BALAVOND HOOGMAPfeXafé WITTEMAN Weerbericht OMGEVING STADSNIEUWS DONDERDAG 19 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OF. EN ONDERGANG. Zon onder 10.05 uur Donderdagavond. Zon op 5.17 uur Vrijdagochtend. MAANSTANDEN. 19 Juni: De maan komt Donderdagnacht om 2.47 uur op en gaat Donderdagnamid dag om 4.33 uur onder. 20 Juni: De maan komt Vrijdagmorgen om 3.12 uur op en gaat Vrijdagnamiddag om 5 35 uur onder. 21 Juni: De maan komt Zaterdagmorgen om 3.39 uur op en gaat Zaterdagavond om 6.37 uur onder. 22 Juni: De maan komt Zondagmorgen om 4.09 uur op en gaat Zondagavond om 7.36 uur onder. 23 Juni: De maan komt Maandagmorgen orn 4.46 uur op en gaat Maandagavond om 8,32 uur onder. 24 Juni: De maan komt Dinsdagmorgen om 5.28 op en gaat Dinsdagavond om 9.23 onder. (Nieuwe maan). 25 Juni: De maan komt Woensdagmorgen om 6.19 uur op en gaat Woensdagavond om 10.10 uur onder. 26 Juni: De mahn komt Donderdagmor gen om 7.16 uur op en gaat Donderdag avond om 10.50 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 21 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 20.5 gr. C. .1311 CD 11011 CD 11 CD 11011 CD 11 CD 11011C— Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 10.05 uur. ZONSOPKOMST 5.17 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd 'te worden. 4 HIOIIOIIOIlOltOIIOIIOIIOIH PROV. STATEN VA*I ZUID-HOLLAND. Crediet voor ziekenhuis te Leidschendam. De Provinciale Staten van Zuid-Hollartd kwamen onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris der provincie, in de Ridderzaal in zomerzitting bijeen. Bij het reglement op het houden van dek stieren betoogde de her Hoogendijk, dat in dit ontwerp te strenge eischen aan de haarkleur worden gesteld. Kwaliteit is be langrijker. Indien meer vrijheid van keuze werd gelaten, dan zou dit ook voor de melkproductie der koeien een gunstigen in vloed hebben. Spr. beval een wijziging aan. De heer Valstar antwoordde namens de commissie van rapporteurs, dat het voor stel door deskundigen is voorbereid en dat wijziging moet worden ontraden. De heer Roos (Ged. Staten) merkte op, dat het ontwerp volstrekt niet alleen stam boekvee toelaat. De keuring zal slechts worden verplicht voor stieren, die voor den openbaren dienst bestemd zijn. Op eigen boerderij behoudt de boer zijn vrijheid. De heer Van der Weijden bepleitte uit stel en diende een motie daartoe in. De motie werd met 39 tegen 31 stemmen ver worpen, waarna het ontwerp reglement z. h. st. werd goedgekeurd. Bij het voorstel van Ged. Staten om- de geldleening van 2.170.000 aan de stichting „Ned. Hervormde inrichtingen voor zenuw en geesteszieken" ten behoeve van den bouw van een gesticht voor krankzinnigen in de gemeente Leidschendam, met ten hoogste 300.000 te verhoogen, gaf de heer Verhoeven (A.R.) zijn instemming te ken nen. Mevrouw De VriesBruins twijfelde aan den financieelen afloop, doch zeide zich niet tegen aanneming te zullen verzet ten. De heer Van Baren betreurde, dat behalve de overschrijding van de bouwsom met 60.000 (waarvan de vereeniging de helft voor haar rekening neemt) het aantal bedden van 550 zal worden teruggebracht op 400. Het aantal patiënten is in den laat- sten tijd gedaald in plaats van gestegen, zooals bij den financieelen opzet van dit gebouw was verwacht. Helaas zit er in de gegeven omstandigheden weinig anders meer op dan in het gevraagde verhoogings- voorschot te berusten. De heer Kersten (St. Geref.) verwachtte wel weder een accres in het aantal geestes zieken. De heer Bolsius (Gedeputeerde), zeide, dat de stijging van de prijzen der bouwma