De Nederlandsche Bank VRIJDAG 20 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Clandestien slachten een volksgevaar De laatste weken zijn herhaaldelijk be richten in de dagbladen verschenen, waar uit op te maken viel, dat het euvel van clandestien slachten een groote omvang heeft aangenomen aldus het A.N.P., dat dan vervolgt: Zonder publiek, zonder afnemers zou dit geheim slachten, dat uiteraard alleen door ongure elementen bedreven wordt, niet bestaan. Ben fatsoenlijk slager, die zich van zijn plicht ten opzichte van zijn beroep en ten opzichte van de gemeeen- sohap bewust is, blijft met zijn handen van dergelijke praktijken af. Het publiek, de afnemers van het clan destien geslacht vleesch zijn in meer dan een opzicht de bedrogenen, In de eerste plaats moeten zij voor bet clandestien geslacht vleesch heel wat meer betalen, dan normaal. En dit terwijl het vleesch van lagere kwaliteit is en de slacht- kosten geringer zijn. Voorts weet het publiek niet, onder welke onhygiënische en alle begrippen van volksgezondheid tergende omstandigheden zulk een geheime slagerij werkt. Een dezer dagen heeft men juist een ontstellend inzicht in zulk een clandestie ne slagerij gekregen. De politie ontdekte op een wagen clandestien vervoerd vee. Men kwam er achter, waar de plaats van bestemming was. De geheime slagerij be vond zich in een primitieve loods. Temid den van alle mogelijke vuiligheid, wagen smeer, poetskatoen enz. trof men versch geslacht vleesch aan. De resten, beenderen en afval lagen overal in het rond op den grond, op een stuk boomstam en een hoop je steen-en. De bedrijvers van dit misda dig spel, natuurlijk joden, bekenden, dat het de bedoeling was, deze resten nog tot gehakt ,en worst te verwerken. Nergens was een' kraan of een spoelbak in de buurt. De messen, waarmee men de dieren ge slacht had, waren nog bedekt met geron nen bloed, waarover tallooze vliegen gons den, Doch dit was nog niet alles. Dat de clandestiene slagers niet meer tot het nor male menschensoort behooren, doch een misdadige aanleg bezitten, bleek wel zeer duidelijk uit het feit, dat zij jong vee ge stald hadden in de 'geheime slagerij. Een schaap at van hooi, dat met bloed' besprenkeld was, terwijl een groot schou derstuk van een pasgeslacht kalf op den grond naast het vuil van het etende schaap lag. In een andere hoek van de loods stond een jong kalf. Beide dieren, die vroegtij dig het slachten ten offer vielen, hebben vele uren lang getuigen van de ergste soort van dierkwellerij moeten zijn. Het is een ieder duidelijk, dat van een slachten onder dergelijke technisch ongun stige omstandigheden nauwelijks sprake kan zijn. Het is geen slachten meer, het la een vermoorden en tergend kwellen van jonge dieren door misdadigers. Fatsoen en afschuw verbieden het, nog meer in bijzonderheden af te dalen. Wanneer men hoort en ziet, dat het juist vleesch uit zulk soort geheime slagerijen as, dat zonder bons tegen hooge prijzen aan het publiek geleverd wordt, kan men een diep gevoel van onpasselijkheid en afschuw nauwelijks onderdrukken. Maar wat nog veel erger is. Door het drijven van handel in clandestien geslacht vleesch, wordt de normale voedselvoorzie ning der bevolking ernstig in gevaar ge bracht. Deze jonge dieren, die misdadige handen van Joodsche zwendelaars onder hemeltergende krwellerijen in zulke met alle hygiëne spottende omstandigheden vroegtijdig van het leven berooven, wor den aan de normale vleeschvoorziening onttrokken. Zulke clandestiene slagerijen zijn er schuld aan, dat de huisvrouwen uren in de rij moeten staan bü de bonafide handela ren in de steden. Zulke slagerijen zijn er schuld aan, dat vleeschvergiftiging en alle mogelijke ziek ten optreden, zooals helaas reeds verschil lende malen geconstateerd wend. Onge keurd wordt dit vleesch aan de markt ge bracht. Het is duidelijk, dat de gevolgen niet uitblijven. Het algemeen belang eisdht, dat het euvel van deze smokkelhandel in clande stien vleesch uitgeroeid wordt. Deze mis daad aan de