Weerbericht BINNENLAND STADS NIEUWS RECHTZAKEN WOENSDAG 25 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 10.06 uur Woensdagavond. Zon op 5.19 uur Donderdagmorgen. MAANSTANDEN. 25 Juni: De maan komt Woensdagmorgen om 6.19 uur op en gaat Woensdagavond om 10.10 uur onder. 26 Juni: De maan komt Donderdagmor- gën om 7.16 uur op en gaat Donderdag avond om 10.50 uur onder. 27 Juni: De maan komt Vrijdagochtend om 8.19 uur op en gaat Vrijdagavond om 11.27 uur onder. 28 Juni: De maan komt Zaterdagmorgen om 9.27 uur op en gaat Zaterdagavond om 11.56 uur onder. 29 Juni: De maan komt Zondagmorgen om 10.36 uur op en gaat Maandagnacht om om 0.25 uur onder. 30 Juni: De maan komt Maandagmorgen om 11.50 uur op en gaat Dinsdagnacht om 0.53 uur onder. 1 Juli: De maan komt Dinsdag 1.03 uur op en gaat Woensdagnacht om 1.18 uur onder. 2 Juli: De maan komt Woensdag 14.18 uur op en gaat Donderdagnacht 1.46 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: '„De Zijl" 23 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 22 gr. C. Q3IICDIIC3IIOIIOIIOIIOIICDIIOIICL 5 Verduisteringstijden 2 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst. E Deze tijden zijn voor hedenavond 0 w en morgenochtend: Q ZONSONDERGANG Q 10.06 uur y rj ZONSOPKOMST Q 5.19 uür Q Q Tusschen deze beide tijden dient n 0 er dus verduisterd te worden. "ÜblICDIICDIICDIICDIICDIICDIICDIICDIICzP VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND Britsche vliegtuigen hebben vannacht op verscheidene plaatsen in West-Duitschland Brisant- en brandbommen laten vallen, welke in verschillende gemeenten deels groote schade aan gebouwen en woon huizen veroorzaakten. Er ontstond geen schade aan bedrijven welke van beteeke- nis zijn voor de oorlogvoering. Onder de burgerbevolking ontstonden eenige ver liezen, waaromtrent op het oogenblik nog geen -volledige berichten beschikbaar zijn. Van het Oosten uit vlogen vijandelijke vliegtuigen in den afgeloopen nacht het Duitsche gebied niet binnen. AMERIKAANSCHE OORLOGS MATERIAAL NAAR DE ROODE ZEE Voor de handelscommissie van den Se naat hebben Amerikaansche reeders ver klaard, dat'deelen van hun vloten oorlogs materiaal naar de Roode Zee en naar Ran goon verschepen voor de Engelschen, voor de Gaullistische troepen en voor andere tegenstanders van de asmogendheden. De vertegenwoordiger van de American Ha waiian Line, Morrison, verklaarde, dat een groot aantal der 32 schepen van de onder neming oorlogsmateriaal voor havens aan de Roode Zee aan boord hadden. De ambte naar van de Waterman Steamship Line Herbulis zeide, dat vier schepen van de maatschappij met oorlogsmateriaal de ha vens van de Roode Zee en een schip Ran goon aanliepen. De vertegenwoordiger vSn de Luckenbach Line, Caldwell, gaf toe, dat drie schepen van de maatschappij havens aan de Roode Zee aandeden en dat drie andere schepen binnenkort in denzelfden dienst gesteld zouden worden. DE STRIJD II\ SYRIË Het officieele bericht óver den militairen toestand in Syrië legt er den nadruk op,- dat dè Fransche strijdkrachten haar tegen stand in alle sectoren van het front voort zetten. Aan de kust hebben Australische af- deelingen, om haar Oostelijke flank te dek ken, sedert verscheidene dagen aanvallen ondernomen bij Djezzin, die na verbitter de gevechten van man tegen man door de Fransche troepen zijn afgeslagen. Hetzelf de lot ondergingen de Britsche aanvallen op Merdsj-Ajoem. In het gebied van Da mascus werden aanvallen van den vijand tot staan gebracht. In de Syrisdhe woestijn hebben bij Pal myra formaties van het vreemdelingen legioen, kameelruiters en het luchtwapen in verbitterde gevechten de vanuit Irak oprukkende gemotoriseerde eenheden van den vijand eveneens tot stand