RECHTZAKEN MAANDAG 23 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Indien evenwel no? de geringste twijfel mocht bestaan aan de agressivi teit van den Russischen opmarsch, dan is dezé volstrekt opgeheven door de berichten die het opperbevel van de weermacht de laatste dagen heeft ont vangen. Uit de waarnemingen van de laatste dagen blijkt, dat de groepeering van de Russische troepen en vooral van de gemotoriseerde en gepantserde formaties geschied Is op een wijze, waardoor het Russische opperbevel te allen tijde in staat is op verscheidene plaatsen een aanval op de Duitsche grens te doen. De berichten uit Engeland over de on derhandelingen van den Engelschen am bassadeur Cripps, over nog nauwer samen- Werking tüsscnen de politieke en militaire leiding" van Engeland en die Van Sowjet- Rusland benevens de oproep van den vroe ger steeds anti-Russisohe gezinden Lord Beaverbrook tot steun aan Rusland met alle beschikbare krachten ir. zijn komen den strijd en de opwekking aan de Ver. Staten om hetzelfde te doen bewijzen on dubbelzinnig welk lot men het Duitsche volk zou willen bereiden. DE TAAK VAN DUITSCHLAND. In samenvatting heeft de Duitsche re geering derhalve de volgende verklaring af te leggen: In tègenstelling tot alle verplichtingen, die de Sowjet-regeerir.g op zich heeft ge nomen en in uitdrukkelijke tegenspraak tot haar plechtige verklaringen heeft zij zich tegen Duitschland gewend. ZU heeft: le. haar tegen Duitschland en Europa gerichte pogingen tót ontbinding niet slechts voortgezet, maar sedert het uitbre ken van den oorlog nog Versterkt, zij heeft: 2e in steeds sterkere mate haar buiten- landsche politiek een aan Duitschland vijandig stempel gegeven en zij is: 3e. met al haar strijdkrachten gereed tot den sprong opgerukt naar de Duitsche grens. -Daarmee heeft de Russische regee ring de verdragen en overeenkomsten met Duitschland verraden en gebroken. De haat van het bolsjewistische Moskou tegen het nationaal-socialisme was sterker dan het politiek inzicht. In doodelijke vijandschap staat het bolsjewisme tegenover het natio naal-socialisme. Het bolsjewistische Mos kou staat op het punt het nationaal-socia- listische Duitschland bij zijn strijd om het bestaan in den rug aan te vallen. JJuitsch- land is niet van zins werkeloos toe te zien bij deze ernstige bedreiging van zijn Oos telijke grens. De Führer heeft derhalve thans bevel gegeven aan de Duitsche weer macht tegen aeze bedreiging met alle be schikbare machtsmiddelen op te treden. Het Duitsche volk beseft, dat het in den komenden strijd niet slechts ter bescher ming van het vaderland aantreedt, doch dat het geroepen is de geheele beschaafde wereld te redden van de doodelijke geva ren van het bolsjewisme en den weg te ba nen voor den waren maatschappelijken vooruitgang in Europa. VERSPREIDE OORLOGSNIEUWS DE OORLOG TER ZEE. Het resultaat van de in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan operee- rende Duitsche duikbooten is volgens de jongste berichten opgeloopen tot 52.900 b. g. t. Onder de vernietigde koopvaardijsche pen bevindt zich ook een hulpkruiser, voorzien van een catapultvliegtuig. DE AFGESLAGEN BRITSCHE LUCHTAANVAL. Duitsche Messerschmidtjagers hebben in totaal twee Bristol Blenheim machines en vijf Spitfires neergeschoten, toen gister middag zooals reeds gemeld zes Engelsche bommenwerpers de Fransche Kanaalkust trachtten aan te vallen. Drie M.E. 109 wor den vermist. Door neergeworpen bommen ontstond geringe schade. RECONSTRUCTIE VAN HET BRITSCHE OORLOGSKABINET? Belangrijke besluiten betreffende een re constructie van het oorlogskabinet zijn te verwachten, zoo is de meening van den po- litieken medewerker van de Daily Mail volgens een bericht in de Nya Dagligt Al- lehanda. De reconstructie van het oorlogs kabinet wordt, naar