OMGEVING I RECHTZAKEN Academienieuws Laatste Berichten Burgerlijke Stand Marktberichten DONDERDAG 26 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij 'beschikking van. den secretaris-ge neraal van het departement van opvoeding, •wetenschap en cultuurbescherming is tij delijk benoemd tot conservator bij de pshysiologie aan de rijksuniversiteit alhier W. Storm van Leeuwen, assistent bij ge noemd leervak. NED. VER. VAN REINIGINGS» DIRECTEUREN. De jaarvergadering. De deelnemers aan het tweedaagsch congres der Ned. Vereeniging van Reini gingsdirecteuren, dat gisteren en vandaag hier ter stede werd' gehouden, vertrokken gisternamiddag te 6 uur met de tram naar Noordwijk aan Zee, waar in hotel „Rem brandt" een gemeenschappelijk diner werd gehouden.- Vanmorgen te half negen vertrok men weer naar Leiden, waarna te ongeveer half tien in cafe rest. „In den Vergulden Turk" de jaarlijksöhe algemeene vergadering werd gehouden onder leiding van den heer Noppen uit Amsterdam, Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. J. Koops uit Groningen, werd goed gekeurd evenals de rekening en verant woording van den inmiddels overleden penningmeester. De heer Miedema bracht vervolgens rap port uit namens de redactie-commissie van het Technisch Maandblad, Tot lid van het 'bestuur wegens het over lijden van den penningmeester, den heer Verzij Ibergh werd gekozéh de heer H. van Driel uit Haarlem. Enkele punten der agenda werden aan gehouden, waarna als plaats voor de vol gende algemeene vergadering Groningen •werd aangewezen. Hierna volgde sluiting der vergadering. Te half twaalf werden de gebouwen en het reinigingsmateriaal van den Gem. Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst op het ter rein van den dienst aan de Noorderstraat bezichtigd, waarna te 12 uur tot besluit van het Congres een boottocht werd gemaakt over de Kager- en Braassemermeer met een lunch aan boord, aangeboden door het ge meentebestuur van Leiden. Voor het examen akte L. O. slaagde aan' de Bisschoppelijke Kweekschool te Bever wijk de heer N. C. van Haasteren, alhier. Geslaagd voor de examens boekhouden en aanverwante vakken „Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden" de heeren B. Pley en W. Lagendijk, beiden alhier. UIT LEIDEN VERTROKKEN. H. L. Amweg, Gagstgeést Fr. Hendrik laan 14. P. Berbee, Velsen, Geelvink- straat 52. J. Blansjaar, Haarlem, Sirius- straat 69. - E. van Dijk-van den Bure, Delft, v. d. Boschstraat 11. Wed. C. van. den Bosch-Colijm, Zeist,- Steinlaan 50. P. Dekkers, Rotterdam, Rochussenstraat 235b. M. Dols, Sittard," Bergstraat 12. L. Doove, Noordwijk, v. Leeuwenstraat 10. R. Dijkstra en 'fam., Leiderdorp, Seten- Ibaktkerslaan 16. M. Eits en fam., de Bilt (U), le Brandenib.weg 104. D. .van Ey- singa Ruurlo, Jachthut Veldhoek. V. Puhri Snethlage, Amersfoort, Utrechtsche- weg 284. F. Grobben, Alphen aan den Rijn, Hoorn 65. S. van Gijn, 's-Graven- hage, v. d. Veldenstraat 30. J. van Hae- ringen 's-Gravenhage, Roelofstraat 21. J. van dar Heijden en fam., 's-Gravenhage, Rijswijkscheweg 42g. M. Honsbeek, Lei derdorp, Steenbakkerlaan 5. N. Hooge- teger, Goes, Voorstad 34. G. de Jong, Hilversum, J. Pennwes» 5. T. de Jonig, Hengelo (O), Achterhoekscbemolenweg 43 W. Koole, Oostkapelle, Domburgsche- weg BI 65b. A. Kramer, Hazerswoude, H. Rijndijk A9. J. Brant-Krapels en fam. 