Weerbericht y o Burgerlijke Stand STADSNIEUWS VRIJDAG 27 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. BONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 10.06 uur Vrijdagavond. Zon op 5.20 uur Zaterdagmorgen. MAANSTANDEN. 28 Juni: De maan komt Zaterdagmorgen om 9.27 uur op en gaat Zaterdagavond om 11.56 uur onder. 29 Juni: De maan komt Zondagmorgen om 10.36 uur op en gaat Maandagnacht om om 0.25 uur onder. 30 Juni: De maan komt Maandagmorgen om 11.50 uur op en gaat Dinsdagnacht om 0.53 uur onder. 1 Juli: De maan komt Dinsdag 1.03 uur op en gaat Woensdagnacht om 1.18 uur onder. 2 Juli: De maan komt Woensdag 14.18 uur op en gaat Donderdagnacht 1.46 uur onder. 3 Juli: De maan komt Donderdag 15.35 uur op en gaat Zondagnacht om 2,16 uur onder. 4 Juli: De maan komt op Vrijdag 16.53 uur en gaat Zaterdagnacht 2.50 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 23 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 22 gr. C. .rDiioiioiioiioiioiioiioiiouc^ - 0 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U 0 gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond U 0 en morgenochtend: q 0 ZONSONDERGANG Q 0 10.06 uur 0 P ZONSOPKOMST U 5.20 uur Q Q Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. - -_D|I0II0!I0I10II0II0II0II0II0 HONGARIJE IN OORLOG MET DE SOVJET UNIE. BOEDAPEST, 27 Juni. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: „Honga rije beschouwt zich, tengevolge van de herhaalde Sovjet-luchtaanvallen op Hongaarsch rechtsgebied, die in strijd met het volkenrecht zijn, in staat van oorlog met de Sovjet-Unie". Radio-programma ZATERDAG 28 JUNI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO.: Nieuwsberichten - 8.15 Gramofoonmuziek (9.15—25 Voor de huisvrouw) 10.00 Ernstige muziek (opn.) 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.40 Almanak 12.45 BNO.: Nieuws- en economische be richten 1.00 Klaas van Beeck en zijn or kest 1.30 Gramofoonmuziek 2.00 Voor het gezin 2.20 Na gedane arbeidmu ziek en vroolijkheid 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio-Stich ting) 4.20 Het Utrechtsch strijkkwartet 5.15 BNO.: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Orgelspel 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Voor de binnen schippers i 6.30 De Romancers 7.00 BNO.: Vragen van den dag 7.15 De Me- lodisten en solist 7.45 Voor den boer 8.00 BNO.: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroepstrijkorkest en gramofoonmuziek 9.30 Berichten (En- gelsch) 9.45 „Ik was er zelf bij", cau serie (opn.) 10.0010.15 BNO.: Engelsche uitzending: „Dutch news reel". HILVERSUM IT, 301.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgyymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 1.45 Ochtend gyymnastiek 8.00 BNO.: Nieuwsberich ten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Mor genwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 10.20 Omroep-Harmo- nie-orkest (opn.) 10.50 Gramofoonmu ziek 11.00 Omroeporkest, gemengd ope rette-koor en solisten (opn.) 12.00 Be richten 12.15 Ensemble Amende 12.45 BNO.