NNEN EN BLOUSES Voor de Kinderen MORGEN LAATSTE DAG BIJZONDER VOORDEELIGE PRIJZEN VRIJDAG 20 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 CORRESPONDENTIE Voor ik ean het beantwoorden der brie ven begin, wil ik eerst uw aller aandacht vragen voor een foutieve opgave van een naam geplaatst onder den brief van 7 Juni. Daar stond „Een brief als voorbeeld" door Jo v. d. Werf. Deze brief was niet ingestuurd door Jo, maar door een ander meisje, dat zich de vrijheid permitteerde Van haar naam ge bruik te maken. Wie is de maakster? De brief was inderdaad zeer vlot van stijl en z6ó van inhoud, dat ie een plaats waard was als voorbeeld. Maar en dit wil ik nog even zeggen: het past niet gebruik te maken van een andermans naam, ook al zou het ingestuurde een plaats dubbel waard zijn Elly An toni, Leiden. Om jou eens een pleizier te doen, laat ik je brief, als voorbeeld volgen. Wel zijn we, al eenige maanden, zelfs een half jaar, van al die bewuste feesten af, maar als voorbeeld wat stijl en inhoud betreft, blijft zoo'n brief zijn volle waarde behouden. Daar ben jij het zeker mee eens hé Elly? En nu hoor ik zeker nog wel eens, hoe het examen voor dit of dat is afgeloopen. Dag Elly! Groeten thuis! Coba Huigsloot, R'veen, Zoo, zoo Coba, vonden jullie dat briefje zoo leuk! Pa vindt onze krant zeker mooi, is wel? En temeer, daar een blad in de buurt meer plaatselijk nieuws geeft, dan een krant van elders. Jullie bent allen in de verjaarlijst opgenomen en op die groote dagen, kom ik, als ik tijd heb, mijn goeie vriendjes uitRoelofarendsveen eens de hand drukken, en kom ik niet, dan moeten jullie maar denken: „Oom Wim heeft zeker geen tijd", Dag jongens! Veel groeten aan Pa en Moe! Iet van de Top, Leiden. Ja Iet, ik dacht al bij me zelf, zou dat aardige meisje van de Heerensingel me nu heele- maal vergeten zijn en toen, kwam me daar opeens, als uit de lucht gevallen een mooi episteltje met een keurig versje over „De Zomer". Wees maar niet bang, jij gaat vast over en als dat niet zoo is, krijg je van mij een „troostprijs". We zullen zien. Je leest trouw ons blad en wie dat doet, heeft bij mij een streepje voor en daarom laat ik je versje hier onmiddellijk volgen, maar dan moet je eerst ook veel groeten maken aan Vader en Moeder en de „anderen". Nu daar is Iet en vertelt jullie wat van: DE ZOMER. De. zomer komt ans blij te moet, Met al zijn zonnestralen. Je leest nu in 'n boek met Niets dan zomersche verhalen. Je gaat nu fietsen overal In bosch en strand, door berg en dal, En zingt er 'n vroolijk wijsje bij: Lang lev de lieve Mei! Lenie v, Brero, L e i d e n. Ook aan jouw wensch is voldaan. Je hebt groot gelijk: die kleintjes van vier jaar en van 10 maanden zijn nog .te jong. Die beseffen nog niet, wat het is „jarig te zijn". Maar iemand van jouw leeftijd en van Louis, dat is wat anders! Die zijn graag eens een keertje jarig, want dan worden de cadeau tjes zoo maar thuis gebracht, is wel en dat is van zelf een dubbel feest. Dag Louis! Dag Lenie! Groet Vader en Moeder en de broertjes en zusjes! Rozeknopje, Oegstgeest. Dank je wel voor het hartelijk briefje en mooie beschrijving van: „hoe ik fietsen leer de." En de brief èn je bijdrage laat ik plaat sen. Zie eens in dit nummer en in dat van de volgende week. Het is voor mij altijd een lust, jouw brieven te lezen. Je hebt er slag van! En toch schijnt brieven schrijven voor velen erg moeilijk te zijn. Tenminste ik hoor telkens en telkens weer: „een brief schrijven ken ik niet". Het is een kwestie van oefening en dan van aanleg. Je hebt kinderen, die het nooit leeren en anderen kennen het van zelf. Dag Nichtje! Veel groeten aan alle huisgenooten. Voor jou speciaal de hand! (Mijn pas-foto heb ik niet laten maken. Ik ben nog niet aan de beurt!) Hier zetten we een punt. Tot de volgende week! Wie een brief schrijft, krijgt een antwoord terug. Oom Wim. Wie xljn jarig Van 22 tot en met 28 Juni. Op 22 Juni: Antje Sloos, Agn. straat 7. Jan Hoogervorst, Engelpl. 