Een &te& g&óCag&n in de Saoiet~Cinie& Momentje WOENSDAG 25 JUNI 1941 32ste Jaargang No. 9982 Q&StoMiócheïBoufavnk Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. postbnsïi. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Stoiielijke en geestelijke goederen „Eerst het natuurlijke, daarna het gees telijke" is de titel van een artikel van W. Th. B. (de Leidsche predikant ds. Boisse- vain) in hst „Nationale Dagblad". 't Komt ons voor, dat de titel de be grippen niet scherp omschrijft. In het na tuurlijke is veel van het geestelijke om sloten. De schrijver bedoelt blijkbaar: Eerst het natuurlijk, daarna het boven natuurlijke; of: eerst het stoffelijke, daar na het geestelijke (dat deels van natuur lijken, deels van bovennatuurlijken aard is). Wat verstaat de schrijver onder „het natuurlijke", wat onder „het geestelijke"; enwat verstaat hij onder „eerst" (prioriteit in tijd, niet in waarde; maar het wordt niet aldus uitdrukkelijk gedefinieerd). In het algemeen hebben wij tegen de beschouwing van B. het bezwaar, dat hij het niet noodig schijnt te oordeelen, ver schillende begrippen scherp te omschrij ven. Of men het met zijn veroordeeling bij voorbeeld van „berusting" en van „ascese als doel" eens kan zijn, hangt geheel en al af van wat hij onder deze begrippen verstaat, 't Is echter niet onze bedoeling, om de beschouwing van B. in haar geheel te ontleden; 't zou ons ook niet zoo gemakkelijk vallen om de ge noemde reden. Wij willen er een enkele passage uit citeeren, om daaraan een op merking vast te knoopen. Wie dan ook aan de slachtoffers van een valsche oeconomie van egoïs me en mammondienst niets beter te prediken weet dan berusting, bezon digt zich aan de goddelijke orde en verwisselt Gods wil, waaraan de mensch zich onderwerpen moet, met de resultaten van menschelijkê onge hoorzaamheid aan goddelijke ordinan tiën. De zalvende prediking van be rusting aan de verdrukten vervangt de striemende prediking ^an bekee ring aan de onderdrukkers. De nood in het natuurlijke wordt niet gelenigd door traktaitjes en stichtelijke toe spraken. Volkomen juist. Hiermede zijn wij het geheel en al eens! En wat willen wij hierbij nu voor 'n opmerking maken? Een opmerking, die naar wy gaarne willen veronderstellen niet van betee- kenis is voor den schrijver ds. Boissevain, omdat hij lectqur, die wij in verband hier mede willen noemen kent, maar van be- teekenis voor vele anderen, ook katholie ken, en „intellectueele" katholieken, die nog te weinig van bedoelde lectuur op de hoogte zijn. Hetzelfde wat door ds. Boissevain wordt beweerd is scherp-omlijnd geleeraard door den grooten katholieken Kerkleeraar St. Thomas van Aquino. Hetzelfde kan men lezen met groote verrijking van geest en hart, zooals prof. Romme het de zer dagen op een encycliek-herdenking te Maastricht zeide in de encycflieken „Re- rum Novarum" en „Quadragesimo Anno". Men leze b.v. in „Rerum Novarum", hoe „striemend" Paus Leo XÏÏI de geld heerschappij veroordeelt: Hoe het ook zij, duidelijk zien Wij, en iedereen is het hiermee eens, dat spoedig en afdoende moet gezorgd worden voor het proletariaat, daar een zeer groot deel onverdiend in een ellendigen en jammerlijken toestand verkeert. Want toen .in de vorige eeuw de vroegere gilden waren afgeschaft, zón der dat nieuwe hulpmiddelen in de plaats kwamen, en bovendien de staatsinstellingen en de wetten zich hadden losgemaakt van den voorvader lijken 'godsdienst, vielen de arbeiders, niet vereenigd en onverdedigd als zij waren, langzamerhand ten prooi aan onmenschelijke praktijken van hun meesters en aan een bandelooze con currentiezucht. De ellende werd nog vergroot door een alles-verslindende woeker, die, alhoewel meermalen door de Kerk veroordeeld, telkens weer, zij het in andere vormen, door hebzuchti ge speculanten wordt gedreven. Hier bij komt het feit, dat