hét Zweedsche blad verder meldt, op het oogenblik druk be sproken in Londensche kringen. De pers eischt dag aan dag een oorlogskabinet met vertegenwoordiging van de Dominions. De overbelaste premier moet zich geschiktere medewerkers aanschaffen. Aangezien de Dominions groote hoeveel heden materiaal en troepen naar Europa zenden, hebben zij er ook recht op, dat zij zich kunnen uitspreken in strategische kwesties. De Daily Mail meent, dat Chur chill wellicht minstens zoolang wil wach ten met de gewenschte reorganisatie der regeering, tot alle premiers der Dominions in Londen zijn aangekomen. STAKINGEN IN ENGELAND. Het officieele mededeelingenblad van het Britsche ministerie van arbeid meldt, dat in Maart in Engeland in totaal 129 stakin gen voorgekomen zijn, waaraan 63,400 ar beiders hebben deelgenomen. Het verlies aan arbeidsdagen bedroeg 285.000. Het aan tal stakingen in Februari bedroeg 68 met 13.100 stakers en 23.000 stakingsdagen. De motieven voor de stakingen waren in hoofd zaak gelegen in eischen tot loonsverhooging en andere loonkwesties. In het eerste kwar taal van ,1941 hebben 256 stakingen met rond 90.000 stakers en 331.000 stakingsda gen plaats gevonden. EX-KONING PETER IN ENGELAND AANGEKOMEN. Reuter meldt, dat ex-koning Peter van Joegoslavië in Engeland is aangekomen. Ook de vroegere Joegoslavische regeering zal zich in Londen vestigen. ITALIAANSCHE CONSULATEN IN DE VER. STATEN GESLOTEN. Naar de Associated Press meldt, is Za terdag de sluiting van alle Italiaansche TURKIJE ECONOMISCH INGESCHAKELD VERSTREKKENDE GEVOLGEN VAN DUITSCH-TURKSCHE VRIENDSCHAPSVERDRAG. Europapress meldt uit Istanboel: Het Vorige week afgesloten Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag biedt vérstrekkende perspectieven voor de inschakeling van Turkije in den handel van het continentale Europa. Bij het sluiten van het vriend schapsverdrag werd bekend, dat de plannen tot uitbreiding van den Turk- schen uitvoer naar Duitschland, de Scandinavische landen en de West- Europeesche landen in vergevorderd stadium van voorbereiding zijn eti ten. deele reeds tot uitvoering gebracht wor den. Het ligt in het voornemen den bui- tenlandschen handel langs dezen weg uit te ^reiden, Ook met de overige West- Europeesche staten bestaat thans de mo gelijkheid via Duitschland den buitenland- schen handel uit te breiden. Door het afsnijden van de scheepvaart verbindingen met Engeland was het han delsverkeer tusschen Turkije en Engeland sinds 1939 reeds zoo goed als onmogelijk, zoodat het thans afgesloten verdrag aan den Turkschen buitenlandschen handel alle mogelijkheden biedt voor den Turk schen export op het vasteland van Europa voldoende afzet te vinden. Reeds in 1940 verplaatste het buitenlandsche handelsver keer zich volkomen in de richting van uit voer naar Duitschland en Italië. Duitschland nam in vroegere jaren (de periode 1933—1939) reeds regelmatig groo te partijen tabak, rozijnen, hazelnoten, katoen en wolsoorten van Turkije af, zoo dat Duitschland in feite toch reeds tot de grootste afnemers van Turkije gerekend kon worden. Vooral na 1934 heeft de Duitsch-Turksche handel zich zeer sterk ontwikkeld. Duitschland betrekt bijna 80 pet. van den Turkschen katoenexport, 66 pet. van den rozijnenexport, 70 pet. van den woluitvoer en circa een derde gedeel te van den zeer belangrijken Turkschen tabaksexport. Door het thans afgesloten vriendschapsverdrag is echter tevens de basis geschapen voor het aankoopen van groote hoeveelheden steenkool uit te'voe- Turkije. Vooral met betrekking tot de Turksche ijzer- en staalindustrie, welke nog in een beginstadium van ontwikkeling verkeert, bestaan er grootsche perspectie ven. Turkije kan in ruime hoeveelheden koper en chroom aan Duitschland leveren, waaraan uit den aard der zaak in dit deel van Europa