's-Gravenhage, Rijswijkscheweg 42 G. C. Laureij, Amsterdam, Koningslaan 30. T. Lauw, Ned. Indië. J. Mooten, Rijns- burg, Hofstraat 44. C. Reedijk, 's-Gra- vendeel, Kerkstraat 27. H. Rentsch, Anr- hem, Zijpendaalsoheweg 3b. I. Rentsch, Arnhem, Zijpendaalscheweg 3b. A Schelvis en fam.. Katwijk, Prinsenstraat 3. L. Sohnle, 's-Gravenhage, v. Stolkw. 16. E. Star, Ri.nsburg, Oegstgeesterweg 3d. A. van der Staar, Katwijk, J. Tooropstr. 36. L. Sterrenberg en fam, Breda, woon wagen no. 6557, Slingerweg. G. Stip- donk, Heelen, Musschenbroekstraat 46. P. Teggelhove, Utrecht, Oudegracht 144bis P. Thomas en fam. Tegelen, Nachtegaal straat 22. A. Valk-enburgh, Duitschland A. van' Leilieveld g-sb. Vastennouw, Eindhoven, Tongerenschestraat 173. P. Vermeer, Amsterdam, Archimedesplein 671 A. Verweij, 's-Gravenhage, Laan van Poot 157. A. Zeiler, Oegstgeest, Le-idsche straatweg 13. TE LEIDEN GEVESTIGD. M. Baaij, verpleegster, Boerhaavelaan 25 W. BlankesteinBotter Fik, Zuidsin gel 48 W. Brouwer en familie, tennis- baanw., Lijsterstraat 3 T. Davidse, dienst bode, Boerhaavelaan 37 C. J. Bisschop Eldering, Vondellaan 8 F. Hermans, War_ v monderstraat 3a J. M. RoodakkerHeij- mans, Blansjaarpoort 2 S. Jasperse, W. Rozenstraat 22 M. I. C. P. de Jong, Breestraat 130a C. P. Kole en familie, varensgezel K. N. M., de Genestetstraat 118a C. J. van den OchtendMolenaar, H. Rijndijk 60 T. Nieman, dienstbode, R. Visscherstraat 26 E. de Ruiter, huis houdster, v. Oldenb. str. 14 E. B. E. Schipper, 1.1. verpleegster, Meezenstr. 2 J. Siera en familie, electr. lasscher, Ba- listraat 57 M. Slierings, dienstbode, Haar lemmerstraat 216 J. Smolders los werk man, Willemstraat 8 A. Sijmons en fam. ketelbikker, Kloksteeg 15 G. van der Velde, dienstbode, Hoogewoerd 124a F. Woudstra, P. Krugerstraat 20. Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij. VOORKOOPEN VAN POTERS. Het Rijksbureap voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt het volgende bekend: Vooruitloopend op de poterregeling 1941 wordt er den handelaren in pootaardappe- len op gewezen, dat het voorkoopen van poters niet zal worden toegestaan. Den han del wordt daarom aangeraden geen voor koopen af te sluiten, daar voor het vervoe ren en afleveren der desbetreffende poters ygeen toestemming zal worden Verleend. OEGSTGEEST Geboren: Cornelia Johanna Maria, dochter van J. A. Scholtes en H. Th. van Asten, Lena Imma, dochter van J. D. van Roijen en L. K. v. d. Wel Maria Cornelia Clasina, dochter van J. G. Knij- nenburg en C. M. C. Meijer Antonius Hubertus, 'zoon van H. J. van Ahswoude en C. J. M. de Vroom. O n d e r tr o u wd E. H. J. van Wijhe en D. C. H. C. de" Stoppelaar. WARMOND Personalia. Voor het diploma wijkver pleegster en tuberoulose-zorg van de R.K. School voor Maatschappelijk Werk te Am sterdam is geslaagd mej. L. Walenkamp. WASSENAAR DE VOET AFGEREDEN. Door een tram. De 37-jarige mevr. B.