DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Oproep van den Rijkscommissaris. Massa-betooging te Amsterdam. ZATERDAG 28 JUNI 1941 32ste Jaargang No. 9985 S)e £ckitöHe(Boii/fcatit Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Pa pen gracht 32. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. De Rijkscommissaris sprak voor ongeveer vijfenveertig duizend Duitschers en Nederlanders I «PM Een geweldige drukte heerschte gister avond reeds vroeg in de nabijheid van het Centraal station te Amsterdam. De W-A.- kapel stond op het Stationsplein opgesteld en speelde vroolijke marschmuziek. Elke trein voerde reeds kleine groepen bezoe kers voor de groote bijeenkomst op het IJsclubterrein aan, waar de N.S.D.A.P., de N.S.B., de N.S.N.A.P., alsmede de Duitsche en Nederlandsche Arbeidsdienst gemeen schappelijk optraden. Kort na vijf uur arriveerde de eerste extra-trein en de opmarsch naar het IJs clubterrein nam nu een aanvang. Overal langs den weg was de belangstelling groot. Regelmatig kwamen nu de extra-treinen binnen en steeds indrukwekkender werd de opmarsch. Van het Centraal station naar het Museumplein was de weg vol be zoekers. Achter de muziekcorpsen en ach ter de tamboers en pijpers marcheerden zij in één onafgebroken rij naar het tefrein. Rond het IJsclubterrein was de drukte geweldig. Duizenden stonden hier langs den weg geschaard. Vol belangstelling wachtte men de aankomst van de vele hooge gasten af. Tegen acht uur arriveerde de leider van de N.S.B. ir. Mussert. De menigte buiten de hekken had reeds in de verte de auto van ir. Mussert ontdekt en een luid houzee-ge- roep ging op. Onder de aanwezigen zagen wij .Ober- dienstleiter Schmidt, minister dr. J. Fisch- boeck, S.S. Gruppenfuehrer Rauter, staats raad dr. Wimmer, gezant Otto Bene, als vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn, S.S. Bri- gadefeuhrer Ministerialrat Fink, de gevol machtigden van den Rijkscommissaris in de provincies, Bethmann, Oberst-Arbeits- führer, leider van den Duitschen Arbeids dienst in Nederland, Kreisleiter Paustian, General-Leutnant Siburg, General-Major Schumann, chef van de Ordnungspolizei en vele hooge officieren van de drie weer- machtsonderdeelen, W. Janke, Pressedezer- nent van den Rijkscommissaris, Stefanelli, leider der Italiaansche Fascios in Neder land, mr. Backer, commissaris van de pro vincie Noord-Holland, burgemeester Voüte, regeeringscommissaris voor Amsterdam; van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten waren aanwezig de secretaris generaal dr. T. Goedewaagen en zijn pers adviseur Wouter Hulstijn, de raadsadviseur ir. W. L. Z. van der Vegte, het hoofd van de afdeeling kabinet jhr. mr. S. M. S. de Ranitz en M. Wink, hoofd van de afdeeling Algemeene Zaken. Verder de heeren Van Geelkerken, Rost van Tonningen, president van de Ned. Bank, Voorhoeve, mr. Zonder van en vele andere hooge functionarissen van de nationaal-socialistische beweging, mr. dr. Van Genechten, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage,- Feld- meier, leider van de Nederlandsche S.S., dr. E. H. van Rappard, landelijk leider van de N.S.N.A.P., majoor Breunese, leider van den Nederlandschen Arbeidsdienst, Wou denberg, leider van het N.V.V. Bovendien werden nog opgemerkt: de secretaris-generaal in het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming, prof. dr. J. van Dam, prof. dr. G. A. S. Snijder, leider van den Nederlandschen Cult"»*-1-™» nrof. W. E. Hoffisch, Duitseh president van de Nederlandsch-Duitsche kultuurvereeniging, H. C. van Maasdijk, Nederlandsch voorzitter van die kultuur vereeniging, gep. luitenant-generaal H. A. Seyyffardt, de