DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CUdenitig. in pscaductie en handel f0e ShUt&cfte Ocaepen freteiken de ffi&tezuia RIGA DOOR DUITSCHERS BEZET Momentje WOENSDAG 2 JULI 1941 32ste Jaargang No. 9988 Ste £eicbeli£(2oii/ta/rit Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Papengracht 32. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De vitaliteit van het Christendom Onder den titel „negatief en positief" schreven wij gisteren, dat wij het commu nisme moeten bestrijden negatief en positief. Wat de positieve bestrijding van het communisme betreft citeerden wij de „Volkskrant", welk blad betoogde, dat wij moeten en kunnen zijn, dat wij z ij n: nationaal èn socialist socialist in den zin, door ons in het verleden bedoeld, als wij verklaarden, voorstanders van het solida- risme te zijn. De meest positieve bestrijding van het communisme is echter: de beleving van het positieve Christendom, het positieve katholicisme! De beleving van het positieve Christen dom plaatst den mensch lijnrecht tegen over het communisme. Dit is evenzeer waar, als dat de beleving van het positieve Christendom den mensch maakt tot een goed staatsburger: goede burgers van het Rijk van Christus zijn ook vanzelf goede burgers van het Rijk van het eigen volk (zoo hoorden wij het gisteren door een spreker juist formuleeren). Het Christendom is vitaal, is levens krachtig onder alle omstandigheden, past in alle tijden. Vóór alles wordt van ieder onzer altijd maar zoo mogelijk méér nog in dezen tijd gevraagd, dat hij de christelijke be ginselen positief beleeft! Bij den opbouw van een nieuwen tijd kunnen alléén zij meewerken, die niet leven uit en in een sleur. Het Christendom kent geen sleur, maar eischt een gespannen activiteit in den dienst van Christus, in den dienst van de mede-menschen. „Een der schoonste eigenschappen van het Christendom is zeker zijn rijke vitali teit" schrijft dr. Bruna in een artikel in de gisteren verschenen aflevering van het „Schild", van welk artikel wü hier gaarne den aanhef citeeren. „Een der schoonste eigenschappen van het Christendom is zeker zijn rijke vitaliteit. Het bevat een volop vrucht bare levensleer, die slechts uit on kunde of wanbegrip kan worden ge doodverfd als vijandig aan een ge rechtvaardigd streven naar creatieve spanning, naar bevrediging der be hoefte tot ontplooiing van alle ziels vermogens. Alleen is de weg, dien de Christen hierbij moet volgen, niet die, welken een oppervlakkiger streven naar geluk gaarne inslaat. Hij voert langs donkere diepten, maar brengt daarna ook tot lichtende toppen, waar ongekende vreugde onze ziel door stralen kan. Men kan dit verduide lijken aan het levensverhaal van vele heiligen. Een oppervlakkig toeschou wer meent daarin wellicht een zekere „bloedeloosheid" te ontdekken, die on aangenaam aandoet, zoodat hij zich bij voorbeeld afvraagt of een levenslustige jongeman veroordeeld mag worden tot een anaemische „Aloysius-houding", of een meisje in den bloei van haar jeugd wel goed doet met zich te spiegelen aan de gewetenstucht van een con templatieve non. Deze bezwaren zijn begrijpelijk, en zouden zelfs steek hou den, als zij zich niet richtten tegen een caricatuur van ,het volle christe lijke leven. Want daarin wordt nooit een natuurlijk goed geofferd, als niet daardoor een grooter, verheugender winst kan worden behaald. De waar heid hiervan moet evident worden voor ieder, die zich dieper op deze vragen gaat bezinnen; maar ook blijft het voor onze halfblinde oogen moei lijk iets op te vangen van het hoogere licht, dat den heiligen leerde, om het bestaan als een spannend waagstuk, met eeuwigheidswaarden als inzet, te zien en te doorleven." Wie positief het Christendom wil beleven zal niet blijven staan naast den nieuwen tijd, maar beseffen den plicht en gevoelen den drang, om den nieuwen tijd mee te leven, te be-leven. OPBOUW VAN BOERDERIJEN VORDERT SNEL. Van de 530 thans 454 aanbesteed. Naar het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening