Qemm^deÜiefdcPiien SPORT RECHTZAKEN WHt U iets weten? PAM BIJ DE MAANAPEN Uetdweneti VRIJDAG 20 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 TWEE MANNEN OM HET LEVEN GEKOMEN BIJ VAL IN LOOIERSKUIP Gistermiddag had een zekere Groeze uit Oirschot, werkzaam bij de N.V. Bata- schoenfabrieken te Best, het ongeluk in een looierskuip te vallen. Een mede-arbeider, genaamd A. Merkx, trachtte den ongelukkige te redden, doch moest deze pogingen met den dood be- koopen. Nog andere personen, die probeer den de beide mannen uit de kuip te trek ken, liepen hierbij tameijk ernstige ver wondingen op. De twee slachtoffers waren gehuwd. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteravond is te Wemeldinge bij het zwemmen in de Oostersdhelde de 13-jarige jongen J. Oudeman verdronken. Met een viertal vrienden van ongeveer denzelfden, leeftijd was hij gaan zwemmen, doch geen van allen kon dit behoorlijk. Zijn vrienden trachtten nog hem hulp te bieden, doch slaagden er niet in hem te redden. GRASDROGERIJ UITGEBRAND. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak gisteravond Jjrand uit in de grasdrogerij van de N.V. Ontginnings Maatschappij Overijssel, staande op een afgelegen plaats in het Staphorsterveld. De brandweer van MeppePwas spoedig met de auto-brandspuit ter plaatse, doch hoewel zij met drie stra len het vuur bestreed, kon zij niet verhin deren, dat de grasdrogerij van binnen ge heel uitbrandde. Zij was na een uur de situatie meester. De kostbare installatie, die ruim 65.Q00.heeft gekost, ging groo- tendeels verloren. Deze grasdrogerij, die de tweede in Nederland was waarin gras- meel Vervaardigd werd, werd pas in het voorjaar van 1940 in gebruik genomen. NEDELANDSCHE VOETBALBOND. Aldeeling Lelden. Programma voqr Zondag 22 Juni: 3A Sportman 3Leidsche B. 2, 12 uur, Platteel. 3B Sportman 4Morschkw. 2, 10 uur, Honsbeek. R.-K.: 2. Lisse 3—WSB 2 2.30 uur (WS B-terrein), Speel. 3A UDO 2—WSB 3, 2.30 uur, v. d. Werf. WANDELSPORT N.W.B. AVOND-VIERDAAGSCHE TE LEIDEN. Groote bedrijvigheid heerschte gisteren avond in en om „Oud-Hortuszicht", de tweede tocht der Avond-Vierdagsche had n.l. plaats. Door een dichte haag van toeschouwers vertrokken gisteravond de ruim 370 deel nemers te circa 7 uur via Steenstraat naar Oegstgeest. In de geheele stad was de belangstelling van het publiek overweldigend. Het par cours voerde gisteravond door de echt ty pische landelijke omgeving. De navolgende groepen namen deel: Leidsche Politie; D.V.W., Steeds Voor waarts, Kamerlingh Onnes Laboratorium, W.E.G., Sportvereeniging Gusto,T.M,V^ en de organiseerendQ vereeniging Per Pedes Apostolorum. Gisteravond hebben twee deelnemers ver stek laten gaan. Het weer werkte buiten gewoon mede. Het parcours van hedenavond luidt als volgt: „Oud-Hortuszicht", r.a. Witte Singel r.a. Heerenstraat, Zoeterwoudsche weg l.a. Nieuwe Vaart l.a. Hooge Rijndijk r.a. straat door Utrechtsche Veer, r.a. Nieuwe brug over l.a. Nieuwe Rijn r.a. Heerengracht, r.a. Havenbrug over l.a. Oude Heerengracht l.a.- Maresingel, Rijnsburgersingel r.a. Ma- redijk, Poelgeesterweg l.a. Hofdijk r.a. Wij- tenbachweg l.a. Duinzichtstraat l.a. Rijn- geesterstraatweg, richting Haagsche Schouw volgen, voor het nieuw te bouwen viaduct l.a. Lage Morschweg r.a. Rijnzichtbrug l.a. Haagweg r.a. Witte Singel. Na Lage Morschweg eerst l.a. Morschweg dan r.a. Rijnzichtbrug. Over geheel Nederland hebben 12000 deelnemers ingeschreven. De vierde en laatste tocht, welke morgen middag plaats vindt, leidt over het volgen de parcours: „Oud-Hortuszicht" l.a. Witte Singel l.a. Haagweg r.a. Rhijnzichtbrug l.a. Morschweg, Hooge Morschweg, Rhynhof- laan r.a. Rijnzichtweg l.a. Rijngeesterstraat- weg, Dorpstraat, r.a. Haarlemmerstraat- weg l.a. Viaduct onder door „De Uiver", controle en eventueel rusten, dan wederom terug Viaduct onder door l.a. Haarlemmer- trekvaart r.a. Kwaaklaan l.a. Poelgeester weg, Maredyk r.a. Rijnsburgersingel l.a. Nieuwe Beestenmarkt, Turfmarkt, Kort