Land- en Tuinbouw RECHTZAKEN DINSDAG 24 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE STRIJD TEGEN ENGELAND LUCHTGEVECHT BOVEN HET KANAAL. Gistermiddag vlogen, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, twintig tot dertig gevechts vliegtuigen van de Royal Air Force onder zeer sterke bescherming van jagers naar de Fransche kust. Het Britsche eskader bommenwerpers werd beschermd door vijf tig zestig jagers, terwijl op grootere hoog te vrij sterke formaties jagers volgden. De Duitsche jachtvliegtuigen bonden echter voor het bereiken van de kust den strijd met den vijand aan en verhinderden, dat de aanval kon worden uitgevoerd. Ze ven der vijandelijke bommenwerpers, alle van het type Bristol Blenheim, werden hierbij neergeschoten. Bovendien werden in het verloop van de hierbij ontstane luchtgevechten acht Spitfires, in totaal dus 15 vliegtuigen neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. De door de Engelschen gisteren geleden verliezen boven het.Kanaal bedragen, te zamen met de drie vliegtuigen, die, zooals reeds gemeld, bij de Belgische kust zijn neergeschoten, in totaal achttien vliegtui gen. By een poging van de Royal Air Force om gistermiddag vroeg het bezette Belgi sche gebied te naderen, werden in luchtge vechten drie Britsche Spitfire jachtvlieg tuigen neergeschoten. Naar nog bekend wordt, heeft een Duitsch vliegtuig, dat tot taak had een Britsch vliegveld aan te vallen, in den nacht van 22 op 28 Juni een bommenwerper van het type Vickers Wellington neergeschoten. Derhalve werden in dezen nacht door Duit sche gevechtsvliegtuigen boven Britsch ge bied in luchtgevechten twee vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. AANVAL OP BRITSCH CONVOOL Twee lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen die gisteren op verkenning uit waren, za gen aan den westelijken ingang van het Kanaal een Britsch convooi van ongeveer twintig schepen. Het convooi werd door torpedojagers en patrouillevaartuigen krachtig beschermd. De Duitsche vliegtui gen beschadigden een koopvaardijschip van 10.000 b. r. t. door verscheidene bommen zwaar. Het achterschip werd opengereten, waardoor de schroef en het roer vernield werden. Het schip bleef stil liggen, terwijl de beide vliegtuigen ondanks het hevige afweervuur der luchtdoelartillerie onbe schadigd konden wegvliegen. Op den terugweg zagen zij plotseling een Britsch en bommenwerper van het type Bristol Blenheim, dien zij eveneens aan vielen en na een kort gevecht nerschoten. Uit rapporten der bemanningen van Duitsche gevechtsvliegtuigen die in den nacht van 20 op 21 Juni met goed resultaat de havenwerken van Great-Yarmouth heb ben aangevallen blijkt, dat de Duitsche treffers aanzienlijke verwoestingen hebben aangericht. Zoo werd o.a. een heel sterke ontploffing waargenomen, waarop een on gewoon groote vuurgloed volgde, die tot op bijna honderd K.M. zichabaar was. AANVAL OP ALEXANDRIë. Bij den aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht op Alexandrië zijn, naar het D.N.B. verneemt, in de oorlogshaven het voornaamste depot van de Britsche benzineopslagplaat en de herstelwerkplaatsen van de Imperial Air ways verwoest. Het Britsche luchtwapen heeft vannacht met vrij zwakke strijdkrachten West- Duitschland aangevallen. In woonwijken ontstond schade aan gebouwen en onbetee- kenende materieele schade. Nachtjagers 6hcoten een vliegtuig neer. De Sovjet luchtmacht kwam slechts met uiterst zwak- Btrijdkrechten opdagen zonder successen van belang te behalen. WORDT SLOWAKIJE EEN KONINKRIJK WELLICHT ONDER EEN JONGEREN BROER VAN KONING BORIS VAN BULGARIJE. Vele teekenen