—S., die bij de halte Stoeplaan op een rijdende trpm wilde springen, kwam met haar rech tervoet onder de tram, met het ernstige gevolg, dat de voet geamputeerd moet worden. Na eerste hulpverleening door dr. Boer is mevr. B. overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. LANDESGERICHT. JOURNALISTEN VEROORDEELD. Voor het Landesgericht stonden twee journalisten terecht, de 33-jarige W. R., wo nende te Castricum en de 46-jarige H. van de W., thans te 's Gravenhage. Beiden wer den beschuldigd var het verspreiden en vermenigvuldigen van Duitsch-vijandige geschriften. Van de W. was bovendien ten laste gelegd, te hebben geluisterd naar den Oranje-zender, en dit laatste gaf hij toe. Beiden ontkenden vlugschriften te heb ben vermenigvuldigd. R. had echter zoo'n pamflet, dat hij op zijn lessenaar vond, medegenomen naar huis en het daar laten liggen. De staatsanwalt achtte ten aanzien van Van de W. het verspreiden van pamfletten niet bewezen, wel echter het luisteren naar een verboden zender. Te dien aanzien eisch- te hij zeven maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Tegen R. eischte hij drie maanden met aftrek der preventieve hechtenis. De uitspraak luidde voor R. drie maan den, voor Van de W. vijf maanden, beiden met aftrek van voorarrest. GELDINZAMELING VOOR DE NEDERLANDSCHE WERK GEMEENSCHAP. De Haagsche kantonrechter, mr. Bijderv- dijk, heeft uitspraak gedaan in de zaak van dr. E. H. Verviers, wonende te Oisterwijk, vorzitter van de Nederlandsche Werkge meenschap. Hij was gedagvaard ter zake dat hij zonder vergunning een openbare geldinzameling heeft gehouden door middel van een van de Nederlandsche Werkge meenschap uitgaande circulaire, waarin mededeeling werd gedaan van het plan om op het landgoed „De Scheepstal" invaliden huizen te bouwen, die den vorm zouden krijgen van gezinshoeven. De verdachte heeft -o.m. betoogd, dat de Nederlandsche Werkgemeenschap geenerlei doeleinden van algemeen belang of liefdadigheid na streefde en dat haar doel alleen gericht was op verzorging van particuliere belan gen, gelijk het helpen van oorlogsinvaliden aan werk. De kantonrechter overwoog echter, dat dit verweer niet opgaat, daar de voorzit ter der Nederlandsche Werkgemeenschap, ongeacht het doel, dcfor de Werkgemeen schap beoogd, zich door de v/ijze, waarop de Nederlandsche Werkgemeenschap zich tot de ingezetenen heeft gewend, aan een strafbaar feit naar het bepaalde in art. 1 der verordening van den rijkscommissaris No. 109 van 1940 betreffende het houden van openbare geld- en goedereninzamelin gen heeft schuldig gemaakt. In die veror dening zijn inzamelingen, van welken aard en onverschillig voor welk doel,, verbo den, zoodat het doel, dat de Nederlandsche Werkgemeenschap volgens de verklaringen van verdachte zou beoogen, hem zeker niet zou kunnen bevrijden. Bovendien is het verweer van verdach te nog in strijd met den inhoud der cir culaire, waaruit duidelijk het liefdadig kr rakter der Werkgemeenschap bleek. Wel heeft dr. Hermanides ter terechtzitting verklaard, dat de Duitsche autoriteiten hem, toen de verordening was afgekon digd, hebben verklaard, dat de Neder landsche Werkgemeenschap haar gang kon blijven gaan. Wat hier ook van zij - al dus de kantorechter de Nederlandsche rechter heeft de verordening zelfstandig toe te passen. Wat de strafmaat aangaat, heeft de kan tonrechter overwogen, dat de Nederland sche Werkgemeenschap in haar vroegere gedaante thans heeft opgehouden te bestaan op grond waarvan hij termen aanwezig achtte, een geldt oete op te leggen. (Ge- eischt was een maand hechtenis). Dr. Ver viers werd mitsdien veroordeeld tot een geldboete van 750 gulden, subsidiair