Firma G f AN BRUSSEL Visite-, Vei en Gj fuwelijks- Men. s Baby Schalen Laatste Berichten Academienieuws Burgerlijke Stand Marktberichten DONDERDAG 19 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 HA ARLEM MEffSTR. 267 Vlugge levering; Lage prijzen KATHOLIEKE ACTIE-CURSUSSEN JONGEMANNEN. Niet minder dan 169 jongemannen heb ben zich gemeld voor het volgen van de K. A. Cursus in Geloofsverdediging. Bovendien ongeveer 70 voor de K. A. Cursus tot voorbereiding op het Huwelijk. Door de geweldig groote deelname aan de apologetische cursus en mede om wille van het feit, dat meerderen van de 70 deel nemers aan de „Verloofden-cursus" tevens de eerste cursus volgen willen, hebben wij moeten besluiten, de cursus tot voorberei ding op het huwelijk te laten aanvangen in het vroege najaar. De Geloofsverdedigingscursus begint ech ter nu. In de Dekenparochie is ze reeds gisteravond aangevangen. In de drie an dere parochies van Leiden begint ze vol gende week. Iedere parochie heeft haar eigen cursus: de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart en den H. Joseph,' Heerensingel, op den Woensdagavond in de zaal van de Maria Gijzensteeg; de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, Hartebrug, eveneens op den Woensdagavond in het Antoniusclubhuis op de Mare; de parochie van den H. Petrus, Lammen- schansweg, op Vrijdagavond in de boven zaal van de Gezellenvereeniging op het Rapenburg; de parochie van den H. Leonardus, Haag- weg, op Vrijdagavond de plaats wordt aan de deelnemers nog nader medegedeeld. Zooveel mogelijk zijn de avonden geko zen overeenkomstig de door de jongeman nen zelf aangegeven vrije avonden; bijna allen kunnen dus hun eigen parochieele cursus volgen; indien voor sommigen nog moeite gedaan moet worden, om den pa- rochieelen avond vrij te maken, dan ge lieve men hiervoor echt ziir best te doen; mochten er toch nog overblijven, voor wie de parochieele avond onmogelijk vrij te maken is, dan kunnen dezen deelnemen aan een cursus op een anderen'avond, maar dan melde men dit aan den eigen priester leider en presenteere men zich eerst bij den priesterleider van de andere cursus. Moge de getrouwe opkomst en een diepe ijver gelijken tred houden met de zoo mas sale aanmelding. Dan zal Gods genadehulp ook seker niet ontbreken! ECONOMISCHE MIDDENSTANDERS? Zijn de middenstanders van onzen tijd werkelijk economisch? Kunnen de midden standers met overtuiging een principieel oordeel vellen in kwesties, die he.t zaken leven betreffen of is het in hun geest ook al verduistering en een voortdurende staat van luchtalarm? Deze vragen zijn geenszins kwetsend of beleedigend bedoeld; integendeel, de ge schiedenis van het organisatieleven ook in middenstandskringen is er om het tegen overgestelde te bewijzen. Maar hoevelen zijn niet achtergebleven? Hoevelen dachten niet en denken nog op den ouden voet door te kunnen gaan! We gaan naar een nieuwe orde, en, wat die orde ons ook brengen zal, zeer zeker is noodig een verfrissching van den geest, een bevestiging van de christelijke grond- bèginselen. En waar het om de toekomst gaat, zal de jeugd zich moeten prepareeren. Van onze jonge middenstanders wordt ge- eischt een grondige kennis van het be drijfsleven, een juist inzicht in de moderne levensverhoudingen, om in de toekomst