Weerbericht STADSNIEUWS MAANDAG 7 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 10.03 uur Maandagavond. Zon op 5.27 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 7 Juli: De maan komt Maandagavond om 8.25 uur op en gaat Dinsdagochtend om 5.20 onder. 8 Juli: De maan komt Dinsdagavond te 9.20 op en gaat Woensdagmorgen te 6.24 uur onder. (Volle maan). 9 Juli: De maa.i komt Woensdagavond te 10.06 uur op en gaat Donderdagavond te J.35 uur onder. 10 Juli: De maan komt Donderdagavond te 10.45 uur op en gaat Vrijdagochtend te 8.46 uur onder. 11 Juli: De maan komt Vrijdagavond om 11.17 uur op en gaat Zaterdagochtend om 9.57 uur onder. 12 Juli: De. maan komt Zaterdagavond te 11.44 op en gaat Zondagmorgen te 11.05 onder. 14 Juli: De maan komt Maandagnacht om 0.08 uur op en gaat Maandagmiddag om 12.11 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „Poelmeer" 21 gr. C. Zweminr.: „De Zyl", 22 gr. C. .011 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11CT— - Q 5 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U 0 gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond U U en morgenochtend: q 0 ZONSONDERGANG n rt 10.03 uur. - n ZONSOPKOMST Z s 5.27 uur. Q 0 Tusschen deze beide tyden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 oMonoiicDnoiioiioiioiioiicy Europa, ontwaak Burgers van alle landen zijn aangetreden in een front tegen het gevaar dat uit het Oosten dreigt. Aanmeldingskantoor voor vrijwilligers: centrale van de Waffen S.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. De landdag te Rolde Bij den landdag van het Ned. Agrarisch Front te Rolde, die, zooals wij meldden, Zaterdag gehouden werd, waren o.m. aan wezig leden van den staf van de N.S.B., districtsgemachtigden van andere functio narissen. Verder de commissarissen van eenige provinciën. Van Duitsche zijde waren aanwezig Landesbauernführer F. F. graf Grothe, General-Kommissar bei Polizei- und Waffen-S.S. Brigadeführer Rauter, de commissaris-generaal voor bijzondere gevallen Schmidt, met tal van leden van hun staven. Verder verschil lende Beauftragten van den Rijkscommis saris in tal van provinciën. Voorts werden opgemerkt mr. M. M. Rost van Tonningen, secretaris-generaal van het departement van Financiën, ver tegenwoordigers van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en de heer W. A. C. Koster, hoofd van de afdeeling Sociale Zaken van de N.S.B. Het aantal bezoekers van den landdag naderde omstreeks het aanvangsuur de 20.000, terwijl de toevoer nog steeds aan hield. Na de rede van den leider van het N.A.F. den heer Roskam waarvan wij reeds Zaterdag een verslag plaatsten gaf de heer Ruiter een overzicht van de negen jaren boerenstrijd in ons land. In het democratisch verleden be toogde spr. waren wij boeren de voet veeg van de natie. Thans verandert er iets. De bodemordening is ingezet. Deze zal leiden tot boerenland in boerenhand. Het N.A.F. werkt hiertoe innig samen met de leiding van den Bond van Landpachters en Hypotheekboeren. Een nieuw economisch gebouw wordt in Nederland opgetrokkpn. Het N.A.F. zet daarvoor zijn beste krachten in, ook al zijn onder de gegeven oorlogsomstandigheden de bezwaren legio. Meer en meer begint men in te zien, dat een volk slechts vrij zal zijn, als het zich met zijn eerste levensbehoeften onafhan kelijk maakt van derden. Men zal boer en bodem leeren waardeeren als eenigsten grondslag om in tijden van oorlog en blok kade de volksvoeding veilig te stellen. Meer en meergaan we over op productie tot het uiterste, ook al leiden kunstmest- en veevoertekorten tot verdergaande in krimping der veehouderij op zichzelf. Spr. noemde de thans gevoerde prijzen politiek bevredigend, hoewel alles vlotter zou verloopen, als de uitvoerders der maatregelen hun werk met liefde zouden doen en niet slechts als