DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 5)c uewLetigifig-óóia# (tij 3$iatg&toJl Momentje DONDERDAG 3 JULI 1941 32ste Jaargang No. 9989 S)e £eid&slie(2oii/fca/nt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Papengracht 32. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Y God wil het. In het „Vaderland" wordt in een uit voerige beschouwing gewezen op „de ge varen van het twee-kinderstelstel". Uit een grafiek van dr. A. Hijmans uit Rotterdam blijkt, aldus het blad „dat het twee-kinder stelsel in driehonderd jaar tijd een volk zoo goed als volkomen uitdooft. Na dertig jaar is het al tot 62.1 pet. van zijn uit gangspunt verminderd". Ons trof in bedoelde beschouwing o.m. deze zin: „Er zullen steeds echtparen zijn, die de gedachte aan volksbestaan en volks- kracht koud laat; die aan deze overwe ging nooit toekomen en, hoe dan ook, per se geen kind of slechts 1 of 2 kinderen willen hebben." De gedachte aan volkskracht en volksbestaan zal de menschen er toe moeten brengen, den kinder-zegen niet af te wijzen. Het is een goede gedachte, die de Chris ten moet aanvaarden. Maar wij betwijfelen, of onder alle om standigheden bij de menschen-in-doorsnee déze gedachte sterk genoeg zal zjjn om het beoogde doel te bereiken. De Christen heeft, naast dit motief en andere van natuurlijken aard, óók motieven van bovennatuurlijken aard: God wil het! God wil het! Deze erkenning" sluit in verscheidene motieven vanbovenna tuurlijke aard en bovendien maakt zij de motieven van natuurlijken aard krachtiger en schooner. Het natuurlijk verlangen naar volkskracht en volksbe staan zal, als daarmede samengaat een ver langen om den in natuur en wetgeving ge- openbaarden Goddelijken wil te volbren gen, zéker aan intensiviteit en aan aan trekkelijkheid winnen. God wil het. Dit is het levensprinciep, dat op alle terrein natuurlijke motieven voor goede daden versterkt en verste vigt! Katholiek Comité van actie „Voor God** HET WAARACHTIG CHRISTELIJK LEVEN Da* is God liefhebben, maar Die nog niet gekend is, zooals later, van aanschijn tot aan* schijn, en zooals Hij is; het is God liefhebben in de lichtende donkerte van het geloof en van de hoop. In deze voortdurende wilsdaadGod liefhebben, Die in ons is, bestaat de kern van het waarachtig, christelijk leven. M- Molenaar M.S.C. Bestendige anti-communistische koers DE Rijkscommissaris heeft verleden week Vrijdagavond te Amsterdam een rede gehouden, welke in meer dan één opzicht belangwekkend was. Zoo heeft hij er o.a. op gewezen, dat de worsteling, welke zich thans in het Oosten van Europa afspeelt, niet slechts een krachtmeting beteekent tusschen twee sterke legermachten, maar een botsing van twee denkwerelden. Inderdaad is de werkelijke toestand niet zóó, dat het Nederlandsche volk als be langstellend toeschouwer kan blijven toe kijken, als was het een interessante boks match tusschen twee wereldkampioenen. Nederland is er bij betrokken, omdat het een onderdeel van Europa is. Het is een onderdeel van Europa, niet alleen geogra- phisch, maar ook krachtens zijn wil om als deelnemer aan de herordening van Europa op te treden; een wil, welke niets anders is dan de uitdrukking van zijn on verwoestbare vrijheidszin en levensdrift. „Ons volk zal zich aan de herordening van de Europeesche ruimte niet kunnen onttrekken, een herordening, die door den val van het Sovjet-bewind in het Oosten eerst tot den vollen omvang uitgroeit, wel ke zij aannemen moet, om waarlijk vol komen te zijn." Aldus schrijft het katholieke blad „Het Huisgezin". Het Nederlandsche volk kan zich aan die taak niet onttrekken en wil dat ook niet, nu de vernietiging van de Sow jetmacht tot inzet van den strijd is geworden. De Nederlanders behooren tot dat slag menschen, dat waarde hecht aan begin selen en daaraan met taaiheid,zelfs met koppigheid vasthoudt. Daarom heeft het communisme bij ons nooit wortel kunnen schieten, althans niet in die mate, dat het als een ernstig gevaar beschouwd behoef de te worden. Ondanks alle machinaties en alle propa ganda had ons volk slechts afschuw