Rapenburg, Rapenburg, Kaiserstraat r.a. Witte Singel l.a. „Oud-Hortuszicht". KAMPIOENSCHAPPEN VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Spannende laatste ronden. Deze wedstrijden brengen in tegenstel ling met voorafgaande jaren, een spannen de finale. Vrij zeker zal Wim Huisman dit jaar wederom het kampioenschap behalen, doch de laatste partij tegen v. Steenbergen volgende week moet dan door hem gewon nen worden, v. Steenbergen heeft alleen bij winst nog een kleine kans op de tweede plaats. Bij remise kan W. Olivier nog gelijk komen met Huisman. Olivier moet nog spe len tegen zijn broer P. Olivier en zal dezen wedstrijd wel winnen, gezien de geringe Resultaten, die P. Olivier tot nog toe boek te. Voor de tweede plaats komen nog in aar merking W. Olivier, Th. Zwetsloot en L. F. van Steenbergen, waarvan Olivier wpI de beste papieren heeft. Over de gespeelde partijen het volgende: L. P. D. NachtegellerW. F. Olivier. Een theoretisch goed gespeelde partij van Olivier. Reeds vrij snel won zwart in de opening door 2 om 3 een schijf en daarna regelmatig de partij. P. OlivierL. F. v. Steenbergen. Olivier speelde 3430 als opening, gezien de goede resultaten, die hij met deze opening vroeger tegen v. Steenbergen behaalde. Het werd tegen den zin van zwart toch een opsluiting met wit eenigszins in de meerderheid. Olivier trachtte nu door het spel te forceeren een snelle damdoorbraak te verkrijgen, waarin hy door het opgeven van 2 schijven slaagde. Het werd echter goed opletten voor Olivier door de ver schillende combinaties, die v. Steenbergen in het spel bracht. Op een gegeven moment werd hij dan ook het slachtoffer van een mooie combinatie en zwart kreeg een door braak met een schijf winst. Het daarna ont stane eindspel was zeer moeilijk. Wit had 5 schijven en een dam tegen zwart 5 schij ven en twee dammen. Door goed spel wist v. Steenbergen pas bij den 70sten zet te winnen. Een wisselvallig gespeelde party. W. F. OlivierW. Huisman. Deze partij tusschen de clubkampioenen van „D. C. L." en „L. D. V." was wel een van de span nendste tot nu toe. Bij winst zou Huisman het kampioenschap reeds in zijn bezit krij gen. Olivier opende zooals gebruikelijk met 3228 en door vrij veel afruilen be landde men al heel gauw in het midden spel. Het werd nu een spel van zuiver tem po berekening, wat beiden heeren wel toe- Vertrouwd is. Wim Huisman, die zwaar op winst speelde, geraakte in tijdnood, wat de winstkansen van den „D. C. L.'er" de den stijgen. In dezen moeilijken stand kon wit daarvan echer niet voldoende profitee- ren en beperkte zich tot zuivere goede zetten. Eindelijk waren de 45 zetten ge daan en toen bleek, dat Wim er toch nog positioneel beter voor stond. Olivier deed daarna o. i. niet de juiste zetten en was daarna gedwongen een grooten afruil te nemen. Het aangeboden remise werd door wit niet aanvaard, daarmee hopende op eenige miszetjes van Huisman. Het was echter maar een kort uitstel, want reeds na 3 zetten was de vrede geteekend. Remise. In de tweede klasse staat' ongeslagen bo venaan F. Franken Jr., gevolgd door Klein, Kromhout en C. Teunissen met 3 verlies- punten. Pe uitslagen waren verder a.v.: Hoofd klasse: L. P. D. NachtegellerW. Olivier 02: P. OlivierL. F. v. Steenbergen 02; W. OlivierW. Huisman 11. Tweede klasse: C. TeunissenF. Fran ken Jr. 02, J. KromhoutJ. Klein 11, P. van VianenC. Klinkenberg 02, F. SchildF. Lardee 20, F. Franken Jr.F. Schild 2—0, J. Klein—C. Klinkenberg 1—1, C. TeunissenP. v. Vianen 11, F. Lardee J. Kromhout 2—0. A.s. Donderdag 26 Juni wordt de laatste ronde van de finale hoofdklasse gespeeld, Aanvang -7.30 uur in de. „Muziekschool", Rapenburg 22, Leiden. De economische rechter te Amsterdam, mr. F. Tabingh Suermondt, heeft een Bus- sumer, die op 28 April niet minder dan vijf varkens had geslacht, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met verbeurd verklaring van vleesch en schietmasker. Een grondwerker uit Diemen, die in April en Mei drie schapen had geslacht, probeerde de verantwoordelijkheid van zich af te schuiven door een buruman, die vee- kooper was, als zijn opdrachtgever aan te wijzen. De veekoopman verklaarde op zijn beurt, dat hij de schapen aan den grond werker had verkocht, maar hij had de schapen laten scheren en over de huid be slist. De grondwerker en veekoopman werden beiden conform den eisch tot acht maan den gevangenisstraf met verbeurdverkla ring veroordeeld. 