RIJNSTREEK Laatste Berichten KERKNIEUWS Academienieuws Burgerlijke Stand Marktberichten GOEDE GASB DUSZUINIG HET GAAT VLUG en U SPAART GAS LICHTFABRIEKEN LEIDEN VRIJDAG 20 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Aan de leden van den R.-K. Werkmees- tersbond, King Leiden, wordt bericht, dat op Dinsdag 24 Juni, den feestdag van St. Joannes den Dooper, 's morgens om zeven uur een H. Mis wordt opgedragen voor de overleden en levende leden van bovenge- noemden Bond in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph aan den Heerensingel. ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeenteraad. De eerstvolgende bij eenkomst van den Raad dezer gemeente zal plaats hebben op Maandag 23 Juni e.k. des avonds te 7 uur. Subsidie voor „Bloemhof" De Speel- tuinvereeniging „Bloemhof" verkeert reeds sinds larigeren tijd in moeilijkheden als gevolg van de omstandigheid, dat het, be houdens korte meer gunstige perioden, haar niet mocht gelukken een bevredigen de regeling te treffen voor het noodige en juiste toezicht. Deze moeilijkheden vinden voonamelijk haar grond in de kosten van het toezicht. In dit voorjaar heeft het bestuur der Vereeniging zich, dan ook met B. en W. in verbinding gesteld, teneinde zoo moge lijk te komen tot een doeltreffende en af doende regeling. War een goed gebruik van deze speel- gelegenheid, aldus B. en W. nu aan den Raad, voor de jeugd van een vrij groot gedeelte onzer gemeente alleszins nuttig is en uit opvoedkundig oogpunt toch onge twijfeld van belang is te achten, daar zijn wij van oordeel, dat in de gegeven omstan digheden een jaarlijksche bijdrage ver antwoord. is. Daarom stellen B. en W. den Raad voor te rekenen van 1 Juni 1941 aan de vereeniging „Speeltuin Bloemhof" een sub sidie toe te kennen van 500.per jaar. Overleden: Dirk Arlman 87 j. Christoffel Wuijster 84 j. Vertrokken: E. J. van der Vlies naar Den Haag L. A. van Wijk naar Utrecht J. van Harskamp naar Leiderdorp E. Hanzen naar Ede A. S. Walraven naar Vianen G. J. Hoggeveen naar Maastricht. ALKEMADE Personalia. Voor het examen akte L.O. slaagde te Amsterdam mej. J. G. van der hulst, alhier. BODEGRAVEN Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert op Woensdag 25 Juni, des namid dags te twee uur. BOSKOOP Gemeenteraad. Op Woensdag 25 Juni des namiddags te 2.30 uur'zal de Raad der gemeente Boskoop in openbare vergadering bijeenkomen ten gemeentehuize. LEIDERDORP Personalia. De heer J. Hollestelle, ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde te Den Haag voor het examen gemeente-ad ministratie. Diefstal. Een bewoner van de Hoofd straat deed bij de politie aangifte, dat tij dens de schoonmaak een vloerkleed werd ontvreemd. Geboren: Thedorik z. v. J. Vossepoel en A. Burgerhout. Elizabeth Gemma d. v. M. Laken en A. J. Waaijer. ZEVENHOVEN Personalia. Geslaagd is voor het examen boekhoüden, afgenomen door 'de Ver. van Leeraren in het boekhouden, de heer A. J. van Veen, opgeleid door den heer W. Kerkhoven, hoofd der R.K. school alhier. De heer en N. v. Dijk en B. Visser en mej. C. de Gier slaagde vöor algemeene handelskennis. Geboren: Theodorus J. z. van P. A. v. d. Hust en A. J. M. Nieuwenhuizen. ZOETERWOUDE Personalia. Geslaagd zijn voor het Middenstandsexamen te Den Haag: C. Kuyf, E. G. van Niekerk, C. P. 't Hoen, leerlingen van den her P. H. J. E. Peere boom, alhier. Geboren: Cornelia Godefrida Maria d. van C. Th. Omtzigt en M. A. van Leeu wen Cornelia Clasina Maria d. van O. P. Rijsdijk en M. A. Ooijendijk Jan Carolus z. van J. F. W. Wille en M. d, Graaf Eli sabeth Gerarda Maria d. van C. J. van der Maat en A. Berk Maria Geertruida Mar- garetha d. van J. A. van Es en M. W. v. d. Zalm Paulis Johannes Maria z. van W. H. Belt en A. M. Lelieveld. Ondertrouwd: H. Wessel 66 j. en G. W. Lems 53 j. BENOEMINGEN. In het Aartsbisdom werden benoemd tot pastoor te Oldemarkt kapelaan J. L. M. Gerritsen (O.), tot pastoor te Cothen S. J. Horstink, thans pastoor te Oldemarkt (vacature