enkele weinigen N nagenoeg de geheele heerschappij ver kregen over de arbeidsmarkt en over heel den handel, zoodat een zeer klein aantal machtige geldmagnaten een bijna-slavenjuk hebben opgelegd aan de onafzienbare menigte proletariërs. En verder in dezelfde encycliek: Wat nu betreft de bescherming van de lichamelijke en stoffelijke belan gen, moet allereerst de overheid de ongelukkige arbeiders redden uit de meedoogenlooze handen van hebzuch tige menschen, die personen, als waren het zaken, schaamteloos uitbuiten voor eigen gewin. In Quadragesimo Anno" veroordeelt Paus Pius XI eveneens wat men te genwoordig noemt: de plutocratie: Aan ieder moet dus het hem toeko mende aandeel in de goederen worden toegekend: er moet naar gestreefd worden de verdeeling der aardsche goederen weer in overeenstemming te brengen met de normen van het al gemeen belang of de maatschappelij ke rechtvaardigheid. Want ieder, die inzicht van zaken heeft, weet, dat he den - ten dage deze verdeel ing wegens het ontzaggelijk contrast tusschen de weinige over-rijken en de ontelbaffe WANHOPIGE TEGENSTAND DER SOVJET-TROEPEN De houding van Denemarken, Finland, Slowakije en Spanje DE KRIJGSVERRICHTINGEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. Omtrent de korte mededeeling in het Duitsche weermachtbericht: „In het Oos ten ontwikkelen zich de operaties der Duitsche weermacht ondér groote succes sen volgens dé plannen", wordt aan het D.N.B. van welingelichte militaire zijde het volgende geschreven. Ongeacht de ook op de andere fronten voortgaande gevechtshandelingen staan de gebeurtenissen aan het nieuwe oos telijke front op den voorgrond. Terwijl in het bericht van het opperbevel van het Sowjetleger van 23 Juni een reeks be paalde gegevens worden verstrekt., houdt het Duitsche opperbevel der weermacht zich zeer gereserveerd. Dat is in overeen stemming met een gebruik, zooals dat nog bij alle groote gevechtshandelingen aan Duitsche zijde kon worden waargenomen. Intusschen kan men uit de ontvan gen berichten zien, dat de groote of fensiefbeweging van de Duitsche weer- machts tot dusver door de Sowjet- troepen niet kon worden tegengehou den. Ondanks den taaien tegenstand heeft het Duitsche leger door zijn on vergelijkelijke infanterie met haar ge schoolde stoottroepen, gesteund door de pioniers en de artillerie en door pantserstrijdkrachten een diepen deuk geslagen in de Russische grensstellin gen. Wanneer het legerbericht van de Sowjets van enkele frontdeelen be weert, dat haar tegenaanvallen den Duitschen opmarsch hebben terugge worpen, geschiedt zulks klaarblijke lijk volgens beroemde modellen, zoo als wjj dat reeds bij onze vroegere te genstanders in Polen, in het Noorden, in het Westen en op den Balkan heb ben beleefd. De volgende dagen zullen leeren, wie gelijk heeft gehad. In ieder geval kan er aan herinnerd worden, dat het Duitsche weermachtbericht in de afgeloopen oorlogsmaanden steeds onaantastbaar en steekhoudend is ge bleken. Ook vandaag blijkt weer uit het weermachtbericht, dat de ingezet te operaties van het leger in samen werking met het luchtwapen volgens de plannen tot ontwikkeling komen. Het Duitsche luchtwapen heeft op de beide eerste aanvalsdagen in het Oosten een groot aantal vijandelijke vliegtuigen vernield en tegelijk ook op den grond strijdenden troepen van den tegenstander aanzienlijke schade toegebracht, en trans porten van allerlei aard en verkeersver bindingen in het opmarschgebied gestoord. Bij de groote afstanden, die voortvloeien uit het ruime gebied van de operaties van het luchtwapen, is het bijzonder opmer kelijk, dat van overal volstrekte succes sen konden worden gemeld. De Duitsche marine, welker perste, koe ne aanvallen op de Oostzee en op de Zwarte Zee reeds lieten zien, dat ook zij de voorwaartsche beweging van de strijd krachten te land en in de