een opgelegden plicht. Tot slot zeide den heer Ruiter, dat de keuze: Boerendom of Bolsjewisme voor den Nederlandsche landman niet moeilijk is. Voor hem gaat het immers om den op bouw van een nieuw, ordelijk, welvarend, cultureel hoogstaand Europa. De Neder landsche boer kiest de orde tegen den chaos. Hij zal, hecht vereend, zijn volk maken tot een waardig bondgenoot in de rij der Germaansche volken. Hierna voerde de voorman van de Nederlandsche S.S., de heer H. J. Feld- meyer, het woord. Door het boerendom ging, aldus spr. een zucht van verlichting, toen de Duitsche legers de Oostgrenzen overschreden en de politieke monsters van het Kremlin bij de keel grepen. Met de S.S. begreep het Nederlandsche boerendom, dat deze strijd niet slechts een strijd was van Duitschland maar van geheel Europa. Spreker merkte op, dat het geen toeval was, dat zoovele boerenzonen zich bij de S.S. meldden. In de S.S. is immers de bloedsverbondenheid van alle volkeren van Germaanschen stam belichaamd. De S.S.-gedachte is gebaseerd op den zelfden grondslag als die van ieder gezond boerenleven. Maar meer dan er gens anders moet er daarom in het boeren volk begrip zijn voor de taak der S.S. Vanaf heden zullen de Nederlandsche boeren en de S.S. schouder aan schouder staan tot heil van het volk en de geheele Germaansche wereldbeschouwing. Dit kan in Nederland. S.S. en boeren schaart u aaneen voor ras en bloed en bodem, voor de groote Germaansche idee. Hierna werd een driewerf Sieg Heil op den Führer uitgebracht, waarna de aan het front strijdenden in de gedachte wer den geroepen. Landesbauernführer F. F. graf Grothe voerde hierna het woord. Spreker ver klaarde nadrukkelijk, als gast der Neder landsche boeren en als Duitsche boer te spreken op de plechtige bijeenkomst van De voornaamste militaire operaties aan het Zuid-Oostfront bepaalden zich in de cfgeloopen week tot het vernietigen van verstrooide deelen van den vijand. Na den val van de vesting Lemberg gin gen de aanvalsrichtingen der Duitsche troe pen in twee richtingen; één hiervan was Tarnapol, de andere Czemowitz. Ten Zuiden van Lemberg volgde men de rivier de Stryj tot aan de Hongaarsche grens. Door de bezetting van de stad Stryj kwam de Sambor-achterhoek geheel in Duitsche handen. In dit gebied zijn de rijke Gali- cische olievelden gelegen. Met de Hongaarsche troepen samen wer den de steden Stanislau en Kolomea bezet. Hiermede hebben de legers het gebied van de Proeth bereikt en zijn zij de Dnjestr genaderd. Nederlanders, die hebben begrepen, waar om het thans gaat. Graf Grothe juichte het initiatief, van het N.A.F. zeer toe en onderstreepte het betoog van den heer Roskam. Ik kan u de verzekering geven, aldus graf Grothe, dat alle Duitsche boeren be reid zijn, den Nederlandschen boer de hand te reiken, eerlijk en trouw, naar waren boerenaard. Tijdens den landdag heeft de boeren leider E. J. Roskam Hzn. onder enorme bijvalsbetuigingen de twee volgende tele grammen uit Rolde verzonden. Een daar van was gericht aan den leider 'van de N.S.B., Mussert. Het luidde als volgt: Tienduizenden boeren en boerinnen, te Rolde bijeen, betuigen u hun onwankel bare trouw in uw taaien strijd voor een nationaal-socialistisch Nederland. Roskam. Het tweede telegram was gericht aan den Rijkscommissaris en luidde: Tienduizenden boeren en boerinnen te Rolde bijeen, verzekeren u, uw wekroep te hebben verstaan en te zullen volgen tot de algeheele overwinning in den strijd van boerenorde tegen Bolsjewisme is be vochten. Roskam. In aansluiting op het hier gegeven ver slag geeft het A.N.P. nog enkele indrukken van den landdag, waarin o.m. wordt ge zegd: „Het is de oud-voorzitter van Landbouw en Maatschappij, E. Z. Oldenbanning uit De Wijk, thans gevolmachtigde van het N.A.F., wien de eer te beurt viel, deze massale landdag