gemeenschap mag niet blijven bestaan. Een regelmatige voedselvoorzie ning wordt gesaboteerd. De volksgezond1- heid wordt ernstig geschaad. Tuchtelooze misdadigers verrijken zich ten koste der gemeenschap. Wanneer een ieder in den strijd tegen deze volksvijandelijke elementen mee werkt, helpt hij een rechtvaardige en af doende verdeeling van levensmiddelen verzekeren. Wanneer men zijn gedachten over deze ongure praktijken laat gaan, moet het niet moeilijk zijn, medewerking te verleen en om hieraan paal en perk te stellen. Clandestien slachten is een volksgevaar. Op de vorige pagina wordt dat gevaar ook in foto's duidelijk gemaakt. I Katholiek Comité van actie „Voor God" EEN HEILIG TESTAMENT Zoo zult gij in praktijk brengen het voorschrift van den godde» lijken Meester, het heilig testa* ment van Zijn Hart: „dat allen één zijn", dat allen overeen» stemmen en één zijn in hetzelfde geloof en dezelfde liefde, opdat de menschen daaruit kunnen zien, waartoe in staat zijn en wat kun nen uitwerken de verlossing, door Christus volbracht, en de arbeid en de moeiten der door Hem gestichte Kerk. Paus Pms XH BESCHOUWING VAN PRESIDENT MR. ROST VAN TONNINGEN NAAR RENTENIVEAU VAN VA PERCENT Bij het cijfer-verslag van de Nederland sche Bank heeft de president, mr. Rost van Tonningen, onderstaande beschouwing ge schreven: De oorlog, die thans om ons heen woedt, plaatst het Nederlandsche volk voor een taak van ernstigen zelfinkeer. Het is niet wel mogelijk zich op het eenvoudige stand punt te blijven stellen, dat de vroegere toe stand zonder meer goed was en dat veran deringen overbodig en ongewenscht zijn. Wie zulk een houding aanneemt, plaatst zich in tegenstelling tot het leven zelf, dat nu eenmaal een voortdurende verandering en beweging beteekent. Bij het overgroote deel van ons volk overheerscht het besef, dat diepgaande veranderingen met betrek king tot de toestanden, welke voor den oorlog heerschten, in het algemeen belang dringend gewenscht zijn. Over den aard en den vorm, dien aan deze veranderingen dienen te worden gegeven, bestaat uiter aard in verschillende kringen een groote verscheidenheid van meening. Dat zulke veranderingen alleen duurzaam zijn, voor zoover zij uit den organischen groei der volken voortkomen, spreekt vanzelf. *Elke arbeidsgemeenschap heeft op haar gebied naar de nieuwe vormen te zoeken. De taak der Nederlandsche Bank De Nederlandsche Bank kan en wenscht zich niet te onthouden van een nadrukke lijke deelneming aan deze algemeene taak, die ons door een van de geweldigste revo luties, die de geschiedenis heeft gekend, is gesteld. De huidige veranderingen spelen zich immers ook af op het financieel-eco- nomisch terrein, waarop de Nederlandsche Bank meer in het bijzonder haar taak uit oefent. Voor die groep onzer bevolking, die ge neigd is elke vernieuwing ook op finan- cieel-economisch gebied in beginsel af te wijzen, zij er hier op gewezen, dat de doel stellingen, welke bij de beoogde reorganisa tie van Europa door middel van den Vol kenbond waren gesteld, op nagenoeg geen enkel terrein zijn bereikt, en dat thans, in vollen oorlogstijd, op veel grooter schaal deze reorganisatie daadwerkelijk wordt verwezenlijkt. Op het vasteland van Europa is een groote levensruimte in wording, waarbinnen de ruil van producten en dien sten zich vrij kunnen afwikkelen. Degenen, die aan de noodzakelijkheid eener grootéTe levensruimte gelooven, kun nen inderdaad niet ontkennen, dat in dit opzicht gedurende de laatste twaalf maan den groote vorderingen zijn gemaakt. De Nederlandsche Bank is in zooverre direct betrokken bij dezen nieuwen Europeeschen opbouw, als de invoerrechten op goederen naar en van Duitschland en de deviezen- grens tusschen het Derde Rijk en Neder land werden opgeheven. Tusschen de tot het Derde Rijk behoo- rende gebieden en Nederland bestaat nage noeg geen belemmering meer voor het vrije betalingsverkeer. Reeds is de organisatie van een vrij ban- kenverkeer en van het postchèque- en giro- verkeer over dit reusachtige