twee maanden hechtenis. LEIDEN: Geslaagd: candidaatsexamen Geneeskunde: A. M. van Schelle, Wassenaar, E. Odé, Delft, M. J. v. d. Vooren, Den Haag, L. E. M. Hack, Groenekan; de heeren: G. J. Sas, Bergen op Zoom, P. Kleinepier, Schevenin- gen, H. v. d. Loo, Rotterdam, W. E. Post- ma, Rotterdam, J. A. Hermans, Delft, H. F. C. Strieker, Rotterdam, J. A. I. van Prooije, Rotterdam, E. E. Denekamp,.. Den Haag, M. C. van Gemeren, Boskoop, J. Z. van Hoorn, Den Haag, H. W. Stenvers, Den Haag, H. F. Eibers, Vucht, J. G. Hey- koop, Boskoop, C. W. A. v. d. Dool, K o u d e k e r k a. d. R ij n, U. C. Fagginger Auer, Middelburg, D. M. Plate, Delden, J. K. Schönfeld, Den Haag; candidaatsexamen Rechten: mej. R. Binnenland Het uur der eindbeslissing Men zendt ons de volgende publicatie: Het uur der eindbeslissing voor Europa is gekomen. Liberalisten, Marxisten, Bolsje wisten en Plutokraten waren steeds fel ge kant tegen de nationaal-socialistische revo lutie van 1933. De Führer heeft zijn leger en de legers van Finland en Roemenië tot den strijd te gen de Joodsche wereldmachten in het Oosten, tegen dc U.D.S.S.R. opgeroepen. Duitschland strijd niet voor een imperialis tisch oorlogsdoel, maar voor het behoud van de Europeesche beschaving. Toen Finland door het roode leger werd overvallen, hebben de Westelijke staten met geld en goede woorden getracht, Fin land bij te staan. De Führer heeft echter dat leger gevormd, hetwelk de vrijheid voor Finland in goede kameraadschap met de strijders voor vrijheid van den veld maarschalk Mannerheim herwinnen zal. Wat nu! Hierop zal de door den Führer geroe pen Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, Rijksminister Seyss- Inquart, in Amsterdam op het ijsclubterrein bij het Museumplein op Vrijdag 27 Juni 1941, 's avonds 20 uur, antwoorden. Komt allen. Joden hebben geen toegang. Toegang vrij. Opening terrein 18.30 uur. Begin der manifestatie 20 uur (precies), einde circa 21.30 uur. BENOEMING VAN PROCUREURS GENERAALS. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied rijksminister Seyss- Lnquart, heeft de opdracht verstrekt aan den substituut-officier Dubois te 's-Her- togenbosch, tot het voorloopig waarnemen der zaken van den procuerur-generaal te 's-Hertogenbosch, ingetrokken. Hij benoemde op grond van par. 1 van zijn verordening 108/40 (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) mr. van Leeuwen, advocaat te Alkmaar, tot procureur-generaal te 's-Hertogenbosch Voorts benoemde de rijkscommissaris voor de bezette Nederiandsche gebieden op grond van dezelfde bepalingen, de heeren mr. dr. J. van Genechten in Den Haag en mr. de Rijke in Arnhem, die belast waren met de voorloopige waarneming der zaken van den procureur-generaal, tot procureur- generaal. DANSVERBOD. Op grond der verordening van den Rijks commissaris n.m. 20/41 beveelt de com missaris-generaal voor de openbare veilig heid, S.S. Gruppenfuehrer, het volgende: 1) Tot nader order is het dansen in het openbaar verboden. Reeds verstrekte ver gunningen worden hiermede ongeldig. 2) Overtredingen worden volgens de des betreffende bepalingen van de verordening gestraft. Deze verordening treedt met de bekend making voor de radio en in de pers in werking. FRAUDE MET BONNEN, CHANTAGE EN BEROOVING. 