Slag, Gig SaCCaem geëindigd SPORT DONDERDAG 19 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 ATHLETIEK De Britten teruggeslagen DIT WAS DE DERDE SLAG OM SOLLOEM. Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag meldt omtrent den strijd in Noord-Afrika het volgende: De met het zwaarste gebruik van ge pantserde strijdkrachten ondernomen po ging van den vijand, om door ons front aan den Egyptische grens heen te breken, en daardoor de omsingeling van Tobroek te verijdelen, is. onder buitengewoon hevige Britsche verliezen, vooral aan pantserwa gens, mislukt. De tegenaanval van het Duit- sche Afrika-coiT?s, versterkt door Italiaan sche troepen, is geëindigd met een volle dige overwinning der vereenigde troepen. De vijand is verslagen en trekt zich te rug. De bevelvoering en de troepen heb ben gedurende deze gevechten, welke drie dagen duurden, zich in de woestijn bijzon der onderscheiden en geweldige dingen ge presteerd. Het Duitsche en Italiaansche luchtwapen droegen aanmerkelijk tot het succes bij. In den loop van den 17en Juni werden 14 Britsche vliegtuigen neergescho ten en werd de vijand door onophoudelijke aanvallen van gevechtsformaties en duik bommenwerpers op verscheidene plaatsen genoodzaakt te wijken. In aansluiting op het weermachtsbericht verneemt het D. N. B. nog het volgende: Op den voorgrond der gevechten staat de slag bij Solloem, die sinds 15 Juni is ontbrand en Dinsdag zijn hoogtepunt had bereikt. Het weermachtsbericht van Woensdag maakt melding van de volledige overwinning der Duitsch-Italiaansche wa pens. Het Engelsche offensief in Noord-, Afrika is met zware Britsche verliezen in eengestort. Ofschoon de Britten daar met superieure pantserstrijdkrachten aanvie len, lukte hun noch de ongetwijfeld met deze operatie beoogde doorbraak door het front der As-mogendheden, noch het voor het verkrijgen van verdere, gunstige uit gangsstellingen noodzakelijke binnendrin gen. Integendeel moeten belangrijke deelen van de Britsche pantsertroep als verslagen beschouwd worden; deze komen voor een verder gebruik niet meer in aanmerking. Het Duitsche Afrikacorps heeft al zijn stel lingen weer volkomen in handen. De in den strijd geworpen Duitsche en Italiaansche formaties zijn superieur gebleken aan de sterke Britsche offensieve troepen in de verdediging en den tegenaanval. DE STRIJD IN SYRIË GUNSTIGE ONTWIKKELING VOOR DE FRANSCHEN. Naar uit Jeruzalefh verluidt, heeft daar een militair deskundige verklaard, dat de moeilijke terrein-omstandighe den aan het centrale front van Syrië den toestand „zeer somber" maken. Daar komt bij, dat deelen der Fran- sche strijdkrachten zijn doorgebroken en met hun vooruitgeschoven eenheden in de buurt van Iblis staan. Ook uit andere bron wordt bevestigde, dat de toestand in heel Syrië zich werkelijk ten gunste van de Franschen ontwik keld heeft. Ook Ezpa en Kuneitra zou den door hen heroverd zijn. Aan de kust, ongeveer dertig km. ten Zuiden van Beiroet, is de toestand stabieler geworden. De Australische troepen zijn hier nog niet weer in contact geweest met de Fransche strijdkrachten, die ten Noor den van Saida in de buurt van Nahrdamur nieuwe stellingen hebben ingenomen. Een woordvoerder van het Fransche -mi nisterie van oorlog heeft Woensdagmiddag Verklaard, dat de militaire toestand op het Syrische oorlogstooneel zeer bevredigend is. Het Fransche tegenoffensief, dat