Academienieuws OMGEVING Laatste Berichten Burgerlijke Stand Marktberichten Groote Duitsche Vliegtuigen- fabriek in Noord-Duitschland WOENSDAG 18 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BENT U SOCIAAL? Kunt u deze vraag tegenover uzelf met een eerlijk en volmondig „ja" beantwoor den? Voelt u de leemten in onzen moder nen tijd? Als er gesproken wordt over va luta, beurs, geld, middenstandszaken en -belangen, handel en handelspolitiek, clea ring en nog veel dingen meer, en dit alles gezien van het standpunt der sociale recht vaardigheid, weet u dan iets te zeggen, of voelt u een gemis? Allemaal vragen, die ieder voor zichzelf het best kan beant woorden. Een feit is echter, dat onder katho lieke jongemannen van onzen tijd een ge brek aan inzicht heerscht, een gebrek aan inzicht in de moderne verhoudingen der menschen, een verkeerde kijk op de he- dendaagsche toestanden in kerk en staat, in het huwelijk, in de moderne groote stad, in de arbeid, in de familiebanden, enz. Het negatieve van de thans heerschende mentaliteit moet worden omgezet in de po sitieve daad en dit kan alleen als men zich zelf gaat bezinnen, als men de levenskwes ties, die ons bezighouden, eens dieper gaat bestudeeren. De K.J.M.V. is daarom overgegaan tot het organiseeren van een sociaal-economi- schen cursus, waarop les wordt gegeven in sociologie, economie, geschiedenis, gods dienst en sociale wetgeving. Duur van den cursus ongeveer 30 weken, terwijl de to tale kosten 12,50 bedragen. Inlichtingen en opgaven voor deelname bij het districtssecretariaat der K.J.M.V., Hoogewoerd 100, Leiden (Tel. 21987). NEDERLANDSCHE VEREENIG1NG 'VAN REINIGINGSDIRECTEUREN. De Nederlandsche vereeniging van Rei- nigingsdirecteuren zal op 25 en 26 Juni a.s. hier ter stede haar 34ste jaarvergadering houden. OOK LEIDEN KRIJGT INLICHTINGEN BUREAU DER NED. SPOORWEGEN. Evenals op de andere groote stations der Ned. Spoorwegen, zal ook op het 'station alhier, ten gerieve van de reizigers een in lichtingenbureau der Ned. Spoorwegen ge- opind worden. Het zal gevestigd worden in de vestibule van het station, bij de voormalige ingangs controle. Met den bouw is reeds een aanvang ge maakt. Handelsregister K. v. K. Opheffing: Woning Bureau, Samen werking, Katwijk, Voorstraat 5. Wijzigingen: H. P. A. Kemperman, Leiden, Merelstraat la, fabriek .v. reel, ob jecten. N. Eigen.: D. J. KempermanRei- cher't, Leiden. Fa. D. J. van Driesum, Leiden, Mare 10, Apotheek en handel in verbandstoffen. Bo vengenoemde zaak is met» ingang van den 19.en December 1938 overgegaan aan den heer E. J. Spier, die het bedrijf voortzet onder den ouden naam: Fa. D. J. van Drie sum. Dinsdag a.s. herdenkt de heer D. M. H. Cheroes„ conducteur bij de Haagsche Tram weg-Maatschappij Den HaagWassenaar- Leiden den dag, dat hij vóór 25 jaar bij ge noemde maatschappij in dienst trad. Voor het Middenstandsdiploma Algemee- ne Handelskennis is geslaagd de heer C. F. Lardee, alhier. Terzake diefstal, subs, medeplichtigheid daaraan, zijn door de politie aangehouden de gebroeders D. J. v. d. B., 17 jaar en A. J. v. d. B., 20 jaar. Gisteravond te kwart over zeven reed de 41-jarige mej. M. K. uit Oégstgeest met haar 10-jarig dochtertje per rijwiel op den Zijlsingel. Nabij de Weversbrug wilde de een rechtuit, de ander linksaf, waarbij de rijwielen tegen elkaar reden. Mej. K. viel en liep een schouderfractuur op. Ter ob servatie werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoe.rd. Gistermorgen heeft de 40-jarige bakkers knecht J. V. uit de Pieter de la Courtstraat bij het