gebied in vol len gang. Terwijl het wegruimen van hindernissen op volkshuishoudelijk gebied ten bate van het vrije goederen- en handelsverkeer tus schen Duitschland en Nederland snelle vor deringen maakt, worden ook met andere landen, waarmee het Duitsche rijk door de machtig snelle ontwikkeling van Europa in steeds nauwere betrekkingen raakt, onder handelingen gevoerd over het opruimen der belemmeringen, die aan de welvaart der volken binnen de Europeesche levensruim te, in den weg staan. De mark ln de Europeesche levensruimte In het jaarverslag van de Deutsche Reichsbank over het jaar 1940 wordt met zooveel woorden gezegd, dat het doel is, in oorlogstijd de grondslagen voor een toe komstige organische economische en gelde lijke nieuwbouw op het Europeesche vas teland te leggen. Ook het jaarverslag van de Rijksbank wijst er op, dat in de Duitsch- Italiaansche clearingsovereenkomst van Augustus 1940 reeds overeengekomen werd, dat alle vorderingen en verplichtingen uit het buitenland tusschen Italië eenerzijds, het Derde Rijk, België en Noorwegen an derzijds in marken zullen worden gecleard. Daarmee openbaart zich de taak, die de mark als betaalmiddel in de toekomstige Europeesdie levensruimte zal moeten ver vullen. De Nederlandsche gulden is tot elk bedrag en tegen de vaste koers van 1.00 is 132.70 mark inwisselbaar, en ook het om gekeerde is het geval: Ook met veel ande re staten is tusschen de mark en het des betreffende betaalmiddel een vaste koers- verhouding gelegd, zoodat op deze wijze ook tusschen de gulden en de betaalmidde len dezer landen een vaste waardeverhou ding is geschapen. De komende Europeesche levensruimte moet over een economisch-financieel cen trum beschikken, als hoedanig Beflijn in aanmerking komt. De snelle economische ontplooiing van het Derde Rijk zal aan ieder duidelijk zijn, die zijn oordeel vormt zon der haatgevoelens of vooringenomenheid. De overzeesche organisatie der volkshuis houdingen zal daarbij niet het minst wor den verwaarloosd.-De vorige wereldoorlo gen brachten geweldige veranderingen op economisch gebied. Te velen onzer landge- nooten zijn blijkbaar vergeten, dat vóór de Napoleontische oorlogen Amsterdam het fi- nancieeel centrum van .Europa was; dat na deze oorlogen Londen de plaats van Amster dam innam, en dat bij den vorigen wereld oorlog New York Londen ging overscha duwen. De voordeelen, die zich bij het herstel van den vrede voor de volken van het Euro- peesch vasteland na de voltooiing van de Europeesche levensruimte snel zouden doen gevoelen, blijven thans gedeeltelijk achter wege. Slechts moeizaam baant thans de con tinentale handel zich te midden van de door den oorlog opgelegde noodzakelijkheden zijn baan, en toch ontwikkelt zich, hoewel voor vele oogen nog onzichtbaar, het le ven in de groot-ruimte van het Europee sche vasteland. De handelsstroomen in het groote gebied zoeken naar hun bedding, en in deze baanbreking naar den nieuwen tijd ontstaan stuwingen, die binnen eenige jaren tot een vergeten verleden kunnen behooren. De markensaldi In dit verband zij gewezen op de gestadi ge toeneming van de markensaldi der Ne derlandsche volkshuishouding, die in de Nederlandsche Bank centraal worden be heerd, en die een samengebalde koopkracht vormen, welke in het Derde Rijk nog naar de terreinen tast, waarop zij zich kan ont plooien. Naarmate de mark door accoorden als hierboven vermeld in een toenemend aantal landen voor aankoopen kan worden gebezigd, krijgt zij meer en meer het karak ter van een eerste klasse devies, dat als dekking voor andere betaalmiddelen kan worden gebezigd. Het verschil tusschen de tegenwoordige mark en het vroegere Engelsche pond, dat onder het stelsel van de goudwissel- standaard jarenlang ten onrechte als eerste klas deviezendekking werd gebezigd, springt in het oog. Het vroegere Engelsche pond was zoogenaamd door goud gedekt, doch dit goud was in hoofdzaak van andere lan den geleend. Sinds de stabilisatie van het pond in 1925 heeft de gouverneur van de