him idealen te zien verwezenlijkt. Middenstands-ouders, spoort daarom uw zoons aan, deel te nemen aan den sociaal- economischen cursus, welke door de K. J. M. V. wordt georganiseerd en binnenkort een aanvang neemt. De duur van den cur sus is circa 30 weken, terwijl de totale kosten f 12,50 bedragen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt aan het districts-secretariaat der K. J. M. V. Hoogewoerd 100, Leiden (tel. 21987). JEUGD-ARBEIDSBEMIDDELING. In het Luxor-Theater had gistermiddag te half vijf de aangekondigde bijeenkomst plaats voor de afdeeling ,?Jeugdbemidde- ling" van het Gewestelijk Arbeidsbureau. De belangstelling hiervoor van de zijde der direct-belanghebbende jeugd en vooral de jeugd zonder werk of zonder eenigszins hoopvolle toekomstvooruitzich ten wès beneden redelijk peil. Geluk kig waren er nog wat jongens van de Cen trale Werkplaats, voor wie deze bijeen komst eigenlijk niet bedoeld was, zoodat de zaal gelukkig niet zoo erg leeg was. De oorzaak hiervan ligt wel voornamelijk hier in, dat men over het algemeen nog erg wantrouwend staattegenover deze sinds jaren voorbereide arbeidsbemiddeling. Zoo is de aard van den Nederlander nu een maal men gaat niet over één nacht ijs. Degenen, die deze bijeenkomst bijwoon den, zullen hebben ondervonden, dat het Rijk het beste voor heeft met de jeugd. De heer Hazelhoff, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, zette in een korte inleiding het arbeidsbemiddelings- werk in Nederland uiteen. Daarvoor is het land ingedeeld in 37 gewesten. De heer Diening, chef van de afdeeling jeugdbemiddeling, behandelde vervolgens het vraagstuk van de jeugdwerkbehande ling. Hij ageerde daarbij sterk tegen het z.g. „loopjongenschap", waarbij jongens tot hun 18e jaar niets anders dan boodschap- ne doen, dus niets leeren en later geen baas meer kunnen krijgen. Daarom is vakopleiding en algemeene ontwikkeling noodzakelijk en wanneer de jongelui willen werken en kunnen wer ken, moeten ze nu aanpakken en en zich daarvoor opgeven bij het arbeidsbureau. De heer Diening wees er hierbij op hoe onze voorvaderen ook door hard werken zich een bestaan verwoven hebben, hoe zij door het opwerpen van dijken de zeeën bedwongen hebben, enz. Het gesproken woord op deze bijeen- NiduwstejM^deifen 8495 75' cl. Kr rr^aand Drogisterij J?jvRljENHOEK (HET SPICIXAI K^IDENADRES). Haarlemrte/Str. Tel. 22491 komst werd gevolgd door eenige films. Ver toond werden o.m. een cultuurfilm over de wolfabricage, een natuurfilm, een film over het sein wezen en en silhouetten film. De heer Hazelhoff wees naar aanleiding daarvan op het werk, dat door menschen- handen van vakbekwame arbeiders is ver richt. Wil de jeugd van tegenwoordig zoo worden, dan dient zij den daarvoor aange geven weg te bewandelen en zich onver wijld opgeven bij het arbeidsbureau. Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor het examen costumière de dames Clara Cupe-* rus, Jo Molenaar en Jo Wijsman. Bij het gehouden examen \r H. C. V. op 17 en 18 Juni te 's Gravenhage zijn ge slaagd mej. E. Griffioen voor leerares en mej. J. Louwrier voor costumière. Binnenland Engelsche bommen op Nederland In den afgeloopen nacht vlogen wederom eenige Britsche vliegtuigen boven ons land, die hier en daar bommen neerwierpen, welke geen noemenswaardige schade aan richtten. In verband met de mededeelingen in het Duitsche weermachtsbericht over de groote successen van het Duitsche lucht wapen, kan vermeld worden, dat een deel van dit succes boven Nederlandsch gebied be haald werd, onlangs werden boven ons land binnen 48 uiur tijds niet minder dan 8 Engelsche vliegtuigen omlaag geschoten. TE LEIDEN GEVESTIGD-, C. Aarnoutse, bedr.l. cons.fabr., Nw Rijn 61a H. van den Akker, verpleegster, Rijnsb.weg 10 E. GroenewegenAlofs, Haagweg 212 A. van Apeldoorn, Plant soen 97 Wed. C..Rodenburgvan Apel doorn, Plantsoen 97 N. Bavelaar Rijn straat 7 A. Bel, kraamverpl., Mariën- poelstraat 43 M. Bevaart en fam., schrij ver Gem, B. v. L., W. Rozenstraat 40a H. Boekee, boekbinder, Oude Rijn 106 P. Boersma, vol. dep. land. vissch., Maredijk 155a A. C. Thijssen Boom en fam., L. Rijndijk 1 C. Brou wer en fam., banketbakker, Haarlemstr. 70 A. Coster en fam., winkelier, Roomb.weg 16 M. Doorn, Rijnsb.weg 179 L. J. M. Doove, kok, Langebrug 52 H. van Dijk, slager, Maredijk 28 S. Florisson en fam., huisschilder, Schutterstraat 7 C. W. Ger ritsen, Nachtelaallaan 2 E. A. van der Harst, Rapenburg 88 H. Hasper, Mariën- poelstraat 43 N. Kuiper-Hazewindus, Aal markt 14 H. Heijkoop en fam., bloem - bollenkweeker, H. Rijndijk 210 G. J. Ja ger en fam., insp. L. Ontw. inst., Breestraat 52 A. M. Jong, dienstbode, Pioenstraat 23 J. J. Jong, schipperskn., Lusthof laan 36 A. M. Karman, verpleegster, Rijns- burgerweg 10 A. Keyser, Javastraat 16 P. W. vain der Koogh, H. de Grootstraat 6 H. de Korte, Munnikenstraat 8 H. C. G. M. Krom, dienstbode, Rijnsburger- weg 106 G. W. geb. Kromwijk van der Heijden, Breestraat 83 C. A. Kuipers, dienstbode, Vliet 38 M. G. van der Meer dienstbode, Haarlemmerstraat 218 D. C. Mulder, Maredijk 149 J. H. Mulder, ver pleegster, Rijnb.weg 10 J. H. Niehof, O. Rijn 3 H. Boogaard—Paalman, Cobetstr. 95 A. H. Piscaer en fam., tech. amb., Rijnl., Oude Vest 153 C. van der Pluym, koopman, Duivenbodestraat 2 H. Rikkers Oude Singel 118 Wed. G. EradusRijne- ker, H. Rijndijk 210 F. P. M. Schamper, H. de Grootstraat 17 W. J. Schelvis, buffetbediende, Morschweg 38 K. S. Sie, H. de Grootstraat 1 J. A. Slewe, chauf feur, St. Aagtenstraat 20 A. J. Slinger land, - dienstbode, Hoogewoerd 30 A. H. van der Sluis, dienstbode, Witte Singel 83 G. S. Spek, Medusastraat 27 H. Wv F. van der Steen, Haven 36 B. Struijs, dienstbode, Munnikenstraat 7 G. P. Tan, H. de Grootstraat 6 J. M. Verheij, 1.1. ver pleegster, Rijnsburgerweg 10 A. Verra, wed. Marynissen, Boerhaavelaan 14 J. Ververs, constr. teekenaar, 3 Octoberstr. 46 W. de Vreese, Mariënp.str. 41 J. M. de Vroom, magazijnbediende, Korevaarstr. 3 L. de Wit, 1.1. verpleegster, Rijnsbur gerweg 10 W. L. H. Witteman, grond werker, Maresingel 61 M. H. Wittenaar, winkelbed., Hoogl. Kerkgracht 2a T. van Wijk, arts, Hogerbeetsstraat 7. UIT LEIDEN VERTROKKEN A. van der Aar, Alkemade, Kaag F 42 W. Aarts, Steenbergen, Krabbe E 280 N. Boes en fam., Amsterdam, J. v. Kampenstr. 118hs M. A. M. Boonen, Haelen, Rijksweg 109 H. Borst, Epe, Tongerschew. A 224 J. C. Zahn-Bourgois Zouterwoude F 7 K. Ciere, Warmond, Dorpstraat 276 B. G. M. van Cleef en fam., Oegstgeest, Regentesseln. 14 R. W. Pallinga en fam., Arnhem, de Wetstr. 2 T. C. Egbregt, Heemstede, Asterkade 26 M. E. Eckhardt, Oegstgeest, Wilhelminap. 