gebracht. Sterke Britsche troepen hebben Maandag een vooruitgeschoven Fransche stelling, ten Westen van Dzjebel-Droes, aangevallen Op 23 Juni heeft het Britsche lucht wapen verschillende vliegvelden aange vallen en eenige toestellen op den grond beschadigd. Bij de zich hierbij ontwikke lende luchtgevechten werden zes vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Fransche vliegtuigen keerden niet naar hun steunpunten terug. Dor een nieuwen luchtaanval op Beiroet werd materieele schade aan woonhuizen aangericht. In den nacht van 22 op 23 Juni is tijdens een zee gevecht ter hoogte van Beiroet een Britsch oorlogschip zwaar beschadigd. AARDBEVING IN TURKIJE Naar Radio-Ankara mededeelt, is gister ochtend om ongeveer 11.00 een aardbeving gevoeld, die tien seconden heeft geduurd. De aardbeving strekte zich over een buiten gewoon groot gebied uit. .HERDENKING VAN DE ENCYCLIEKEN „RERUM NOVARUM" EN „QUADRA- GESIMO ANNO" Te Maastricht Na de landelijke herdenking van het gouden en tienjarige jubileum van de pauselijke encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno te Utrecht, is Maandagavond ook een plechtige herden king gehouden te Maastricht. Hiervoor had zich uit. de verschillende Katholieke Standsorganisaties een comité gevormd, dat een plechtige zitting belegde, waarop prof. mr. C. P. M. Romme, oud-minister van Sociale Zaken, het woord heeft ge voerd. Niettegenstaande de groote hitte was de belangstelling uit de besturen van de Ka tholieke organisaties te Maastricht zeer groot. Geestelijke en gemeentelijke autori teiten van Maastricht waren eveneens aanwezig. De voorzitter van het herdenkingscomité, mr. dr. L. Regout, wees in een openings woord op de groote Sociale en economische beteekenis van de pauselijke encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno, welke hij monumenten van wijsheid en bezonken voorlichting noemde op het breede en moeilijke terrein der Sociale en Economische vraagstukken. Prof. Romme besprak' in de encyclieken vooral de Sociale leerstellingen ten aan zien van het pauperisme als massa-ver schijnsel, dat in ons land, dank zij een reeks wetten, waaraan ook de Katholieken meewerkten, gelukkig kon gekeerd wor den. De ellende van het proletariaat is echter nog niet tot een einde gebracht. Prof. Romme betoogde hierbij, dat men den arbeid als een koopwaar op de be- drijfsmarkt had beschouwd in plaats van als een menschverheffend goed. Hij spoorde aan tot. bestudeering en be leving van deze encyclieken, welke tot een groote verrijking naar geest en hart zullen leiden. De herdenkingsavond werd opgeluisterd door toepasselijke voordrachten van den heer Hub. Kamphoven en door eenige trio's en quintetten door de Maastrichtsche kamermuziekvereeniging. PRIJZEN VASTGESTELD VOOR ZEEP. In de „Staatscourant" van gisteren werd een beschikking gepubliceerd, welke ten aanzien van zeep nauwkeurige voorschrif ten bevat. In deze beschikking worden, zooals de gemachtigde voor de prijzen mede deelt, herziene maximumprijzen vast gesteld. Een stuk toiletzeep van 75 gram mag ten hoogste 12.5 cent kosten. Voor huishoudzeep mag men maximaal 13 cent per dubbel stuk (240 gram) betalen, voor eer enkel stuk 6.5 cent. Zachte zeep, welke door den fabrikant is verpakt in hoeveelheden van 1 kg. of minder, mag ten hoogste 38 cent per kg. kosten. Is de zeep onverpakt, dan is de prijs 34 cent per kg. De beschikking bevat eenige bepalingen, waarin de eischen worden vastgesteld, waaraan de samestelling moet voldoen. Zoo zal huishoudzeep 45 of 50 pet. vetzuren moeten bevatten, zachte zeep 30 of 36 pet. De vulstoffen, welke in de zeep worden verwerkt, moeten eveneens aan bepaalde eischen van kwaliteit voldoen. De beschikking verplicht den