5, Lisse. Jo Vlasveld, Plasp.kade 10, Veur. Jan Webbers, P. de la Courtstraat 42. Lousje v. d. Berg, Kempen.str. 5, O'geest. Op 23 Juni: Ria Wesselman, Koningsstraat 21. Eets v. d. Meer, Kerkv.w. 19, Aarlanderv. Corrie Warmerdam, Jac. V. Beierenwg 144, Voorhout. Marcel v. d. Klauw, 's Grav.weg 29, te N oord wijkerh out. Henkie Hartwijk, Brugst. 4. Greet Luyckx, Rijn- en Schiekade 29. Alie van Rossenberg, Rijn- en Schiek. 142. Nardje Bierman v. d. Berg, v. Heemsstede- weg 3, Voorhout. Martie van Vliet, Burg. Colijnstr. 265, te Boskoop. Op 20 Juni: Annie van Es, lytiddelstegr. 25. Leo van Kesteren, Hoofdstr. 44, Voorhout. Nellie Colijn, Hoogmade B 310. Greetje v. d. Boog, Frans van Mierisstr. 4 Tonny Gottenbos, Tulpenstr. 5 Gatha Stolwijk, Rietv. 13, H'woude. Bé Vollebregt, Rijng.str.w. 46, Oegstgeest. Annie Jonkman, Huygsloterd. 3, Abbenes. Cornelis van Vliet, Pr. Hendrikstr. 1 Alphen Doortje van Ham, JanVossenst. 51a. Marie v. Amsterdam, Stationsw. B 450 te Roelofarendsveen. Op 25 Juni: Lenie de Geest, Roggeb.hof 2. Ans Gertenaar, Hooigr. 63 a. Stef Zonneveld, Kerkehout, W'naar. Lenie van Leeuwen, Buys Ballotstr. 10. Maria Ammerlaan, Weip. B 96. Cornelia Overdevest, Westeinderw. 10, Stompwijk. Jozef v. d. Linden, Oranjestr. 39, Alphen. Op 26 Juni: Marietje Vink, Pikéstraat 53, Noordwijk-B. Kees Montagne, 129 B., Warmond. Jan v. d. Akker, N. Command.l. 4, Katwijk. Annie v. d. Kraan, N. Beestenm. 16. Bep van Dijk, Oosteindsw. 24, Bergschènh. Antoon Otten, „De Fransche Brug", Roe lofarendsveen. Jan Herreur, Langébrug 29. 1 Cor de Bruijn, Hoogewoerd. Nellie van Schie, Hoofdstr. 33, Voorhout. Loesje Plouvier, Lorentzkade 24. Mia Verleun, Alphen. Op 27 Junir Hans van Hagen, Lindestraat 28. Bep Bakker, Weip. B 104, Z'woude. Laurents den Hollander, v. Kempenstraat, Voorschoten. Piet Montanus, Hansestraat. Plonie Stijnman, A 98, Langeraar. Beppie van Gent, Iepenl. 26, Sassenheim. Piet Molenkamp, Oostdorper weg 2, Wasse naar. Op 28 Juni: Jacques v. d. Berg, Bronkhorststr. 3 te Noord wijk Binnen. Mientje van Tol, A 41, Langeraar. Joseph Snijers, Boterm. 15. Jan Verkley, Ridderb. 57, Alphen. Marietje v. d. Meer, N. E. B. 342, H'made. Gerda Smakman, Kanaalstraat 207, Lisse. Tonny Kramp, Rijnk. 5. Truus Vendrig, H. Rijndijk 226. Jo de Wit, H. Rijndijk 322, H'woude. Corrie Vaneman, C 32 Z.B. Z'woude. Ik feliciteer de jarigen. Oom Wim. KLACHT VAN EEN DOOVE. door Alyda Agterberg 'k Ben doof. Hoe eenzaam is mijn leven Zonder geluid. Geen klank komt door mijn ziel meer beven: Mijn rijk is uit. Al zingen ook de nachtegalen Hun heerlijk lied, Een ander prijs hun schoone talen, Ik hoor hen niet. Er wordt een schat Van toon en zangen Ver «door de lucht Gezonden en weer opgevangen, Helaas ik zucht. Wel hou 'k mijn adem in en klister, Maar hoor geen toon. Waar is die rijke klankenluister, Zoo wonderschoon? Als held're kinderstemmen klinken Bij vroolijk spel? Zie Tc in htm oog de vreugde blinken, Zoo vurig fel. Komt dan hun lach door 't luchtruim stoeien Vol blij getril. En door zijn schoon de zielen boeien; Mij blijft het stil. De letter doodt, het woord geeft leven, Spreekt tot het hart. De taal kan zoo'n bezieling geven In vreugd' en smart. O, zeg mij, is er wel een gave Die zoo bekoort. Mijn geest kan zich daar niet aan laven: 'k Versta geen woord. Heel d' aarde is vervuld van klanken, Zoo heim'lijk schoon. Elk schepsel komt zijn Schepper danken Op blijden toon. Doet elke ziel ook opwaarts stijgen, Haar dankgebeên, Mijn hart is koud en blijft steeds zwijgen: Ik ben alleen. Mijn God, dat Gij jnjj hulp verleene En geve kracht; Bij U is hulp en troost allèene In lijdesnsnacht. Help