O De ontdekking van de ZATERDAG 14 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DE WETENSCHAP BEGON VAN VóóR-AF-AAN. NOORMANNEN PLUNDERDEN HALF EUROPA. BISSCHOPPEN, VAN WIE NOOIT MEER IETS WERD VERNOMEN. DE CHINEESCHE KEIZER INTE RESSEERDE ZICH WEINIG VOOR VROME PREEKEN. EEN FRAN CISCAAN ZAG INDIë. Toen het Romeinsche Rijk ineenstortte door de druk der Barbaren en door zijn in nerlijke verdorvenheid, zonken ook ken nis en wetenschap terug tot een bedenke lijk laag peil. Het is nauwelijks te gelooven, doch niet temin een vaststaand feit, dat, de geheele Egyptische, Grieksche en Romeinsche we tenschap spoorloos verdween. De nieuwe staten, opgetrokken op de ruines van het Romeinsche wereldrijk moest vrijwel van voren af aan kennis en beschaving vergaren. In onze gewesten zijn het vooral de Noormannen geweest, die ontdekkingsrei zen maakten. Het doel van hun reizen was weliswaar niet bepaald wetenschappelijk zij leefden van roof en trokken moordend en plunderend rond maar het resultaat van de rauwe zeereizen in drakenschepen was toch een betere kennis van de omrin gende volkeren, ofschoon de omringende volkeren op die Noormannenkennis hoege naamd geen prijs stelden. Christen geworden hebben de Noorman nen inderdaad goedbedoelde reizen ge maakt o.a. naar IJsland en Groenland en van Groenland naar Amerika. Zelfs is de bisschop van Groenland in een drakenschip aan boord gegaan, om aan de heidenen van Amerika de Blijde Boodschap te gaan verkondigen, doch sindsdien is van Monseigneur niets meer vernomen. Uit Portugal zijn omstreeks dienzelfden tijd (twaalf eeuwen geleden) zeven bis schoppen tegelijk scheep gegaan, onder ge leide van den Aartsbisschop van Oporto ook al op zoek naar het groote onbekende Rijk, dat volgens verschillende geruchten zich aan de overzijde van de Oceaan moest bevinden. Nu is het wel merkwaardig, dat toen Columbus Amerika had ontdekt, bij de In dianen in sagen en legenden de herinne ringen wakker was gebleven aan „wijze blanke mannen in sleepende gewaden", die een hoogere wijsheid hadden verkondigd en daarna waren vertrokken met de be lofte te zullen terugkeeren. Van de Portugeesche prelaten is echter taal noch teeken meer vernomen En dan is er nog de legende van St. Brandaen, een monnik, die vanuit Ie* land naar het Westen zeilde en na vele jaren, terugkeerde met allerlei wonderlijke ver halen over een rijk en groot land aan de andere zijde. Duizend jaar later werd dat rijke en groote land opnieuw ontdekt. Voor de fantastische verhalen van een nieuw werelddeel had men in den ouden tijd wel belangstelling, doch het was Co lumbus, die pas de groote beteekenis er van inzag. De tijd was nog niet rijp voor de ontdek king van Amerika. Hadden de opzienbarende ontdekkings reizen der Europeanen dus geen merkbaar resultaat, de Arabieren daarentegen, die groote speurtochten ondernamen over ge heel Azië, wisten niet alleen vele handels- voordeelen te behalen, doch bovêndien za gen zij kans de Mohammedaansche gods dienst aan de door hen bezochte volkeren op te dringen. De Arabieren hoe schrikbarend hun naam ook door de geheele Christenheid weerklonk waren degenen, die de we tenschappelijke tradities van de oudheid het best hadden bewaard en voortgezet. Van hun tochten naar Indië en China zijn vele verhalen tot ons gekomen. Toch bleven China en Indië voor de Westersche volkeren geheimzininge lan den, wier namen met een sprookjes-waas waren omgeven. Van Christelijke zijde is niet eerder dan in het jaar 1245 ernstig getracht met het Oosten in contact te komen. Op het con cilie van Lyon werd gesloten twee pause lijke gezantschappen te zenden naar den Keizer van China, om diens onmetelijk Rijk voor Christus te winnen. Deze gezant schappen werden wel aan het Chineesche hof ontvangen, doch met een kluitje in het riet