Bank of England, Montagu Norman, met alle middelen gepoogd, de Europeesche en ook de overzeesche landen en de deelen van het Britsche imperium tot het aanhou den van aanzienlijke saldi te Londen te bewegen. Dit is hem ook in hoofdzaak ge lukt. Hadden de circulatiebanken der we reld toenmaals een juist begrip gehad van de werkelijke toestand en him saldi opge vorderd, dan ware de goudvoorraad van de Bank of England weggesmolten als sneeuw voor de zon en zou het ieit aan den dag zijn getreden, dat het pond in het geheel niet door goud was gedekt, en dat de boniteit van het pond een fictie was. Het blinde geloof in een Britsche econo mische kracht, da{ ook toen nog .heerschte, was gegrondvest op eeuwen van arbeid en strijd van het Britsche volk. Op die arbeid was ook in het verleden de stabiliteit van het Engelsche pond gegrondvest, omdat ar beid alleen de grondslag is van productie en welvaart en de-koopkracht van een be taalmiddel afhankelijk is van de door arbeid voortgebrachte hoeveelheid goederen en diensten. De Britsche devaluatie van 1931 Deze grondslag ontbrak, en de smadelij ke devaluatie van 1931 was noodig om de gegrondheid van de waarschuwingen -van veel Britsche deskundigen te bewijzen. Aan de Nederlandsche Bank echter kostte het geloof in de onaantastbare waardevastheid van het Engelsche pond sterling en aan het woord van den gouverneur der Bank of England tientallen millioenen guldens. De arbeid, die door de Britsche generaties dezer eeuw was verwaarloosd, is door het Derde Rijk en zijn Führer als het eenig juiste economische fundament der volksge meenschap aanvaard. Op den arbeid is de waarde van de mark gegrondvest. Degenen, die dezen oorlog ivoodeloos willen verlen gen, willen dezen grondslag aantasten, doch juist op dit gebied wordt met ontembare volharding gewerkt aan het organiseeren van den menschelijken arbeid tot zijn top punt achter het steeds vooruit schuivende front der legers van de as-mogendheden. De oorlog tast de reserves aan, doch de organisatie van de groote Europeesche le vensruimte, vrij van economische belemme ringen, schept de grondslagen voor een zoo snel herstel bij den vrede, dat zelfs dezen oorlog de hechtheid der grondslagen der groot-Duitsche volkshuishouding niet kan aantasten. Op deze arbeidsorganisatie van het vaste land en op het verbreede economische draagvlak der vrije levensruimte van Euro pa is de waardevastheid van de mark, op deze en haar Europeesche gelding is haar karakter als dekkingsdevies gegrondvest. Derhalve zjjn de markensaldi, die de Ne derlandsche Bank onderhoudt, als onvol waardige deviezen te beschouwen. Het spreekt vanzelf, dat de opeenhooping der markensaldi, die op het oogenblik plaats heeft, de schijnbare circulatie van betaalmiddelen vergroot. Deze saldi zijij trouwens een verschijnsel van voorbij gaanden aard. Zij vormen een overgangsvorm in de wordende groote le vensruimte van Europa en functioneeren als een crediet aan het Derde Rijk. Doch ook de weerstand van het oude tegen het nieuwe openbaart zich in deze aangroeiing der markensaldi. Amerikaansche effecten Het Nederlandsche volk, of althans een deel daarvan, vermeit zich ter beurze in aankoopen van Amerikaansche effecten, Waarvan de tegenwaarde in Amerika is ge blokkeerd, en die dus een volkomen onbe- paalde-waarde bezitten. Deze zelfde kapitaalkrachtige kringen, die zich aan een dergelijke blinde specula tie overgeven, zijn slechts ten deele geneigd kapitaalbeleggingen in het Derde Rijk ter hand te nemen, welke kapitaalbeleggingen, zoo hiermee eenmaal een aanvang is ge maakt, het markentegoed van de Neder landsche Bank zouden doen verdwijnen als sneeuw voor de zon. Een zware verant woording rust in de dit opzicht op de com- missionnairs en op de pers, die het publiek voorlichtingen geven. Het is te vreezen, dat thans wederom als zoo vaak in het verleden de verliezen, die op de meest speculatieve Amerikaansche effecten - kunnen worden geleden, de kleinste spaarders van1 het land zullen treffen. Het was