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 1.40 Voor de jeugd 2.00 Rotterdamsch Philharmoniscn orkest en solist (pl.m. 2.45 „Stad en Land") 4.00 Orkest Eloward en gramofoonmuziek 5.00 Bijbelvertellingen (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 5.15 BNO.: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek 6.15 „Pro Musica'' en gramofoonmuziek 6.45 Reportage 7.00 BNO.: Groningsch praatje 7.15 Gramofoonmuziek (7.30 7.45 Werkers ontmoeten ^lkaar)) 8.00 BNO.: Nieuwsberichten 8.15 Vroolijke voordracht met muzikale omlijsting 8.30 Cabaretrevue 9.45 Gramofoonmuziek 9.55 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 10,00 BNO.: Nieuwsbe richten; sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.00 Hilversum I 22.0024.00 Duitsch programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Hollandsch programma uit sluitend voor Radio-Centrales 23.00 24.00 Duitsch programma, 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch programma. GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE Nadat de voorzitter, burgemeester War- naar, het gebed had uitgesproken las de secretaris de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Naar aanleiding hier van deelde de burgemeester mede welke stappen door B. en W. genomen waren in verband met het onbewoonbaar verklaren van een woning. Uit de ingekomen stukken bleek o.a. dat Ged. Staten geen bezwaar hadden tegen het bouwen van gemeente wege van twee woningen voor marechaus- sées aan den Rijndijk. Verder, dat het be drag d^t de gemeente moet bijdragen aan de exploitatiekosten van de Koudekerksche brug aanmerkelijk lager is dan de vorige jaren. Uit de rekeningen van de woning bouwvereniging Volksbelang, die vervol gens door den Raad werd vastgesteld bleek, dat ook deze exploitatie over het afgeloo- pen jaar bevredigend is te noemen. Aan de vereeniging voor IJsbestrijding was dezen winter een garantie verleend van 117.50, Achteraf bleek slechts een 45.noodig. Ten slotte bleek uit de ingekomen stukken nog, dat het aantal veldwachters voor Ha- zerswoude nader door den Commissaris der Prov. Z.-Holland was vastgesteld op 3. Als derde veldwachter met standplaats Dorp is, waarschijnlijk met ingang van 1 Juli, benoemd de heer Koren. N Bij het tweede agendapunt bleek dat B. en W., naar aanleiding van enkele ingeko men bezwaarschriften bij de bevoegde in stantie een principieele uitspraak willen uitlokken, wanneer nu eigenlijk precies een hond als waakhond is te beschouwen en wanneer niet. Dit is van belang omdat de hondenbelasting in het algemeen be draagt 5.voor een waakhond echter slechts 3.Vroeger was nu duidelijk uit te maken wanneer een hond een waakhond was, dat was een hond die aan een ketting lag. In verband met de moderne opvattin gen over dierenbescherming is het verschil vaak heel moeilijk te zien. Uitpad van het Rietveld. Het bleek eindelijk mogelijk van gemeen tewege aan de bewoners van het Rietveld een uitpad te geven. Verreweg het grootste deel van de bewoners had een verzoek in- gediena, waaruit bleek dat men het pad van den heer Langhout wenschte. De heer Langhout bleek bereid overpad te verlee- nen, echter alleen voor fietsers en loopers, niet voor vee, rij- en andere voertuigen. De 'gemeente zal daarvoor 100.moeten be talen, waarbij echter het onderhoud bij den eigenaar blijft. Ook de heer Boere bleek bereid voor 5.per jaar overpad te ver- leenen van de Rietveldsche molen tot het pad van Langhout. Aldus besloten. Aangezien met ingang van 1 Mei de ar beidsbemiddeling van gemeente- tot rijks zaak is geworden, werd besloten het salaris van den heer van der Lelie als ambtenaar ter secretarie, die nu het salaris als agent der arbeidsbemiddeling moet missen, met 150.te verhoogen. Op de vraag van den heer Scheel, of het niet gewenscht zou zijn den heer v. d. Lelie toe te voegen aan het distributiepersoneel, aangezien deze men- schen het heel erg druk hebben, antwoord de de burgemeester, dat ook op de secre tarie de werkzaamheden zeer vermeerderd waren. Wat de distributiedienst betreft, vermeerdering van het personeel Is daar voorshands niet wel mogelijk