sedert drie dagen op verschillende punten van het front aan den gang is, is over het geheel gunstig verloopen. Door afzonderlijke aan vallen worden in het bijzonder de verbin dingen achter het front van den tegenstan der bedreigd. In het Zuiden van den Liba non, in het bijzonder in het gebied van Merj Ajoem, dat door de Franschen her overd is, worden nog steeds verbitterde ge vechten geleverd. Daarentegen hebben de bij Saida in den strijd geworpen Australi sche troepen geen nieuwe aanvallen onder nomen, sedert de Britsche vloot zich ver wijderd heeft van de Libaneesche kust. ONTEVREDENHEID IN ENGELAND. Het langzame vorderen van den Syri- schen veldtocht wordt in Londen pijnlijk gevoeld, zoo meldt de Londensche corres pondent van „Nya Daglight Allehande". In Londen, zoo schrijft de Zweedsche corres pondent, heerscht groote onrust over het feit,- dat tot dusver geen belangrijke plaats in Syrië, Damascus noch Aleppo, geno men is, ofschoon men reeds voortdurend heeft hooren-zeggen, dat de beide steden bedreigd worden. Aan den anderen kant spreekt men in Londen de vrees uit, dat de Britsche vloot voor de beide fronten in Syrië en Libye wellicht niet Voldoende zal zijn. Bovendien vreest men een aanval van de Fransche vloot. Ondanks aangename berichten uit Ame rika zoo wordt door den A. B. C.-corres- pondent gemeld staat de Engelsche pers vol protesten tegen de politiek der Brit sche regeering. De „Daily Herald" toornt er tegen, dat nog niets veranderd is in de ge brekkige productie-activiteit in Engeland sedert twintig maanden. Alle dagbladen, met inbegrip van de „Times", zijn het er over eens, dat eindelijk energiek opgetre den moet worden tegen de „luiaards", de eeuwig ontevredenen en tegen het zelfbe drog. NEERGESCHOTEN ENGELSCHE VLIEGTUIGEN. Laat in den middag zijn gisteren weer luchtgevechten aan de Fransche Kanaal- kust ontstaan, waarbij Duitsche jagers drie Britsche vliegtuigen zonder eigen verlie zen hebben neergeschoten. De R. A. F. heeft in de periode van 13 tot 17 Juni negentig vliegtuigen aan alle fronten verloren, waarvan 53 van 13 tot 16, de overige 37 den 17den en gisternacht. In dezelfde periode verloor het Duitsche luchtwapen 25 vliegtuigen, waarvan 22 van 13 tot 16 en 3 den 17den en gisternacht. De vijand werd op verschillende plaat sen verslagen met medewerking van in gol ven optredende gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers. Deze gevechten bij Solloem moeten worden beschouwd als de derde slag om Solloem. Alle drie deze sla gen zijn geleverd aan gene zijde van de grens van Italiaansch Cyrenaica op Egyp tisch gebied. De eerste slag om Solloem be gon op 15 September. Het was een Italiaan sche aanvalsslag, die leidde tot de snelle ineenstorting van het daar gevormde Brit sche front. Ongeveer drie maanden latei- begon een groot Britsch verlichtingsoffen sief, in het verloop waarvan op 9 Decem ber 1940 de tweede slag om Solloem ont brandde. Ondanks verbitterde afweerge- vechten konden de Italianen de veroverde stellingen niet houden. Het door de Brit ten veroverde gebied ging weer verloren in den loop van het op 2 April j.l. begon nen offensief van het Duitsche Afrika corps onder generaal Rommel, waarbij op 15 April ook Solloem weer in handen kwam van de As-mogendheden. Het schijnt dat de sedert 15 Juni ontbrande derde slag om Solloem voor afzienbaren tijd de ver wachtingen der