ft fZ)e fratmen, die 1L noadi^ heeft DINSDAG 1 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Rheumatiekbestrijding in Nederland De sociale beteekenis ervan Wanneer er gesproken wordt van de be strijding van een ziekte, denken we aller eerst aan de bermettelijke ziekten als ty phus en diphtherie maar vooral aan tu berculose. De bestrijding van deze laatste ziekte is wel het beste bekend, omdat daar- bij het particulier initiatief de hoofdrol speelt. De tuberculose, hoewel zeer besmet telijk, valt niet onder de besmettelijke ziektewet. Deze ziekte, welke ook een zeer groote sociale beteekenis heeft wordt in ons land krachtdadig bestreden, en daarop hopen we een volgende keer nog terug te komen. De aanleiding tot dit artikel vonmt de vergadering van het Nederlandsoh Con gres voor openbare gezondheidsregeling, welke 28 Juni j.l. te Utrecht weid gehou den, en waarop sprekers als Prof. W. A. Kuenen, Dr. J. Goslings, Dr. J. van Bree- imen en Dr. P. Muntendam gesproken heb ben. Al ten zeer lange reeks van jaren ach ter elkaar worden op die congressen vraag stukken aan de orde gesteld, die niet alleen het individu raken, maar vooral ook de gemeenschap. Voor heden stond de rheu- imatiek op het program, en, waar er zulke enorme maatschappelijke belangen mee sa menhangen, dacht het me goed, hier eeni ge woorden aan te wijden. Het verband tusschen ziekte en maat schappij wordt lang niet voldoende beseft. En toch is er al bijna honderd jaren gele den de aandacht op gevestigd door den Berlijnschien arts Neumann. In vakkringen is langzamerhand de belangstelling voor de wisselwerking tusschen ziekte en maat schappij toegenomen, zoo zelfs, dat daar uit ontstaan is een apart onderdeel der ge neeskunde, de sociale geneeskunde. Elk ziektegeval heeft, naast het belang voor den patiënt zelf, ook een beteekenis voor de maatschappij. Zeer duidelijk zien we dat bij de besmettelijke ziekten. Maar in dit verband bedoelen we toch iets an ders. Een ziekte immers leidt tot werkver zuim en inkomstenderving enz. Aan dit laatste is tegemoet gekomen door de socia le verzekeringswetten. Daar deze organen van uitvoering dezer wetten de statistische .gegevens publiceeren hebben wie tevens een idee gekregen van het werkverzuim en van de kosten- daarvan. Voorts kwam men door de bestudeering van deze maat schappelijke vraagstukken in verband met ziekten vanzelf tot weer andere onderdee- len der gezondheidszorg, zooaLs betere drinkwatervoorzienig, goede woningbouw, rioleering en verwijdering van afvalstof fen etc. Bepalen we ons tot de riheumatiek, dan is in maatschappelijk opzicht daarvan eers tens de vraag: ^komt deze ziekte zoo vaak voor, dat ze een maatschappelijke beteeke nis heeft, en tevens, wat kost dat, naast het derven wan levensvreugde aan het in dividu, de gemeenschap aan werkverzuim en geld. Voorts volgt dan de vraag: wat kan hiertegen worden gedaan. Eerstens dus de veelvuldigheid. In En geland bleek, dat 1/6 deel van alle ziekte en invaliditeitsuitkeeringen plaats vond wegens rheuma, d.i. 2 Millioen Pond Ster ling per jaar. Van alle uitkeeringen van invaliditeits- rente aan verzekerden in Zweden waren 6 pet. tengevolge van rheumatiek; dit heeft dus betrekking op de definitieve invalidi teit. Veel hooger zijn de cijfers voor uit- keering tijdens de ziekte; we weten im mers, dat de rheumatiek een ziekte is, die in het algemeen neiging heeft lang te du ren. En dan is gebleken, dat overal circa 14 pet. van