1 Dezer dagen is vermeld, dat een drietal mannen een perceel aan de Pletterijkade te Den Haag binnendrong en den bewoner 2000.afnamen. Ze gaven voor, tot de politie te behooren. De beroofde, een 45-jarige monteur, deed te bevoegder plaatse aangifte. De centrale opsporingsdienst stond aanvankelijk voor een raadsel, dat weldra een combinatie van raadselen werd. Vreemd was het, dat een eenvoudige monteur een paar duizend gulden in huis had en er een auto op na hield, zoo keu rig geinstalleerd was met nieuw meubi lair en in een der 'kamers een nieuwe piano van 1350.had staan. Ook de houding van den bewoner, diens vrouw en twee zoons van 17 en 15 jaar scheen zonderling. Van verschillende zijden kreeg de poli tie aanwijzingen, dat er iets niet in den haak was. En zoo vond de recherche aan leiding, verhand te zoeken tusschen het aanwezig zijn van het weelderige meubi- iair e. a. en het feit, dat de 17-jarige zoon op een Rijksdistributiekantoor was werk zaam geweest, vaar wel eens bonnen kon den zijn ontvreemd. De knaap was op dat bureau op 1 Juni ontslagen wegens een feit van huishoudelijken aard. De jongen werd aangehouden en aan een scherp verhoor onderworpen. Na geruimen tijd ontkend te hebben, gaf hij ten slotte toe, op zijn distributiekantoor duizenden tonnen te hebben gestolen, welke voor ver nietiging gereed moesten worden gemaakt. Hij had de bonnen aan zijn vader gege ven. Het geheele gezin wist trouwens van deze diefstallen af. Het is in zijn geheel naar het bureau gebracht. Daar bleek, dat allen hadden medegewerkt om de bonnen van de opplalcvellen af te weeken en zoo netjes mogelijk in den ouden toestand te herstellen. De vader heeft de bonnen verkocht, steeds aan een en hetzelfde adres, vanwaar' ze weer in handen geraakten van andere afnemers. Het gezin heeft in totaal onge veer 10.000,aan de bonnen verdiend, en had dus de beschikking over veel geld. Bij huiszoeking vond de recherche nog 800.—. Het onderzoek ging toen in de richting van de afnemers. Twee hunner zijn reeds gearresteerd. De recherche'heeft inmiddels beslag ge legd op ?1 het nieuwe meubilair. Vader en zoon zijn opgesloten en voor den Officier van Justitie geleid. De echtgenoote en de jongste zoon zijn op vrije voeten gelaten. Het drama heeft echter niet één, doch meer acten. Daar de zoon 1 Juni ontslagen was, was Swart, Rotterdam; -doctoraal-examen Rechten: mej. M. C. A. P. 1' Ortye. Eindhoven, de heer H. R. Wege- rif, Den Haag; candidaatsexamen Wis en Natuurkunde letter F: de heer D. J. Korteweg, Alkmaar; doctoraal-examen klassieke taal- en let terkunde de heer K. H. Kamp, Den Haag. NIJMEGEN: Candidaatsexamen klassieke lteitteren A. H. Meertens, Maastricht. NEDERLANDSCHE BANK. Het wissel-disconto en het promes sen-disconto van de Nederlandsche Bank N.V. zijn met ingang van 27 Juni 1941 beide met een half procent ver laagd. De andere rentetarieven zijn on veranderd gebleven. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 27 Juni haar rentetarieven verlaagd^ in zooverre het wisseldisconto en het pro messen-disconto beide met een half pro- oent nahr beneden gaan. Sedert 28 Aug. 1939 bedroeg het wisseldisconto 3 procent en het promesse-disconto 314 procent, zoo dat deze tarieven thans respectievelijk worden gebracht op 2]/< procent en 3 pro cent. De tarieven voor de beleening op ef fecten, voor voorschotten in rekening cou rant en beleening op goederen blijven dus onveranderd 3)4 procent. Deze maatregel van de Nederlandsche Bank behoeft, gezien de verhoudingen op de open geldmarkt, geen verwondering te baren. Trouwens men verwachtte reeds eenigen tijd, dat onze centrale credietstel- ling zou besluiten tot een verlaging van de officieele discontotarieven. In de open markt vond de agent van het ministerie van financiën geen moeilijkheden met het plaatsen van schatkistpapier. Per 23 Mei j.l. werden de discontokoersen door den agent van dit ministerie dan ook verlaagd en aldus vastgesteld: Promessen: 3 maands 1 7/8 procent. 4 maands 1 15/16 provcent. 5 maands 2 procent. 6 maands 2 1/16 procent. 7 maands 2 1/8 procent. 8 maands 2 3/16 procent. 9 maands2 5/16 procent. 10 maands 2 7/16 procent. 11 maands 2 9/16 procent. 12 maands2 3/4 procent. Ondanks deze verlaging kon met het on derbrengen van schatxistpapier regelmatig worden doorgegaan en dit kan wel hieruit blijken, dat, terwijl volgens de opgavee van de kaspositie van het rijk per 23 Mei aan schatkistbiljetten en schatkistpromessen in totaal uitstond voor den bedrag van 1.461.256.000, het uitstaande bedrag aan kortloopend papier volgens de cijfers weer gevende de kaspositie van het Rijk per 23 Juni is gestegen tot 1.538.016.000. In een maand tijds is dus opnieuw voor f 77 mil- lioen aan schatkistbiljetten geplaatst. Wanneer hierbij in aanmerking wordt geno men, dat het rechtstreeks bij de Nederland sche Bank ondergebrachte schatkistpapier volgens de verkorte balans per 26 Mei van deze instelling 140.000.000 bedroeg en volgens de balans per 23 Juni 69.000.000, hetgeen dus een vermindering van bij de bank ondergebracht papier beteekent van 71.000.000 dan blijkt dat in de opeen markt in een maand tijds voor een kleine 150.000.000 aan schatkistpap'ier kan wor den ondergebracht, hetgeen op een groote ruimte aan middelen wijst. Waar de offi cieele tarieven van de Nederlandsche Bank aanmerkelijk hooger waren dan de in de open markt geldende tarieven behoefde het dus niet te verbazen, dat de Nederlandsche Bank tot een verlaging van haar disconto- koersen overgaat. de -wild stroomende bron der bonnen op gedroogd. Doch eenige afnemers van het bedoelde adres vermoedden wel, waar die bron te zoeken was. Zij begaven zich er heen en pleegden de bovenvermelde chan tage, in de verwachting, dat hun slachtof fer toch geen opgave bij de politie dufde doen. Doch deze durfde dit wel en meende, daardoor zijn bedreigers te intimideeren. En de politie zou bovendien op een valsch spoor zijn geleid. Hij had trouwens zoo heeft de monteur verklaard de bedoe ling om, als de politie met de daders der bedreiging kwam, hen niet te kennen. De recherche drong verder aan, om bij zonderheden te vernemen. Ten slotte her kende de monteur uit een der foto's van het politie-archief een 42-jarigen man, ze-> keren A. L., als een zijner belagers. En nu komt de derde acte van van het drama. Den Zondag tevoren had L. met een kameraad een reisje gemaakt per blauwe tram naar Leiden. Toevallig had ook met zijn gezin in die tram gezeten een der rechercheurs, die den monteur verhoorden, wier aanhouding werd gezocht, van een in braak in een der randgemeenten van 's Gravenhage. Hij had hen aangehouden en in het Leidsche politiebureau