lucht op de flanken naar vermogen steunt, is opnieuw actief in den strijd gebracht. Bijzonder op merkelijk is daarbij het betrekkelijk zéld- zame geval van tot zinken brengen van een duikboot van den tegenstander door een eigen düikboot. Afgezien van de reeds gemelde mijnversperringen op de Oostzee, zijn thans door Duitsche zeestrijdkrachten ook bijzondere mijnacties uitgevoerd ter belemmering, van de vijandelijke zeesteun punten, welke eveneens tot verliezen van den tegenstander hebben geleid. bezitloozen aan een zeer ernstig euvel mank gaat. En in dezelfde encycliek zegt de Paus, dat verstandig gebruikte welstand de deugd krachtig bevordert: Eerst dan immers zal het econo- misch-sociaal leven duurzaam geves tigd zijn, en zijn bestemming berei ken, wanneer aan allen en ieder af zonderlijk al de goederen ter beschik king gesteld zyn, die door de schat ten en de hulpmiddelen der natuur, door de techniek, en dóór de sociale organisatie van het economisch leven kunnen worden opgebracht. De maat nu van die goederen moet zóó groot zijn, dat ze niet slechts toereikend is, om in het noodzakelijke en in een pas send comfort te voorzien, doch de menschen ook kan brengen tot die welstand, die, mits verstandig ge bruikt, niet alleen geen belemmering is voor de deugd, maar haar veeleer krachtig bevordert. Het staat ons na de lezing van deze ci taten, weer 'ns helder voor den geest, hoe de Pausen diep overtuigd zijn van de waarde van een zekere welvaart voor het geestelijke en zedelijke leven, voor het godsdienstige leven. En hoe zij deze over tuiging klaar en krachtig hebben gepre dikt. Het totale overzicht over de gebeurte nissen der beide dagen doet zien: 1. Systematisch optreden der Duitsche weermacht. 2. In eenige sectoren wanhopige tegen stand der Sow jettroepen. 3. Superioriteit van het Duitsche lucht wapen. Van de Duitsche weermacht kan gecon stateerd worden, dat haar trefkracht, haar uitrusting en haar ervaringen beproefd zijn in den strijd. De eerstvolgende dagen zullen toonen, welke afweerkracht de Sowjettroepen vermogen te plaatsen te genover deze ontketende Duitsche macht. Zooveel schijnt thans reeds zeker te zijn, dat. van een systematische offensieve be weging der Sowjettroepen van hun kant tot dusver niets te bespeuren is. De wet van het handelend optreden ligt bij de Duitschers. SOWJET-DIVISIE IN DE PAN GEHAKT. Duitsche eenheden zijn, naar van be voegde zijde aan het D.N.B. wordt me degedeeld, op 23 Juni na door de vijan delijke grensstellingen te zijn heen gebro ken, op een Sowjet-divisie gestuit. Nog voor de Duitsche troepen zich goed en wel voor den strijd gereed konden maken, stortte de divisie onder het Duitsche vuur ineen en werd in de pan gehakt. In ge reedheid staande Sowjetpantserstrijd- krachten werden door het Duitsche lucht wapen uiteengedreven. De Duitsche ver liezen bij deze gevechten waren buiten gewoon gering. VIJANDELIJKE PANTSERWAGENS VERNIELD. Duitsche eenheden zijn in taaie gevech ten diep de Sowjetstellingen binnenge drongen en hebben in één enkele sector 180 pantserwagens der bolsjewisten, die tegenweer hadden geboden, vernield. In het strijdgebied van een Duitsche aanvalsgroep aan het Oostelijke front zijn, naar het D.N.B. verneemt, op één dag na betrekkelijk korte gevechten, waarbij de bolsjewisten den strijd van kortbij aan bonden, verscheidene j honderden gesneu velden en verscheidene duizenden gevan gen Sow jet-soldaten j.teld. FORMATIE SOWJETVLIEGTUIGEN VERNIELD. Een formatie Sowjetgevechtsvliegtuigen is in den ochtend van 23 Juni bij een po ging op Oost Pruisen binnen te vliegen vernietigd. Duitsche jagers bonden den strijd aan met de Sowjet-Russische bom bardementsmachines in het grensgebied en schoten in korten tijd twintig vijandelijke toestellen neer. Het eene vijandelijke bombardementsvliegtuig werd na het an dere uit zijn