Britten betreffende een de finitieve verlichting van hun positie aan het Suezkanaal teniet heeft gedaan. De eerstvolgende tijd zal leeren in hoeverre deze gevoelige nederlaag nog verdere on aangename gevolgen voor de Britsche po sitie in het Oosten van de Middellandsche Zee met zich zal brengen. TWEE DIVISIES UIT ENGELAND. Volgens Stefani bestonden de voor Sol loem verslagen gepantserde Britsche strijd krachten uit twee Britsche divisies, welke dienst deden bij de defensie van Engeland en zeer kortgeleden naar Noord-Afrika wa ren overgebracht. Een van deze divisies was de bekende elfde divisie huzaren. Hoewel men nog niet den juisten om vang kent van de zeer zware verliezen, die de Engelschen bij Solloem hebben gele den, raamt men het aantal Britsche tanks, dat vernield of in handen van de Duit- schers is gevallen bij de Duitsch-Italiaan sche omsingelingsmanoeuvre, op ruim 200. Het oppercommando van het Britsche Nijlleger had zich; naar uit de buitge maakte stafkaarten blijkt, met het bij Sol loem ingezette offensief een ver doel ge steld, zoo meldt het D. N. B. verder. De aanvalspijlen op de Britsche kaarten wij zen naar Tobroek en Derna. RADIOREDE VAN DARLAN TOT DE STRIJDENDE GAULLISTEN De plaatsvervangende Fransche premier, Admiraal Darlan, heeft gisteravond een radiorede gehouden tot de in Syrië strij dende Gaullisten, waarin hij hun de dwa ling voor oogen stelde, die zij na den wapen stilstand hebben begaan en waarvoor ver antwoordelijk zijn degenen, die zich des tijds vergist hebben in de situatie en in hun plichten. Men verklaarde hun, dat de strijd tegen Duitschland en Italië moest worden voortgezet. Darlan stelde aan de aanhangers van de Gaulle de vraag, of zij ooit andere tegenstanders dan hun Fran sche broeders tegenover zich hebben ge had, of zij in Dakar, in Gabon en thans in Syrië ooit ook maar één enkelen Duitscher of Italiaan tot tegenstander hebben gehad. Men had bij hun aanwerving na den wapen stilstand besloten, hen niet tegen Fran schen te laten strijden. Verklaard moet wor den, dat men hen uitsluitend tegen Fran schen in den strijd heeft gebracht. Tot slot spoorde de admiraal de Gaullis ten aan, zich weer te scharen onder de vaan, die Frankrijk alleen meetelt. In naam van den maarschalk kon hij hun verklaren, dat deze bereid is hun dwaling te vergeven. Voor de Gaullistische leiders bestaan na tuurlijk geen verontschuldigingen. Zij zul len meedoogenloos worden gestraft. RESERVISTEN OPGEROEPEN IN FINLAND Het persbureau der Finsche regeering deelt mede: „Officieel wordt bekend ge maakt, dat Finland om zijn veiligheid te waarborgen, evenals andere neutrale sta ten, voorbereidende maatregelen tot ver sterking der defensieve paraatheid heeft genomen, door reservisten voor buitenge wone oefeningen op' te roepen". GROOTE DORPSBRAND IN HET VOORMALIGE POLEN. In het Poolsche district Sokolow heeft een door een feilen wind aangewakkerden grooten brand binnen den tijd van twee uur in het plaatsje Korczew in totaal 235 ge bouwen, waaronder 42 woonhuizen en 87 schuren verwoest. Tweederde gedeelte van het dorp werd een prooi der vlammen. VLIEGTUIGONGELUK BIJ BOEKAREST. Het geregelde vliegtuig BoekarestSo fia is gisterochtend om acht uur twintig bij het opstijgen op het vliegveld van Boe karest van geringe hoogte neergestort en verbrand. Alle inzittenden, twaalf passa giers en drie leden der bemanning, wer