'Een Amsterdamsche slager, die op 28 Maart geverbaliseerd was, omdat hij drie schapen had geslacht, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 7 maanden met verbeurdverklaring. Voor den kantonrechter mr. F. X. H. Ver- heyen te 's-Hertogenbosch, hadden zich gisteren 24 personen te verantwoorden we gens het frauduleus slachten van vee. De rechter heeft zware straffen, zoowel vrijheidsstraffen als hooge geldboeten op gelegd. De geldboeten varieerden van 500 tot ƒ25 tot een totaal van ƒ6540, terwijl aan vrijheidsstraffen in totaal zes maanden hechtenis werd opgelegd. Vraag: 1. Welke is de route van Harlin gen naar Leeuwarden en hoeveel KM.? 2. Van Lemmer naai* Leeuwarden en aantal K.M.? 3. De namen der ondernemingen, die va ren vanaf Amsterdam naar Harlingen of Lemmer? Bestaat er een z.g. boottrein van af Amsterdam naar LemmerLeeuwarden? Welke onderneming is dat? 4. Hoe lang duurt de reis van Amsterdam naar Harlingen of Lemmer? Antwoord: 1. Harlingen, Midlum, Fra- neker, Dronrijp, Menaldum, Leeuwarden. 2. Lemmer, Sloten, Sneek, Scharnegou- tum, Leeuwarden. 3. De N.V. Reederij Koppe onderhoudt een bootdienst van Amsterdam naar Lem mer. De spoorwegen hebben een boottrein- verbinding EnkhuizenStavoren. Een dienst AmsterdamHarlingen bestaat er, naar wij meenen, niet. 4. Vertrektijden Amsterdam naar Lemmer tot. 7 Juli 9.15 uur op werkdagen en feest dagen en te 12 uur op werkdagen, aankomst Lemmer resp. 14.30 en 18 uur. De boottrein Enkhuizen—-Stavoren doet er 1.25 uur over. Vraag: Welke is de kortste weg van Boskoop naar Tiel? Hoeveel K.M.? Antwoord: Boskoop, Gouda, Oudewa ter, Montfoort, Vreeswijk, Vianen, Culem- borg, Buren, Tiel. Afstand pl. 70 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Voorhout naar Dinteloord (N.B.) en van Dinteloord naar Drunen? Hoeveel Kilometer? Antwoord: Voorhout, Oegstgeest, KERMISSEN IN 1941. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft zich gewend tot den commissaris-generaal voor bestuur en justitie, met het verzoek te worden ingelicht nopens diens standpunt ten aanzien van het houden van kermis sen en dergelijke. Het resultaat hiervan is geweest dat genoemde commissaris-gene raal in overleg met zijn ambtgenooten voor openbare veiligheid en voor bijzon dere zaken, heeft bericht, dat jaarmark ten (kermissen) niet geoorloofd zijn in het gebied, waarin op grond der betrok ken verordening het al reizende uitoefe nen van een bedrijf verboden is. Overi gens heeft de commissaris-generaal geen bezwaar tegen het houden van kermissen, indien de plaatselijke politie zorg draagt voor de nakoming van de maatregelen, voorgeschreven in de verordeningen be treffende het uitgaansverbod tusschen 24 en 4 uur en het verbod tot tappen van sterken drank na des avonds 7 uur. De secretaris-generaal van binnenland sche zaken heeft een en ander ter kennis gebracht van de commissarissen in de pro vincies, zulks onder mededeeling, dat hij, voor wat zijn departement betreft, de vraag of onder de huidige omstandighe den kermissen en dergelijke doorgang be- hooren te vinden, aan het oordeel der plaatselijke besturen overlaat. De commissarissen in de provincies hebben het bovenstaande medegedeeld aan de gemeentebesturen. Haagsche Schouw, de Vink, Voorschoten, Leidschendam, Rijswijk, Hillegersberg, Rot terdam, Rijsoord, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Klundert, Dinteloord. Afstand 90 K.M. Dinteloord, Standaardbuiten, Oudenbosch, Hoeven, Breda, Teteringen, Oosterhout, Waspik, Besoyen, Waalwijk, Drunen. Afstand 