dan ook een wjjs besluit om de Amerikaansche effecten tot datgene te bestempelen, wat zij werkelijk -zijn, name lijk buitenlandsche fondsen en de noteering voor deze effecten te verbieden, De oorlog stelt nü eenmaal harde noodzakelijkheden, Deze noodzakelijkheden kunnen grooter leed op latere tijdstippen doen vermijden. Het kapitaal en de Nederlandsche arbeidsgemeenschap Het kapitaal heeft de plicht zich zooveel mogelijk dienstbaar te maken aan de Ne derlandsche arbeidsgemeenschap, en dus die doeleinden te bevorderen, waardoor de wel vaart dezer arbeidsgemeenschap kan wor den verhoogd. Deze noodzaak klemt te meer, daar voor den duur van den oorlog helaas een belangrijk gedeelte van het nieu we spaarkapitaal moet worden opgeëischt voor de financiering van dc buitengewone uitgaven die op ons grondgebied drukken. Zoolang deze uitgaven die op ons grond gebied drukken, het karakter hebben van een verzekering voor de toekomstige be staansmogelijkheid der Germaansche vol- AMERIKA EN DE SPIL DUITSCHE EN ITALIAANSCHE TEGENMAATREGELEN. Den Amerikaanschen zaakgelastigde te Berlijn is gisteren in het ministerie van buitenlandsche zaken een nota overhan digd, waarin de rijksregeering er op wijst, dat het gedrag van de Amerikaansche con sulaire ambtenaren en van het Amerikaan sche reisbureau American Express Compa ny sedert langen tijd aanleiding geeft tot ernstige protesten en dat de rijksregeering zich derhalve gedwongen ziet de Ameri kaansche regeering te verzoeken alle Ame rikaansche ambtenaren en Amerikaansche employés van de consulaten der Vereenig- de Staten in het Duitsche rijk, alsmede in Noorwegen, Nederland, België, Luxem burg. de bezette deelen van Frankrijk, in Servië en in de door de Duitsche troepen bezette deelen van Griekenland tot uiter lijk 15 Juli 1941 uit deze gebieden terug te roepen en de consulaten te sluiten. Tevens wordt in de nota de sluiting ge- eischt van de filialen van de American Express Company in de boven genoemde gebieden en de terugroeping van het Ame- kaansche personeel van deze maatschappij tot uiterlijk 15 Juli 1941, daar de American Express Company en het personeel hiervan zich op een wijze hebben gedragen, die strijdig is met de belangen van het Duit sche rijk. Het Italiaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft Donderdag eveneens de ambassade der Vereenigde Staten te Rome een nota doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de Italiaansche re geering van de regeering der Vereenigde Staten uiterlijk 15 Juli de terugroeping verlangt van de Amerikaansche consulaire ambtenaren en het consulaire personeel, alsmede de sluiting van de consulaten in Italië, in de gebieden, die onder het Ita liaansche oppergezag staan en in de gebie den die door de Italiaansche troepen zijn bezet. De Italiaansche regeering heeft zich voorbehouden ook de bureaux van de Ame rican Express Company in Italië te sluiten. DE BLOKKEERING VAN SALDI IN AMERIKA. De Amerikaansche minister van finan ciën, Morgenthau, heeft in de persconfe rentie medegedeeld, dat de onderhandelin gen begonnen zijn met de vertegenwoordi gers van Portugal, Rusland, Finland, Span je, Zweden en Zwitserland om deze landen van de blokkeeringsverordening uit te zon deren. De onderhandelingen worden ge voerd door het departement van buiten landsche zaken om vast te stellen, op welke voorwaarden de landen de uitzonderings behandeling kunnen verkrijgen. In ant woord op een vraag herhaalde Morgenthau, dat ook Amerikaansch geld geblokkeerd kan worden, wanneer dit geld ten bate van het een of andere Europeesche land had kunnen worden gebruikt. KONING BORIS IN PRESBURG. Koning Boris van Bulgarije is gistermid dag om 15 uur 30 uit Weenen in Presburg, de hoofdstad van Slowakije, aangekomen. Hij begaf zich terstond naar het presidents- paleis, waar hij met president dr. Tiso een langdurig, hartelijk onderhoud had, waar aan later ook minister-president dr. Tuka deelnam. Koning Boris heeft Donderdag avond Presburg weer