Weerbericht Land- en Tuinbouw SPORT OMGEVING STADSNIEUWS VRIJDAG 20 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP. EN ONDERGANG. Zon onder 10.05 uur Vrijdagavond. Zon op 5.17 uur Zaterdagochtend. MAANSTANDEN. 20 Juni: De maan komt Vrijdagmorgen om 3.12 uur op en gaat Vrijdagnamiddag om 5 35 uur onder. 21 Juni: De maan komt Zaterdagmorgen om 3.39 uur op en gaat Zaterdagavond om 6.37 uur onder. 22 Juni: De maan komt' Zondagmorgen om 4.09 uur op en gaat Zondagavond om 7.36 uur onder. 23 Juni: De maan komt Maandagmorgen om 4.46 uur op en gaat Maandagavond om 8,32 uur onder. 24 Juni: De maan komt Dinsdagmorgen om 5.28 op en gaat Dinsdagavond om 9.23 onder. (Nieuwe maan). 25 Juni: De maan komt Woensdagmorgen om 6.19 uur op en gaat Woensdagavond om 10.10 uur onder. 26 Juni: De maan komt Donderdagmor gen om 7.16 uur op en gaat Donderdag avond om 10.50 uur onder. 27 Juni: De maan kom.t Vrijdagochtend om 8.19 uur op en gaat Vrijdagavond om 11.27 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „Poelmeer" 22 gr. C. Zweminr.: ,,De Zijl" 21 gr. C. ("p 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11011 CD 11C— Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 10.05 uur. ZONSOPKOMST 5.17 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. "".3 l CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11C311 CD 11 CD 11 CD* Een sluitkhandel-transactie van grooten omvang vond in het begin van Maart plaats te Deventer, waar 20 balen, welke niet minder dan 2280 pond ongebrande koffie inhielden, in één keer werden verhandeld. Een handelaar in Apeldoorn had reeds in Juni van het vorig jaar deze 20 balen on gebrande koffie doen opslaan in het eieren- pakhuis van een zijner relaties te Deven ter. De eierenkoopman, volgens zijn zeggen verontrust door vele inbeslagnemingen, wilde in Februari van de koffie af en zocht dus een kooper, dit alles zonder medeweten van den eigenaar. De bij dergelijke affaires bijna altijd op duikende „bemiddelaars" begonnen nu hun werk, allen op zqek naar een kooper. Vijf man schakelden zich in, voordat de eieren- handelaar in contact was met een zekeren B., die bereid was de geheele partij onge brande koffie af te nemen voor 4.60 per pond. Koffie, welke het vorige jaar bij in koop ongeveer 40 cent per pond had ge kost werd nu door den eierenhandelaar verkocht tegen een prijs van ƒ3.65, waar op de „bemiddelaars" nog een provisie van 0.95 pér pond hadden gelegd. Nadat de koffie uit Deventer was weg gehaald, lekte de zaak echter uit. De De venter politie wist de er bij betrokkenen te achterhalen, behalve één der tusschen- personen, die spoorloos is verdwenen. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem, ie deze zaak berechtte, veroor deelde den verkooper P., den man bij wien de partij was opgeslagen, wegens overtreding van art. 3 prijzenbeschikjcing 1940 No. 1, tot 150 boete, terwijl de op brengst van de koffie: ƒ8.322 werd ver beurdverklaard. De tusschenpersoon L., zelf handelaar in koffie en thee, zag zich beboet met 10 en daarenboven werd de provisie van 670, en zijn eigen voorraad van ongeveer 125 pond koffie en 200 pond thee verbeurdverklaard. Van D., wiens pro visie 'van 500, ook al werd verbeurdver klaard, kreeg daarbij nog een boete van 100, terwijl de bemiddelaars S. en L. zich tot boeten van ƒ350 en 225 zagen veroor deeld, waarbij de inspecteur voor de prijs beheersching rekening hield met de bedra gen, welke zij met deze sluikhandelaffaire hadden verdiend. Het onderzoek tegen den kooper en den oorspronkelijken eigenaar van de koffie wordt