5)e óJUgd tegen Engeland goed inemt Faillissementen WOENSDAG 9 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 ENGELAND HAD ZICH DAT ANDERS GEDACHT OPMERKINGEN VAN DEN „DIENST AUS DEUTSCHLAND" De „Dienst aus Deutschland" verklaart, dat de oorlog tegen Groot-Brittannië onaf hankelijk van de gebeurtenissen op het Oostelijk oorlogstooneel wordt voortgezet en dat vooral de strijd van de Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht tegen de Britsche ravitailleeringswegen niet is verzwakt. Het artikel vervolgt, dat het Engelsche publiek zich blijkbaar de reactie van den oorlog van Duitschland tegen de Raden republiek op de oorlogssituatie in het Wes ten anders heeft voorgesteld, daar de onte vreden stemmen in de Engelsche pers, die grooter activiteit van de Britsche oorlog voering eischen, steeds talrijker worden. Onder den druk van de hierin tot uit drukking gekomen ontstemming heeft het Britsche lucht wapen den laatsten tijd le vendiger bedrijvigheid aan den dag gelegd ten einde door aanvallen overdag op de Duitsche stellingen aan de Kanaallrust en door nachtelijke aanvallen op steden in West-Duitschland en in het Noordwest- Duitsche kustgebied de openbare meening in het eigen land gerust te stellen en voorts ook den nieuwen Sowjet-bondgenoot het bewijs te leveren, dat de gegeven belofte omtrent hulp inderdaad ook ingelost zal worden. In dit verband spreekt men te Londen van de schepping van een oorlog op twee fronten en zelfs van een Britsch ontlastingsoffensief ten gunste van den nieuwen geallieerde in het Oosten. Over de uitwerking van de Britsche luchtacties aan het front in West-Europa kan overigens volgens Duitsche opvatting geen twijfel bestaan. Men is er te Berlijn althans van overtuigd, dat zij qua resultaat het bestek der voorafgaande acties van het Britsche luchtwapen in den Duitsch- Britschen luchtoorlog geenszins te boven gaan, zoodat de Duitsche weerbaarheid daardoor practisch, militair en economisch onaangetast blijft. De poging van het Britsche luchtwapen tot aanvallen op de Fransche kuststreek is in den regel zonder succes gebleven en geëindigd met zware verliezen voor den aanvaller. Een militair doel kon niet be reikt worden, naar in welingelichte krin gen te Berlijn wordt opgemerkt. Maar ook de nachtelijke Britsche aanvallen op West en Noord-West-Duitschland veroorzaken weliswaar altoos weer betreurenswaardige verliezen onder de burgerbevolking, doch over het algemeen militaire schade noch eenigerlei noemenswaardige economische storingen. De werkzaamheid in industrie en handwerk in de Duitsche gebieden der Britsche nachtelijke aanvallen wordt daar door in het geheel niet beinvloed. Te Berlijn kan men derhalve van deze ondernemingen niet zeggen, dat zij militair werkelijk zin hebben, hoezeer de Londen- sche propaganda ter wille van de ge- wenschte uitwerking naar binnen en naar buiten ook haar best doet daaraan een militair en strategisch accent te verleenen. Zij worden derhalve in militaire kringen als „speldeprikken" aangeduid, waaraan men dan toevoegt, dat overigens de Duit sche oorlogvoering het tijdstip zal bepalen, waarop de Engelschen weer tot het juiste begrip van moderne oorlogvoering in de lucht zullen worden gebracht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn Britsche vliegtuigen naar West-, Noord-West- en Midden-Duitschland ge vlogen, waarbij het afweergeschut toe stellen neerhaalde. Het juiste aantal neer geschoten vliegtuigen is nog niet bekend. De Britsche bommenwerpers wierpen, verstrooid over een uitgestrekt gebied tot Thueringen toe, brandbommen uit op ver scheidene plaatsen van het Rijksgebied. Münster werd ook vannacht weer aange vallen, zonder dat daar militaire doelen werden getroffen. Er vielen onder de bur- gebevollung verscheidene dooden en ge wonden. Duitsche patrouillevaartuigen hebben Maandag op de Noordzee bij een aanval van Britsche gevechtsvliegtuigen vier