ons meedeelt, is op het oogen- blik de wederopbouw van vierhonderd- vierenvijftig van de vijfhonderddertig boerderijen, verwoest ten gevolge van maatregelen, door het departement van Defensie ter verdediging der lands geno men, cf ten gevolge van krijgsverrichtin gen na het uitbreken van den oorlog, aan besteed en gegund, tot een totaal bedrag van ruim zes millioen. Ongeveer de helft der verwoeste boerde rijen is vernield als gevolg van onvermij delijke defensiemaatregelen. De andere helft is het ïlachtoffer van krijgsverrich tingen geworden. ORDENING van het bedrijfsleven is een gebiedende noodzakelijkheid; onder de huidige omstandigheden meer. dan ooit. Het nut van zulk een ordening heeft men vroeger ook reeds ingezien en uit dat in zicht is ontsproten de Bedrijfsvergunnin- genwet van 1938. In het kort gezegd kwam de strekking van deze wet hierop neer, dat bij Algemeenen Maatregel van Bestuur be paald kon worden, dat een bedrijf, waarin een tak van nijverheid al dan niet uitslui tend werd uitgeoefend, zonder vergunning niet mocht worden gevestigd of uitgebreid. De bedoeling van deze wet was, de kapi- taalsinvesteeringen in technische installa ties te beperken en zoo een overmatige uit zetting van de productie boven de behoefte van de markt tegen te gaan. De overver zadiging van de markt in die jaren en de daarmee gepaard gaande prijsdaling leid den nl. niet tot het inzicht bij de onderne mers, dat zij de productie moesten inperken, maar tot steeds meer aanschaffen van ma chines, waardoor eenerzijds de werkloos heid toenam en anderzijds de productie steeds grooter werd. De wet maakte evenwel haar eigen toe passing afhankelijk van de omstandigheid of de ondernemers in een of andere taak van nijverheid een verzoek daartoe indienden. Thans is deze materie stringenter gere geld, meer in overeenstemming met de ge biedende eischen van den tegenwoordigen tijd, door een besluit van den Secretaris- Generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, welk besluit tevens de wet van 1938 heeft opgeheven. In dit besluit wordt kort en goed verboden: zonder ver gunning van den Secretaris-Generaal een industrieel bedrijf of een handelsbedrijf te vestigen, een industrieel bedrijf uit te brei den, of zoowel in een industrieel als in een handelsbedrijf andere goederen dan tot nu toe te gaan produceeren of bewerken, resp. te gaan verhandelen. Om elke verontrusting onmiddellijk te gen te gaan, zij hier reeds direct opgemerkt, dat onder industrieele bedrijven fabrieken worden verstaan (bedrijven, waarin goede ren fabriekmatig of overwegend machinaal worden voortgebracht of bewerkt) en on der handelsbedrijven: ieder bedrijf, waar in anders dan in den kleinhandel goederen worden verhanfleld. De kleinhandel valt hier dus niet onder. De bedoeling van dit nieuwe besluit is dus op de eerste plaats: overbodige en scha delijke kapitaalsinvesteeringen tegen te gaan, en op de tweede plaats: ottgewensch- te branche-vervaging in industrie of groot handel te voorkomen. WAT het eerste doel betreft, is het zonder meer duidelijk, dat thans niet meer de bedoeling voorzit om de productie als zoodanig in te krimpen, doch dat men het economisch leven van het land zoo doelmatig mogelijk wil richten en ordenen. Wij kunnen ons thans de weelde niet meer veroorloven, af te wachten, tot dat de bedrijfsgenooten zelf gaan inzien, dat het spaak gaat loopen in die bedrijfs tak en op maatregelen aandringen, zooals hersysteem van de wet van 1938 was. Van uit een het geheele bedrijfsleven overzien de centrale instantie moet de Nederland- 'sche economie als een eenheid worden ge leid, opdat zij het beste rendement geeft, dat onder deze omstandigheden bereikbaar is. Alle overbodige aanwending van kapi taal en van materialen, zoowel voor de ves tiging van nieuwe bedrijven als voor de uitbreiding van bestaande in bedrijfstak ken, welke reeds meer dan voldoende zijn bezet, is schadelijk en wordt met dit be sluit afgesneden. Het andere