VRIJDAG 13 JUNI 1941 CE LEÏDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Weerbericht ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 10.02 uur Vrijdagochtend. Zon op 5.17 uur Zaterdagochtend. MAANSTANDEN. 14 Juni: De maan komt Zaterdagnacht om 12.46 uur op en gaat Zaterdagvöormid- dag om 11.07 uur onder. 15 Juni: De maan komt Zondagnacht om 1.14 uur op en gaat Zondagmiddag om 12.16 uur onder. 16 Juni: De maan komt Maandagnacht om 1.38 uur op en gaat Maandagmiddag om 1.22 uur onder. 4 (Laatste kwartier). 17 Juni: De maan komt Dinsdagnacht om 2.01 uur op en gaat Dinsdagmiddag te 2.28 uur onder. 18 Juni: De maan komt Woensdagnacht om 2.23 uur op en gaat Woensdagmiddag om 3.30 uur onder. 19 Juni: De maan komt Donderdagnacht om 2.47 uur op en gaat Donderdagnamid dag om 4.33 uur onder. 20 Juni: De maan.komt Vrijdagmorgen om 3.12 uur op en gaat Vrijdagnamiddag om 5 35 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 18 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 18 gr. C. P11 CD 11011 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11C- Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet v/oïder. tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 10.02 uur. ZONSOPKOMST 5.17 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. .>11 CD 11 CD 11 CD II CD II CD II Oil CD IIOII CD GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: In verband met het feit. dat de winkeliers nog niet op alle, destijds bij hen ingeleverde bonnen no. 17 van de boter, en vetkaart slaolie of raapolie hebben kunnen afleveren worden zij tot en met 31 Juli a.s. in de ge legenheid gesteld, alsnog deze olie aan hun klanten af te leveren. De aandacht wrodi er op gevestigd, dat de olie uitsluitend mag worden afgeleverd aan degenen, die gedurende het tijdvak van 12 Mei tot en met 17 Mei jl. bon 17 van de boter- of vetkaart bij hun winkeliers heb ben ingeleverd. De geldigheidsduur van dezen bon blijft ongewijzigd, zoodat na 14 Juni a.s. op de zen bon geen boter of margarine meer mag worden gekocht. De algemeen gemachtigde voor den we deropbouw en voor de bouwnijverheid maakt bekend, dat ten aanzien van toe wijzingen voor de aflevering van cement voor plannen voor de uitvoering van bouw werken, welke in 1941 door den algemeen gemachtigde zijn goedgekeurd, dezelfde regeling geldt als die, welke van kracht is voor plannen, welke in 1940 zijn goed gekeurd. Men dient derhalve, oh der aanhaling van het nummer van de goedkeuring, schrifte lijk bij den algemeen gemachtigde, afdee- iing M.A./G.W., Carel van Bylandtlaan 30, Den Haag, een aanvrage om toewijzing van cement in te dienen, onder opgave van: 1. Oorspronkelijk aangevraagde hoeveel heid cement, 2. Reeds verstrekte en nog op het werk of in magazijn aanwezige hoeveel cement, 3. Kwantum cement, hetwelk nog noodig De algemeen gemachtigde zal hierop een toewijzing met ranennmmer verstrekken. Het „Nationale Dagblad" deelt mee, dat de heer J. Saai, gouwleider van het Neder lands Agrarisch Front er. lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, door den commissaris van Noord-Holland mr. Backer tot Gedeputeerde benoemd, ten kantore van den Beauftragte van den rijks commissaris te Haarlem als zoodanig is ge ïnstalleerd. IiET HOTEL- EN RESTAURANTBEDRIJF Geïmporteerde aardappelen ïn bepaalde plaatsen verplicht gesteld De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant en pensionbedrijf heeft een mededeeling het licht doen zien, waarin o m. het volgende vermeld staat: Ten aanzien van de voorziening