te openen op dezen histo- rischen grond. Met groote aandacht werden de verschil lende redevoeringen gevolgd en telkens weer klonken de krachtige bijvalsbetui gingen over het terrein. Als gau-inspecteur Thiel heeft gesproken treedt het gemengde zangkoor van de Agrarische Jongerenbeweging naar voren en het eerste lied klinkt wel buitengewoon plechtig in deze omgeving. Met ontbloote hoofden luisteren de duizenden naar het „Wilt heden nu treden". Plechtig is de stilte, die even blijft hangen na het be ëindigen van dit oud-Nederlandsche gebed. Dat de leiding in goede handen is blijkt ook uit het vlotte tempo,- waarin de sprekers elkaar afwisselen. Er wordt geen tijd verknoeid. Als gewoonlijk grijpt boerenleider Ros kam zijn toehoorders terstond met zijn rede over Bolsjewisme of Boerenorde. Groot is het enthousiasme als hij aan kondigt met het Agrarisch Front vanaf heden bewust de leiding te nemen in de voedselvoorziening van ons volk. Als de voorman van het N.A.F. de Ruiter nog spreekt moeten velen het terrein reeds verlaten." Derde Journalistenkamp gesloten REDE VAN DR. GOEDEWAAGEN Het derde Journalistenkamp op „De Cannenburgh" te Vaassen is Zaterdag ge sloten. Ook deze derde groep kampeerende jour nalisten heeft op den laatsten avond van haar verblijf een kameraadschapsavond ge geven. Kampcommandant J. Learbuch be groette aan den afscheidsmaaltijd den secre taris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, dr. T. Goede waagen en den algemeen organisatieleider der zomerkampen voor journalisten, tevens plaatsvervangend president van den raad van voorlichting der Nederlandsche pers, den heer A. MeyerSchwencke. De heer Meyer-Schwencke bracht aan tafel hulde aan dr. Goedewaagen voor het baanbrekend werk, dat deze voor de Ne derlandsche pers en de journalistiek in het bijzonder heeft verricht. De geest van deze derde ploeg deelnemers, aldus spr. heeft uitgemunt door de goede kameraadschap, welke er heerschte. Dit was vooral moge lijk, doordat de deelnemers grootendeels jonge menschen waren en men moet be denken, dat tenslotte alleen jonge, geest driftige en strijdvaardige menschen ons Nederlandsche volk weer tot nieuw leven zullen kunnen wekken. De Nederlander laat zich niet winnen door holle phrasen, hij wil overtuigd worden. Daarom moet de journalist den weg naar het hart vinden van zijn lezers. Wanneer men er eenmaal van overtuigd zal zijn, dat de nieuwe orde in Europa, die vanzelfsprekend alleen een nationaal-socialistische orde kan zijn, de juiste is, dan is spr. er zeker van, dat er welhaast geen volk zal zijn in dit nieuwe Europa, dat meer zal bijdragen tot den bloei der volkengemeenschap van dit vas teland, dan het Nederlandsche. Na den heer Meyer-Schwencke nam dr. Goedewaagen het woord. De openingsavond van de zomerkampen voor journalisten, al dus spr., is voor mij een belangrijke ge beurtenis geweest. En nu ik hier weer te ruggekeerd ben, zie ik, hoeveel er sinds dien nog veranderd is. Maar het gaat er niet alleen om, dat journalisten een oud kasteel nieuw leven hebben geschonken, ons heele volk moet van nieuw leven door drongen worden. En dat is mogelijk, want wij hebben in dit kamp ondervonden, dat het Nederlandsche volk, ondanks zijn ver schillen, een geheel vormt. Spr. constateer de dan ook, dat het tot dankbaarheid stemt, dat men in den algemeen organisatieleider een man heeft gevonden, die een initiatief kon nemen, dat eenmaal als een voorbeeld zal gelden. Dit kamp is er immers zelf een voorbeeld van, hoe wij in de eerste plaats moeten trachten, ons volk den weg tot zich zelf terug te doen vinden. En dit is de taak, aldus spr., waar gij, journalisten, bij moet helpen. Gij zult huiswaarts gaan met de wetenschap, dat het uw bestemming en roe ping is om ons volk in het kader van het nieuwe Europa een nieuwen geest