OMGEVING Academienieuws SPORT Wilt U iets weten? Laatste berichten Burgerlifke Stand Marktberichten WOENSDAG 9 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 TE LEIDEN GEVESTIGD' E. Arends, lichtmatroos K. M.„ Hert-- zogstraat 11. G. J. van der Bent, zwak stroommonteur, Noordeinde 23a. H. Boot, handelsreiziger, Heijnsiusstraat 19. J. Brandenburg en fam., de Sitterlaan 115, C. P. van der Bent-van der Burg, Noord/einde 28a. M. Dieleman, schil der, Bilitonstraat 21a. N. H. de Dreu, Meezenstraat 2. G. V. M. Duyckaerts, Stationsweg 49. G. Eikelenboom, ver pleegsters, Noordeindsplein 8a. A. de Geest, da Costastraat 102. A. A. Ger- dijnbrands e- fam., Lorentzkade 45. H. J. M. Goddijn, bankwerker monteur, R. en Schiekade 64. J. C. J. Graat en fam. werkn. Arb. dienst, de Sitterlaan 115. F. H. Gijsberti Hodenpijl, kantoorbedien de, J. v. Goyenkade 7. B. A. den Haan, dienstbode, Burggravenlaan 4. Kenter- Hakker, Volmolen gracht 2a. W. J. Hol- verda, houtbewerker,- Sophi ast raat 61ib. A. Houtman, kapster, Korevaarstraat. 3, F. A. van Huis en fam., tuinder, H. Rijndijk 238. I. F. Knevel, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10. M. M. Jacohs- Knoppers, van 't Iioffstraat 38a. M. M. Koeweiden, kok, Oude Rijn 106. S. Koote, kapper, Rapenburg 9. J. Kuk- ler, rijwielherst., N. Rijn 41. J. van Leeuwen, los werkman, Baatstraat 19: J. H. van Leeuwen en fam., stoffeerder, Heerensteeg 33. J. B. Lenstra, apothe ker, Rijnsb.weg 10. J. C. W. Merk en fam., teekenaar elctr. Mij. Rijnsb.weig 125. P. A. Vergeer-Meijer, dienstbode, Aalmarkt 12. A. M. van Mierlo, dienst bode, Hooigracht 43. J. P. C. H. Min- derman, Off. L. d. H., Oude Vest 181. J. van der Meij-Noort, Burgsteeg 3. C. M. Nijkiel, dienstbode Kanaalstraat 32 H. Tielenburg-Penni, Tesselschadestr. 28. A. Pont, slager, Morschweg 105. C. W. Ramak, serveerster, Maredijk 13. M. Ripping, Hoofdopz. landJb. crisis org., 3 Octoberstraat 29a. S. J. de S. J. Mooij-Rombaut, Langebrug 14. G. H. J. Ruijgrok en fam., de Sitterlaan 105. J. J. Schild, Rapenburg 90. P. G. Smits,, sjouwer verw. inst., Coorn- hertstraat 56. P. V. Sormani, Rapen burg 16. J. W. van der Steen, Morsch- singel 11. B. H. Strieker, Witte Singel 21. H. J. Tegelaar, huisschilder, Mid delstegracht 25. H. Veldstra, comm. 3e kl. gem. secr., Korevaarstraat 8a. J. H. Visser, adj. comm. Rijksinsp. BR., Haarl.str. 268. J. Wassink, Hansenstr. 85. L. Witsenburg, Koenesteeg 32. UIT LEIDEN VERTROKKEN A. G. L. Adelbert, Amsterdam, Keizers gracht 763 H. Bakker, Rotterdam, Es- schenln. 56 L. J. van den Ban en fam., Voorburg, v. Deventerpl. 11 C. J. Beijer, Heex-len, Zandweg 10 H. C. van Engelén, Leiderdorp, Koninginnestr. 48 B. J. Galjaard, Hazerswoude, Loete B 10 W. C. Geilvoet, Zwartewaal, Oranjelaan C 20 A. Griekspoor, Leiderdorp, Ouderzorg 3 H. C. G. Hansen, 's-Gravenhage, Ko ningskade 4 B. van Helden, Sassenheim, Hoofdstr. 98 C. Hensing en fam., Lei derdorp, Lindelaan 24 G. H. Hintzen, Mijnsheerenland, Hof van Moerkerken F. J. van der Hoek, Oegstgeest, H. Morsch weg 148 J. T. M. Holt, Amsterdam, le Helmerstr.- 56 II— C. G. Lekx-van Houten, Hazerswoude, Rijndijk 320, H. S. van Iter- son, Loosduinen, Haagweg 377 M. Jonge- leen en fam., Leiderdorp, Resedastr. 44 M. G. van der Klaauw Noord wij kerh out, Langevelderweg 17 P. G. Kragt, 's-Gra venhage, 2e Sweelinckstr. 133 W. F. Kriek en fam., Hillegom, Leidschestr. 95 A. M. Waals-Kruger, Oegstgeest, Rijn- zichtweg 17 J. G. van Leeuwen, Gouda, J. Luikenstr. 6 N. van Ooskrom-van Leeuwen, 's-Gravenhage, Kaapstr. 85 W. C. Legerstee en fam., Hoorn, J. Mes- schaertstr. 