der ho tel- en restaurantbedrijven met aardappe len is in het belang der betrokken bedrij ven aangedrongen op een spoedige afleve ring van in uitzicht gestelde leveranties van Italiaansche aardappelen, welke thans tegen den voor den detailhandel vastgestel- den prijs van 0.25 per kilogram binnen enkele dagen in bepaalde plaatsen beschik baar worden gesteld. Teneinde de binnenlandsche aardappelen voor het normale dagelijksche gebruik der burgerbevolking te kunnen reserveeren, stelt men de afneming van de geïmpor teerde aardappelen mede in verband met het hoogere prijspeil voor de hotel- en res taurantbedrijven verplicht. Aan den klein handel zal derhalve in die plaatsen waar aanvoer mogelijk zal blijken de verplich ting worden opgelegd, op de toewijzingen van het centraal distributiekantoor uitslui tend Italiaansche aardappelen af te leveren. De voor deze regeling in aanmerking, ko mende plaatsen zijn: Amsterdam, Arnhem, Bussum, Eindhoven, den Haag, Haarlem, b Hertogenbosch, Hilversum, Leiden, Nij- n. Rotterdam, Tilburg en Utrecht. De raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag. Afwezig met kennisgeving de heer J. v. d. Marei. Na behandeling van een 50-tal ingeko men stukken, die voor kennisgeving wer den aangenomen, kwam aan de orde de „verkeersregeling Willem de Zwijgerlaan''. In het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer zal aldaar het éénrichting- verkeer worden ingevoerd, evenals reeds ten aanzien van gelijksoortige wegen is ge schied. Ten behoeve van de aan te leggen riolee- ring in den Veurscheweg is het noodig een nooduitlaat te maken. Voor dit doel moet een sloot worden uitgegraven op het terrein van huize Bijdorp. Het bestuur van dit in stituut is bereid den benoodigden grond groot pl.m. 225 m2. te verkoopen voor 75 cent per m2. onder voorwaarde dat de ge meente voor hare rekening: a. een dam maakt in de aftakking van deze sloot, zoo dat het water van de rioleering niet in den vijver van Bijdorp kan worden afgevoerd; b. de te graven sloot zal door de gemeente moeten worden onderhouden. Aldus beslo ten. Subsidie EHBO In de raadsvergadering van 25 Mei 1941 werd bij raadsbesluit aan bovengenoemde vereeniging voor het jaar 1941, in de kos ten verbonden aan het gymnastieklokaal van het instituut Wullings een subsidie toegekend van f 2.50 per avond tot een maximum van 100 per kalenderjaar. In middels heeft de eigenaresse, mevrouw de wed. A. J. E. Wullingsvan Merkesteijn te kennen gegeven, dat zij alle kosten, verbon den aan het gebruik van de zaal, door de ook haar sympathieke vereeniging, voor haar rekening wil nemen. Met waardeering voor de loffelijke houding van mevrouw Wullings en de goede burgerzin, welke uit dit voornemen spreekt, stelde burgemees ter en wethouders den raad voor het raads besluit van 25 Mei 1941 in te trekken. Con form besloten na eenige bespreking. Rioleering LeidschewegVeursche wegSchoolstraat, enz. Met het oog op het belang, hetwelk de ge meente heeft bij een onmiddellijke aanslui- tilng van woningen, die thans niet aangeslo ten zijn, verdient het aanbeveling in de aan sluitkosten tegemoet te komen in de-te ma ken kosten, daar deze 'aansluitingen beter tijdens de uitvoering van het werk kunnen worden aangebracht. De aansluitkosten op het gemeenteriool bedragen volgens de ver ordening 30. B. en W. zijn bereid te be vorderen, dat degenen, die binnen een, door het college te stellen, termijn aansluiting vragen aan de nieuw te leggen rioleering, vrij te stellen van het verschuldigde