nog voortgezet. COMMISSARIS VAN POLITIE TT APELDOORN. Op grond van artikel 2 lid 1 eersten vol zin van de veordening No. 1081940 van den rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied en gelet op het alge meen rijksambtenarenreglement is mr. W. F. H. van Barrelo met ingang van 18 Juni '41 eervol ontslagen uit den dienst als com missaris van politie te Apeldoorn en als commissaris van de rijkspolitie. i VERGOEDING OORLOGSSCHADE MOTORRIJTUIGEN In de Rijksregeling inzake de vergoe dingen voor oorlogs-geweld schaden aan huisraad, enz., worden in een apart artikel (art. 8) ook de bijdragen geregeld wegens het verloren gaan van motorrijtuigen door oorlogsgeweld. De redactie van het artikel kon er toe leiden, dat enkele schade-enquête-commis sies slechts bijdragen toekenden wanneer het verloren gegane motorrijtuig voor den rechthebbende als onmisbaar moest wor den beschouwd. De K.N.A.C. meende aan het bedoeldé artikel echter een andere interpretatie te moeten geven, waardoor de beperkende bepaling van de noodzakelijke onmisbaar heid van het motorrijtuig niet zou gelden. Dezer dagen ontving zij van het Departe ment van Financiën bericht, dat dit zich met de interpretatie van de K.N.A.C. kan vereenigen, zoodat voortaan onafhankeijk van het feit of het motorrijtuig voor den rechthebbende onmisbaar was of niet, in ieder geval een Rijksbijdrage kan worden worden verleend, wanneer het voertuig door oorlogsgeweld verloren gaat. Burgemeester van Den Dungen overleden. Te Den Dungen is op 56-jarigen leeftijd overleden de burgemeester-secretaris dier gemeente, de heer P. A. van den Broek. Sedert 26 November 1919 heeft de over ledene het burgemeesters-ambt bekleed en sedert 1924 ook dat van gemeente-secre taris. De heer van den Broek maakte van 1935 tot en met 1939 deel uit van de pro vinciale staten van Noord-Brabant. NIEUWE AARDAPPELEN Men schrijft ons: 't Zal nog meevallen. Alhoewel het zich aanvankelijk liet aanzien, dat volgende week nog geen nieuwe aardappelen ge rooid zouden kunnen worden, zal, als het zulk mooi zomerweer blijft als de laatste dagen, het niet uitgesloten zijn, dat in den loop der volgende week de eerste nieuwe zullen kunnen worden aangevoerd. Alhoe wel de prijs nog niet officieel is bekend gemaakt, zal deze naar verluidt, 9 ct. per K.G. bedragen. LET OP DEN COLORADOKEVER. Deze vijand van onze voedselvoorziening is al op enkele plaatsen waargenomen. Nu op enkele plaatsen in ons land weder om de Coloradokever is waargenomen, doet de Plantenziektenkundige Dienst nog maals een beroep op alle verbouwers van aardappelen om hun gewas geregeld en nauwkeurig op de aanwezigheid van dit in sect te onderzoeken. Van elk geval, waarin de kever of lar ven worden gevonden of als men deze meent te hebben gevonden, moet onmid dellijk mede deeling gedaan worden aan de politie ter plaatse. De Plantenziektekundige Dienst neemt dan onmiddellijk alle maat regelen, die noodig zijn om het insect al daar geheel "uit te roeien. De Coloradokever is ongeveer 1 c.m. lang, ovaal van vorm, met gele dekschil den, waarop tien overlangsche zwarte stre pen. De larven van den Coloradokever zijn rood van kleur en hebben een gezwollen achterlijf. Zij vreten gaten in de bladeren van de aardappelplant. Waar men gaten in de bladeren waarneemt, moet dus nauw keurig naar de aanwezigheid van larven gezocht worden. Daar de kever, vooral bij warm en zon nig weer, vliegt, kan men dezen ook op andere plaatsen dan in aardappelvelden vinden. Als men op den weg of in het veld den ovalen gelen kever met de 10 over- langssche