in te blazen, welke in wezen dezelfde is als de geest, welke ons volk eenmaal groote da den heeft doen volbrengen. Nanjens de deelnemers aan het derde zomerkamp sprak de heer Hendrik Lindt. Na het slotwoord van den kampcomman dant en het zingen van het kamplied, werd nog een laatste marsch door het dorp Vaas sen gemaakt. Inmiddels wacht De Cannenburgh weer op de vierde en laatste groep. PROBLEMEN VAN DEN WEDER OPBOUW. Besprekingen in het leiderskamp van den Nederlandschen arbeidsdienst. De commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst heeft zijn leiderskorps le den van het hooger- en middenkader uit de staven en de kampen van den Neder landschen Arbeidsdienst, in totaal ruim 200 man gedurende twee dagen te Arnhem bijeen geroepen, vooreerst om gemeen schappelijk een aantal problemen van in- wendigen organisatorischen en geestelijken opbouw te bespreken, vervolgens om in onderlinge kameraadschap, samen met het korps adviseurs, door den Duitschen Rijks- arbeidsdienst aan Nederland afgestaan, ongedwongen en buiten de sfeer van den dagelijkschen arbeid van gedachten te wis selen om, waar noodig, misverstanden over de grondslagen van den Arbeidsdienst of moeilijkheden van het prachtische leven in den troep onder oogen te zien en op te hel deren of uit den weg te ruimen. Trompetsignalen openden Maandagoch tend vroeg de bijeenkomst in de groote zaal van Musis Sacrum en aanstonds nadat de commandant van den N.A.D., majoor Breunese, in een korte toespraak de bedoe ling van dit samenzijn had verduidelijkt en de Oberstarbeitsführer Bethmann het ka rakter van den Arbeidsdienst als een leer school der gemeenschap had geschetst en had uiteengezet, hoe hem en zijn mede werkers is opgedragen, den Nederlandschen leiders met raad en daad bij te staan in den opbouw van den Arbeidsdienst, en er daar bij den nadruk op had gelegd, dat deze Arbeidsdienst, hoezeer ook naar het Duit sche voorbeeld opgebouwd, een Nederland sche Arbeidsdienst moet zijn en blijven, 'begonnen de besprekingen. Het belangrijkste oogenblik van deze leidersdagen lag in de bijeenkomst van den eersten middag, die door den vertegen woordiger van den Rijkscommissaris in Gelderland, dr. Schneider, werd bijgewoond en waarop General-Kommissar Schmidt en de commandant van den N. A. D. het woord voerden over de wijze, waarop de leider van den Arbeidsdienst zich moet in stellen op de gebeurtenissen van de laatste week Commandant Breunese herinnerde eraan, hoe in het najaar van 1918 onder alle goe de Nederlanders een zucht van verlichting is opgegaan toen een roode revolutie in ons land kon worden bedwongen. Daarmee was echter het gevaar voor West-Europa geenszins voor altijd gekeerd en er was dan ook opnieuw aanleiding om verruimd adem te halen, toen in 1933 het Duitsch land van Adolf Hitler tegen een bolsjewi- seering van ons werelddeel een machtigen dam opwierp. Thans, nu zich het nationaal- socialistische Duitschland in oorlog met het bolsjewistische Rusland bevindt, moet zich ieder leider in den Arbeidsdienst goed doordringen van het feit, dat het commu nisme een gevaar voor Europa is gebleven. Thans meer dan ooit moet hij zich losma ken van iederen kleingeestigen twist, inge steld zijn op den strijd tegen het bolsjewis me. De jongens in de kampen van den N. A. D. stammen voor een aanzienlijk gedeel te geestelijk uit het verleden. Wanneer zij terugkeer en in de burgermaatschappij moe ten zij geestelijk gewapend zijn tegen het bolsjewisme. Maken de leiders van den Ar beidsdienst dusdoende de jongens tot stoe re vastberaden Nederlanders dan doen zij meer dan degenen die in dezen tijd langs den weg blijven staan en den arbeidsdienst in zijn werk bemoeilijken. General Kommissar Schmidt, die zijn eigen zwaren arbeid slechts ten behoeve van deze leidersbijeenkomst had onder