Se hennen, die 11 noodig heeft! DONDERDAG 26 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Weerbericht ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 10.06 uur Donderdagavond. Zon op 5.19 uur Vrijdagmorgen. MAANSTANDEN. 26 Juni: De maan komt Donderdagmor gen om 7.16 uur op en gaat Donderdag avond om 10.50 uur onder. 27 Juni: De maan komt Vrijdagochtend om 8.19 uur op en gaat Vrijdagavond om 11.27 uur onder. 28 Juni: De maan komt Zaterdagmorgen om" 9.27 uur op en gaat Zaterdagavond om 11.56 uur onder. 29 Juni: De maan komt Zondagmorgen om 10.36 uur op en gaat Maandagnacht om om 0.25 uur onder. 30 Juni: De maan komt Maandagmorgen om 11.50 uur op en gaat Dinsdagnacht om 0.53 uur onder. 1 Juli: De maan komt Dinsdag 1.03 uur op en gaat Woensdagnacht om 1.18 uur onder. 2 Juli: De maan komt Woensdag 14.18 uur op en gaat Donderdagnacht 1.46 uur omder. 3 Juli: De maan komt Donderdag 15.35 uur op en gaat Zondagnacht om 2,16 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 24 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 23 gr. C. 3IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO. 0 Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 10.06 uur ZONSOPKOMST 5.19 uur Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. _3'IC3 llOfl C3II CD IIOII Oil CD II OHO" DE SLUITING VAN DE N.S.B. De persdienst van de N.S.B. meldt: Aangezien de mededeeling in „Volk en Vaderland"' van 20 Juni 1941 over de slui ting der N.S.B. algemeen foutief in de bla den werd overgenomen, volgt hieronder een rechtzetting: Met ingang van Zaterdag 19 Juli a.s. wordt de N.S.B. tot nader order voor toe treding van nieuwe leden gesloten, terwijl met ingang van dienzelfden datum de ge legenheid opengesteld wordt als sympa- thiseerende ingeschreven te worden. Uit' de rijen dezer sympathiseerenden zullen dan te zijner tijd diegenen als lid der be weging toegelaten worden, die daarom vragen en daartoe geschikt worden geoor deeld. Het doel van deze maatregel is, om te voorkomen, dat de beweging door een massa-toeloop zou ontaarden, daar de N. S. B. vóór alles een corps strijders dient te zijn. DE REGEERINGSCOMMISSARIS TE ZAANDAM BENOEMT DRIE WETHOUDERS. De regeeringsoommissaris heeft tot wet houder van. de gemeente Zaandam benoemd de heeren D. Out, J. B. Udenberg, en ir. A. v. d. Stok. De heeren Out zoo we* als IJdeniberg, bei den van beroep aannemer en géboren Zaandammers, zijn geen lid van een of an dere politieke partij. De heer ir, v. d. Stok, géboren te Leiden, heeft aan de technische hooge school te Delft gestudeerd. Hij vol tooide zijn studies aan de Technische Hoch- schule te Dresden. De heer v. d. Stok is directeur van een technisch installatiebe drijf te Zaandam en eveneens directeur van een dochteronderneming dezer N.V. te Haarlem en is sinds 1933 lid van de N.S.B. Burgemeester. Bij besluit van den secret ar is-generaal van het Dep. van Binnenlandsche Zaken is mr. M. Ch. O. R. M. Magnée tot burgemees ter van de gemeenten Bergeijk en Luijk- gestel benoemd. Rechterlijke macht. Bij besluit van den secretaris-generaal van "het Departement van Justitie is be noemd: tot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam: mr. J. C. Donker, thans ambtenaar van het O. M. bij de kan tongerechten in het arrondissement Haar lem; tot ambtenaar van het O. M. bij de kan tongerechten in het arrondissement Haar lem: mr. G. W. F. van dér Valk Bouman, thans ambtenaar van het O. M. bij de kan tongerechten in het arrondissement Am sterdam; tot ambtenaar van het O. M. bij de kan tongerecht in het arrondissement Gronin gen: mr. J. C. Louet Feisser, thans waar nemend ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement Utrecht; tot ambtenaar van het O.M. bij de kan tongerechten in het arrondissement 's-Gra- venhage: jhr. mr. N. Witsen Elias, thans waarnemend ambtenaar van het O.M. ibij de kantongerechten in genoemd arrondis sement; tot ambtenaar van het O.M. bij de kan tongerechten in het arrondissement Leeu warden: j'hr. mr. Th. van den Bosch, thans waarnemend ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten in het arrondissement Arnhem; tot ambtenaar van het O.M. bij de kan tongerechten in het arrondissement Alme lo: mr. W. L. de Walle, thans waarnemend ambtenaar van het O.M. bij de kantonge rechten in genoemd arrondissement. 23 07 19 20 19 20 56 22 20 46 68,78 37 99 57 43 55 44 45 54 K 35 Brood of gebak Aardappelen iBloemkaart) Meel, brood enz. (Boterkaart) boter, (vetkaart) boter Vleesch en Vleeschwaren Koffiesurr. Thee Peulvruchten Maïzena enz. Havermout enz. Macaroni enz. HOEVEELHEID 16 Juni13 Juli. 23 Juni6 Juli 24 Juni1 Juli. 23 Juni20 Juli 1629 Juni (13 Juli) Bon 67, 77 nog tot en met 29 Juni. 2329 Juni 23 Juni6 Juli 23 Juni6 Juli. 16 Juni—13 Juli 16 Juni—10 Aug. 16 Juni10 Aug. 16 Juni—10 Aug. 16 Juni10 Aug. 1 Mei31 Aug. 1 Juni29 Juni 16 Juni10 Aug. 200 gram brood, 2 rantsoenen ge- 2 Kg. (kinderen beneden 4 jaar 1 kg.). 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 250 gram boter 250 gram boter (met reductie) 50 gram vleesch, half rantsoen vleeschwaren. 250 grain koffie-surrogaat cf 40 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. 1 «i 1 ei 100 gram (op 2 bonnen 1 pakje) 50 grain scheerzeep 150 gram toiletzeep, 120 gram huis houdzeep, enz. voor de keuken 2 liter BRANDSTOFFEN: 01, 02, 03 (haarden en kachels J), 01, 02, 03, 04 (haarden én kachels K), 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10 en 11 (centrale verwarming I) één een heid vaste brandstoffen. 05, 06, 07 (haarden en kachels J), 05, 06, 07, en 08 (haarden en kachels K) 195 kg. persturf (300 stuks) of 200 kg. baggerturf (450 stuks) of 275 kg. Peelturf of 200 kg. uVerige soorten turf. Op deze bonnen kan later een andere brandstof worden gekocht. Deze bonnen zijn geldig van 24 Juni tot 31 December. 09" Men knippe deze lijst uit, om ze steeds te kunnen raadplegen WARMTE GEEFT SOMS ZURE MELK NAGERECHTEN VAN ZURE MELK PRODUCTEN ZIJN SMAKELIJK EN VOEDZAAM Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Er wordt in den laatsten tijd zeer veel over yoghurt, karnemelk en kwrrk gespro ken. Deze producten zijn geenszins uitvin dingen van dezen tijd. Al in de vroege oud heid werden zij gebruikt. In andere landen worden zure dranken als door de natuur geschonken voedings- en geneesmiddelen .beschouwd. Zoo drinkt men in de Kaukasuslanden de Kefirmelk, in het Russische steppengebied de kurmijs en de hooge ouderdom der Bul garen wordt aan het veelvuldig gebruik van yoghurt toegeschreven. Het eiwit en de kalk-, fosfor- en ijzer- zouten, die onze melk zoo waardevol ma ken, zijn ook in karnemeik, kwark en yoghurt aanwezig. Yoghurt en kwark (vooral ingedikte yoghurt en zelf bereide kwark) bevatten bovendien nog melkvet en de