torschen mij dit droeve leven En sterk mij Heer. Dan ken ik eens in 's hemels dreven Geen smarten meer. EEN BRIEF ALS VOORBEELD door Elly Tntoni. Beste Oom Wim. Het is al weer een heele tijd geleden, dat ik u een brief geschreven heb. Maar ik heb heusch niet eerder tijd gehad, want we hebben ruim veertien dagen concours gehad. En dat is wat Oom!! Ik zat zoo ongeveer van 's morgens zeven uur tot 's avonds tien uur te leeren (zoo ijverig was ik maar). U begrijpt, dat 't mij, vooral de paar laatste dagen erg vervelen ging. Maar ja, er was niets aan te doen, de laatste loodjes wegen 't zwaarst Ik heb [t er gelukkig nogal goed afgebracht. Het is jammer, dat ik rekenen niet zoo goed ken, daar had ik dan ook 'n zes voor en verders voor de andere vakken zevens, achten en negen. En nuvacantie! Dat heb ik Zaterdag gekregen. Ik wist werke lijk niet, wat mij overkwam, geen huis werk! Dat was mij sinds 'n heelen tijd niet overkomen. Soms wenschte ik, dat 't altijd vacantie was. Maar die wensch zal voorloopig wel niet vervuld worden We hebben „Sint Nicolaas" thuis leuk gevierd. We hebben reuze veel gehad, want, ja Oom, ik vind die cadeautjes van alles, toch wel 't voornaamste! Onder mijn bed stond een heele groote doos met alle maal pakjes er in. Die doos hebben we met z'n tweeën, Puk en ik, naar beneden gedragen. Onderkand werd er b.eneden heel erg aan de deur gé- rammeld. Ik zei tegen Puk „zwarte Piet is zeker aan 't werk". Toen we in de kamer waren aangeland" kwam er heelwat uit de doos te voor schijn. Ook veel snoeperij. En daar ben ik altijd erg opgesteld want ik ben een erge lekkerbek. Het lekkers was dan ook al gauw op. Want als je er eenmaal aan be gint....!! Op de club, want daar ben ik nog steeds op, hebben we ook eenig St. Nicolaas ge vierd. Om 'n uur of half drie.kwam de Sint met z'n knechtje. We moesten allemaal een voor een voor Hem komen. U begrijpt dat ik wat buikpijn had, want ik had reuze veel op mijn kerf stok. Er werd toen een tooneelstukje ge speeld, door de jongste groep. Daarna moesten de leidsters (ik geloof wel een stuk of vijf) voor de Sint komen. We heb ben toen ook erg gelachen. Sint scheen erg veel van muziek te houden, want elke keer zei hij: „Zingen jullie nog eens een liedje. Dat was wel gezellig zoo'n muzikale Sint. Ook hield hij veel van „Weesgegroetjes". Want haast allemaal tot de hoofdleidster toe, moesten een „Weesgegroet" bidden. „Want ja, daar moet 't toch van komen" merkte de Sint op. Daarna moesten we weer vopr Hem verschijnen, of 't al niet genoeg was. Maar nu kregen we wat, dat vond ik nog eens een idee. Om 'n uur of half zes was 't afgeloopen. We hadden een fijne Sint Nicolaasmiddag gehad. Nu krijgen we weer de „Kerstmis". O, dat vind ik ook zoo'n fijnen tijd. Nu, loop ik in huis zoo af en toe weer Kerstliedjes te zingen, want Sint Nicolaas is nu afge daan. We hebben een heele mooie Kerst stal. Zoo een van takken met 'n rieten of strooien dak. Wat mooi Oom! Als ik U was (maar dat is nu eenmaal zoo niet) dan kwam ik vast eens kijken. Misschien krij gen we ook wel een Kerstboom. Tot nu toe hebben we er altijd eén gehad. Dat was altijd zoo een leuk gezicht, die electrische kaarsjes (echte brandende kaarsen vindt vader te gevaarlijk) te zien branden. Maar als we d'r geen een krijgen vind ik 't toch ook niet zoo erg, We hebben een mooie stal en dat is de hoofdzaak. En dan na dit heerlijke feest, Oud- en ö-fH kohi iwihaat Hoe ik fietsen leerde, door ROZEKNOPJE Hét is al lang geleden dat ik fietsen leer de maar ik herinner 't me nog als de dag van gisteren. Ik zat toen nog maar in de eerste klas dus het is ongeveer 9 jaar ge leden. Ik heb 't geleerd op de oude fiets van mijn groote zus, die toen 'n nieuwe gekregen had. Ik had nog 'n zusje van dezelfde leeftijd en wij waren als het ware