alle ziekte verzuimdagen bij verzekerde arbeiders het gevolg zijn van nheumatische aandoeningen. Wat dit voor ons land be teekent wordt eerst recht dui delijk wanneer we even zien voor welke ziekten het meeste geld wordt uitgekeerd. Welnu, van al het zicktegeld vorderde de rheumatiek 20,6 pet, influenza en griep 10 pet., longontsteking 8 pet., tuberculose 4,4 pet. Meer cijfers zullen we niet geven, maar we zien hieruit, dat rheumatiek bo venaan staat, veel meer finantieele schade berokkent dan b.v. de tuberculose, terwijl juist deze laatste ziekte veel meer onze be langstelling had. Het bedrag, dat in 1935 ten behoeve'van de rheumapatiënten werd uitgekeerd beliep ruim 2lA millioen gulden! Wanneer we hier dan nog bijdenken de patiënten, die ook hun arbeidsverlies en hun kosten hebben, dan zal het duidelijk zijn, dat met deze ziekte wel degelijk een maat schappelijk belang gemoeid is. De antwoorddnig van de vraag, welke maatschappelijke factoren omgekeerd het ontstaan van de ziekte in den hand wer ken, zou ons veel te ver voeren. Volstaan we slechts met het noemen van klimaat en woning, kleeding en voeding. Bij de eigen lijke besmettelijke ziekten kennen we een levend wezen, een micro-organisme, als verwekker en oorzaak, en zoo vinden we de 'besmettingshaard, welke we trachten onschadelijk te maken; hierop is dan de bestrijding in hoofdzaak gebaseerd, omdat daarmee het voorkómen der ziekte bereikt wordt. Van de rheumatiek, wat trouwens een verzamelnaam is voor vele aandoenin gen, kennen we een dergelijke oorzaak niet, en dus moeten we de bestrijding zoe ken in andere factoren o.a. die, welke we zooeven noemden. Het klimaat kunnen we niet veranderen, maar de mensoh' schept zióh een eigen klimaat in zijn woning of werkplaats, door verwarming en ventila tie, door bouw van vloeren en muren, door kleeding enz. Elke rheumatieklijder weet hoe nauw dit luistert en is b.v. doods bang voor tocht. Een goede woningbouw en een hygiënische inrichting van de werk plaatsen is dus een eerste eisch bij een rheumatiekbestrijding. Op de voeding gaan we niet in, omdat deze in elk voorkomend geval geregeld moet worden door den huisarts. Terloops zij slechts gememoreerd, dat de rauwkost- theorie een zeer overdreven voorstelling geeft van de schadelijkheid van sommige voed in gsmiddelen Overigens is het voorkómen van deze ziekte, hetgeen bij andere ziekten zoo op den voorgrond staat, zeer moeilijk. Maar wat wil men dan wèl voorkómen en be strijden? Kortweg dit: invaliditeit en lan gere ziekteduur. Als de patiënt dus al een maal ziek is vangt het voorkómen aan, en wel, door zoo spoedig mogelijk een goede behandeling in te stellen. Juist het terrein van de rheumatiek is het arbeidsveld bij uitstek van den kwakzalver, en daarmee gaat voor den patiënt veel kostbare tijd verloren. Tevens dienen we te waarschu wen voor de fatale meening, welke zeer verspreid is, dat, als de ziekte chronisch is, ze ongeneeselijk is. Heusch, dit is de meening van zeer velen! Maar chronisch en ongeneeselijk zijn gelukkig niet hetzelf de. En om nu te bereiken, dat de lijders zich bijtijds onder goede behandeling stellen wil men, op voorstel van de in 1926 opgerich te Nederlandsche vereeniging tot rheuma tiekbestrijding overal in-den lande con- sultatiebureaux oprichten, welke, evenals de C.B. voor tuberculose, gratis toeganke lijk zijn. Daar zal dan specialistisch onder zoek plaats vinden en den huisarts advies gegeven worden; voor