daarin opgeloste vitaminen. De karnemelk is een bijproduct van de boterbereiding. Het is een frissche en licht verteerbare drank, dien men goed bij ont bijt of koffietafel geven kan. Op warme da gen lescht zij uitstekend den dorst. Nu het fruit niet overvloedig te krijgen is en de melk en de meeste puddingspoeders ge rantsoeneerd zijn,, kan men van karnemelk smakelijke nagerechten maken. Zoo is kar- nemelk-pudding met custardsaus een wei nig bewerkelijk toetje. Karnemelkpudding Voor de karnemelkpudding (voor vier personen) heeft men y* liter karnemelk, 175 gr. suiker en 18 gr. gelatine (waarvan 1 blaadje rood) noodig. Men lost de suiker en de geweekte gelatine in wat warm water op en giet de iets afgekoelde vloeistof bij de karnemelk. Vervolgens doet men de massa in een met koud water omgespoelden vorm, die daarna op een koele plaats gezet moet worden. De pudding kan vlak voor het gebruik gekeerd worden. Hangop Niet minder smakelijk en gezond is de hangop met wat suiker en kaneel, beschui ten of versche vruchten. Men zet een ver giet in een diepe kom, spreidt langs den binnenkant een vochtigen, schoonen doek uit en giet drie liter karnemelk (voor vier personen) in den doek. Het dunne water achtige vocht loopt door den doek heen. Het dikke gedeelte, de hangop, blijft ach ter. Het gerecht is vlugger klaar te maken, wanneer men de hangop af en toe met een lepel in de daarvoor bestemde schaal schept. In het uitgelekte vocht kan men gort, rijst of havermout koken. Voegt men wat taptemelkpoeder aan dit gerecht toe, dan bevat het gerecht in goedkooper vorm alle bestanddeelen van karnemelksche pap. Yoghurt Zoo kan men eveneens yoghurt, een bij product, dat men bij den melkboer krijgen kan, met wat suiker, beschuiten en versche vruchten, jam of vruchtenmoes geven. Kwark Ook van de kwark kan men heerlijke en voedzame gerechten bereiden. De kwark heeft een zwak zuren smaak (de zelf bereide kwark is nauwelijks zuur te noemen) en is bij'vele melkinrichtingen te verkrijgen. Het is gestremde melk, dus eigenlijk een soort kaas, dié nog niet gerijpt is en nog niet veel smaak heeft. Voor vier personen heeft men j/2 kg. (twee bekers) kwark noodig, welke met vijf lepels jam, met vruchtenmoes van Yi kg. vruchten of met 2H dl. bessensap en basterdsuiker tot een schuimige massa ge klopt kan worden. Het is voordeelig zelf kwark te maken, wanneer het melkrantsoen het ten minste toelaat. Vi Kg. kwark kan men bereiden uit een liter melk en M liter karnemelk, door de melk te koken, wat af te koelen, de "kar nemelk toe te voegen en het mengsel lauw te houden (b.v. in een teiltje met warm wa ter). Wanneer de melk flink gestremd is (in een uur) kan men de massa in een vochtigen doek, die op een vergiet gelegd is, gieten en op dezelfde wijze als hangop behandelen. roestvlekken in de doek komen!) en over de deksel vouwen we de punten van de doek. Gieten we 's avonds de karnemelk in de doek, dan is de volgende morgen het vocht er uitgelekt en kunnen we de „hang op" uit de doek scheppen. Een H liter kar nemelk levert zooveel hangop, dat we er voor 2 dagen slasaus aan hebben. Ook yoghurt kan als slasaus gebruikt worden. Het resultaat is werkelijk zoo goed, dat het een proefneming meer dan waard is. Waar kwark te krijgen is, kunnen we deze met een scheutje melk verdund in plaats van hangop of yoghurt gebruiken. Extra lekker kunnen we de