formatie weggeschoten en stortte neer, terwijl een deel der beman ning trachtte met valschermen veilig neer te komen. Tot dusver zijn tien doo- den geborgen en verscheidene gevangenen gemaakt. De Duitsche jagers eindigden den strijd zonder eigen verliezen. DEENSCHE GEZANT UIT MOSKOU TERUGGEROEPEN. Volgens een mededeeling van het mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft de Deensche regeering haar gezant in Mos kou en het gezantschapspersoneel aldaar instructie gegeven naar Denemarken te rug te keeren. FINLAND EN DE SOWJET-UNIE. Van de Sowjetlegatie in Helsinki rollen sedert gistermiddag zwaargeladen vracht en personenauto's weg. Het feit wordt door het publiek druk besproken. Een bevesti ging voor het eventueele verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Fin land en de Sowjetunie is echter niet ont vangen. TELEGRAM VAN DR. TISO AAN DEN FüHRER. De president van de Slowaaksche repu bliek dr. Tiso heeft aan den Führer het volgende telegram gezonden: „Op het oogenblik, waarop Slowakije met de wapens in de hand zich aansluit bij den strijd om het lot van de Europee- sche gemeenschap, veroorloof ik mij, uwe Excellentie nogmaals de verzekering te geven van de trouw en verbondenheid van het Slowaaksche volk en zijn regee ring alsook van zijn onwrikbare geloof aan de overwinning. God zegene ons be sluit". De Führer heeft daarop als volgt geant woord: „Ik dank uwe Excellentie voor uw te legrafisch bericht, dat Slowakije aan de zijde van Duitschland deelneemt aan den strijd voor het lot en de toekomst van Europa en voor de verzekering van uwe trouwe verbondenheid. In de onwankel bare overtuiging van ons recht, ben ik er zeker van, dat onze wapens een totale overwinning beschoren zal zijn. SPANJE EN DE STRIJD TEGEN DE SOWJETUNIE. Dinsdagochtend is in Madrid een groote betooging gehouden door vele duizenden studenten en leden van de Falange, met hun vlaggen èn met groote transparanten. De betoogers trokken tenslotte naar het partijsecretariaat. Hier waren hooge per soonlijkheden, o.m. de minister van bui tenlandsche zaken, Serrano Suner, aanwe zig. Suner richtte tot de menigte een toe spraak van den volgenden inhoud: „Kameraden. Dit is geen oogenblik voor veel woorden. De Falange velt op dit oogenblik haar vonnis. De Sowjetunie is schuldig, de Sowjetunie was schuldig aan onzen burgeroorlog. Kameraden. Weest thans indachtig aan de stem, die u zal roepen. Weest bereid. Het verslaan van de Sowjetunie is de dringende eisch van Europa". In den loop van den middag namen de betoogingen in de Spaansche hoofdstad bijzonder indrukwekkende vormen aan. Voor de Britsche ambassade kwam een groote menschenmenigte bijeen, die uit drukking gaf aan haar ongenoegen over de samenzwering van Engeland met de Sowjets in kreten als „Weg met de Sow jetunie", „Weg met Engeland", „Gibral tar" en gejuich voor Duitschland, Finland, Roemenië en Spanje. Van het gebouw der Britsche ambassa de werden verscheidene vensterruiten in geworpen. De menigte werd door de po litie uiteengedreven. FINSCH COMMUNIQUé. De Finsche rijksberichtencentrale deelt mede, dat Sowjetvliegtuigen opnieuw de grens hebben geschonden en dat Sowjet- batterijen Finsche schepen hebben bescho ten. DE HOUDING VAN LITTAUEN Van officieuse zijde wordt gemeld: In het buitenland verspreide berichten over de beweerde uitroeping van een autonomen Littauschen staat worden in Berlijnsche politieke kringen niet bevestigd. DE GEBIEDSUITBREIDINGEN DER SOVJET Tegen Duitschland gericht Een belangrijke bijdrage tot de voorge schiedenis van den Duitsch-Sovjetrussi- scheh oorlog levert de Exchange Telegraph door een artikel weer te geven, dat ver schenen' is in het Juni-nummer van het orgaan der Engelsche communisten, La bour Monthly. Het reeds 10 dagen geleden verschenen artikel geeft openlijk toe, dat de verschillende