fabrikant zijn verkoopprijs zóó vast te stellen, dat voor grossier en winkelier procentueel de zelfde winstmarge overblijft als op 9 Mei 1940. Hetzelfde geldt voor den grossier met betrekking tot den winkelier. Waar z.g. marge-contracten van kracht zijn, voorziet de nieuwe regeling in de instandhouding "daarvan. De beschikkingen, daardoor dus ook de nieuwe maximumprijzen, treden met in gang van heden in werking. DE LUISTERVERGUNNINGEN. Wie hun aangifte moeten herhalen. De luistervergunningen aan hen die een aangifteformulier hebben ingezonden, zijn thans alle verzonden. Houders van een radio-ontvangtoestel die vóór mediio Mei j.l. daarvan aangifte hebben gedaan en nog geen luistervergun ning hebben ontvangen, moeten opnieuw een aangifte formulier inzenden. Op de keerzijde daarvan moet de aanwijzing: Herhaalde aangifte worden ge steld. De aangifte formulieren, welke koste loos aan alle postinrichtingen verkrijgbaar zijn, moeten nr. invulling en onderteeke- ning aldaar worden ingeleverd. SPIELSCHAR VAN DE HITLERJUGEND VOOR DEN NEDERLANDSCHEN OMROEP. Zondagavond, 29 Juni a.s., zal van 18.15 18.30 uur over Hilversum I (415 M.) een korte uitvoering worden uitgezonden van de Spielschar der Hitlerjugend, Deutsches Haus, Stadhouderskade, Amsterdam. De groep staat onder leiding van Feldwebel Gondesen, die tevens enkele woorden ter verklaring zal spreken. HAAGSCH GERECHTSHOF. DE DOODGESCHOTEN ARRESTANT. Verdachte vrijgesproken. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 47- jarigen agent van politie L. B. te Rotter dam, wien ten laste was gelegd, dat hij op 12 Mei 1940 te .Rotterdam hoogst on- dóordacht, roekeloos, lichtvaardig en on voorzichtig één of meer schoten heeft ge lost uit een geladen pistool in de richting van den arrestant F. J. Farinaux, ten ge volge waarvan deze spoedig is overleden. De rechtbank te Rotterdam ontsloeg den verdachte van rechtsvervolging o.m. op grond van de schietvoorschriften voor po litieambtenaren. De Officier van Justitie had een maand hechtenis geëischt en was in hooger beroep gekomen, waarna de procureur-generaal vier maanden gevan genisstraf eischte. Het Hof heeft het aan den verdachte ten laste gelegde (dood door schuld) niet be wezen geacht en hem vrijgesproken. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN REINIGINGSDIRECTEUREN. Jaarlijksch Congres te Leiden. Vandaag en morgen wordt hier ter stede de 34ste jaarvergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging van Reinigings directeuren. Op een enkele uitzondering na zijn alle directeuren van Gemeentelijke Reinigingsdiensten aanwezig, voorts ver schillende hoofdambtenaren van de dien sten, alsmede tal van fabrikanten van rei nigingsmateriaal uit alle deelen van het land. Vanmorgen werden de deelnemers ont vangen in een der zalen van het caférest. „In den Vergulden Turk", waar men elkaar onderling begroette, terwijl Vervolgens in het nieuwe stadhuis, in de kamer van B. en W., hoewel deze nog niet geheel ge reed is, het gezelschap werd ontvangen door het Gemeentebestuur. Het college van E. en W. was voltallig aanwezig met den gemeente-secretaris. De Burgemeester, Mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, sprak de gasten toe. Hij heette de aanwezigen hartelijk wel kom en zeide de hooge waarde van den ar beid der reinigingsdirecteuren te kennen. Zij streven ernaar door gezamelijken ar beid en geregelde studie het peil van de diensten zoö hoog mogelijk op te voeren. Het orgaan der vereeniging is daarbij een krachtig hulpmiddel, dat de vereeniging tot ver buiten de grenzen bekend en ge waardeerd heeft gemaakt. Het hooge peil waarop de diensten alge meen staan is mede te danken aan het per soonlijke werk der