de meer bijzondere gevallen zullen dan worden ingericht „Rheumatiekcentra", zooaLs Leiden, Am sterdam en Groningen er o.a. een hebben, waar dan een zeer speciale behandeling kan plaats vinden. Door deze wijze van rheumabestrijding hoopt men dan de resultaten van Zweden te 'benaderen, waar 60 pet. van de zieken, die invalide dreigden te worden, weer ge schikt werden voor hun werk en de maat schappij. Deze organisatie is dus analoog gedacht aan die, welke gevolgd wordt bij de bestrijding der tuberculose, met haar C.B. en Sanatoria. In Zweden zijn inder daad reeds een zestal speciale rheuimatiek- ziekenhuizen. Het zal, meen ik, duidelijk zijn, dat in de toekomst op deze wijze een groote be sparing van arbeids- en levensvreugde kan worden verkregen, en dat hiermede tevens een emint Volksbelang is gediend. ZIJERVELD. Het Huis van Oranje Qe Nederl. politieke dienst (Nepodi) schrijft: Officieel gewerd ons het bericht, dat Ko ningin Wilhelmina dezer dagen voor de Britsche microfoon heeft gesproken en daarbij de Nederlanders opwekte om schouder aan schouder met de bolsjewie ken tegen de spilmogendiheden strijd te voeren. Wij ontvingen dit bericht met diepe droe fenis. De oranjekleuren zijn ons dierbaar. Ze zijn symbool van ons rijk geschiedkun dig verleden en van een band, gedurende eeuwen van gezamenlijke nooden en geza menlijke uitkomsten gelegd. Wij zouden om wat liefs willen, dat de toekomst in dit opzicht „open" bleef. Maar ieder zal gevoelen, dat op deze wijze elke mogelijkheid daartoe vernietigd wordt en wij vragen ons verbijsterd af: hebben Gerbrandy en de zijnen daar te Londen dan in 'het geheel geen hersens meer? De raadgevers van Koningin Wil helmina hebben aan het Oranjehuis wel een zéér slechten dienst bewezen. Of heeft men dit te Londen reeds gevóeld? Naar uit goeden bron verluidt moet het in het Nederlandsche „kabinet" aldaar kraken en staan verscheidene leden er van op het punt om uit te treden'of hebben dit deels alreeds gedaan. Maar inmiddels is het kwaad gebeurd. Wij constateeren dat Nederlanders, die als raadgevers <jlen bovengenoemden stap van Koningin Wilhelmina ondersteunden en als ministers door hun aanblijven dekken, be zig zijn hun vorstenhuis te vermoorden. Er was immers in de gegeven omstan digheden slechts één mogelijkheid beider zijds van de Noordzee, om de toekomst „open" te houden, n.l. indien over en weer gezwegen kon worden. Mët alle respect gezegd: Het oranjehuis was hiertoe ook verplicht, want Nederland heeft gecapituleerd. Sindsdien is Neder land verplicht van eiken strijd af te zien en loyaal zich aan de voorwaarden' der ca pitulatie te hadden. Bovendien heeft de agent van het naar Londen gevluchte be wind, de gewezen opperbevelhebber ge neraal Winkelman, in naam van de Ko ningin formeel en officieel zijn toestem ming er aan gegeven, dat de hoofden der Nederlandsche departementen en met hen het geheele Nederlandsche volk loyale sa menwerking met de bezettingsautoriteiten aanvaardden. Dat is officeel en formeel overeengekomen en onderteekend. Daar aan is men te Londen krachtens de aan ge neraal Winkelman gegeven volmachten for meel en officieel gebonden en inbreuk daarop is politiek, juridisch en moreel op geen enkele wijze te rechtvaardigen. Wij staan thans voor den toestand, dat en niet voor den eersten keer noch tans een flagrante inbreuk heeft plaatsge vonden. Het is ook om andere redenen onbegrij pelijk. Wat kan een vorstenhuis, dat den tsaar