intusschen gaan knielen voor den zetel van den Bisschop, aan wiens zij den de twee getuigen t.w. Deken Z. de Korte en kapelaan C. M. Klaver plaats hadden genomen. Nadat de Deken aan den Bisschop had verklaard: „Hoogwaardige Va der, vóór U liggen neergeknield, zij, die de Kerkelijke Zending tot Katholieke Actie wenschen te ontvangen", stelde de Bis schop een reeks vragen met betrekking tot deze hooge uitverkiezing, waarop dezen ge zamenlijk antwoordden. De antwoorden behelsden de vereischte beloften. Vervol gens deden allen gezamenlijk belijdenis van hun geloof, waarvan het uitspreken van de laatste woorden geschiedde met de rechterhand op het Evangelieboek. Daarna stelden allen hun werk onder de bijzondere bescherming, van onze goede Moeder Maria, de Koningin der Aposte len, waarna de Bisschop aan hen allen de kerkelijke zending tot katholieke actie ver leende met de volgende woorden: „Hierbij verleenen Wij U de zending tot Katholieke Actie voor den tijd, waarin gij de functie, welke gij thans in de Katholieke Actie uwer parochie bekleedt, vervullen zult. Moge Gods Geest U bij het vervullen dezer schoone zending verlichten, moge Hij door de Allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria uw woorden' en daden bevruchten met Zijne Genade, opdat gij veel zult kun nen tot stand brengen voor de uitbreiding van de Kerk van Christus in ons Bisdom". Hierna begaf de Bisschop zich in vol or naat naar den kansel om een korte predi- catie te houden. Tot tekst had mgr. geko zen: „En ook gij zult getuigenis van Mij geven" (Joh.). Geen schooner feest was denkbaar, aldus mgr., en geen mooier dag had gekozen kunnen worden, dan de her denkingsdag van den marteldood der H.H. Martelaren van Gorcum, om katholieken als hier af te vaardigen voor de katholieke ac tie met volwaardige en beteekenisvolle zen ding. Een woord van gelukwensch komt daarom toe in de eerste plaats aan den pastoor der parochie, die dit comité heeft gevormd. Niet in minder mate is een woord van gelukwensch op zijn plaats aan dege nen, die daarvoor door hem zijn uitgeko zen, maar zeker komt zulks ook toe, aldus spr., aan de parochie die thans in het bezit wordt gesteld, officieel, van dit comité. Wat gezegd kan worden van deze perso nen kan ook van toepassing zijn voor heel deze parochie. Toen de Goddelijke Zalig maker bij het Laatste Avondmaal de eer ste H. Communie had gegeven aan Zijn Apostelen, bleef Hij met hen nog langen tijd in gesprekken bijeen. Hij sprak hen over hetgeen zij hadden te doen en over wat zij hadden na te laten. De goddelijke Zalig maker beloofde hem den H. Geest te zullen zenden, om hen bij te staan bij de volvoe ring van hun moeilijke taak. De bijzondere taak, welke de Apostelen hier op aarde hadden te vervullen en waarvoor de H. Geest over hen is nedergedaald, volgens Goddelijke belofte, was om met en door den H. Geest getuigenis af te leggen van Christus. Getuigen moesten die nederige brave menschjes, dat zij geloofden wat Hij hun heeft geleerd en gezegd, en getuigen door prediking, door woorden en werken en daden heel hun leven lang. Gij allen weet het, beminde christenen, aldus de Bisschop, dat die belofte vervuld werd op het Pinksterfeest. De komst van den be loofden H. Geest op dit feest op zich zelf was al in zich een getuigenis voor de waar heid van Gods woorden. Onmiddellijk toen zij vervuld waren van den H. Geest, aan vaardden zij elk hun taak. Zij verklaarden en verkondigden aan allen en overal, dat Jezus waarlijk de Zoon van God is en dat Zijn Rijk moest worden uitgebreid over heel de aarde. Zij hebben zelfs met hun bloed getuigd, dat Jezus Christus waarlijk de Zoon van God is. Behalve aan de Aposte len deelde de H. Geest zich ook mede