Standartenfuehrer Harster, bevelhebber van de Deutsche Sicherheits- polizei, dr. Londenburger, leider van de Hitlerjugend in'Nederland, Schönherr, pl.v. leider van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland, en de consulaire ver tegenwoordigers van Roemenië en Finland, land. Het uur van aankomst van rijksminis ter dr. Seyss Inquart nadert meer en meer, signalen weerklinken, het muziekkorps zet „Durch gros Berlin marschieren wir" in. De rijkscommissaris gaat met zijn ge volg langs het middenpad, waarlang een eerewacht stond opgesteld, en wordt en thousiast begroet. General-kommissar Sdhmidt betrad hier op het eere-podium om de bijeenkomst te openen. Spreker wees erop, dat deze bij eenkomst de grootste is, die door de na tionaal socialisten in West Europa is geor ganiseerd. „Wij zijn heden bijeengekomen, zoo zei- de hij, om het den westelijken democra- tiën duidelijk te maken, dat zij af- en te rugtreden moeten". (Luid applaus). „Schouder aan schouder staan wij naast elkaar in dit uur, waarop het bolsjewisme den doodsteek ontvangt. In den geest van onze soldaten, die aan het oostelijk front den strijd tegen de bolsjewieken hebben aangebonden, willen wij hier bijeenko men". Na deze korte inleiding betrad de rijks commissaris, dr. Seyss Inquart onder da verend en langdurig applaus van de tien duizenden het spreekgestoelte. Rede van den Rijkscommissaris Ik heb u, Duitschers en Nederlanders, vooral evenwel u. nationaal-socialisten in dit land, bijeen geroepen om uw standpunt te bepalen nopens de gebeurtenis van 22 Juni. Op dezen dag zijn over een front van 2000 km. de Duitsche legers en in hun ge lederen de door de Westersche democra tieën verraden Finnen en Roemenen aan getreden tegen de Sovjet-Unie en het bols jewisme. Na 25 jaar heeft het uur van den beslissenden strijd met den doodsvijand van de Europeesche cultuur en geesteshou ding geslagen. Duitschland en het nationaal socialisme zijn de strijders, behoeders en redders van Europa. Op dit oogenblik heb ik u. Duitschers zoowel als Nederlanders, opgeroepen, want dit uur verbindt ons allen als strijdmak kers. Thans moet het een ieder in het oog springen, dat Duitschland dezen oorlog, dien het door Engeland opgedrongen is, niet voert voor eigen, zelfzuchtige be langen, maar voor Europa's voortbe staan en gelukkige toekomst tegen de thans aan den dag getreden interna tionale samenzwering van het groot kapitaal, het jodendom en het bolsje wisme. Bij de gebeurtenissen van his torische beteekenis, die zich thans voor ons afspelen en waaraan wij reeds ac tief deelnemen, worden wij aaneenge smeed tot een gemeenschap van lot en geesteshouding, die volgens nationaal- socialistische opvatting het lot van dit werelddeel uit de algemeene onrust en onzekerheid zal voeren naar nieuwe, echte kracht en naar het welzijn van zijn bewoners. Na omstreeks twee jaar oorlog, nadat ge weldige slagen geleverd en veldtochten on dernomen zijn, treedt de Duitsche weer macht aan tegen een staat, die in omvang en bevolkingsaantal t-ijna de eerste plaats ter yrereld inneemt, en toch voor den buitenstaander lijkt het onbegrijpelijk ziet het Duitsche volk met volkomen rust en onwrikbaar vertrouwen ook dezen strijd tegemoet. Duidelijk bespeuren wij, Duit schers, het bestuur der voorzienigheid door onzen Führer, Adolf Hitler. En wat het Duitsche volk thans voelt, zal morgen de overtuiging van alle waarlijk goede Euro peanen zijn. Telkens wanneer het vasteland van Euro pa zich wilde concentreeren om zich op de eigen kracht te bezinnen, heeft Engeland zich tegen dit streven verzet. Zelfs toen het Duitsche volk na het jaar 1918 als ge volg van