5)c aatCoty tuóóx&en StuttóxMand en Stuöiand De oorlog In Syrië De gevechtshandelingen tegen Rusland begonnen MAANDAG 23 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 EEN BEVRIJDING Van goed ingelichte zijde ontvangen wij de volgende beschouwing. De ontknooping inzake Rusland is een bevrijding. Reeds lang wisten de ingewijden, dat de Sovjet-republiek een dubbelspel -speelde, waarvan het karakter aan de oude Bolsje wistische praktijken herinnerde. Dat dubbelspel had een wel zeer imroo- reelen grondslag. Eenerzijds had men door het non-agressiepact met Duitschland zich gedekt tegen eiken strijd met het mach tige en gevreesde Duitsche leger, ander zijds verheugde men zich van harte in het feit, dat de .oorlogvoerden mogendheden him bloed en materiaal offerden en bere ikende met een zeker soort Aziatisch cynis me, op welke wijze Rusland daarvan het meeste profijt trekken kon. Vriendschap was dit natuurlijk niet. Non-agressie was het evenmin. Het was alleen de houding van den laf-' aard, die zelf zorgt buiten gevaar te blij ven, zoolang de strijdenden frisch zijn, doch op het moment loert, dat ze, amechtig naar adem hijgend, voldoende krachten hebben ingeboet om als de jakhals de prooi te bespringen en eigen lusten te stillen. In het kader dezer politiek paste het, dat de bolsjewistische machthebbers op alle mogelijke punten de Duitsche overwinnin gen in het geheim tegenwerkten. Zij waren niet neutraal, doch hadden belang 'bij ver lenging van den oorlog en verzwakking der strijders. Men vindt In de officieele documenten met name in de proclamatie van den Fuehrer, en in de nota van rijksminister von ibbentrop, opgesomd, hoe zij te Belgfa do kuipten, hoe zij in Roemenië 'n chaos trachtten te stichten, hoe zij in Bulgarije de regeering ten val zochten te brengen, hoe zij de Baltlache staten overweldigden en Finland opnieuw bedreigden. Dat alles is geen, non-agressie, doch het tegengestel de er van. Berlijn wist dit, doch zweeg. Eenerzijds omdat het het tijdstip, waarop definitie ve opheldering noodig zou worden, zelf wilde kiezen, anderzijds omdat het zoo lang mogelijk de.hoop wilde behouden, dat be tere gevoelens te Moskou de overhand zouden krijgen en men op werkelijk mo reel te verantwoorden wijze de consequen ties uit het sluiten vait het non-agressie pact zou trekken. Te Moskou overwonnen de betere ge voelens niet. Integendeel, de brutale eischen van Molotwo, namelijk dat Duitsch land en Italië hun garantie aan Roemenië verloochenen zouden, zoodra Sovjet-Rus land Roemenië aanviel, dat Finland ge heel aan Rusland zou worden prijsgege ven, idem Bulgarije, de Dardanellen en de Bosporus, laten 2ien, hoe ver de afper- slngstactieken van de Sovjet-machthebbers gaan, hoe ze van de Europeesche situatie partij willen trekken en welke bedoelingen eigenlijk te Moskou bestaan. Het is Duitschland en Italië te bar ge worden. Tegenover de Russische lust om in troebel water te vissohen en het Rus sisch bolsjewisme, verder in Europa door te drijven, hebben zij, gelijk generaal Franco in Spanje weleer, ten slotte het „hiertoe en niet verder" moeten spreken. En thans beslist 'het zwaard. Russische luchtaanvallen afgeslagen Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan de Sovjet-Russische grens is het gis teren sinds de ochtenduren tot gevechts handelingen gekomen. Een poging van den vijand om naar Oost-Pruisen te vliegen werd met zware verliezen afgeslagen. Duit sche jagers schoten talrijke roode gevechts vliegtuigen neer. In den strijd tegen de Britsche eilanden hebben in den nacht van Zaterdag op Zon dag sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen de haveninstallaties van Southampton gebombardeerd. Uitgestrekte branden ontstonden in haveninstallaties, pakhuizen en bedrijven voor de voedselvoor ziening. Andere luchtaanvallen