aller Russen neef noemde, dat van al de uitpioordingen in Rusland, van de schan daalgevangenissen van Barcelona en zoo veel meer afweet, de ideeën der proletari sche wereldrevolutie kent en reeds vele malen in practijk heeft gezien, met de Sov jet-Unie van doen hebben? De consequen tie van een Sovjet-overwinning zou de we reldrevolutie, ook in Nederland, zijn. Wij verbazen ons. Verder: de vroegere regeeringen in Ne derland hebben althans deze deugd gehad, dat zij nimmer de bolsjewiekenregeèring erkend hebben. Heeft deze geschiedenis niets meer te zeggen? Zal een regeering, die de vlucht nam en nu geen contact met de bevolking hier te lande meer heeft, bui ten ons om en tegen ons in, de bolsjewie ken gaan erkennen? Voorts nog dit: Dat er menschen zijn, die nog steeds een Engelsche overwinning ver wachten of althans daarop hopen, wij weten het. Doch ook zij, die hierop vast rekenen, moeten mede de andere, heel wat waarschijnlijker mogelijkheid van een Duitsche overwinning in het oog houden. In het laatste geval regeeren hier te lande de vrienden van Duitschland. Heeft het vorstenhuis er belang bij, deze voor goed en volkomen van zich te vervreemden? Is het verstandig de brug volledig af te bre ken? De vraag stellen is haar beantwoor-- den. Ten slotte: Nederland moet kiezen. Duitschland verwacht van het- Nederland sche broedervolk, dat het zijn bekende af wijzing van het bolsjewisme juist nu niet verloochent en met beslistheid zich tegenover het bolspewisme stelt. Geschiedt dit niet of in onvoldoende mate, dan wordt zulks in de geschiedannalen met onuit- wischbare inkt opgeteekend en verliest Ne derland te Berlijn méér dan de sympathie alleen. Zijn de thans te Londen, door de Nederlandsche koningin gesproken woor den op dit voor de toekomst van het Ne- 23 08 22 23 22 23 56 23 20 46 69,79 99 57 43 55 44 45 54 K 38 Brood of gebak iBloemkaart) Meel, brood enz. (Boterkaart) boter, (vetkaart) boter Vleesch en Vleeschwaren Koffiesurr. Thee Peulvruchten Havermout enz. Macaroni enz. Scheerzeep Textielkaart Petroleum Juni6 Juli. 30 Juni6 Juli. 10 Juni13 Juli. 30 Juni16 Juli. 30 Juni16 Juli. 23 Juni—6 Juli 30 Juni6 Juli. 24 Juni1 Juli. 23 Juni20 Juli 30 Juni13 Juli .'27 Juli) Bon 68, 78 nog tot en met 13 Juli. 30 Juni6 Juli. 23 Juni6 Juli 23 Juni6 Juli. 16 Juni—13 Juli 16 Juni10 Aug. 16 Juni—10 Aug. 16 Juni10 Aug. 16 Juni10 Aug. 1 Mei31 Aug. 30 Juni3 Auigusutus. 16 Juni10 Aug. HOEVEELHEID 2 Kg. (kinderen beneden 4 jaar 1 kg.). 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram Wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 250 gram boter 250 gram boter (met reductie) 50 gram vleesch, half rantsoen vleeschwaren. 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. v Elk der bonnen 100 gram kaas. 1 ei 1 ei 100 gram (op 2 bonnen 1 pakje) 100 gfam 50 gram scheerzeep 150 gram toiletzeep, 120 gram huis houdzeep, enz. voor de keuken 2 liter BRANDSTOFFEN: 01, 02, 03 (haarden en kachels J), 01, 02, 03, 04 (haarden en kachels K), 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10 en 11 (central^ verwarming I) één een heid vaste brandstoffen, 05, 06, 07 (haarden en kachels J), 05, 06, 07, en 08 (haa^hï- en kachels K) 195 kg. persturf (300 stuks) of 200 kg. baggerturf (450 stuks) of 275 kg. Peelturf of 200 kg. overige soorten turf. Op deze bonnen kan later een andere brandstof worden gekocht. Deze bonnen zijn geldig van 24 Juni tot 31 December. 