65 K.M. Vraag: A. H. te L. inzake personeele belasting. Antwoord: Uw aanslag is juist. Vragen inzake personeele belasting. Antwoord: De bewoner van ongemeu bileerde kamers moet personeele belasting betalen die van gemeubileerde of gestof feerde kamers niet. Dit dateert reeds van jaren terug. Wanneer een werkster doorgaans niet meer dan drie dagen per week in dienst is en niet inwoont, valt zij niet onder de per soneele belasting. Dateert eveneens van ja ren terug. Broers en zusters hebben onder ling geen wettelijk onderhoudsplicht tegen elkander. Vraag: inzake verplichting tot zegel- plakken voor iemand, die. in een gesticht is opgenomen en daar werkt voor kost, kleeren en geneeskundige hulp. Antwoord: Mogelijk bestaat die ver plichting in dit geval niet, doch wend u tot den Raad v. Arbeid. V r a a f of een ondersteunde door het Burgerlijk Armbestuur bij verhuizing naar een andere gemeente direct in den steun van die andere gemeente komt. Antwoofd: Neen, tenzij het Burgerl. Armbestuur van die andere gemeente toe stemming tot de verhuizing heeft gegeven. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Nieuwkoop naar Heithuyzen? Antwoord: Nieuwkoop, Kockengen, Kamerick, Harmeien, Utrecht, Culem- borg, Geldermalsen, Zalt-Bommel, Hedel, Den Bosch, Vught, Boxtel, Best, Eindho ven, Geldrop, Heeze, Maasheezen, Weert, Heithuizen. Radio-programma ZATERDAG 21 JUNI. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.15 Gramofoonmuziek (9.159.25 Voor de huisvrouw) 10.00 Ernstige mu ziek (e.o.) 12.00 Het Nationale Trio 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist 1.40 Gra mofoonmuziek 2.20 Gevarieerd pro gramma 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 4.20 Zang met pianobegeleiding 5ul5 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten 5.30 Orgelspel 6.00 Gramo- fonmuziek 6.15 Voor den binnenschip per 6.30 Ensemble Bandi Balogh 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag 7.15 Klaas van Beeck en zijn orkest 7.45 Voor den boer .00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Christe- lije Oratorium Vereeniging, het Utrechtsch Stedelijk Orchest en declamatie 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Causerie: „Ik was er zelf bij" (opn.) 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: Dutch News Jteel. HILVERSUM H, 301,5 M. —6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend- gymnastie .00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofonmuziek 10.00 Morgen wijding (Voorbereid door het Vryz. Prot. Kerkcomité) 10.20 Orgel, harp en viool (opn.) 10.50 Gramofoonmuziek 11.10 Ons Shemeruurtje (opn.)) 12.00 Berich ten 12.15 Frans Wouters en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 1.00 Hobo met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 1.40 Voor de rij pere jeugd 2.00 Utrechtsch Stedelijk Or chest 2.45 Vor de jeugd van het plat teland 3.00 Utrechtsch Stedelijk Orchest en solist 4.00 Orkest Eloward en gra mofoonmuziek 5.00 Bijbelverte/ling (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkco mité) 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Pianovoordracht 6.15 Collegium Musica Divina 6.45 Reportage 7.00 BNO: Gronlngsch praat je 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Wer kers ontmoeten elkaar (VI) 7.45 Gra mofoonmuziek .00 BNO: Nieuwsberich ten .15 Vroolijke voordracht 8.30 Re vue-programma 9.45 Gramofoonmuziek 9.55 Dagsluiting (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 10.00 BNO: Nieuwsberichten. Sluiting. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.00 Hilversum I 22.00—24.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Centrales 23.00 24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. Vraag: Betreffende route naar den Greb- beberg. Antwoord: Bij herhaling wordt ons de route gevraagd van Leiden of omliggende plaatsen naar den Grebbeberg. Voor de laatste maal laten wij deze hieronder vol gen vanuit Leiden: Zoeterwoude (H.R.), Alphen a. d. Rijn, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen. Afstand vanuit Leiden 90 K.M. 187. Als ze eindelyk beneden zijn aangekomen, begint een aantal apen een tweetal gaten in den grond te graven, waarbij zij gebruik maken van een primitief soort werk tuigen. 