7 H. Elink Schuurman," 's Gravenhage, N. Ouwerkerkstr. 14 C. P. Fasel, Am sterdam, Vrolikstr. 327 I F. W. Frets, Poortugaal, Albrandswaarschedijk 78 A. Gortworst, Schoorl, Laan weg C 149 J. M. de Haas en fam., Zoeterwoude, IJtr. Jaagpad F 23 H. Hannema, Arnhem, Zjjpendaalschew. 145 J. S. M. Harts, Breda, Rustlandstr. 16 N. Jacobs, Utrecht, A. Beijerkade 5 bis F. Jantzen, Westzaan, Kerkbuurt F 38 J. C. Kist, Maartensdijk (U), Mr. Sickeszln. 19 W. Kloos, 's Gravenhage, Druivenstr. 95 A. Knape, Rotterdam, Dolphaertsbocht 372a J. Knibbe, Z. en N. Schermer, Wijk C 4 -- L. Koopians, 's Gravenhage, Sportlaan 166 S. Kraan en fam., Haarlem, Delft- slraat 22 zw. W. Kriek en fam., Heem stede, Javaln. 20 J. Kuyk en f 's Bosch, Orthenschew. 25 L. van Leeu wen, Duitschland, Wiesbaden G. Lut en fam., 's Gravenhage, Jac. Marissttr. 70 E. Mercier, Gorichem, Boven de Doelen W. Neuteboom, Leiderdorp, Groenedijkstr. 11 J. Petiet, Oegstgeest, Pr. Hfendrikln. 12 P. Polhuijs en fam., Leiderdorp, Residastr. 48 E. Post, Haarlem, Kruisw. I O. Post van der Burg, Wassenaar, Raadhuisin. 10 A. Roodakker, 's Gra venhage, Twentschestr. 94 Soewarso (Mas), Alkmaar, Oudegr. 287 A. Stee- mers, 's Gravenhage, Scheveningscheweg II P. Venema, Zwammerdam B 7 J. Verhaar, Hazerswoude, Groenedijk A 68 W. van der Zwet, Wassenaar, C. de Witt- straat 42. BESCHERMING VAN PARTIJUNIFORMEN Het Rijkscommissariaat maakt bekend: Zooals bekend is par. 5 van de wet tegen arg'listige aanvallen op staat en partij en tot bescherming van de partij-uniformen ook van kracht in de bezette Nederland- sche gebieden. Dit voorschrift zegt o.a., dat elkeen, die officieele part ij-uniformen, uni- formonderdeelen, uniformstoffen, vlaggen of insignes van de nationaal-socialistische arbeiderspartij, haar onderafdeelingen of de bij haar aangesloten organisaties als be roep vervaardigt, in voorraad heeft, te koop aanbiedt of anderszins in den handel brengt, daartoe een vergunning noodig neeft. Deze vergunning wordt in het Duit sche rijk verstrekt door den Rijksthesaurier van de N. S. D. A. P. in verband met de bezetting van Nederland is er echter eeb groote vraag naar de vermelde artikelen ontstaan, waaraan is voldaan door bemid deling van de Duitsche dienstintsanties als mede door deels uitgebreide bestellingen van individueele Rijksduitschers bij Neder- landsche producenten of handelsfirma's, zonder dat het in elk afzonderlijk geval mogelijk was, de wettelijke Voorgeschre ven vergunning te verkrijgen. De op 18 Juni in werking getreden verordening nr. 107/41 van den Rijkscommissaris brengt hierin verbetering. Zij bepaalt, dat de ver melde vergunning voortaan door den Rijks commissaris (commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) wordt ver strekt en stelt de voorwaardén voor de uit reiking daarvan vast. In de gevallen waar in deze vergunning geweigerd moet wor den, wordt tevens een beslissing genomen over het productief maken van mogelijk aanwezige voorraden eventueel met bil lijke inachtneming van de belangen van dengene die het verzoekschrift indient zoodat bedrijfsschade bij de uitvoering van de verordening vermeden wordt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het vanaf den dag waarop deze verordening in werking treedt onver wijld verboden is een bedrijf voort te zetten dat aan een vergunning onder hevig is en dat de bepaling van par. 5 van de „heimtueckegesetz", volgens welke het verrichten van aan vergun ning onderhevige handelingen met ge vangenisstraf van maximum twee jaar gestraft wordt indien zulk een ver gunning niet volgens voorschrift werd aangevraagd, voortaan door de Duit sche rechtbanken in het bezette Neder- landsche gebied zonder uitzondering zal worden toegepast. DE VERBODSBEPALINGEN VOOR JODEN. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Rechten: J. W. Röëll, Den Haag; Mej. J. C. Sanders, D Haag, en J. S. Korteweg, Heenvliet. De Nederlandsche vertaling van de offi cieele bekendmaking van 31 Mei 1941 be treffende de verbodsbepalingen voor Joden heeft aanleiding gegeven tot eenig misver stand. Een redactie in de Nederlandsche taal, die de gerezen onzekerheid buitensluit, wordt derhalve nogmaals gepubliceerd. AMBTELIJKE BEKENDMAKING. Op grond vaii de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied nr. 20/1941 wordt bepaald: Art. 1. Aan de Joden in den zin van par. 4 der verordening van den Rijkscommissa ris nr 189/1940 wordt verboden: a) het baden in het openbaar in zee-, strand-, zwembaden en overdekte badin richtingen. b) het betreden van voor het publiek toe gankelijke parken en localiteiten, alsmede het huren van kamers in voor het publiek opengestelde logeergelegenheden (hotels, pensions, logementen),in zee- en strand badplaatsen en vreemdelingenverkeers- plaatsen, die voornamelijk om gezondheids redenen bezocht worden, c) Het bezoeken van paardenrennen als toeschouwer. Art. 2. Handelingen in "strijd met dezen maatregel zijn overtredingen en wordien met hechtenis van maximaal zes maanden en- met geldboete tot 1.000 gulden of met een van beide gestraft, voorzoover niet vól gens andere bepalingen een hoogere straf is bepaald. De afkondiging geschiedt door middel van bekendmaking in de pers. Art. 3. Deze regeling treedt in werking op den dag harer bekendmaking. Voorts wordt op het volgende gewezen: Als voor het publiek toegankelijke par ken, waarvan de toegang voor joden in badplaatsen en vreemde Lingenverkeers- plaatsen verboden is, gelden alle plaatsen, die met het oog op het vreemdelingenver keer ter verfraaiing van de badplaats of van de vreemdelingenverkeersplaats of ter ontspanning van den vreemdeling zijn aan gelegd. Men moet dus onder voor het pu bliek toegankelijke parken verstaan b.v. strandbou le vards, parken, planitsoenen, dierenparken en -tuinen. Verder wordt er op gewezen, dat niet alle plaatsen aan de kust als zee- en strand badplaatsen dan wel als vreemdelingen verkeersplaats zijn te beschouwen, doch slechts die gemeenten waarop het vreem delingenverkeer haar stempel heeft ge drukt en die volgens haar bouwtrant en aanleg op het vreemdelingenverkeer zijn ingesteld, zooals bv. Scheveningen, Kat wijk, Noordwijk, Zandvoort, Bergen enz. De landbouwer de M. te Sevenum, va der van een groot gezin, dronk bij vergis sing uit een flesch met verdunde nicotine, mplaats van uit een flesch met koffie. Deze nicotine werd gebruikt voor het besproeien van fruitboomen in een boomgaard. De man overleed na enkele oogenblikken. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 19 Juni. (D. N. B.). Het op- perbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Bij de eindgèvechten ten Zuiden van Sol. loem in Noord-Afrika zijn opnieuw Brit sche pantserwagens vernietigd en in lucht gevechten zes Britsche vliegtuigen neerge schoten. In den ochtend van den 18den Juni hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw militaire doelen van de Britsche vlootbasis Alexandrië met succes bestookt met zware brisantbommen. In de wateren rondom Engeland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken in houd van 5000 ton, die in een krachtig be schermd convooi ten Noord-Oosten van Cromer voeren, tot zinken gebracht. Ge vechtsvliegtuigen hebben met succes de havenwerken van Great Yarmouth en vlieg Velden in het Zuid-Oosten van Engeland gebombardeerd. In versterkte mate zijn den laatsten tijd overdag en des nachts mijnen gelegd voor talrijke Britsche ha vens. Opnieuw heeft de Britsche scheep vaart daardoor ernstige belemmeringen on dervonden en verliezen geleden. Afdeelin- gen gevechtsvliegers van de luchtvloot van generaal veldmaarschalk Kesselring heb ben in die operaties een bijzonder belang rijk aandeel gehad. Duitsche jagers hebben gisteren overdag vier Britsche jagers neergeschoten, toen Britsche vliegtuigen het bezette gebied langs de Kanaalkust trachtten te naderen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een gering aantal brisant- en brandbom men op het kustgebied van West-Duitsch- land laten vallen. Eenige burgers kwamen om het leven of werden gewond. In woon wijken, onder meer te Hamburg, en Bre men, werden eenige gebouwen vernield of beschadigd. Nachtjagers en afweergeschut hébben buitengewoon veel succes gehad; zij schoten acht der aanvallende Britsche toestellen neer. Bij het afweren van vijandelijke lucht aanvallen op Duitsch gebied hebben zich de volgende bemanningen van nachtjagers zeer onderscheiden: 1. Oberfeldwebel Gildner, Unteroffizier Poppelmeyer en Unteroffizier Schlein, 2. eerste luitenant Prinz zu Lippe, unter offizier Renette. 3. eérste luitenant Semrau, unteroffizier Peter en Unteroffizier Behrens. Oberfeld webel Gildner behaalde in den afgeloopen nacht zijh 12de nachtelijke overwinning. HET ITALIAAN SCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 19 Juni. (Stefani). Het 379ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: In Noord-Afrika bleef de luchtmacht de terugtrekkende resten der Britsche troepen bestoken. Men gaat thans over tot de zui vering van het terrein, terwijl de gevange nen en het door den vijand achtergelaten materiaal bijeengebracht worden. Het aan tal buiten gevecht gestelde vijandelijke pantserwagens bedraagt ongeveer 200. Tij dens luchtgevechten zijn nog zes vijande lijke toestellen neergeschoten. Gedurende de vier dagen van den slag bij Solloem heeft de Britsche luchtmacht dus 42 toe stellen verloren. De verdedigingswerken van Tobroek en Mersa Matrouh zijn ge bombardeerd. Britsche toestellen hebben opnieuw Benghazi gebombardeerd. In Oost-Afrika is de algemeene toestand in het gebied van Galla en Sidamo onver anderd gebleven. Bedrijvigheid van artil lerie rondom Gondar. LEIDEN. Geboren: Elisabeth Helena Maria d. van W. v. d. Westen en J. M. A. Schroder Nicolaas Hendricus z. van A. G.'Meiman en Ph. J. Bisschops Catharina Geertruida Hermina d. van L. J. Baijer en J. C. Star- renburg Carel