verlaten. FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN UIT DUITSCHLAND TERUG. Het eerste transport van 1200 deelnemers aan den vorigen oorlog, die als Fransche krijgsgevangenen van dezen oorlog op be vel van den Fuehrer zijn vrijgelaten, is te Chalons sur Marne aangekomen. De terug gekeerden werden voorzien van kleeding, papieren, geld en levensmiddelen en zetten daarna de reis voorj naar hun woonplaat sen. ken en dus'ook van ons land, zal althans bij dat deel van het volk, dat de Europeesche vernieuwing reeds als een levende werke lijkheid aanvaard, een offer gaarne wor den gebracht. De financiering van de over heidsuitgaven heeft dan ook op het oogen blik in zoodanige mate de voorrang, dat de oriënteering van het spaarkapitaal naar de obligatiemarkt vanzelfsprekend behoort te zijn. Renteniveau van V/2 pet. In Duitschland wordt het staatscrediet in snel tempo op de basis van een rentevoet van 3y2 pet. geplaatst. Het kan niet uitblij ven, dat van Duitschland uit aankoopen van obligaties zullen plaats vinden, die hier een hoogere rente afwerpen, dat mettertijd met onafwendbare kracht deze aankoopen de koersen van de Nederlandsche obligaties zullen opstuwen. Het moet dan ook in de toekomst mogelijk zijn, in Nederland even eens op de basis van V/2 percent te leenen. Kentering Deze en dergelijke verschijnselen zullen zich ook op de geldmarkten voordoen. Hier is echter voor het oogenblik het tegenge stelde verschijnsel waarneembaar. De dis conto-tarieven van schatkistpapier lagen hier reeds geruimen tijd onder de Duitsche tarieven. De afstand is voor korten tijd ech ter nog vergroot door. een verlaging van de disconto-tarieven over de geheele linie, zoodat wij op het oogenblik ver onder de Duitsche tarieven liggen. Er zijn ook andere verschijnselen behalve de verlaging der dis conto-tarieven en schatkistpapier, die op een ontspanning van de geldmarkt wijzen. In den allerlaatsten tijd, d.w.z. in de maan den, die sinds het einde van het boekjaar zijn verloopen, beginnen de teekenen van het terugkeerende vertrouwen zich meer en meer te versterken. De neiging om geld te hamsteren begint te verflauwen. Het tijd stip kan tegemoet worden gezien, waarop de besparingen wederom een krachtigen steun zullen vormen voor de geld- en ka pitaalmarkt. Het zou onjuist zijn een dergelijke ont wikkeling door overhaaste maatregelen te storen. Het Nederlandsche volk, dat in d?ze bewogen tijden aan'zooveel tegenstrij dige beinvloeding onderhevig is, zal uit zichzelf de evenwichtstoestand terugvinden, en langzamerhand de richting onderkennen, die de organische krachten van het leven in de Europeesche groot-ruimte beheer- schen. Hoe eerder dat geschiedt, des te eer der zal ook bij een langdurigen oorlog het( Nederlandsche volk de grondslagen van zijn* bestaan hebben verzekerd. VERSPREID OORLOGS NIEUWS OP EN BOVEN DE ZEE Gistermiddag zijn te Lissabon verschei dene schepen van een uiteengejaagd Engelsch convooi aangekomen. Volgens de verklaringen van de leden der bemannin gen bevond het convooi zich, komende uit het Zuiden, op weg naar Engeland. Donderdagochtend om 4 uur werd het convooi door een vijandelijke duikboot aangevallen. Er ontstond een strijd tus schen de in convooi-varende schepen en de duikboot, aan welken strijd ook een vlieg tuig deelnam. De leden der bemanningen weigeren mede te deelen, welke schepen odor dezen aanval zijn vernietigd. Gistermorgen vroeg hebben drie ge- gevechtsvliegtuigen van onbekende natio naliteit ter hoogte van Ajamonte (provin cie Huelva) dicht bij de Portugeesche kust een bewapend Engelsch koopvaardijschip tot zinken gebracht. Het ongeveer 4 5000 groote schip werd door een dér drie neer geworpen bommen getroffen en geraakte onmiddellijk in brand. Een groote men- schenmenigte keek van de kust uit naar dit schouwspel, dat zich buiten de Spaansche territoriale wateren afspeelde en hoorde duidelijk het mitrailleurvuur, waarmede het schip zich verdedigde. De overlevenden van het snel gezonken schip werden door een Portugeesch vaartuig opgepikt. Gisteravond hebben Britsche gevechts vliegtuigen van het type Bristol Blenheim onder bescherming van ongeveer twee do zijn jachtviegtuigen getracht een Duitsch convooi aan de Kanaalkust aan te vallen. Acht Duitsche Messerschmitts 109, die het convooi vergezelden, bonden onmiddellijk den strijd aan met den driemaal sterkeren vijand. Zij dwongen de gevechtsvliegtuigen van den vijand hun bommenlast uit te werpen en noopten de jagers om te keeren Het convooi zette onbeschadigd en onge hinderd zijn reis voort. Van Duitsche zijde zijn geen vliegtuigen verloren gegaan. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND De R.A.F. is vannacht met zwakke strijdkrachten naar West-Duitschland gevlogen. Reeds bij de nadering konden de vijandelijke vliegtuigen verspreid worden. Op eenige plaatsen vielen brisant- en brandbommen, die slechts geringe schade in woonwijken aanrichtten. Belangrijke militaire doelen werden niet getroffen. DE BRITSCHE NEDERLAAG BIJ SOLLOEM Het B.N.B. verneemt van welingelichte zyde dat de slag bij Solloem, die met een Britsche nederlaag geëindigd is, in menig opzicht de tactische plannen van generaal Wavell in Noord-Afrika heeft onthuld. Bij het begin van den inval in Syrië meende het Britsche commando te kunnen ver wachten, dat Duitschland' in Syrië militair zou ingrijpen. Met het oog op de ver wachte verzwakking van het Duitsch Italiaansche front in Noord Afrika wilde Wavell in Cyrenaica een Britsche over winning ardwingen om het verdwijnende Britsche -prestige nieuw leven in te blazen Het groote Duitsche succes heeft ook deze Britsche manoeuvre op vernietigende wijze verijdeld, hetgeen een zeer ontnuchteernde uitwerking zal hebben op de verdere Britsche militaire plannen in de Middel- landsche Zee. DE STRIJD IN SYRIË ENGELSCH OFFENSIEF TEGEN DAMASCUS. Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben de Engelschen gisterochtend, nadat generaal Dentz een ultimatum van gene raal Wilson had afgewezen, een offensief tegen Damascus geopend. Naar het D.N.B. te Vichy verneemt, mel den omtrent den militairen toestand in -Syrië de laatste hier ontvangen berichten, dat het front voor de Franschen een ver dergaande gunstige ontwikkeling heeft on dergaan. Overal kwam het tot felle ge vechten, in het bijzonder ondernamen de Engelschen ten Noorden van Kise gister ochtend aanvallen, die echter met groote verliezen voor de Engelschen konden wor den afgeslagen. Een Fransch oorlogsschip heeft Australische troepenconcentraties be schoten ten Zuiden van Saida. In de berichten omtrent den militairen toestand, welke hier worden ontvangen, wordt er op gewezen, dat de stemming on der de Fransche troepen in Syrië juist de laatste 24 uur belangrijk beter is geworden en dat de strijdvaardigheid van de troep uitstekend is. HET DUITSCHE ANTWOORD AAN IERLAND De Iersche pers publiceert de antwoord nota van de Duitsche regeering op het Iersche protest over de op 31 Mei op Bublin neergeworpen bommen. De Rijksregeering constateert in de nota, dat het nauwkeurige onderzoek door de bevoegde Duitsche instanties over dit bom bardement geen aanknoopingspunt heeft opgeleverd voor de schuld van Duitsche vliegers. Met het oog op de mededeeling van de Iersche regeering, dat volgens haar onder zoek de op Dublin neergeworpen bommen van Duitsch fabrikaat zijn en rekening houdende met de op plaats van het Kanaal in kwestie heerschende zeer krachtige hoogtewinden heeft cie Rijksregeering de mogelijkheid open gelaten, dat Duitsche vliegtuigen tot boven de Iersche Oostkust zijn afgedreven zonder dat de piloten dit hebben bemerkt. Bij dezen stand van zaken heeft de Rijksregeering niet geaarzeld haar oprecht leedwezen uit te spreken en zich, rekening houdende met de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Ierland, bereid verklaard voor het beklagenswaardige verlies aan menschenlevens, alsmede voor het ontstane nadeel voor personen en de materieele schade schadevergoeding te geven.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6