188. De grond is schijnbaar zeer hard, want het werk vordert uiterst langzaam. Pam vraagt zich met verwonde ring af, wat het doel Van deze twee kuilen in den grond moet zijn, doch begrijpt er niet veel van. FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 34) ZEVEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Heidon Foyle had hoop. In het ergste ge val kon het hem alleen maai* mislukken. Hy keerde naar Scotland Yard terug en sloot zich twintig minuten lang op om zich te vermommen. Toen hij weer in Smike Street kwam, was hij niet langer de kra nige, flinke, goed gekleede rechercheur. Een vuile pet bedekte zijn verward haar. Zyn gezicht was vaal, zijn oogen waren met bloed doorloopen en zijn snor was slordig uitgekamd. Een smerig machinis- tenpak had hij over zijn eigen kleeren heen aangetrokken. Hij liep met wankelenden pas. Green en de plaatselijke inspecteur za gen hem waggelen langs de kroeg waar zy nog waren, daar dit een plek was waar zij dicht bij het speelhuis konden blijven en Smike Street inhobbelen. Bij het ein de scheen hij in de war en keek ernstig naaf verscheidene huizen vóór hij naar het speelhol ging. Met zijn knokkels klopte hij op de deur, zonder te letten op klopper of schel. Ze werd een klein eindje geopend, wijd genoeg, dat het grimmige gezicht van Jim, den portier, er door kon kijken. Zich met een hand aan den deurpost vasthoudend, grijnsde Foyle vriendelijk naar den bewaker. Hallo, ouwe jongen, ik wil naar bin nen! .Doe die deur open, wil je? Maak dat je wegkomt, dronken zwab ber, je woont hier niet, zei Jim, den dron ken indringer aankijkend en snel een be sluit nemend. De deur sloeg dicht. Foyle sloeg met zyn handen op het paneel, nu en dan op gevaar lijke wijze heen en weer zwaaiend. Weer werd de deur voorzichtig een heel klein eindje geopend en Jim's gezicht was niet prettig om te zien, terwijl hij tegen den las- tigen kerel vloekte. Dat is all right, ouwe jongen, hikte Foyle. Ik mot er in. Bill Reid vertelde me hik as ik een spelletje wou doen hik most 'k hier kommen. Je kent toch ouwen Bill Reid? dit bijna smeekènd: Hy zal je zeggen dat ik al right ben, hè? De portier van het speelhuis heeft groo te verantwoordelijkheid. Van hem hangt de veiligheid der spelers af, door den ver tegenwoordigers van wet en orde den toe gang te beletten. Jim's achterdocht werd in slaap gesust door Foyle's blijkbare dron kenschap. Niettemin was een dronken man, die blijkbaar van het huis op de hoogte was, gevaarlijk zoolang hij op de stoep stond te schreeuwen om binnen gelaten te worden. Jim probeerde het met diplomatie. Er is nou niks gaande, verklaarde hij. Ga weg en kom vanavond terug. Dan is er wat goeds aan den gang. Dat lieg je, zei Foyle met dronke- mans-ernst. Ouwe Bill zei tegen me Maar Jim's kleine voorraad geduld was uitgeput. Hij smeet weer de deur dicht in Foyle's gezicht, haakte den ketting er af en sprong naar buiten met het plan den an der de straat op te smijten en zoo aan de redeneering voor goed een einde te ma ken. Dat was zijn programma. Maar Foyle had het zijne. Hij had het zoover gebracht dat de deur open was. Het eenige dat overbleef tusschen hem en de ingang tot 't huis was de gespierde gestalte van Jim. Hij werd plotseling nuchter. De hand van den por tier, die naar zijn kraag greep, pakte ijle lucht. Het hoofd van den detective was omlaag gezonken. Jim werd op korten af stand getroffen, door Foyle's schouder in zijn maagstreek. Beide mannen werden door den schok daar de open deur gewor pen en vielen samen het huis binnen. In gewone omstandigheden zouden de beide mannen gelijk gestaan hebben. Bei den waren zware mannen, ofschoon de