0.3 k.f. van de kaarten m en n één eenheid vaste brandstoffen voor kookdoel- einden. Van 1 Juli31 Juli. Bonnen „generator-anthraciet zesde, periode" 1 H.L. anthracietnootjes V of 50 K.G. turfcokes. „Generator turf zesde periode" 50 stuks baggerturf. Van 1 Juli31 Juli. Men knippe deze lijst uit, om ze steeds te kunnen raadplegen derlandsche volk zoo belangrijke geschied kundige moment verstandig te noemen? Gaat van deze woorden een goede invloed uit op het Nederlandsche volk? Wordt on ze toekomst daardoor gediend? Niemand aan deze zijde van het Kanaal zal dit kun nen staande houden. Dat Oranje in oorlog is met Duitschland, wij weten het. Nederland heeft gecapitu leerd, oranje ging heen. - Maar de eenige mogelijkheid om deze moeilijke positie op draglijke wijze door te komen is: zwijgen. Indien oranje in zoo ver zweeg, dat het zich zorgvuldig buiten de Nederlandsche aangelegenheden hield en het hier niemand moeilijk maakte, zou oök anderzijds gezwegen kunnen worden, zou ook en men vergete het belang hiervan niet Berlijn kunnen zwijgen. Spreken echter beduidt wederzijdsch: breuk! We constateeren het met diepe droefe nis. En we denken met het tegengestelde van dankbare gevoelens aan de Neder landsche raadslieden der kroon te Lon den, die na hun vlucht niets hebben na gelaten om de verhouding moeilijker te maken en daardoor den ondergang van het oranjehuis naby te brengen. DE WIERINGERMEER EEN GEMEENTE. In de Staatscourant is afgekondigd een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Za ken, van Waterstaat en van Financiën, waarbij is bepaald, dat met ingang van he den een gemeente, genaamd Wieringer- meer, wordt ingesteld. Het gebied, dat de nieuwe gemeente zal omvatten, is hetzelfde als dat van het open bare lichaam van dien naam; de gemeente zal behooren tot de provincie Noord-Hol land en zal liggen in het rechtsgebied van het kanton Den Helder. IJZER EN STAAL TEN BEHOEVE VAN HET LAND VERKEER. Commissie van advies ingesteld. De secretaris-generaal van- het Dep. van Waterstaat heeft een commissie ingesteld tot het geven van advies bij de verdeeling der contingenten van ijzer en staal, ten be hoeve van van het landverkeer, met uitzon dering van de Nederlandsche Spoorwegen. In die commissie is benoemd tot voorzitter mr. K. Vonk en tot plaatsvervangend voor- I zitter C. H. Conrad. GEMEENTERAAD VAN SASSENHE1M Voor de eerste maal werd de vergade ring van den Retail begonneh met het uit spreken van het mooie ambtsgebed door den voorzitter, burgemeester jhr. mr. Sand- berg van Boelens. waarna deze, terwijl alle aanwezigen staan, de navolgende rede houdt: Herdenking wethouder H. Bader. Mijne Heeren, Een vertrouwde verschijning in uwen raad ontbreekt thans vdor het eerst; wet houder Bader is heengegaan op 10 Juni j.l. in den leeftijd van ruim 72 jaar. Sedert 1 September 1903 maakte hij deel uit van dit college en was daarmede in anciënniteit het ouds.te lid. Tot wethouder gekozen 20 jaar daarnö, op 4 Sept. 1923 in de plaats van den heer Roest, was het hem gegeven, bijna 18 jaar als zoodanig te fungeeren. Zijn arbeid in de bollenstreek ook als oprichter en mede-directeur van de „Ho- baho" is bij u allen bekend. Vanaf de oprichting is de heer Bader voorzitter ge weest van de woningbouwvereeniging „Vooruitgang" en hij heeft terzake van de volkshuisvesting zeer veel werk voor de gemeente Sassenheim gedaan. Deze ver- eeniging met haar 185 woningen had de liefde van zijn hart. De klein-kweekers hadden zijn belangstelling: in 