Versailles, waarvoor Engeland de hoofdschuld treft, dreigde in een te storten, waardoor het bolsjewisme geheel Europa zou hebben overstroomd, en Adolf Hitler het Duitsche volk ook in het belang en voor het welzijn van Europa weer oprichtte, verzette Engeland zich weer tegen deze versterking van Duitschland, die voort vloeide uit de wederoprichting. Evenals in het jaar 1914 moest het Duitsche volk op nieuw omsingeld ea eventueel door een blokkade eronder gebracht worden. In den herfst van 1939 werd een conflict onvermijdelijk. Joden,vrijmetselaars, inter nationale kapitalisten, Churchill en zijn handlangers, en vooral ook buitenlandsche vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten in Europa hadden reeds veel te lang gewacht öp den nieuwen oorlog, die Duitschland definitief moest verbrijzelen en vernietigen. Het verdrag met de Sovjet-Unie. In deze ure des gevaars heeft de Leider van het Duitsche volk, juist omdat hij de eenige vertegenwoordiger van de Europee sche cultuur en bes",,c ing is. die vooruit kijkt en zijn verantwoordelijkheid beseft, met de Sovjet-Unie een non-agressiepact gesloten. Slechts de politieke versterking van het Duitsche volk door het nationaal-socialisme deed het mogelijk lijken, dat de betrekkin gen met de Sovjet-Unie genormaliseerd zouden worden, zonder dat een bolsjewis tische besmetting optrad, waarin elk ander buurvolk vroeg of laat ten offer ware ge vallen. Slechts de politieke versterking van het Duitsche volk door het nationaal-socia lisme en de onvoorwaardelijke trouw van het Duitsche volk aan zijn Leider maakten het mogelijk, dat met het oog op het belang van de politieke en militaire gebeurtenis sen de strijd tegen het bolsjewisme, waar tegen het nationaal-socialisme zich als be weging had gesteld, onder welk teeken het Rijk veroverd en opnieuw gesticht werd, werd achtergesteld. Te belangrijker is het te achten, dat op het oogenblik, waarop de Führer het uur der beslissing komen zag, het Duitsche volk zonder nieuwe geeste lijke voorbereiding, zonder dralen als één man dezen strijd aanvaardde. Het non-agressiepact was geen politiek verbond, naar steeds met nadruk is ver klaard. In den herfst van 1939 was het van Duitsche zijde bezien de natuurlijke kwalificatie van den toestand, dien Duitsch land destijds kon wenschen. Of had Duitschland op het moment, dat Engeland en zijn volgelingen Frankrijk en Polen den E£N OVERZICHT van het IJsclubterrein te Amsterdam tijdens de massale bijeenkomst van Vrijdagavond. Op den voorgrond de aanwezige burgerlijke en militaire auto riteiten, waaronder de regeeringscommissaris van Am sterdam, de heer E. J. Voüte. (Pax Holland). RIJKSCOMMISSARIS, Rijksminister dr. Seyss Inquart. tijdens zijn rede op de massale bijeenkomst, welke Vrijdagavond op het IJsclubterrein in de hoofdstad is gehouden. (Pax Holland) oorlog begonnen, van zijn kant den oorlog aan de Sovjet-Unie moeten verklaren? Nooit echter heeft Duitschland besloten tot een strijdend verbond met de Sovjet-Unie of zich dit te laten opdringen, zooals thans bij Engeland het geval is. Zoo ver heeft deze geprononceerd christelijke Winston Churchill het gebracht, dat hij als een schietgebed moet uitroepen: „Rusland"s gevaar is ons en Amerika's gevaar', en dat de Nederlanders door hun gevluchte lei ding, die thans geen verantwoordelijkheid meer draagt, worden aangespoord de bolsje wisten als hun bondgenooten te beschou wen, legt getuigenis af omtrent de inner lijke ineenstorting en de verloren houding van deze groep emigranten. Reeds destijds, in Augustus 1939, hebben wij ons afgevraagd, of de bereidwilligheid van de Sovjets om dit non-agressiepact