grenscorrecties, die de Sovjet-Unie de laatste twee jaar in het Westen ten uitvoer heeft gelegd, niets an ders zijn geweest dan .strategische op- marschen tegen Duitschland" en dat daar bij „offensieve overwegingen" toonaan gevend zijn geweest, gericht tegen Dant- zig, Warschau, Koningsbergen en Boeda pest. Volgens de Exchange Telegraph is Zondag in Londen bekend geworden, dat dit artikel der Labour Monthly geschreven is door een officieele Russische persoon lijkheid. HET ONDERHOUD VAN MAISKY EN EDEN. Omtrent het bezoek van den Sovjet ambassadeur Maisky van Maandag aan den minister van buitenlandsche zaken, Eden, meldt Reuter, dat Maisky het antwoord van de Sovjet-Unie op het Britsche bij standsaanbod heeft medegedeeld. Moskou heeft dit aanbod met vreugde aanvaard» Men verwacht, dat eentechnische, econo mische en militaire missie binnenkort naar Moskou zal vertrekken, waarschijnlijk uit Egypte. DE STRIJD TEGEN ENGELAND DEBAT IN HET ENGELSCHE LAGER HUIS In het Britsche Lagerhuis is gisteren naar de Engelsche berichtendienst meldt, een debat gevoerd over den politieken toestand. Nadat minister-president Churchill in zijn inleiding verklaard had, dat hij hoopte nog in den loop van den zomer een oorlogs conferentie van het Empire bijeen te kun nen roepen, heeft minister van buitenland sche zaken, Eden gesproken over de be trekkingen tusschen Engeland en de Sov jet-Unie. Uitgaande van de bekende Angelsaksi sche propagandastelling, dat Duitschland naar de wereldheerschappij streeft en ook de strijd tegen de Sovjet-Unie slechts een middel tot dit doel is, herinnerde Eden er aan, dat reeds in 1933 Engeland met de Sovjet regeering te Moskou was overeen gekomen, een verklaring af te leggen, be helzende dat er geen belangenconflicten in de een of andere belangrijke kwestie van de internationale politiek tusschen beide mogendheden bestonden. De toendertijd vastgelegde richtlijnen gelden, zoo verklaarde Eden, thans meer dan ooit. Engeland heeft bij talrijke ge legenheden in het verleden de mogelijk heid van een samenwerking met de Eovjet- Unie ter tafel gebracht en mogelijke hin derpalen getracht uit den weg te ruimen. In dit verband bestreed Eden desondanks, dat er eenigerlei overeenkomsten tusschen Engeland en de Sovjet-Unie betreffende den Balken bestaan, doch bevestigde aan den anderen kant echter het reeds door Churchill verkondigde feit, dat de Brit sche regeering met het oog op z.g. aan valsplannen van Duitschland zich met Moskou in verbinding had gesteld „voor het afwenden van het gevaar, dat de Sov jet-Unie bedreigde". Eden persoonlijk heeft met toestemming van den minister president den Sovjet ambassadeur te Lon den aan de hand van inlichtingen op de hoogte gesteld en gewaarschuwd. Eden leg de den nadruk op de rol, die de Britsche ambassadeur Cripps bij de gedachtenwisse- ling tusschen Moskou en Londen heeft ge speeld en verklaarde: Sir Stafford Clips heeft door zijn invloed en zijn voorbeeld aan de Sovjet-Unie het bestaan van den dringenden wensch der Britsche regeering om tot een normaliseering der wederzijd- sche betrekking te komen, bewezen. Wan neer Cripps naar Moskou terugkeert, zal GEWONE MENSCHEN. Het verschijnsel „gewoon mensch is, naar mijn brave overtuiging teveel on derschat. Dat is fout. Men kijkt naar men schen, die boven de maat en naar die onder de maat zijn. De rest is niet in tel. Nogmaals dat is mis. Want wie zoo doet vergeet maar al te zeer, dat de maatschappij uit „gewone menschen" bestaat. De „gewone menschen" bren gen het grootste deel van de belasting bijeen, de „gewone menschen" eten den slager rijk en praten den Staat arm, de „gewone menschen'" laten millioenen confectiepakken maken en katoentjes drukken. En de eenigen die dat begrijpen zijn de gewone men schen. Want zij maken zich niet druk als er eens een bovenmaatsch een snaargalvanometer