directeuren. B. en W., aldus vervolgde de burgemees ter, verheugen zich erover dat de vereeni ging Leiden uitgekozen heeft voor dit con gres. Het verheugde spr. ook, dat deze ver eeniging de eerste was, welke officieel in het nieuwe stadhuis werd ontvangen. Mét het nieuw^ stadhuis bezit Leiden veel bezienswaardig aan oudheidkundig schoon, maar de goede oude tijd blijkt ook zijn tekortkomingen te hebben gehad, nl. het ontbreken van den reinigingsdienst, zooals wij dien thans kennen. Naast de schoonheidszorg van vroegere generaties staat thans de reinheidszin van het tegenwoordige geslacht. Dat die rein heid hier ter stede wordt betracht, dankt men vooral aan het werk van den heer de Jong. De burgemeester besloot ten slotte met den wensch, dat het Congres vruchtdragend moge zijn. Zijn rede werd beantwoord door den Voorzitter der Vereeniging, den heer A. M. Noppen, directeur van de Gemeente-reini ging te Amsterdam. Onder leiding van den wethouder van Fabricage, den heer Jac. Wilbrink, werd vervolgens een rondgang gemaakt door het nieuwe Stadhuis. „Stadsreiniging vroeger en nu". Na de gemeenschappelijke lunch werd „In den Vergulden Turk" een openbare vergadering gehouden. Daarin gaf de direc teur van den Leidschen Reinigings. en Ontsmettingsdienst, de heer J. H. de Jong, eenige beschouwingen over zijn dienst „Voorheen en thans". Spr. begon met een stukje historie over de stad Leiden en somde achtereenvolgens de verschillende uitbreidingen op, welke de oude stad in den loop der eeuwen onder ging. Door de laatste annexatie groeide de oppervlakte der stad tot rond 1250 H.A. uit. Als men weet, dat aan het einde der 17e eeuw de stad bij een geringe gebiedsopper- vlakte van pl.m. 170 H.A., een inwonertal had bereikt van 80.000, derhalve evenveel als thans, dan is het duidelijk, dat in dien tijd de menschen in de Sleutelstad wel zeer dicht'op elkaar woonden. Hieruit kan dan ook worden verklaard het specifieke karakter van de binnenstad, zoo wij die thans nog voor een groot ge deelte kennen, met smalle straten en ste gen. Door de gunstige ligging aan de water wegen heeft Leiden zich uitgebreid tot wat het nu is. Een enorme industrie heeft zich in de 14e eeuw ontwikkeld, vooral de wol- en leerbewerkings-industnieën kwamen tot groote bloei. Voor de bewerking harer producten had den de fabrieken Veel water noodig, waar uit het is te verklaren, dat een groot ge deelte der stad werd ingenomen door grachten. Uit dien tijd pl.m. 1400 zien wij de eer ste bemoeiingen van het Stadsbestuur ten opzichte van het reinhouden der wegen en grachten. Het werd n. 1. verboden eigen huisvuil te werpen voor zijns buurmans huis, midden op straat of wel aan den waterkant. Strenge straffen werden uitgevaardigd om aan de verontreiniging van de grachten paal en perk te stellen. Vooral had men het gemunt op de dienst maagden. Het werpen van drek of vuilnis in de grachten werd hen streng verboden, op straffe bij overtreding van dit gebod, gedurende 2 uren gebonden te moeten staan op den blauwen steen, ten aanschouwe van het publiek. Terloops moge worden opgemerkt, dat de bewuste blauwe steen nog aanwezig is, zij is gelegen midden in de Éreestraat dat er in onze stad ook nog dienstmaagden zijn, doch dat deze generatie geen vuil meer deponeert in onze mooie grachten, ten minste wanneer er per ongeluk een agent of één der ambtenaren van den rei nigingsdienst in de buurt is. In 1407 werd door de stadsregeering de eerste vuilnisman aangesteld die tot taak kreeg, alle vuilnis voor stegen en steigers geregeld te verwijderen. Zijn loon be stond in de opbrengst van het vergaarde vuil. Toch ging het, ondanks de inschakeling van de gemeentelijke vuilnisman, met de openbare reiniging niet naar