Nieuwe uitgaven Aan- en verkoop van Effecten Wilt U iets weten? WOENSDAG 18 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 AMERIKA EN DE SPILMOGENDHEDEN DE GEBLOKKEERDE DUITSCHE EN ITALAANSCHE SALDI .De regeering der Vereenigde Staten heeft door een op 14 Juni uitgevaardigde veror dening van den president de vermogens van Duitsche en Italiaansche staatsburgers in de Vereenigde Staten geblokkeerd. Op bevel van de Duitsche regeering zul len derhalve ten aanzien van alle in het Duitsche Rijk zijnde vermogens van staats burgers der Vereenigde Staten met onmid dellijke inwerkingtreding de noodige maat regelen genomen worden. De Italiaansche staatscourant publiceerde gisteren een verordening over de in Italië lië zijnde saldi van Noord-Amerikaansche staatsburgers. Volgens deze verordening is het Italiaansche burgers en buitenlanders, ook als trustee, verboden betalingen te ver richten aan Noord-Amerikaansche staats burgers. Iedere beschikking van Noord- Amerikaansche staatsburgers over saldi of grondbezit in Italië is van rechtswege nie tig. De verordening trad gisteren in wer king. Door de Duitsche en Italiaansche saldi te blokkeeren hebben de Amerikaansche oorlogophitsers, zoo schrijft het Giornale d'Italia, den mogendheden van de spil ge heel openlijk den oeconomischen oorlog verklaard. Italië heeft de Amerikaansche maatregelen in alle kalmte ter kennis geno men en de vereischte tegenmaatregelen ge nomen. Vergelijkt men de zuiver financieele zijde van deze kwestie, dan blijkt hieruit, dat Italië een belangrijk voordeel heeft, want terwijl Amerika in Italië 145 millioen dollar heeft belegd, bedraagt het Italiaan sche vermogen in Amerika 52 millioen dol lar aan investeefingen, tien millioen aan in beslag genomen schepen en een millioen dollar aan in Amerika opgeslagen goede- ren. DUITSCHERS MOGEN DE V. S. NIET VERLATEN z tiet ministerie van financiën en het mi nisterie van justitie te Washington hebben in een dienstorder aan de Amerikaansche douane- en immigratie-ambtenaren gelast, dat geen Duitsche staatsburger de Ver eenigde Staten mag verlaten, zonder tevo ren de voorschriften van het ministerie van justitie over de blokkeering van buiten- landsch kapitaal vervuld te hebben. De Associated Press meldt hierover nog, dat aan de douane- en immigratie-ambtena ren opdracht is gegeven, eiken Duitschen staatsburger te verhinderen de V. S. te ver laten, voordat nieuwe instructies van de regeering zijn uitgevaardigd. Het pers bureau meldt verder, dat de ambtenaren van het ministerie van justitie weigerden inlichtingen te verstrekken, of dit voor schrift alleen geldt voor Duitsche, of ook voor burgers van andere Europeesche lan den. Men vermoedt evenwel, dat de uit breiding van het nieuwe voorschrift tot burgers van andere Europeesche landen mogelijk is. De ambtenaren wezen voorts van de hand commentaar te verstrekken, in hoeverre het voorschrift verband houdt met het sluiten van de Duitsche consulaten en Duitsche kantoren in de Vereenigde Staten. DUITSCH PROTEST TE WASHINGTON De Amerkaansche regeering heeft, zoo als gisteren gemeld, den Duitschen zaakge lastigde te Washington uitgenoodigd de Duitsche consulaire ambtenaren binnen haar territorium benevens de employé's van de Duitsche bibliotheek te New-York, het persagentschap Transocean en de Duit sche spoorwegen te nopen tot vertrek uit de Ver. Staten. Als motief voor dezen wensch werd aangevoerd, dat de betrokken Duitsche instanties op ontoelaatbare wijze zijn opgetreden. De Duitsche regeering heeft deze verwij ten als ongemotiveerd en willekeurig van de hand gewezen en ten krachtigste gepro testeerd tegen de handelwijze van de Ame rikaansche regeering, die in strijd is met de bestaande verdragen. LUCHTACTIVITEIT IN HET WESTEN 20 ENGELSCHE JAGERS NEER GESCHOTEN Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Duitsche jagers hebben ook Dinsdag in luchtgevechten boven het