terialen de voornaamste oorzaak is van de overschrijding van het leeningsbedrag. De verandering van het accres van het aantal patiënten in een decres moet voor een deel worden toegeschreven aan verhooging van het sterftecijfer onder de patiënten. Het voorstel werd z. h. s. goedgekeurd. Ook de overige agendapunten werden z. h. s. aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. HET ZOMERKAMP VOOR JOURNALISTEN. Nadat Zaterdag het journalistenkamp door den organisator van het zomerkamp, den heer A. Meijer Schwencke, op feeste lijke wijze en met een rede van den secreta ris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. Goede- waagen was geopend, zijn Zondag de nor male kampwerkzaamheden aangevangen. Hoewel men het Zondag niet al te best met het weer had getroffen, is deze dag toch in een voortreffelijke stemming verloopen. Aangezien het verblijf buiten niet bepaald aangenaam was, hebben de kampgenooten zich om het brandende haardvuur geschaard en daar hun geest geoefend en gescherpt door een onderlinge bespreking van allerlei journalistieke problemen van dezen tijd, aan welke bespreking elke deelnemer zijn aandeel moest leveren. Voor de beste ares- taties in dezen wedstrijd in welsprekend heid waren drie prijzen uitgeloofd. Des avonds stond een filmvoorstelling op het programma, welke o.m. bracht de be kende „St. Bavo-film" van den cineast Jan Teunissen en een filmpje over het couran- tenbedrijf. Gelukkig was het weer Maandag van dien aard, dat een aanvang kon worden ge maakt met de beoefening van de ochtend- sport in de open lucht, waartoe de heerlijke bosschen van de „Cannenburgh" alle gele genheid bieden. Na de vlaggenparaae kwam de eerste lezing aan de orde, nl. die van drs. W. Goedhuys, hoofdredacteur der Ar beiderspers onder het onderwerp: „Pers en gemeenschap". Spreker betoogd, dat nieuwe gemeen schapsvormen groeiend zijn, doordat het volksche en socialistische beginsel elkander langzamerhand gaan vinden, waardoor de volksche gemeenschap een sterken socialen inslag krijgen. Bij deze evolutie, welke spreker afleidde uit de onvoldragen ge meenschapsvormen, welke Europa sedert het ontwaken van het nationaal besef in de 15de eeuw gekend heeft, behoort de pers de voortrekster te zijn. Daarbij is het goed niet naar bepaalde groepen te zien, maar te overwegen, dat' alles zich kristalliseert in den nieuwen opgartg. De heer N. Oosterbaan, hoofd der afdee- ling propaganda van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft, nadat men des middags een fietstocht had ge maakt, des avonds gesproken over het on derwerp: „Pers en overheid". Hij zette uit een hoe de nationaal-socialistische gedachte in den loop der tijden is gegroeid en thans het humanistische tijdperk heeft afgeslo ten. Uitvoerig betoogde spreker, dat deNe- derlandsche volksgemeenschap niet verloren mag gaan, doch dat deze op het oogenblik het eerste en het grootste doel moet zijn, ook van de nieuwe verhouding tusschen overheid en pers, welke spreker aan de hand van het journalistenbesluit nog eens nader uiteenzette. Dinsdag heeft dr. Brauksiepe de kamp genooten een inzicht gegeven in zin en we zen der perswetenschap, daarbij uitvoerig uiteenzettende, hoe deze wetenschap in Duitschland reeds een groote vlucht heeft genomen. De middaguren werden doorgebracht in het Apeldoornsch Boschbad, terwijl des avonds de voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, de heer P. J. van Megchelen, nog eens de beroepsplich ten van de journalisten heeft "uiteengezet aan de hand van het journalistenbesluit. Elke lezing