afgeleverd. Ze zijn den volgenden dag te 's-Gravenhage in het huis van bewaring opgeborgen. L. was dus dadelijk ter beschikking van den rechercheur, die den monteur aan den tand voelde. Hij had hem maar uit het huis van bewaring te halen. Vader en de beide zoons hebben L. her kend als een der drie aanranders. Het onderzoek duurt voort. JONGEN UIT DEN TREIN GEVALLEN. Waarschijnlijk doordat hij met zijn hand op de sluiting van de deur van het voor- ibalcon leunde, waardoor deze plotseling opensloeg, is vanochtend de' negenjarigen scholier H. van Essen uit Maassluis tus schen Vlaardmgen en Maassluis, even voor de Boonersluis, uit den tréin gevallen. Na dat een passagier door middel van de nood rem den trein, die een snelheid had van 80 tot 100 km., tot stilstand had gébracht, trof men den jongen met een gapende hoofdwonde aan. Dr. de W. uit Maassluis verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Vlaardingen werd overge bracht. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Gistermiddag heeft een hevig onweer gewoed te Horn bij Roermond. De 25-ja- rige timmerman M. Hengelen, werkzaam aan den bouw van een huis, werd door den bliksem getroffen en was onmiddellijk dood Twee andere arbeiders geraakten buiten kennis, doch konden weldra ongedeerd huiswaarts gaan. BOERDERIJBRAND TE UDENHOUT Tiidens het hevige onweer, dat zich gis teren boven Brabant ontlastte, werd een boerderij in den Berkhoek te Udenhout ge troffen. Deze boerderij was eigendom van den landbouwer W. van Roessel en werd bewoond door het arbeidersgezin van W. LEIDEN. Geboren: Leendert z. van L. Neute boom en J. C. v. Leeuwen Petronella Antoinetta Maria d .van G. H. Krekelaar en A. v. Dam Jacobus Petrus Maria z. van J. Rijke en C. G. van der Meij Cor- nelis z. van J. de la Rie en P. Robijn. Ondertrouwd: H. v. Winkel jm. 25 j. en J. M. Tegelaar jd. 22 j. Getrouwd: J. W. Claassen wdn. en E. M. Groenendijk wed. V. H. v. Dissel 1 i. en C. M. v. Lieshout jd. J. Keijzer en E. J. W. Zeegers jd. W. F. Kriek jm. en J, M. Verboom jd. H. v. Leeu wen jm. en W. M. Serlie jd. J. v. Leeu wen jm. en J. v. d. Burg jd. F. G. Post im. en J. C. Witsenburg jd. J. Seriier im. en J. Pikaar jd. C. Trouwee jm. en H. J. Flippo jd. A. Wendt wedn. en E. J. v. Rossum jd. B. D. de Wit jm. en C. P. l'Amie jd. C. Zierikzee jm. en C. M. v. Kalkeren jd. C. M. Heemskerk jm. en J. Ket jd. F. F. L. Wezenaar jm. en J. M .Lunenburg jd. J. Sparreboom jm. en J. v. d. Tuin jd. J. W. Kaspers jm. en A. G. v. d. Wiel jd. Overleden: J. M. C. Lau vr. 69 j. W. M. Lambooy vr. 85 j. Kasteleyn. In zeer korten tijd stond de boerderij met stallen in lichter laaie en brandde tot den grond af. De geheele inboedel van de inwoners, alsmede de landbouwwerktuigen van den eigenaar van Roessel, benevens eenig kleinvee werden een prooi der vlam men. De op eenigen afstand gelegen schuur bleef gespaard. Bollenland HET ITALIAANSCHE W EERM ACHTSBERICHT. ROME. 26 Juni. (Stefanl). Hat 396ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: ft In den afgeloopen nacht zijn de vlieg velden van Malta gebombardeerd. Tijdens luchtgevechten tusschen onze jagers en vijandelijke jagers boven het eiland zijn twqe Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Onze jagers hebben een afdeeling vijande lijke bommenwerpers ontmoet