7 W. C. Ligthelm, Voorburg, Ln. v. Nw. Oosteinde 150 G. J. Linden- hovius, Haarlem, Molijnstr. 3 N. J. de Lijster, 's-Gravenhage, v. Bleiswijkstr. 8 P. C. Maas, Veenendaal, Kerkewijk 12 E. P. E. Meertens, Amsterdam, Konings laan 30 J. C. C. Hunsingh Scheurleer-de Meester, 's-Gravenhage, v. Bleiswijkstr. 8 C. L. van Meurs en fam., Haarlem, Pape- torenvest 8a M. L. Mostert, 's-Graven hage, Vijzelstr. 22 W. G. C. Bonefwas- Moll, Zeist, O. Arnhemschew. 217 bov. C. Mulder, Woerden, Nieuwstr. 23 A. J. H. Muijs, Loosduinen, Monsterscheweg 93 D. J. A. Neuhuys, Heemstede, Heemst. Dreef 7 J. W. H. Paddenburg en fam., Venlo, Casinoweg 17 W. J. van der Pol, Voorburg, Westeinde 57 H. A. Portheine, Middelburg, Dam 31 J. A. Quak, 's-Gravenhage, v. Imhoffstr. 5 A. van d? Sande Bakhuizen en fam., Oegst geest, Wijttenb.weg 44 A. Berkhuijsen- Schlagwein, 's-Gravenhage, Seegerstr. 97 J. M. Seijdel, Oegstgeest, de Kempenaer- str. 58 W. Sjardijn, Wageningen, Korten- burg 4 G. Bouwman-van Tol, Lisse, Wilhelminastr. 38 W. Twenhaar, Deven ter, Rielerw. 82 M. W. Philbert-van Velze, Haarlem, Molijnstr. 3 A. G. Ver- sluijs, Amsterdam, Ruysdaelkade 225 C. J. van der Voort, Noordwijk, Boerenb. weg. 3 H. H. M. Walthaus en fam., Leeuwarderadeel, A- v. Heertstr. 1 S. C. de Wolf, 's-Gravenhage, Valkenboschlaan 119. De koninijnensportver. D.A.V. hield op 7 Juli haar tafelkeuring voor jonge dieren met als keurmeester de heer Rol. De in zending was mooi en de conditie van de dieren was volgens den keurmeester voor de jonge vereeniging uitstekend. Het mooiste dier van de tafelkeurig was de Obincilla ram van den heer A. v. d. Heij den, die ook met zijn Havanna ram en Havanna Hollander een lsten prijs be haalde. De heer Groene veld behaalde met eigengefokte dieren een 1ste 'prijs in de groote rassen met zijn blauwbonte Lo tharingen ram, de heer Wijnmobeli met zijn Havana ram. Voor de kleine rassen kon geen prijs uitgereikt worden. Verder werden vele eerste prijzen toegekend, en ieder ging tevreden naar huis, nadat de heer Rol nog eenigen dieren had bespro ken. KATWIJK IN ZEE VERDRONKEN. De zevenjarige jongen J. van der Voort, alhier, is gistermiddag bij het baden in zee verdronken. Het lijkje is gisteravond op het strand gevon den. NOORDWIJKERHOUT DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Onder groote belangstelling van de dorpsgenooten herdaoht het echtpaar van Lierop-Kuyper alhier, zijn 60-jarig huwe lijksfeest. De harmonie „St. Jeanne d'Arc" bracht des avonds een serenade, Vele buurtbewoners gaven bij deze gelegenheid blijk van hunne tegenwoordigheid. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te vergadert op Maandag, 14 Juli, des na middags te 8 ur. Diefstal. Ten nadeele van mej. R. aan den Rijndijk alhier is een rijwiel ontvreemd Ongeval. Op het bouwwerk aan het Raadhuis alhier kwam de 19-jarige werk man J. W. van L. onder een deel planken, die van de bintlaag afschoven. Dokter Shag verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de jongeman per brandcard naar zijn woning te Wassenaar werd ver voerd. Hij had een gekneusde knie en een gekneusde enkel opgeloopen. WARMOND Personalia. Voor het notarieel exa men deel II is geslaagd de heer E. C. C. Geraedts. WASSENAAR Personalia. Voor het Mulo-diploma B. is geslaagd G. G. Bontekoe; voor A. zijn ge slaagd P. Gorth en G. Bos. ZOETERWOUDE (H. R.) R. K. Sportvereeniging „Meerburg". Hedenavond jaarvergadering, in 't Pa tronaatsgebouw a. d. Hooge Rijndijk om 7.45 uur. Alle leden worden dringend ver zocht aanwezig te zijn. Belangrijke agenda punten, w.o. verkiezing van bestuursleden, verder bespreking elftalcommissie e.a. ma ken het beslist gewenscht, dat niemand ontbreekt. J. A. M. ROHDE, pr., Geestelijk adviseur. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: Het vraagstuk van de 'vrije" draaibaarheid van aethaan en de rivaten, de heer M. C. Lebret, geboren te Roosendaal (N.-Br.) en wonende te Delft. Geslaagd: candidaatsexamen Rechter: de heeren J. G. v. d. Koogh, Alblasserdam, P. W. Ja- ]ink, Scheveningen, E. M. Wintgens, Den Haag; P. A. L. Brinkman, Delft; candidaatsexamen Klassieke Taal- en Letterkunde: mej. S. W. Noach, Rotter dam; doctoraal examen Klassieke Taal- en Letterkunde: de heer H. E. van Gelder, Den Haag (cum laude); aanvullingsexamen art. 135 H. O. Wet (L. en W.) de heer E. H. Ph. Baudet, Den Haag: doctoraal examen Indisch Recht: mej. A. Baars, Den Haag; candidaatsexamen Theologie: de heer H. W. Duyvendak, Haarlem; candidaatsexamen Klassieke Taal- en Letterkunde mej. N. van Krimpen, Lei den; doctoraal examen idem. mej. E. C. Fon tein, Leiden en de heeren C. v. d. Graaf, Leiden en F. Knuttel, Den Haag; candidaatsexamen Indisch Recht, de heer G. P. A. Gussenhoven, Leiden; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter F, mej. E. C. S. de Boer, Den Haag, en de heeren A. C. Houtman, Schiedam en C. Romers, Haarlem. NIJMEGEN (R.K. Universiteit). Geslaagd: doctoraal examen echten: A. E. J. Hilgers, Nijmegen. cand. examen rechten: L. M. Soeters, Maastricht, cand. ex. Germaansche taal- en letterkun de Engelsch: L .T. H. M. Grooten, Breda en H. J. P. J. van Eindhoven, Tilburg, baccalaureaatsexamen theologie: weleerw. pater J. D. Bakker S.S.S. en L. J. Dietvorst C.M., W. M. van Eunen, S.S.M.M., W. van der Geest C.M., B. H. Harmsen C.M., allen uit Nijmegen; J. G. Meijer van Putten M.S. F., Oudenbosch; S.C. Remeyn C.P., Nijme gen; P. M. J. de Ruyter W.P., 's Heerenberg; F. Schmitt M.S.F., Grave; J. van Straaten O.E.S.A., Nijmegen; B. N. de Vries, C.M., Nijmegen en de weleerw. heer P. Remeyn uit 's Heerenhoek, licentiaatsexamen theologie de weleerw. pater A. J. J. M. van Eerenbeemt, C.I.C.M., Nijmegen; A. C. M. Hendrix O.F.M. cap. uit Nijmegen; C. T. H. Liesting S.S.S., Nijme gen; L .A. van Leeuwen O.F.M. (cum laude) Nijmegen; weleerw. pater W. M. J. Melkert O.P., Nijmegen (cum laude) en de wel eerw. heer W. Meijs, Ubachs over Worms (cum laude). ZWEMMEN RECORDVERBETERINGEN VAN ARTEM NAKACHE De Franschman Artem Nakache is er in geslaagd na tweemaal vergeefs reeds een poging daartoe ondernomen te heb ben het wereldrecord op de 200 meter schoolslag te verbeteren. Bij een van de voorafgaande pogingen slaagde hij er verleden week reeds in het Europeesche record te verbeteren en te brengen op 2 min. 37.3 sec. Gisteren ver beterde hij het wereldrecord dat met 2 min. 37.2 op naam stond van den Ameri kaan Jack Kasley. Hij maakte bij zijn suc cesvolle poging den fraaien tijd van 2 m. 36.8 sec. Vraag: Weg van Leiden via Breda naar Heerlen? Antwoord: Leiden. Voorschoten, Leidschendam. Rijswijk. Hilligersberg, Rot terdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Til burg, Moergestel, Best, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Weert, Keipen, Echt, Sittard, Am- stenrade, Heerlen. Vraag. Is er in Leiden een Minder- broederskerk? Zoo ja, waar en hoe laat zijn daar de H.H. Missen. Antwoord: Leiden heeft twee Min- derbroederskepken, die aan de Haarlem merstraat en die aan den Haagweg. In de kerk aan de Haarlemmerstraat zijn de H.H. Missen op Zondag: 6, 7.30, 9, 10.15 en 11.30 uur, op