heeft tot een uitvoerige ge- dachtenwisseling aanleiding gegeven. Als bewijs voor de goede stemming en den pret- tigen geest in het kamp diene, dat deze eer ste lichting een dag langer blijft op haar verzoek, dan aanvankelijk in de bedoeling lag en dus pas Zaterdagmiddag a.s. onmid dellijk door de tweede lichting zal worden opgevolgd. Een niet gering aandeel in dit succes heeft ongetwijfeld de kampleider, de heer J. Learbuch, die er steeds in geslaagd is, de stemming erin te houden. CALCULATIEVOORSCHRIFTEN VOOR DE TAPIJTINDUSTRIE. Naar het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart bericht, is gisteren in werking getreden de calculatiebeschik king tapijten no. 1. Behalve calculatievoor schriften voor tapijten, tapijtgoed, tafel- en divankleeden, waardoor dus de prijzen voor deze artikelen slechts op één bepaalde wijze mogen worden berekend, bevat deze be schikking ook een verplichting vöor de fa brikanten hun administratie zoodanig in te richten, dat een controle op de berekende prijzen op eenvoudige wijze kan "geschie den. Voorts is de mogelijkheid voor weder- verkoopers geopend, het bedrag van een eventueele stijging hunner inkoopsprijzen door te berekenen; wanneer hun inkoops prijzen zijn gedaald, dienen zij uiteraard hun verkoopsprijzen overeenkomstig te verlagen. VESTIGINGSBESLUIT CENTRALE VERWARMINGSBEDRIJF. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart heeft vastgesteld het vestigingsbesluit cen trale v-erwarmingsbedrijf 1941, dat op 19 Juni in werking treedt. Hierbij wordt de vestiging van zoodanige bedrijven en de uitbreiding ervan gebon den aan een vergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Voorts zijn er in opgenomen de mini- mum-eischen van credietwaardigheid, van handelskennis en van vakbekwaamheid, waaraan iemand, die zich in dit bedrijf wil vestigen, moet voldoen. NIEUWE GEDEPUTEERDE IN LIMBURG. In de gisteren te Maastricht, onder lei ding van den voorzitter, graaf de Marchant et d'Ansembourg gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Limburg, werden de nieuwbenoemde leden, de hee- ren Gelissen te Sittard en ir. Nierstrasz te Meersen, beëedigd. In zeer waardeerende woorden herdacht de voorzitter - het lid van Gedeputeerde Staten, den heer G. H. F. H. Corten. De voorzitter deelde mede, dat de Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied het lid van de Provinciale Sta ten, den heer W. F. J. Quaedviieg, benoemd heeft tot lid van Gedeputeerde Staten als opvolger 'van wijlen den heer Corten. De meeste on twerps tukken werden naar de afdeelingen verwezen. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd herkozen de heer E. H. van Oppen. De volgende vergadering is bepaald op 15 Juli a.s. A.S. ZONDAG 7 UUR. Sp. V. R.K, eiding: EVERT CASTELEIN RAADGEVINGEN VOOR HET A.S. VACANTIESEIZOEN. In verband met de bijzondere omstandig heden, welke dit jaar voor het vacantiesei- zoen gelden, zal a.s. Zaterdagavond tus schen 8.158.30 op de 415-metergolf, de directeur der Algemeene Nedrelandsche Vereeniging voor vreemdelingverkeer (A.N.V.V.) in een radio-vraaggesprek eeni- ge wenken geven aan allen, die dezen zo mer met vacantie gaan. Wij vernemen, d^it ook de directeur van het rijksbureau voor het hotel-, restaurant-, café en pensionlberijf binnenkort door mid- djel van de radio tot het Nederlandsche pu bliek zal spreken met betrekking tot va- cantieplannen. Een ieder, die dezen zomer met vacantie gaat, wordt aangeraden a.s. Zaterdagavond om 8.15 uur zijn radio op 415 meter af te stemimen. HILLEGOM V. V. V. De Hillegomsche V.V.V. hield