wijzen er op dat zeer bin nenkort Slowijke tot koninkrijk zal wor den geproclameerd en dat een Bulgaarsche prins de nieuwe vorst zal zijn. Eenige we ken geleden deden hierover geruchten de ronde, welke geruchten echter door de be langrijke internationale gebeurtenissen naar den achtergrond werden gedrongen. Koning Boris van Bulgarije heeft zijn rondreis geëindigd. Hij heeft den Ober- salzberg bezocht, was daarna incognito te Berlijn en vervolgens te Rome en Press- burg. In Pressburg heeft hij een onder houd gehad met den Slowaakschen staats president dr. Tiso en den min-president prof. Tuka. Daarna is koning Boris voor korten tijd naar Sofia teruggegaan, waar hij met zijn eersten minister prof. Filow over de hangende kwesties besprekingen heeft gevoerd. Gisteren is koning Boris weer naar Pressburg vertrokken waar nu op korten termijn belangrijke beslissingen over den toekogmstigen staatsrechtelijken vorm van Slowakije te verwachten zijn. Wat tot dusver slechts als een gerucht kon worden bestempeld staat sthans dus voor de verwezenlijking. Een jongere broer van koning Boris, prins Cyrill, schijnt uit verkoren te zijn koning der Slowaken te worden. In Berlijnsche politieke kringen be schouwt men deze aanstaande verandering in de structuur van Slowakije in de eer ste plaats als een Slowaaksche aangele genheid. Slowakije zal de bescherming van Duitschland, waarom dr. Tiso in het voorjaar van 1939 heeft gevraagd, van zelfsprekend ook in de toekomst genieten. DE STRIJD IN SYRIË Damascus bezet In het bericht van gisteren over den mi litairen toestand in Syrië wordt gezegd, dat de Fransche troepen in nauwe samen werking met het luchtwapen hardnekki- gen tegenstand bieden aan den Britschen aanval in den Libanon en aan de Syrische kust. In den Libanon hebben de Engelschen vanochtend met vrij sterke strijdkrachten den - inval op Merdsj-Ajoem weer hervat. Aan de kust heerscht wederzij dsche activi teit der artillerie. In den sector van Damascus hebben de Fransche troepen nieuwe stellingen betrok ken, doch zij hebben het contact met dein vijand echter niet verloren. De stad is door Engelsche, Nieuw-Zeelandsche en Gaullis tische tröepen bezet. Gemotoriseerde Brit sche afdeelingen, die van Irak uit in de Syrische woestijn oprukken, is het ondanks hevige verliezen, toegebracht door het Fransche luchtwapen, gelukt tot in de na bijheid van Palmyra op te rukken, waar zij op hardnekkigen tegenstand zijn gestooten. Het Britsche luchtwapen heeft in den nacht van 21 op 22 Juni en hedenochtend de haven van Beiroet gebombardeerd. De materieele schade is gering. Onder de bur gerbevolking zijn echter verscheidene slachtoffers gevallen. Van het Syrische oorlogstooneel wordt gemeld: De hoofdstad van Syrië, Damascus, is na de evacuatie door de Franschen thans be zet geworden door Britsch-Indische, Nieuw-Zee'landsche en strijdkrachten van de Gaulle. De Franschen houden de om liggende heuvels alsmede wegen van Da mascus naar Beiroet en Homs bezet. De in het legerbericht van gisteren gemelde opmarsch van de Engelsche strijdkrachten uit Palmyra in de Syrische woestijn van Irak uit geschiedde eerst in twee colonnes welke zich later vereenigden. Fransche luchtstrijdkrachten hebben deze colonnes aangevallen en hun, zooals Maandagmid dag in Fransche militaire kringen ver klaard werd, zeer zware verliezen toege bracht. In den sector aan de kust is de toe stand ongewijzigd. K-AART VAN PELT DAMASCUS DOOR DE VICHY-TROEPEN ONTRUIMD. Na dertien dagen van strijd in het gebied van Kiswe hebben de Vichy-troepen Da mascus ontruimd om de stad voor vernieling te sparen. Het was de Britten