yoghurt-, hangop- of karnemelksaus maken, door er een klein scheutje olie of fabriekmatig be reide slasaus door te doen als we hier van toevallig wat in huis hebben. Hebben we dit niet, dan passen we bijvoorbeeld het volgende recept toe: Sla (zonder olie) voor 4 personen: 2 kroppen sla, hangop van een kwart liter karnemelk, óf 4 eetlepels yoghurt, óf 4 eetlepels karnemelk, 1 uitje of preitje, wat mosterd, zout, eventueel een ei. Maak de sla schoon, maar gooi vooral niet meer. weg dan noodig is. Verwijder slechts de nerven van de buitenste blade ren, de rest kan best meegegeten worden. Wasch de sla eenige malen in ruim water en slinger ze daarna buiten droog in een doek. Snipper het uitje of preitje en doe het bij de sla in de slakom. Klop de hangop, de yoghurt of de karnemelk glad met 2 vorken of met een garde; voeg er wat^zout en mos terd aan toe en eventueel een eidooier (desgewenscht ook wat azijn of citroensap). Giet het slasausje over de sla en dien deze op. ALIDA HENSBROEK—REIDING. ZOMERTIJD SLATIJD Sla kan ook zonder olie smakelijk worden toebereid. Hoewel reeds eenigen tijd sla te kry'gen is, moet de echte slatijd nog aanbreken, want sla en zomerweer behooren toch eigenlijk onafscheidelijk bij elkaar. Wellicht zijn er huisvrouwen, die meenen, dat zij dit jaar niet geregeld sla kunnen geven, omdat zij geen olie genoeg hebben om ze als vanouds mee klaar te maken. De slasausen, die verschillende fabrieken ma ken, zouden haar natuurlijk kunnen hel pen, maar deze zullen velen te kostbaar zijn. Gelukkig zijn er nog andere mogelijk heden, die ook zonder bonnen bereikbaar zjjn. De eenvoudigste manier om sla aan te maken, is wel de toevoeging van een scheutje karnemelk. Voor den smaak heb ben we verder het gebruikelijk, uitje, wat zout en misschien mosterd en azijn of ci troensap noodig maar karnemelk moet toch de sla eenigszins zacht maken. Een beter resultaat wordt verkregen met hangop of met yoghurt. De hangop berei den we uit karnemelk, op de volgende wijze: in een vergiet spreiden we een uit gespoeld, schoon servet uit (of een andere witte doek, die niet te los geweven is). Het vergiet zetten we op een pan of een emmer en dan schenken we de karnemelk in de doek. Het geheel dekken we af met een bord of een deksel (maar dan een, waarvan de rand gaaf is, zoodat er geen Agenda. LEIDEN. VERGADERINGEN, UITVOERINGEN. Vrijdag Zaterdag Zondag: Stadsge hoorzaal, Snip en Snap-revue: „Dat is wat voor U", 7.30 uur. Apotheken. De avond-, nacht- en 2k>ndagsdienst der apotheken'te Leiden wordt van Zaterdag 21 Juni 20 uur tot Zaterdag 28 Juni 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Ra penburg 9, Tel. 24807, en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. VAN M'N BOEKENTAFËL ONZE TUINKRUIDEN. Nu de uit het buitenland ingevoerde spe cerijen schaars zijn, dient de aandacht meer op onze inheemsche kruiden gevestigd te worden. Evenals de specerijen maken zij de spij zen aantrekkelijk door hun aromatische oliën. Zij werken niet prikkelend en heb ben een gunstige invloed op de gezond heid. De verschillende kruiden zijn in de stad moeilijk te krijgen. Doch zij, dit in het be zit zijn van een tuin, een balkon of een zonnige kamer, kunnen er heel goed zelf een kleine kweekerij op na houden, daar de meeste kruiden gemakkelijk in gewone utingrond, in bakken of in potten te kwee ken zijn. Het is gemakkelijk