euvel, dat tegengegaan moet worden, de z.g. branche-vervaging, is een typisch verschijnsel van dezen tijd. Er zijn nl. tal van bedrijven, die hun omzet tenge volge van de oorlogsomstandigheden heb ben zien terugloopen en deze zoeken zich nu op ander gebied schadeloos te stellen. Bekeken van het standpunt van deze onder nemers is zulk een handelwijze volkomen begrijpelijk, zelfs kan men waardeering hebben voor hun energie en hun aanpas singsvermogen. Maar bekeken van het standpunt van het algemeen economisch landsbelang ziet de situatie er anders uit, want door zich op ander terrein te bege ven, schieten zij onder de duiven van hun buurman en brenzen zij dezen weer in de knel. Want er zullen thans weinig bedrijven zijn, die een dergelijke abnormale concur rentie zonder schade zullen kunnen ver dragen, daar zij alle min of meer te lijden hebben van de oorlogsomstandigheden. Een dergelijke ordelooze „omzadeling" van be drijven moet tot een chaos leiden; ook hier kan slechts vanuit een centrale instantie richting worden gegeven. OFSCHOON het, zooals wij boven zei den, niet de bedoeling zijn kan om de productie als zoodanig in te krimpen, doch meer om de productie in de juiste ba nen te leiden, ligt het toch voor de hand, dat de beperkingen, welke de oorlogs omstandigheden ons opleggen het noodza kelijk maken om in verschillende bedrijfs takken, welke voor het economisch leven van het land van minder beteekenis zijn, op een beperking aan te sturen. Verspilling van materiaal en van kapitaal is in dezen tijd van zuinigheid absoluut ontoelaatbaar en dientengevolge is het onvermijdelijk, dat men datgene het zwaarste laat wegen, dat ook inderdaad het zwaarste is. Zoo is dus deze nieuwe regeling wel op de eerste plaats een oorlogskind, omdat zij is gestimuleerd door de bittere noodzaak van rekenen en bezuinigen; maar zij is meer dan dat. Wanneer eenmaal het eco nomisch apparaat van ons land gerationali- Vergeefsche doorbraak pogingen bi| Bialystok DUITSCHERS VEROVEREN RIGA. Het opperbevel var. de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Vanochtend hebben troepen van het Duitsche leger Riga ingenomen, nadat 29 Juni ver vooruitgeschoven strijdkrachten onder bevel van kolonel Lasch in een- snel len aanval via Mitau strijdend het Zuid westelijk deel van de stad waren binnen gedrongen. Tusschen de Karpaten en de Pripetmoe- rassen rukken de afdeelingen van het Duitsche leger in vereeniging met Slo- waaksche troepen al strijdende op, aan weerszijden van Lemberg, waarbij zij den verslagen vijand achtervolgen. De Sovjet- legers, die tusschen Bialystok en Minsk ingesloten zijn, hebben den geheelen dag wanhopige en vergeefsche pogingen ge daan zich uit de omsingeling te bevrijden. De vijandelijke doorbraakpogingen, die menigmaal door afdeelingen van acht tot twaalf gelederen diep gedaan werden en door de zwaarste pantserwagens gesteund werden, mislukten onder buitengewoon bloedige verliezen voor den vijand. Verder naar het Oosten is de Berezina bereikt. Tusschen Dunaburg en Riga is de Duna over een breed front bereikt, op verschil lende plaatsen zijn de Duitsche troepen over de rivier getrokken. Ook hier zijn verbitterde tegenaanvallen van den vijand mislukt. Afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben met beslissend succes ingegrepen in den strijd te land. Zij bombardeerden de vijandelijke colonnes ten Oosten van Lem berg, die soms in twee of drie rijen naast elkander langs de wegen wijken, brachten den tusschen Biolystok en Minsk ingeslo ten Sovjettroepen zter zware verliezen toe en vielen de vijandelijke troepen, die over Riga terugtrekken, onophoudelijk aan. Bij deze operaties zijn talrijke pantserwagens en honderden vrachtauto's vernield, vijan delijke batterijen tot zwijgen gebracht en transporttreinen vernield. Buitengewoon groote successen heeft de Duitsche luchtmacht gisteren in den strijd tegen de Sovjetvliegers behaald. Zooals reeds in een speciaal bericht is medege deeld, heeft de vijand op 30 