den gedood. Onder de passagiers bevonden zich negen Duitschers, twee Bulgaren, en een Roemeen. Het vliegtuig was een Dou- glasmachine van de Roemeensche lucht vaartmaatschappij Lares. Het vliegveld was door den regenval van verscheidene dagen drassiger dan gewoonlijk. Op het moment van de start regende het nog steeds. De machine nam een langen aan loop tot in den hoek van het vliegveld. De piloot schijnt te hebben geconstateerd, dat hij bij een normalen aanloop buiten het vliegveld tegen hekken en schutingen zou vliegen. Daarom trok hij de machine op, te fel, waardoor het toestel neerstorttte. OSENDARP TE BERLIJN. Voor ruim 8000 toeschouwers werd gis teravond het eerste internationale avond- sportfeest gehouden in het Mommsen Sta dion te Berlijn, waaraan de beste athleten uit Denemarken, Finland, Zweden en Duitschland deelnamen. Behalve enkele tijden, die goed waren te noemen, bleven de prestaties algemeen middelmatig: de 10 maal 200 meter esta fette voor jongeren werd gewonnen in drie minuten, 58 seconden, 't kogelstooten was voor den Duitschen kampioen Wöllke met 15.38 M. Voor de honderd meter moest liefst vier maal gestart worden. De Duitscher Fehr- mann, die twee maal schuld was aan den valschen start en deswege gedisqualifi- ceerd werd, mocht tenslotte toch nog mee- loopen en werd no. 1 in den tijd van 10 min. 9 sec. De 1000 meter waren met een tijd van 2 min. 27.8 sec. voor den Duitscher Seidenschnur, de Deen Spanheimer, die tweede werd, vestigde met den tijd van 2 min. 28.2 sec, een nieuw Deensch record, de 4 maal 100 meter estafette voor dames werd in 50.1 sec. gewonnen door de Sport club Charlottenburg, de 110 M. horden was Voor Zepernick, Berlijn, in 15.6 sec. de 4 maal 400 meter estafette ging in 3 min. 38.2 sec. Bij het speerwerpen was van strijd geen sprake, hoewel de Duitsche prestaties niet al te zeer tegen die van den deelnemenden Fin afstaken. Mikkola (Finland) wierp 70.30 m. (Het wereldrecord bedraagt 78.70), tweede werd Berg uit Leipzig, die 65.22 wierp, derde Wenzel uit Berlijn met een worp van 61.95 m. De fraaiste wedstrijd was ongetwijfeld de 3000 m., waaraan naast zeven Duitschers de Fin Virtapohja en de Zweden Kaelarne en Haegg meededen. De Duitscher Syring nam den kop, welken na de eerste ronde door zijn landgenoot Pfarr werd overgeno men. Bij de volgendp ronde (van 400 m.) nam Haegg de leiding, om die niet meer af te staan. Kaelerne, die het wereldrecord met 8 min. 9 sec. op zijn naam heeft staan, werkte zich van de tiende plaats na driee rondtn geleidelijk naar voren en was na vier ronden tweede, op ongeveer 30 m. ach ter Haegg. De 1000 m. gingen in 2 min. 49 sec., de 1500 m. in 4 min. 9 sec, de 2000 m. in 5 min. 32 sec., alles voor Haegg, die zijn voorsprong tot zeker 50 m. vergrootte, toen op ongeveer een halv ronde voor de eind streep Syring en Virtapohja een spurt in zetten, waarbij zij Kaelarne passeerden. Er ontspon zich een verwoed gevecht om de tweede plaats, hetgeen den afstand tot Haegg snel verminderde, weer wist Kae larne zich tweede te plaatsen tot Syring (Wittenberg) in een geweldigen eindspurt den in prachtig in stijl loopenden Zweed nog voorbijstreefde. Eerste Haegg (Zweden) in 8 min. 19,2 sec., tweede Syring in 8 min. 23,6 sec., die daarmede zijn besten tijd van 8 min. 26 sec. nog wist te verbeteren, (het Duitsche record staat op 8 min. 17,2 sec.), derde Kaelarne (Zweden) in 8 min. 23,8 sec., vierde Virtapohja (Finland) in 8 min. 25,2 sec. Voor Nederland het belangrijkste was de 300 m., daar de Nederlandsche kampioen Tinus Osendarp, die op de jongste olym piade te Berlijn de snelste Europeaan was, daaraan meedeed. Er waren zes deelnemers, Osendarp liep de derde baan, van binnen uit gerekend. Na een valschen start door schuld van Scheuring (Stuttgart), ging het den twee den keer direct in een hoog tempo los. Osendarp liep uit en was na ongeveer hon derd meter op gelijke hoogte als de looper in de buitenbaan. Zijn gang was niet fraai, als naar gewoonte, maar hij scheen de snelste, tot na 200 meter de beide loopers van de binnenste banen kwamen opzetten. Osendarp trachtte er nog een schepje op te gooien, doch inplaats van uit te loopen zak te 'hij af, klaarblijkelijk had hij zijn krach ten niet goed verdeeld en hij miste de fut Voor een eindspurt. Op ongeveer 50 m. voor de eindstreep scheen hij den moed op te geven en met een gebaar van teleurstel ling of ontmoediging kwam h5j als vierde aan in den tijd van 35.2 sec. Eerste werd Scheuring in 34.3, tweede de Duitsche kampioen Harbig (Brunswijk) in 34.6 sec. en derde Müller uit Mainz in eveneens 34.6 sec. NIEUW WERELDRECORD 4 x 440 YARDS Het gelukte de ploeg van de Zuid-Califor- nische universiteit tijdens athletiekwed- strijden te Los Angelos een nieuw wereld record te vestigen op de 4 x 440 yards, waarvoor een tijd genoteerd werd van 3 min. 8.4 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van de Amerikaansche Stanford- universiteit, dat dit record verleden jaar vestigde on den tijd van 3 min, 9,5 sec. De Zuid-Californische universiteit was ook reeds eerder in het bezit van het wereld record op dezen afstand en wel in 1936, daarbij toen deze afstand afleggend in 3 m. 11,5 sec. Bij dezelfde wedstrijden slaagde de uit stekende hoogspringer Lex Steers erin voor de derde maal in dit jaar de nieuwe wereldrecordhoogte van 2.10 meter te springen. WANDELSPORT DE AVOND-VIERDAAGSCHE Uitstekende inzet. Nadat Dinsdagavond reeds een kleine inleiding was gegeven voor de Avond- Vierdaagsche (voor degenen, die Zaterdag middag niet kunnen loopen), vond gister avond de eigenlijke inzet plaats van de dit jaar georganiseerde Avond-Vierdaagsche. Dat de wandelsport meer en meer in trek begint te komen, blijkt wel uit de groote animo voor de diverse wedstrijden, welke gedurende het wandelseizoen worden gehouden. Ook de Avondvierdaagsche is daarvan een sterk sprekend bewijs. In wel twintig plaatsen in het land is deze Avond- Vierdaagsche door de Nederlandsche Wan delsport Federatie georganiseerd en het feit, dat de regelingscommissie te Leiden niet alleen deelnemers had uit Leiden en naaste omgeving, maar ook nog uit Schie dam, Den Haag en zelfs uit Wolfheze, be wijst wel, dat men deze gelegenheid am de wandelsport ernstig te beoefenen, niet onbenut voorbij wilde laten gaan. De organisatie te Leiden was in handen gesteld van P.P.A. en Oud Hortuszicht heeft gisteravond weer ervaren, dat Leiden en omgeving vele Wandelsporters telt. Rond 360 deelnemers, waaronder zeven groepen, vertrokken van hier om het parcours te be ginnen, dat langs de mooiste polderwegen via Allemansgeest door de Papenlaan naar den Rijksstraatweg en zoo terug naar Lei den voerde. De stemming was opperbest. Het weer droeg daartoe zeker niet weinig bij. En opwekt en