altijd kruiden bij de hand te hebben. Daar de versche kruiden de meeste geur en smaak bezitten, komt het de er mee toebereide spijzen z,eer ten goede, indien de kruiden vlak voor het gebruik geplukt kunnen worden. In allerlei gerechten zijn kruiden te ver werken. Doordat de keuze ruim is en er talrijke combinaties van zijn te maken, is er ook afwisseling in de smaak van een gerecht te brengen. Door het gebruik van peterselie wordt niet alleen de smaak van het gerecht ver hoogd, maar ook de voedingswaarde, daar peterselie zeer rijk aan ijzerzouten en vi taminen is. Door koken verliezen de kruiden geheel of gedeeltelijk hun smaak, daarom moeten zij vlak voor het opdoen aan de spijzen worden toegevoegd. Alleen basilicum, boonenkruid, thijm en venkel kunnen zon der bezwaar met de spijzen meegekookt worden. Eenige voorbeelden van gerechten, waarin kruiden verwerkt zijn: De geurige soepen van basilicum, kervel of dille; de peterselie- en kervelsaus, die aan menig gerecht, zooals gekookte visch, gekookt vleesch, aardappelen en ma caroni meer smaak geven; de basilicumsaus of de saus van boonenkruid met witte of bruine boo- nen; de ieder welbekende marinade van azijn, pimpernel, thijm, dragon, prei en selderij, waarin het vleesch eenige dagen kan bewaard worden; De in kruidenbouillon gekookte zoetwatervisch; de nu zooveel gegeten sla, die met al lerlei kruiden-variaties bereid kan wor den, b.v. kropsla met bieslook, komkom mersla met venkel of dragon, tomatensla met dille; de boterhambelegsels, als terre- kers, waaraan wat citroen of azijn en sui ker toegevoegd is of wrongel (kwark) met fijngesneden peterselie, selderij, kervel of dragon met wat zout en citroensap; de van ouds bekende inmaak met dra gon, venkel, pimpernel en andere kruiden. Door de kruiden te drogen of er krui- den-azijn van te trekken kan men er ook 's winters nog van genieten. Een bekend gerecht is de k r u i d m o e s, die in sommige streken v?n ons land in verschillende variaties gegeten wordt. Het recept hiervan is als volgt (gerekend voor 4 pers. of man, vrouw en 3 of 4 kinderen): Een liter karnemelk, zout, 100 gr. gort, wat pepermunt, venk.l, thijm, zuring, ker vel, pimpernel, marjolijn en desgewenscht bladeren van zwarte bessen. De gort een nacht laten weeken met 2 d.L. water. Daarna met de karnemelk in ca. 2 uur gaar koken. Voor het opdoen de fijn gesneden bladeren en het zout toe voegen. Het kruidmoes kan ook met stroop gebruikt 'worden. De N.Z.H.T.M. 60 jaar. Uit gave der N.V. Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Mij. Eenige dagen geleden bestond de „blauw© tram", de tram der Noord-Zuid-Holland- sche. aldus genaamd om onderscheid te ma ken met de „gele tram" der H.T.M., zes tig jaar. Dit feit is zonder veel uiterlijk ver toon voorbijgegaan, wijl de omstandighe den een grootsche feestviering niet gedoog den. In een fraai geillustreerd boekje heeft de Maatschappij evenwel deze 60 jaren vast gelegd en daarin het ontstaan, de groei en de beteekenis der tram voor het verkeer geschetst. In een overzichtelijk artikel wordt aller eerst geschetst hoe de tegenwoordige N.Z. H.T.M. werd opgebouwd uit verschillende kleinere en grootere lijnen, waarvan die van Leiden naar Haarlem de stamlijn vormt. Merkwaardig genoeg is deze stoomlijn pas het laatst geëlectrificeerd, zoodat zij den ouden naam der stoomtram tal van jaren heeft