te sluiten, een krijgslist was dan wel uitzicht opende op een evolutionnaire ontwikkeling. Er waren eenige uiterlijke teekenen, die ook het laatste mogelijk deden schijnen, vooral werd althans naar buiten de invloed van het jodendom beperkt en in plaats van de nihilistische grondbeginselen van het bolsjewisme traden daar bepaalde orde ningselementen aan den dag. Het bewust zijn van de zwaarte der offers van den toe- komstigen strijd moest de overweging doen ontstaan, of het toch nog niet mogelijk zou zijn, langs den weg van een evolutionnaire ontwikkeling en toenemende ontspanning de gevaren van het bolsjewisme voor de Europeesche cultuur en gemeenschap uit te schakelen. Wij hebben het destijds ook zeer goed mogelijk geacht, dat de Sovjet-Unie een poging deed door zulk een niet aanvals verdrag Duitschland eerst 'recht in een oor log te lokken, die Duitschland en Europa op den duur zoo zou verzwakken, dat ten slotte de bolsjewistische heerschappij op de puinhoopen van het Avondland kon wor den gevestigd. Deze mogelijkheid hebben wij nuchter onder het oog gezien, doch er moest gehandeld worden overeenkomstig de eischen van het oogenblik. Voor de toekomst van Europa wierp de Führer groot-Duitschland in de waag schaal der geschiedenis. Dezen moeilijken weg kon men gaan in vertrouwen op den Führer en zijn roeping tot redding van Europa en op de trouw en de opofferingsgezindheid van het Duitsche volk. Het resultaat van dit nuchtere besluit was de mogelijkheid, alle Duitsche strijd krachten destijds te concentreeren op de plaats, waar de militaire beslissing gezocht en gevonden moest worden, in Polen, in het noorden, in het westen en tenslotte, na het toetreden van Italië, in het zuiden op den Balkan. De ware bedoelingen van de Sovjets. In den loop dezer gebeurtenissen werd het evenwel steeds duidelijker, dat het sluiten van het non-agressie pact voor de bolsjewiki niet het uit gangspunt van een evolutie was, maar slechts diende om tijd te winnen, ten einde alle nihilistische krachten ter wereld te concentreeren tegen dit volk- sche ontwaken van Europa. De plannen van het groot kapitaal onder joodsche leiding en van het bolsjewisme ter be reiking van de wereldheerschappij ver- eenigden zich tegen het nationaal-socia lisme en fascisme en vinden thans hun uitdrukking in de invoeging van de Vereenigde Staten in de reeks onzer tegenstanders en in de Heieneming van de Sovjet-Unie aan dit conflict van we reld-historische beteekenis. Tevergeefs deden de tegenstanders moei te, deze samenwerking te verbloemen. Hoe koel de ontvangst van den heer Cripps te Moskou naar buiten ook mocht zijn, hoe veel stakingen de communisten in de Ver eenigde Staten schenen te organiseeren, en ook al hebben de Vereenigde Staten vol gens krantenberichten nog onlangs den uit voer van oorlogsmaterieel naar de Sovjet republiek stopgezet, de Duitsche regeering liet zich niet misleiden. Wij hebben deze samenwerking reeds te vaak' aanschouwd in de jaren na den wereldoorlog, toen de Westersche staten den wereldoorlog van Joden en vrijmetselaars van buiten af het Duitsche volk den gewelddadigen vrede van Versailles opdrongen en tegelijkertijd het bolsjewisme het Duitsche volk van bin nenuit geestelijk en zedelijk wilde ver woesten. Hetzelfde hebben wij weinig ja ren geleden weer beleefd, toen de Sovjets en Engeland met het toenmalige Frankrijk gemeenschappelijk partij kozen tegen de macht der orde in Spanje en hulp verleen de. Ook de bereidheid tot hulpverleening, die Engeland tegenover Finlands lot hui chelde, kon ons niet misleiden, want Enge land heeft nooit aan wezenlijke hulp voor Finland gedacht, doch