Cornelis Gerardus z. van J. v. Zanten en C. W. C. Staats Geertje Adriana d. van B. Ykema en W. Vis To- nia d. van A. Westdijk en K. Noordhoek Aart Jan Willem z. van P. Kruithof en P. A. Schaap Bernhard Julius Leopold z. v. W. J. Ouwerker en M. L. v. Dijk Jacobi Joannes z. van J. J. Bekker en C. Potters. Ondertrouwd: J. M. v. Klaveren jm 21 j. en T. Owel jd. 20 j. Getrouwd: H. G. Snel jm. en C. C. Gaastra jd. H. v. Lelyveld jm. en A. M. Vastenouw jd. C. J. v. Dijk jm. en E. v. d. Burg jd. H. de Graaf jm. en P. v. Kra lingen jd. P. Groen jm. en A. de Graaf jd. G. Gijzenij jm. en J. v. Strater jd. P. v. d. Heijden jm. en J. Overvliet jd. A. Immink jm. en E. Kooreman jd. A. Lepelaar jm. en C. Stol jd. A. Massaar jm. en J .P. v. Schoonderwoerd den Beze- mer jd. N. v. Polanen jm. en J. v. d. Mark jd. W. F. Stol jm. en, H. Klein jd. B. A. v. Ulden jm. en G. H. M. Horstink jd. H. A. de Vet jm. en C. C. Bon jd. A. B. M. v. d. Werf jm. en C. Langezaal jd. Overleden: F. Schmitz ongeh. m. 77 j. A. v. d. Meij z. 9 m. vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Bo vendien werd nog een Engelsche bommen werper neergeschoten en werd door het luchtdoelgeschut nog een machine neerge haald, zoodat in totaal gisteren en vannacht veertien toestellen zijn neergehaald. Eigen verliezen werden niet geleden. FRANSCHE SUCCESSEN IN SYRIë. VICHY, 19 Juni. (D. N. B.). Volgens een hier uit Beiroet ontvangen bericht hebben de Fransche luchtstrijdkrachten Woensdag avond vijandelijke pantserafdeelingen in de buurt van Saida met succes gebombar deerd. Anderzijds hebben Fransche zee- strijdkrachten de Britsche stellingen in dezelfde buurt beschoten. Op het Syrische oorlogstooneel hebben gemotoriseerde Fran sche strijdkrachten zeventien vijandelijke officieren, onder wie een kolonel, en 500 manschappen gevangen genomen en veel materiaal buitgemaakt. Beiroet wend m den nacht van 17 op 18 Juni driemaal ge bombardeerd. Er werd slechts geringe schade aangericht. Onder de burgerbevol king werden zes personen gedood en vijf gewond. BERLIJN, 19 Juni. (D. N. B.). De grootte van de Britsche nederlaag bij Solloem kan pas geleidelijk in haar vollen omvang over zien worden, zoo verneemt het D. N. B. van bevoegde zijde. Volgens voorloopige gege vens werden minstens 150 Britsche pantser wagens vernietigd of door de Duitsche troepen als buit binnengehaald. Bovendien zijn den Duitschens aan oorlogsmateriaal in handen gevallen stukken veldgeschut en pantserafweerkanonnen. Duitsche gevechts wagens brachten op 17 Juni bij krachtige tegenaanvallen en na een feilen strijd een Britsche batterij tot zwijgen en drongen tot de stelling van deze batterij door. Een aan tal stukken geschut viel'hun in handen. NIEUWE RUSSISCHE POOLVLUCHT. MOSKOU, 19 Juni. (D. N. B.). Naar de bladen melden, is de bekende Russische Poolvlieger Tsjerewitsjny heden opgeste gen voor een nieuwe vlucht naar de 'Noordpool. De expeditie moet verkennings vluchten maken in de centrale gebieden van den Noordelijken zeeweg, in de Lap- tew-zee en in de Oost-Siberische Zee. BERLIJN, 19 Juni. (D.N.B.) In den nacht van 18 op 19 Juni hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen geslaagde aanvallen ondernomen op schepen in» het zeegebied om Engeland. Een konvooi ten Noordoosten van Cromer aan de' Oostkust van