zwarte strepen vindt, moet men dezen onmiddellijk vangen, opdat hij zich niet verder kan verplaatsen. Tot nu toe is de bestrijding van den Co- lorado-kever in ons land zeer gunstig ver- loopen. Om een volledig succes te behalen is de medewerking van alle aardappel verbouwers noodig. Ook sohoolkinderen kunnen zich met het zoeken naar kevers en larven bezig houden. Dat allen gedurende de volgende twee maanden hun volle aandacht hieraan wij den. TAFELTENNIS „DE TREFFERS". Deze week speelden „Treffers T" uit Roelof arendsveen tegen ..Winfried I" te Haarlem. De Veenders hadden in Haarlem een heel slechten dag en verloren met niet minder dan 91. Alleen N. Heemskerk kon één van zijn partijen winnen. Tegen „Van Nispen" uit Leiden werd be ter resultaat behaald, hoewel de Leidenaars zwaren tegenstand boden. De uitslag was hier 5-4. LEIDSCHENDAM Personalia. Geslaagd is voor Midden standsdiploma handelskennis Ant. van Maren. STOMPWIJK Melkcursus. De K. J. M. V. afd. L. T. organiseerde dezen zomer een tweetal melkcursussen, waarvan voor de eerste ploeg cursisten op Donderdag j.l. de eind- les met het afnemen der examens heeft plaats gehad. De jury bestond uit ir. Huis man, J. Groenewegen en T. Anema. De di ploma's werden uitgereikt aan A. v. Swie- Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij. VERKOOP VAN RESTANT-VOORRADEN MARGARINE EN VETTEN. De Secretaris-Generaal van het Departe ment Van Landbouw en Visscherij brengt ter kennis van kleinhandelaren in boter, margarine en vetten, die'nog over restant- voorraden margarine en vetten beschikken en deze in verband met de regeling, dat de bonnen van de vetkaart uitsluitend recht geven op het koopen van boter mo menteel niet aan hun klanten kunnen ver- koopen, dat zij zich vanaf Maandag 23 Juni a.s. kunnen wenden tot den distributie- dienst van hun wooplaats, ten einde aldaar te vernemen op welke wijze zij bedoelde Voorraden van de hand kunnen doen. Grossiers, die nog over voorraden mar garine of vet beschikken, kunnen zich schriftelijk wenden tot de Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling M. V. P., Nassau- laan 6 te 's-Gravenhage. Deze instantie zal den betrokkenen dan mededeelen, aan welke margarine- of vetverwerkende in dustrie zij den nog aanwezigen voorraad vet en/of margarine kunnen leveren. Ten slotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat met ingang van Zaterdag 21 Juni op eventueel nog in omloop zijnde toewijzingen voor margarine of Voor vet, waarvan de geldigheidsduur nog niet is verstreken, uitsluitend boter mag worden afgeleverd. 8519 REGELING VROEGE AARDAPPELEN, OOGST 1941. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat met ingang van 20 Juni 1941 het rooiverbod voor vroege aardappelen wordt opgeheven, voor zoover deze aardappelen geteeld zijn op een tuin bouwteeltvergunning of op een tijdelijke tuinibouwteeltVergunnirig, tzomder opdruk van het woord: „pootaardappelenbedrijf". De gerooide aardappelen zullen eerst op Maandag 23 Juni 1941 ter veiling mogen worden aangeboden. De veilplicht voor vroege aardappelen geldt voor alle telers, dus ook voor hen, die in het bezit zijn van een door de Cen trale uitgegeven vergunning voor markt- tuinder of groot- of kleinhandelaar. Het vervoeren van vroege aardappelen van den teler naar een veiling in de productie centra kan vrfj geschieden. Bij vervoer naar een veiling in een con- sumptiegebied of wanneer de teelt plaats vindt in een consumptiegebied, moet het vervoer gedekt zijn door een vervoerbewijs, afgegeven door den plaatselijken bureau houder, onder