Britsche toestellen neergeschoten. Ver scheidene andere toestellen werden be schadigd en verwijderden zich terstond. In luchtgevechten aan de Kanaalkust werden, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt gistermiddag elf jagers van het type Spitfire neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Nadat het aantal toestellen, dat gisternacht is neergeschoten, gestegen is tot vijftien, heeft het Britsche luchtwapen sinds middernacht bij aanvals- pogingen op Duitsch gebied en de kust van het bezette gebied in totaal 26 vliegtuigen verloren. HAIFA AANGEVALLEN De Britsche oorlogs- en ravitailleerings- haven Haifa is in den afgeloopen nacht door Duitsche gevechtsvliegtuigen met groot succes aangevallen. Zwaar werden de benzine-opslagplaatsen en -raffinade rijen getroffen. Een reeks branden ont stond, ook in de pakhuizen en administra tiegebouwen van de haven en in de uitge strekte spoorweginstallaties. Een bom trof een schip aan de kade en deed het in brand vliegen. GEVECHTEN IN WAZIRISTAN Naar Associated Press uit Simla meldt, zijn in Waziristan bij gevechten tusschen opstandelingen en Indische troepen 30 op standelingen en twee soldaten gedood. De opstandelingen staan onder leiding van den bekenden fakir van Ipi, die volgens het ge noemde agentschap ook heeft opgeroepen tot het verrichten van sabotage. DE NIEUWE FRANSCHE GRONDWET De grondwetscommissie van den staats raad is gisteren te Vichy voor haar eerste vergadering bijeengekomen om overleg te plegen over de grondtrekken der toekom stige grondwet van den Franschen staat. Maarschalk Pétain opende de bijeenkomst met een vrij uitvoerige toespraak, waarin hij de voornaamste grondbeginselen van de toekomstige grondwet uiteenzette: 1. Reorganisatie en opbouw van de so ciale elementen, die de natie vormen. 2. Vorming en difinieering van een nieu we politie-kem, die radicaal moet ver schillen van degene, die de teugellooze en onverantwoordelijke motor van de voormalige grondwet was. 3. Bewerkstellliging, dat Frankrijk aan zijn toekomst gelooft. De maarschalk verdiepte zich daarop in bijzondere problemen en verklaarde, dat de staat, die uit de nationale revolutie is ontstaan, autoritair en hiërarchiek moet zijn. De opmarsch der Duitsche troepen in het Oosten. In onafgebroken colonnes trekt de weermacht voorwaarts. Een legerafdeeling op weg naar het brandende Grodno (Orbis-Holland) ZWARTE EPISODEN VAN HET OOSTFRONT De strijd tegen de Sovjet-Unie. De vernietigende uitwerking van een Duitschen luchtaanval op een der Sovjet-stations, een belangrijk knooppunt van het spoor wegverkeer in het Ooste- (Or' Holland) SOVJET-WREEDHEDEN TEGENOVER ARRESTANTEN. Reeds bij het sluiten van het eerste ver drag betreffende de repatrieering der Duit sche bevolking uit het voormalige Poolsche gebied, dat bij de Sovjet-Unie was inge lijfd, in November 1939, heeft men van Duitsche zijde *zeer Veel beteekenis gehecht aan het vraagstuk der arrestanten. Uit door het D. N. B. ontvangen berichten blijkt, dat zich toen in de kerkers der Gepoe 380 personen van Duitsche afkomst bevonden. Na veel moeite kon men be werken, dat 120 dezer menschen in vrij heid werden gesteld. De anderen bleven in hun troóstelooze gevangenschap en de bolsjewisten trachtten hen door afschuwe lijke martelingen aan him plannen dienst baar te maken. Een Duitsche ingenieur, die in het tuchthuis te Stanislau gevangen zat, werd er, nadat men hem wekenlang voedsel had onthouden, door injecties toe gebracht, verklaringen in bepaalden geest af te leggen. Andere Duitschers werden dagen en nachten lang blootgesteld aan schel lamplicht, opgesloten in kisten, die bedekt waren met een laag wandluizen van centimeters dik, en onderworpen aan an dere, bijna onbeschrijfelijke folteringen. De meesten overleefden dit niet of wer den krankzinnig. Bij de verhuizing der Volksduitschers uit de Baltisohe landen, Bessarabië en de Noordelijke Boekowina