1934 deed hij in uw college een voorstel tot steun aan hen. De commissie, welke naar aanleiding daarvan werd ingesteld, zat hij vóór; daar bij hadden dé minderbedeelden zijn bijzon dere aandacht. Vanaf de oprichting fun geerde hij als voorzitter van de commissie voor bijzondere nooden. Buiten onze gemeente werkte wijlen de heer Bader aan de behartiging der provin ciale belangen mede als lid van Provinciale Staten der Provincie Zuid-Holland; deze functie bekleedde hij gedurende 12 jaren, n.l. van 1927 tot 1939. Mij is het slechts gedurende zeer korten tijd gegeven geweest, samen te werken met de zoo aangename persoonlijkheid van den ontslapene; slechts in enkele raadsvergade ringen en een luttel aantal bijeenkomsten van het college van burgemeester en wet houders mocht ik nauwer contact hebben met den heer Bader. Doch zijne zoo tref fende woorden, gesproken bij mijne instal latie als burgemeester dezer gemeente, zullen mij, als komende uit het hart, niet licht uit de gedachten gaan. Sassenheim heeft een vooraanstaand our- ger, een bekwaam bestuurder en een hoog staand mensch verloren. Reeds geruimen tijd had eene ernstige indispositie hem be lemmerd in zijne activiteit; uiterlijk droeg hij daarvan de onloochenbare kenteekenen, doch werkzaam bleef hij desalniettemin. Tot zijn laatste levensuren nam wethouder Bader deel aan de bijeenkomsten, die zijn tegenwoordigheid vereischten en aan het werk, dat hij op zich had genomen. Groote tegenslagen zijn hem in het leven niet be spaard gebleven, doch de zin voor humor verliet hem nimmer. Bij zijn teraardebestelling gaven het col lege van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad met den gemeente-secre taris blyk van hun groote belangstelling 'door hunne aanwezigheid, terwijl een bloemstuk daarvan het tastbare bewijs vormde. Een adres van rouwbeklag werd verzonden aan de familie. Op deze plaats moge de verzekering wor den gegeven, dat de persoon en de ver diensten van den overledene in blijvende en dankbare herinnering zullen blijven bii ons allen, als van een, die zich een groote plaats in ons hart heeft verworven en van wien men kan zeggen: „bene meritus est de Sassenheim" hij heeft zich verdien stelijk gemaakt voor Sassenheim. Laten wij een oogenblik van eerbiedige stilte in acht nemen. Hij ruste in vrede. Bij de ingekomen stukken wordt om- een verzoek aangetroffen van het Water schap „de Zandsloot" om een subsidie van 500.in de kosten van uitbaggeren van de Zandsloot met twee harer zij-armen. De heer van Reijsen zet de geheele zaak van kosten, deelname enz. duidelijk uiteen. Op voorstel van weth. Warnaar zal men eerst de meening van Rijnland hierover inwin nen. De voorz. deelt mede, dat hij met de hee ren Warnaar en Donders, rechtskundig ad viseur der gemeente inzake de Kooikwestie een onderhoud gehad heeft met B. en W. van Warmond. Op aandringen van War mond heeft men toegezegd te zullen onder zoeken of wellicht nog een andere plaats voor het begraven van het huisvuil te vin den was. Nadat een commissie de geloofsbrieven van den heer L. Verdegaal onderzocht en in orde bevonden had werd tot zijn toela ting besloten. Door den secretaris binnen geleid, legde hij daarna de gevorderde eeden af. De voorzitter wenschte hem geluk met zijn benoeming en vertrouwde dat hij met onpartijdigheid aan de besprekingen zou deelnemen. Hij wees op de prqttige stem ming en groote verdraagzaamheid welke in het college heerschte. Wethouder