blijvend behoefte bestaat. Daarnaast is Turkije door het in exploita tie brengen van steenkolenmijnen in staat groote hoveelheden steenkool uit te voe ren Turkije beschikt over rijke bodem schatten. welke nu de uitvoermogelijk- heden naar het continentale Europa door het vriendschapsverdrag met Turkije ge boden worden tot een winstgevende exploitatie kunnen worden gebbracht, waartoe de Turksche regeering reeds eeni- ge jaren terug de eerste stoot gaf. Door den aanleg van den spoorweg Siva&=—Er- zeroem is het steenkolen- en ertsgebied ter plaatse ontsloten geworden. Steenkolen treft men in bijzondere mate in het gebied der Zwarte Zee aan. De steenkolenproductie bedroeg de laatste ja ren circa 2 1/2 millioen ton de ijzerpro- ductle haalde een totaal van bijna 200.000 ton terwijl de chroomproductie daarmede vrijwel gelijken tred hield. Daarnevens beschikt Turkije nog over een belangrij ke koper- en loodproductie. Wederzijdsch is de vraag naar Europeesche producten in Turkije regelmatig vrij sterk, zoodat de basis gevonden is voor een wederzijdsch goederenverkeer, hetwelk zich geleidelijk in de lijnen van het groot-continentaal Europeesch handelsverkeer zal kunnen ontwikkelen. consulaten In de Ver. Staten bevolen. Het consulaire personeel moet het land. voor 15 Juli verlaten. Naar de Associated Press verder meldt moeten voorts alle agent schappen" en organisaties der fascistische regeering met uitzondering van de ambas sade gesloten worden. JAMES ROOSEVELT IN DE VER. STATEN TERUG. Met een Clipper is de oudste zoon van president Roosevelt, James, die een reis naar het Nabije Oosten heeft gemaakt, weer in de Ver. Staten aangekomen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Verduistering van verzekeringsgelden. D.-uit Leiden was voor O. uit Noord- wijk reiziger in olie geweest. Om gemak kelijker de klanten te kunnen bezoeken, had hij van O. een auto in bruikleen ge kregen. Deze auto was verongelukt en daar de auto verzekerd was had de verzekering het geld uitgekeerd aan D., die het voor O. zou gaan halen. D. had het geld evenwel nooit aan O. afgedragen en daarvoor had de Officier van Justitie zes maanden ge vangenisstraf geëischt. Gezien het feit, dat D. ongunstig bekend staat, had de rechtbank hem veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, welke straf de procureur-generaal in hooger be roep bevestigd wilde zien. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Dienstbode nam geld weg. Toen een dame uit Wassenaar een bezoek aan haar dochter te Voorburg bracht, miste zij na afloop van dit bezoek een rijksdaalder uit haar handtasch. Het bleek, dat het dienstmeisje E. N. zulks ge daan had. Later was toen nog uitgekomen, dat zij uit de spaarpot van het zoontje veertien halve gulden stukken weggeno men had. Voor deze feiten had zij zich voor de Haagsche rechtbank te verant woorden. Zij bekende grif het ten laste ge legde. Aangezien zij al tweemaal wegens diefstal veroordeeld is geweest vond de Officier het beter om eerst een onderzoek naar haar geetvermogens te doen instellen. Uitspraak 1 Juli. Vier overtreders beboet De Inspecteur voor de prijsbeheersching te 'sGravenhage heeft eenige gevallen van huuropdrljving berecht, die hem door de „Commissie voor Advies inzake de uitvoe ring van de Woningnoodverordening" te Rotterdam ter beoordeeling waren voorge legd. A. te Schiebroek had een beneden en een bovenwoning verhuurd, elk voor 40 per maand. Deze woningen waren resp. op 9 Mei 1940 voor 28.10 én in 1938 voor 34.50 verhuurd. Reeds na zijn verant woording voor de Rotterdamsche Commis sie voor Advies had de eigenaar de huren weer op het oude peil gebracht en de teveel betaalde bedragen gerestitueerd. De Inspec teur voor de Prijsbeheersching veroordeel de hem wegens overtreding van het Huur- prijsbesluit 