gisteravond in hotel Sistermans een ver gadering. De voorzitter, de heer C. Joh. Bakker Jzn., opent met een woord van welkom. Spr. releveert kort, dat het bloe- menseizoen weder achter ons ligt en dat het bezoek aan de velden onze verwachtin gen verre heeft overtroffen. Tot afgevaar digde naar het congres der Alg. Ver. te Amsterdam wordt benoemd de heer D. E. Nieuwenhuis. Hierna brengt de commissie, di£ de regeling gehad heeft van de Rond vaarten etc. verslag uit. De voorzitter dankt de heeren voor het enorme werk, dat werd verricht. Ook brengt hij dank aan de dir. der N.Z.H.T.M., der Radio en aan allen, die hebben meegewerkt aan het verkregen succes. Hierna worden reeds grootsche plannen voor het volgend jaar in bespre king gebracht, welke nader zullen worden uitgewerkt. Aan Winterhulp Nederland werd uit 't batig saldo een bijdrage toege kend. Kerkveiling. De Bloembollenveiling, ten overstaan van notaris D. Lodder gehou den, ten bate der St. Josephkerk, heeft op gebracht 2600, een bewijs van groote of fervaardigheid der parochianen. Met pensioen. De heer W. A. van der Wal, hoofd der O. L. school alhier en van den Tuinbouwwintercursussen gaat we gens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd rond September het onder wijs verlaten. Zeer waarschijnlijk zal de heer v. d. Wal de cursussen yoor den tuin bouw blijven geven. KATWIJK Personalia. Als typiste is ter gemeen te-secretarie benoemd mej. J. Kramer, al hier. De nieulwe weg. Het is aan den Zee weg thans een groote bedrijvigheid daar waar de tunnel voor den nieuwen Provin cialen weg onder den Ouden Zeeweg door moet komen. Heimachines zijn in actie om een groot aantal betonnen palen den grond in te slaan, locomotieven staan gereed om het overtollige zand weg te halen en per spoor te brengen waar men het weer noo- dig heeft; een flink aantal werklieden is te werk gesteld kunnen worden. De Caliao- weg is gebracht naar meer Oostelijken kant, de ouden Zeeweg met fiets- en wan delpad zijn tijdelijk omgelegd. Het zal daar een geheel ander aanzien worden, de Prov. weg niet met een viaduct over den ouden weg, doch met een tunnel onder den Zeeweg naar richting Wessenaarschen weg en Noor.dw.weg. LEIDSCHENDAM Lucifers in kinderhand. Gisteren brak brand uit in de keuken van perceel 46 aan de Tedingerstraat. Buren, die zich toegang verschaften tot de woning, konden met em mers water de brand, dit al een ernstige omvang had aangenomen, blusschen. Een stoel en de gordijnen stonden n.l. in lichte laaie. De oorzaak ligt in het feit, dat een paar kinderen, die alleen thuis waren, ge- bruik hebben gemaakt van lucifers. Uitvoering vleeschkeuringswet. In de raadsvergadering van d.d. 28 Maart 1941 werd het voorstel van B. en W. om een ge meenschappelijke regeling met de kring gemeenten 's-Gravenhage, Rijswijk en Voorburg aan te gaan, aangehouden, omdat de raadsleden onvoldoende studie van be doelde regeling hebben kunnen maken. Thans bieden B. en W. een gewijzigde re geling aan, waarin rekening is gehouden met de bezwaren door raadsleden geuit. Het is bekend, dat de andere' kring-ge meenten de concept-gemeenschappelijke regeling ongewijzigd hebben aanvaard. Wanneer het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, zal den raden van bedoelde gemeenten worden verzocht, alsnog te be sluiten de gewijzigde redactie over te ne men. LISSE Personalia. Te Haarlem slaagde voor het eindexamen middelbare meisjesschool aan het R.K. Meisjeslyceum „Sancta Ma ria", aldaar, mej. Jel. Lefeber, alhier. Te Den Haag slaagde voor het examen gemeentefinanciën