aan de andere christenen, die daarbij aanwezig waren. Die H. Geest wordt ook aan u ge schonken door de handoplegging van den priester. Ook in uw leven is er eens een Pinksterfeest geweest in de zuivere betee- kenis n.l. op den dag van uw H. Vormsel. Gij zijt toen allen gezalfd, geschikt gewor den om getuigenis te geven. Gij hebt toen den plicht gekregen, dat levende Geloof te uiten. Alleen hij vat zijn plicht goed op, die er naar leeft en die daarvoor desnoods de verachting ondergaat of welke andere moeilijkheden naar den geest of naar het lichaam gesproken ook wil overwinnen; dat is getuigenis geven van ons dierbaar geloof. Dat vordert God van ons allen in alle tijden. In onze dagen is dit wel een zeer strenge plicht geworden voor ons. In onze dagen is het bijzonder noodig, dat naast en met de priesters ook de leeken het geloof durven, kunnen en willen uitdragen. Daar voor heeft de Paus ingesteld de zending voor leeken tot katholieke actie en hen, die deze actie voeren, geroepen het keurkorps te vormen ter verdediging van ons H. Ge loof. De katholieke actie vormt dus een kern van strijders voor de geestelijke belangen. Spr. spoorde hierna aan tot groote dank baarheid jegens God voor deze uitverkie zing en riep allen op tot strijd in geeste lijken zin tegen de vijanden der kerk, tegen de vijanden dus van ons dierbaar Geloof. Bindt dien strijd aan door getuigenis te ge ven van uw geloof tegenover het ongeloof der wereld. Toont, dat gij een geloof bezit. Toont, dat gij gelooft wat de H. Kerk u te gelooven voorhoudt. Door te getuigen van die Kerk die bestuurd wordt door de Bis schoppen, door den Paus gezonden, en door de priesters, u gegeven. Hoe kan iemand getuigen, dat hij Jezus volgt, als hij de priesters veracht. Volgzaamheid aan de priesters is dus j&imair. Mede uw eerste plicht is, voor die Kerk te getuigen door uw godsdienstig leven eri door uw voor beeld; door groote eerbied en liefde voor het H. Sacrament des Altaars, door het on derhouden tevens van hare geboden, door de wereld onverschillig te zijn. Hierna schilderde mgr. het doel, het hei lig doel van het huisgezin en hoe juist de wereld haar aanvallen richt op de heiliging Van het huikelijk, het gezinsleven. Spr. spoorde allen aan om van het gèzin te ma ken een model gezin waar de christelijke gebruiken in eere worden hersteld, waar die christelijke gebruiken vrij kunnen op bloeien. Het huisgezin moet zijn de krach tigste leerschool voor heel uw leven. De wereld doet haar aanvallen vooral op de huisgezinnen met het doel de daarin op groeiende jeugd te ontkerstenen. Gij echter, beminde christenen, aldus mgr.. zult vast houden aan uw principieele eischen. Weest vooral een goed voorbeeld in het goede, want het voorbeeld blijft in uw kinderen lang nawerken. Toont door uw daden, dat gij rechtvaardig zijt en dat gij het gebod der liefde onderhoudt. Getuigt ook als het wat moeite kost of wanneer uw getuigenis offers vraagt. Wij moeten bereid zijn liever alles te verliezen, dan Hem te verliezen. Met den naam van Jezus op onze lippen zullen wij niet bang zijn, maar blijde des noods ons sterfuur ingaan. De H. Geest sterkt ook in die oogenblikken. Spr. besloot zijn opwekkende toespraak met den wensch, dat die kern van katho lieke strijders moge strekken tot zegen van heel de parochie, van heel ons bisdom en van heel ons vaderland. Hierna ving het Pontificaal Lof aan ge celebreerd door den Bisschop met assistentie van de kapelaans F. Grent en P. W. v. Leeuwen, ceremoniarius was de secretaris van den Bisschop. Het Lof werd gecele breerd ter eere van de H.H. Martelaren van Gorcum. Na de uitstelling van het Allerheiligste zong het volk beurt om beurt met de Scho la, onder leiding van pater Dom Andreas Winninghoff, het „Pange Linqua". Vervol gens zong de Schola de Hymne „Sancto rum meritis", met knapenkoor, en de An- tiphoon „Gaudent in caelis" voor en na het „Magnificat", „Salve Regina" en het „Tan tum Ergo" van Jansen, volkswijs. Terwijl de Bisschop na den zegen door de geestelijk heid uitgeleide werd gedaan, zongen de geloovigen „Christus Vincit" waarmede dit grootsche parochiefeest, dat een inleiding vormde voor een langdurige en vruchtbare werkperiode van het leekenapostolaat in onze parochie, geëindigd was. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Derivaten van 1. Chloor. 2. Cyaan 4. Nitrobenzol", mej. H. M. A. Hartmans, geboren te Dordrecht en wonende te Den Haag; tot doctor in de Wis- en Naturkunde op proefschrift getiteld: „De reatcci van wutrz-fittig", de heer J. F. Sirks, geboren te Maastricht en wonende te Oegst geest. Geslaagd: candidaatsexamen Rechten: mej. J. van Hellenberg Hubar, Den Haag, mej. E. M. v. d. Beek, L e i d e in, de heeren: M. J. van 't Kruis, Scheveningen, P. C. Bosman, Lei den, R. Netze, Den Haag, F. G. de Men- than Bake, Den Haag; doctoraal examen Indologie: de heeren J. W. Zuyderhoudt, Aalsmeer, J. Th. Drop, Den Haag; doctoraal examen Indisch Recht: de heer P. H. E. .".nspach, Den Faag. doctoraal examen Nederlandsche taal- en letterkunde mej. L. G. de Graaf, Leiden; candidaatsexamen Theologie de heer E. J. Fokkema, Delft; doctoraal examen Theologie de heer J. A. van Nieuwenhuizen, Leiderdorp, (cum laude); candidaatsexamen V/is- en Natuurkunde, letter K, mej. J. Walenkamp, Warmond en de heer C. L. Deelder, Vlissingen; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Geologie, de heer F. Winkelaar, Leiden. Binnenland Engelsche bommen op Nederland ACHT DOODBN IN LIMBURG. Ook in den afgeloopen nacht vlogen vrij veel Britsche vliegtuigen boven ons land. Behalve brisant- en brandbommen wer den ook nu weer brandplaatjes neergewor pen. De op deze wijze hier en daar ont staande bosch- en heidebranden konden evenwel snel gebluscht worden. In een stad in Limburg werden zeven woonhui zen deels vernield, deels zwaar bescha digd. Hierbij waren helaas acht dooden te betreuren. VERDRONKEN. Gisteren in den laten namiddag ver maakten zich 12 jongens uit Zwolle in den IJssel onder Hattem met het z.g. pootje baden. Plotseling schoot een van hen, de onge veer 12-jarige van Vilsteren, in het die pere gedeelte van het water, waarin hij verdween. Verschillende personen hebben nog herhaaldelijk naar den jongen gedo ken, terwijl ook geruimen tijd werd ge dregd, doch alle pogingen waren vruchte loos. Vermoedelijk is de jongen met den vrij sterken stroom afgedreven. De 20-jarige S., te Dieren, die gister avond met drie kameraden bij het Apeld.- Dierensche kanaal in den IJssel wilde gaan zwemmen, doch deze kunst niet machtig was, werd door den snellen stroom meege sleurd en verdronk. BOERDERIJBRAND. Door hooibroei is gisteravond brand ontstaan in de boerderij van B. Vreeman in de buurtschap Lochuizen te Neede. De boerderij met geheelen hooioogst ging ver loren. Een paar kalveren kwamen in de vlammen om. VECHTPARTIJ IN DEN JORDAAN. Gisteravond ontving de politie van het bureau Raampoort te Amsterdam een ver zoek om assistentie, wijl in en nabij de 3de Leliedwarsstraat een groote vechtpartij gaande was. Het bleek, dat een reeds geruimen tijd bestaande twist tusschen de families V. en de M. opnieuw was ontvlamd. V. was met assistentie van twee ande ren. de gebr. K., de woning van de gebr. de M. in de 3de Leliedwarsstraat binnen gedrongen om de oude rekening te veref fenen. De gebr. de M. lieten zich echter hunner zijds niet onbetuigd. Aan beide kanten werd het mes getrokken, met het gevolg, dat de