weekdagen te 7 uur, 7.45, 8.20 en 0.30 uur, doch Zaterdags te 7.30 en 10 uur. Dinsdagsavonds is er altijd te 7 uur An- toniuslof. In de kerk aan den Haagweg: Zondags te 7.15 uur, 9 en 11 uur, op werkdagen 7 uur, 7 03 en 8.20 uur. Ook hier is Dinsdagsavonds Antoniuslof te 7 uur. Vraag: Hoe maakt men houtskool? Antwoord: Houtskool maken is een deskundig werk. Beuken- of eikenhout blokken worden gedeeltelijk in den grond ingegraven en in brand gestoken. Daarna afgedekt met leem of klei óm te voorko men, dat het hout verbrandt. Zooals wij hierboven reeds mededeelden, moet men daarbij deskundig tewerk gaan. Houtskool wordt o. m. ook bij de Lichtfabrieken ver vaardigd. Vraag: Weg van Zoeterwoude naar Friesland? Antwoord: Zoeterwoude, Leiden, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Haarlem, Santpoort, Beverwijk, Castricum, Alkmaar, Heer Hugo waard, Oude Niedorp, Winkel, Middenmeer, Den Oever, Afsluitdijk, Fries land. Vraag: Hoe verwijdert men roode inkt uit een colbertjasje? Antwoord: Probeert u eens natrium- perboraat met lauw water of verwarmde alcohol (au bain Marie verwarmen). Deze vlekken zijn zeer hardnekkig. Indien deze middelen niet baten stuurt u dan liever het jasje naar een chemische wasscherij. Binnenland ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den afgeloopen nacht vlogen verschei dene Engelsche vliegtuigen boven ons land. Behalve brisant- en brandbommen wer den ook vrij veel brandplaatjes neerge worpen. De daardoor hier en daar ontstaan de bosch- en heidebranden werden snel. gebluscht. Door luchtdruk ontstond hier en daar ook nogal glasschade. In een stad in Limburg werd een huis vernield en in brand gezet. Helaas werden vier der t)ewo- ners van dit huis zwaar gewond. LEGALISATIE VAN AKTEN. In het heden verschenen Verordeningen blad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende de legali satie van akten. Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. Voor het bewijs van de echtheid van akten, welke buiten het bezette Nederland- sche gebied" door overheidsinstanties, amb tenaren of door personen, die daartoe be voegd zijn, zijn opgemaakt, afgegeven of gewaarmerkt, kan worden volstaan met de legalisatie der akten door een Duitsche overheidsinstantie of door een Duitsch overheidsbureau. In een bijlage is aangegeven, welke Duitsche overheidsinstanties en -bureaux hoofdzakelijk voor het verrichten der le* galisatie van akten in het algemeen in aanmerking komen. Een legalisatie, welke ingevolge het tot dusver geldendende. Nederlandsche recht was vereischt, is geen voldoend bewijs voor de echtheid van de akte. Artikel 2. Akten, welke in het bezette Nederland sche gebied door overheidsinstanties, amb tenaren of door personen, die daartoe be voegd zijn, zijn opgemaakt, afgegeven of gewaarmerkt en welke buiten dit gebied moeten worden gebruikt, worden op ver zoek door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissa ris-generaal voor bestuur en justitie) gele galiseerd. De echtheid van akten, welke door Nederlandsche overheidsinstanties, ambtenaren of personen, die daartoe be voegd zijn, zijn opgemaakt, afgegeven of gewaarmerkt, dient te voren door legali satie door de bevoegde Nederlandsche over heidsinstantie of op andere wijze te wor den aangetoond. Moet een akte ,als zoo juist bedoeld, bui ten het Groot-Duitsohe Rijk, het Gouver nement-Generaal of de door de Duitsche weermacht bezette gebieden worden ge bruikt, dan dient zij, indien volgens het geldende recht een verdere bekrachtiging i<? vereischt, aan de Rijksministerie van buitenlandsche zaken van het Duitsche Rijk te worden toegezonden. Te dien einde moet de akte bij den Rijkscommissaris (commissaris-generaal Voor bestuur en justitie) worden ingediend, die voor de verdere behandeling zorg draagt. Voor de legalisatie zijn kosten verschul digd. Artikel 3. Deze verordening is gisteren in werking getreden. HET DRAGEN VAN OUDE MILITAIRE KNOOPEN VERBODEN. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat het dragen van militaire uni- formknoopen met den Nederlandschen Leeuw gelijk wordt gesteld met het dra gen van uitgezaagde muntstukken met de afbeelding van ds Koningin. Het is derhalve strafbaar volgens para graaf 4 van varordentag no. 76/1941. BOERDERIJ TOT DEN GROND TOE AFGEBRAND. Gisteravond is te Laaghalerveen, in de I gemeente Beilen, de boerderij, bewoond 1 door den landbouwer G. J. de Boer, tot den PENSIOEN VOOR ONTSLAGEN AMBTENAREN In het verordeningenblad is opgenomen een instructie van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de verzorging van ontslagen ambtenaren. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: Aan ambtenaren, die op grond van be staande rechtsvoorschriften door den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied of op zijn aanwijzing door de bevoegde. Nederlandsche instantie uit hun ambt worden ontslagen, wordt, wanneer zij waren aangesteld onder het vooruit zicht, dat hun te zijner tijd een pensioen zou worden toegekend, een pensioen, on derscheidenlijk aan hun weduwen en wee zen een weduwe- en weezenpensioen, toe gekend. Tijdelijk met de beschikking, waarbij het ontslag wordt uitgesproken, stelt de in stantie, welke het ontslag verleent, vast of en, zoo ja, tot welk bedrag de ambtenaar pensioen zal genieten. Bij een beslissing als hier bedoeld dient rekening te worden gehouden met de eco nomische en familieverhoudingen van den ontslagen ambtenaar en eventueel met de redenen, welke tot zijn ontslag hebben ge leid. Het pensioen bedraagt: 1). Gedurende de eerste drie maanden het geheele bedrag van de laatstgenoten wedde; 2). Vervolgens een pensioen tot een be drag, dat verkregen zou zijn, wanneer de betrokkene wegens het bereiken van den ouderdomsgrens uit zijn ambt ware ont slagen, en wanneer hij met behoud van zijn laatstgenoten bezoldiging tot het bereiken van den vollen ouderdom van 65 jaren in zijn ambt ware gebleven. Tegelijk met de beschikking, waarbij het ontslag wordt uitgesproken, kan de instan tie, welke het ontslag verleent, bepalen, dat de ambtenaar in plaats van het pen sioen, als hiervoor bedoeld, zal genieten: 1) Hetzij gedurende de eerste drie maan den het geheele bedrag van de laatstge noemde wedde, en vervolgens, a) Wanpeer hij kostwinner is, gedurende de daarop volgende drie maanden 85 gedurende de daarop volgende vijf jaren 70 gedurende de daarop volgende vijf jaren 60 en vervolgens 50 van het geheele bedrag van de laatstgenoemde wedde; b) Wanneer hij geen kostwinner is, ge durende de daarop volgende drie maan den 75 gedurende de daarop volgende vfjf jaren 60 gedurende de daarop vol gende vijf jaren 50 en vervolgens 40 van het geheele bedrag van de laatstge noten wedde. 