monter volbrachten alle loopers den tocht. Hedenavond vindt de tweede marsch plaats. Hiervoor is de volgende route uit geschreven Oud Hortuszicht r.a. Witte Singel l.a. Kaiserstraat, Rapenburg rechterzijde Kort Rapenburg l.a. Blauwpoortsbrug r.a. Steen straat, Stationsweg, Rijnsburgerweg, Rhijn- geester§traatweg, Dorpstraat r.a. Oude Weg langs Groene Kerkje. Deelnemers die wenschen te rusten l.a. Viaduct onder door r.a. naar „De Uiver", dan gewoon hetzelf de stuk terug. Haarlemmertrekvaart l.a. Maresingel, Heerensingel, Zijlsingel, Zoe- terwoudscben Singel, Witte Singel Oud Hortuszicht. PAARDENSPORT PROGRAMMA'S VOOR DUINDIGT. Zondag a.s. worden op Duindigt vier dra verijen en drie- rennen gehouden. Het pro gramma is als volgt: Gazèlle-prijs: Prijzendraverij 4e klasse over een afstand van 2040 meter. Veertien dravers staan hiervoor ingeschreven. Galvano-prijs: Prijzendraverij le klasse over een afstand van 2420 meter. Tien in schrijvers. 's-Gravenhage-prijs: Prijzendraverij 3e en 4e klasse over een afstand van 2440 me ter. Tien inschrijvers. Gladiatoren-prijs: Handicap-draverij over een afstand van 2000 meter, voor amateurrijders. Zeven inschrijvers. Saratoga-prijs: Ren over een afstand van 200 meter. Handicap B. Veertien inschrij- Buccaner-prijs: Ren over een afstand van 1800 meter. Handicap A. Zes inschrijvers. Oleander-prijs: Ren over een afstand van circa 2400 meter. Zeven inschrijvers. Het programma op Duindigt op Zondag 29 Juni a.s. is als volgt: Prijs van Groningen (handicaps B). Ren voor paarden van 4 jaar en ouder over een afstand van 2500 meter. Juni-prijs: Ren voor paarden van 3 jaar en ouder over een afstand van circa 200 meter. Voor amateur- en beroepsrijders. Tetratema-prijs. Ren voor alle paarden van 3 jaar en ouder, over een afstand van circa 1400 meter. Immer voor-pr ijs: Prijzendraverij 4e klasse over een afstand van 2040 meter. Iris-prijs: Prijzendraverij 2e 3e klasse, over een afstand van 2400 meter. Internationaal-prijs: Heat-prijzen-drave- rij le klasse. Afstand 17001740 meter. SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN L. Tummers heeft de leiding In „De Harmonie" werd gisteravond de wedstrijd om het kampioenschap voort gezet. Aan de orde waren de partijen: C. Brunt Kuilman, De BlécourtTeleng, De Hondt D .Brunt, TummersD. Posthuma en Van der NatBarkema. Kuilman koos te gen C. Brunt de Fransche verdediging. Brunt schoof den e pion door en was daar na gedwongen op c5 te ruilen, waarna hij iets vrijer kwam te staan. Door een min der goede voortzetting verloor Kuilman la ter een officier en gaf kort daarna de partij op. De Blécourt en Teleng speelden een d4 opening, met afruil der loopers op d2, waar na eenigen tijd de stand gelijk bleef. Door druk op het zwarte spel uit te oefenen, kwam De Blécourt iets beter te staan en door een onverwachten pionzet, wist hij daarna in enkele zetten de partij te win nen. Van der Nat kwam uit de opening niet best te staan. Hij koos de Catalaansche ver dediging der d4 opening. Barkema zette echter minder goed voort en daardoor kreeg Van der Nat meer kansen, maar het slot was tooh, dat Barkema één pion meer overhield, waarvan twee verbonden vrij pionnen in het midden. Op het juiste oogen- blik wist van der Nat echter deze twee pionnen te winnen ten koste van een paard en het slot werd remise. D. Brunt speelde tegen De Hondt het Albins tegengambiet d2d4 d7d5 c2c4 e7e5, wat ook voor zwart kansrijk is. De stellingen waren nog ongeveer gelijk, toen De Hondt een blunder maakte, door de kwaliteit weg te geven. Daarna was de par tij niet meer te houden en D. Brunt won. Tenslotte de partij TummersD. Posthu ma. Door een fraaie combinatie gelukte het Tummers deze partij reeds bij den 24sten zet te winnen. Het was een geweigerd Damegambiet met de Meraner variant. Deze partij verliep als volgt: Wit: L. Tummers; zwart: D. Posthuma. 