wensch. In 1533 klaagt de stadsregeering in een publi catie haar nood, dat vele ingezetenen groo te mesthoopen maken en heete asch bren gen en strooien op hoeken van straten en wegen. Zij beveelt, dat een ieder de mesthoopen voor zijn deur minstens twee maal per week moet wegruimen, daar deze anders het eigendom zullen worden van hen, die ze weghalen. Zoo heeft men doorgesukkeld tot 1592, want in dat jaar draagt de stedelijke re geering aan de armenverzorgers op, de mesthoopen ten bate van de armen te ver huren. Op verschillende plaatsen in de stad werden vuilnisputten gemaakt, aan den meestbiedende verhuurd met de op dracht, deze op geregelde tijden te ledi gen. Gedurende bijna een euw werd deze toestand bestendigd, want in 1684 ging de stadsregeering over tot het systeem van verpachting. Na erop gewezen te hebben hoe het stads vuil vroeger in schuiten op verschillende plaatsen der stad werd Verzameld, vertel de de heer De Jong, dat een toevallige om standigheid oorzaak was dat een algeheele verbetering voor de openbare reiniging door het gemeentebestuur met kracht ter hand werd genomen, al was dit intusschen pas in het jaar 1910. Reeds vele jaren werd nl. voor opslag van het ingezamelde vuil en de uit grach ten opgebaggerde specie benut een terrein gelegen aan de Waard, onmiddellijk gren zend aan het Rijn-Schiekanaal. Dit kanaal moest worden omgelegd, waar door het opslagterrein niet ter plaatse kon worden bestendigd. Hierdoor kwam de openbare reiniging opnieuw te staan in het middelpunt van de belangstelling en waar reeds in 1903 stem- mei^ in den Raad waren opgégaan, niet meer het systeem van verpachting te vol gen, hebben B. en W. inzake deze aange legenheid in 1910 advies gevraagd aan een tweetal collega's. Men werd nl. verzocht rapport te willen uitbrengen, omtrent de wijze, waarop de reinigingsdienst te Lei den, na het verstrijken van het pachtcon- tract op 31 Dec. 1913, zou behooren te wor den uitgevoerd. Het uitgebrachte rapport moest wel den doorslag geven tot het instellen van den gemeentelijken dienst. Een desbetreffend besluit werd door den Gem. Raad op voorstel van B. en W. ge nomen op 15 Juni 1911. Met de leiding er van werd de heer C. de Koning belast. Gedurende een tijdvak van 17 jaren heeft wijlen de heer de Koning zijn beste krach ten aan den Reinigingsdienst, waaraan bij Raadsbesluit van 5 Juli 1920 nog de Ont- smettingsdienst werd toegevoegd, gewijd. Een der belangrijkste gebeurtenissen in de periode van deze 17 jaren, was wel de opheffing van de ve»brandings-installatie. Hoewel de inrichting behoorde tot de eigendommen van den Gemeentelijken Rei nigings- en Ontsmettingsdienst, werd zij geëxploiteerd door de Stedelijke Lichtfa brieken. De ontwikkelde warmte werd aangewend voor het vormen van stoom, welke aan de Lichtfabrieken tegen vooraf overeengeko men prijzen werd geleverd. Een belangrijke hoeveelheid der inge zamelde afvalstoffen kon echter niet wor den verbrand en moest naar eigen stort- terreinen worden afgevoerd, waardoor de kosten voor de vuil verwijdering in haar geheel hoog waren. Deze werden op het einde van 1927 becijferd op 0.61 per in- Toen dan ook de verbrandings-inrichting moest worden gerestaureerd, een nieuwe zuig-trekinstallatie met aschvanger moest worden aangebracht en de verbrandingsca paciteit vergroot, waarmede uiteraard een groot kapitaal was gemoeid, achtte men den tijd aangebroken om uit te zien naar een andere wijze van vuilverwijdering. Door B. en W. werd een commissie, be noemd, die tot taak kreeg een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop dit het best zou kunnen geschieden. Na velerlei onderzoekingen kwam zij tot de conclusie: le. dat de vuilverbranding moest wor den