aan- sluitingsrecht. met dien verstande, dat dit niet geldt, indien de verplichting tot 't aan sluiten bij overeenkomst is overgegaan op de provincie. Op deze wijze wordt in be langrijke mate tegemoet gekomen aan de eventueele kostenbezwaren. Deze uitgaven kunnen worden bestreden uit het groote crediet, opgenomen in het rioleeringsplan groot 25000. Volgens voorstel van B en W. aangenomen. Een der arbeidscontractanten, werkzaam op het kantoor van den distributiedienst, heeft te kennen gegeven, dat de vorming van het spaarfonds voor hem geen beteeke- nis heeft, omdat hij, zoodra de buitenge wone omstandigheden geëindigd zijn en dus de werkzaamheden bij den distributie- dienst een einde zullen nemen, onmiddel-' lijk weer werk zal kunnen vinden in het vrije bedrijf. Voor dergelijke gevallen is de vorming van het spaarfonds met ver plichte storting niet bedoeld en daarom achten B. en W. het gewenscht, dat de mo gelijkheid wordt geschapen bepaalde, ar- beidscohtractanten van de betaling van 4 pet. van het nominaal aan den werknemer toekomende loon vrij te stellen en tevens de bijslag van de gemeente te doen verval len, doch alleen op verzoek van den werk nemer. B. en W. adviseerden den raad aldus het arbeidsovereenkomstenbesluit te wij zigen. Conform besloten. Bezoldiging personeel distributiedienst. Vervolgens adviseerden B. en W. den raad te besluiten de jaarwedderegeling van het personeel vast te stellen als volgt: 1 leider 1600.per jaar, 1 plaatsvervan gend leider 900.per jaar, 1 schrijver 1040.per jaar en 1 schrijver 300 per jaar. De gehuwden ontvangen bovendien een duurtetoeslag ten bedrage van 6 pet. van de bruto wedde. Het uurloon van het personeel, hetwelk van tijd tot tijd in dienst moet worden genomen vopr uitreiking van distributiebeschenden, bedraagt f 0.40). Aldus vastgesteld. Plattegrond gemeente. Voor onze gemeente ié nog geen platte grond aanwezig. B. en W. achten het zeer wenschelijk, ook voor de onderscheidene bedrijven, dat een plattegrond der gemeen te aanwezig is. Met inbegrip van het tee- kenwerk worden de kosten begroot op 600 voor 500 exemplaren in kleurendruk, schaal 1 op 10.000, met vermelding van de namen van de straten en van de openbare gebou wen. Deze kosten kunnen voor een gelijk deel ten laste worden gebracht van: a. het electriciteits-. gas. en waterbedrijf, b. den dienst van openbare werken, c. de gemeen te. Tevens kunnen deze teekeningen tegen betaling voor het publiek ter beschikking worden gesteld a 1.per exemplaar. Met -alg. st. wordt conform besloten. Op he verzoekschrift van het bestuur van de St. Lidwinaschool voor buitgewoon la ger onderwijs te Leiden om 'n jaarlijksch subsidie te mogen ontvangen van 23.23 werd afwijzend beschikte Dé gemeente is aan de gemeente Leiden voor deze school een jaarlijksche bijdrage verschuldigd, groot 15.per leerling, terwijl de ge meente Leiden op haar beurt een bijdrage betaalt aan het schoolbestuur. Conform besloten. Aan 't Riinlandsch Lyceum te -Wassenaar werd een subsidie toegekend van 300. voor drie leerlingen uit deze gemeente, die de school in 1940 hebben bezocht. Verbreeding Schoolstraat. Het pand, toebehoorende aan den heer. de Graaf. Voorstraat 64. is door de deskun digen getaxeerd op f 6500.De eigenaar is niet bereid mede te werken aan den eigendomsoverdracht, indien hem niet voor beroepsschade en voor de kosten, ver bonden aan het inrichten van zijn bedrijf in de nieuw te betrekken woning een be drag van 500.wordt toegekend. B. en W. stelden den raad'voor aldus te besluiten. Wordt aldus