1. d2d4 e7e6, 2. c2—c4 d7—d5, 3. Pbl c3, c7c6, 4. Pgl— f3 Pg8—f6, 5. e2—e3 Pb8d7, 6. Lfld3 Lf8—d6, ,7. b2—b3 Dd8 c7, 8. Lel—b2 h7h6, 9. Tal—cl a7—a6, 10. 00 g7g5, 11. c4xd5 e6xd5, 12. e3e4 Ldb—f4, 13. e4e5 Lf4xTcl, 14. e5xPf6 LclxLb2, 15. Ddl—e2tKe8f8, 16. De2—e7f Kf8g8, 17. Ld3g6ü Pd7xf6, 18. Lgxf7f Kg8g7, 19. Dc7xDc7, Lb2xPc3, 20. Lf7—e6t Pf6d7, 21. Le6xPd7, Lc8xLd7, 22. Dc7x Ld7f Kg7—g6, 23. Pf3—e5f Kg6—f6, 24. Dd7—f7 mat. Uit vorige ronden: TelengC. Brunt M— x/2, KuilmanTummers 01. De stand na de derde ronde: Tummers 3 p., C. Brunt 2j^, Van der Nat V/2x, Barkema M&x, De Blécourt 2, D. Brunt en Posthuma elk V/2, De Hondt x, Teleng l^en Kuilman 0. A.s. Woensdag zal de 4de ronde gespeeld worden, weer in „De Harmonie". VAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ARBEIDSVREDE IN DE FABRIEK. Het Volk geeft een onderhoud weer met een Nederlandschen industrieel, die de re dactie is komen vertellen van zijn erva ringen bij de officieele opening van een arbeidersontspanningshuis bij een groote schoenfabriek te Weenen. De directie, die de leiding over meer dan vijfhonderd arbeiders heeft, had ondanks de moeilijkheden van dezen oorlogstijd kans gezien voor haar personeel een prachtig ontspanningshuis te laten bouwen, een te huis, waarvoor aan comfort en inrichting niets gespaard was, zoodat het cijfer voor den uitgavepost een respectabele lengte had aangenomen. „Ik moet eerlijk bekennen, aldus de heer Braat, dat ik me diep geschaamd heb over de wijze, waarop we hier te lande vroeger onbillijk ten opzichte van Duitschland ge weest zijn. Het zijn vooral twee elementen, die me bijzonder getroffen hebben. In de eerste plaats heerschte er in de fabrieken en bedrijven een voortreffelijke discipline. Sabotage, geknoei en lijntrekkcrij kent men er niet. De productie in Duitschland is nimmer zoo intens ingespannen en nimmer zoo de gelijk geweest als juist thans. Wanneer men in het volle bedrijfsleven staat, weet men met welke moeilijkheden met grondstoffen en materialen de bedrijven als gevolg van den oorlog te kampen hebben. En toch speelt men het dagelijks opnieuw klaar, producten op de markt te brengen, die de normale vredesproductie aan degelijkheid overtreffen. Het geheim van deze niet te onderschatten gewichtige vordering is uit sluitend en alleen toe te schrijven aan de oprechte kameraadschap, die in de Duit sche bedrijven heerscht, de bewuste saam- hoorigheid van alle leden, die aan het pro ductieproces deelnemen, met als hoogste doel aller belang rechtvaardig en billijk te behartigen. Het is duidelijk, dat bij de in Duitschland gevonden synthese van beide zijden con cessies gedaan moesten worden. De onder nemers zijn, nu ze eenmaal de proef ge nomen hebben, in den geest van het natio- naal-socialisme hun bedrijven te leiden, zelf aangenaam verrast over het resultaat, dat het toepassen van dit standpunt ople vert. De erkenning van de