had Duitschland de overeenkomsten zóó geformuleerd, dat alle Volksduitsche arrestanten onder de verhuizing te laten vallen, zoodat in theo rie geen arrestanten konden worden ach tergehouden. In de practijk echter wisten de beulsknechten der Gepeoe ook deze dui delijke overeenkomsten te ontduiken: wei- is waar ontsloegen .zij de arrestnten op dat oogenblik, doch zij verrichtten nieuwe ar restaties. Sedert de repatrieering begon, steeg het aantal Volksduitsche arrestanten in Bessarabië van 45 tot 130 en in Litauen tot 450, nog afgezien van het veel grootere aantal tijdelijke arrestaties. Ook sommigen van degenen, die naar Duitschland ver trokken, werden gearresteerd en moesten de wreedste martelingen ondergaan. Uit dit alles bleek duidelijk, hoe weinig het den machthebbers te Moskou ernst was met een vreedzame verhouding tot Duitsch land. Toen Duitsche soldaten na den aftocht van de bolsjewisten bij het Oekrainische plaatsje Mikolajow het stamslot van de graven Van Skarbeck betraden, zagen zij, dat de kapel van de grafkelder was open gebroken en dat de doodkisten van haar plaatsen waren geschoven en geopend wa ren, De geraamtes waren door de Sovjet soldaten in het rond gegooid. In de kapel van de begraafplaats hadden zij sedert we ken him behoeften gedaan. Het altaar en de grafkruisen op het kerkhof waren door de Sovjets gebruikt als schietschijf bij schietoefeningen. 25 Bolsjewisten, deels gekleed in bur- gerkleeding, deels in uniformen, doch alle met gewone petten op het hoofd, hebben op 23 Juni op den weg naar Kalwarja zes Duitsche soldaten uit een hinderlaag over vallen. De Duitschers werden overweldigd en moesten zich overgeven. De bolsjewisten rukten den Duitschers de uniformen van het lichaam en beroofden hen van horloges, ringen, portemonnaies, soldijboekjes enz. Vervolgens werden de Duitsohe soldaten geboeid en geblinddoekt in een kuil ge gooid. Toen de stelling der Sovjets onder vuur genomen werd, vermoordden zij met zes pistoolschoten vijf der Duitsche solda ten. De zesde soldaat hoorde nog hoe de bolsjewisten de kuil verlieten. Na ver scheidene bange uren werd de gevangen genomen Duitsche soldaat door zijn kame raden bevrijd. De lijken der doodgescho ten Duitsche soldaten werden met militai re eerbewijzen ter aarde besteld. De hel van Lemberg. Jacinto Miquelarena meldt aan de A. B. C. uit Lemberg over het schrikbewind der Sovjets: Een groote menschenmenigte beju belt de Duitsche soldaten en dankt hun voor de bevrijding uit de klauwen der bolsjewistische beestachtigheid. De vrees van iederen dag en ieder uur door de bols- jewiski omgebracht of naar de kerkers in Siberië gesleurd te worden, is van de ge zichten der gepijnigde mensdien geweken. Drommen vergenoegde kinderen klauteren over de door de bolsjewisten achtergelaten tanks, zonder te vermoeden, dat de lijken van hun vaders en broers hoog opgestapeld liggen in de gevangenissen der stad. Maar welk een schrik en ontzetting ver toonde zich aan de Duitsche soldaten, toen zij de bolsjewistische folterkamers en ker kercellen betraden. Lemberg had drie ge vangenissen, een militaire, een in de kel ders van een bank, waar Stalins commis sarissen de doodvonnissen uitspraken en die van St. Brigit, de voormalige vrouwenge vangenis. De gevangenen waren alle ver moord. Hoog lagen hun lijken opgestapeld in de donkere kelders, met oogen vol geronnen bloed door het schot in den nek. De militaire gevangenis, die de communis ten in brand gestoken hadden, staat nog steeds in vlammen en men weet nog niet, hoeveel lijken het vuur zal verteren: men schat het aantal voorloopig op duizend. In de St. Brigit-gevangenis kon men 413 lij ken identif ice eren, waaronder verscheide ne kinderen en vrouwen. De rest der 1110 gevangenen is wellicht door de bolsjewiki op de binnenplaats in den grond gestopt. In de kelders zijn 123 lijken geïdentificeerd. De lijken van twee Duitsche vliegers werden in