hooggehouden. In een tweede artikel wordt beschreven hoe men er per „Noord-Zuid" op uit kan. Daarbij wordt een toerrit gemaakt door het heele gebied der N.Z.H.T.M., waarbij nage noeg alle plaatsen, die tenminste maar eeni ge beteekenis hebben, met een bezoek wor den vereerd en waarbij de voornaamste be zienswaardigheden onder de loupe wer den genomen. Als we dan nog vermelden, dat het ge heel fraai verlucht is met tal van foto's en het geheel is gedrukt op uitstekend kunst drukpapier. dan is dit voldoende bewijs om te weten, dat de uitgave uitstekend ver zorgd is en bij velen in den smaak zal vallen. STADSNIEUWS TRIDUÜM PAROCHIE HAAGWEG. De geloovigen, die gisteravond de ope ningspredikatie van Pater Börromaeus de Greeve hebben aanhoord, volgden met ge spannen aandacht zijn magistrale behan deling van het* diep-ingrijpen de onderwerp: „Levens-ernst". D(eze eerste predikantie werd tot een on vergetelijke! Vanavond om halfnegen wordt het Tri duüm voortgezet. De leden worden verzocht hun boekje van de H. Familie mee te brengen. APOLOGETISCHE CURSUS VOOR JONGE MANNEN. De jongemannen vanaf 17 jaar, behoo- rend tot de parochie Haagweg, die zich heb ben opgegeven voor den cursus in de ge- loofsverdediging, worden morgen, Vrijdag avond, verwacht in het Jeugdhuis aan den Haagweg 26. waar om kwart voor negen de eerste les zal -worden gegeven. MUZIEK, ZANG EN DANSÜITVOERING „ZOMERKLANKEN" VAN „VREUGDjE EN ARBEID" Men schrijft ons: „De Werkgemeenschap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid", welke o.a. ten doel heeft den Nederlandschen arbeider na den dagelijkschen arbeid meer vreugde en ont spanning te brengen, organiseerde daartoe in de afgeloopen maanden voor leden en niet-leden N.V.V. een groot aantal voor stellingen in elk genre in verschillende plaatsen van ons land. Ditmaal wordt onder den titel „Zomer- klanken" een schitterend programma uitge voerd met muziek, zang en dans, hetwelk op waardige wijze voor dit seizoen het ont spanningswerk van „Vreugde en Arbeid" zal besluiten. Het bekencje radio-orkest van Gerard Lebon brengt vroolijke amuse mentsmuziek ten gehoore. Het zal worden bijgestaan door het optreden van de popu laire radio-humorist Bartoes, de dolkomi sche muzikale clown Fantasio, de vroolijke zangers Han en Black, het charmante accor- deonnistenpaar, de twee Pico's en het ele gante danspaar Alexandra en Norel. Op Zaterdag 5 Juli a.s. wordt dit pro gramma uitgevoerd, in de Stadsgehoorzaal te Leiden; aanvang*7.30 uur n.m. Zeer zeker zullen vele georganiseerde en ongeorganiseerde arbeiders met hun gezin deze voorstelling willen bijwonen, waar voor kaarten in voorverkoop bij de bekende adressen verkrijgbaar zijn". Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 4008. P. Brouwer, Noordwijksche Touringcaronderneming, Noordwijk Binnen, Voorstraat 130. Sleepe- rij en handel in hooi en stroo, tevens luxe autoverhuur en begrafenisonderneming enz. De begrafenisonderneming is overge gaan aan de R.K. Begrafenisonderenming St. Marius. 3367. C. van Rooden, Leiden, Lage Rijn dijk 98. Handel in kruidenierswaren. OverL eig.: C. van Rooden, Leiden, dd. 7 Juni 1941. 3005. Firma W. van den Wijngaard en Zonen, Leiden, Oranjegracht 71. Fabriek van banket, chocolade en suikerwerken. De bepalingen der vennootsohap ten aanzien van derden zijn gewijzigd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2