Kanaal buiten gewone successen behaald, 's Avonds wer den bij pogingen van den tegenstander om de Kanaalkust te naderen 20 Engelsche jagers door Duitsche jachtvliegtuigen neer geschoten. Tegenover deze zwaren slag voor het Britsche luchtwapen staat het ver lies van een enkel Duitsch vliegtuig. Het D.N.B. verneemt hieromttrent nog, dat gespecifieerd werden neergeschoten 13 Hurricanes, 4 Spitfires, 1 Brewster en twee andere jagers, waarvan het type nog niet is vastgesteld. Ofschoon de Britten ook gisteren weer, evenals Maandag, poogden met een groot aantal jagers het Fransche kustgebied te naderen, strandden zij op oen afweer van de Duitsche jagers, zoodat zij hun doelen in het geheel niet konden bereiken. De Engelsche jagers vormden een buiten gewoon sterk escorte gevechtsvliegtuigen, die 's middags het Fransche kustgebied probeerden te naderen. Ondanks de dubbele overmacht van de Britten kon naar schat ting een vijfde van de aanvallers in zeer korten tijd worden vernietigd met het ver lies van slechts één eigen toestel. De tegen stander moest toen den strijd staken. Te Berlijn wordt dit beschouwd als een ondub- belzinning bewijs voor de superioriteit der Duitsche vliegers en hun toestellen zoo wel qua vlieg- als qua vechteigenschappen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITS CHL AND De R.A.F. is in den afgeloopen nacht West-Duitschland binnengevlogen en heeft brisant- en brandbommen laten vallen, welke in de eerste plaats in woonwijken eenige schade hebben aangericht. Het krachtige Duitsche luchtdoelgeschut dwong de R.A.F. overal zich snel te verwijderen. DE STRIJD IN SYRIË Naar het D.N.B. uit Ankara verneemt, bevestigt de Turksche omroep in een bericht uit Beiroet, oat Fransche troe- troepen de stad Merz-Ajoem ten Zuid- Westen van Damascus na verbitterden strijd hebben heroverd. Ook van Engel sche zijde wordt dit bericht bevestigd. Naar Reuter uit Cairo meldt, is in Syrië „een krachtig tegenoffensief der Fransche troepen gaande bij Merz- Ajoem en Kenneira". Daar wordt hevig gevochten. Het communiqué van het Fransch minis terie van oorlog van Maandagavond meldt o.a., dat de Fransche troepen aan een groot deel van het front tot tegenaanvallen zijn overgegaan. In het gebied tusschen Hermon en Dzebel Droes zijn de pantserformaties en gemotoriseerde afdeelingen evenals de infanteriedetachementen tamelijk die.p in den rug van de vijandelijke troepen door gedrongen en hebben daar verscheidene door de Engelschen bezette dórpen aange vallen. Tijdens een gecombineerde operatie van de Fransche luchtstrijdkrachten en marine vliegtuigen is een Britsdhe torpedobootja- ger getroffen en onbestuurbaar geworden. Aan boord van een anderen torpedoboot- jager is brand waargenomen. Drie Britsche Gladiator-vliegtuigen zijn onmiskenbaar neergeschoten Associated Press meldt uit Caïro, dat de Engelschen zich door het toenemende Fransche verzet in Syrië genoodzaakt zien, hun strijdkrachten aldaar te versterken. Volgens de verklaringen van Britsche mi litaire kringen komt dit Fransche verzet vooral in hevige tegenaanvallen tot uiting. Het sterkst is de tegenstand in de streek van Damascus. RADIO-REDE VAN PÉTAIN WAT VELE FRANSCHEN NOG NIET INZIEN Ter gelegenheid van het feit, dat zijn re geering een jaar geleden aan het bewind is gekomen, heeft maarschalk Pétain een ra diorede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij zijn oproep van 17 Juni 1940 herhaalde. Hij zeide thans met vastere stem te kunnen spreken, nu Frankrijk den weg naar boven heeft betreden. Helaas, zoo zeide hij, kan een groot aantal Franschen nog niet inzien, dat Frankrijk zich verheft. Deze Franschen hebben wel een slecht ge heugen, indien zij meenen, dat hun toestand thans tragischer is dan een jaar geleden. Pétain herinnerde aan het leed, dat Frankrijk kort na zijn ineenstorting heeft doorgemaakt, en wees er op, dat het groot ste deel van het Fransche volk, dat