Juni 280 vliegtuigen verloren, waarvan 216 bij luchtgevechten. Ten Zuiden van het vis- schers-schiereiland is een Sovjet-torpedo- bootjager door bomtreffers tot zinken ge bracht en een tweede zwaar gehavend. In de Engelsche wateren hebben de ge vechtsvliegtuigen een grooten koopvaarder ernstige schade toegebracht. Nachtelijke aanvallen der luchtmacht waren gericht op de ravitailleeringshaven Cardiff en op ha venwerken aan de Oostkust en Zuid-Oost kust van Engeland. Voor Solloem in Noord-Afrika hebben Duitsche stuka's brand veroorzaakt aan boord van een Britschen torpedojager. In Tobroek hebben zij havenwerken en auto concentraties gebombardeerd. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren, beschermd door de laaghangende wolken en het slechte zicht, bommen ge worpen op woonwijken in het Noord-Duit- sche kustgebied. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Verscheidene gebouwen werden vernield of beschadigd. Bij dezen aanval en bij vijandelijke pogingen om het bezette gebied langs het Kanaal binnen te vliegen werden 11 Britsche vliegtuigen neergeschoten door jagers en afweerge schut en vijf door marinegeschut. Bij vijan delijke luchtaanvallen, in den afgeloopen nacht op West-Duitschland ondernomen, zijn o.m. te Keulen eenige burgers gedood en gewond. Schade aan de oorlogs-economie of aan militaire doelen werd niet aangericht. Door den afweer met jagers en de luchtdoelartil- lerief werden drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. De artillerie van de mari ne heeft in den nacht van 29 op 30 Juni vier vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Tijdens zegevierende luchtgevechten in het Oosten heeft het jachteskader onder bevel van luitenant-kolonel Mölders 110 vliegtuigen en het jachteskader onder be vel van majoor Trauthoff 65 vliegtuigen neergeschoten. Luitenant-kolonel Mölders behaalde zijn 82e, kapitein Joppin zijn 52e overwinning in de lucht. In den strijd om de vijandelijke grens- versterkingen hebben zich de commandant van een bataljon pioniers, majoor Schütler, de eerste luitenant en compagnie-comman dant van hetzelfde bataljon Hornung en de luitenant en commandant van een af- deeling infanterie-pioniers Johannes Mül- ler bijzonder onderscheiden. Luitenant Hauf van een regiment spoorweg-pioniers heeft het opblazen van een bijzonder be langrijke spoorbrug verhinderd. Korporaal Reiser van een regiment artillerie heeft als kanonnier met zijn kanon in korten tijd 14 vijandelijke pantserwagens vernietigd. seerd zal zijn, geordend, doeltreffend aan gepast aan de behoeften en afgestemd op den eisch van het hoogste rendemena, zul len wij dit resultaat kunnen boeken als een positieve winst voor ons land. Mr. H. G. Een groep gevechtsvliegers onder bevel van majoor Busch heeft in aanvallen op Groot-Brittannië tot en met 15 Juni 1941 een kruiser, een torpedoboot jager en 21 kleine oorlogsvaartuigen alsmede 436.188 brt, vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Bovendien werden talrij ke koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. TOELICHTING OP HET WEERMACHTSBERICHT. In een toelichting op het weermachtsbe- richt van gisteren wordt het D.N.B. van militaire zijde verklaard, dat de Duitsche vorderingen aan het front op beide vleu gels worden gekenmerkt door den op- marsch voorbij Lemberg naar het Oosten en het bereiken, resp. oversteken van de Duna. In het midden van het front kan de ten Oosten van Bialystok gemelde ring reeds in drie kleinere ringen worden ver deeld. Hieruit blijkt de voortgaande om singeling, resp. vernietiging van de bin nen deze ringen ingesloten Sovjetforma ties. Het totale beeld van den toestand !