aangezien de spoeling dan nog dunner worden -zou. De belooningen zijn hier n.l. zeer schamel. Her haaldelijk heeft de burgemeester getracht daarin verbetering te brengen. Met heel veel moeite heeft hij gedaan gekregen dat hier al 200.meer aan salarissen wordt betaald dan de normen toelaten. Daarna waren aan de orde t^vee voorstel len van B. en W. in verband met de boom- kweekerij, eên voor deze gemeente zoo be langrijke tak van bestaan. Allereerst werd besloten tot het vaststellen van een veror dening ter bestrijding van plantenziekten en schadelijke dieren. In de tweede plaats stelden B. en W. n.a.v. een verzoek om sub sidie van de vereeniging „de Proeftuin" te Boskoop voor, voor het jaar 1941 te ver- leenen een subsidie van 100.Deze proeftuin, die aanmerkelijk uitgebreid zal worden, en waarbij een laboratorium zal worden gebouwd is van heel groot belang voor de boomkweekerij. Vele boomkweek'ers schijnen dit nog niet te heseffen; toch is deze proeftuin voor hèn een eerste belang. B. en W. hebben zich hiervan rekenschap gegeven en stellen daarom voor de subsi die niet te verleenen voor 1941 en volgende jaren, maar alleen voor het jaar 1941. Dan kan opnieuw bezien worden, of de belang hebbenden zelf er voldoende voor geïnte resseerd zijn. Aldus besloten. Nog twee verzoeken om subsidie, n.l. van de Middel bare Handelsavondschool te Boskoop en de St. Lidwinaschool voor achterlijke kinde ren te Leiden, resp. bezocht door 3 en 2 leerlingen uit deze gemeente werden toe gestaan. De heer D. van der Pijl wil gaarne een stukje grond huren bij de Schoolstraat om daar gebaggerde turf op te drogen. Beslo ten wordt hem deze 6 roe te verhuren voor 0,25 de roe. Tenslotte nog enkele begrotingswijzi gingen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN J. W. D JOEG AS WILI. Arnold Meyer schrijft in De Weg o.m!: „De gebeurtenissen van de laatste dagen staan in het teeken van den hierboven ge schreven naam. Want Josef Wissarionomitsj Djoegaswili is de werkelijke naam van dengene, die sinds zijn revolutionnairen loopbaanalgemeen Stalin wordt genoemd. Stalin was de onwaardige profiteur van de Russische bolsjewistische revolutie. On waardige profiteur, zelfs in de oogen van diegenen,, die het Marxisme, zooals het door Lenin werd uitgebouwd en omge vormd met hart en ziel aanhingen. Deze or thodoxe kenmerken werden overigens in Rusland.niet meer gevonden. Verteerd door het verlangen naar macht heeft Stalin systematisch alle rechtzinnigen in den dwaalleer van het Marxisme om hals en goed gebracht. Zoo werd Stalin de roode tsaar, die tel kens nieuwe groepen liet fusilleeren voor „zijn" fouten. Klopte het met een of ander jarenplan niet, dan werd opruiming ge houden onder de beambten der verschil lende staatstrusts. Luke het niet met de collectiviseering in den landbouw, dan werden millioenen arme boeren, contra-re- volutionnairen naar het heette, naar de slachtbank geleid. Stalins bestuur heeft zeker, meer dan tien millioen menschen het leven gekost. De geschiedenis van de Rus sische revolutie moest worden herschreven op hoog bevel, want in een waarheidsge trouwe weergave van het gebeuren was er geen plaats voor een moedige, opofferen de Stalin, maar slechts voor een Stalin, die meester was op het gebied van intrige en list en die zijn beste vrienden aan den beul overleverde, indien hij vermoedde dat zij wel eens ernstige concurrenten konden worden op zijn weg naar macht!" DE MAATSCHAPPELIJKE NOOD IN ONZE STAD Armenzorg kosten bereiken recordhoogte De leniging van de maatschappelijke nood blijft voor ons geheele land een even