toen in de verschrikkingen van den oorlog vluchtte, naar zijn haardsteden is terugge keerd. Ten bewijze van het Fransche her stel maakte Pétain ook melding van den arbeid op landbouwgebied. Men is er in ge slaagd een millioen hectare land te ploe gen. „Gij kunt mij gelooven", aldus vervolg de hij, „indien ik zeg, dat dit niet het oogenblik is om u verbitterd terug te trek ken en u wanhopig in uzelf op te sluiten. Ge zijt niet verkocht, noch verraden of ver laten. Gij lijdt, en ge zult nog lang moeten lijden, want wij hebben nog niet voor al onze fouten betaald. De beproeving, die wij doorstaan, is hard. Vele goede Fran schen, in de eerste plaats de arbeiders en boeren, dragen die beproeving waardig. Zij helpen mij in mijn zware taak. Maar ik heb nog een betere hulp noodig. Komt tot uzelf en legt uw angst af. Volgt mij, dan zullen wij oprijzen uit den nacht, waarin een ver schrikkelijk avontuur ons gebracht heeft". Het Spaansche staatsblad publiceert thans den tekst van de op 7 Juni tusschen de Spaansche regeering en den H. Stoel gesloten overeenkomst. De Apostolische Nuntius zal volgens deze overeenkomst dn overleg met de Spaansche regeering een lijst van zes geestelijken opstellen, die als opvolgers op bisschopszetels in aanmerking komen. De Paus kiest uit deze lijst de voor hem aannemelijke drie geestelijken uit en deelt de namen aan de Spaansche regeering mede, die dan een van deze drie benoemt. Voorts belooft de regeering zoo spoedig mogelijk, in den geest van de katholieke traditie van Spanje, een nieuw Concordaat te sluiten. Tot zoolang blijft het voorloopige Concordaat van kracht. De prelaten kun nen de bezetting der posten in het bestek van het kanonieke recht vrijelijk doen ge schieden, doch moeten de benoemingen te voren meedeelen aan de Spaansche regee ring, opdat deze eventueel politieke be zwaren te berde kan brengen. De Spaan sche regeer ing verplicht zich ten slotte, geen wetten uit te vaardigen over aange legenheden, welke de Kerk betreffen, zon der tevoren met den H. Stoel in verbin ding te zijn getreden. KROATIë IN CIJFERS De eerste statistische gegevens over den nieuwen Kroatischen staat zijn de volgen de. Kroatië omvat een gebied van 115.133 vierk. meter en heeft 7.080.629 inwoners, van wie 5.2 millioen Kroaten, 1.548.400 Ser viërs, 145.500 Duitschers, 70.000 Hongaren, 37.020 Slovenen, 44.267 Tsjeche.n en Slowa- ken en 35.442 van andere nationaliteit. Het aantal Kroaten buiten de grenzen van den staat bedraagt ongeveer 1.700.000. JOSJIZAWA BIJ DEN G.-G. In een radiotelefonisch onderhoud heeft de leider van de Japansöhe delegatie te Ba tavia, Josjizawa, de „Nitsji-Nitsji Sjim- boen" medegedeeld, dat hij op grond van zijin instructies gisteren om 17 uur den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, zou ontmoeten. De heeren Van Moo'k, directeur van liet bu reau van oeconomische zaken, en Van Hoogstraten, chef van het departement van handel, zouden daarbij tegenwoordig zijn, terwijl Josjizawa vergezeld zou zijn FINANCIËN EN ECONOMIE DE STAND DER RIJKSMIDDELEN Aan het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo Mei j.l. wordt het volgende ontleend: Directe belastingen. De totale opbrengst van deze groep van belastingen was tot en met Mei 115.443.789.— tegen f 60.460.251.— het vorig jaar, een vooruitgang derhalve van bijna 55 millioen gulden. Bij dit zeer ver heugende resultaat dient in de eerste plaats in aanmerking te worden genomen, dat de grondbelasting in vergelijking met vorig jaar een accres vertoont van bijna 25.3 millioen, en daarmede van rond 9.664 mil lioen is gestegen tot een opbrengst van 34.961.514, hetgeen in hoofdzaak zijn oor zaak vindt in de gewijzigde regeling van de heffing der opcenten. De inkomsten belasting, wier bate thans is geboekt op 33.856.473.kwam daarmede rond 1.46 millioen boven de opbrengst van het vorig jaar. Het resultaat van de vermogensbelasting ad 