stopgezet; 2e. dat de afvalstoffen moesten worden gebruikt voor het ophoogen van rietlanden en het vruchtbaar maken van gronden; 3e. dat de afvoer voor dit doel zou moe ten geschieden naar de gemeente Nieuw koop. Aldus werd door den Raad in haar ver gadering van 3 Juni 1929 besloten, waar door -de Leidsche Vuilverbrandlngs-inrich- ting, die 15 jaren haar nuttig werk had verricht, ten doode werd opgeschreven, en reeds op 18 November d. a. v. werd stop gezet. Inmiddels was de Directeur ernstig on gesteld geworden. Helaas is het h?m niet meer vergund geweest zijn arbeid te ver richten. Op 1 October 1930 ontving hij op zijn verzoek eervol ontslag, waarna aan onder- geteekende met ingang van 1 April 1931 de leiding van den dienst werd toever trouwd. De dienst was nu 17 jaren oud, dus zal het geen betoog behoeven, dat de gevraag de werkzaamheden, sedei't de oprichting, belangrijk vermeerderd waren. De stad was in dit tijdvak gestadig ge groeid, al is dit in het jongste 10-tal jaren nog in veel grooter mate het geval ge weest. Op 14 Nov. 1931 werden door spr. ont werpen voor een andere wijze van vuilver wijdering bij B. en W. aanhangig gemaakt en oo 4 Juli 1932 door den Raad aanvaard. Zij beoogden: le. den ophaaldienst van het huishoude lijk afval en dat van de industrieele in stellingen, het ledigen van straatkolken en den sproeidienst, alsook de straatveeg- dienst te mechaniseeren; 2e. voor berging van het auto-materieel te bouwen een ruime garage; 3e. met subsidie van het staatstoezicht op de Volksgezondheid het, door opheffing van de paardentractie vriikomende stalge- bouw, in te richten voor den ontsmettings dienst en hierin tevens te formeeren een timmer- en een schilderswerkplaats. 4e. de '«aanwezige werkplaats, waarin wa ren ondergebracht de smeden, timmerlie den en schilders, om te bouwen tot auto- herstelplaats. Spr. vertelt vervolgens een en ander over het auto-materieel der laatste jaren, het geen onze lezers bekend zal zjjn, evenals de invoering van het uniforme emmerstel sel. Alle woningen, bedrijven en instellingen zijn in 1940 van de noodige emmers voor zien, waartoe 23000 stuks gratis door den dienst werden verstrekt. Het ingezamelde huis- en industrie afval wordt, in met luiken afgedekte schui ten, dagelijks afgevoerd naar de gemeente Nieuwkoop. Tot dusver geschiedt dit op zeer bevre digende wijze, Het gemeentebestuur van Nieuwkoop weet hiermede waardelooze rietvelden om te doen werken tot vruchtbare akkers, die in de zomermaanden met begrijpelijke trots door haar gaarne aan belanghebben den worden getoond. Gedurende het tijdvak van bijna 12 jaren, waarin op deze wijze de vuilafvoer is verzorgd, werd te Nieuwkop 10 H.A. vruchtbaar land in cultuur gebracht. De laag van 3 a 4 Meter gestort vuil, werd afgedekt met een laagje half droge baggerspecie, wat een teeltlaagje geeft, het wegwaaien van papier en lichte stoffen voorkomt, het onooglijk gezicht wegneemt de onaangename lucht dempt. Op de aldus in cultuur gébrachte grond vindt men aan gewassen: aardappelen, bruine boonen, knolrapen en voederbieten. Wat dit beteekent? In geen tijdperk heeft het cultiveeren van den bodem bij volk en overheid zoodanig gestaan in het teeken van de belangstelling als thans. Door middel van distributie tracht de overheid den aanwezigen en nog beschik baar komenden voorraad eerlijk te ver- deelen aan ieder te verstrekken, hetgeen voor de instandhouding van het lichaam strikt noodzakelijk is. Welnu door het ingezamelde vuil te be nutten voor het cultiveeren van waarde looze rietvelden, helpen wij mede, het spook van den honger, dat dreigend op den achtergrond verschijnt, te bekampen en terug te dringen. Niet minder dan aan 26 menschen wordt met