pastoor H. J. M. Schoemakers, wiens benoeming door den Aartsbisschop ingetrokken werd). In het Bisdom Roermond werden be noemd tot pastoor te Melick A. H. H. Terstappen, tot rector te Boekei F. J. M. Neuss, tot. kapelaan te Weert H. Adams, tot kapelaan te Mlereik (Horst) A. H. Adams. In het Bisdom Roermond verkreeg pas toor L. Tindemans te Melick eervol ont slag. Binnenland BONAANWIJZING PEULVRUCHTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 23 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. geeft de met „57" genummerde bon van de „bon- kaart algemeen", recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Het koopen met dezen bon is reeds ge oorloofd op Zaterdag 21 Juni. DOODELIJK ONGELUK BIJ VAL IN LOOIERSKUIP. In aansluiting op het od pag. 7 vermel de vernemen wij nog het volgende: Bij het schoonmaken van de looierskui- pen werden twee arbeiders door gassen bedwelmd. Enkele mede-arbeiders, die het zagen, schoten toe en daalden in de kuip af om hulp te verleenen, doch geraakten nu zelf bewusteloos door de verstikkende gassen. Een zekere J. van Groesen, oud 24 jaar. ongehuwd en afkomstig uit Oirschot, bleek, toen het gelukt was hem buiten de kuip te brengen, reeds te zijn overleden. Een tv/eede arbeider, de 47-jarige gehuw de A. Merks uit Best, gaf nog teekenen van leven. Dr. Burgering, die op het alarm dadelijk met een zuurstofapparaat op de plaats van' het ongeluk was versche nen, poogde met behulp daarvan de le vensgeesten op te wekken. Tenslotte liet hij Merks met een ander slachtoffer, den heer van Bakel uit Eindhoven, wiens toe stand zich eveneens ernstig liet aanzien, naar het ziekenhuis te Eindhoven ter ver dere behandeling overbrengen. Dit heeft niet mogen baten, want Merks is spoedig na aankomst in het ziekenhuis overleden. De toestand van den heer van Bakel was nog zeer zorgelijk. De arbeider M. Eijke- mans, eveneens uit Eindhoven afkomstig, werd naar het gasthuis in Best overge bracht. Zijn toc-stand was vanochtend be vredigend. Nog enkele andere personen, die ook bedwelmd waren geraakt, kwamen na eenigen tijd bij en waren vrij spoedig hersteld. Het gebeurde heeft te Best die pen indruk gemaakt, vooral omdat de bei de mannen het slachtoffer zijn geworden van hun ijver om hun in nood geraakte kameraden te redden. JONGEN VERDRONKEN IN DE MAAS. Gisteravond omstreeks acht uur is in de Maas onder de gemeente Maastricht ter hogte van St. Pieter de 15-jarige J. God ding verdronken. Na langdurig dreggen werd het lichaam door een schipper met een dreghaak opgehaald. De politie te Bussu-m ontdekte eenige dagen geleden een fraude in distributie bonnen. Hangende het onderzoek konden echter geen mededeelingen hieromtrent worden gedaan. Thans vernemen wij hierover het vol gende: Het betreft hier twee los van elkaar staande gevallen, waarbij ambtenaren van den dienst van sociale zaken en den distri- butiedienst betrokken zijn. Een der op ar beidscontract werkende ambtenaren van den dienst van sociale zaken had tot taak bonnen in ontvangst te nemen van onder steunden, die in aanmerking kwamen voor levensmiddelen, welke door den dienst van sociale zaken verstrekt werden. Deze bon nen moest de ambtenaar inleveren, opge plakt op vellen, bij den distributiedienst. De ambtenaar heeft echter kans gezien re gelmatig bonnen achter te houden, die hij van de opplakvellen afweekte. Hij verkocht ze daarna aan twee eveneens op arbeids contract werkende ambtenaren van sociale zaken, die hiervoor weer hun klanten had den. De drie personen zijn gearresteerd en aan den Officier van Justitie overgegeven. De politie kwam echter een tweede, even ergerlijk, geval op het spoor. Een ambtenaar van den distributiedienst, die belast was met de uitgifte van bonnen, heeft kans gezien honderden boter-, vet en andere bonnen achter te houden, welke bij verkocht aan een ambtenaar van so ciale zaken. Deze ging hiermede handel drijven en benutte vooral zyn vrijen tyd om de bonnen te verkoopen aan ingezete