6.897.472.was bijna 100.000 gulden lager dan op ultimo Mei 1940, terwijl de verdedigingsbelasting bijna 375.000.bij het vorig jaar ten achter bleef. De opbrengst van de opcenten op de ge meentefondsbelasting bleef zich daaren tegen in stagende lijn bewegen en kwam thans tot een bedrag van 11.247.907.of 3.390.582 meer dan in 1940. Ten slotte mag niet onvermeld blijven, dat aan het mooie resultaat voor de groep directe belastingen mede een groot aandeel heeft gehad de winstbelasting, welke eerst in het loopende belastingjaar in werking is getreden en tot dusver reeds heeft opge bracht 25.304.769.—. De overige middelen. Ook de onbrengst van deze groep van middelen mag alleszins bevredigend wor den genoemd. Als vanzelfsprekend kunnen we in dit opzicht wat de opbrengst over de maand Mei van dit jaar betreft, welke op brengst 55.417.638.heeft bedragen, geen vergelijking maken met het resultaat van de Meimaand van het vorig jaar, toen als gevolg van de omstandigheden voor de ze middelen een laagterecord van 25.617.640.moest worden geboekt. Wanneer we daartegenover echter een eenigzins normale Mei-opbrengst stellen, als die in 1939 ad 36.538.534.dan springt reeds dadelijk de thans te constateeren vooruitgang in het oog, en kan in het al gemeen worden gezegd, dat we thans op een hoogere opbrengst van rond 19 mil lioen gulden kunnen boeken. Bij een nadere beschouwing van deze cijfers moet evenwel drieërlei in het oog worden gehouden. In de eerste plaats behooren tot deze middelen thans niet meer de dividend- en tantièmebelasting en de loodsgelden, wel ke in Mei 1939 tezamen opbrachten ruim 2 millioen, zopdat voor dit jaar het ver- gelijkingscijfer moet worden teruggebracht tot ongeveer 34,3 millioen. Ten tweede tellen thans als nieuwe be lastingen mede de loonbelasting ad 10.546.783.en de waardevermeerde ringsbelasting ad 91.754.Elimineeren we deze opbrengsten een oogenblik, dan kunnen we tegenover dezelfde middelen van 1939 nu een opbrengst stellen van rond 44.8 millioen of 10 millioen gulden meer. En wanneer we dan in de derde plaats zien, dat de opbrengst van de rechten op den invoer, welke in Mei 1939 nog 10 yK millioen beliep, als gevolg van de genomen maatregelen thans niet meer heeft bedra gen dan 2.216.516.of ruim 8 millioen gulden minder, dan kan worden vastgesteld dat de overblijvende middelen totaal een vooruitgang te zien geven van 18 li mil lioen gulden. Over de eerste vijf maanden van het loopende jaar brachten de tot deze groep behoorende middelen 253.800.364.op tegen 185.390.690 in 1940 en 185.085.371 in 1939, of ruim 68 millioen meer. Zonder hierbij rekening te houden met de vermindering van de opbrengst van de reohten op den invoer, doch wel met de vervallen en nieuwe middelen, kan in het algemeen worden gezegd, dat de overblij vende middelen over eerste vijf maanden van 1941 ten aanzien van beide jaren 1939 en 1940 een hoogere opbrengst van rond 35 millioen gulden te zien geven. Aan de hand van bovenstaande cijfers kan dus worden geconstateerd, dat de to tale opbrengst van directe belastingen en overige middelen samen op ultimo Mei j.l. hebben bedragen f 369.244.143.of ruim 130 millioen gulden meer dan over het zelfde tijdvak in het vorig jaar. UTRECHTSCHE BANKVEREENIGING N.V. WORDT OVERGENOMEN DOOR DE INCASSOBANK N.V. Naar wij Vvernemen, heeft de Utrechtsche Bankvereeniging N.V. te Utrecht Woens dag 11 Juni haar loketten gesloten. De oorzaken van dezen maatregel zijn: de ernstige verliezen, welke zij in de laat ste jaren geleden heeft en die haar ge plaatste kapitaal en haar reserves aanmer kelijk overtreffen. Na overleg met de Nederlandsche Bank N.V. en gesteund door zeer belangrijke hulp! door bevriende relaties geboden, heeft de Utrechtsche Bankvereeniging N.V., j die reeds eerder met de incassobank N.V. onderhandelingen had gevoerd, omtrent overdracht van haar bedrijf, met de Incas- cobank een overeenkomst gesloten, krach tens welke de Incassobank aan de crediteu ren van de Utrechtsche Bankvereeniging volledige betaling van him vorderingen ga randeert, hetgeen impliceert, dat ook de spaarders van de Utrechtsche Bankvereeni ging, afdeeling bankboekjes N.V., op vol ledige betaling kunnen rekenen. De Incassobank opent op Woensdag 18 Juni in het gebouw der Utrechtsche Bank vereeniging te Zeist een bijkantoor. Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders der Utrechtsche Bankvereeni ging N.V. zal worden voorgesteld in liqui datie te gaan. van den Japanschen consul-generaal, Isji- zawa. Op een vraag, of diit de laatste ont moeting zou zijn, antwoordde Josjizawa: „ik weet het'niet. Het 'kan zijn; het is ook mogelijk van niet, doch ik ben geneigd te gelooven, dat het de laatste ontmoeting zal zijn. Ik zal het Japansche standpunt uiteen zetten. Na het onderhoud zal mogelijk een verklaring wordien gepubliceerd, hoewel de inhoud van de bespreking niet bekend kan worden gemaakt". Katholiek cultureel tijdschrift „Studiën." In het nummer van Juni schrijft Dr. H. Jacobs S.J. over de vernieuwing welke het behandelen der geloofswaarheden door dringt; hij ligt deze vernieuwing toe in stroomingen, die zich laten gelden in kort geleden uitgekomen Nederlandsche en Duitsche werken. Dr. J. v. Heugten S.J. vertelt nader over het karakter en de wer ken van Dostojewski, mede in verband met verschillen in de waardeering die hem geschonken wordt. Dr. J. Tesser S.J. oefent om redenen van historischen aard critiek uit op een in 1940 verschenen boek van Jo- han Brouwer „Philips Willem, De Spaan sche Prins van Oranje". Uit de Vaste Rubrieken stippen wij het volgende aan: J. W. Kerssemakers S.J. betoogt, dat in de 17e en de 13e eeuw wel eens geprobeerd is het onverbeeldbare in beeld te brengen, overigens en hij laat dit in een kostelijk voorbeeld zien met een minder gun stig gevolg (Lijnen, Vormen én Kleuren). Will. G. Gilbert zet overtuigend uiteen, dat de componist, wanneer hij uit de volheid van zijn muzikale fantasie liederen bij een tekst schrijft, zich nooit geheel door de woorden kan laten binden (Klanken en BhytJhme). C. Wessels S.J. vertelt bijzonderheden over het aantal, nu en voorheen, het in wonersgetal, en de oppervlakte van in de ze opzichten merkwaardige Nêderlahdsche gemeenten (Dingen van den Dag). De ru briek Boekbespreking behandelt ditmaal publicaties op de gebieden van Opvoed kunde en Geestelijk Leven. Vraag: in zake Amerikaansche gezant te Den Haag. Antwoord: Sinds de bezetting zijn er geen gezanten meer van vreemde mogend heden. Vraag: P. B. te S. in zake recht op ziektegeld van een dagdienstbode. Antwoord: Een dagdienstbode heeft geen recht op doktershulp en verpleging op kosten van haar patroon. Het loon, waaronder kostgeld gaat gedurende een betrekkelijk korten tijd door. Met inacht neming van den opzegtermijn kan zij ook tijdens haar ziekte ontslagen worden. Vraag: Wat mag ik voor levensmidde len e.d. meenemen naar Duitschland, als ik daar naar een nieuwe betrekking ga? Antwoord: Informeer u eens bij het Districtsbureau voor Arbeidsbemiddeling, Doezastraat (vroegere Gymnasium). Vraag: Welke is de kortste weg per rjjwiel van Alphen naar Hoensbroek? Hoe veel K.M.? Antwoord: Alphen, Utrecht, Den Bosch als hierboven Vught, Boxtel, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Maasheeze, Weert, Hervoirt, Echt, Sittard, Amstenrade, Hoensbroek. Afstand 200 K.M. Vraag: Hoeveel jaar is een belasting plichtige verplicht zijn betaalde belasting biljetten te bewaren, om deze zoo noodig bij controle te kunnen toonen? Antwoord: Zoolang de mogelijkheid van navordering bestaat, dus drie jaar. Vraag: Welke is de beste weg per fiets van Warmond naar Valkenburg (L.), liefst over DordrechtDen Bosch? Antwoord: Warmond, Oegstgeest, Haagsche Schouw, Voorschoten, Leidschen- dam, Rijswijk, Rotterdam, Rijsoord, Dor drecht, Moerdijk, Wagenberg, Geertrui- denberg, Waalwijk, Drunen, Den Bosch, Vught, Boxtel, Best, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Weert, Ittervoort, Echt, Sittard, Geleen, Spanbeek, Schimmert, Valken burg. Vraag: in zake het uitbetalen van een halve week loon voor een halve week wer ken in strijd met de oorspronkelijke over eenkomst. Antwoord: Indien uw patroon daar voor vergunning heeft gekregen, zal er weinig aan te doen zijn. Vraag: Begin Augustus wil ik een fietstocht door N.