wien de teler ressorteert. Hiervoor zijn de provincies verdeeld in- productie- en consumptiecentra. Voor inlichtingen hieromtrent kimmen de telers zich wenden tot de veilingen, waar zij hun vroege aardappelen moeten veilen. ten, Am. v. -d. Meer, J. v. d. Salm, W. v. Vliet, N. Juffermans, P. Boekhorst, C. v. d. Bosch en Th. Lexmond. De eindles voor de 2e ploeg zal plaats hebben op Donderdag 3 Juli a.s. LJSSE Personalia. De heer M. Kortekaas, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het dipoma Gemeente-administratie G. A. 1. De heer H. J. Mosseveld slaagde te Haarlem voor het Middenstandsdiploma. Geboren: Gijsbertha Johanna Catha- rina d. van J. M. Grimbergen en J. Boot Johanna Petronella d. van W. P. Kerk vliet en M. M. Annaert Maria Lamberta d. van J. A. Veldhoven en G. J. W. Degger. Ondertrouwd: - Albertus van Gulik 25 j. en Tonia Louisa Brummer 20 j., te Haarlem Franciscus Mattheus Schrama 26 j. en Alida Christina Maria Bemelman 27 j. Jacobus van der Wolf 28 j. en Janna Johanna Meulblok 22 j., te Haarlemmer meer Jacobus Johannes Mooijekind 25 j., te Noord wij kerhout, en Maria Petronella Hoogkamer 24 j. Getrouwd: J. P. van Eden, te Noord wij kerhout, en J. G. M. Zwetsloot A. W. van der Wal, te Haarlemmermeer, en J. C. de Kwaasteniet G. M. Kerkvliet en C. M. J. Kortekaas B. Reijerkerk en M. M. Cardol. Overleden: Hendrikus de Ree 80 j., wed. van G. Verhaar Johanna Maria Dingjan 68 j., echtg. van Th. B. Weber Hendrik Franciscus Jozef Bernardus van der Horst 9 dg. Leonardus Gerardus van Veen 2 j. Gevestigd: H. Leenstra uit Hindeloo- pen G. van der Poll uit Haarlem R. Brandsma uit Sneek S. van Dijk uit Delft J. Smit uit Oegstgeest. Vertrokken: C. C. Bakker naar Heemskerk J. Lefeber naar Voorburg C. H. M. Hanrath naar Venlo K. J. Vane- veld naar 's-Gravenhage J. L. Dekker naar Medemblik. NOORDW1JK Herdenking „Rerum Novarum". Op initiatief van de plaatselijke afdeeling van den Kath. Volksbond, zal a.s. Zondag op bescheiden wijze het gouden jubileum van de encycliek „Rerum Novarum" in onze parochie worden herdacht, 's Morgens te 7 uur zal een H. Mis van dankbaarheid wor den opgedragen, 's avonds te 7 uur zal er een plechtig Lof worden gecelbreerd, waaronder een feestpredikatie. SASSENHEIM De Raadsvacature. De heer F. Wilking, verkozen verklaard als lid van den gemeen teraad in de vacature-Bader, heeft deze benoeming niet aangenomen. Thans is verkozen verklaard de heer L. Verdegaal Hzn. UITHOORN Personalia.— Voor het examen gemeente administratie 1 slaagde te Den Haag de heer A. H. van Monfoort, aliher. Geboren: Petronella Gerarda d. van G. P. Snabel en G. W. M. Sessink. Ondertrouwd: H. J. Blok 28 j. en P. C. M. Röling 23 j. Gehuwd: C. Olsthoorn en P. J. van der Weijden. Overleden: S. C. van Schaick, echtg. van W. J. van der Burg, 58 j., (overl. te Amsterdam). Gisterenavond kwam de raad der ge meente Leidschendam in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter burgemeester H. A. C. Banning, secretaris de heer H. J. van Delft, aanwezig alle leden, behalve de heer Willemse met kennisgeving. Na de opening met gebed, worden de notulen onveranderd goedgekeurd. Diverse ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen, terwijl een verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool om gelden voor uitbreiding in handen wordt gesteld van B. en W. om prae-advies. Voorstel tot .wijziging van de beheers- verordening voor de lichtbedrijven. De heer Koerts vindt het voorstel optimistisch om de afschrijving van den ouden gashou der op 25 te stellen, hij wil liever