|at voor de Sovjettroepen vernietigingsgevech ten zien, waarbij zij zware verliezen lijden en waardoor de offensieve kracht van de Sovjets wordt gebroken. Daarentegen gaan de Duitsche offensieve aanvallen naar het Oosten, ondanks voortdurend her haalde en verbitterde tegenaanvallen der Sovjetformaties ononderbroken voorwaarts. Ook op de andere oorlogstooneelen in den strijd tegen de Britsche vloot en ravi- tailleeringsscheepvaart boeken de Duitsche wapens dagelijks successen. Steeds opnieuw moet gewezen worden op den krachtigen Duitschen afweer, die b.v. Maandag bij den Britschen aanval overdag op Kiel van de 12 aanvallende vliegtuigen er negen vernietigde en bij de pogingen van Brit sche vliegtuigen het Kanaalgebied te na deren 16 vijandelijke vliegtuigen neer schoot. FINSCH COMMUNIQUé. Naar de rijksberichtendienst meldt, is het plaatsje Loviisa Maandag en gisteren eenige malen door vijandelijke vliegtuigen gebombardeerd, zonder dat schade werd aangericht. Op 30 Juni hebben Finsche luchtstrijdkrachten zeven vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In de afgeloopen dagen hebben de Sov jets op verschillende plaatsen afzonderlij ke parachutisten neergelaten, waarvan de meesten reeds tijdens het dalen onschade lijk konden worden gemaakt. HET SLOWAAKSCHE LEGERBERICHT. Het Slowaaksche legerbericht van giste ren meldt, dat de Slowaaksche troepen zijn voortgegaan met het breken van den viiandelijken tegenstand en den vijand op z(jn terugtocht achtervolgen. De Oekram- sche bevolking begroet de Slowaaksche soldaten als haar bevrijders van de bolsje wistische terreur en richt in steden en dor pen triomfbogen op, waaraan ook de Slo waaksche vlaggen wapperen. De Oekrai- ners loopen bij troepen uit het Sovjetleger naar de Slowaken over. De hoeveelheid buitgemaakte materieel en het aantal der gevangenen stijgt snel. De Slowaaksche detachementen zijn hier en daar honderd kilometer op Sovjet-gebied doorgedrongen. HET LUCHTWAPEN IN DEN STRIJD. De ondernemingen van het Duitsche luchtwapen aan het Oostelijk front waren ook gisteren weer gericht en troepencon centraties en de achterwaartsche verbindin gen alsmede op stations e.d. Op verscheide ne plaatsen vielen bommen, waardoor de verbindingen gestagneerd werden. Hierbij werden geheele treinen en verscheidene colonnes vernietigd en werden talrijke vrachtauto's en pantserwagens vernield. In de luohtgevechten op 30 Juni heb ben de Duitsche vliegers aan het Oostelijk front 235 vijandelijke vliegtuigen neerge haald. Door luchtdoelgeschut werden 28 vliegtuigen en door bommen 95 vijandelij ke machines op den beganen grond ver nield, zoodat de totale verliezen, welke ge meld zijn in het weermadhtsbericht van 1 Juli, zijn opgeloopen tot 322 vliegtuigen. Daartegenover staan slechts 12 Duitsche vliegtuigen die verloren gingen. Bij pet- samo in Noord-Finland werden op 30 Juni vijf Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de beide laatste dagen omvangrijke aanvallen ondernomen op de districtóhoofdstadt Smo lensk aan de Dnjepr, waar een munitie fabriek, een vliegtuigfabriek, een vliegveld en groote houtopslagplaatsen door opeen volgende golven met bommen werden be stookt. Reusachtige branden breidden zich snel uit. Ook de spoorweginstallaties kre gen veel treffers, die verder gébruik on mogelijk maken. Voorts was de spoorlijn Tarnopol-Odes sa herhaaldelijk het voorwerp van hevige Duitsche luchtaanvallen. Door bomtreffers op de rails op verschillende plaatsen werd het verkeer tusschen beide steden onder broken. Bij een aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op Kirofsk, een stad in het mijngebied van Moermansk, werden de electrische centrale en enkele indu strieele installaties door bommen verwoest Zonder door het bolsjewistische luchtwa- I pen lastig gevallen te zijn, bereikten alle Duitsche toestellen hun basis. WIJSHEID Gisteren, alleen in mijn kamer, trof mij een zeer bewegelijk man met niets anders dan de stilte, de gordijnen en de verstarde gezichten van tante Jeanne en oom Jacobus, als ik het zoo eens zeggen mag, als de stille getuigen van een ver en wat anders geaard verleden, misschien nog met een tikje verbazing om den oorlog '70'71 op hun gepor tretteerd gelaat, maar meer ook niet. Die sfeer is heel vreemd als je uit het venster kijkt in onze dagen. En de zeer