ophijschen van balen meel voor de firma v. Noort, Doezastraat 2A, een losge schoten baal in den nek gekregen, waar door hij vermoedelijk een wervelfractuur opliep. Door den E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Abusievelijk is gisteren de heer v. Dijk genoemd onder de Raadsleden, die hebben gestemd voor het voorstel van B. en W. inzake verlaging Molensteegbrug; dit moet zijn: de heer v. Oijen. LEIDEN. Geslaagd: Voorbereidend' kerkelijk examen: W. v. Gelder, IJsselmonde, A. van Es, Utrecht; H. de Nie, Leidenn en mej. E. Visser, Santpoort; candidaatsexamen Indisch recht: de hee- ren E. J. G. Vogelzang, Den Haag; L. E. Larive, Den Haag en L. IT. Kuiper, Voor schoten; VOORSCHOTEN Verbouw Raadhuis. Door het gemeen tebestuur is aan den heer L. Sohröder te Wassenaar opgedragen de verbouw en den bouw van eenige lokalen aan het raadhuis te Voorschoten voor de som van f 22.700. Diefstal. Ten nadeele van den heer L. B. alhier is een rijwiel gestolen, dat on- ■beheerd stond bij een woning in de school straat alhier. Personalia. Bij de te Den Haag gehou den examens is geslaagd de heer J. Faber, ambtenaar ter secretarie alhier, voor het diploma gemeenteadministratie. Engelsche bommen op Nederland Ook in den afgeloopen nacht vlogen vrij veel Britsche vliegtuigen boven ons land en wierpen een aantal brisant- en brand bommen hier en daar op willekeurige wijze omlaag. De aangerichte schade had over het algemeen weinig te beduiden, slechts in een dorp in het Westen des lands werd door een dozijn bommen een groep woon huizen getroffen met als gevolg, dat een tiental huizen werd vernield en een groot aantal huizen lichtere schade kreejt,' met name glasschade. Bij dezen aanval werden helaas drie burgerlijke personen gedood, twee zwaar- en één licht gewond. NIEUW VERORDENINGS BLAD Vandaag is verschenen no. 25 van het verordeningenblad, waarin de volgende ver ordeningen worden afgekondigd: No. 107 voert een afleveringsplicht voor voorwerpen van koper, nikkel, tin, lood of legeeringen daarvan in. No. 108 maakt het verhandelen en de vervaardiging van voorwerpen voor de N. S. D. A. P. en haar onderafdeelingen afhan kelijk van een vergunning van den Rijks commissaris, in overeenstemming met de regeling van het Duitsche recht. No. 109 verscherpt de bepalingen over het aangeven van vergaderingen: Voortaan zijn behalve de bijeenkomsten van gods- dienstigen en artistieken aard en bijeen komsten van besloten gezelschappen nog slechts bijeenkomsten van minder dan twintig personen vrij van aanmelding. Nofi 110 bevat strafbepalingen ter voor- komifig van bosch- en heidebranden. No. 111 onderwerpt ook de betalingsmid delen in dinars aan het invoerverbod. No. 112 onderwerpt alle gasgeneratoren aan de distributiebepalingen. No. 113 wijzigt de voorschriften betref fende de Verleening van concessies en ver gunningen voor autobusverbindingen. INLEVERING VAN METALEN In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de inlevering van metalen. Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1: (1) Iedere beschikking over zich in het bezette Nederlandsche gebied bevindende voorwerpen, welke geheel of voor een over wegend deel uit koper, nikkel, tin, lood of legeeringen daarvan bestaan, is verboden. Het bovenstaande is eveneens van toepas sing op metaalvoorraden, tot het gebruik waarvan door het Rijksbureau voor nonfer- rometalen goedkeuring niet is verleend. (2) Rechtshandelingen, welke in strijd met het in het eerste lid vervatte verbod worden verricht, zijn nietig. Met rechtshan delingen worden