waren op vliegvelden in Noord-Schotland en in de Midlands gericht. Ten Noorden van Sun derland werd een groote vrachtboot zwaar beschadigd. Bij een aanval op de Engelsche kust kre gen twee Duitsche snelbooten contact met drie Britsche snelbooten, die na verschei den treffers afzwenkten. Gistermiddag vloog een gering aantal Britsche gevechtsvliegtuigen onder sterk escorte van jagers naar de Fransche ka- naalkust. In hevige luchtgevechten schoten Duitsche jagers 26 Britsche vliegtuigen neer. Luchtdoel- en marine-artillerie haal den nog twee toestellen omlaag. Luitenant kolonel Galland behaalde in deze gevech ten drie luchtoverwinningen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten brisant- en brandbommen op enkele plaatsen in West- Duitschland laten vallen zonder noemens waardige schade aan te richten. Omtrent den opmarsch van het Duitsche leger in het Oosten, waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht van gis teren, verneemt het D.N.B. nader: Uit den oproep van den Führer valt af te leiden, dat Duitschland voor den thans te verwachten gigantischen strijd tegen de ge schoolde, goed uitgeruste Ruslssche strijd krachten een zoo geweldige macht In het veld brengt als nimmer te voren. Behalve de beproefde divisies van het landleger zijn natuurlijk in de Oostzee strijdkrachten van de marine in actie gekomen. Ook de voor bereidende groote aanvallen van het lucht- wapen, die kenmerkend zijn voor alle groote operaties, hebben sinds de ochtend uren langs het geheele front in het Oosten een aanvang genomen. De formaties van het Duitsche Iuchtwa- pen zijn in voortdurende aanvallende op getreden tegen vliegvelden, troepenconcen traties, versterkingen en kwartieren van de Russische strijdkrachten en hebben blijk baar reeds aanzienlijke winst gehoekt door de verwoestingen op den grond en door Wij noemden het een bevrijding. Met de mannen, die eenmaal onder Le nin en Litwinof de Bolsjewistische atheïs tische wereldrevolutie begonnen en nog niet lang geleden in Spanje toonden, waar toe dit Aziatisch barbarisme in staat is, is geen wezenlijk verdrag mogelijk, tenzij zij van hun wereldrevolutie-ideeën zich be- keeren en de Europeesche beschaving aan vaarden. Men kon de hoop voeden, dat dit gebeuren zou. Maar die hoop is beschaamd. En alnaarmate dit gevoeld werd, ging de band met Rusland drukken, zij werd een ban. Thans is zuiverheid bereikt. De Aziaat kon zich niet verloochenen. Ook Europa verloochent zich niet. Thans staat de Euro peesche beschaving tegenover het Aziatisch barbarisme en is het in naam van de gan- sche blanke cultuurwereld noodig, dat het bolsjewisme uit ons werelddeel verdreven wordt en de Russische volksgemeenschap en met haar gansch Europa van dezen gee- sel bevrijd wordt. De strijd zal offers kosten. Oorlog kost bloed en tranen, geld en goed. Doch het doel is de offers waard. Ook voor het na- tionaal-socialisme als wereld- en levensbe schouwing is het beter, dat de band met Rusland niet tot een blijvende unie ge voerd heeft, aangenomen, dat .het bolsje wisme bolsjewisme bleef. Deze twee le vensbeschouwingen zijn immers diametraal verschillend. Een werkelijke unie is onmo gelijk. Een van beide of beide moeten dan ontaarden. De loop der dingen bevrijdt het nationaal- socialisme van deze angstwekkende verant woordelijkheid; het kan weer, zonder door politieke noodzakelijkheden belemmerd te worden, voluit beginsel tegenover beginsel stellen en eigen wezen als expdflfent der Europeesche cultuur ongehinderd uitleven. Dit is uit Europeesch gezichtspunt harte lijk toe te juichen. Men wordt er vrijer, sterker door. De ban is weggenomen. Laten thans mr. Churchill en mr. Roose velt den lof van het bolsjewisme zingen. Toen Duitschland het non-agressiepact met Rusland sloot, rilde het christelijk Enge land hoorbaar. Hoe