onafscheidelijk. Ik heb haar en zij heeft mij leeren fietsen. Als ik dan fietste, hield zij mij vast en als zij fietste, ik haar. En vielen wij eens, of misschien wel dikwijls, dat weet ik aiet zoo goed meer, de blauwe plekken werden niet geteld. Zonder moeite wordt nu eenmaal niets bereikt. Toen ik voor 't eerst los kon fietsen, en ik eens van boven van den weg het erf op reed, dat 'n heel stuk lager ligt, reed ik de eerste de beste keer al tegen de paarden stal'op, want de rem deed het niet goed. Mijn zusje was verschrikkelijk kwaad, want de fiets was stuk. Het was dan ook dien middag juist haar beurt om de fiets te gebruiken. Maar wel schade heeft ze er niet van gehad, want toen de fiets weer heel was, mocht zij hem drie middagen achter elkaar gebruiken. Ik kon nog maar nauwelijks met eene hand fietsen, toen mijn zusje voor ver keersagent moest spelen. Zij stond altijd op de hoek bij de stal. Als ik dus die hoek omging, moest ik mijn hand uitsteken. Ik ben meenig keer tegen die hoek aange reden, want de stal is nooit voor mij opzij Toen we na 'n poosje allebei 'n beetje behoorlijk konden rijden, werden hals brekende toeren uitgehaald. Dingen, die je tegenwoordig niet zou durven doen, maar waar je vroeger geen gevaar in zag; het ging veel te leuk. Moeder heeft dikwijls d'r hart vast gehouden, als ze haar „meis jes", die ze dikwijls haar jongens noemde, vanwege hun wildheid en hun streken, met zoo'n vaart het erf op zag komen, de een tusschenhangend, terwijl ze trapte en de ander meerijdend op 't zadel. We reden dan met zoo'n klein vliegtuigvaartje langs de stal, rakelings langs de hond die woest blaffend zijn hok uit kwam zetten, achter de hooiberg om, tusschen twee andere stal len door, naar de achterdeur. Het gebeurde niet zelden, dat we niet konden stoppen en tegen die deur opvlogen. Dat ik nog nooit in 't water gereden ben, of 'n arm of 'n been gebroken heb, is me 'n raadsel gebleven. Wel heb ik verschillende keeren 'n kip doodgereden, waarvoor ik dan voor straf, 's avonds geen ei kreeg en 'n paar dagen niet mocht fietsen. Eindelijk, toen ik goed kon fietsen, kreeg ik zelf voor m'n verjaardag 'n fiets, waar ik heel wat voorzichtiger mee ben geweest. En nu is de geschiedenis uit en zeg maar jong geleerd, oud gedaan. Nieuwjaar. Dit zal voor velen wel droevig zijn dit jaar. Als dit dan weer voorbij is, dan nog een week en dan gaan we weer naar school. BrrOom Wim ik moet er niet aan den ken. Nee, hoor ik zeg maar altijd „Leve de vacantie!" Maar Oom, ik zal nu toch maar eens eindigen, en niet te veel van uw kostbare tijd vragen, met 't lezen van dit Epistel. Dus Oom Wim ik eindig met U een Zalig Kerstfeest en een Zalig uiteinde en een Zalig Nieuwjaar te wenschen. De groeten van vader en moeder. Van Uw nichtje ELLY ANTONI De Maastrlchtsche beeldhouwer Ch. Vos voorziet het In aanbouw zijnde postkantoor te Venlo van basreliëfs in zandsteen (Het Zuiden) De kop van Michael Mercator, beroemd uit de geschiedenis van Venlo, siert met andere mannen uit de historie den gevel van het. nieuwe Venlosche postkantoor, dat zijn voltooiing nadert (Het Zuiden) De onder platglas gekweekte aardappelen, die buiten het rooiverbod vallen, komen nu ter markt - De oogst van een ruit wordt verzameld (Pax-Holland) Contrasten. Naast de in restauratie zijnde Groote Kerk van Alkmaar verheft zich het in modernen trant opgetrokken politiebureau der stad (Pax-Holland) te Amsterdam was in de te leggen op een zeer collectie uitsluitend bestaande uit enkele stuks, ver vaardigd van zeer waardevolle kwaliteiten, in effen en bedrukte zijde. Benut bon „K" van de textielkaart voor vrouwen en meisjes van 1 5 jaar en ouder voor een Zomer- japon van bedrukte kunstzijde uit deze collectie! Uw ModehuisS LEIDEN

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8