gestuurd. Een van de pauselijke gezan ten werd naar huis gestuurd met de me- dedeeling, dat een volgende keer de Paus zelf maar moest komen, om zijn onderwer ping aan den Keizer te komen aanbieden. Nu dat was niet de bedoeling van het gezantschap geweest. In 1253 vertrok een Vlaamsch priester, Ruusbroek, met eenzelfde opdracht. Onze landgenoot heeft het eigenlijke China niet gezien. Hij probeerde den Heerscher van Mongolië te bekeeren, maar deze bleek in het geheel geen belang te stellen in Ruus- broek's predicaties. Groote roem en faam heeft een Vene- tiaansch koopman, Marco Polo, verworven door zijn reizen naar China, eenige jaren na Ruusbroek's mislukte zending. En wat den priester niet gelukt was, dat scheen den koopman wel te zullen lukken. De Groote Khan van Mongolië wilde wel eens met den Paus onderhandelen over een eventueele overgang van zijn rijk naar het Christendom. Marco Polo vertrok voor de tweede maal, thans voorzien van een pauselijk schrijven, doch eenig resultaat hebben deze onder handelingen toch niet opgeleverd. Toen Marco Polo weer thuis was wilde niemand zijn verhalen over de pracht en weelde van China gelooven. Men schold hem uit voor „opsnijder" en voor het „mil- lioenen-meneertje" tot hij alle Venetia- nen met open mond liet staan door zijn buis open te knippen en de juweelen te la ten zien, die hij onder zijn kleeren had meegebracht. Sindsdien hebben nog verschillende priesters getracht met China in relatie te treden. Pater Odorico di Pordone was de eer ste die de eilanden bezocht, welke thans Nederlandsch-Indië vormen. Dat gebeurde omstreeks het jaar 1300. In Atjeh werd hij uitgelachen, omdat hij kleeren droeg. „Het is een afschuwelijk volk" schreef pater Odorico „men drijft er handel in «Ifuitenlandsche kinderen om ze op te eten". Hij vertelt ook van een groot eiland, Java, waar een koning over zeven vorsten heerscht, en dat bijzonder volkrijk is. De koning woonde er in een prachtig paleis met gouden en zilveren trappen; ook de vloeren en binnenmuren waren met goud en zilver ingelegd. In China heeft Odorico het Evangelie gepredikt en er een Franciscaansche mis sie gesticht. Aan het hof van den Chinee- schen Keizer heeft hij drie jaar gewoond. Van de Chineesche gebruiken en levenswij ze blijkt hy volkomen op de hoogte te zijn geweest. Het reisverhaal van dezen Franciscaan- schen pater is zoo nauwkeurig en nuchter- beschrijvend, dat men kan zeggen, dat door hem China aan het Westen zijn geheimen heeft prijs gegeven. Ook Afrika jnoest opnieuw worden ont dekt maar het was toentertijd niet erg in trek. Het waren de Portugeezen, die langzaam maar zeker langs de kust van Afrika naar het Zuiden trokken. In 1471 werd voor het eerst de Evenaar gepasseerd. In 1482 kwam men aan den mond van de Congo, waar een groot neger- rijk bestond. De zwarte koning liet zich doopen, maar een van 's konings zonen, die het huwelijk met één vrouw belachelijk vond, maakte opstand. In 1487 zeilden de Portugeezen rond Kaap de Goede Hoop, waarmede bewezen was, dat men om Afri ka heen naar Indië kon varen een ken nis, die de Phoeniciërs bijna twee duizend jaar te voren óók reeds hadden opgedaan, doch waarvan de heugenis geheel verloren was geraakt. Hiermede was een groote ontdekking opnieuw gedaan. De tweede gfoote ontdekking volgde vijf jaar later: Columbus landt in Amerika. GLOBE-TROTTER. Nieuwe uitgaven Unterrichtsbriefe in der hochdeut- schen Sprache. Schul-, Handels-, und Technischer Unterricht, nach der Praxis. Selbststudium für An- fanger. (Hollander) vom Universi ty-Extension and Public Education. Institut of: Internationale Uitge vers-Vennootschap: „Messis", Am sterdam-W, Nassaukade 164. Dit belangrijk studiewerk bevat als eer ste aflevering: 12 lessen 10 cent per les. Een voorrede van genoemd instituut gaat deze