beschikkingen, welke bij wijze van excutie of beslaglegging geschie den, gelijkgesteld. Artikel 2. (1) De in het eerste lid van artikel 1 be doelde voorwerpen en metaalvoorraden moeten worden ingeleverd. (2) Tot inlevering is verplicht hij die over het in te leveren voorwerp of de in te leveren metaalvoorraden beschikken kan, ongeacht of dezelve eigenaar, bezitter dan wel houder (bijv. huurder,- bewaarnemer, expediteur en dergelijke) is en of deze een publiekrechtelijk lichaam, dan wel een na tuurlijke of rechtspersoon is. Artikel 3. In het bijzonder moet worden ingele verd: -1. Door overheidsinstanties en bedrijven: a. onbereid, onbewerkt en onafgewerkt materiaal en afvalstoffen, b. alle roerende metalen voorwerpen, -welke gemist kunnen worden, c. alle eindproducten, welke zich bij han delsbedrijven (zooals warenhuizen, winkels) bevinden. 2. Overigens: a. oud materiaal en afvalstoffen afkomstig uit de huishouding, b. alle roerende metalen voorwerpen, welke gemist kunnen-worden, zooals: asch- bakken, bloempotten, -rekken, -vazen en bakken, bonbonschalen, bronzen voorwer pen van eiken aard, borstelgarnituren, borst beelden, emmers, eet- en drinkgerei, stof fers en blik, gongs, haardstellen en schoor steenmantelgarnituren, kannen, ketels en bakken, gebakschalen, bekers, luchters, me talen vazen, afbeeldingen in metaal, fruit schalen, rookgarnituren, doozen, schalen, zeven, schrijfgerei en schrijftafelgarnituren, houders en standaards voor lucifers, pre senteerbladen, tafelstukken, vazen, vogel kooien en -standaards en andere gebruiks voorwerpen. Artikel 4. (1). De verplichting tot inlevering geldt niet ten aanzien van: 1. openbare monumenten en gedenktee- kenen op graven; 2. kerkklokken; 3. voor den kerkelijken dienst bestemde gebruiks- en andere voorwerpen in kerken en kapellen; 4. Orgels en hun onderdeel en; 5. Museumstukken; 6. Hetgeenbehoort tot eenige volks dracht; 7. Ordeteekenen en eereteekenen; 8. Gangbare munten; 9. Voor overheidsinstanties en bedrijven: a. Alle voorwerpen, welke het in stand houden en de veiligheid van de technische bedrijfsuitoefening dienen en welker on middellijke vervanging onvoorwaardelijk noodig zijn, voor zoover deze vervanging niet kan geschieden door voorwerpen, die niet ingeleverd behoeven te worden; b. Onbereid, .onbewerkt en onafgewerkt materiaal en afvalstoffen .van eiken aard, welke voor de geregelde voorziening van het bedrijf noodig zijn en tot het gebruik waarvan door het rijksbureau voor non- ferrometalen goedkeuring is verleend; c. Onbereid, onbewerkt en onafgewerkt materiaal en afvalstoffen van eiken aard, waarop voorschriften van het rijksbureau voor non-ferrometalen betreffende de ver plichting tot het houden van voorraadboe- ken en tot aanmelding, alsmede betreffen de de verwerking en de verplichting tot af levering, van toepassing zijn en welke zich ten behoeve van de metaalverwerking bij bedrijven op het gebied van den metaal- handel, van den handel in oude metalen of van de metaalwinning bevinden; 10. Overigens alle voorwerpen, welke bij voortduring gebruikt worden en welker onmiddellijke vervanging onvoorwaardelijk noodig zou zijn, voor zoover deze vervan ging niet kan geschieden door voorwer pen, welke niet ingeleverd behoeven te worden. (2). De in lid 1 omschreven voorwerpen vallen niet onder het in artikel 1 vervatte verbod. Artikel 5. (1). De verplichting tot inlevering geldt wijders niet voor die voorwerpen, welke 1). Een hooge wetenschappelijke ge schiedkundige of kunstwaarde hebben; 2). aLs antiquiteit en als handwerk als