de heer M. Kortekaas, alhier. SASSENHEIM Personalia. Mej. Rie Hueber slaagde te Nijmegen voor het einddiploma Middel bare Meisjesschool met 5-jarigen cursus. Duim afgeschaafd. De heer W. Zuider wij k kwam in de werkplaats van den heer C. J. Kiebert zoo ongelukkig met de schaaf bank in aanraking dat hem een duim werd afgeschaafd. Hij is in het Acad. Ziekenhuis te Leiden opgenamen. Geboren: Gertrudis Catharina Maria d. van C. Huitenga en A. A. M. Borst. Ondertrouwd: J. de Man 26 j. en J. van 't Riet 25 j. Getrouwd: A. H. van Ruiten 35 j. en C. M. A. Verkleij 29 j. Gevestigd: C. J. Deters van Herings- dorf (Dl.) A. M. Kröschell van Leid schendam D. B. Verschoor van Amster dam. Vertrokken: G. W. M. A. van 6ent naar St. Mauritz (Dl.) J. van den Berg en gezin naar Wessem M. de Fost naar Vinkeveen C. M. A. Verkleij naar Noord wij kerhout. VOORSCHOTEN Geboren: Arina Beatrix, doohter van H. Boekhout en C. van den Bos Nicolaas Wilhelmus, zoon van L. Wassenaar en C. L. J. van der Krogt Hugo Anne, zoon van J. van Oord en J. Groeneveld Gui- do Johannes Maria, zoon van N. J. van Os en M. C. van den IJssel Adrianus Gijsbertus, zoon van Th. C. Demeijer en C. J. Boonekamp. Overleden: Jacoba Maria Langeveld oud 27 jaar. Ondertrouwd: C. N. T. van Valde- ren, oud 29 jaar te Leiden en A. C. C. den Hollander, oud 21 jaar. WASSENAAR Snél recht. v. R., uit den Haag, wiens aanhouding wij dezer dagen hebben ge meld, terzake een gepleegde diefstal van 10 kippen en een haan ten nadeele van G. aan .den Oostdorperweg, is voor den Poli tierechter geleid en daar onmiddellijk ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Diefstal. Ten nadeele van K. aan den Oostdorperweg is een heerenrijwiel ontT vreemd. G e v e s t i g d: A. Ackers en gezin, uit Den Haag. M. H. J. Altheer, uit Amster dam J. v. d. Berg, uit Rotterdam. J. M. A. van Duijnhoven uit Berghem. C. van Broekhuizen, uit Nieuwer-Amstel. A. Hagers, uit Rotterdam. A. G. de Bruin geb. Huckriede, uit Enschede. J. H. Kessler, uit Delft. G. C. Odemaere, uit Den H^ag. E. W. Lukkien, uit Hil- legersberg. M. v. d. Meer uit Den Haag. C. A. Moet, uit Den Haag. O. Post van der Burg, uit Leiden. H. Remmers waal en gezin, uit Den Haag. H. A. M. P. R/uygrok, uit Hillegersberg. H. E. J. Schaap, uit Rotterdam. J. W. J. Slinikert uit Rotterdam- G. Snijer, uit Katwijk. H. C. Thiele uit Huizien. L. G. Uijter- linide, uit Mepipel. J. C. Uittenbagaard, "dienstbode, uit Zegveld. C. J. Voor kamp, uit Alphen aan den Rijn. C. E. Vrauwdeunt uit Rotterdam. A. J. Wen- teler, uit Den Haag. "A. G. M. de Wit, uit Rotterdam. Gevestigd: S. Jasperse naar Leiden. C. M. Hoogeveen naar Leiden. J. N. in den Bosch naar Den Haag. K. E. L. Ahrens naar Den Haag. P. G. Gordijn naar Velsen. W. G. Beaufort geb. de Loo- ze naar Amersfoort. T. Bosma naar Tiet- jeiksteradeel. F. H. H. von der Laden, naar Den Haag. G. Barendse naar Rot terdam. A. J. M. A. Delhaise naar Den Haag. M. J. Noordman naar idem. A. Overvoorde geb. v. d. Berg naar Delft. M. P. Mandeis naar Hesel. C. H. Parle- vliet naar TJbbergen. L. P. G. R/uijgrok naar idem. M. J. A. van der Plas naar Noobdwijk. M. A. Vogelaar geb. van Steen naar Voorschoten. J. A. Heutz naar Valkenburg (Limburg) T. van Keu len naar Katwijk. P. Plesman naar Voor schoten. P. Zwart naa» Utrecht. A. Pont naar Leiden. A. J. Reeuwijk naar Hillegom. M. J. Huij.ink naar Etten. ZOETERMEER Premiekeuring. Gistermorgen en mid dag had op het terrein van den heer J. W. Groenewegen, aan den Voorweg alhier de premiekeuring plaats vanwege de afd. Zuid-Holland van de vereeniging tot bevor dering .van de landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland, voor het district Zoetermeer. Mede door het mooie zomerweer was de belangstelling uit geïnteresseerde kringen, uit verren omtrek, groot.