gelukt door te dringen tot het vliegveld Mezze en de onmiddellijke omgeving van Damascus, o.a. Kadem. Akraba en Dsjobar De Fransche strijdkrachten hebben buiten de stad Damascus nieuwe stellingen betrokken, zij blokkeeren nu den spoorweg van Damascus naar Beiroet in de omgeving van de rivier de Barada en het wégnet bij Doemar. De oorlog tusschen Duitschland en Sowjet Rusland. Een overzicht tijdens de bijeenkomst van de vertegenwoordigers der binnen- en buitenlandsche pers te Berlijn, aan wie Rijksminister Von Ribbentrop Zondagmorgen het besluit der Duitsche regeering mededeelde (Telefoto Orbis-Holland) HANDEL IN STIERKALVEREN VERBODEN. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft gis teren het verhandelen, het afleveren en het ontvangen van stierkalveren verboden. Een ieder, die stierkalveren voorhanden of in vooraad heeft, is verplicht deze ter be schikking te houden van de stichting Ne- derlandsche Veehouderij Centrale. De verbodsbepalingen en de verplichting, gesteld in het eerste lid, gelden niet: 1. Ten aanzien van stierkalveren, ouder dan drie maanden, 2. indien en voor zoover door of vanwe ge de centrale daarvan ontheffing is ver leend en de aan deze ontheffing zoo noo- dig verbonden voorwaarden zijn nageko men, 3. voor wat betreft de gestelde verbods bepalingen, indien het verhandelen, het af leveren of het ontvangen plaats vindt aan, onderscheidenlijk door, dopr de centrale als zoodanig erkende marktveehandelaren ter levering aan de centrale. Dit besluit treedt in werking met ingang van gisteren. VOLKSTUINEN WORDEN GEREGISTREERD. Binnenkort zal worden overgegaan tot de registratie der volktuintjes. De geschat te opbrengsten der tuintjes zullen in min dering worden gebracht op de rantsoenen van de houders der tuintjes. Er zal een onderscheid worden gemaakt tusschen de bonafide volkstuintjes en de schijnvolkstuinen (tuinen* van personen, die van boeren een perceeltjpe landbouw- land pachten en dit door den boer of door anderen laten bewerken). De voedsel com missarissen kunnen de productie dezer schijnvolkstuinen in haar geheel bij de overheid doen inleveren. Na registratie zullen aan de houders van volkstuintjes de noodige vervoerbewijzen worden verstrekt en zal men hen van be hoorlijk zaaizaad en pootgoed kunnen voor zien. Kantongerecht te Lelden Voor den Leidschen kantonrechter had den zich te verantwoorden: De caféhouder J. L. M. te L e i d e n, om dat hij na elf uur nog bezoekers in zijn zaak aanwezig heeft gehad. Verdachte ont kende en zeide, dat deze menschen hem hadden geholpen, maar de agent zei, dat ze een biertjee stonden te nuttigen. Het mooi ste van het geval was echter geweest, dat het na de vele discussies twaalf uur ge worden was en de gasten werkelijk gas ten geworden waren tot des morgens vier uur, omdat ze niet meer na twaalven naar huiten konden gaan. De eisch wercl een geldboete van 10 subs. 5 dagen. Uitspraak f 5 subs. 2 dagen. De drie bezoekers B. v. D., C. Ghr. O. en J. v. d. K. allen te Leiden kregen elk 3 subs. 1 dag. De directeur van het instituut „Bere- stein" te Voorschoten, Jhr. G. M. S. van S. moest terecht staan omdat het ge- houw onvoldoende verduisterd was ge weest en ten tweede, dat hij in den tuin vijf lampen had aangebracht, die licht op den weg verspreidden. Er werd ter verdediging aangevoerd, dat er in het gebouw 235 ra men zijn, die alle deskundig verduisterd waren, hetgeen 1000 gekost had. De amb tenaar zeide, dat het niet veel hielp, die Verduistering, als men de ramen gewoon maar openschoof en hij eischte een geld boete van 12 subs. 8 dagen. De kantonrechter sprak verdachte vrij, omdat