Engeland werd hierbij aangevallen en een koopvaar dijschip van 3.000 b.r.t. door bomtreffers zoo ernstig beschadigd, dat het schip on middellijk zonk. Een ander koopvaardij schip van 2000 b.r.t. kreeg twee voltreffers. De vliegtuigbemanning kon waarnemen, hoe het schip langzaam in de golven ver dween. In het bestek van de aanvallen der Duit sche gevechtsvliegtuigen op belangrijke militaire doelen in Engeland werden in den afgeloopen nacht de havenwerken van Great-Yarmouth met brisant- en brand bommen bestookt. Daarbij ontstonden groo te branden. Een vliegveld in Midden-En- geland kreeg treffers in barakken en op de startbanen. In den nacht van 17 op 18 Juni werd Alexandrië door verscheidene Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Bommen van zwaar kaliber werden geworpen op ha venwerken en lüohtdoelstellingen. De aan val had goed succes. Gisteren hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers de gevech ten van de troepen te land tegen de nog door den vijand bezette gebieden tusschen Solloem en Sidi Omar krachtig gesteund. Hierbij werden talrijke voltreffers met daarop volgende ontploffingen en branden geplaatst, waardoor talrijke pantserwagens en vrachtauto's vernietigd werden. In luchtgevechten werden bovendien drie Hurricanes neergeschoten. In den afgeloopen nacht werden zes LEIDEN, 18 Juni. Groentenveiling. Per 100 kg.: rabarber 6, peen 1824, andij vie 414, sla 27, snijboonen 93, stamboonen 114126, peulen 30, poste lein 1426, spinazie 825, tomaten A, B en C 36, idem CC 30—36, per 100 stuks: komkommers f 5.208.10, bloem kool 7.80—13, salade f 0.60—1.50, per 100 bos: pieterselie 3.804.70, radijs 5.80 6.20, selderie f 2.60—5.70, uien 2.80—11.50 peen f 9.60—12.00, raapstelen 2.202.80. GOUDA, 19 Juni. Vee. Aangevoerd in totaal 955 stuks., waarvan 76 magere varkens 2535, 608 biggen 1518, Geldersche biggen 1620, 99 runderen en 27 nuchtere kalveren, overgenomen door Veehouderijcentrale; 130 lammeren 2530, 15 bokken of geiten 1440, Han del matig. Kaas. Aanvoer 159 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk 4141.50, idem 2e kwal. 39—40. DELFT, 19 Juni. Vee. Aanvoer: 185 run deren, 1 graskalf, 54 nuchtere kalveren, 120 magere varkens, 745 biggen, 306 weide- lammeren, 21 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien 250525, varekoeien 175 325,, magere varkens 1646, biggen 10 24, weidelammeren 2028 per stuk. Boter. Aangevoerd 2/8 vaten boter, wegende totaal 80 kg. Prijs 1.75 per kg. TER AAR, 18 Juni. Centrale Veiling. Spinazie 6092 cent, andijvie 2365 cent, sla 0.20—1.50, slavellen 530 cent, peu len 2.403.00, doperwten 3.003.10, capucijners 4.75, tuinboonen 4.10, snij boonen C.007.40, postelein 1822 cent, prei 19—30 cent, pieterselie 2.303.00, zuring 32 cent, snijbiet 50 cent, bospeen 612, rabarber 6.selderie 34, raapstelen 50 cent, bloemkool 313 cent, komkommers 913 cent, aardbeien 2439 cent, tomaten 18 cent. ROELOFARENDSVEEN, 18 Juni. Groen- tenveiling. Aardbeien gevlakt 2333 cent, idem ongesorteerd 1648 cent, idem kleinen 5—24 cent, frambozen 49 cent per doosje, peulen f 3, doperwten 5.per 10 kg., snijboonen f 2.903.50, idem stek i 2.302.60 per 10 pond, bloemkool 4.90 I —13.00, sla 0.30—1.50 per 100 stuks, spi- nazie 5—¥ll cent per kg.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3