eerst afwachten tot de reparatie is gebeurd. Na toelichting door den voorzitter wordt het voorstel z.h.st. aangenomen. Achtereenvolgens worden dan diverse voorstellen, enkele na een kleine opmer king, z.h.st. aangenomen en wel het voor stel tot verhooging van de door de R.K. Bouwvereeniging „St. Willibrordus" ver schuldigde erfpacht; het voorstel inzake een verzoek om toepassing te geven aan art. 6 der winkelsluitingswet voor slagers winkels; het voorstel inzake een verzoek van het R.K. schoolbestuur in de buurt schap Stomp wijk; het voorstel tot intrek king van de capitulanten-verordening, het voorstel tot ver leuning van een bijdrage in devervoerskosten van een kind naar een school voor buitengewoon lager onder wijs en het voorstel tot opnieuw vaststelling van de loonregeling voor werklieden. Bij het voorstel tot wijziging van de verordening, regelende de rechtspositie der gemeente-veldwachters, vraagt de heer Zuijdwijk of het niet mogelijk is om in de plaats van dit voorstel, de jaarwedden te verhoogen, terwijl de heer Blokland gaarne inlichtingen zou willen, wat deze verzekering tegen de financieele gevolgen van ziekten omvat. De voorzitter antwoordt den heer Zuijd wijk, dat verhooging der jaarwedden niet mogelijk is, terwijl hij den heer Blokland de zaak juist uiteenzet, waarna het voor stel z.h.st. wordt goedgekeurd. Het voorstel om de verordening op de arbeidsovereenkomsten niet van toepassing te verklaren op de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst, alsmede het voorstel tot intrekking van de verordening op de heffing eener bouwterreinbelasting in de voormalige gemeenten Stompwijk en Veur, worden z.h.st. goedgekeurd. Ter tafel komt het voorstel om over té gaan tot uitbreiding van de gasfabriek o.m. door den bouw van een derden oven met toebehooren. De heer Koerts vraagt, of thans bij de cokestransport en het cokesbreken een an dere en betere voorziening is en hierin bij inbegrepen is een toren, waarin de cokes gestort wordt, enz., zoodat dit niet meer zoo open en bloot gebeurd. De voorzitter antwoordt, dat dit de volle aandacht heeft van B. en W., terwijl de heer Vink opmerkt, dat hierin een groote verbetering komt en het overstorten van de cokes niet meer 4 of 5 maal plaats heeft. Na enkele besprekingen wordt het voorstel dan z. h. st. aangenomen. Bij het voorstel inzake de uitvoering van de vleeschkeuringswet, welk voorstel reeds werd aangehouden in de vergaderingen van 5 en 28 Maart 1941, zegt de heer Zuid- wijk, dat hij het voorstel liever heelemaal afgewimpeld had gezien, doch noodge dwongen zal hij nu met het voorstel ac- coord moeten gaan. Hij stelt alsnog voor om in de alinea, waar gezegd wordt, dat een zaak slechts eenmaal op een wettelij ke zoon kan overgaan, de woorden „een maal" en „wettelijk" te schrappen en ach ter „Zoon" toevoegen „of schoonzoon". De heer Schrader is het in hoofdzaak eens met den heer Zuijdwijk, terwijl de heer Blokland niet geestdriftig is voor het voorstel. De heer Vink vindt het prae-advies van B. en W. juist; zij hebben slagers en pu bliek zooveel mogelijk gespaard.. Hij wil geen wijzigingen meer aanbrengen. De voorzitter zegt, dat andere gemeen ten reeds hun besluiten hieromtrent ter goedkeuring hebben opgezonden naar Ged. Staten en Leidschendam staat thans voor een moeilijk probleem. B. en W. hebben echter rekening gehouden met alle moge lijke wenschen en alles gedaan om het voorstel zoo aannemelijk mogelijk te ma ken. B. en W. hebben er geen bezwaar te gen de woorden „of schoonzoon" er aan toe te voegen en willen dit gaarne