broken, omdat hij wist, hoe zwaar en moei lijk de taak is van de leiders in den N.A.D., begon zijn toespraak met de opwekking zich bij het opbouwen van den Arbeids dienst niet te richten op het bevredigen van de wenschen van enkelen in het volk, die allerlei speciale zorgen of verlangens koes teren, doch alleen op den opbouw der volksgemeenschap in de eenvoudige en stoere gemeenschap der kampen. Dat kan de eenige school zijn voor leiders, zooals Adolf Hitler, die eenmaal gewoon arbeider en gewoon soldaat was. Wij leven in een revolutie, opgeroepen door de eenwording der Germaansche levensruimte, waarbin nen de leiders van den Arbeidsdienst zich moeten opmaken om den weg van den Führer te gaan, waarop geen stilstand mo gelijk is. De tragiek der gebeurtenissen heeft Nederland en Duitschland tegenover elkander geplaatst, maar vijanden blijven zij niet. Zeker niet thans, nu de Duitschers een zeker recht hebben als vrienden te worderi begroet, omdat zij in den strijd tegen het bolsjewisme hun leven hebben ingezet voor het behoud van het Germa- nendom. Met bidden alleen kon het com munisme niet worden vernietigd. Met het schreeuwen der democratieën al evenmin. Het is steeds weer de Duitsche soldaat, die de wapens moet opnemen voor de recht vaardigheid. Tijdens dien -strijd tegen het communisme mag de eigen bodem niet worden verwaarloosd. Door zich daaraan te wijden staat de arbeidsdienst achter den soldaat. Daarom hoeft iemand, die de uni form van den N.A.D. draagt niet te zeggen, dat hij voor zijn volk strijdt, door het dra gen alleen van die uniform heeft hij dit reeds bewezen. De weg van Adolf Hitler, waarop de leiders van den Arbeidsdienst mee moeten gaan, voert tenslotte tot een statenbond van een sterk Germanië, waar in plaats zal zijn voor een vrij Nederland. Burgemeester. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is H. Duursma tot burgemeester van de gemeente Slochteren benoemd. KNAAPJE VERDRONKEN Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is de 5-jarige C. J. K., woonachtig Jan van Goyenkade 20, bij het aasjes scheppen in het water langs deze kade geraakt. Het ongeval werd spoedig opgemerkt en onmiddellijk sprong de 20-jarige rijwiel hersteller D. J. v. Reenen, wonend Jan v. Goyenkade 21, te water. Na tweemaal dui ken slaagde hij erin het ventje te pakken te krijgen en na slechts enkele minuten was de drenkeling op het droge. Onmiddel lijk werd begonnen met kunstmatige ademhaling, maar, hoewel men hiermede gedurende anderhalf uur onafgebroken voortging, de levensgeesten keerden niet terug. ARM GEBROKEN Gisteravond te kwart voor tien uur is de 16-jarige F. S., die bij een vriend aan de Breestraat op bezoek was, bij een klimpar tij op een regenpijp gaan staan, welke af brak. De jongen viel op de binnenplaats en brak de linkerbovenarm. Door den E.H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. VAN DE TRAP GEVALLEN De 55-jarige mej. J. S. is in den afge- loopen nacht in haar woning aan de Mare van de trap gevallen. Met een hoofdwonde en een hersenschudding werd zij door den E.D.H. naar het St. Elisabethziekenhuij overgebracht. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 4149 Naamlooze Ven nootschap Kleiwarenfabriek „Nieuw Werk lust", Hazerswoude, Rijksstraatweg A 24. Uittr. Dir.: J. Blotkamp Jr., Hazerswoude. Uittr. Adj. Dir.: D. Blanken, Leiden, N. Di recteur: D. Blanken, Zoeterwoude. 