den afvoer, het verwerken van het vuil en het in cultuur brengen van gron den loonende arbeid verschaft, zoodat op deze wijze werk van groot sociaal-econo misch nut wordt verricht. Na de rede van den heer de Jong werd de film gedraaid, die is opgenomen ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van den Leidschen dienst in Januari 1939 en die later nog is aangevuld met beelden van de nieuwe aanwinsten. De middag werd besloten met het uit wisselen van ervaringen opgedaan met gas-generatoren en persgas, op wagens uit gerust met benzine-motoren. Ir. J. L. G. Kohier, adj. directeur vervoer en motor- dienst van den Reiniging- en Ontsmettings dienst te Rotterdam sprak over de hout gas-generatoren, de heer P. de Graaff directeur van den Reinigingsdienst te 's-Gravenhage over het gebruik van licht gas, in het bijzonder geperst op een druk van 30 atm., terwijl Ir. W. A. G. West- strate, hoofdingenieur bij de Stadreiniging te Amsterdam eenige bijzonderheden bij het gebruik van generatoren en persgas behandelde. Tegen den avond vertrok het gezelschap per tram naar Noordwijk aan Zee, waar in hotel „Rembrandt" een diner was aange richt, waaraan ook werd deelgenomen door den burgemeester, de wethouders en den gemeente-secretaris. In hetzelfde hotel werd .door alle deelnemers gelogeerd. GOUDEN ECHTVEREENIGING. De heer A. P. Houps en mevr. J. Ouwer- kerk, Mauritsstraat 6, zijn binnenkort vijf tig jaar getrouwd. Op 2 Juli 1891 werd hun huwelijk voltrokken. De bruidegom was gedurende het groot ste deel van zijn leven hier ter stede werk zaam als timmerman. Sinds 7 jaar is de heer Houps niet meer in betrekking. Het huwelijk werd gezegend met vijf kinde ren, waarvan er nog vier in leven zijn. Hun leeftijd in aanmerking genömen de oudies zijn beiden 72 jaar oud mo: êen beiden zich nog in een goede gezond heid verheugen. Toegelaten zijn tot de H.B.S. voor' Meis jes met 5- en 6-jarigen cursus alhier: A. E. Bats, E. J. van den Bent, N. C. Bent- fort v. Valkenburg, A. Bergers, J. Blitz, M. E. M. Blommaert, J. Cleuters, M. J. Coenraads Nederveen, E. Cosijn, M. Crè- vecoeur, N. L. van Dorsten, A. M. H. Driessen, M. C. van Eek, E. Engels, M. P. M Erlée, J. ,M. den Hartog, G. M. v. d. Heyden, R. Herskovits, M. E. Janssen, S. Jelgersma, H. P. de Jongh, M. J. Kips, M. E. G. Kleyn, J. H. Kloeke, A. E. Lagaay, A. C. H. Lambets, C. P. J. Manders, T. Marree, J. Müller, J. J. Nieuwzwaag, F. A. Panhuysen, M. B. Panman. E. Pfundt, M. A. L. Ravelli, C. E. van Ree, H. M. L. La Rivière, C. v. d. Rotte, C. Schlüter, I. Schophuizen, M. H. Schaper, A," D. J. Sloos P. J Sloos, M. J. Stam, M. S. Tal- ma, H. M. Voorhoeve, H. M. Vreeburg, M. L. Vroom, A. M. C. Wartena, H. G. v. d. Werff, F. E. de Wit, A. van Zuiden. Met 8 candidaten wordt het examen voortgezet. Afgewezen 1. Handelsregister K. van K. Wijzigingen. N.V. Schelpkalkfabrie- ken „Valkenburg". Valkenburg (Z.H.), Valkenburgerstraatweg. Overl. Comm.: mr. J. Wolthan, 's-Gravenhage, d.d. 6 Juni 1941 G. B. de Vroomen Zonen N.V. War mond, Heerenweg, Wijk A No. 45. Bloem- bollenkweekeri) en exporthandel. De zaak is verplaatst naar Sas_senheim, Hoofd straat 114, Gistermorgen te 11 uur had op de Bree- traathoek Vrouwensteeg een aanrijding plaats tusschen den 17-jarigen bakkers knecht J. H. v. d. V. uit de Billitonstraat en een bakfiets van F. v. d. K„ beladen met stukgoederen. Op deze bakfiets stond een flesch met zwavelzuur, welke bij de bot- smg op straat viel en stuk brak. De bak kersjongen kreeg spatten op het rechter- onderbeen en liep eenige brandblaren op, zoodat hij door den E.H.D. naar het Acad. ziekenhuis moest worden vervoerd. Een 40-tal brooden was bedorven.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2