over- GEMEENTERAAD VAN LEIDSCHENDAM Leidschendam en de oude in de buurt schap. De voorzitter zegt, dat hieromtrent nog geen besluit genomen is, doch dat dit reeds wel is overwogen. De heer v. d. Bosch merkt dan op, dat dan ook personeel dient aangesteld te wor den, hetgeen wederom kosten medebrengt, daarom acht hij het beter de oude spuit ook te Leidschendam te stationneeren, doch de heer Blokland is van meening. dat wel degelijk voor de beide spuiten personeel noodig is en het daarom geen bezwaar is de oude spuit in de buurtschap te stationnee ren, wat z. i. nu dit mogelijk is, noodzake lijk is. De heer Koerts vraagt, waar de nieuwe spuit zal geplaatst worden. De voorzitter zegt dat het de bedoeling is in de oude raadszaal. De heer Vink vraagt, waarom alleen bij de firma Geesink is geïnformeerd, terwijl hij de eischen o.m. van betaling van 50 by bestelling nog al kras vindt. De Voorzitter zegt, dat op diverse plaat sen is geïnformeerd, doch dat de firma Geesing de billijkste en beste was. Het voorstel wordt dan z. h. s. aangenomen. De wijziging gemeentebegrootingen 1940 en 1941 wordt z. h. s. goedgekeurd, terwijl ten slotte de heer Vink bij de reclames be lastingen nog opmerkt, dat z. i. bij men- schen, die niet betalen kunnen, te veel wordt aangedrongen op betaling, daar an ders niet zooveel reclames konden binnen komen. Wanneer de menschèn niet kunnen betalen, dient de belasting oninbaar te worden verklaard. Hierna wordt het voorstel z. h. s. aan genomen. Het voorstel inzake een verzoek van den heer M. M. van Veen om kwijtschel ding van pacht, wordt z. h. s. aangenomen. Bij het voorstel naar aanleiding van een verzoek van. F. J. Zuijdwijk c.s. om toe passing van de schadereglingsverordening in verband met het vaststellen van rooilij nen, bouwverboden en uitbreidingsplan nen, stellen B. en W. voor een commissie voor deze schaderegeling te benoemen. In deze commissie worden benoemd met alge- meene stemmen D. Lucas, A. M. Haagen en G. J. Verhaar en als plaatsvervangers de heeren P. J. van Eldik, A. A. Haagen en D. A. Groenewegen. De heer Kerkhoff vraagt, of adressanten hierover bericht krijgen, of daj; de com missie direct aan het werk gaat. De voorzitter antwoordt, dat de com missie niet direct aan het werk gaat, doch dat men eerst wil afwachten een uitspraak van Ged. Staten in een dergelijke kwes tie, welke aanhangig is. De heer Zuijdwijk kan zich niet met het voorste] vereenigen en zet zijn standpunt duidelijk uiteen. Hij is van meening, dat de zaak op de lange baan geschoven wordt. Er worden nog lange besprekingen over deze kwestie gevoerd; de voorzitter merkt nog op, dat deze zaak geheel nieuw is, doch er zal alles gedaan worden de kwestie juist te behandelen, waarna het voorstel z. h. s. wordt goedgekeurd. De voorstellen tot het verleenen van sub sidie aan het R. K. Lyceum voor Meisjes te Den Haag over 1939 en tot onderhand- sohe verhuur van grasbermen worden z. h. s. aangenomen. Voorstel' tot aankoop van een autobrand spuit. De heer Koerts zegt verheugd te zijn over dit voorstel; hij vraagt, of B. en W. geen gevaar loopen met den aankoop van banden. De voorzitter merkt op, dat dit de volle aandacht zal hebben van B. .en W. De heer v. d. Bosch wil weten, of de nieuwe spuit zal gestationneeid worden te NEDERLAND-SCH FABRIKAAT. Een film over de Leidschè en Rijnlandsche industrie op komst. De afdeeling Leiden van de Ver. Neder- landsch Fabrikaat hield gisteravond in Schuttershof een vergadering, waarin de Indische film „Kleur en glorie onzer tro pen" is vertoond. Voor deze vergadering