portier iets grooter was. Hij was echter door den ander verrast en kreeg geen ge legenheid tot iets meer dan een gesmoor- den vloek voor zijn adem werd afgesne den. Eenmaal binnen het huis, maakte Foyle niet veel complimenten om zijn te genstander te doen zwijgen voor de be woners van het huis alarm maakten. Hij was bovenop Jim gevallen. Hem met hoofd en knie naar beneden drukkend, gaf hij hem twee stompen met zijn rechtervuist. Jim knorde en zijn hoofd zwaaide als los op zijn hals. Hij was om een boksers term te gebruiken in slaap gemaakt. De uitwerking van zulk een hevigen slag duurt echter niet lang. De eerste beweging van den detective was de straatdeur te sluiten, de grendels en ketting los te la ten, zoodat de deur alleen sloot met het Yale slot. Toen sloeg hij een zakdoek om den mond van den bewusteloozen man, en trok hem stil in een zittende houding, boeide zijn polsen vast aan zijn knieën, zoo dat hij was vastgemaakt in de houding die schooljongens aanemen bij „hanengevech ten". Critisoh bekeek hij zijn werk en een nieuw idee krijgend, reeg hij de laarzen van den man los, trok ze hem uit en bond de veters om de enkels. Dat zou den man beletten met zijn schoenen te schuiven over den vloer, waneer hij bijkwam, om op deze wijze een alarmsignaal te geven. Hij had geen gids noodig om de goede deur te vinden, want het rammelen van geld en de uitroepen van vele stemmen wezefi hem de nweg. Hij wierp ze open en kwam met vaste houding de farokamer bin nen. Hij nam een plaats in aan het eind van de tafel dicht bij de deur, en keek schijn baar naar het spel voor hij zelf zette. In werkelijkheid bestudeerde hij de gezichten der spelers. Aan een tafeltje op eenige pas sen afstand was de Rus, geheel verdiept in het kaartspel. Foyle boog zich naar voren en zette een geldstuk. Op dat oogenblik ontmoette Ivan's blik de zijne in verbaasde herken ning. Er was een slag en de speler sprong op, den stoel omvergooiend. Met uitge- strekten vinger wees hij op den recher cheur. Die man hoe komt die hier?, riep hy uit, met schrik in zijn stem. ACHT EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Een seconde lang heerschte doodsche stilte na Ivan's beschuldiging. Heidon Foy- lg ging achteruit naar de deur, een stoel achter zich aansleepend, dien hij had ge grepen met het idee hem te gebruiken in geval allen op hem aanvielen. Er ontstond een toornig gegrom onder de spelers, want hun achterdocht was snel opgewekt. Een roode gloed was op Ivan's gelaat gekomen bij het eerste alarm. Hij riep opgewonden iets in het Russisch en vervolgde toen in het Engelsch: Hij is een rechercheur. Ik ken hem. Het is Foyle van Scotland Yard. Bij het woord rechercheur verminderde het geraas een weinig. Heidon Foyle, op den rug van den stoel geleund, maakte gebruik van de stilte. Ja, ik ben van de politie, gaf hij toe. Het huis is omsingeld. Het zal in uw eigen belang zijn u behoorlijk te gedragen. Zeg jij, doe dat mes weg, hoor je? Het bevel was scherp en krachtig en de Griek in wiens hand hij het staal had zien glinsteren, stak het snel weer in de schee- de aan zijn gordel. Er waren mannen die niet tegen een moord opzagen en Foyle wist dat hij heel weinig kans had, wan neer ze eenmaal tot vechten kwamen. Bij het eerste teeken van verzwakking zijner zijds zouden zij als een troep wolven op hem aanvallen. Hij hield ze voor een oogen blik in bedwang zooals een dierentemmer zijn dieren onder controle houdt door onbevreesde macht te toonen. Heidon Foyle hield zijn fluitje tusschen zijn tanden en greep den zwaren stoel met beide handen. Toen de aanval kwam, blies hij driemaal op de bijzondere wijze van lange en korte stooten, die het bepaalde politiesignaal is en sloeg den stoel met vol le kracht neer op den voorsten man. Het was Keiler. De speelhuishouder viel ver doofd neer en de rechercheur sloeg zij waarts met den stoel en maakte zoo een open ruimte om zich heen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7