kon het land van Lu ther met het Roode leger samengaan? Maar wat van Duitschland verschrikkelijk ge vonden werd, had Engeland zelve wat graag gedaan en zal het thans met innifee bliidschap doen. Niettegenstaande alle christelijke rillin gen zijn de joodsch-kapitalistische kringen te Londen en New York en de joodsch-bols- jewlstische kringen te Moskou elkander als kinderen van één revolutie verwant de interventie in Spanje bewees het en Rus land behoeft nu niet langer meer te knoeien. Het masker werd afgerukt. In ons vaderland en in het bijzonder on der ons christelijk volksdeel, waar het atheïstisch bolsjewisme als het eigenlijk anti-christelijk gevaar steeds werd onder kend en het lijden van Finland diep werd medegevoeld, zal thans de positiekeuze veel gemakkelijker géworden zijn en zal er oor- zaak gevonden worden voor velen om nu van harte in te stemmen met het slotwoord van den Fuehrer „Moge God ons allen ook ons eigen vaderland in dezen strijd bijstaan". Europa zelf staat op het spel en de gan- sche Europeesche beschaving. omvangrijke vernietigign van vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten. De Duitsche formaties staan ditmaal evenwel niet alleen in het Oosten. Schouder aan schouder strijden ln het hooge Noorden met hen de Finsche strijdkrachten en aan de Roemeensch-Russische grens de Roe- meensche troepen, die in het afgeloopen jaar door de Duitsche weermacht zijn ge schoold. De kern van dit veruitgestrekte front vormt de Duitsche weermacht, die in den strijd is beproefd. DE VERLIEZEN VAN HET RUSSISCHE LUCHTWAPEN De verliescijfers van het roode luchtwa- pen zijn, naar het D.N.B. verneemt, tijdens den eersten dag van den veldtocht tegen de Sovjet-Juni van uur tot uur gestegen. Op het oogenblik zijn nog geen totaalcijfers te melden. Hoe zwaar echter de slagen zijn, die den Sovjets door het Duitsche lucht- wapen worden toegebracht, blijkt uit de vernietigende nederlagen, die roode ge vechtsvliegtuigen bij twee aanvallen op Duitsch souverein gebied hebben geleden. In de vroege moroguuren van Zondag vlogen negen Sovjet-Russische Martin-bom menwerpers naar Oost-Pruisen. Hiervan werden er niet minder dan zeven door Duitsche jagers neergeschoten. Bij een an dere aanvalspoging op militaire installaties in het gouvernement, dicht achter het front, waren 35 Sovjet-Russische gevechtsvlieg tuigen in actie. Tot op twee na werden al deze vliegtuigen door Puitsche jagers ver nietigd. RUSSISCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT Duitsche motortorpedobooten hebben Zondagmorgen vroeg, naar het D.N.B. ver neemt, in het Russische zeegebied een Russisch schip van vier duizend ton en een Russische visschersboot aangevallen. Het schip van 4000 ton werd door een torpedo treffer tot zinken gebracht, terwijl de vis- schersvloot met ontploffingsmiddelen werd vernield. Een Duitsch vliegtuig had de mo tortorpedobooten opmerkzaam gemaakt op de Russische visschersvloot. INSTALLATIES VAN SEBASTOPOL GEBOMBARDEERD Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in den loop van Zondag de voor den oorlog belang rijke instalalties van Sebastopol gebombar deerd. DUITSCHE MAATREGELEN TEGEN PARACHUTISTEN Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Er moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de vijand door middel DAORDER VAN HITLER. De Führer. en opperste bevelhebber der weermacht heeft op 22 Juni een dagorder tot de soldaten van het Oostelijk front ge richt, waarin hij de feiten constateert, waarvan hij ook in zijn oproep aan het Duit sche volk gewag heeft gemaakt. De dagorder besluit met de volgende woorden: „Duitsche soldaten, hiermede aanvaardt gij een harden en verantwoor delijken strijd. Want het lot van Europa, de toekomst van het Duitsche rijk, het be staan van ons volk liggen thans alleen in