nen van Bussum, Hilversum en zelfs van Amsterdam. Hij wist hiermede een aardig centje te verdienen. Ook deze twee ambtenaren zijn gearresteerd en naar Amsterdam overge bracht. Het vijftal heeft een volledige bekente nis afgelegd. GROOTE BRAND IN GEBAKFABRIEK TE AMERSFOORT. Vannacht omstreeks twee uur ontdekte de nachtwaker van Doorn brand in Meur- sing gebakfabriek aan het Smalle pad te Amersfoort. Hij maakt alarm en terstond rukte de brandweer uit met volledig ma teriaal. De brand was ontstaan in de nabijheid van de koekbakker^ bij de ovens. De vlammen vonden hier blijkbaar gretig voedsel en sloegen over op de pakinrich- ting, waar veel papier en ander licht ont vlambaar materiaal aanwezig was. Aan gewakkerd door den noodoosten wond nam de brand in korten tijd enorme afmetingen aan, zoodat de vlammen in verren omtrek zichtbaar waren. Met talrijke stralen op de waterleiding en met motorspuiten van de brandweer van den luchtbeschermings dienst en van de spoorwegen werd het vuur van alle kanten krachtig bestreden. Omstreeks drie uur ontplofte met een he- vigen knal een in de fabriek aanwezige groote flesch ammoniak. Gelukkig gebeur den hierbij geen persoonlijke ongelukken. Men meende eerst, dat het een gashouder was. Deze echter bleek nog volkomen in tact te zijn gebleven, ondanks de gewel dige hitte. Behalve het nieuwe gedeelte aan de Koppelpoort-zijde, is de fabriek nagenoeg geheel uitgebrand. Door snel in grijpen gelukte het, uit de kantoorgebou wen eenige waardevolle papieren te red den. De directie van de fabriek is tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. Naar aanleiding van de bijzondere maat regelen voor het vervoer en het opslaan van goederen in de grensgebieden moeten Voor den economlschen rechter De economische rechter, mr. C. J. de Vries, heeft heden opnieuw een aantal zeer gevoelige straffen moeten geven aan overtreders van de distributiewetten. Zoo stond er een groepje lieden uit Delft en omgeving terecht, beschuldigd van een clandestiene slachting, voor welk misdrijf een schuur gehuurd was. Het ging hier om een koe, welke ten onrechte om het le ven gebracht werd en die nota bene te voren gestolen was. Men schijnt in die om geving met een complot te doen te hebben, waarbij men steeds dezelfde principes ten aanzien van het mijn en dijn in practijk brengt, om op goedkoope wijze aan vleesch te komen. De Officier, mr. Zaayer, achtte dit ge val dan ook hoogst ernstig en wenschte, dat nu een eind zou komen aan de han delwijze van deze knoeiers. Hij eischte te gen ieder van het viertal, dat zich met deze slachting had bezig gehouden, 8 maan den gevangenisstraf met onmiddellijke ge vangenneming. Conform dezen eisch wees mr. de Vries vonnis, behalve ten aanzien van den hoofd dader, die de eigenlijke slachting bedreven had. Deze werd tot 1 jaar veroordeeld. Al deze verdachten werden onmiddellijk overgebfacht naar het Huis van Bewaring. Mr. de Vries maakte nog de opmerking, dat hij in zijn eerste zitting op 27 Mei ge zegd heeft, dat de straffen, welke hij zou uitdeelen, allengs zwaarder zouden wor den. Dit was bedoeld als een waarschu wing. Het onderhavige viertal was echter niet voor waarschuwingen vatbaar. Het beste zou dan ook zijn, deze tnenschen op te bergen voor den tijd, dat de distributie- wetten gelden. Daartoe had hij echter niet de bevoegdheid. Daartoe had hij echter niet ge straffen. Gemeentel. Aankondiging UITREIKING NIEUN KAAR EN De aandacht van d( rechtigden wordt er len die voorheen hun ten bij een nieuwe ui post Oude Vest afhaa bonkaarten dienen te o reikpost Stille Rijn Not 3. De BurgemeeAer van Leiden, op de bestelkaarten van de voor deze ge bieden bestemde postpakketten de zich daarin bevindende artikelen met de werke lijke of eigen benaming genoemd worden. Dit moet, voor zoover mogelijk, geyschie- den op een deel van de ruimte, welke be stemd is voor het opplakken var. frankeer zegels. Pakketten, welke vergezeld gaan van een binnenlandschen