voor een systeem, dat cultuur en godsdienst onder zijn ruwe laarzen vertrapte; dat zijn bloedigen weg ging over het hart van het Russische volk, dat als een ijzige sneeuw storm uit de steppen het volksleven ver kilde en bevroor tot een ellendig voort gesleept bestaan. Ons volk heeft van den beginne af aan de ware gedaante van het Sovjet-paradijs aanschouwd en heeft er, ofschoon het gewin en welvaart voorspiegelde, slechts verachting voor over gehad. Het hechtte aan zijn eigen oude geestelijke waarden, welke andere waren dan knechtschap, slavernij, godloosheid, terreur en gezins ontwrichting. Juist omdat het deze waar den hooger stelde, verwierp het ook het denkbeeld, om diplomatieke betrekkingen aan te knoopen met de machthebbers te Moskou en het volhardde daarin, ook toen tijdens de zware crisisjaren de herlevende handel met het Oosten een diplomatieken steun best zou hebben kunnen gebruiken. Om dezelfde reden stemde Nederland tegen de opname van de Sovjet-Unie in den Volkenbond. Het verwachtte van die zijde geen goeds en de uitkomst heeft het in het gelijk gesteld. Nederland zou zichzelf ontrouw worden, zijn eigen beginselen verloochenen, indien het thans niet voortging, het bolsjewisme van harte te verfoeien. Speciaal ons katho lieke volksdeel heeft, voorgelicht door de aanwijzingen van den Paus, zijn rijen vast gesloten tegen elke penetratie van het communistische vergif.cn in den Spaan- schen burgeroorlog heeft het ondubbelzin nig getoond, naar welke zijde zijn sym pathie uitging. Spanje hpeft het bolsjewis- jne aan den rand van den afgrond ge bracht; in Frankrijk heeft het de volks kracht vergiftigd. Lithauen en Estland schudden thans met een intens gevoel van opluchting het roode juk af. „Wat blijkt dus overduidelijk" schrijft de „Volkskrant". „Dat deze oorlog voor al de gebieden in het westelijk deel van het Russische rijk een bevrijdings-oorlog is, dat hetgeen er Europeesch aan de Sovjet- Unie is moet worden losgescheurd en aan het bolsjewisme ontwrongen." In de geheele Nederlandsche pers gaan thans stemmen op, die wijzen op de be- teekenis van den huidigen strijd. Neder land heeft geen keuze meer te doen; het heeft reeds jaren geleden stelling genomen; het was en is nog altijd: fel anti-commu nistisch. Ondanks alle meeningsverschillen om trent ons aandeel in het nieuwe Europa, kunnen thans alle goede Nederlanders el kander vinden in dezelfde gevoelens tegen over denzelfden tegenstander. Mr. H. G. EEN REUSACHTIGE BUIT EN TALLOOZE GEVANGENEN Honderden pantserwagens vernietigd De nieuwe politiekazerne aan het Cornells Troostplein te Amsterdam is Woens dag officieel in gebruik gesteld. Het corps defileert voor de autoriteiten (Pax-Holland) Meer en meer valt te overzien, dat de vernietigingslag ten Oosten van Bialystok een beslissing van historische beteekenis heeft gebracht. Een ongelooflijke chaos heeft de Sovjet-legers overstelpt, die hier als wig waren opgesteld om Duitschland in den rug aan te vallen en de brandfakkel van het bolsjewisme naar Europa te bren gen. Er kunnen nog weken verloopen alvo rens achter het front van onze stoutmoedig naar het Oosten rukkende aanvalsformaties het onmetelijke aantal gevangenen en de ontzaglijke hoeveelheid oorlogstuig en an dersoortige buit bijeengegaard en tot in onderdeelen geregistreerd is. De afmetingen van de zoowel hier als in de overige sectoren geleverde slagen blijkt uit het feit, dat over den strijd van 22 Juni tot 1 Juli reeds thans 5774 gepantserde strijdwagens, 2330 stukken gewoon en luchtdoelgeschut, vier pantsertreinen en niet te tellen hoeveelheden mitrailleurs en geweren als buitgemaakt of vernietigd zijn gemeld. Het Sovjet-luchtwapen heeft in dezelfde periode 4725 vliegtuigen verloren, waarvan 1392 in luchtgevechten, 112 door luchtdoel artillerie en 3221 die op den grond vernie tigd werden. De tot dusver getelde aantallen gevange nen beloopen meer dan 160.000. Bij de hard nekkigheid der Sovjet-verdediging en de verbitterde uitvalspogingen overtreffen de bloedige verliezen van den vijand het aan tal gevangenen met een veelvoud. De eigen verliezen zijn over het geheel verblijdend gering. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht in een extra-bericht mededeelt, zijn in den Dinsdag geëindigden slag tus schen gepantserde strijdkrachten in Galicië opnieuw 220 pantserwagens vernietigd of buitgemaakt. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: In het Oosten vorderen de operaties te gen de Sovjetweermacht vortdurend. Ten Zuiden van de Pripet-moerassen bij Zloc- zow is het tot een slag tusschen gepant serde strijdkrachten gekomen, waarbij 100 Sovjet pantserwagens werden vernietigd. In de streek van Doebno geraakten gepant serde Sovjetstrijdkrachten tusschen onze achterwaartsche divisies, die als reserve volgden, en werden na een strijd van twee dagen vernietigd. Daarbij vielen 120 ge pantserde gevechtswagens in onze handen. Een groot deel van de Sovjetlegers, die ten Oosten van Bialystok waren ingeslo ten, is in den loop van gisteren vernietigd. Van de onafzienbare buit zijn tot dusverre ongeveer 100.000 gevangenen, 400 gepant serde gevechtswagens en 300 stukken ge schut geteld. Zooals reeds in een speciaal bericht be kend is gemaakt, is Riga in onze handen. Ook Windau is gisteren bezet. In vereen i- ging met den Finschen bondgenoot zijn gis teren afdeelingen van onze weermacht in midden- en Noord-Finland overgegaan tot den aanval op de Sovjetgrenzen. De Duitsche luchtmacht heeft ook giste ren de operaties van het landleger gesteund door voortdurende aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties, pantserafdeelingen en batterijen. De vijandelijke troepen, die ten Oosten van Lemberg, bij Minsk en naar Estland terugtrekken, leden door luchtaanvallen zware verliezen. In den rug van den vijand zijn verkeerswegen en een gepantserde trein vernield. Ook in den strijd tegen de reeds groote- lijks verzwakte bolsjewistische luchtstrijd krachten zijn nieuwe succes behaald. Ai- deelingen van de Hongaarsche weermacht hebben zich in een opmarsch van de passen der Karpaten naar Galicië systematisch bij den Duitschen aanval aangesloten. DE DUITSCHE AANVAL VANGT THANS OP HET OUDE GEBIED DER SOVJETS AAN. Het D.N.B. heeft van militaire zijde de volgende toelichting op het weermachtsbe- richt van gisteren ontvangen: In het gebied van Galicië rukt de zuide lijke vleugel van het Duitsche front op niet te stuiten wijze op. Ook het Sovjet-weer- machtsbericht spreekt van een^terugtocht aldaar en van het verlies van Lemberg. Het staat echter vast, dat dit in het geheel geen stelselmatige ontruiming is, zooals de Sovjets het willen doen voorkomen, maar dat de Duitsche troepen bezig zijn, bij het onophoudelijk terugdringen van de Sovjet formaties, de vruchten van den zwaren strijd rondom Lemberg binnen te halen. Ongeveer hetzelfde is de toestand verder ten Noorden in het gebied van Luck. Hier werd in de afgeloopen dagen de door de Sovjets aangekondigde aanval van een Sovjet-pantserdivisie, waarvan zij veel ver wachtten, oüopvp"""!!. Na twee dagen strijd is deze krachtig oprukkende Sovjet-pant serdivisie reddeloos vernietigd. De Duitsche beweging naar het Oosten wint thans ook in dezen sector ten Zuiden van de Pripet- moerassen weer meer terrein. Ten Noorden van de Pripet-moerassen duurt de vernie tiging van de ingesloten Sovjet-formaties voort. Aan het Noordelijk front zijn, nadat hier in een breed front de Duna, tusschen Dunaburg en Riga, is overgestoken en zoo doende een van de belangrijkste terrein- mpeilijkheden kon worden overwonnen, de gunstigste voorwaarden voor een verderen opmarsch van den Duitschen Noordelijken vleugel geschapen. Ten Zuiden van de Golf van Riga zijn in het gebied ten Westen van Riga nog Sovjet strijdkrachten ingesloten, die waarschijn lijk geen kans meer hebben te ontkomen, daar intusschen ook de havenstad Windau in Duitsche handen is gevallen en er dien tengevolge geen verschepingsmogelijkhe den meer bestaan. De onophoudelijke acties van het Duit sche luchtwapen hebben iederen dag weer de operaties van het leger gesteund en de Sovjet-luchtstrijdkrachten zoodanig