gebroeders K. beide tamelijk ern stig gewond werden. Jaap K. kreeg mes steken in de hart- en maagstreek. Piet K. bekwam snij wonden aan den pols. Koen de M., die de verwondingen zou hebben toegebracht, bekwam zelf ook en kele kwetsuren, doch kon ter plaatse ver bonden worden. Daarna werd hij gearres teerd. Het spreekt vanzelf, dat de buurtbewo ners eveneens in twee kampen verdeeld waren en al spoedig vielen er ook op straat rake klappen. Zoodra de politie echter ook haar aan deel in de klop-partij opeischte, was de vechtlust speodig bekoeld. Buitenland HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME. 10 Juli. (Stefani). Het 400sle communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „Bij een aanval op de bases van Nicosia DE BEZETTING VAN IJSLAND DUITSCHE PERSSTEMMEN. BERLIJN. 10 Juli (A.N.P.). De Duitsche bladen schrijven over de bezetting van IJsland door Amcrikaansche troepen on der opschriften als: „Roosevelt op avon tuur", „Roosevelt zoekt verwikkelingen", „Lichtvaardige stap van Roosevelt", „Aan val op Europa", „Roosevelt, gezel van Sta lin en Churchill", „Roosevelt bedot het Amerikaansche volk". In hun artikelen schrijven de bladen o.in,: Op het oogen- blik, waarop Duitschland in opdracht van Europa en met steun van alle Europeesche volken, van de geheele beschaafde wereld en van alle fatsoenlijke Amerikanen het Avondland bevrijdt van het bolsjewistische gevaar, valt Roosevelt niet alleen door een bondgenootschap met Stalin en Churchill Europa in den rug aan, maar bovendien overweldigt hij een klein, ongewapend volk, dat neutraal wil blijven. Nadat hij zich eenige maanden geleden had vergre pen aan het Deensche bezit, aan Groen land, zendt hij nu troepen naar IJsland en pleegt daarmede een agressieve daad, waarvoor geen andere motiveering is dan het voornemen van den president om tot iederen prijs incidenten te verwekken en op deze wijze contact te krijgen met de Europeesche oorlogszone. Aangezien de oorlog niet naar hen, naar het z.g. Weste lijke halfrond komt, en aangezien behalve eenige krankzinnigen, niemand gelooft aan een'aanval op het Westelijk halfrond, zoekt Roosevelt den oorlog over duizenden zee mijlen heen in de Europeesche sfeer op. Daarmede trekt hij de Monroeleer defini tief in stukken en weerlegt op die wijze zijn eigen bewering, dat deze maatregel noodzakelijk is voor de bescherming van het Westelijk halfrond. IJsland heeft ook volgens Amerikaansche opvattingen nooit behoord tot het Westelijk halfrond. Er kan geen sprake zijn van een gevaar voor IJs land van den kant van Duitschland. IJsland is, zooals bekend, het eerst door de Engel- schen onder protest van IJsland bezet. Al les wat de president naar voren brengt als excuus voor zijn maatregelen is bewuste onwaarheid en heeft alleen ten doel deze daad van agressie en deze overweldiging van een klein Europeesch land te recht vaardigen voor een volk, dat van den pre sident bij zijn verkiezing plechtige belof ten heeft gekregen, dat hij alles zou doen om het land buiten den oorlog te houden. In werkelijkheid was zijn buitenlandsche politiek een voortdurende reeks inbreuken op de neutraliteit, van ontduikingen van wetten, die door het Congres waren aange nomen en die hijzelf had onde.rteekend. De president weet, dat, wanneer hij in een operatiegebied van den huidigen oorlog komt, hij zich opzettelijk begeeft op een slagveld, waar met scherp wordt geschoten. De verantwoordelijkheid ligt dus uitslui tend bij hem. Europa, dat reeds tot dus verre door het inbeslagnemen van zijn schepen, het blokkeeren van de saldi der Europeesche volken het slachtoffer is ge worden van de deloyale politiek van in breuken op verdragen en roof van presi dent Roosevelt, gevoelt