en een Blen heim neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen vijandelijke schepen die ten Noorden van Marsaloech (ten Oos ten van Tobroek) voeren, aangevallen. Britsche vliegtuigen hebben Benghazi ge bombardeerd. In Oost-Afrika heeft de vijand twee mas sale aanvallen op ons garnizoen te Debra Tabor gedaan: beide aanvallen werden snel afgeslagen. In het Westen van Galla en Sidamo is de vijandelijke druk door onze doeltreffende tegenaanvallen verminderd. DUITSCHE TROEPEN IN BALTISCH GEBIED. BERLIJN, 26 Juni. (D. N. B.). Over slechte, stoffige wegen zijn Duitsche troe pen, naar aan het D. N. B. gemeld wordt, tot het vroeger door de Sovjets bezette Baltische gebied doorgedrongen. Door de bevolking met verbazing aangekeken, trek ken zij steden en dorpen binnen. Terwijl de eerste ^boerenhoeven langs de grens kennelijk geevacueerd zijn, stonden eenige kilometers daarachter boeren, werklieden en visschers voor hun huizen en gaven le vendig uiting aan hun blijdschap dat dc Sovjets verdwenen zijn. LUCHTWAPEN EN DUIKBOOT IN ACTIE BERLIJN, 26 Juni. (D. N. B.). Het Duit sche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht met goed resultaat de havenwerken cn belangrijke miliatire doelen in het stad- gebied van Southampton gebombardeerd, waarbij talrijke branden konden worden waargenomen. Een Vickers Wellington en een vliegtuig van onbekend type werden door nacht jagers neergeschoten. In totaal werden sinds gistermiddag 28 vijandelijke toestellen neergehaald. Duitsch duikbooten, die met groot suc ces de laatste dagen in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan opereeren, hebben acht Britsche koopvaardijschepen met tezamen 48.000 brt. deel uitmakende van een krachtig beschermd Britsch con- vooi, tot zinken gebracht. Door het lucht wapen werd in den nacht van 25 op 26- Juni, een koopvaardijschip van 1500 brt. be- hoorende tot een convooi, ten Noord-Oosten van Great Yarmouth, door voltreffers tbt zinken gebracht. ZWARE VERHEZEN VOOR SOVJET- VLIEGEjlS. BERLIJN, 26 Juni (DNB). Pogingen van de Sovjets om het rijksgebied] en het ge bied van Gouvernement Generaal binnen te vliegen, werden met zeer gevoelige ver liezen voor den aanvallers verijdeld. Duit sche jagers en luchtdoelartillerie haalden de meeste aanvallers omlaag en dwongen de overige machines om terug te keeren. LEIDEN, 25 Juni. Groentenveiling. Per 100 kg.: rabarber 6.—, peen 1220, an dijvie 413, sla aardbeien 4050, snijboonen 5257,.stamboonen 4353, doperwten 25, peulen 2025, postelein t 6—15, spinazie 4—20, tomaten A, B, C.4 en CC 34; per 100 stuks: komkommers 5.2016.bloemkool f 312, salade 0.603.per 100 bos: kroten 2.60 4.20, pieterselie 3.404.60, radijs f 1.20 —4.10, selderie 3.10—4.40, uien f 0.40 —5.10, peen 511. DELFT, 26 Juni. Vee. Aanvoer: 260 run deren, 4 graskalveren, 79 nuchtere kalve ren, 107 magere varkens, 487 biggen, 216 weidelammeren, 17 geiten of bokken. Prij zen: kalfkoeien 250525. varekoeien 175325, magere varkens f 1646, biggen f 1024, weidelammeren 2230, Handel stroef. Boter. Gewogen 1/8 en 1/16 vaten bo ter, wegende totaal 70 kg. Prijs per kg. 1.75. Handel vlug. WOERDEN, 25 Juni. Kaas. Aanvoer 233 partijen kaas met rijksmerk le kwal. 41 41.50, 2e kwaL 3940 per 50 kg. Han del vlug.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3