ver zwakt, dat de tegenacties uit de lucht te gen de Duitsche aanvallen aanmerkelijk geringer wordt. Het Duitsche luchtwapen beheerscht het luchtruim aan de grens tot diep boven de ravitailleeringszone van den vijand. De Duitsche aanval heeft aan het Ooste lijk front thans reeds zoo veel terrein ge wonnen, dat het hiervoor liggende terrein, (de sedert 1939/1940 door de Sovjet-Unie gewonnen Poolsche en Oostzee-gebieden zijn als zoodanig te beschouwen) voor het grootste deel in Duitsche handen is. De Duitsche aanval wordt thans begonnen op het oude gebied van de Sovjet-Unie. Ter wijl van Duitsche zijde hiervoor voldoende frissche troepen ter beschikking staan, hebben de Sovjets in de groote en bloedige veldslagen reeds een zware aderlating ge leden. TEGENAANVAL IN WOLHYNIë AFGESLAGEN. Op den 29en Juni hebben sterke gepant serde Sovjetstrijdkrachten uit Noordelijke, Oostelijke en Zuidelijke richting verwoede tegenaanvallen gedaan op de Duitsche ge pantserde af deeling, die den Wolhynischen Vestingdriehoek bezet hadden. Terwijl de Sovjetpantserwagens, waaronder er van de zwaarste soort waren, van alle kanten de Duitsche linies aanvielen raasden sovjet vliegtuigen onophoudelijk boven de Duit sche troepen, waarbij zij in scheervlucht het vuur openden. Na een urenlangen strijd werden de bolsjewistische aanvallen afge slagen met zware verliezen voor den vijand. Hoe groot de verliezen zijn, die de Sovjets in de wanhopige gevechten om den vesting, driehoek hébben geleden, blijkt uit het feit, dat een deel van de hier opereerende Duitsche pantserafdeeling in de eerste week van den veldtocht bijna 800 gepantserde ge vechtswagens van den vijand heeft ver nield of buitgemaakt. Dit getal van 800 pantserwagens komt overeen met het ma teriaal van vier Sovjet-pantser-divisies. FINSCH EN HONGAARSCH COMMUNIQUé Door den Finschen rijksberichtendienst wordt medegedeeld, dat Dinsdag en in den nacht van Dinsdag op Woensdag vijande lijke luchtaanvallen slechts in beperkten cmvang zijn gedaan. Op de plaatsjes Kotka, Kouvola, Savonlinna en Vehkalahti wer den bommen neergeworpen en personen met de boord wapens beschoten. De aange richte schade is onbeteekenend. Door ja gers en de luchtdoelartillerie werden zes vliegtuigen neergeschoten. De chéf van den Hongaarschen genera- len staf meldt: In de morgenuren van den eersten Juli is men ook in den Oostelijken Sovjet grens- sector tot den aanval overgegaan. Aan de Hongaarsche grens bevinden zich thans geen Sovjettroepen meer. Ons luchtwapen heeft de operaties van het leger doeltref fend gesteund. De vijand trok zich als ge volg van onze aanvallen op nieuwe stel lingen terug. Vijandelijke vliegers hebben boven Hongaarsch gebied slechts veiken- ningsvluchten ondernomen. Dinsdag zijn geen bomaanvallen gedaan. Naar het D. N. B. uit Berlijn meldt zijn Hongaarsche troepen op 1 Juli met succes door de Sovjetslinies heengébroken. Na het breken van den tegenstand en het oprui men van talrijke bolsjewistischehaarden Van verzet hebben de Hongaarsche troepen een verbinding met de Duitsche troelen tot stand gebracht. Associated Press zegt in diplomatieke kringen te Ankara vernomen te hebben, dat Engeland de Sovjet-Unie heeft aange boden, Iran in een Engelsche en een Sovjet- Russische belangensfeer te verdeelen, waarbij het den Engelschen in geval van nood zou zijn toegestaan troepen van de Britsch-Indische Noord-West-grens naar Iran over te brengen. Uit Irak wordt gemeld, dat de Engelschen naar htm steunpunten in de Perzische Golf, Koweit en Bahrein vlootversterkingen stu ren. In Koweit worden troepen geconcen- CULTUUR. Het is toch wel erg, dat er niet ge danst mag worden. Ik vraag mij af, waar blijft zoo onze cultuur? Ik had mij er juist zoo op ver heugd, dat ik al dansende wat aflei ding zou vinden in de bloedige ver warring dezer dagen. Ik had de schou ders van mijn smoking nog wat vier- kanter laten maken en de pijpen van mijn broek waren net wijd genoeg. Ik was juist begonnen zoo'n klein tandenborstelsnorretje te laten staan en ik wist precies, hoe ik mijn das moest