1940 tot een boete van 150. Een N.V. te Rotterdam verhuurde op 9 Mei 1940 een ruimte voor 12.50. In Maart j.l. werd voor dezelfde ruimte, waaraan geen verbetering van belang waren aan gebracht een huur van 35 bedongen. De Commissie van Advies greep ook hier in: de huur werd teruggebracht op 12.50, het teveel betaalde gerestitueerd. Bovendien zag de N.V. zich door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching nog veroordeeld tot 100 boete. P. D. te Biggekerke (Z.) verhoogde de huur van een woning van 2.50 tot f3. per week, terwijl de K. te Wissenkerke (Z.) de huur van een woning van 104 op 114 per -jaar bracht, De Inspecteur voor de Prijsbeheersching beboette ook deze over treders van het Huurprijsbesluit en wel beiden met 00. GEKNOEI BIJ EEN MELKINRICHTING ONTDEKT Bij de afdeeling technische controle van den centralen crisis-controledienst waren klachten ingukomen: volgens welke een melkinrichting te Apeldoorn de melk, die haar werd ingeleverd, niet naar het vet gehalte uitbetaalde. Deze klachten waren natuurlijk aanleding tot het instellen van een onderzoek bij dit bedrijf door contro leurs. De eigenaar der melkinrichting bleek, bij de monsters van de hem geleverde melk ondermelk te doen en op grond van deze vervalschte monsters zijn melkleveranciers te betalen. Op deze manier werd een be langrijke hoeveelheid melkvet, die hem was geleverd, niet aan de melkveehouders uit betaald. Deze hoeveelheid bedroeg ruim honderd kilogram over de periode van 27 April tot 31 Mei. Dit melkvet werd ook buiten de admi nistratie gehouden. De boter, die ervan werd bereid, werd, buiten de administra tie om, zonder merk en zonder bon voor vier gulden per kilogram verkocht. De man, die dit op zijn geweten heeft, moet zich reeds sedert December 1940 met deze practijken hebben bezig gehouden. Ook in dit geval bleek de waarheid van het dichterwoord: „Dit juist is van de boo ze daad de vloek, dat nog meer slechtheid zij verwekken moet". Want tengevolge van de gebezigde practijken ontstonden groo- tere hoeveelheden melkvet en geproduceer de boter, dan konden worden verantwoord, en dit noodzaakte den man weer tot ge knoei in de administratie. Bij een huiszoeking werd onder een di van nog een hoeveelheid ongemerkte boter gevonden, die gereed lag om te worden af geleverd. Den dader werd op het politiebureau te Apeldoorn een verhoor afgenomen, hij zal zoowel strafrechtelijk als tuchtrechtelijk worden vervolgd en is reeds in verband met wat thans is gebleken, bij de Neder- landsche zuivelcentrale als georganiseerde geschorst. Ook tegen dé afnemers van de, buiten de distributie om geleverde boter Is proces verbaal opgemaakt. Zóó KAN MEN OOK GESCHILLEN BESLECHTEN. Ten bate van „Winterhulp". Twee firma's te Amsterdam hadden een dezer dagen een geschil met elkaar over een misbruik van een handelsmerk. De eischeres voelde zich door deze handels wijze ten zeerste benadeeld en gaf de kwestie in handen van de N.V. v. d. Graaf en Co.'s merkenbureau, aan welk bureau, zooals bekend is, handelsmerken gedepo neerd worden en welk bureau bij even- tueele geschillen als arbiter optreedt ten einde zulke zaken zonder dure processen te regelen. De zaak kwam voora en de tegenpartij werd gewezen op het ontoelaatbare van zijn handelswijze. De tegenpartij zag dit in en verklaarde zich bereid, de geleden schade te vergoeden. Nu is het moeilijk in zulke gevallen, de juiste schade vast te stel len, doch de kwestie kon op vriendschap pelijke wijze worden geregeld, daar eische res afzag van ieder geldelijk voordeel in deze voor haar principieele zaak. De tegen partij verklaarde zdch bereid een schade vergoeding van 500 te betalen én eische res wenschte dit bedrag ter beschikking te stellen van de stichting „Winterhulp- Nederland". Het slot van deze vriendschappelijke