lessen vooraf, alsmede een voorrede van den auteur. Het is bestemd voor zelf studie, daarom is daarin mede opgenomen een werkelijk mooi gedicht, getiteld: „Die Sprache als lehrerin", dat in muziek is over gebracht en op een. gramofoonplaat ver krijgbaar is, hetgeen ook met de lessen het geval is. Voor hen, die de uitspraak der Duitsche taal reeds kennen, zijn deze les sen toch nog van een groot belang, terwijl voor hen, die de uitspraak nog niet goed kennen, met de hulp van een onderwijzer of met de hulp van de te leveren gramo- foonplaten deze kunnen aanleeren. De oefe ningen, zoowel Duitsch handschrift, als ge typt, maken de gevolgde studiemethode zeer interessant. Te gebruiken ook voor scholen en studie-inrichtingen. Het is een prachtig hulpmiddel bij het onderwijzen. Deutsche Korrespondenz. Eenige Handschriftliche .Briefe, Schul-, Handels-, und Technischer Unter richt, in mehreren Teilen: Ent- haltend zugleich ein Feuerver- sicherungs-Technisches Studium, wichtig für Versicherungsbeamten, Feuerwehrmanner, Schifffahrt-In- teressenten etc., sowie einen Be richt über eine ausserordentliche General-Versammlung. Nach der Praxis, vom: University-Extension and Public Education. Institut of: Internationale Uitgevers-Vennoot schap: „Messis", Amsterdam-W. Nassaukade 164. Erster Teil: 2.40, Zweiter Teil noch in Druck. Deze aflevering is bestemd voor alle de genen, die de Duitsche taal reeds machtig zijn, maar die het Duitsch handschrift nog niet goed kunnen schrijven en lezen en voor hen, die dit willen leeren en tegelij kertijd de Duitsche Correspondentie in de practijk. Op wensch kunnen ook deze brie ven op gramoofonplaten overgebracht wor den of vertaald in het Nederlandsch en eventueel ook in andere talen a 10 cent per les aan leerlingen, leeraren of onderwijs- inrichtngen toegezonden worden, hetgeen dan het lezen en vertalen vergemakke lijkt. Het betreft hier een voor scholen en onderwijs-inrichtingen belangrijk studie werk, dat door verdere édities ten hare be hoeve belangrijk uitgebreid kan worden, ook ten dienste van hen, die de correspon dentie in andere talen door zelfstudie wen- schen te leeren. Een breedere kijk op het zakenleven in brievenvorm zal aan een ieder wel wel kom zijn. Toeristenkaart van Zuid-Holland. Uitg. Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. Ten gerieve van fietsers, wandelaars en ruiters heeft de A. N. W. B. een toeristen- kaart doen verschijnen, welke ongetwijfeld voor al degenen, die Zuid-Holland berei zen met een van de vanouds beproefde vervoermiddelen, een veilige gids zal zijn. Van Wijk aan Zee tot Monnikendam in het Noorden, van Muiden tot Leerdam in het Oosten en van Leerdam tot Rozen burg ten Zuiden met de kust als Westgrens kan men op deze kaart alle plaatsen en plaatsjes, alle grootere en kleinere wegen bestudeeren. Alleen is het jammer, dat de Lelden Agenda. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het Gebouw is den geheelen dag gesloten Maandag: Repetitie R.K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio", 7.30 uur. (Zaal 6). Dinsdag: Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de Afdee- ling Leiden en Omstreken op het Kantoor van het Bondsgebouw, Steenschuur 15, nam van 6.307.30 uur Bijeenkomst Bestuur R. K. Volksbond en bestuur R. K Tooneel- vereeniging „Vondel", 8 uur (Zaal 6) Woensdag: Biljartclub „De Poedelaars" 8 uur. (Zaal 9) Donderdag: Bestuursver gadering Transportarbeidersbond, 8 uur Vrijdag: Uitbetalingen: te 6 uur Metaalbe- werkersbond; te 7 uur Transportarbeiders. bond Zaterdag: Spaarbank op het Kan toor, 78 u. Uitbetalingen: te 10 u. v.m. Fabrieksarbeidersbond; 10 u. v.m. Textiel- arbeidersbond; 3.30 uur nam. Houtbewer- kersbond; 56 uur Bouwvakarbeidersbond; 56 uur Fabrieksarbeidersbond. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHS- GEZELLENVEREENIGING Heden Zaterdag van 89 uur Biblio theek. Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort; Zondag: D. v. Schaik, S. v. d. Aar en A. v. Haarlem; Maandag: H. Devilee «en J. Hillenaar; Dinsdag: C. Goddijn en A. Kopper; Donder dag: C. v. d. Méel en J. v. d. Post; Zater dag: G. Bot en P. Reizevoort. Zondag: is de zaal geopend van 12.30—2.30 en van 710 uur; van 12 uur Bibliotheek. Van 8.159.45 uur Verplichte bijeenkomst voor de gezellen. 8.30 uur Prijsbiljarten hoofd prijs?? Om 10 uur precies wordt de zaal gesloten. Maandag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur; 8 uur Repetitie Tooneelclub Adolf Kolping; 8 uur Tafel tennisclub en Dam- en Schaakclub. Dinsdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur; 8 uur Bijeenkomst Ontwik kelingsclub; aller opkomst gewenscht Woensdag: 8 uur Repetitie Muziekgezel schap Frans Schweitzer; 8 uur Biljartclub „T.E.P. en Tafeltennisclub. Vrijdag: Bij de sluiting van het Feest van het H. Hart zullen aan de processie in de St. Petrus- kerk deelnemen: G. Bot, C. Goddijn, K. v. Polanen, J. Verhoogt en W. Boogers Zaterdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur. Van 89 uur Bibliotheek; 8 uur Kegelclub „De Poedelaars" Mede- deelingen: Gezellen, die met Kerstmis aan de retraite willen deelnemen, moeten ze ker nu al reeds gaan sparen. Dinsdag 24 Juni a.s. des avonds te 8.30 uur Recollectie oefening. Houdt deze avond vrij!!! PAROCHIE O. L. VR. HEMELVAART ST. JOSEPH Dinsdag 8 uur M. C. afd. A. Donderdag 8 uur Zangrepe titie. Half 9 voor 't groote koor. De volgende week Zondag is er Eucharistische sectie in de Pelikaanstraat en dan nadert het Triduum. We houden er nu alvast rekening mee. Donderdag en Vrijdag 26 en 17 Juni blijven vrij, spoort kennissen en vriendinnen aan, om mee te gaan! Verleden week zijn er 6 van onze congre- ganisten op retraite geweest in Noordwij- kerhout. Natuurlijk werd het bekende, liedje gezongen: „Wat viel dat mee. 't Was heelemaal zoo zwaar niet, als ik dacht. Wat was dat eenig" enz. enz. Dat is immers altijd zoo! Jonge meisjes rillen voor 't woord „retraite" en zijn als de dood zoo bang, dat ze omver worden "ge preekt of heilig worden gestoomd, zooals iemand 'ns zei. Niets van dat alles. 't Was natuurlijk „eenig", „heerlijk", „reuze bevallen" enz. Dinsdagavond wordt er nog verder over gesproken en gelegenheid gegeven, om vol gens 'n bepaald spaarsysteem lid te worden van onze retraiteclub. Nu denken jullie natuurlijk: „Hou je ge reed, laat ze niet ompraten". Ik zal ook niet veel zeggen: d'e ondervinding van de 6 con- grëganisten is de beste leermeesteres! Tot Dinsdag dan. Je Directeur, W. J. A. MULDER, Pr. KRUISVAART Cohort Aeternus Pater Maandag: 7 uur Aspirantenban 7.30 uur Willibrordus-, Bonifatiusban. Dinsdag: 7.30 uur Paschalis-, Tarcisiusban. Woensdag: 7 uur Gregoorius-, Aloysiusban Zuidelijke grens niet verder loopt. Dor drecht met Oud-Beijerland en Overflak- kee behooren ook tot Zuid-Holland, maar men zal ze tevergeefs op deze kaart zoe ken. En juist daar bevinden zich vele moeilijkheden voor den toerist, zoodat hier meer dan ergens anders een betrouwbare gids van groote waarde zou zijn. Waarom dit gedeelte van de kaart weggelaten? Wij kunnen er slechts naar gissen. Overigens, voor wat zij geeft, is de kaart een goed geleide. Cohort St. Petrna Zondag: 3.30 uur Missieclub „Pater Da- miaan" Dinsdag: 7.30 uur St. Tarcisius ban. Woensdag: 7.30 uur St. Sebastiaan- ban. Donderdag: 7.30 uur „Ringverband" allen aanwezig. Vrijdag: 8.30 uur: St. Petrusban. Dinsdag en Vrijdag „Sleutel koor" om 6 uur. St. Pancras-Cohort. Let goed op, de agenda loopt wat vreemd dooreen. Maandag gedialogeerde H. Mis. 