pas, uitgereikt door den ontvanger of sub-ontvanger der accijn- sen, zijn van deze formaliteit vrijgesteld. Ter beantwoording van de vraag of een bepaalde plaats tot de hier vermelde grens gebieden behoort of niet, richte men zich tot de postkantoren. Door de Harderwijksche politie is een partij van, 182 K.G. ondermaatsche paling in beslag genomen in de vischconserven- fabriek van den heer D. te Harderwijk. De zware vracht paling werd, onder ge leide van de politie, naar de haven getrans porteerd en daar, ten aanschouwe van een verblufte menigte, in het zilte nat in vrij heid gesteld. Tegen den fabrikant is proces-verbaal opgemaakt. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 20 Juni. (D. N. B.). Het opper bevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In de Engelsche wateren hebben ge vechtsvliegtuigen een vrachtschip van 2000 ton tot zinken gebracht en drie groote koopvaarders ernstig beschadigd. Op den Atlantischen Oceaan, ongeveer 1100 kilo meter ten Westen van Cadiz, heeft een gevechtsvliegtuigen met een grooten actie radius een vrachtschip van 3500 ton vernie tigd. Gevechtsvliegtuigen hebben nachte lijke aanvallen gedaan op de havenwerken van Great-Yarmouth en een vliegveld in Zuid-Engeland. In Noord-Afrika geringe bedrijvigheid van verkenners aan weerszijden. Zwakke vijandelijke afdeelingen hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaat sen in West-Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen, waardoor slechts enkele woonhuizen be schadigd werden. Drie der Britsche ge vechtsvliegtuigen zijn door nachtjagers en afweergeschut neergeschoten. Een groep van een eskader gevechts vliegtuigen onder bevel van majoor Pe tersen en later van kapitein Fliegel heeft sedert midden-April 1940 door onvermoeide, moedige aanvallen op de Britsche ravitail- leeringsscheepvaart rondom Engeland, tot Ver op den Atlantischen Oceaan toe, in totaal 109 koopvaardijschepen met een ge- zamenljjken inhoud van 636.000 ton ver nietigd en 63 schepen zwaar beschadigd. Bij de gevechten aan het front van Sol loem hebben zich door bijzondere dapper heid onderscheiden de commandant van een pantser-regiment, majoor Bolbrinker, de commandant van een afdeéling luchtaf weergeschut, kapitein Fromm, de comman dant van een batillon tirailleurs, kapitein Bach, de compagniecommanadnt in een pantserregiment eerste luitenant Gierda en verder de soldaten van een afdeeling luchtafweergeschut, vaandrig Gennslar, Unteroffizier Brink en Unteroffizier Kiel.' HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 20 Juni. (Stefani) In zijn weer- machtsbericht no. 380 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika duren de zuiverings operaties aan het front van Solloem voort. Aan het front van Tobroek heeft onze ar tillerie doeltreffend de op marsch zijnde vijandelijke afdeelingen bestookt en ver dreven. Onze luchtmacht heeft de verde digingswerken en inrichtingen van de ves ting gebombardeerd. Bovendien heeft zij herhaalde malen Britsche gemechaniseer de strijdmiddelen ten Zuiden en Oosten van Solloem getroffen. Er werden drie Hurricanes neergehaald. In Oost-Afrika heeft de vijand op 17 Juni met aanzienlijke strijdkrachten een aanval ondernomen in de zone van Uol- chefit (Gondar). De aanval werd afgesla gen en de vijand liet meer dan 400 dooden en gewonden op het slagveld wachter. Den- E DIS TRIBUTIE- den, jtvan desb treffende ge- stigd, dat al- distr butiebonkaar- reikii g op uitreik- THANS deze en bij de uit- Leiden, 20 Juni 1941. STEVENINCK. LEIDEN. Bevorderd: Tot doctor in de Godgeleerdheid op proefschrift getiteld: De sacramentsleer van Calvijn, de heer W. F. Dankbaar, ge boren te Amsterdam en wonende te Sint- Annaparochie. Tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld: De rattestaart als proefobject voor de beoordeeling van de bloeddoorstrooming in perifere organen, de heer A. Th. Knoppers, geboren te Kapelle (Z.) en wonende te Amsterdam. tot arts: J. N. Breetvelt, Delft, F. Stei- ner, Den Haag, C. J. M. Berger, Leiden, C. van der Linden, Dordrecht, Mej. A. L. M. Quaedvlieg, Wassenaar, mej. C. A. L. de Klerk, Amersfoort, mevr. A. Huese Van Poelgeest, Arnhem. Geslaagd: Candidaatsexamen Theologie: J. J. Brijker, Oegstgeest. Voorbereidend kerkelijk examen J. A. Quak, Den Haag. Doctoraal examen Rechten: F. H. M. Hamer, Den Haag, J. W. Boonk, Coevorden doctoraal-examen Geneeskunde: A. J. de Zonnevylle, Hengelo (O.), G. de Reus, Poortugael, Mej. M. F. Schouten, Den Haag; artsexamen le gedeelte: H. Wijsenbeek, Rotterdam, A. J. A. Hoogeveen, Aarlan- derveen, G. J. Verdonk, Den Haag, J. P. Jongeneel ,Oud-Alblas; zelfden dag probeerde hij ons garnizoen van Debra Tabor te verrassen, maar er werd snel een tegenaanval ondernomen en de vijand werd uiteengedreven. Op 18 Juni werden vijandelijke versterkingen, die dit gebied waren binnengekomen, door onze luchtmacht bestookt met bommen en ma chinegeweervuur. DE DUITSCHE STUKA'S. BERLIJN, 20 Juni. (D. N. B.). Bij een bomaanval op een Britsch vlooteskader, op 15 Juni ondernomen, in het Oosten der Middellandsohe Zee, bleek bijzonder duide lijk, aldus verneemt het D. N. B., tot welke prestaties de Duitsche Stuka's in staat zijn. Toen een der vliegtuigen in een zeer krach tig afvuurvuur dook, bemerkte de be stuurder, dat hij zijn doel niet meer precies in het vizier had. Daar hij den Britschen kruiser in ieder geval wilde treffen, liet hij zijn toestel zoo steil duiken, dat het bijna verticaal-op het schip afschoot. Van dichtbij werd de kruiser door een bom van het zwaarste kaliber getroffen. Slechts met inspanning van alle krachten kon de be stuurder zijn toestel weer in horizontale stand brengen. Agenda. Zaterdag, Bureauzitting R. K. Reclassee- ringsvereeniging Afd. Leiden, St. Vincentiusgeb., Hoogl. Kerkgr. 32, 4 uur nam. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Juni 20 uur tot Zaterdag 21 Juni 8 uur, waargenomen door: de apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 205<53. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. LEIDEN. Geboren Jan Willem z. v. J. F. Meijeraan en C. W. Campagne. Marga- retha Irer.e d. v. J. J. Binnekamp en J. C. v. Weerlee Hendrik Huibert z. v. A. T. de Jager en A. Ciere. Ondertrouwd: A. Verhoog jm. 47 j. en M H. Blijieven jd. 29 j. O v e r 1 e d e n: J. E. Noest d. 7 j. J. W. Schuss ir. 7? j LEIDEN, 20 Juni. Vee. Aanvoer: 17 stie ren, 105 kalf- en melkkoeien 300560, handel tamelijk; 263 varekoeien 200360; 36 pinken 170260, en 11 graskalveren 90200, handel matig; 7 vette kalveren; 76 nuchtere slachtkalveren; 81 weidescha- pen; 2102 lammeren 1727, ook duurder, handel tamelijk vlug; 28 zeugen 6085, 188 mestvarkens f 2445 en 467 biggen f 17—20, handel matig; 40 bokken of gei ten 3070, handel matig. Kaas. Aanvoer totaal 61 partijen, w. v. 53 partijen Goudsche kaas le soort 41.50 en 2e soort 40, en 8 partijen Leidsche kaas 39 per 50 kg., handel zeer vlug. LEEUWARDEN, 20 Juni. Vee. Aanvoer: 46 stieren; 255 vette koeien; 689 melk- en kalfkoeien 180440; 75 pinken 120 315; 53 graskalveren; 235 nuchtere kalve ren; 219 vette schapen; 219 weideaehapen; 532 lammeren 1530; 85 vette varkens; 38 drachtige varkens en loopers: drachtige 135225 en loopers 2563, 348 kleine biggen 14—23 per stuk; 65 bokken of geiten. Totaal aanvoer 2640 stuks. ROELOFARENDSVEEN, 19 Juni. Groen- tenveiling. Aardbeien gevlakt 1825 cent, idem ongesorteerd 2238 cent, idem klei nen 17—22 cent per doosje, peulen 2.40 3.00, doperwten 4.004.40, capucijners 4.80 per 10 kg., snijboonen 3.203.70, idem stek 2.302.70, tuinboonen 2.30 oer 10 pond, tomaten 2236 cent per kg., bloemkool 3.90—10.90, sla 0.20—1.50 per 100 stuks, peen 312 cent per bos. TER AAR, 19 Juni. Centrale Veiling. Peulen f 3.00, snijboonen f 6.207.20. Proilieer van die eigenschap als voljpt: Gebruik weinig water, houd de pannen dicht en draal het gas op „KLEIN"' zoodra de spijzen koken. 8607

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3