waardevol volksgoed te beschouwen zijn. (2). De in lid 1 aangeduide voorwerpen dienen door de in artikel 2, lid 2, genoem de personen binnen den in artikel 8 aan gegeven termijn bij het plaatselijk bevoeg de inleveringsbureau, bedoeld in art. 7, lid 2 en 3, allereerst te worden aangemeld. (3). Het inleveringsbureau onderzoekt de bij de aanmelding (lid) verstrekte ge gevens. De in artikel 2, lid1 2, genoemde personen dienen daartoe gelegenheid tot bezichtiging van een aangemeld voorwerp ter plaatse te geven en hetzelve aan de met het onderzoek belaste personen op hun verlangen te overhandigen dan wel te doen overhandigen, bij gebreke waarvan het voorwerp is te behandelen als hadde het onderzoek het hieronder in lid 6 te om schrijven resultaat gehad. (4). Mooht bij het onderzoek blijken, dat het voorwerp op grond van het bepaal de bij lid 1 niet onder de verplichting tot inlevering valt, dan dient een en ander bij de schriftelijke aanmelding (lid 2) te wor den vermeld en dient hetzelve den aan melder te worden teruggegeven en door laatstgenoemde te worden bewaard. Is het voorwerp aan een met het onderzoek be lasten persoon overhandigd, dan dient het zelve onverwijld aan den aanmelder te ruggegeven te worden. (5) Blijkt bij 'het onderzoek, dat bet voorwepp wel is waar onder de verplichting tot inlevering valt, dooh dat om redenen van billijkheid meer dan de metaalwaarde vergoed moet worden, dan is het voor- 'werp indien zulks nog niet het geval is geweest onverwijld bij het plaatse lijk bevoegde inleveringsbureau in te le veren. Tegelijkertijd kan het in artikel 6, lid 2, bedoelde verzoek worden gedaan; het aldaar voorgeschreven rapport kan door een schriftelijke uiteenzetting van den geen, die bet onderzoek heeft verricht, vervangen worden. (6) Blijkt bij het onderzoek, dat het voorwerp onder de verplichting tot inle vering valt, zonder dat nochtans een geval, als bedoeld in lid 5, bestaat, dan besluit het inleveringsbureau pf de met het onder zoek belaste persoon tot inhouding. In een dusdanig geval is artikel 6 niet van toe passing. Artikel 6. 1) De tot inlevering verplichte persoon (artikel 2, lid 2) ontvangt, indien hij zulks verlangt, van het Rijk der Nederlanden de metaalwaarde van het ingeleverde voor werp vergoed. (2). Voor ingeleverde voorwerpen kan in bijzondere gevallen op verzoek een hooge- re vergoeding worden uitgekeerd. Dit verzoek diént vergezeld te gaan van een rapport van een beëedigd deskundige om trent de waarde van het voorwerp. Artikel 7. (1) De inlevering geschiedt voor iedere gemeente afzonderlijk. (2) Rijksduitsphers, die niet ingevolge par. 5 van de eerste verordening tot uit voering van de Rijksburgerwet van 14 November 1935 Jood zijn of als Jood wor den aangemerkt, moeten de inlevering verrichten bij den met de uitvoering der metaalinlevering belasten „Ortsgruppen- leiter" van het „Arbeitsbereich Niederlan- de" der nationaal-socialistisohe Duitsche Arbeiderspartij. (3) Alle overige tot inlevering verplich te personen moeten de inlevering Verrich ten bij inleveringsbureaux, welke vanwege de gemeenten uiterlijk op 10 Juli 1941 moe ten zijn ingesteld. uiterlijk op 1 Juli 1941 wordt door de in lid 3 bedoelde inleveringsbureaux de wij ze van inlevering, van onderzoek (arti kel 5) en van vergoeding (artikel 6) door de secretarissen-generaal van de betreffen de departementen geregeld. (5) De burgemeesters zijn er voor ver antwoordelijk, dat de inlevering bij de in lid 3 bedoelde inleveringsbureaux ten Volle plaats vindt. Artikel 8. De inlevering moet uiterlijk op 