slechts aan een voor wendsel om, tegen Duitschlands belang in, troepen aan land te kunnen zetten in Noor wegen. Wij zagen wat er geschiedde, wij zagen de overweldiging van de Oostzeestaten en beleefden aan de Oostelijke grens van onze belangensfeer de vernietiging van het volksleven. Wij constateerden, dat de bols jewiki in 1939 en 1940 met precies dezelfde methoden werkten als in 1917, hoe zij bijv. de bewoners der door hen bezette steden en dorpen lietgp aantreden en een ieder, die een intelligent of blond germaansch uiter lijk vertoonde, uit het gelid lieten treden en doodschoten, de gezinnen der vermoor den in eindelooze colonnes naar het binnen land van de Sovjetrepubliek overbrachten, zonder dat deze ook hun plaats van bestem ming bereikten. Wij zagen de namelooze oeconomische verarming, die terstond aan ving, en de prijzen van de belangrijkste le vensmiddelen en voorwerpen van dage- lijksch gebruik tot het tien-, twintig- en tenslotte honderdvoudige verhoogen. Destijds heeft Duitschland Molotof, die voor de buitenlandsche politiek aansprake lijk was, uitgenoodigd in Berlijn te komen, en Molotof was niet in staat, de roofplan- nen der Sovjets te verbergen. Finland. Roe menië en Bulgarije moesten overweldigd worden en de Turken beroofd van de Dar danelles Waar was destijds Engeland, dal zijn garantiebeloften aan deze staten had opgedrongen? Als Finland, Roemenië, Bul garije en Turkije zich op deze betrekkingen hadden verlaten, waren deze staten den zelfden weg gegaan als de aan Engeland en de Joden onderhoorige regeeringen van Polen, Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk, Zuidslavië en Griekenland. Eerstgenoemde staten hebben zich op het oogenblik van het gevaar bedacht en de Duitsche garantie gevraagd of de Duitsche vriendschap gekozen. Thans heeft Bulgarije zijn volksgenooten bevrijd, die onder Grieksche en Servische heerschappij smachtten, thans marcheeren de troepen der met ons bevriende volken met de Duitsche divisies op ons hun volks genooten de vrijheid te brengen en thans hebben de Turken, die goede waarnemers gebleken zijn, een vriendschapsverdrag ge sloten met Duitschland, waardoor een lang ingehouden beproefde hartelijkheid uit de zware tijden van den wereldoorlog weer te voorschijn treedt. Onophoudelijk streefden de Sovjets onder actieve medewerking van den Engelschen geheimen dienst naar de stichting van centra voor propaganda tegen Duitschland en voorbereiding van sabotagedaden, waartoe scholings cursussen waren opgericht. Een voor beeld daarvan hebben wij hier in deze stad beleefd, want thans kan worden gezegd, dat de algemeene staking van twee dagen in Februari van dit jaar werd opgezet in samenwerking van de communistische partij met den Engel- chen geheimen dienst en het jodendom van deze stad.- Wij hebben destijds niet geschroomd met alle kracht in te grij pen en het Nederlandsche volk en de inwoners van deze stad door tijdig toe gepaste hardheid te bewaren voor de ernstige, vernietigende gevolgen, die de voortduring van zulk een staking in ver band met de georganiseerde onlusten bij het optreden van de Duitsche mili tairen, vooral van het luchtwapen, had meegebracht. Wij hebben hier in deze stad reeds in Februari van dit jaar een coalitie tusschen bolsjewisme, joodsch kapitalisme en Engelschen geheimen dienst benevens handlangers verslagen. Ik dank u, nationaal-socialisten in deze stad, dat gij reeds in deze Februari-da- gen hebt geweten, waar gij behoort te staan en met inzetting van uw per soon bent toegetreden tot het front der volksche reorganisatie. ZIE VERDER PAG. 5.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1