A. J. Verkley. Tot wethouder werd daarna gekozen de heer A. J. Verkley, met 10 stemmen; 1 stem was op den heer van Reijsen uit gebracht. De vöorz. wenscht de heer Verkley geluk met zijn benoeming en vraagt hem of hij deze aanvaardt. De heer Verkley zegt, dat hij met eenige schroom de benoeming aanvaardt, omdat hij de plaats van den heer Bader gaat in nemen en omdat hij er nooit aan gedacht heeft wethouder te worden. Met Gods hulp zal hij trachten de functie goed te vervul len. De heer v. Zonneveld complimenteert namens de Raad. Het' kohier hondenbelasting 1941 werd vastgesteld op 602.50. Eenige reclames tegen deze belasting werden, na ampele bespreking, afgewezen. Tot leden der commissie tot nazien van de rekening 1940 werden benoemd de hee ren Tijssen, Verschoor en van Zonneveld. Tot leden eener commissie tot samenstel ling van een nieuwe algemeene politiever ordening werden benoemd de heeren Beye, -van Breda, Schrama en Vogelaar. De bur gemeester is ambtshalve voorzitter tér wijl als secretaris wordt toegevoegd mr. D. v. d. Wel a.tis. Een commissie werd ingesteld ter behan deling van het accountantsrapport over 1940 van de woningbouwvereeniging „Vooruit gang", ter behandeling van het woningbe drijf der gemeente, waarbij in de eerste plaats gedacht zal worden aan de reeds meerdere malen geuite wensch de wonin gen van „Amerika" af te breken. Tot leden dezer commissie worden be noemd: Weth. Verkley, Beye, v. Breda, v. - Reijsen, Schrama, Vogelaar en v. Zonne veld. Als secretaris zal de heer Potman fungeeren. De Raad staat een crediet toe om een ad ministratieve kracht bij de politie aan te stellen. Na enkele besprekingen wordt de titel van den heer Schram veranderd In ge meente-architect. De heer Vogelaar be spreekt hierbij ook het salaris van dezen ambtenaar, hetwelk hij niet voldoende acht. Aan eenige onderwijsinstellingen wordt de gevraagde subsidie verleend. Aan het Rijnland's Lyceum te Wassenaar, hetwelk 100.per Sassenheimsch kind vroeg en 3 Sassenheimsche meisjes bezoeken die school zal overlegging van een explob tatierekening worden gevraagd; Aan het college van B. en W. werd mach tiging verleend tot afhandeling van de z.g. wachtgeldregeling nadat het college eerst nog eenige inlichtingen ingewonnen zal hebben. Hierna sluiting. KERKNIEUWS H.H. WIJDINGEN CONGREGATIE VAN DEN H. GEEST Zaterdag 19 Juli a.s. zullen de volgende Fraters der Congregatie v. d. H. Geest op Kasteel Gemert uit de handen van Z. Hoogw Exc. Mgr. A. F. Diepen de H. Priesterwij ding ontvangen: Antonius van Hillo en Cornelius van Uden, beiden uit Culemborg, Goaefridus van der Looij uit Hoogeloon, Leonardus Kerstens en Henricus Kornips, beiden uit Roermond, Jacobus Hendriks, Petrus Ver dijk en Hubertus Verdijk, alle drie uit Overloon, Julius Veenboer en Nicolaas Veen, beiden uit Amsterdam, Michaël Nij- holt uit St. Nicolaasga, Joannes Kissen uit Budel, Antonius van den Hurk uit Heeze, Carolus van Zeeland uit DriebergenRij- senburg, Johannes Koekkoek uit Baak, Mar- tinus van de Burgt uit Boeked, Cornelius Pouw uit A1 p h e n a. d. R ij n, Petrus de Louwere uit Valkenswaard, Theodorus Pe ters uit Afferden, Gerardus de Kort uit Vught, Theodorus van Maastrigt uit den Haag, Albertus van. Eimeren uit Utrecht. DE PATERS MONTFORTANEN. Op 1 Juli a.s. heeft te Rome een beslis sende vergadering plaats betreffende de heiligverklaring van den Zaligen Grignion de Montfort.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6