de actie van Roose velt als een opzettelijken dolkstoot, als een ongehoorde inmenging, welke Europa ten scherpste van de hand wijst. DE STEMMING IN AMERIKA. WASHINGTON, 10 Juli. (D. N. B.). De mededeeling van Churchill, dat Engel sche troepen ook verder op IJsland blij ven en dat Engelsche en Amerikaansche oorlogsschepen tezamen de scheepvaartli- nies open zullen houden, baart hier op zien. In politieke kringen alhier neemt men aan, dat Churchill Engeland er over gerust heeft willen stellen, dat hij IJsland niet aan „die Yankees" zal overlaten, maar En- gelands aanspraken op het eiland in stand wil houden. Wat de gisteren in het Witte Huis gehou den persconferentie en de verklaringen van Roosevelt betreft, eischt de in Washington verschijnende „Daily News", dat onder geen omstandigheden een Amerikaansch expeditieleger naar Europa of het Nabije Oosten zal worden gezonden, zooals is ge- eischt door de Engelsche generaals Nuchenleck en Wavell. Het blad juicht het toe, dat deze eisch gisteren door den se cretaris van Roosevelt is afgewezen. De se cretaris verklaarde ten aanzien van de uit lating van Auchinleck, dat Churchill uit drukkelijk heeft gezegd, dat Engeland zijn taak zelf zal uitvoeren, waneer men het slechts de werktuigen daarvoor geeft. De kende schrijver over politiek Sullivan verklaart in de „Washington Post' Roo sevelt's expeditie naar IJsland gaat ver der dan alles, wat hy tot dusver heeft ge daan en vormt een volkomen inbreuk op zijn beloften, dat hij geen Amerikaansche strijdkrachten naar vreemden bodem zou sturen. OOK WEST-AFRIKA? NEW-YORK, 10 Juli. (A. N. P.). In de Amerikaansche pers worden er toespe lingen op gemaakt, dat Roosevelt zich in de tweede plaats moet meester maken van vooruitgeschoven posten in West-Afrika. De „Washington Post" schrijft: ..Roosevelt is de Nazies voorgeweest en heeft den En- gelschen een last afgenomen. Wanneer een soortgelijke maatregel aan de West-Afu- kaansche kust zou worden ondernomen, zouden zij de Franschen er des te meer van overtuigen, dat het ons ernst is. od Cyprus hebben onze afdeelingen tuigen schade toegebracht en aanzienlijke branden veroorzaakt. Voor de kust van Cyprus hebben onze vliegtuigen een stoomschip van 5000 ton getorpedeerd. In de Straat van Sicilië is een Rpode Kruis- watervliegtuig door Britsche jagers aange vallen. Ten Zuiden van Sicilië hebben onze jagers een Hurricane neergeschoten. Aan het front van Solloem in Noord Afrika is een vijandelijk detachement, dat door tanks gesteund werd, op de vlucht ge dreven. Duitsche en Italiaansche vliegtui gen hebben de versterkingen te Tobroek en op de reede liggende schepen gebom bardeerd. Ook zijn bomaanvallen gedaan op vijandelijke luchtbases ten Oosten van Sidi el Barrani, waar branden uitbraken en op een der vliegvelden vele Britsche vliegtuigen vernield werden. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghazi en Tripolis. Van de zeven toestellen, die Tripolis aanvielen, zijn er twee neerge schoten door afweergeschut en vier door onze jagers. In Oost-Afrika hebben troepen van een stelling in Amhara een vijandelijke po- Agenda Donderdag, uitvoering door Han Zirkzee en zijn leerlingen, 't Schuttershof, 7.30 uur. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Juli 20 uur tot Zaterdag 12 Juli 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35 Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. ging om onze stellingen te naderen snel verijdeld. In den sector Wolsjefit groote bedrijvigheid der artillerie. f Gistermiddag hebben laagvhegende Brit sche vliegtuigen Syracuse aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen een aanval gedaan op Napels, waar 14 burgers zijn omgekomen en 30 ge wond". BERLIJN, 10 Juli. (D. N. B). Een af- deeling Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht, naar het D. N. B. verneemt, bij den ingang van het Kanaal van Bristol een convooi aangevallen en een tankschip alsmede vier koopvaarders met een gezamenlijke inhoud van 21.000 ton tot zinken gebracht. De Duitsche vliegers zocjiten de grootste schepen uit. BERLIJN. 