uw hand. Moge God ons allen in dezen strijd bijstaan." van parachutes afzonderlijke soldaten, resp. troepen zal neerlaten, die de opdracht heb ben in het operatiegebied en ook in het ge bied van het Duitsche achterland sabotage te plegen en vernielingen aan te richten. De bevolking wordt derhalve opgeroepen de afweer van dergelijke pogingen te steu nen, waarbij hulp zich dient uit te strek ken tot het waarnemen van de landings- en verblijfplaats van den vijand, terwijl de ac tieve afweer en het onschadelijk maken van vijandelijke parachutetroeepn alleen door de weermacht, politie en gendarmerie ge schiedt. CRIPPS TERUG NAAR MOSKOU De Britsche ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps. zal, naar te Stockholm be kend wordt, binnen enkele dagen naar Moskou terugkeeren. Hij werd gisteren op de doorreis te Stockholm verwacht. Sir Stafford Cripps is, zooals bekend, kort geleden per vliegtuig via Stockholm naar Londen gegaan om zijn regeering ver slag uit te brengén. VERKLARING VAN CHURCHILL Minister-president Churchill heeft Zon dagavond voor de Britsche Radio een toe spraak gehouden, waarin hij o.a. verklaarde dat het conflict tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland hem niet heeft verrast, daar hij Stalin hierop reeds had voorbereid. Churchill was van meening, dat niemand over de politiek van de Engelsche regee ring in twijfel kan zijn. De Britsche- rege ring heeft derhalve besloten Sovjet-Rus land té helpen, voor zoover het in haar macht ligt. In zijn radiorede heeft de mini5ter-pre- sident, volgens den Britschen berichten dienst in verband met de belofte aan Sovjet Rusland hulp te verleenen, o.m. nog ver klaard: Engeland zal aan alle vrienden en bondgenooten in de wereld een oproep rich ten om Sovjet-Rusland te steunen. Enge land heeft Sovjet-Rusland iedere techni sche en economische hulp aangeboden, die het gebruiken kan. Voorts beweerde de mi nister-president, dpit het voor. Sovjet-Rus land bestaande gevaar ook een gevaar voor Engeland en de Vereenigdé Staten is. ROEMENEN TREKKEN OVER DE PROET Bolgrad ln Bessarabië bezet Nadat in Roemenië te middernacht de algemeene mobilisatie was bevolen, kre gen de Roemeensche troepen in den afge loopen nacht bevel tot den opmarsch over te gaan. Vanochtend zijn daarop de Roemeensche troepen, zoo werd in een officieele mede- deeling bekendgemaakt, over de Proet, de grensrivier tusschen Roemenië en de Sov jet-Unie, getrokken. Naar Stefani voorts meldt, hebben gemechaniseerde Roemeen sche troepen de stad Bolgrad in Bessarabië bezet. Vanochtend zijn in de omgeving van Galatz drie Sovjet-vliegtuigen nergescho- ten. Het bevel tot den opmarsch werd met groote geestdrift door de Roemeensche sol daten, die met ongeduld hebben gewacht om hun broeders die onder Sovjet-Rus sische overheersching leven te bevrij den, begroet. Het was nog volkomen don ker, toen de officieren bevel gaven over de Proet te trekken om de Sovjet-Russische stellingen aan de andere zijde van de rivier aan te vallen. De Roemeensche troepen vochten heldhaftig in de eerste oorlogsfaze- en slaagden er in hun opdrachten volledig ten uitvoer te leggen. Op drie purften van groot strategisch belang trokken zij over dé rivier. Het nieuws van het overtrekken van de Proet werd hedenmorgen om zeven uur in een officieele mededeeling bekend gemaakt. ANTONESCU OPPERBEVELHEBBER. Een oproep tot het Roemeensche leger. Generaal Antonescu heeft een oproep aan het Roemeensche leger gepubliceerd, waarin wordt verklaard: „Soldaten, ik heb u beloofd den schand vlek uit het boek des volks te wisschen en de' schaduw der vernedering van uw voortioofd weg te nemen. Heden is het uur van den heiligsten strijd gekomen, den strijd voor de van de vaderen geërfde rechten en de rechten der kerk, den strijd voor uw huis en haard en eeuwige