het lazaret gevonden, waar zij op hun legerstede waren vermoord. In hetzelfde lazaret lagen de lijken van zwaar gewonde bolsjewiki, die door hun kamera den voor de vlucht waren neergeschoten. Dit ontzettende schouwspel sloegen wij, journalisten, gade door een aseptisch, in eau de cologne gedrenkt masker en het ge heel leek wel een scène uit een wassenbeel denkabinet. Miquelarena beweert, dat dit alles voor een Spanjaard niets nieuws is. In Lem berg hebben zich evenwel de meesters der misdaad in al hun snoodheid vertoond. De correspondent besluit met de woorden: „Terwijl treurende moeders achter lijkkis ten van versch dennenhout voortschrijden om hun door de bolsjewistische beestmen- schen vermoorde echtgenooten naar de laat ste rustplaats te vergezellen, marcheeren Duitsche soldaten, rein van lichaam en geest, door de zon verbrand en met vroo- lijke liederen op de lippen de overwinning tegemoet." WAT GEVANGEN RUSSEN VERTELDEN VIJF DAGEN ZONDER ETEN AAN HET FRONT. Een medewerker van het Ned Perskan toor te Berlijn schrijft van het Oostelijk front: Terwijl anders de stadbewoner onver schillig het gewone beeld der voorbijrijden de autoköl onnes in zich opneemt, bleef dit maal einde Juni zijn hlik hangen aan de autolastwagens, die voorbij kwamen. Het was inderdaad ook iets bijzonders: merk waardige gestalten in "smerige met bloed bevlekte uniformen stonden, zaten oif honkten op de wagens, 'n Groot aantal hadden verbonden beenen of armen, en op hun gelaat weerspiegelde zich nog de schrik van den oorlog. Moe en uitgeput keken zij naar de voor hen nieuwe om geving. Het waren Sovjet-Russische krijgsgevangenen, die naar een door gangskamp, of wanneer zij zwaargewond waren, naar een hospitaal werden ge bracht. Wij 'hadden gelegenheid, zulk een door gangskamp te 'bezoeken en met de gevan genen te spreken. De eerste transporten bestonden hoofdzakelijk uit mannen van de Sovjet-Russische arbeidsregimenten, die aan het front loopgraven moesten opwer pen. Maar ook soldaten en mannen van de grenswacht waren erbij. Het grootste deel der gevangenen zijn gemeene soldaten. Onder de mansohappen ontdekken wij slechts één officier, een luitenant van 21 jaar. Hij vertelt, dat hij uit de universi teitsstad Charkow afkomstig is. Het valt ons op, dat hij niet te manieren van een officier heeft. Hij drukt zich onbeholpen uit en zegt naar de communistische ge woonte „je" tegen onzen tolk. Deze be gint nu ook „je" tegen hem te zeggen. De luitenant uit Charkow is gewond; hij draagt den rechterarm in een verband. Hoe hij gevangen is genomen, weet hij niet. Het ging alle- verbazend snel, meent hij. „Ik ging op bevel met mijn manschappen over een akker Toen kregen wij plotseling machinegeweervuur en voor dat wij het wisten, stonden ook reeds Duitsche solda ten voor ons. Wij hebben de hand opgesto ken en ons overigegeven. Dat was alles". Naar zijn opleiding gevraagd, antwoordt hij, dat hij twee jaar op de z.g. krijgs school is geweest. Dat was voldoende om officier te worden. Dan is men luitenant. Over den dienst bij den troep kan hij ver der niets vertellen. Gedurende het gesprek blijkt, dat de opleiding zeer gebrekkig is, en dat discipline en militair initiatief zoo goed als onbekende begrippen voor hem zijn. De oudere Oekxainers onder de krijgsge vangenen glimlachen, als men vraagt, wat hun meening is over het communisme. De inlichtingen, die zij geven, worden meest al ihzgeleid door 'n minachtende handbe weging. .Alleen de jonge luitenant uit Charkow schijnt door 't communisme aan gestoken te zijn. Op zijn 21-jarigen leeftijd heeft hij niets anders dan het communisti sche stelsel leeren kennen; hij is daarin opgevoed. Wanneer de anderen vrijmoe dig over hun belevenissen in bet commu nistische Rusland spreken, zit hij er ge laten bij zonder een woord te zeggen. Op verschillende vragen, die voor een middel matig ontwikkeld Europeeër geen moei lijkheden opleveren, kan