dringende als moeilijk vraagstuk. Meer en meer slaagt de overheid erin, de werkloos heid van valide arbeiders terug te dringen, maar onder andere groepen van ons volk blijkt het onvermogen om zelf in zijn on derhoud te voorzien, eri daarmede de be hoefte aan steun uit de publieke kassen, nog niet veel af te nemen. De tijdsomstandigheden zijn voor zulk .een afname uiteraard ook weinig bevor derlijk. Eenerzijds moeten nog al wat zoo genaamde kleine zelfstandigen den strijd om het bestaan noodwendig opgeven, an derzijds doet zich het verschijnsel voor, dat de kerkelijke en particuliere weldadig heid minder leniging van nood voor haar rekening neemt dan voorheen. Dit behoeft volstrekt gëen gevolg te zijn van een ta nende weldadigheidszin. Veelal zullen het wel de stijgende eigyn behoeften zijn, die het contribueeren aan parochiale of diaco nale armbesturen of aan philantropische vereenigingen steeds bezwaarlijker maken. Maar wat ook de oorzaak zij, in ieder geval groeit door dit alles het leger van hen, die onderstand van overheidswege behoeven, van twee kanten tegelijk aan. Slechts in enkele steden is het gelukt, dank zij bijzondere plaatselijke omstandig heden, het aantal armlastigen te drukken. Daardoor is thans de last, die de armen zorg op de publieke kassen legt, althans niet grooter dan het vorige jaar, maar niettemin is deze last toch nog enorm zwaar. In de gemeenten met meer dan twintigduizend zielen, waar in totaal 4,5 millioen inwo ners zijn ingeschreven, dus slechts iets meer dan de helft van ons geheele volk, moest in het .eerste kwartaal van dit jaar aan ge meentelijke, armenzorg ruim twaalf mil lioen gulden worden uitgegeven! Niet min der dan drie-en-zestig duizend gezinnen en dertig duizend alleenwonenden kwamen voor ondersteuning in aanmerking. Voor Leiden zijn de armenzorg-uitgaven in het eerste kwartaal van dit jaar al buiten gewoon hoog geweest. Dit komt niet zoo zeer door de toename van het aantal steun- behoevenden als wel door de noodzakelijk heid, het gemiddeld steunbedrag hooger te stellen dan waarmede in voorgaande jaren volstaan kon worden. In Januari moesten gemiddeld 1147 gezin nen regelmatig van gemeentewege gesteund worden, in Februari bedroeg dit aantal ge middeld 1169 en in Maart 1112. Het gemiddelde over het geheele kwar taal was daardoor 1143. Dit aantal is' niet ongunstig'in verhouding tot vorige jaren, zooals uit het volgende staatje kan blijken. Ondersteund werden n.l. in het le kwart. 1938 gemiddeld 1286 gezinnen 1939 1218 1940 1135 1941 1143 Het aantalondersteunde alleenwonende of daarmede gelijk te stellen personen be droeg gemiddeld 561. Ofschoon dit aantal wat hooger is dan in de achter ons liggende jaren in de overeenkomende maanden het geval was, behoeft deze geringe stijging niet verontrustend geacht te worden. Tot deze categorie behooren immers ook invaliden, lichamelijk onvolwaardigen, weduwen e.d. De steunbehoevendheid van deze personen is geen conjunctuurverschijnsel; hun aantal zal voortdurend met den groei van het in wonertal blijven medestijgen. Ter vergelij king met de voorafgaande jaren vermelden wij nog, dat ondersteund werden in het ie kwart. 1938 gem. 555 alleenwonenden 1939 1940 1941 541 Het gemiddelde uitkeeringsbedrag voor gezinnen en alleenwonenden tezamen be droeg per week 7.93. Dit bedrag wijst er wel op, dat bij het doen der uitkeeringen groote zuinigheid betracht wordt. Het is ook lager dan in de andere grootere steden van onze provincie. Het gemiddeld uitkee ringsbedrag beliep in het eerste kwartaal van dit jaar nl. in Rotterdam 10.42, in Den Haag 11.29, in Schiedam /'8.21, Dordrecht 8.84 en Delft 10.66. Dit neemt intusschen niet weg, dat de tijdsomstandigheden dwon gen het Leidsche uitkeeringsbedrag hooger te stellen dan voorheen, want uitgekeerd werd in het le kwart. 