Roe meensche altaren. Soldaten, ik beveel u; trekt de Proeth over en verpletter den vijand in het Oosten en het Noorden.Bevrijdt u\v geknechte broeders van het roode juk van het bols jewisme, voegt het oude land der Bessa- rabiërs en de wouden van de Boekowina, iiw akkers en weiden, weder bij het land. Soldaten, gij zult schouder aan schouder en hart naast hart strijden met het sterk ste, roemrijkste leger der wereld. Zij strij den in het land van de Moldau voor-onze grenzen en voor gerechtigheid op de we reld. Toont u de eer waardig, die de geschie denis, het leger van het groote Duitsche rijk en zijn unieke Führer, Adolf Hitler, u hebben bewezen. Strijdt om uw verne dering eh het ons berokkende onrecht te wreken. Ons volk, de koning en uw generaal ver langen dit van u. Uit Boekarest meldt Stefani, dat de staatsleider, generaal Antonescu, tot opper bevelhebber der weermacht is benoemd. Michael Antonescu is benoemd tot minis ter-president ad interim. DE ITALIAANSCHE OORLOGS VERKLARING. De Italiaansche regeering heeft den Sov jet-ambassadeur medegedeeld, dat zij zich van Zondag 5.30 uur af in staat van oorlog met de Sovjet-Unie beschouwt. ARSENAAL OP MALTA GEBOMBARDEERD. Djimma (Oost-Afrlka) ontruimd. Het 382ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: In den afgeloopen nacht hebben afdee- lingen van onze luchtmacht het arsenaal van Burmula op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de luchtmacht van de as aanvallen gedaan op opslagplaatsen, batterijen en versterkingen te Tobroek. In de zone van Boeg-Boeg -zijn gemechani seerde strijdmiddelen en Britsche troepen concentraties getroffen. In Oost-Afrika hebben onze troepen in het gebied van Galla en Sidamo de stad Djimma ontruimd, die tot open stad ver klaard is, om verliezen ondeT de burgerbe volking te voorkomen. Onze troepen heb ben stellingen verder naar het Westen be trokken. Het kleine Italiaansche garnizoen, dat te Djimma was gebleven, heeft de stad aan de Engelschen overgegeven en wapen- eer verkregen. Op den Atlantischen Oceaan hebben ónze duikbooten in een collectieven aanval ge durende de eerste helft van Jünl op een belangrijk vijandelijk konvooi, waarvan melding werd gemaakt in het weermacht- bericht van 6 Juni, 15 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 98.000 ton tot zin ken gebracht, een vijandelijken torpedo boot jager getorpedeerd en een gróót twee- motorig vliegtuig neergeschoten. Deze duik booten stonden onder bevel van korvetten- kapitein Luigi Longanesi Cattaneo, korvet- tenkapitein Manlio Petroni, korvettenkapi- tein Guiseppe Roselli Lorenzini, luitenant ter zee Mario Pollona en luitenant ter zee Pasquala Terra. Het Fransche weermachtsbericht van Za terdag luidt: Onze troepen blijven met succes tegen stand bieden aan de Britsche inspanningen in de verschillende sectoren van het front. Aan de kust zijn de pogingen om op te ruk ken van Australische eenheden door ons vuur beperkt. De Britsche vloot heeft het gebied van Damour beschoten. In het Zui den van den Libanon worden in de streek van Dzezzine en van Merj Ajoem verdere felle gevechten geleverd. Onze troepen hebben hun stellingen kunnen handhaven. Ten Oosten van het Hermongebergte heeft de tegenstander zijn druk in het gebied ten Zuiden en Zuidooste- van Damascus ver sterkt en nieuwe doorbraakpogingen on dernomen. Onze eenheden leggen op het oogenblik zuiveringsacties ten uitvoer. Op 20 Juni heeft ons luchtwapen een ■groote activiteit aan den dag gelegd. Onze bombardementsvliegtuigen, onder welke zich ook marinetoestellen bevonden, heb ben op 19 en 20 Juni verscheidene malen bombardementsaanvallen op het slagveld gedaan. Deze operaties werden door onze jagers doeltreffend beschermd. De achter- waartsche verbindingen van den tegen stander werden in den nacht van 20 Juni