bestond buiten gewoon groote belangstelling. De groote zaal was geheel gevuld. Onder de aanwe zigen merkten wij o.m. op den burgemees ter, mr. De Ruyter van Steveninck, den rector-magnificus, prof. Bijvanck, wethou der Verwey, den voorzitter van de Kamer van Koophandel, den heer Ten Cate Brou wer en verder afgevaardigden van de Ver. van Leidsche Industrieelen, V. V. V., Oud- Leiden, de Alphensch Werkgeversvereni ging e.a. De voorzitter van de plaatselijke afdee ling, dr. ir. P. Fehmers, heette allen wel kom en sprak een kort inleidend woord. Nadat spr. daarin de vele voortreffelijke kwaliteiten van Leiden als stad van on derwijs, indlistrie, nijverheid etc. had op gesomd merkte hij op, dat Leiden's roem' gelegen is in haar stadsgeschiedenis en uni versiteit. Ten slotte deelde spr. nog mede, dat er binnen niet al te langen tijd>voor de vereeniging een film zal komen „Leidsch goed" waarin een beeld zal worden gegeven van de Leidsche en Rijnlandsche industrie. De plannen en uitwerking bevinden zich in een ver gevorderd stadium. Ir. H. M. Damme, voorziter van de Ver. Ned. Fabrikaat, die dezen avond mede aan wezig was, heeft vervolgens in een korte toespraak nog gewezen op de gestadige gruei van de vereeniging in landelijk ver band. Telde de vereeniging in 1940 4000 le den in het begin van 1941 was dit aantal reeds gestegen tot 4800 om thans een to taal-aantal te bereiken van 6000 leden. Spr. wekte op tot trouw aan de organisa tie, wrelke indertijd is opgericht met het doel de belangen van Nederland te be hartigen. Nadat ir. Damme dan nog gewezen had op het verschijnsel van het vaak groote ge mis aan kernis van wat de Nederlandsche industrie voortbrengt, eindigde hij met nog eens nadrukkelijk doel en streven van Ned. Febrikaat uiteen te zetten. Hierna vond de vertooning plaats van de kleurenfilm „Kleur en glorie onzer tropen" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", wel ke film wij reeds eerder uitvoerig in ons blad bespraken. Mr. A. Husthïx, die deze film heeft vervaardigd, leidde de film met een enkel woord m en gaf een toelichtende verklaring. VOLKSBONDNIEITWS. Bijeenkomst Bestuursraad. Op 10 Juni 1.1. was vastgesteld een bij eenkomst van de besturen der resp. Vak- en Onderafdeelingen van den R.K. Volks bond. Deze kon toen geen doorgang vin den. Thans kunnen wij berichten, dat deze bijeenkomst opnieuw is vastgesteld op Dinsdag 24 Juni a.s. in het Bondsgebouw, Steenschuur 15. De aanvang der vergadering is bepaald om 7 uur nam. Spreker van dien avond is de heer J. A. Andriessen; onderwerp: 50 jaren Rerum Novarum. Voorts wordt den aanwezigen nog een attractie aangebeden. Het bestuur verzoekt alle 'besturen zoo volledig mogelijk op te komen enop tijd! Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 595. Firma A. Burg- graaff, Katwijk aan Zee, Badstraat 3. Het uitoefenen van hét garagebedrijf, het ver huren van auto's enz. Overl. Venn.: A. Burggraaff, Katwijk aan Zee, d.d. 18 Ja nuari 1941. 7206. H. P. A. Kemperman. Leiden, Me relstraat la. Fabriek v, recl.-objecten. Overl. eig.: H. P. A Kemperman, Leiden, d.d. 3 Juni 1941. Voor het examen akte L. O. slaagde aan de R.K. Kweekschool „de Voorzienigheid" te Amsterdam mej. A. Th. van Haasteren, alhier. Voor het examen handenarbeid slaagden aan de rijkskweekschool te Den Haag de heeren J. M. Galj aard en W. J. Smit, bei den alhier. Bij het op 3 en 3 Juni te Groningen ge houden examen der Ned. Vereeniging tot Bevordering der Handelswetenschappen is de heer F. Veis, alhier.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2