7562. N.V. Snelvriesconservenfabriek „yita", Leiden, Hoogewoerd 183. Uittr. Dir.: A. J. W. J. Braams, Leiden, met in gang van 26 Juni 1941. N. Dir.: C. Th. Koch, Löwenberg (Silezië) Duitschland. Nieuwe inschrijving: 7731. B. Volwater en Zonen. (B. P.). Alkemade, Roelofarendsveen B 430. Handel in versche en ingezouten groenten en tuindershout. Venn.: H. Volwater, Roelof aren dsvsen; G. Venn.: H. Volwater, Roelofarendsveen; G. N. Volwater, Roelofarendsveen. Muziek LEIDSCH MUZIEK LYCEUM Voordrachtsoefening door eenige leerlingen Niettegenstaande het heerlijke zomer weer was er veel interesse voor den leer lingenavond van het Muziek-Lyceum. De groote zaal van ,,'t Schutterhof" was na genoeg vol. Professor dr. H. J. Lam sprak, als voor zitter van de commissie van advies, een openingswoord en daarna werd een aan vang gemaakt met het programma, dat, naar wij meenen, wel wat te uitgebreid was. Drie kleine leerlingetjes van het le en 2e jaar openden de rij. Deze piano voordrachten slaagden en vonden alge meen bijval. Hierna volgde een uitvoering van ,,'s Nachts in 't korenveld" van C. Bos door de kleine koorklasse. Om bij het vocale gedeelte te blijven, hoorden en zagen wij van de groote koorklasse het zangspel „Lentebloemen" van Catharina van Rennes. Het bekoorlijke eenvoudige bloemensprookje van onze groote Neder landsche zangpaedagoge (onlangs ver scheiden) met den beschaafden tekst van mevrouw van Hille Gaerthé heeft onze onverdeelde waardeering. De interpretatie ervan denken wij ons evenwel anders. De koortjes klonken wat slap en langzaam, de gesproken tekst werd te veel opgezegd en wat de mise en scène betreft, met een voudige middelen kan veel meer bereikt worden. Dit was wat al te simpel. Cor van Tienhoven liet met smaak een paar vlotte nummertjes op de blokfluit' hooren en daarna speelde een orkestje, bestaande uit twee violen, blokfluit en twee accordeons, onder leiding van den leeraar, Hofmeester die zelf aan 't klavier zat, drie nummers lichte muziek van het goede genre. De jongelui speelden vlot, rhythmisch en zui ver, zonder gezochtheid in klankontwikke ling. Mejuffrouw van Wilgen, leerlinge der vioolklassen (leeraar onvermeld) speelde een „Sonatine" van Schubert. Genoemde jeugdige violiste had nogal last van haar zenuwen; mogelijk, dat wij een andermaal beter spel kunnen beoordeelen. Jan van der Veen, gesecundeerd door Albert van Kapel was heel wat rustiger en speelde lang niet onverdienstelijk en met begrip van het genre Dvorak's „Sonatine op. 100". Bovendien heeft hij een goede muzikale memorie. Kan het zijn, dat de beide ge noemde violisten leerlingen zijn van den heer van der Meulen? Met Albert van Kapel maakte hij een heel aardig ensemble. Laatstgenoemde hebben wij al eerder gehoord in de „Impromptu cis moll" van Chopin. Jammer, dat hij zulk een ontzaglijk moeilijk werk had ge kozen, dat verre boven zijn bereik lag, want hij heeft een weiluidenden aanslag en doet technisch gopde dingen. Zulk een werk evenwel stelt hooge eischen en de toehoorder stelt deze weer aan dengene, die het werk speelt. Wim Kloos houdt weer meer van een lichter genre muziek van de goede soort. Met smaak speelde hij twee nummertjes uit „Bleues Pathétique" van Gebhardt waarna Vera Abrahams de niet gemakkelijke „Nocturne cis moll" van Chopin rustig en muzikaal voordroeg. Dit wat de leerlingen betreft. Ter afwisselnig lieten twee leeraars zich hooren. De piano-leeraar Hofmeester speel de behalve de bekende „Rhapsodie" van Liszt met veel vaardigheid een paar num mers voor accordeon. De heer de Roos be sloot den avond met een geslaagde inter pretatie van Ballade g moll voor klavier en als toegift de 5e étude van Chopin. De directrice, mejuffrouw Westendorf zal zeker tevreden zijn over het succes van den avond, over de groote belangstelling en het algemeen applaus. Er waren voor haar en voor de leerkrachten bloemen en cadeaux. J. K. ^LUBLIN KOWEL WolynskyJ i LUCK ■^\GENERAAL "EOUVEhNEME 5UBNO Kremenez ROCHSHor t JaroslauT. Duifsph-Przemy "SApLAWKY Lubaczow Sfarokonstafltmow 8rzezanvjiARN0f Priskurow Brzezkow \KamerieZ-Pololsk Dolina [KOLOME/ XZEROWITZ *M,kacevo"? tnsi) HET DUITSCH - ZUID- OOSTFRONT

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2