2) Hetzij drie vierden van vorenbedoeld pensioen. Artikel 6. Ontslagen ambtenaren, die op grond van hun werkzaamheden buiten den open baren dienst in hun levensonderhoud kun nen voorzien, genieten de uitkeeringen. slechts gedurende den tijd, dat hun inge volge het Koninklijk besluit van den 3den Augustus 1922 wachtgeld toekomt. grond toe afgebrand. De brandweer kon een bijschuur behouden. Het vee was in de wei. De geheele, nieuwe hooioogst ging verloren. De oorzaak van den brSld is onbekend. Verzekering dekt de schade. Gisterenmiddag ontstond door onbeken de oorzaak brand in de landbouwschuur van den heer H. Rij kens, gelegen in de Bus onder de gemeente St. Michielsgestel. Door de groote droogte stond deze spoedig geheel in vlammen. De nabij gelegen wo ning met stallen werden eveneens door het vuur aangetast en brandde gehel uit. Eenig huisraad kon gered worden. De nieuwe hooioogst, toebehoorend aan den heer K. van Vucht, ging geheel verloren. Verzeke ring dekt de schade gedeeltelijk. Buitenland HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 9 Juli. (Stefani). Het 399ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwar tier luidt: „In den afgeloopen riacht hebben onze afdeelingen vliegtuigen een vliegveld op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika bedrijvigheid der ar tillerie aan het front van Tobroek. Onze vliegtuigen hebben de versterkingen dei- vesting gebombardeerd, vijandelijke stel lingen te Mersa Mat'hroeh en vliegtuigen ten Oosten daarvan getroffen en branden teweeggebracht. Bij luchtgevechten heb ben onze jagers een vijandelijk toestel neer geschoten, een tweede vijandelijke machi ne werd door afweergeschut neergehaald. Britsche toestellen hebben een aanval op Benghazi en Tripolis gedaan. Uit Oost-Afrika niets van beteekenis te melden. DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN. 9 Juli. (D. N. B.). Het Duitsche luchtwapen heeft hedennacht, naar het D. N. B. wordt gemeld, met vtij sterke strijdkrachten voor den oorlog belangrijke industrieele doelen in Birmingham met succes aangevallen. Verscheidene groote en kleine branden werden waargenomen. Kleinere formaties Duitsche gevechts vliegtuigen wierpen bommen op de havens Plymouth, Great Yarmouth en Aberdeen, waar een reeks vrij hevige branden ont stonden. In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen aan de Britsche Oostkust een schip van 3000 brt. in den grond geboord en een koopvaarder van 8000 brt. en een van 1000 brt. zwaar beschadigd. Bij zijn vluchten naar West. en Noord- Duitschland in d n nacht van 8 op 9 Juli heeft de Britsche luchtmacht volgens tot dusver ontvangen berichten 7 vliegtuigen verloren. Daarvan werden drie door af weergeschut en vier door nachtjagers neer geschoten. LEIDEN. Geboren: Petrus Paulus Maria, zoon van M. P. Roelandse en E. M. Hilgersom. Overleden: A. Hoek hsvr. van IJ. Aandewiel 24 jaar - M. M. H. Reyners wed. van H. Veenendaal 78 jaar. Agenda LEIDEN. Donderdag, uitvoering door Han Zirkzee en zijn leerlingen, 't Schuttershof, 7.30 uur. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Juli 20 uur tot Zaterdag 12 Juli 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35 Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgccstsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. VAN HET OOSTELIJK FRONT. BERLIJN, 9 Juli. (D. N. B.). In Bessara- bië hebben de Sovjets gisteren sterke pantserstrijdkrachten in den strijd gewor pen om den opmarsch der Duitsche en Roemeensche formaties tegen te houden. In hardnekkige gevechten werden de Sov jets teruggedrongen. Duitsche en Roemeen sche eenheden vielen op de met hardnek- kigen tegenstand strijdende bolsjewisti sche achterhoede in en behaalden aanzien lijke terreinwinst. Alleen in dezen frontsector werden op 7 Juli den bolsjewisten onvervangbare ver liezen aan transportmiddelen toegebracht. Wapens, munitie, uitrustingsstukken en talrijke machinegeweren vielen in Duit sche handen. Bij deze actie werden ver scheidene