hij geen antwoord) geven. Vele krijgsgevangenen bewonderen de Duitsche militaire kleeding. Zoo mooie lichte pakken en zulke schoenen zijn in Rusland niet te krijgen, meenen zij Een paar schoenen blijken in Rusland 200' roe bel te kosten, in den sluikhandel zelfs 600 roebel en meer. Pakken zijn voor den een- voudigen man niet te betalen. Een boerenzoon onder de krijgsgevange nen vertelt van de zware belastingen. Voor iedere kip en iederen haan' moet belasting worden betaald) en wee dien boer, die zon der weten van den komimissaris een van Zijn kippen slacht! Wanneer de voorge schreven hoeveelheid melk van 125 liter niet kan worden opgebracht, omdat de koe ziek is, moet de boer de ontbrekende melk ehbij koopen. De krijgsgevangenen verklaren eenstem mig, dat niet slechts Poolsche en Oekraim- sühe gevangenen uit den Poolschen veld tocht, maar ook particuliere personen in de arbeidsregimenten werden geprest. Zij moesten loopgraven maken aan het front. Achter hen stonden machinegeweren, en wie trachtte te vluchten, werd doodgescho ten. Daar de verzorging blijkbaar niet in or de was, liet men het arbeidsbataillon, waar toe deze gevangenen behoorden, vijf da gen zonder eten zitten! Van de Duitsche weermacht kregen zij soep en brood zoo veel ze maar wilden hebben. Dit was voor hen wel een zeer aangename verrassing. Radio-programma DONDERDAG 10 JULI 1941 HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 8.25 Gramofoonmu ziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Or gelspel 10.00 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de vrouw 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek 12.00 Omroeporkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Amusements orkest 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Cello, piano en gramofoonmuziek 3.00 Voor de vrouw 3.20 Gramofoonmuziek 3.40 Orgelconcert 4.00 Gramofoon muziek 4.30 „Galerij van hedendaag- sche Italiaansche zangers" (III), causerie (met gr. pl.) 5.15 BNO: Nieuws-, eco nomische en beursberichten 5.30 Amabi- le-sextet en gramofoonmuziek 6.15 „Aan den vooravond van de herdenking van den Gulden Sporen-slag", causerie 6.45 Gra mofoonmuziek 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek 7.45 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding" 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spie gel van den dag 8.30 Gevarieerd pro gramma. 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00—10.15 BNO: Engelsche uitzending: „National fea tures of the Netherlands". HILVERSUM H. 301,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 10.20 Gramofoonmuziek (10.4011.00 Declamatie) 12.00 Berich ten 12.15 Roemeensch orkest Gregor Ser- ban 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 1.30 Bont programma 3.30 Voor de zieken 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 Voor de jeugd 5.00 „In Amsterdam op bij- belschen bodem", lezing (voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 5.15 BNO: Nieuws-, ecoonmische en beursberichten 5.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist 6.45 Reportage 7.00 BNO: Persover zicht voor binnen- en buitenland 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 „Ik was er zelf bij", causerie 7.45 Dansmuziek (gr.pl.) 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Kamer orkest „Ars nova et antiqua", solist en gra mofoonmuziek 9.30 Voor den boer 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.0010.15 Gramofoonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIE BEDRIJF le programma: 6.4522.00 Hilversum I. 22.0024.00 Duitsch programma. 2e programma: 6.4522.15 Hilversum II. 22.1523.00 Holl. programma uitsluitend voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch 3e en 4e programma: 7.0024.00 Duitsch programma. Uitgesproken: W. van der Oest, W addinxveen, cur. mr. J. I. van Doorninck, Gouda.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6