hij niet de verantwoordelijke per soon was geweest, maar iemand anders. J. J. M. te Leiden zou dronken langs Leiden's weggen gewandeld hebben en door deze wandeling had hij een oploop veroor zaakt. Vanwege de dronkenschap eischte de ambtenaar een hechtenisstraf van drie da gen en wegens de ordeverstoring een geld boete van 25 subs. 10 dagen. De kanton rechter achtte de dronkenschap niet bewe zen, de ordeverstoring wel en veroordeelde tot 15 subs. 5 dagen. De- slager Th. E. W. te L-e i d e n had een kist gébanderolleerd bakkersvet aan wezig gehad, maar thans waren de num mers er af geradeerd, hetgeen hem te staan kwam op een geldboete van 10. subs. 4 dagen met verbeurdverklaring van de kist vet. De verlofhouder J. N. N. te Voorscho- t e n zeide, dat de koffie zoo heet geweest was, dat daardoor zijn klanten na elf uur aanwezig waren geweest. De ambtenaar zeide voortaan minder heete koffie te schen ken en eisch en uitspraak werden een geld boete van 5 subs. 2 dagen. J. W. te Nieuw Vennep had teLeimui- d e n een paard voor zijn woonwagen ge had, hetwelk zoo mager was, dat het in elkaar gezakt was. Omdat hij haast geen geld heeft kwam hij er af met 5 subs. Verder wees de kantonrechtsr schriftelijk vonnis in de zaak tegen A. J. v. d. V. te R ij n s b u r g, die terecht had gestaan we gens dierenmishandeling. Hij zon zijn paard hebben laten trekken met een wond op zijn schoft voor welk feit de eisch geweest was een geldboete van 6.subs. 3 da gen. De kantonrechter sprak verdachte, na een pleidooi van de gemachtigde v. d. Hey- den uit Leiden vrij. Haagscüse PoM?ier«e5s5er Toen de haan kraaide. Op 13 Juni had G. P. zich voorgenomen om maar eens wat kippen te gaan rooven en hij had Wassenaar uitgekozen als operatieterrein. In den vooravond was hij op weg gegaan, maar, hoe hij ook speurde, kippen zag hij niet. Toen het tegen twaalf uur liep was hij nog steeds in Wassenaar op zoek naar kippen. Maar tevens moest hij cm twaalf uur onderdak zijn. Tijd om mar huis te gaan had hij niet en daarom had hij zich maar te slapen gelegd in een hooiberg. Des morgens omstreeks vier uur werd hij wakker doorhanengekraai. Waar een haan is, zijn ook kippen was het standpunt van P. en inderdaad waar hij een geheelen avond naar had gezocht be vond zich thans onder zijn bereik, alleen omdat een haan den morgenstond had be groet. Erg dankbaar was P. niet geweest voor deze han en attentie want niet alleen •had hij de kippen meegenomen, maar ook de haan. De landbouwer Grevers te Was senaar vond alzoo des morgens een leeg kippenhok. De kippenverzamelaar kon gelukkig vlug gegrepen worden, zoo vlug. dat de kippen nog bij hem thuis aangetroffen werden. De Politierechter wees er verdachte op, dat dergelijke roofpartijen stevig aange pakt zullen worden, reden waarom ver dachte niet meer in vrijheid had mogen rondloopen en thans voorgeleid werd. De Officier was in het geheel niet te spreken oVer verdachte's daad. De houders Van pluimvee moeten beschermd worden tegen individuen, die er bij nacht en ontij op uit trekken om de laatste dieren van de menschen te stelen. Gezien het feit, dat verdachte reeds zes maal veroordeeld is werd de eisch thans zes maanden gevangenisstraf met onmid dellijke gevangenneming van verdachte. De Politierechter hield de uitspraak aan tot Woensdag. Een zang- en muziekgroep van de Hitlerjugend en den Bund deutscher Madel heeft onder leiding van Feldwebel Gondesen een bezoek gebracht aan den Nederlandschen Omroep te Hilversum, waar oude wijsjes op de blokfluit werden gespeeld en volksliederen werden gezongen (Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 12