10 Juli. (D.N.B.) De directeur van het bekende circus Sarrassani, Hans Stosch-Sarrassani, is gisteravond plotseling overleden, kort na zijn aankomst te Ber lijn, waar het circus een voorstelling zou geven. BRAND IN STATION TE NEUCHATEL. BERN, 10 Juli. (D.N.B.) Door onbe kende oorzaak is brand uitgebroken in het goederenstation te Neuchatel. Twee perso nen zijn daarbij om het leven gekomen. LEIDEN, 9 Juli. Groentenveiling. Rabarber 6.4017.10, Uien 1823, Peen 1721, Aardappelen 2.507.50, Andij vie 310, Aardbeien ƒ3037.50, Snijboo- nen 4047, Stamboonen f 3036, Dop erwten 1418, Peulen 1418, Postelein 812, Spinazie 530, Tomaten B 28 per 100 K.G. Komkommers ƒ4.8015, Bloemkool 511, Salade ƒ0.803.70, Per ziken 618, per 100 stuks. Kroten 2.40 3 80, Pieterselie 13.10, Radijs f 0.80 2 20, Selderie ƒ1.20—3.90, Uien f 1.20—6.80, Peen 59 per 100 tos. DELFT, 10 Juli. Vee. Aanvoer: 462 Runderen, 103 Nuchtere kalveren, 148 Ma gere varkens, 485 Biggen, 15 Geiten of bok ken. Prijzen: Kalfkoeien ƒ250525,, Vare koeien 175325, Magere varkens 16 40, Biggen 1020. GOUDA, 10 Juli. Veemarkt. Aangevoerd) in totaal 794 stuks, waarvan: 79 magere varkens. Prijzen van 25 tot 33 per stu'k. Handel stug. 390 biggen f 12 tot f 15 per stuk. Handel stug. 250 runderen, 40 nuch tere kalveren, overgenomen door N.V.C. 15 bokken en geiten f 10 tot f 45 <per stuk. Handel stug. Kaas. 141 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk van 6262.50. id. 2e kwal. id. 59—61. Handel vlug. Eieren. Aanvoer: 500 Partijen eieren tegen regeeringsprijzen. Coöperatieve Zuid-Hollandsche Eierveiling g.a. (C. Z. H. E.) te Gouda. Aanvoer 156.000 kipeieren tegen regee ringsprijzen. KATWIJK a. d. RIJN, 9 Juli. Groenten- veiling. Vroege aardappelen groote 7.50, kriel 2.50 pootuien 78, Doppers ƒ1 8—20, per 100 K.G. Sla 1.50—5.40, Bos- peen 8—9, Bloemkool I ƒ10.60—11, id. II ƒ7.508, Slauitjes ƒ2.503.20, per 100 ROELOFARÜNDSVEEN, 9 Juli. Groen tenveiling. Aardbeien 37 1/2 et. per K.G., Augurken D 2.50, id. E 1.251.30, Stippel CD 11.05 per 25 K.G., Tuin- boonen 0.801.00, idem stek 0.820.74, Peulen ƒ0.401.80, Doperwten ƒ0.451.80, Capucijners 1.051.75, Snijboonen 2.75 4.05, idem stek 1.10—1.95, Dubb. stamb. z.dr. ƒ3.103.40, Wagenaarsboonen ƒ2.20, Prinsesseboonen ƒ4.10, Vollegrond-snijboo- nen ƒ3.904.05, id. stek ƒ2.552.65 per II) K.G., Bloemkool 1.40—10.60, Sla ƒ2.60, per 100 st., Tomaten 2228 ct., per K.G. Peen 39 ct. per bos. TER AAR, 9 Juil. Centrale Veiling. Andijvie 2024 ct., Peulen ƒ0.451.80, Doperwten ƒ0.501.80, Capucijners ƒ1 i.70, Witte Capucijners ƒ1.101.80, Blauwschokkers f 1.80, Tuinboonen 0.80 1.Snijboonen 34.15, Dubb. Stam boonen ƒ3.304.10, Postelein 911 ct.. Waschpeen 510. Prei 29 ct., Kroten 2 2.50, Rabarber ƒ916, Bospeen 59. Sla ƒ0.70—3.80, Bloemkool 1—11 ct.. Kom kommers 612 ct., Tomaten 14 ct., Augur ken grof 2.50, Komkommers f 1.90. NOORDWIJKERHOUT, 9 Juli. Veiling De Eendracht. Aardbeien 94 ct. per slof, Peulen ƒ1.80, KrombekkenU 1,80, Doperw ten 1.807 Blauwe schokkers ƒ1.80, Stam- erwten ƒ11.80, Tuinboonen ƒ1, alles per 10 K.G. Heden werd onai ouderhart diep getrj fen door hetyoArlijj~ van onzen jongster ling 5 BEjfcY, in den jeujJ i/en^eeltijd van bijna f .inaAden. j. A FJaÈL. J. §ASf\[- st/^voort. en JuKderen. Leiden, 10 Jffli 1941. Gasstraat 11. 199

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3