eveneens herhaaldelijk met bommen aan gevallen. Beiroet is tweemaal en wel voor het eerst kort na middernacht en voor de tweede maal in de avonduren van 19 Juni gebombardeerd. Er werd geen schade aan gericht. Volgens de laatste berichten van het Sy rische oorlogstooneel zijn in het bergachtig gebied tusschen Kissoeje en Damascus nog steeds verbitterde gevechten aan den gang. In Fransche militaire kringen wijst men er echter op, dat Damascus op het oogenblik niet direct bedreigd wordt. Het gebied van Mesze heeft men eveneens van vijanden kunnen zuiveren, zoodat ook van dezen kant ieder gevaar eener omsingeling kon worden vermeden. In het Libaneesche kustgebied is de toestand onveranderd. De Engelsche vloot, die na een afwezigheid van verscheidene dagen weer voor "de Liba neesche kust is verschenen, vuurt sedert 24 uur ononderbroken, doch minder fel dan bij de gevechten om Saida vóór eenige da gen. Merj Ajeem is nog steeds in Fransche handen. DAMASCUS ONTRUIMD. De dag van Zaterdag was gekenmerkt door de ontruiming van Damascus door de Fransche troepen en door de uitbreiding der operaties tot het Syrische woestijnge bied. Na dertien dagen van strijd in het gebied van Kissoe en de onmiddellijke om geving van Damascus, in het verloop waar van de Fransche eenheden permanent stonden tegenover naar getal superieure en van de zwaarste wapenen voorziene strijd krachten, hebben de Engelschen het vlieg-, veld en de zuidwestelijke voorstadjes van Damascus bereikt. Met het oog op de onmogelijkheid den vijand in de toekomst op voldoenden af stand te houden en om een uit de operaties noodgedwongen voortvloeiende vernieling van heilige plaatsen van den Islam te ver mijden, heeft het Fransche opperbevel gis teren den troepen bevolen Damascus te ontruimen. De Fransche strijdkrachten hebben buiten de stad nieuwe stellingen betrokken. De tegenstand wordt voortgezet. In West-Syyrlë hebben belangrijke gemo toriseerde strijdkrachten, komende uit Irak, de grens overschreden en zijn in de rich ting Palmira opgerukt. De vijandelijke strijdkrachten worden onophoudelijk door het Fransche luchtwapen met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Deze actie is in den loop van hedenochtend onafgebroken voortgezet. Verder oostelijker hebben de Fransche troepen Aboe Kemal heroverd. In Zuid-Libanon en aan de kust heerscht wederzijdsche bedrijvigheid der artillerie. Het aantal gevangenen, dat sedert het be gin van de operaties is gemaakt, bedraagt meer dan 1500. Afgezien van de aanvallen op de vanuit Irak oprukkende Britsche strijdkrachten, heeft het Fransche luchtwa pen zijn acties in de andere sectoren van het front voortgezet. De oorlog tegen Engeland HET DUITSCHE WEERMACHTS BERICHT Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duikbooten hebben in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan zes vij andelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht alsmede een hulpkruiser welke was uitgerust met een catapult-vliegtuig. De gezamenlijke tonnage van deze schepen be droeg-52.900 b.r.t. Gevechtsvliegtuigen vielen Vrijdag en Zaterdagnacht met goed succes schepen aan in de monding van de Humber. Zij brach ten een vrachtschip van 6000 br.t. tot zin ken en beschadigden twee groote koop vaardijschepen ernstig. Andere doeltref fende luchtaanvallen waren gericht op de belangrijke ravitailleeringshaven Grimsby en en de havenwerken van Great-Yar- moutih alsmede op de Vliegvelden in de midlands en in Oost-Engeland. Bij eeh nachtelijken aanval op de groote Schotsqhe fabriek van lichte metalen fort William werden de fabrieksinstallaties door bom- treffers van zwaar kaliber verwoest. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtui gen bombardeerde in den nacht van 20 op 21 Juni de Britsche vlootbasis Alexandrië. In Noord-Afrika verstrooiden Duitsche torpedovliegtuigen in scheervluchten Brit sche troepenconcentraties en colonnes voertuigen bij Boegboeg. Bij Tobroek stichtten Duitsche gevechtsvliegtuigen brand in barakken en benzine-opslagplaat- sen door bommen. De vijand liet vannacht met zwakke strijdkrachten op eenige plaatsen van het Noord-Duitsche kustgebied brand- en bri santbommen vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. In woonwijken ont stond onaanzienlijke schade aan gebouwen. Nachtjagers schoten een Brltsch gevechts vliegtuig neer. DE STRIJD IN AFRIKA In den sector van Solloem hebben for maties verkenningsvliegtuigen van het Duitsche Afrikacorps geslaagde aanvallen ondernomen en den Britten verliezen toe gebracht. Eenheden van het Duitsche Afri kacorps schoten bij Solloem een Britseh vliegtuig omlaag en namen den bestuurder gevangen. Duitsche gevechtsvliegtuigen on dernamen gisteren ondanks hevigen Brit schen afweer een geslaagden aanval op Tobroek. Benzine-opslagplaatsen en ba rakken werden doeltreffend met bommen bestookt. Reusachtige branden werden waargenomen, dikke zwarte rookwolken belemmerden tot op vele kilometers het uitzicht. Een Britsche stelling luchtdoel geschut aan de haven van Tobroek werd met goed geplaatste bomtreffers tot zwij gen gebracht. Een Hurricane werd omlaag- geschoten en viel in zee. Ondanks hevige zandstormen hebben Vrijdag eenheden van het Duitsche lucht wapen den kustweg van Solloem naar Sidi El Barrani, ivaarop een druk verkeer is van Britsche colonnes, doeltreffend aangeval len. Een groote colonne vrachtauto's van honderd voertuigen werd doeltreffend ge bombardeerd en met boordwapens bestookt. Talrijke Britsche voertuigen verbrandden. Groote hoeveelheden munitie ontploften. Zware" bommen maakten diepe kraters ln den weg, zoodat het gebruik van dezen eeni- gen verkeersweg voor de Britsche aanvoe ren sterk belemmerd is. Amérika en de oorlog. DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT De boodschap van Roosevelt aan het Congres heeft, naar men in Rome consta teert, ondanks een ongehoord agressieve taal in politieke kringen alhier geen ver rassing gewekt. Het gaat, naar men zegt, om een nieuw document van de Noord- Amerikaansche oorlogsopruiing. Met zijn tendentieuze beweringen betreffende het tot zinken brengen van de „Robin Moor" en de gebruikelijke humanitaire'frases zet Roosevelt zijn werk voor het wekken van de oorlogspsychose in de Ver. Staten voort. Natuurlijk heeft president Roosevelt het wijselijk vermeden iets te zeggen over de lading van de „Robin Moor" en de bestem ming van het schip, ofschoon reeds vast staat, dat het schip o.m. oorlogsmateriaal naar Zuid-Afrika, d.w.z. het belangrijkste Engelsche steuntpunt voor de operaties te gen Italiaansch Oost-Afrika en in het Na bije Oosten, transporteerde. Daarentegen heeft Roosevelt met zijn verklaring, dat Amerika zich verweren zal tegen iedere po ging om de Amerikaansche hulp niet naar Engeland te laten komen, ondubbelzinnig bevestigd, dat zijn regeering oorlogsma teriaal, dat bestemd is om gebruikt te wor den tegen de spil, naar de oorlogszone wil laten komen. Het zijn dus niet de spilmo- gendheden, die met haar zuiver tot Europa beperkten oorlog Amerika bedreigen, maar het is Roosevelt, die het internationaal recht schendt en die doro contrabande door de blokkadezone te willen zenden, bewust naar een oorlog tegen de spil stuurt. BOMMEN OP DUITSCH ZIEKENHUIS In den nacht van 19 ou 20 Juni hebben Britsche vliegtuigen een industriestad in West-Duitschland met bommen bestookt. De operatiezaal, van een ziekenhuis, dat van tal van roode kruisteekens voorzien was, werd door een bom verwoest. In de buurt van het ziekenhuis bevindt zich geen enkele militair doel of belangrijke militaire inrichting.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2