rechten der ar beiders erkenning eigenlijk van alge meen menschelijke rechten legt den fa brikanten belangrijke verplichtingen op en dwingt hen tot belangrijke uitgaven. Doch de kosten, hieraan besteed, wegen ruim schoots op tegen de voordeelen, die dit nieuwe werksysteem brengt en waarmee de arbeiders hun tevredenheid betuigen. Toen ik het Weensche bedrijf bezocht had, was ik jaloersch op de aldaar toege paste methodes. Dat moet ik eerlijk beken nen. Ik heb Weenen ook in vroeger jaren bezocht. Ik kende Weenen als een stad, waar wanorde en relletjes, stakingen en sabotage enz. aan de orde van den dag waren. De ondernemers liepen voortdurend het risico, stakingen en sabotage het hoofd te moeten bieden. De arbeiders verkeerden steeds in onzekerheid om hun bestaan. Werkloosheid was schering en inslag. Wat dit beteekent voor een land dat de diepste diepten van oorlog, inflatie en revolutie gekend heeft, is niet te beschrijven. Dat thans in zoo'n korten tijd zulk een fundamenteele vex-andering is doorgevoerd, grenst aan het ongelooflijke en dwingt or.s respect af'. EEN N.S.B.-ER COMMISSARIS DER PROVINCIE AAN HET WOORD. Onder dezen titel maakt de Volks krant enkele opmerkingen naar aanlei ding van een rede gehouden door den com missaris der provincie Noord-Holland. Het blad schrijft o.m.: „In de eerste vergadering der Staten van Noord-Holland, sedert zijn benoeming tot commissaris van die provincie, heeft mr. A. J. Backer de overleden leden van Gedepu teerde Staten mr. Bomans en mr. Slingen- berg herdacht. Met groote waardeering herdacht. Den heer Bomans noemde hij een bijzon dere persoonlijkheid: zijn warm kloppend, menschelijk hart paarde zich aan een bij zonder scherp verstand en een rijp inzicht in de maatschappelijke venhoudingen. Van mr. Slingenberg heette het, dat hij zich reeds jong aan de publieke zaak heeft gewijd en het zich in het publieke leven niet gemakkelijk heeft gemaakt. En van beiden getuigde de commissaris, dat zij een groot deel van hun tijd en hun zorgen aan de belangen van de gemeen schap hebben geschonken. Zulk een lof is meer dan een leege be leef dheidsformule: het woord kwam uit het hart. Van het getuigenis van mr. Backer ma ken wij geen gewag omdat wij ons daarover vei'wonderen: waarom zou men een poli- tieken tegenstander die het verdient niet openlijk eeren? Wel verheugen wij ons er over, dat een loffelijke traditie van vroeger ook door nieuwe machthebbers wordt voortgezet". Verder wijst het blad er op, dat de com missaris aandx-ong op samenwerking on danks poiltieke verschillen en dus blijkt vertrouwen te stellen in politiek-anders- denkenden: „Wij verheugen -er ons over, dat aanhan- gex-s van de N.S.B., die niet alleen behoeven te schrijven of te spreken, maar moeten handelen en besturen, ruim gqnoeg zijn om niet alleen open te staan voor samenwer king, maar er op aandringen". R.K. STUDENTEN VEREENIGING „VERITAS" TE UTRECHT De installatie-commissie 1941 stelt zich voor de groentijd op de gebruikelijke wijze te doen verloopen. Hiertoe heeft zij o.m. een inlichtingen-commissaris benoemd, wiens taak het is de installatie-commissie terzijde de staan door het verstrekken van de inlichtingen betreffende studie, college, practica, kamers, enz. Men gelieve alle aanvragen te richten tot: P. Melief, inlichtingen-commissaris, Slotlaan 4, Zeist.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5