bewegelijk man begreep er ook niets van. Zou jij dan in een anderen tijd wil len leven? vroeg hij. Neen zei Uc dat bedoel ik niet. Dit is een ongemeen interessante ty'd ging hij onmiddellijk voort. Ik zou dat niet graag missen. Een voor- reoht is het zoo iets te mogen beleven, van zoo iets geweldigs getuige te mo gen zijn. Ik keek nog eens naar de onbewo gen gezichten van tante Jeanne en oom Jacobus, waar ik de wijsheid eener an dere eeuw op weerspiegeld zagèn de schrik om een pan melk die over kookt. Ik zei nog, dat het met die activiteit best wat minder kon, dat er dan nog ge noeg geweldigs overbleef voor een be wegelijk mensch om zoo nu en dan in extase te geraken, maar dat ontketende weer een storm van verontwaardiging. Ik heb dus verder wijselijk gezwe gen. Want de wijsheid weet niets meer of wil van niets meer weten, dewijl zij alles begrijpt Clandestien slachten Wij willen andermaal waarschuwen voor de gevaren, verbonden aan de clandestiene slachtingen. Gevaren van socialen aard. Het is een feit, dat het vleesch. hetwelk aldus aan de „distributie" wordt onttrok ken, in mindering komt van de totaal-hoe- veelheid, welke aan het Nederlandsche volk wordt verstrekt. En nu zal toch wel een ieder er van overtuigd zijn, dat de „distributie" de meest-rechtvaardige, de gezien de schaarschte uitsluiten d- rechtvaardige wijze is, waarop het vleesch onder allen kan worden verdeeld. Degenen, die met geld kunnen smijten, hebben niets voor op hun medeburgers, die met een beperkt inkomen hun huishouden van het noodige moeten voorzien. Dat het onttrekken van voedsel aan een sociaal- rechtvaardige distributie dat is één so ciaal gevaar, verbonden aan het clan destien slechten. Of liever: dat is niet slechts een gevaar, maar een feit, een werkelijkheid: het is zóó!! In het clandestien slachten ligt op de tweede plaats een gevaar voor de volks gezondheid. Niemand zal ontkennen, dat bij clandestien slachten waarbij hooge prijzen worden bedongen voor het vleesch! de verleiding groot is, om maar raak te slachten, d.w.z. om ook te slachten die ren, wier vleesch voor de gezondheid slecht is. Controle is er niet! Men onder schatte dit gevaar van socialen aard, ver bonden aan het clandestien slachten, toch zeker niet! Behalve de gevaren van socialen aard, verbonden aan het clandestien slachten, zijn er aan verbonden gevaren voor de personen, die er bij betrokken zijn. Er worden strenge, zeer strenge straffen uit' gesproken. Wie ongevoelig mocht zijn voor de gevaren van socialen aard, voor de eventueele nadeelen voor anderen, mo ge overdenken de gevaren, de eventueele nadeelen voor zichzelf en voor zijn gezin. Clandestien slachten is om de verschil lende hiei; aangegeven redenen: uit den booze. LEERPLICHTWET EN LANDBOUWVERLOF. Naar de persdienst van het N.V.V. meldt, heeft de bij het N.V.V. aangesloten Neder landsche Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf pogingen in het werk gesteld om te ko men tot schrapping van het tweeweeksch landbouwverlof uit de leerplichtwet. Mede naar aanleiding van een verzoek in die richting aan het departement van Opvoe ding, Wetenschappen en Cultuurbescher ming heeft de directeur-generaal van den Landbouw over deze schrapping advies ge vraagd aan de centrale landbouworganisa ties. Deze hebben de aangelegenheid be sproken met de vertegenwoordigers van de landarbeidersbonden. Als resultaat van de gemeenschappe lijke besprekingen hebben de drie cen trale landbouworganisaties een brief aan den directeur-generaal van den Landbouw gezonden, waarin zü er o.m. met klem op aandringen te willen.be- vorderen, dat ontoelaatbare ontduikin gen ten aanzien van het geven van landbouwverlof a. voor landbouwar- beid in loondienst; b. voor kinderen beneden den toegestanen leeftijd van 11 jaar; c. langer dan twee weken bui ten de vacanties; d. bij niet vooraf gaand regelmatig schoolbezoek, in het vervolg in elk geval met gestrengheid worden tegengegaan.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1