<£Ter keuring wer den voorgeleid merrie-veulens; 1-jarige merries; 2-jarige merries; 3-jarige merries; 47-jarige merries, met en zonder veulen. De keuring van de ongeveer 60 dieren nam geruimen tijd in beslag. De commissie had hierbij geen gemakkelijke taak, daar de dieren van „goede klasse" waren. Gekeurd werd naar het praedicaat Stermerrie en premie waardigheid. Voor den landbouwer J. W. Groenewegen «als fokker-eigenaar was deze keuring een succes, alsmede voor den landbouwer C. W. van Haastert, als eigenaar. De keuring beweegt zich wat aanvoer betreft in belangstelling en stij gende lijn. Geboren: Gerarda Barbara Marie d. v. N. T. Tetteroo en A. Bloom. Rogier Mar- tinus z. v. P. Krijgsman en E. L. v. d. Linde. Gerritje d. van F. Burggraaf en A. M. J. Broekhuizen. Vertrokken: A. D. van Es, naar Rot terdam. G. vonk, naar Boskoop. Gevestigd: G. Reijneveld, van Kou dekerk. K. Schouwenaar, van Wemel- dinge. D. C. Beezemer, van Alkmaar. G. M. L. Braun, van Rotterdam. C. Six tot Oterleek—Kuiper, van Soest. A. T. W. van Rijs, van Zevenhuizen. J. van Staveren, van Rotterdam. J. de Ruiter, van Pijnacker. Wij geven de hoorifiTtaari ieiO irde voor Oud Goud, e^Diamant j ACQUEs\hè JVh HUIS Haarlemenraat 63. MIDZA-ZAAK ST. AUGUSTINUSVEREENIGING VAN R. K. ONDERWIJZERS. Sobere herdenking van het 40-jarig bestaan Onder zeer groote belangstelling van de zijde der leden vergaderde gisteravond de afd. Leiden van de St. Augustinus-vereeni- ging voor R. K. Onderwijzers. De vergade ring "had plaats onder voorzitterschap van den heer H. G. de Boer in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk". Na het gebed opende de voorz. de verga dering met een woord van welkom. Spr. herinnerde aan de viering van het Pa troonsfeest, waarbij het bezoek verheugend talrijk is geweest, aan de tot standkoming van de St. Willibrordus-congregatie met voorloopig ongeveer zestig leden en aan de gymnastiekclub met 93 deelnemers. Spr. feliciteert den heer Burcksen met diens 40- jarig ambtsjubilé en herinnert aan het 40- jarig bestaan der vereeniging. In die 40 jaar is gevallen de volledige opgang van de bijzondere school. Het begon met de leerplichtwet, daarna de financieele ge lijkstelling en de strijd om de algeheele gelijkstelling, welke in 1920 haar beslag kreeg, waarna tie strijd kwam voor de po sitie van den onderwijzer zelf. Nu is er een andere tijd, waarin waak zaamheid geboden is. Wij kunnen nu maar één ding doen en dat is: overtuigde, prin- cipieele R. K. onderwijzers zijn en beginsel vast. Spr. herdacht degenen, die in die jaren zijn heengegaan en spr. noemt de 2. vete ranen, de heeren v. d. Krogt en Breuring, die vanaf de oprichting het actieve werk hebben meegemaakt en hoopt, dat zij den bloei nog zullen beleven. Hierna volgden notulen, ingekomen stuk ken en mededeelingen. Door den heer S. Neefjes werd een kort verslag gegeven van de Alg. Vergadering te Rotterdam. De heer N. Vreeburg bracht verslag uit van de K.O.V.