knoopen. Ik had een brilliant aan mijn pink gehecht en dik brilliantine in mijn haar gesmeerd. Ik had mij voorzien van het juiste idioom in mijn gesprekken met de meedansende dame. Ik wist dat ik „dame" tegen haar moest zeggen en geen „juffrouw" en ik wist evenzeer dat ik met het oog op andere paren moest praten van „hun dansen heel aardig" en niet „zij dansen heel goed". En dan natuurlijk „hij hep" en niet „hij heeft". En juist heb ik mij dat allemaal aangeleerd en uit is het met mijn cul tuur. Hoe moet ik nu bewijzen, dat ik toch niet van alle cultuur gespeend ben? Ik denk er over naar voetbalwed strijden te gaan, maar, naar men mij vertelt, is dat juist over. Wat nu? Ochtendgymnastiek? Ik ga maar voor de radio zitten. Waarvoor betaal ik anders 9 per jaar? treerd. Goed ingelichte kringen zijn van meening, dat binnenkort een Britsche actie tot het bezetten van de Iraansche petroleumhaven Abada verwacht kan worden. DE SOVJETS VRAGEN AMERIKA OM OORLOGSMATERIAAL. Naar S. P. T. uit Washington meldt, heeft Snmner Welles Dinsdag bekend gemaakt, dat de Sovjet-ambassadeur in Washington, Oemanski, formeel bij de regeering van de Vereenigde Staten om levering van oorlogsmateriaal heeft gevraagd. KOSTEN LUCHTBESCHERMING BIJZONDERE SCHOLEN. Komen voor rekening van de betrokken gemeenten. Reeds geruimen tijd bestond geen een stemmigheid omtrent de verrekening der uitgaven voor luchtbescherming ten behoe ve van bijzondere scholen. In het begin van 1940 overlegden de Departementen van Binnenlandsche Zaken en van Onder wijs met elkaar over de vraag of bedoel de kosten aan de desbetreffende schoolbe sturen konden worden vergoed door toe passing van de Lager onderwijswet 1920. Binnenlandsche Zaken ging daarbij aan vankelijk uit van de meening, dat, behou dens een uitspraak in beroep, deze vraag bevestigend diende te worden beantwoord: het Departement van Onderwijs stond op het standpunt dat bedoelde maatregelen een eigen karakter dragen en dat de be kostiging daarvan los staat van de toepas- ring der Lager onderwijswet. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van het gemeentebestuur van Hil- legersberg, gaven Ged. Staten van Zuid- Holland in een brief aan het Departement van Binnenlandsche Zaken te kennen, dat in deze kwestie de Lager Onderwijswet niet behoefde te worden gevolgd, daar het een maatregel was ter bescherming van een deel van de bevolking tegen luchtaan vallen. Ged. Staten achtten het dan ook rationeel dat aan de hand van door den inspecteur voor de luchtbescherming verstrekte richt lijnen voor elke schooi ongeacht of het een openbare of een bijzondere is, van ge meentewege maatregelen zouden worden getroffen, en dat het materiaal door de ge meente zou worden bekostigd. Het mate riaal zou uiteraard eigendom van de ge meente blijven. Hoewel het standpunt der regeering niet officieel bekend was. is toch algemeen ge handeld als door Ged. Staten van Zuid- Holland voorgesteld. De secretaris-generaal van Binnenland sche Zaken heeft zich thans om practische redenen bereid verklaard, de door Ged. Staten van Zuid-Holland voorgedragen zienswijze te aanvaarden. Hierdoor neemt dus de burgemeester de zorg op zich voor het nemen van de noodige maatregelen, terwijl de kosten voor rekening der ge meente komen. PRIJSOPDRIJVING VAN TEXTIEL- GOEDEREN Een boet van 5000. Een grossier in textielwaren te 's-Gra- venhage, K., had eind December 1940 alle nog aanwezige oude goederen in prijs ver hoogd. In de eerste maanden van dit jaar verkocht hij dus allerlei mode- en fantasie- artikelen, met name jingenshemden, tegen een aanmerkelijk hoogeren prijs, dan hij op 9 Mei 1940 daarvoor had gevraagd. Deze overtreding van de prijzenbeschikking kreeg een nog ernstiger karakter door de omstandigheid, dat reeds vóór de prijs- verhooging in het algemeen een ruime winstmarge in de prijzen was ingecalcu leerd geweest. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage veroordeelde K. tot een boet van 5000.— en gelaste publicatie van het vonnis.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1