's Avondes om 7.30 uur Willibrordus-ban. Dinsdag 7.30. uur Tarcisius-ban. Woensdag, na het Lof, aspiranten. Don derdag 7.30 uur Bonifacius-ban. Vrijdag 7.30 uur: Godfried-ban. Er is a.s. Zater dag geen afrekenen. De meesten denken mooi aan de gedialo geerde H. Mis. Een paar vergeten het ge woonlijk nog. Aspirant St. Jansknapen, velen van jullie missen we nog in de H. Mis, 's Maandags om 7 uur. Dat kan zoo beslist niet blijven. Als je zonder reden wegblijft, ga je, foetsie, ook de burchtpoort uit. ST. ODO-KOORKNAPEN Zondag: Lofbeurt: St. Gregoriusgroep Maandag: kwart voor vijf: Asp.; kwart over vijf: Cresc. Gr. I (jongeren) Dinsdag: kwart over vijf: Crec. Gr. II (ouderen); kwart voor zes: Schola (Sopranen I); kwart over zes: Schola (Sopr. II en Alten). Woensdag: Lof: St. Ambrosiusgroep Donderdag: kwart over vijf: Cresc. Gr. II (ouderen); zes uur: Schola. Vrijdag: kwart voor vijf: Aspiranten; kwart over vijf: Cresc. Gr. I (jongeren). Lof: geheele Schola. Zaterdag: Lof: Pius X Groep. Hallo Boys! Het groote nieuws, dat je deze week al hebt gehoord, is, dat we vol gende maand een ouderavond geven, ge volgd door een tweede avond voor ande ren, die zich voor ons koor interesseeren. Deze twee avonden zullen gehouden worg den op 25 en 26 Juli, juist de eerste vacan- tieweek, dan is niemand verhinderd. We gaan weer naar „Schuttershof". Er moet stevig worden gewerkt, dusaanpakken boys! Nou, heeft die groenteboer niet goed voor ijs gezorgd? Koud hè? We wachten maar stiekum af, wanneer ie weer komt! Ik hoop van gauw! Dag hoor! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Maandag 7.309 uur Marg. Sinclair- groep. Dinsdag -7.45 uur: H. Mis en Alg. H. Communie. Donderdag 7.158.45 uur Agnesgroep. 7.8.30 uur Theresia- groep. 8.30 uur Zang. Nieuwe leden kunnen zich op de clubs aanmelden. Parochie Hartebrug. Dinsdag, 6.307.45 uur „De Zonnestraal tjes" 8.00—9.15 uur Middengroep Donderdag, 7.008.15 uur „De Meikevers" 8.159.30 uur Top-groep Zaterdag, 2.153.30 uur Mulo-club. Parochie St. Petrus. Woensdag, 7.158.30 uur Jongste groep Vrijdag, 7.459 uur Middengroep Zaterdag, 2.153.30 uur Mulo-club, R.K. DIOC. VROUWENBOND Recollectie. Tot op heden hebben zich voor den op Woensdag 18 Juni a.s. in „Huize Duinzicht" te Oegstgeest te houden recollectiedag een zestigtal dames opgeven. Mochten er nog leden zijn, die geen uitnoodiging ontvan gen hebben, dan bestaat voor haar alsnog de gelegenheid zich op te geven. Er zijn n.l. eenige brieven als onbestelbaar terug ontvangen, waarschijnlijk wegens adres verandering. De leden worden dan ook wel verzocht bij verhuizing het nieuwe adres op te geven. We verwachten allen uiterlijk tien minuten vóór 9 uur in Huize Duinzicht. Vergeet Uw boterhammen niet. Retraitevereeniging „St. Theresia". De retraitevereeniging „St. Theresia" al hier hield dezer dagen haar jaarvergade ring. De dag werd begonnen met een H. Mis in de kapel van het St. lisabethszie- kenhuis. Des middags had de jaarvergadering plaats in het parochiehuis aan de Mare. De presidente opende met den christe- lijken groet en heette allen welkom, in het bijzonder mevr. Manders, de presiden te der moedervereeniging. Daar deze tot haar spijt was verhinderd te blijven en toch iets tot de vergadering zeggen wil de, kreeg zij dadelijk het woord. Zij sprak haar tevredenheid uit over hetgeen het bestuur dit jaar had gedaan en nog meer uitte zij haar blijdschap erover, dat de vereeniging zooveel leden telde. Zij dank te dan allerhartelijkst alle medewerkers Agenda Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bruins Slot, De Bruijne, De Graaff, De Jager, Niemer en Starck. De Zondagsdiensten der Huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen, door dr. Leemhuis, Tel. 2030. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Juni 20 uur tot Zaterdag 21 Juni 8 uur, waargenomen door: de apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. en spoorde allen aan zoo te blijven voort gaan. Ook maakte spr. bekend, dat er binnenkort een ééndaagsche retraite zal gehouden worden. Eigenlijk mogen we niet spreken over een retraite maar van een recollectiedag. Zij verwacht, dat alle leden hieraan zullen deelnemen, want niet ieder is in de gelegenheid om drie dagen van huis te gaan. Deze dag zal gehouden worden in Huize „Duinzicht" door Rec tor Sondaal. Het doel werd in het kort uit eengezet. Vervolgens kwam het verslag van de se cretaresse. Deze bracht naar voren, dat de vereeniging 54 leden en donatrices telt, dat er vorig jaar 34 op retraite waren ge weest en hoe de bestuursfuncties verdeeld waren. Intusschen kwam de zeereerw. Directeur van het Retraitehuis binnen. Met daverend applaus werd z.eerw. be groet. Hierna volgde het verslag van de pen- ningmeesteresse. Alvorens eenige cijfers te noemen had zij behoefte het bestuur te bedanken voor de prettige somenwerking, de zelatrices voor haar ijver en afdracht, de leden voor het toevertrouwde spaargeld en ook de donatrices voor haar bijdragen. Zij spoorde alle leden aan, zooveel moge lijk dit mooie werk aan te bevelen. Ten slotte bracht zij naar voren, hoe met klei ne bijdragen veel bereikt was. Daarna was het woord aan den Eerw. 1 Pater, die een opwekkend woord tot deel name aan de retraite sprak. Voor de bestuursverkiezing waren geen candidaten ingediend, zoodat de dames bij acclamatie werden herkozen. De presiden te dankte namens het bestuur voor het ge stelde vertrouwen. Vervolgens vroeg spr wie met Juni aan de retraite zullen deel nemen. "Daar er in één der parochiekerken een triduum wordt gehouden gaan de le- -den in twee gedeelten: 24 gaan-er in Juni en 15 in Juli. Ten slotte deelde de presidente een ver rassing mede en wel, dat alle spaarsters één gulden reductie krijgen, hetgeen in Noord wij kerhout zal worden verrekend. SPORT WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE. Alb. Lodewijks, W. Rijsbergen en M. Se- gaar rijden Zondag in Stadskanaal. Heden morgen zijn zij per fiets naar Amsterdam vertrokken, vanwaar zij met de boot naar dè Lemmer gaan, om van daaruit hun tocht die dan nog ruim 100 K.M. bedraagt, voort te zetten. Maandag keeren zij per rijwiel over land terug. Een mooie trap düs! Twee avonden van de zomercompetitie zijn nu verreden. De eerste ritj een handi caprace, was voor N. de Romijn, die daar voor 10 punten te noteeren kreeg. De 2e rit, een peletonrit was voor W. Rijsbergen met 25 meter voorsprong. In "de sprint was het M. Segaar, die voor J. Schüller de 2e plaats bezette. De puntenverdeeling is na deze 2 ritten als volgt: W. Rijsbergen en N. de Romijn ieder 11 p., M. Segaar en F. v. d. Berg, 9 p., J. Schüller 8 p., G. v. Vliet 7 p., Alb. Lode wijks en H. Noest 5 p., R. Riethoven 3 p. en Jac. de Groot 1 p. Voor de thuisblijvers wordt er Zondag een wedstrijd gereden over 35 K.M. Start 10 uur. Dinsdagavond een tijdrace over 35 K.M. Op verzoek van eenige renners wordt de tijd van starten 15 minuten later. Wilt U iets weten? Vraag: Hoe laat vertrekt de autobus Trio van het station Hollandsche Spoor (Leiden) op Zon- en Feestdagen van Lei- ,den naar Boskoop en terug? Antwoord: Vertrek Leiden: 9.50, 10,45, 11,40, 13,35, 14,30, 15,35, 16,30, ,17,35 18.30, 19,25 en 20.10 uur. Terug van Boskoop: 9,00, 10,50, 13,40, 15,40, 17,40 en 19,20 uur. PAM MAANAPEN 177. Doch juist als hij weg wil gaan, ziet hij van alle kan ten de maanapen komen toeloopën. In minder dan geen tij^L is hij door een heel legertje omringd, dat met drei gende gebaren op hem afstormt. 178. Pam laat de vluchteling los. Hij ziet, dat de over macht te groot wordt en probeert te vluchten. Nauwelijks heeft hij echter een groep ontweken, of hij stuit op een nieuwe, die hem tracht te omsingelen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6