10 Aug. 1941 beëindigd zijn. Artikel 9. (1) Hij, die 1) De verplichting tot inlevering opzet telijk of door zijn schuld niet nakomt, of 2) Opzettelijk of door zijn schuld in strijd met het bepaalde in artikel 1 over in te leveren voorwerpen of metaalvoor raden beschikt, of 3) Ingeleverde voorwerpen of metaalvoor raden opzettelijk wederrechtelijk zich toe eigent, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste Vijf jaar en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. (2) Met dezelfde straffen wordt gestraft hij, die 1) Tot een feit, als bedoeld in het eerste lid, aanzet of zich daarvoor aanbiedt, of 2) Op zoodanig aanzetten ingaat of zoo danige aanbieding aanneemt. (3) In buitengewoon ernstige gevallen dient gevangenisstraf van ten hoogste acht jaar te worden opgelegd. (4) Feiten, als bedoeld in het eerste en tweede lid, worden beschouwd als misdrij ven. (5) Wordt het strafbare feit begaan in het bedrijf v&n een rechtspersoon, dan wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem, die tot het plegen van het feit opdracht gaf of die de feitelijke leiding had bij het verboden han delen of nalaten. Artikel 10. Naast de straf kan ook de verbeurdver klaring van de voorwerpen of metaalvoor raden, waarop 't strafbare feit betrekking heeft, uitgesproken worden. Artikel 11. In" overeenstemming met het bepaalde bij het besluit no. 71/1941 met betrekking tot de berechting van strafzaken, rakende het economisch leven, oordeelt de econo mische rechter bij uitsluiting over misdrij ven, als bedoeld in artikel- 9. Artikel 12. Deze verordening treedt heden in wer king. Buitenland HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 18 Juni (Stefani). In zijn weer- machtisbericht no. 38 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 18 Juni hebben de Italiaansohe vliegtuigen de vliegvelden van Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika is de strijd voor Sol- loem geëindigd met een volkomen succes, na drie dagen van hevige gevechten tus schen eenerzijds de gepantserde Engelsche strijdkrachten, die gesteund werden door de beste formaties der luchtmacht uit het Midden-Oosten en anderzijds de Itali- aansch-D'uitsohe strijdkrachten te land en in de lucht. Nadat de vijandelijke aanval gebroken was, werd terstond met een onweerstaan bare onstuimigheid door de Italianen en Duitschers een tegenaanval ontketend, welke de vleugels en de achterhoede van de aanvallers bedreigt. De Engelschen leden zware verliezen, speciaal aan gepant serde strijdmiddelen. Veertien Britsche vliegtuigen werden neergehaald. Onze vliegtuigen zijn alle op hun punt van uit gang teruggekeerd. De resten van de vijandelijke strijdkrachten probeeren terug te keeren tot het punt van vertrek. Zij worden achtervolgd door de strijdkrachten te land en bestookt door de Italiaansch- Duitsche luchtmacht. In Oost-Afrika: Niets nieuws te ver melden. OFFICIEELE JAPANSCHE VERKLARING OVER DE HANDELSBETREKKINGEN MET BATAVIA TOKIO, 18 Juni (D.N.B.) De woord voerder van het Centrale Bureau van Voor lichting van het kabinet heeft heden in een officieele verklaring uitvoerig het Japan- sche standpunt uiteengezet met betrekking tot de handelsbetrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië., De regeering, zoo verklaarde hij, heeft zich in Mei van het vorige jaar tot de regee ring van Nederlandsch-Indië gericht om de levering te waarborgen van die belangrijke grondstoffen en goederen, welke men met het oog op de bestaande toestanden van Ne- derlandsah-Indië kon verwachten. De re geering van