aangenomen. Voor de financiering van de verschillende werken is het noodig. een kasgeldleening aan te gaan voor- 3 maanden van 100.000. De voordeeligste aanbieding is ingekomen van de bankiers Heldring en Pierson te 's Grayenhage. Met inbegrip van de pro visie bedraagt de renten 2 5/8 pet. De voor deeligste aanbieding voor de leening van f 50.000.is ingekomen door tusschen- komst van den heer H. P. Verbiest te Den Haag onder dezelfde hierboven genoemde voorwaarden. B. en W. adviseerden den raad aldus te- besluiten. "Wordt aldus beslo ten. Tot leden der commissie van onderzoek der rekeningen van de bedrijven en van de gemeente werden gekozen, de heeren: J. D. Bancken en D. Limburg. Na nog eenige besluiten comptabiliteit te hebben genomen, werd de openbare ver gadering gesloten. OPLEIDING GEESTELIJKEN STAND. In Mededeeling no. 159 der afdeeüng Culutureele Statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt een aan- tal gegevens gepubliceerd, welke betrek king hebben op de inrichtingen, welke op leiden voor den geestelijken stand. _,Dfe cijfers geven den toestand in het cursus jaar 1939-1940 weer. Wij ontleen en aan deze Medeeling enkele gegevens. Men kan de instellingen t<?t opleiding voor den geestelijken stand naar den aard van het gegeven onderwijs in drie groe pen verdeelen, t.w. a) die uitsluitend hoo- ger onderwijs geven; b) die uitsluitend voorbereidend hooger onderwijs geven en c) die zoowel hooger als voorbereidend hooger onderwijs geven. Men geve er zich intusschen rekenschap van, dat alle drie groepen wettelijk tot het hooger onder wijs gerekend worden; zij dienen dan ook krachtens art. 151 der Hoogeronderwijs- wet jaarlijks een verslag aan het departe ment van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming in te zenden. Tot de groe-p, hierboven onder a) ge noemd, behooren vooreerst de Gerefor meerde Theologische Hoogeschool te Kam pen ihet .110 leerlingen, de R.K. Groot- Seminaria (3014 leerlingen) en het Oud- Katholieke Seminarie (3 leerlingen). Voorts behooren hiertoe enkele seminaria van andere inrichtingen, wier studenten tevens aan een universiteit zijn ingeschre ven en daarom in dit overzicht niet ver meld worden. Tot de tweede groep b, hierboven ge noemd, behooren uitsluitend de R.K. Klein-Seminaria, welke gezamenlijk 5967 leerlingen tellen. Tot de laatste groep c behoore'n 1 zen dingsschool, twee seminaria van v..schil lende richting. Deze inrichtingen tellen ge- zamelijk 104 leerlingen. Ten besluite geven wij hieronder een overzichtje van de aantallen leerlingen gedurende de laatste 5 cursusjaren, waar uit blijkt, dat de bezetting der R.K. Klein Seminaria in den loop dezer jaren aan merkelijk is a, b. c. Totaal 1935/36 3481 7181 115 10.777 1936/37 3328 6779 130 10.237 1937/38 3240 6523 110 9.873 1938/39 3262 6129 120 9.511 1939/40 3154 5967 104 9.225 CREMATORIUM TE ZWOLLE. De gemeenteraad van Zwolle heeft met 14 tegen 10 stemmen goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. om een ge deelte van het landgoed Kranenburg, ter grootte van 37.800 vierkante meter, te ver koopen aan de Vereeniging voor Faculta tieve Lijkverbranding voor 11.750, ten einde hier een crematorium met colomba- rium en urnentuin te stichten. SPORT Zaterdagmiddag 4 uur, wordt op het UVS-terrein aan den Wassenaarscheweg een wedstrijd gespeeld tusschen UVS Vete ranen en „De Tweede Jeugd" (Haarlem). De UVS-ploeg komt als volgt uit. Doel: J. P. Ouwerkerk; achter: S. Meer burg, A. J. Graafmans; midden: J. Toorens, F. Franken, H. W. Swanenburg; voor: J. van Polanen, I. Beekman, H. Kramp, H. Loman, K. Burgy. WATERPOLO S. Z. C. I—L. Z. C. I 2—0. Gisteravond speelde LZC tegen SZ£ (Schiedam) haar tweeden wedstrijd in dit seizoen. LZC stelde zich op met invallers voor Elsinga en Tegelaar. Doel: G. de Laive; achter: H. v. d. Reij- den, Th. van Helvert en P. Versluis; voor: P. Lut, Verberg en II. C. Versluis. Door het koude water en het groote veld 1,28 meter lang) werd het een tam spelletje met aan weerszijden evenveel kansen, die door de Schiedammers beter benut werden. De beide doelpunten werden voor de rust door v. d. Kuil en de Boer gescoord. Lut wist voor LZC nog eenmaal te doelpunten, maar de scheidsrechter keurde dit doelpunt om onbegrijpelijke redenen op advies van den grensrechter af. (Doordat er geen net ten aan de doelen waren, was het overi gens moeilijk te constateercn of er gescoord was). Nadat van Helvert het water uitge stuurd was en de Boer een straf worp ge mist had kwam er een einde aan de beproe ving voor de verkleumde STADSNIEUWS N.Z.H.T.M. bestaat vandaag 60 jaar De ontwikkeling van het thans grootste trambedrijf in Nederland Gemeentel. Aankondiging DANKDAG SLA® BIJ WATERLOO 'ethouders van Leï- Vandaag viert de Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg" Maatschappij haar diaman ten feest. Zestig jaren geleden werd deze maatschappij opgericht en het was op 13 Juni 1881, dat zij haar eersten stoomtram- dienst HaarlemLeiden opende. Sinds 1881 is er heel wat veranderd op vervoersgebied; maar de N.Z.H.T.M. heeft zich in die zestig jaren niet alleen gehand haafd, doch is bovendien uitgegroeid tot de grootste tramweg maatschappij van Neder land. En al viert de Noord-Zuid-Hollandsche dan geen officieel feest met recepties en toespraken, al blijft de uiterlijke viering ook bepaald tot het 'voeren van vlaggetjes op de tramwagens, toch is er reden genoeg even bij dit diamanten jubileum stil te staan. In het hoofdkantoor aan de Leidsche- vaart te Haarlem, hebben wij een onder houd gehad met den directeur van de N.Z.H.T.M., ir. W. J. Burgersdijk, die reeds dertig jaren lang de leiding over dit uit muntend georganiseerde bedrijf heeft en die een belangrijk aandeel heeft gehad in den uitbouw van deze maatschappij. Na een dertigjarige ambtsperiode zal ir. Bur gersdijk in den loop van dit jaar de leiding neerleggen en worden opgevolgd door jhr. ir. J. Röell. Ir. Burgersdijk heeft ons verteld van de eerste jaren van de maatschappij, die toen nog Noord-Zuid4Hollandsche Stoomtram weg Maatschappij heette en aanvankelijk alleen een stoomtramdienst onderhield tus schen Haarlem en Leiden. Dat was het eigenlijke begin van het jubileerende be drijf. Daarvoor echter bestonden reeds de paardentramdienst van het Haarlemsche station naar den Hout en den stoomtram- dienst tusschen den Haag en Scheveningen, die respectievelijk in 1378 en 1879 begon nen waren en later in de N.Z.H.T.M. wer den opgenomen. Van 1881 tot 1909 bleef de Stoomtramweg Mij. onder dezen naam haar taak vervullen, ïn 1909 echter werd de zaak volkomen ge reconstrueerd en ontstond de N.Z.H.T.M. Tot dan was de leiding gevoerd door ir. L. M. C. Immink, die van 1890 tot 1909 admi nistrateur van de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg Mij. was. De reconstructie van het bedrijf bracht mee, dat verschil lende andere lijnen werden overgenomen en dat het terrein van de maatschappij be langrijk grooter werd. Er wachtte ir. Burgersdijk, die in 1911 tot directeur werd benoemd, dan ook een belangrijke taak. En dat hij die