1938 gemiddeld f 6.92 1939 6.85 1940 7.10 1941 7.93 De totale armenzorgkosten hebben in Ja nuari 65.811 bedragen, in Februari. 58.717 en in Maart 51.230. Dat de uitga ven in Januari zooveel hooger waren dan in Februari komt doordat in Januari vijf betalingsdagen vielen tegen in Februari (en in Maart) slechts vier. De totaal-uitgaven van het geheele kwartaal hebben derhalve 175.758 bedragen. Dat dit beduidend meer is geweest dan in de voorafgaande jaren blijkt uit het volgende staatje. De totale gemeentelijke armenzorg-uitgaven in onze stad hebben bedragen in het le kwart. 1938 165.620 1939 156.601 1940 156.029 1941 175.656 Ten opzichte vanhet vorige jaar zijn de armenzorg-uitgaven in onze stad dus met bijna twintig mille gestegen. Uiteraard is hierin ook begrepen de „nor male" kostenstijging, die voortvloeit uit de bevolkingstoename. Maar dat deze verhou dingsgewijze geheel onbeteekenend is ge weest blijkt bij een omrekening van de ar menzorg-uitgaven per duizend inwoners. Aldus berekend beliepen deze uitgaven in het le kwart. 1938 2.178 1939 2.034 1940 1.995 1941 2.221 Helaas moet worden vastgesteld, dat de armenzorg-uitgaven in het eerste kwartaal van het loopende jaar een record-hoogte hebben bereikt. Maar niet alleen een ver gelijking met de overeenkomstige perioden van vorige jaren valt onbevredigend uit. Ook wanneer men de Leidsche armenzorg uitgaven vergelijkt met die, welke andere steden moesten doen, wier zielental even eens tusschen vijftig, en honderdduizend ligt, dan zijn de Leidsche kosten wel aan den zeer hoogen kant. Per duizend inwo ners moest n.l in het eerste kwartaal van dit jaar besteed worden door: Tilburg 881 Enschedé 1.084 Apeldoorn 1.107 Breda 1.161 Schiedam 1.226 Maastricht 1.307 Heerlen 1.463 Leeuwarden 1.485 Nijmegen 2.023 Delft „2.113 Hilversum 2.175 LEIDEN 2.221 Arnhem 2.263' Dordrecht 2.475 Alleen in Arnhem en Dordrecht drukten de armenzorg-uitgaven nog zwaarder op het gemeentelijk budget dan in onze stad. In d^ overige elf steden van dezelfde groep waren de uitgaven lager, en veelal zelfs veel lager. VERHOOGING KAPPERSTARIEVEN BEBOET. Een zestal kappers te Monster (Z.-H.) had in onderling overleg besloten de prij zen voor haarknippen, scheren en perma nenten te verhoogen. Zij meenden daarmee m één keer de gestegen bedrijfsonkosten, omzetbelasting en het duurder levenson derhoud te kunnen goedmaken, doch kwa men in conflict met de prijzenbeschikking 1940 1, daar zij niet de vereischte officieele goedkeuring bezaten, om hun tarieven met meer dan de omzetbelasting te verhoogen boven die, bereken^ op 9 Mei 1940. De in specteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage veroordeelde hen dan ook tot boeten, varieerend van 50 tot 100. ƒ250.— BOETE WEGENS EEN VERVALLEN KORTING. Een firma te Rotterdam, welke handelt in metaalwaren, verkocht voor 10 Mei 1940 regelmatig blank en gegalvaniseerd draad aan eenige groote afnemers, waarbij deze 10 pet. korting genoten. Bij een controle door het rijksbureau voor ijzer en staal bleek, dat de firma deze korting na Mei van het vorig .jaar eerst had teruggebracht tot 5 pet. en daarna geheel had laten val len. Hierdoor was dus in feite een prijs- verhooging ingetreden, waarvoor niet de vereischte toestemming was verleend. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage constateerde dan ook een overtreding van de prijzenb^gchikking 1940 I, want het recht tot het laten vallen van een korting kan niet zonder meer wor den gegrond op de omstandigheid, dat in koop en/of kostprijs gestegen zijn. Een vermindering van prestatie vereischt even zeer de officieele goedkeuring als een prijs- verhooging. De firma zag zich een boete van ƒ250.opgelegd. ONVOORDEELIGE KOFFIEHANDEL. Een kruidenier te Middelharnis verkocht 50 kg. koffie a 11.per kg. Deze voor hem zop voordeelige transactie liep echter niet goed af en de verkooper werd door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage ter verantwoording' geroe pen^ De inspecteur veroordeelde den krui denier tot een geldboete van 500.en tot bekendmaking van het vonnis. In Rotterdam werd 71/2 pond koffie verhandeld tegen een prijs van 10.per kg. De verkooper zag zich met ƒ500. beboet, met als bijkomende straf de publi catie van het vonnis-. Bij den kooper werd de koffie in beslag genomen en verbeurd verklaard, bovendien werd hem een boete van 100.opgelegd, en tenslotte zag zich de tusschen kooper en verkooper opgetre den tusschenpersoon door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenha ge veroordeeld tot een flinke boete. LEIDEN. Geboren: Anna Catharina, clr. van H. v. d. Hoeven en D. Biemond. Petro- nella Maria, dr. van J. P. Kennis en H. J. v. d. Zwet. Sussanna Irene, dr. van A. J. v. d. Pompe en W. F. Wiethoff. Jo hanna Geraraa dr. van P. A. Oosterveer en J. G. v. d. Wejjden. E-duardus Jose- phus, zn. van P. S. Stokmön en J. W. Th. Smits, O n d e r t r o u w d: J. v. Heivoort jm. 37 j. en W. Stouten jd. 23 j. A. Bernard wedru 40 j. en E. Spaa wed. 35 j. Overleden: W. Hunink, wed. van L. Bek, 77 j. W. Beij, gesch. man 69 j. Gemeentel. Aankondiging HET DISTRIBUTIES ACTOOR Met ingang varl MSapdagJlf Juni a.s. zal het Distributieka rtoftr Breesfraat 117119 geopend zijn var 9-\l2.30 ep. van 25.30 uur n.m. De schc eise\ en dÈ textielafdee- lingen zullen D mderflagavpnds van 7 8.30 en Zaterdag ïamicldag van 25 uur voor het publiek to^ankeljik zijn. Aan de afdeeli igefi detaiBWen, grossiers en instellingen zü/men zi h Bunnen ver voegen tot 4.30 i ur-, aan d< afdaling losse bonnen en de a déelmg t.f xtiel fcp de ge wonen werkdage y eveneen evöhals op de afdeelingen brartóstoffen enz.,/ brood en zware arbeid. De afdeeling rijwielband :n Jtal echter in dg namiddaguren voor heNpubliek geslo ten zijn. De aandacht er op gevestigdj dat Juni de laatste dan ook voor hel hebben te komei bescheiden af te De bureaux van 812.30 en pb enden wordt Zaterdag 28 uitffeiking is en dat totjlusver verzuimd leid bestaat hun geijfieid bestaa' elffm^zijn gec Leiden, 27 Juni 1941. itreifflig zijn geopend 2—17.30 uur. xgemeester van Leiden, STEVENINCK. TARIEVEN EN LOONEN IN HET KAPPERSBEDRIJF. De heer Fr. Werner voor den Ned. Kappersbond'. In de zaal van 't Schuttershof sprak gis teravond de heer Fr. Werner, voorzitter van den Ned. Kappersbond, over: „wette lijk vastgestelde tarieven en loonen". Na het openingswoord van den voorz. der afd. Leiden, den heer C. F. Lardee, ving de heer Werner zijn inleiding aan met een be schouwing over de loon- en tariefproble men, zooals die zich thans voordoen. Spr. gaf een kort overzicht van de wijze, waarop de huidige tarieven en loonen tot stand zijn gekomen. Na den vorigen oorlog, bestond er ook in het kappersbedrijf een hoogconjunctuur, ten gevolge Waarvan er een groote toevloed kwam tot het bedrijf, die de oorzaak werd van veel moeilijkhe den. De opleiding werd dikwijls zeer kort ge houden, diploma's konden reeds na enkelé maanden worden gehaald, en zoo vestigden zich