-Brabant maken. Kunt u mij zeggen of en waar er in deze provincie R.-K. vacantiehuizen zijn om te overnach ten. Moet ik van te voren aanvragen, of daar op die dagen plaats is, of kan men daar altijd terecht? Zijn er ook plaatsen in N. Brabant waar men als Zuid-Hollander niet mag komen? Antwoord: U schrijft niet, of het va cantiehuizen voor jongens of meisjes moe ten zijn. Voor jongens bevinden zich hui zen te Eindhoven (Don Boscostraat 1) en Oisterwijk (Kerkzicht A99); voor meisjes te Waalwijk (Huize „Immaculata"), Vught (Zandstraat Al) en Eindhoven (Rechte- straat 54). Plaatsbespreken tevoren is al tijd zeer gewenscht. E.v. verdere inlichtin gen kimt u altijd bekomen aan het secre tariaat der K. V. C., Lange Putstraat 44, 's-Hertogenbosch In Noord-Brabant zijn enkele plaatsen nog verboden terrein. Bij de politie kan men u daarover wel inlichten. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Warmond naar Wognum? Hoe veel K.M.? Antwoord: Warmond, de Leeghwa- ter, Leimuiden, Amstelveen, Amsterdam, Overtoom, Ilpendam, Purmerend, Oosthui zen, langs Hoorn, Wognum. Afstand 82 K.M. Vraag: Wat kost het per trein van Kam pen naar Assen, enkele reis, 3e klasse. Ik ga nl. per boot naar Kampen en moet dan verder per trein naar Assen. Antwoond: KampenAssen kost 2.35 enkele reis 3ë klasse. .Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Hilversum? Antwoord: Leiden, Leiderdorp, Wou- brugge, Nieuwveen, Wilnis, Loenen, Hilver sum. Vraag: A. Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Hilversum en terug -zoo mogelijk een andere weg? Hoeveel K.M.? B. Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Heelsum en terug zoo moge lijk langs een anderen weg? Hoeveel K.M.? C. Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Leersum? Hoeveel K.M.? Antwoord: A. Het eerste gedeelte van deze vraag vindt U beantwoord in het antwoord hierboven. Terug kunt u gaan over Maartensdijk, Utrecht, Harmeien, Woerden, Bodegraven, Alphen, Leiden. Af stand 68 K.M. B. Leiden, Alphen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, Renswoude, Ede, Ben- nekom, Heelsum. Afstand 96 K.M. Terug: Heelsum, Renkum, Wageningen, Rhenen, Eist, Amerongen, Leersum, Doorn, Drie bergen, Utrecht, Alphen, Leiden, Afstand 104 K.M. C. Het antwoord hierop vindt u in B: LeersumLeiden, afstand 80 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets naar Rhenen en Soest? Antwoord: Noch uw briefkaart, noch het poststempel vermeldden plaats van her komst, zoodat wij niet weten vanwaar u uw tocht wilt maken. Evenwel, in boven gemeld antwoord B vindt u een route naar Rhenen^ terwijl U van Soest van Utrecht moet gaan via de Bildt en Soester- berg. Vraag: 1. Wat is een korte en mooie weg per fiets van Alphen a. d. Rijn via Utrecht naar Helmond? 2. Hoeveel K.M.? 3. Welke veren moeten gepasserd worden en kan men daarvan als burger gebruik maken? Antwoord: 1. Alphen, Bodegraven, Utrecht, Culemborg, Geldermalsen, Hedel, Den Bosch, langs de Zuid Willemsvaart naar Helmond. 2. Afstand 132 K.M. 3. Wel ke veren er nog zijn, weten we op het oogenblik niet, doch overal worden toe risten overgezet. VOETGANGERS, een bocht naar links dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij immer klein Vereeniging voor Veilig Verkeer. Van de beroemde Schermermolens, die drie eeuwen lang het Noord Hollandsche land schap sierden, wordt de molen bi] Ursem gesloopt (Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6