duizenden gevangenen gemaakt. In den Noordelijken sector van het front werden de laatste dagen door onafgebroken arbeid moerassige en onontgonnen terrei nen door Duitsche pioniers en troepen voor wegenaanleg berijdbaar gemaakt. In uiterst korten tijd werden wegen aangelegd in Oostelijke richting, waarlangs de Duitsche troepen en de noodige ravitailleering snel konden oprukken. RADIOREDE VAN LITWINOF. BERLIJN, 9 Juli. (D. N. B.). De vroege re commissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet-Uniee, Litwinof, heeft in een voor Groot Brittannië in het Engelsch uit gesproken radiorede zich uitgesproken ten gunste van een „zoo groot mogelijke sa menwerking tusschen Groot Brittannië en de Sovjet-Unie". Iedere slag, dien Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie thans jegens Duitschland ondernemen, is tienmaal ef fectiever dan elke slag, die tot later wordt uitgesteld. Litwinof noemde Churchill „een groot staatsman" die bij de poging van Duitschland om de verschillende ideolo gieën van zijn „beide vijanden" tegen el kander uit te spelen met groote vastbeslo tenheid de wereld liet weten, dat Enge land zich niet liet bedriegen. Litwinof gaf ten slotte de verzekering: „Zoo houden nu de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië met zijn Dominions tezamen, met actieve on dersteuning van de Ver. Staten, stand te genover het aanstormen van de reusach tige oorlogsmachine van Duitschland. Wij voeren dezen strijd gemeenschappelijk voor de bevrijding van de tot slavernij gebrach te volken om een beter bestaan voor alle menschen tot stand te brengen". KATWIJK a. d. RIJN, 8 Juli. Groenten- veiling. Per 100 kg.: vroege aardappelen 7.50, idem kriel 2.50, pootuien f 7.10 8.00, per 100 bos: rabarber 36, per 100 stuks: Natuursla f 1.005.50, bloemkool I 10.40, idem II 7.40—8.00. LEIDSCHENDAM, 8 Juli. Groentcnvei- ling. Eng. komkommers le soort 12. 2e soort f 9.—. 3e soort 6.—, wankleurige 4.stek 2.50—4.20, gele komkommers le soort 12—, 2e soort 9.—, 3e soort 6.kropsla le soort 1.002.20, peen 10.bloemkool le soort 11.2e soort 8.uitschot f 1.505.50, tomaten midd. f 15.50, gr. ronden 15.50, 2e soort 15.50. 3e soort f 15.50, bonken 12.uilschot 3.006.00, andijvie per 4 kg. 2—7 cent postelein 1012, spinazie per 4 kg. 20 46 cent, snijboonen 3945 cent, rabarber per 100 kg. 1216 cent, spercieboonen 44 52 cent, radijs f 1.503.50, selderie f 1.50 —4.00, peulen f 20.—tuinbooncn 12. doperwten 20. NOORDWIJKERHOUT. 8 Juli, Veiling „De Eeridracht". Aardbeien 1.per slof van 5 pond, doperwten 2.en tuinboonen 90 cent per 10 kg. NOORDWIJKERHOUT. 7 Juli. Veiling „De Eendracht". Aardbeien f 0.851.00 per slof, Blauwe schokkers 2.krom- bekken f 2.stamerwten f 1.401.75. tuinboonen f 1.20, snijboonen f 3 30 en peulen f 2.— alles per 10 kg. VINKEVEEN, 7 Juli. Grocntenvciling. Peulen f 16—20, doperwten 16—20. tuin boonen 9.60—12.—. kassnïjboonen 1/38 48, idem stek f 20—26, stamspercieboo- nen 44—48, tomaten 20—31, aardbeien 32—40, rabarber '12—17, spinazie 8—13 postelein 816, spitskool f 8.per 100 kg.; bloemkool 1—11, komkommers 6 —12, kropsla f 2—5 per 100 stu&, peen 810 per 100 bos. TER AAR, 8 Juli. Centrale Veiling. Peulen 0.60—1.80, doperwten 0.70—1.80, capucijners 1.10—1.80, witte capucijners 1.301.80, blauwschokkers 1.80, tuin boonen 0.80—1—, snijboonen f 3.00— 4.10, dubb. stamboonen f 3.103.70, augur ken grof 2.50. WOERDEN, 9 Juli. Kaas. Aanvoer 203 partijen kaas: Met rijks merk le kw. f 61.50—62.50. 2e kw. f 58.00—60.00. Han del matig.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3