uitvindt of - een heel sierlijk gedicht schrijft. Evenmin als een ondermaatsche een gekke streek uithaalt en onschadelijk wordt gemaakt. Maar juist de bovenmaat- sche, die het te zeggen hebben, besef fen dat niet. Laat ik zeggen, dat de bescheiden heid van het genre „gewone men schen" te weinig gewicht legt op de weegschaal onzer waardebepalingen. Maar eigenlijk blijkt het nu toch van den anderen ook weer, dat dit maar goed is ook. Want indien de „gewone menschen" niet zooveel vleesch en confectiepakjes noodig hadden, zouden wij er met de distributie heel wat beter voor staan. Maar waar haal je dan weer al die sol daten vandaan? Het probleem „gewone menschen" is toch moeilijker dan ik dacht. En Ik moet er nog eens over peinzen. vy CLANDESTIENE HANDEL IS DIEFSTAL Orde in de voedselvoorziening De leider van het Nederlandsch agrarisch front maakte het volgende bekend: Aangeslotenen bij het N.A.F., er wordt niet gerantsoeneerd, omdat er levensmid delen te veel zijn. Rantsoeneeren beteekent eerlijk verdeelen. Zij, die clandestien „handelen" in levens middelen, stelen dus van hetgeen eerlijk moet worden verdeeld onder alle Nederlan ders. Stelen is onwaardig, onwaardigén kunnen geen plaats innemen in het N.A.F. Hieruit vloeit voort, dat: 1. Iedere aangeslotene bij het N.A.F. van wien mocht komen vast te staan, dat hij deelneemt aan frauduleuze handelingen met betrekking tot de levensmiddelenvoor ziening zonder meer en voor goed uit onze rijen wordt verwijderd. 2. Alle aangeslotenen tot taak hebben zich persoonlijk in te zetten in den strijd tegen zulke onregelmatige handelingen. hy fungeeren als adviseur en leider van de hulp, die de Britsche regeering bereid js thans aan de Sovjet-Unie te verleenen. Hierover wordt thans onderhandeld. De Sovjet regeering heeft door haar ambassa deur reeds toegestemd in het zenden van economische en militaire missies naar de Sovjet-Unie. BRITSCHte AANVAL AFGESLAGEN Britsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren tegen 20.40 tmr, beschermd door ster ke formaties jachtvliegtuigen getracht een aanval te doen op het Fransch-Belgische grensgebied in het gebied rondom Calais- Duikerken. Ook deze aanval mislukte door den bliksemsnel in actie komenden Duit schen afweer. De vijand- verloor in hevige luchtgevechten dertien vliegtuigen. Door neergeworpen bommen vielen alleen onder de burgerbevolking in de betreffende ge bieden eenige slachtoffers. Een aantal Bel gen en Franschen werden gedood of ge wond. DE RAVITAILLEERING VAN ENGELAND Het Engelsche weekblad „The New Statesman and Nation" houdt zich in een vrij lang artikel bezig met de ravitaillee- ringspositie van Engeland en schrijft o.a. het volgende: De naaste toekomst zal voor de koop vaardij van Groot-Brittannië zware en ernstige tijden brengen. Men zou een dwaas zijn, wanneer men in Engeland niet zou willen inzien, dat de vooruitzichten voor de toekomst „eenigszins somber" zijn. Het feit, dat de Duitschers de Kanaalha vens hebben bezet, Engeland's zeerverbin- dingen bedreigen en de opslagplaatsen van het land aan een permanent bombardement onderwerpen, kan deze vooruitzichten al leen nóg slechter maken. Dit is erger, dan alles wat Engeland in den wereldoorlog heeft moeten doormaken. Honger is echter niet met mooie redevoeringen te stillen. Men kan den honger niet met spitsvondig heden bestrijden. Een duidelijke en ver ziende politiek is het eenige middel hier tegen. Het zou misdadig zijn, zich wijs te willen maken, dat Duitschland door een levensmiddelenblokkade ineen zou kunnen storten. De Führer heeft niet alleen te rechter tijd een verziende militaire politiek doch ook een verziende levqnsmiddelen- politiek gevoerd, en leering getrokken uit de fouten, die men tijdens den wereld oorlog in Duitschland heeft gemaakt.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1