procedure speelde zich af op het stedeiijk bureau Amsterdam van de stichting „Win terhulp-Nederland" waar de 500 werd overhandigd door een der directeuren van het merkenbureau. Dat de stichting „Winterhulp-Nederland" ten zeerste erkentelijk is voor een derge lijke oplossing van geschillen behoeft waarlijk geen betoog. Mr. P. VAN REGTEREN OVERLEDEN. Op 63-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden mr. P. van Regteren Altena, raadsheer in den Hoogen Raad der Neder landen. Mr. P. van Regteren Altena weid in De cember 1877 te Amsterdam geboren. Hij bezocht te Apeldoorn de H.B.S. en te De venter het gymnasium, waarna 'hij aan de universiteit te Utrecht rechtswetenschap pen studeerde. In 1904 promoveerde hij al daar. Twee jaar later werd 'hij kantonrech- ter-p1a a ts verv an ger te Zutphen en in 1907 substituutgriffier van de rechtbank aldaar. In 1912 volgde zijn benoeming tot rechter te Zierikzee, in 1915 te Middelburg en in 1919 te Amsterdam. In 1928 werd mr. van Regteren Altena benoemd tot Raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam en in 1936 tot Raadsheer in den Hoogen Raad dei- Nederlanden. De thans ontslapene was lid van de tarief commissie. R.K. Ver. v. Kraam verzorging v. alle gezindten te Lelden en Omstreken Plaatslng-Biirean Ie BINNENVESTGRACHT 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten. Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 uur tot het verstrekken van de gewenschte inlichtingen. 7522 Telef. 23420, b.g.g. inlicht. K08. Aanvragen (schrift.) adres Ie Binnenvestgraclit30 Geen bonnen of aardappelen beschikbaar. Naar men ons mededeelt is er voor dege nen, die indertijd by het begin van de aardappeldistributie voldoende voorraden hadden, dientengevolge geen aardappel- kaarten kregen en nu ontijdig door hun voorraden heen zijn, niet veel vertroosting, dan alleen de aankondiging, dat de nieuwe aardappelen zeer spoedig in distributie zullen komen en ook zij dan aardappel- kaarten kunnen krijgen. Er werd op gewezen^, dat de moeilijk heid, bovengenoemd, in den regel als „eigen schuld" moet wordeh geboekt. Toen de aardappeldistributie werd inge voerd, is er uitdrukkelijk bij gezegd, dat zij die over 15 K.G. voorraad per gezinslid beschikten, niet voor een aardappelkaart in aanmerking kwamen. Tevens werd me degedeeld, dat de distributie werd Inge steld op 11/2 K.G. per gezinslid per week. Ieder die nadenkt kan concludeeren, dat 15 K.G. voorraad bedoeld is voor een tijdsduur van 10 weken. En als men be denkt, dat de distributie nog maar 8 we ken aan den gang is, is duidelijk, dat wie nu al door zijn voorraad heen is, niet goed gerekend heeft. Dat voert tegelijk tot een tweede opmerking, namelijk, dat men bij het verbruik van eigen voorraden niet had moeten vergeten, dat er distributie is en dat ook de eigen voorraden niet op onbe perkt nieuwe schaal behoorden te worden aangesproken. Aan te nemen is, dat men zulks in vele gevallèn ten onrechte toch gedaan heeft. Voorts wordt gezegd, dat sommigen hun eigen voorraad te hoog ge taxeerd hebben en dat eerst thans bemer ken. Aan te nemen is, dat dit uitzonde ringsgevallen zijn, doch dan heeft men in zulke gevallen Inderdaad niet verstandig gehandeld. En wie voorraden had, welke dicht bij de minimumgrens lagen, had oor zaak om dubbel voorzichtig te zijn in het gebruik. Maar hoe kan men verwachten, dat in de genoemde moeilijkheden tege,- moet gekomen kan worden? Want op gee nerlei wijze is thans na te gaan, hoeveel voorraad er toentertijd werkelijk was en waar deze voorraad precies gebleven is, zoodat men niet weten kan, of men niet bij een tegemoetkoming de dupe van frau de wordt. En ten slotte: de distributie van de oude aardappelen loopt op een einde en alles bijeengenomen heeft men niet h#t voor nemen, om thans nog iets nieuws aan de distributieregeling der oude aardappelen toe te voegen. GOEDKOOPE VROEGE AARDAPPELEN. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, is heden de prijs van de vroege aardappelen voor de eerstkomende twee weken vastgesteld op 11 cent per kg. Behalve de vroege aardappelen zullen ook krielaardappelen verkrijgbaar worden ge steld, waarvoor de prijs gedurende de week van 23 t/m 28 Juni is bepaald op 6 cent per kg., nadien echter op 6 cent per kg. Bovendien blijven gedurende de eerst volgende twee weken behalve de vroege aardappelen ook oude aardappelen ver krijgbaar tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. Er wordt aan herinnerd, dat de duurste soort van deze oude aardappelen 8 cent per kg. kost. De prijs van de vroege aardappelen zal na de eerste twee weken geleidelijk aan den prij3 der oude aardappelen worden aangepast. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er echter met nadruk de aandacht op, zoolang de hoogere prijs van 11 cent voor de vroe ge aardappelen geldt, in geen geval voor oude aardappelen meer mag worden bere kend dan de daarvoor vastgestelde prijzen. SLACHTOFFERS VAN HET ZWEMMEN Twee broers in diepte verdwenen. Bij het zwemmen in de Maas bij Groe ningen in de gemeente Vierlingsbeek dreig de een 20-jarige jongeman, zekere Smits, te zinken. Zijn ongeveer even oude broer, die hem in gevaar zag, wilde te hulp ko men, doch zijn reddingspogingen faalden en ook hij werd het slachtoffer van het water. Beide broers verdwenen in de diep te. Na^eenigen tijd heeft men het lijk van een hunner kunnen ophalen. In gevaarlijk water verdronken. Gistermiddag zwom de achttienjarige M. Eype met eenige vriendjes in de Buiten- vestinggracht te Naarden, waar het verbo den is te zwemmen wegens de gevaarlijke diepte. Plotseling was de jongen verdwe nen. Het gelukte eerst na een uur hem op te halen. De tienjarige Zwonende aan den Mo lenberg te Rozendaal, die 'gisteren in ge zelschap van familieleden naar het z.ig. „Bergen-op-Zoomsche strand'' was gegaan om te baden, is daar verdwaald geraakt en in de Bergvlietsche kreek verdronken. ONDER DE TRAM GEDOOD. Zaterdagmorgen is de 06-jarige mevr. de weduwe C. J. E. de B.-van P. bij den Wa terweg in De Bilt bij het uitstappen van den reeds rijdenden wagen gevallen. Zij kwam onder de wielen terecht. De wagen moest opgevijzeld worden alvorens men haar kon bevrijden. Een arts kon slechts den dood constateeren. ONDER EEN AUTO GEDOOD. Op het Hofplein te Rotterdam is Zater- dagniiddajg een doodelljk ongeval gebeurd. De. 67-jarige voetganger C. v. d. G. is te gen een auto opgeloopen. Hij is korten tyd later aan de gevolgen van een echedel- basisfractuur in het ziekenhuis overleden. Zaterdagochtend is de zeventienjarige winkelbediende Kemiplnik uit Deventer in een tunnel rnet zijn fiets gevallen, waar bij hij met zijn hoofd onder het achterwiel van eert zware vrachtauto kwam. De jon gen was VTijwel onmiddellijk dood. NA VAL VAN STEIGER OVERLEDEN. De zestienjarige G. Schurink, die Don derdag bij het verrichten van werkzaam heden op een bouwweik aan den Parkweg te Enschede van een steiger viel en met een sdhedelbasisfractuur naar het R.K. Ziekenhuis werd overgebracht, is aan' de gevolgen van dit ongeval overleden. Een meisje aan gevolgen bezweken. Donderdagavond waren dn Uithuizen eenige kinderen aan het spelen bij de tim merfabriek van den heer W. Pieterman. Eenige jongens waren boven op een stapel planken geklommen. Plotseling kantelden de planken met het gevolg dat vier kinde ren er onder raakten. Drie kwamen fniet den schrik vrij, doch het 9-jarig meisje, Jantina Dob 'kreeg ernstige verwondingen. Zij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd, alwaar ze aan de gevolgen is bezweken. KIND IN WIEG GESTIKT. "Toen de edhtgenoote van den heer