-vergadering te Den Bosch. Van de ingekomen stukken vermelden wij de mededeeling van het hoofdbestuur, dat de afdracht aan het hoofdbestuur met 50 ct. wordt verminderd met het oog op de tijdsomstandigheden. Voorts enkele geluk - wenschen bij de herdenking van het 40- jarig bestaan en bericht van verhindering van den .geest, adviseur Rector H. Sondaal. Hierna gaf de heer Vreeburg een histo risch overzicht der afdeeling ter herden king van het 40-jarig bestaan. Indit verslag ging de> secretaris vooral in op de vele frappante bijzonderheden, welke de vroegere notulen vermeldden en via welke de aanwezigen de groei der af deeling voortreffelijk konden Volgen. Al lerlei wenschen, eischen en acties, in die jaren geuit en gevoerd, worden gememo reerd en vooral dingen uit de oude doos vonden groote belangstelling. Maar tevens bleek uit dit historisch overzicht de gewel dige groei, de activiteit en in het verschil van 40 jaren de geweldige resultaten, die in die 40 jaren werden bereikt. De Augus- tinusvereeniging mag trotsch, zeer trotsch zijn op wat er is bereikt en het aparte dank woord, dat de heer Vreeburg richtte tot den voorzitter, den heer H. G. de Boer, die de vereeniging in den waren zin van het woord zoo lang heeft gediend, was zeker op zijn plaats. In zijn dankwoord aan den heer Vreeburg haalde ook de voorz. nog een historische-herinnering op. Tijdens de ver gadering werden bloemen als een geschenk van het hoofdbestuur bezorgd. Na de pauze droeg de heer Wim Quint voor „De donkerte" van Henriette van Eyck met muzikale illustratie door den heer Joop Schouten. Het was het verhaal van de donkerte, de nachtmerrie en het kind, dat zijn vijf gla zen stuiters verloren had, waarnaar de donkerte ging zoeken. Maar het gevolg was, dat de donkerte zijn plicht vergat en geen duister legde over de stad, waardoor alles in de war liep. Want de menschen begon nen te tjilpen, de hanen te kraaien, de bakkersjongens liepen weg van hun nacht arbeid en de donkerte zocht intusschen naar de stuiters van het kind, waarover een olifant zou zijn uitgegleden. Men luisterde aandachtig en gespannen naar de prettige voordracht van Wim Quint, die door het imiteeren der verschil lende stemmen en een levendige voor dracht van het verhaal de aandacht wist te boeien. Wim Quint verstaat de moeilijke kunst der declamatie en heeft gisteravond groot succes gehad. De pianobegeleiding paste zich daarbij voortreffelijk aan. Met een dankwoord van den heer Vree- burg de voorzitter had de vergadering intusschen moeten verlaten werd de welgeslaagde bijeenkomst gesloten. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Van de 2e groep geëxamineerde der Afd. A. van het Stedelijk Gymnasium zijn ge slaagd: Marijne Booy, Oegstgeest, Peep Dijckmeester, Wassenaar, E. G. James, Meta de Jong en Ank Sevenster, allen Lei den. Niet geslaagd 2 cand. Mej. J. de Haas alhier, slaagde aan de Rijkskweekschool te Den Haag voor het examen handenarbeid. Voor het examen diploma G. A., van de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen is ge slaagd de heer J. W. G. Kirberger, alhier. Handelsregister K. v. K. Nieuweinschr ij vingen: 7704. Fir ma M. C. van Wieringen Jr., Alphen a. d. Rijn, Bruggestraat 3. Drukkerij, handel in boeken, prenten, platen en muziekwerken. Eigen.: J. W. van Dam, Alphen a. d. Rijn. 7706. Heineken's Bierhandel Leiden N.V., Leiden, Rembrandtstraat 1216. Ned. Stscrt. 15 Mei 1941, bijvoegsel no. 321. Dir. Heine ken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V., Am sterdam. Maatsch. kap.: 10.000 geheel ge plaatst en gestort. 2429. Gebr. van Egmond. Oegstgeest, H. Morschweg 43. Kweeken van- en handel in planten, bloemen, bloembollen enz. De zaak is met ingang van 1 Juni 1941 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Gebrs. van Egmond (The Qld nurse ries). B.P.) Venn.: T. van Egmdnd, Oegst geest en A. P. van Egmond, Oegstgeest.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2