allerwegen, kappers, die met onvol doende vakkundigheid een bedrijf aan vingen. Als tegenwicht voor deze mindere vakbekwaamheid gingen zij tot een aan zienlijke verlaging van de tarieven over, hetgeen natuurlijk zijn terugslag moest hebben op de tarieven der bonafide zaken. Verder werd het afbetalingssysteem veler ongeluk. Toen ten slotte aan de hoogcon junctuur een einde kwam, was de toestand onder de kappers niet bijzonder gunstig. De stijgende werkloosheid bracht 'een zóó scherpen concurrentiestrijd, dat de tarieven andermaal met groote snelheid teruglie pen. Met deze daling mee, ging ook het loonpeil zienderoogen actheruit. Het pu bliek, dat qp bezuinigen aangewezen was, ging naar de goedkoopste, dus slechtste zaken. Al met al: het economisch even wicht in het bedrijf was grondig verstoord, en alsof zulks nog niet voldoende was, brak bijna twee jaar geleden de oorlog op nieuw uit, om ook ons land ditmaal niet onberoerd te laten. Hiermede stegen de levensonkosten, doch van overheidswege werd vastgesteld, dac stijging van de tarie ven ontoelaatbaar was. Gelijke of slechtere inkomsten en stijging van de bedrijfson- kosten maakte het daarbij ondoenlijk, de loonen te verbeteren ten slotte kwam het besluit, dat de omzetbelasting ook voor de kappers gold, waardoor de lasten, die op de schouders der patroons drukten, te groot zijn geworden. Velen hebben dan ook den strijd1 moe ten opgeven; niet minder dan 116 zaken hebben, voor zoover "het Bondsbestuur ten minste kennis nam van dergelijke geval len, hun deur moeten sluiten tusschen October 1940 en Mei van dit jaar. Reeds in October en November richtten wij' ons tot de autoriteiten, op wier verzoek een bedrijfsonderzoek is ingesteld. De resulta ten van dit onderzoek worden thans be studeerd. De eenige mogelijke weg bleek, minimum tarieven vast te stellen, die den doodelijken concurrentiestrijd op het ta- riefgebied zouden uitschakelen en gelijker tijd de zaken, die een hooger tarief voeren, een grootere vrijheid te laten. In Mei van dit jaar werd1 een request gezonden naar de autoriteiten, waarin deze minimum-ta rieven werden voorgesteld. Voor de ver schillende groepen, waarin de bedrijven zullen worden ondergebracht, zijn aparte tariefschalen ontworpen, Een commissie zal de rndeeling der be drijven vaststellen. De loonregeling vond ook in deze groepen plaats. De diensttijd zal bij de vaststelling der loonen het lei dend beginsel zijn, doch ook de vakbe kwaamheid wordt terdege in acht geno men. Verleden week besloot het bondsbestuur zich wederom tot het departement te wen den, om te verzoeken, de tarief- en loon regeling wettelijke kracht te geven. Deze regelingen zijn gebaseerd op een gezonde bedrijfsvoering. Wanneer door deze reorganisatie verschillende niet bona fide kapperszaken getroffen zullen worden, zal de Bond met zijn leden hierover niet het minst treuren. Spreker wenschte de vergadering ten slotte toe, dat allen de vruchten zouden mogen plukken van deze ingrijpende ver anderingen. Na het stellen van vragen, werd ten slot te met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen dat de in de reeds ge noemde verzoekschriften gevraagde maat regelen ten spoedigste zullen worden ge- troffen. Aan het bestuur werd opgedragen, deze resolutie ter kennis van de regeering te brengen. De afdeelingsvoorzitter sloot vervolgens met een kort woord de bijeenkomst. De heeren C. Pont en H. J. Devilee, werkzaam aan de Inspectie Dir. Belastin gen, le afd. alhier zijn geslaagd voor het examen van adj.-commies D. B., I. en A.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2