E. té Radewijk in de gemeente Hardenber.g haar ongeveer vijf maanden oude kindje uit de wieg wilde halen, 'bleek het, dat het in het 'kussen was gestikt. BOERDERIJ TE GEMERT AFGEBRAND. Vrijdagmiddag brak te Gemert bij den landbouwer J. M. Bevers in. de Zandstraat brandl uit. Deze ontstond in een achter de boerderij gelegen opslagplaats van hooi, vermoedelijk tengevolge van den zonne brand. De buren konden het vee en een groot 'gedeelte van 'het huisraad in veilig heid brengen. Vele kleedin gstukken wer den een prooi der vlammen, evenals de landbauwerktuigenwaaronder o.m. een groote dorschkast met motor. De boerderij is vrijwel totaal uitgebrand'. Verzekering dekt de schade. Zaterdagmiddag heeft te Zaandam een felle brand gewoed in de smederij en za- genslijperij der N.V. Dekkers Houthandel. Het waren aan elkaar gebouwde houten gebouwtjes, waarvan de wanden krukdroog waren, zoodat het vuur makkelijk spel had, te meer nog, omdat de brand eerst ontdekt werd door personeel van de houtwerf, toen de vlammen al uitsloegen. Zoowel de smederij als de slijperij brand den echter geheel uit. Verschillende kost bare machines gingen daarbij verloren. Verzekering dekt de schade. Een geheele veestapel in beslag genomen. Als verdacht van frauduleuze slachting van vee is te Rosmalen gearresteerd de landbouwer Van C. aldaar. Nog slechts kort geleden was Van D.' door den kantonrechter te 's-Hertogen- bosch wegens het zelfde feit veroordeeld tot een paar honderd gulden boete. In verband met de herhaling van deze overtreding is bij hem thans de geheele veestapel, bestaande uit veertien koeien, op last van de justitie in beslag genomen en verkocht. GEVAL VAN ZWARE MISHANDELING. Vrijdagavond vond in de buurtschap Harskamp een voorval plaats, dat ge zien de omstandigheden voor den be trokkene nog vrij gunstig afliep. Toeft de arbeider H., woonachtig te Harskamp, des morgens per rijwiel op weg ging naar zdjn werk, paseeerde hij een anderen arbeider, die H. verzocht eens af te willen stappen, waaraan deze gevolg gaf. De ander, zekere A. v. B. afkomstig uit Ermelo, haalde toen een mes te voorschijn en dreigde daarmede H. te zullen neer ste ken. Aangezien H. de verstandigste partij koos en zijn weg vervolgde, gebeurde er niets, maar toen de beide mannen elkan der des avonds op weg naar huis opnieuw passeerden, herhaalde zich de geschiedenis. Thans haalde Van B. plotseling ©en zwa re ijzeren staaf voor den dag, waarmee hij H. een hevigen slag op het hoofd toebracht. De getroffene zag nog kans zijn aanvaller van Zich af te stooten, waarna deze zijn weg vervolgde. De politie, die snel ter plaatse verscheen, legde een voorloopig verband, waarna dr. Beumer uit Otterio verder zorgde voor de behandeling van het slachtoffer. Hoewel H. bloedend was gewond, kon hij later naar zijn eigen woning worden overge bracht. De behandelende geneesheer ver klaarde, dat de toegebrachte slag, indien hij een paar centimeter lager was aan gekomen, stellig doodelijk zou zijn geweest. In samenwerking met de Ermelosche politie werd van B. in zijn woning gear resteerd en naar Ede overgebracht. Bij het verhoor en het verdere onderzoek zijn fei ten aan het licht gekomen, die erop wijzen, dat de aanvaller in overspannen toestand heeft gehandeld. „Vad." BRUTALE INBRAAK TE NAARDEN. Te Naarden is tijdens afwezigheid der bewoners op klaarlichten dag een inbraak gepleegd in de Van Dijeklaan. 'De dader moet zeer goed op de hoogte geweest zijn met den plaatselijken toe stand. Hij heeft zich toegang verschaft door de keukendeur, die niet op slot was. Daar na begaf hij zich naar de slaapkamer, waar hij uit een linnenkast f 950 aan klein bankpapier en een aantal sieraden ter waarde van f 1000 weg nam. Van den da der ontbreekt elk spoor.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6