Nederlandsch-Indië heeft bij deze gelegenheid haar voornemen tot ac tieve samenwerking met Japan tot uiting gebracht. De in September van het vorige jaar ge voerde onderhandelingen zijn van zeer uit- gebreiden aard geweest en hebben niet al leen betrekking gehad op de kwestie van den aankoop van grondstoffen, doch boven dien op de vraagstukken der uitbreiding van de algemeene handelsbetrekkingen, als mede van de Japansche deelneming aan Nederlandsch-Indische ondernemingen, van het recht van nederzetting voor Japanners en voorts op kwesties van scheepvaart en luchtverkeer. De woordvoerder wees er in dit verband op, dat er tusschen andere mogendheden en Nederlandsch-Indië reeds een luchtver keer bestaat en dat in het bijzonder Enge land en de Vereehigde Staten wat betreft hun deelneming aan ondernemingen in Ne derlandsch-Indië, vooral aan de petroleum industrie, een opvallende activiteit aan den dag legden. Gezien van het gezichtspunt, dat aan der de mogendheden dus reeds uitgebfeide mo gelijkheden zijn verstrekt, om aan deze on dernemingen deel te nemen, konden de Ja- pansche eischen, naar de woordvoerder be toogde, dus geen verbazing wekken. De voorstellen van Japan zijn volkomen ver- eenigbaar met de Nederlandsch-Indische politiek, welke, volgens de verklaring van de regeering in Batavia gericht is op het welzijn en den vooruitgang van de bevol king. Met de toenemende versterking van de economische crisis, heeft evenwel de hou ding van Nederlandsch-Indië het verloop van de onderhandelingen steeds moeilijker gemaakt. Het antwoord, dat door de regee ring van Nederlandsoh-Indië op den 6den Juni is gegeven, was uiterst onbevredigend. Batavia houdt zich 't recht voor om telkens naar eigen goeddunken de te leveren hoe veelheid goederen te verminderen. Dit antwoord, zoo vervolgde de woord voerder, was niet geschikt om daarop een internationale overeenkomst te bouwen. De Japansche regeering heeft daarom besloten, de onderhandelingen niet verder voort te zetten en haar delegatie uit Batavia terug te roepen. Het spreekt echter van zelf, dat Japan aan zijn rechtvaardige eischen vast houdt. Het staken van de onderhandelingen heeft echter in geen enkel opzicht invloed op de normale betrekkingen tusschen Ja pan en Nederlandsch-Indië. TOKIO GELAST JOSJIZAWA TE VERTREKKEN. BATAVIA, 18 Juni. (Domei). Nu de on derhandelingen tusschen Japan en Neder- laridisch-Indië zijn mislukt, heeft Kenkitsji Josjizawa, de leider van de Japansche han- Radio-programma DONDERDAG 19 JUNI. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.15 Dagopening (Voorbereid door het Vrij. Prot, Kerkcomité) 8.25 Gra- mofonmuziek (9.159.25 Voor de huis vrouw) 11.00 Voor den boer 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek 12.00 Frans Wouters en zijn or kest 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: 1 Nieuws- en economische berichten 1.00 Puszta- orkest 1.30 Gramofoonmuziek 2.00 Groninger Orkestyereeniging 3.00 Voor de vrouw 3.20 Groninger Or- kestvereeniging 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 Galerij van hedendaagsche Ita- liaansche Zangers, causerie met gramo foonmuziek 5,15 B.N.O.: Nieuws-, eco nomische en beursberichten 5.30 Amu sementsorkest en solist 6.15 Causerie: Technische prestaties in de toekomst 6.30 Ramblers 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag 7.15 Het Harmonieorkest van het Nederlandsch Orkest ,,'s-Gravenhage" 7.45 Sport en lichamelijke opvoeding 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.30 Om roeporkest en soliste -• 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.0010,15 B.N.O.: Engelsche uitzending: National features of the Netherlands. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gra mofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Mogendienst. (Voorbereid door de Chris telijke Radio Stichting)) 10.20 Piano voordracht 10.40 Declamatie 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Omroeporkest 12.00 Berichten 12.15 Omroeporkest 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Celesta-ensemble 1.40 Orgelconcert 2.00 Omroeporkest 2.45 Gramofoonmuziek 3.00 Omroeporkest 3.30 Voor de zieken 4.00 Gramofoonmu ziek 4.30 Voor de jeugd 5.00 Lezen van Christelijke lectuur. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten 5.30 Zang en piano 6.05 Boekbespreking 6.20 Cello en piano 6.45 Reportage 7.00 B.N.O.: Persover zicht voor binnen- en buitenland 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Ik was er zelf bij, causerie 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 Om- roep-Symphonie-orkest en solist. (Om pl.m. 8.55 Causerie over Da Palestrina) 9.40 Voor den boer 10.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. Sluiting. GEM- RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.45—22.00 Hilversum I 22.00—24.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.15—23.00 Hollandsch Programma uitsluitend voor Radio Centrales 23.00 24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.45—22.15 Hilversum II delsdelegatie, hedenavond den gouverneur- generaal, jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer medegedeeld, dat de Japan sche delegatie op 29 Juni met de „Nissyo Marco" naar Tokio zal terugkeereri, over eenkomstig de van de regeering in Tokio ontvangen instructies. Dit besluit heeft een definitief einde ge maakt aan de onderhandelingen, welke sinds begin Februari gevoerd worden door Josjizawa na den terugkeer in Japan van minister Ichize Kobajasji. Men zal zich herinneren, dat Kobajasji de onderhande lingen verleden jaar zomer begon. In een onderhoud van een uur met de Nederlandsch-Indische autoriteiten heeft Josjizawa den aard der instructies van zijn regeering uiteengezet en de laatste ver langens voorgelegd. Aangezien Neder landsch-Indië, zoo verklaarde hij, voor de Japansche Verlangens evenwel geen open oog had, had het geen nut de onderhande lingen voort te zetten. In de laatste be spreking waren ook aanwezig de Japan sche consul-generaal Jostaka Isjizawa als mede de heeren H. J. van Mook, directeur van de afdeeling economische zaken en J. A. van Hoogstraten, hoofd van het depar tement van handel. LEIDEN. Geboren: Jacobus z. van T. de Roode en A. V. Muijen Hyronimus Josephus z. van B. P. Schulte en J. W. M. v. Mol. Ondertrouwd: J. M. H. Ottenhof jm. 29 j. en M. Delfos jd. 29 j. Overleden: IJ. J. Sassen zn. 16 j. N. Ouwersloot m. 65 j. B. Teunisse m. 49 j. P. H. Leusveld m. 78 j. WOERDEN, 18 Juni Kaas. Prijzen: met rijksmerk le kwal. 41—41.50, 2e kwal. 39.5040.50 per 50 kg. Handel vlug. TER AAR, 17 Juni. Centrale veiling. Peulen 3;00, kas-snijboonen 6.00—7.20, aardbeien 0.39. VRAAGT: CONSTRUCTEURS TECHNISCHE TEEKENAARS, DETAIL CONSTRUCTEURS (ook aank. krachten) van 20 jaar en ouder voor het bouwen van vleugels en dergelijke, of bekend met het bouwen van machines en apparaten. Gunstige condities en.goede moge- lijkheden zich verder te bekwamen. Schriftelijke of mondelinge aanbiedingen worden inge wacht bijDie Aussenstelle der Geschëftsgruppe Soziale Verwaltung, Rotterdam, Middellandtpleln 1

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3