taak voortreffelijk vervuld heeft blijkt wel uit het feit, dat de N.Z.H.T.M. zoo danig is uitgebouwd, rlat zij thans dien sten onderhoudt tusschen Schevenin gen, den Haag, Leiden, Katwijk, Noord- wijk, Zandvort, Haarlem en Amster dam en tevens van Amsterdam naar Purmerend, Volendam en Marken. Door die uitbreiding is de N.Z.H.T.M. inderdaad de grootste tramweg maat schappij van Nederland geworden en bovendien de maatschappij met de langste tram trajecten. In 1909 werd dan ook begonnen met het uitvoeren van de plannen tot electrificatie van verschillende lijnen. In 1899 had de E.N.E.T. die later samensmolt met de E.S.M., reeds een electrische lijn geopend tusschen Zandvoort en Haarlem, een lijn die in 1904 doorgetrokken werd tot Am sterdam. Deze eerste electrische lijnen, in Amsterdam als „Haarlemsche tram" be kend, kwamen eerst in 1924 bij de N. Z. H. T. M. De eerste eigen lijnen die geëlectrifi- ceerd werden waren die van Leiden naar Katwijk en Noordwijk en die in de stad Leiden. Voor die electrificatie hadden ir. Burgers dijk en zijn medewerkers een nieuw sys teem ontworpen, het zoogenaamde duizend Volt-systeem. Voorheen was een veel lager voltage gebruikelijk geweest bij tramlijnen met bovenleidingen, doch de hooge onkos ten, die het maken van de zoogenaamde onderstations, meebracht, deed ir. Burgers dijk zoeken naar een andere oplossing en die oplossing was het gebruik van een hoo ge spanning. Het 1000 Volt-systeem was voor Nederland geheel nieuw en voor zoo ver het de toepassing in de stad betrof was het zelfs voor Europa een unicum. De uitbreiding van de maatschappij en van de diensten bracht een voortdurende verbetering van het materiaal mee en wie de tweelingswagens kent, welke in gebruik zijn op de lijn HaarlemLeiden, zal moe ten erkennen, dat deze tot de allerbeste tramwagens behooren. Alle wagens zijn geriefelijk ingericht en zelfs de stadstrams zijn 's' winters aangenaam verwarmd. Een goede service voor weinig geld, zoo luidt het devies van de N.Z.H.T.M. en de directie heeft steeds getracht volgens dit devies te handelen. De maandretours, de dagretours voor de stad, de dagkaarten a 30 cent en de dagabonnementen zijn daar sprekende voorbeelden van. Inderdaad geeft men voor zeer weinig geld heel veel aan de menschen. De prijzen zijn goedkoop en zullen dat blijven, hoewel de steeds grooter wordende exploitatiekosten toch een verhooging tengevolge zullen hebben. Op het oogenblik vervult de N.Z.H.T.M. een belangrijke en welkome functie, omdat het particulier vervoer vrijwel stop gezet is. Zoolang deze toestand nog duurt zal de maatschappij ook een belangrijke functie blijven vervullen. Maar ook bii een her steld verkeer is er voor de N.Z.H.T.M. toch een goede toekomst weggelegd. Want de N.Z.H.T.M. gaat met haar tijd mee, zij wordt degelijk geleid, en zij be schikt over een staf van uitstekend perso neel, dat met toewijding zijn taak vervult. Onder die omstandigheden mag men eens een glorieus eeuwfeest verwachten. Burgem ster ei den: Gezien Gouvernei 21 en Augl No. 110); Brengen voldoening a' den lsten di< of Godsdiensl van Waterloo dezer maand z van den Staatsraad, rHolljM^>^an den (^fövincaal blad ié kennyj iklijk dat ter luit van dankdag lering dér" overwinning op Zondag den 15en rden gehouden. 8381 ee'ster en Wethouders iemd, STEVENINCK, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Agenda LEIDEN. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Juni 20 uur tot Zaterdag 14 Juni 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Drie- sum Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark, Tel. 26274. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Aan het Stedelijk Gymnasium zijn ge slaagd voor het eindexamen, afd. B., 3e groep: Anneke Scheltema, Meke Makkink, Ans van Arkel en A. G. Lucas, allen alhier. Het examen wordt met 1 candiidaat voort gezet. EXAMENS MIDDENSTANDSDIPLOMA „ALGEMEENE HANDELSKENNIS". De examens werden gisteren voortgezet en beëindigd. Geëxamineerd werden 57 candidaten. Geslaagd zijn: de heeren N. J. J. Goddijn Leaden, A. J. Ho ge nb oom Rijp- wetering, W. J. Roedig Leiden, mej. E. C. Rozestraten Alphen a. -d. Rijn, de heeren F. Ruygrok Saseeniheim, C. v. Rijn Katwijk aan Zee, P. C. Schakewbos Warmond, J. A. v. Schie Haarlem, N. Schuil er Aarlander- foeen, A. v. Seters Loosduinen, H. Sloos Leiden, K. F.Slottje LLsse, P. Smit Haar lem, H. A. v. Pronsen Den Haag, G. Spruit Leiderdorp, M. Tuurenhout Leiden, H. J. Tijsterman Rijnsburg, H. Verbiest, J. Ver- •plancke Leiden, J. A. Verschoor Hillegom, mej. E. M. Vis Alphen aan den Rijn, de heeren, B. Visser Zevenhoven, H. M. Vis ser Hillegom, C. J. Vister Leiden, A. Vreug- denhil Loosduinen, J. P. de Vries Leiden, J. S. de Vries Den Haag, W. de Vries Lei den, mej. J. W. v. d. Waay Katwijk aan den Rijn, de heeren, A. J. Walraven Nieuw- veen, M. W. Walraven Woubrugge, L. Wil brink Sasserüheiim, J. Will Wassenaar, C. Wijling Leiden, J. J. Zwaneveld Zwammer- dam, F. J. Zwarts Bodegraven, J. L. van Zwieten Koudekerk a. d. Rijn. Afgewe zen 14. Voor het akte-examen L. O. is aan de Rijkskweekschool te Den Haag geslaagd de heer W. J. Smit, alhier. CURSUSSEN KATHOLIEKE ACTIE JONGEMANNEN. De inschrijving voor de aangekondigde Katholiek Actiecursussen voor jongeman nen in de vier Parochies van Leiden heeft een zeer vlot verloop. Reeds hebben zich 86 man gemeld voor de Cursus in Geloofsverdediging en 39 voor de Cursus ter voorbereiding op het Huwe lijk. Er moet nu een begin gemaakt kunnen worden en daarmede een sluiting van de inschrijvingstermijn. Tot en met Zondag aanstaande, heeft men gelegenheid zich aan de eigen pastorie voor een van beide cursussen -te melden. Zooals men weet omvatten beide cursus sen ongeveer 15 lessen; zij worden zooveel mogelijk parochieel gegeven; ter bestrij ding van de onkosten wordt per oursusles de bijdrage van één dubbeltje gevraagd, welke bijdrage natuurlijk ook in ééns kan worden voldaan; de maand Augustus blijft vrij van cursusbijeenkomsten. In de Parochie van den Deken begint de Cursus in Geloofsverdediging reedis aan staanden Woensdag, des avonds te 8 uur. Wie zich in een van de vier Parochies van Leiden nog aan wil sluiten, moet zich dus vóór Zondagavond gemeld hebben; men geve daarbij duidelijk op, welke van de twee cursussen men volgen wil en op welke avonden men wél en niet kan. Handelsregister K. van K. W ij z i g i n g: Pension „Belvedère". Noordwijk aan Zee, Beethovenweg 15. Wijz. handelsn. in: Familie Hotel „Belve dère". Nieuwe inschrijving: Stichting Persgasstation Leiden. Leiden, Stations weg 43. Exploitatie' tankstations voor pers- Het overzicht vervoersopbrengst van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. N.V. gedurende Mei 1941 (ongecontroleerd) geeft de volgende cijfers: Totaalopbrengst 1941 370.513,—. 1940: 300.047,—. Doublé armband, autoped, zilveren arm band, brillen, broche, boord, blaser, boek, ceintuurs, dameshoed, deksel van horloge, étui met vulpen enz. handschoenen, horlo geketting met gouden slot, wit kraagje, kin- dertaschje, lessen, mutsen, melkbus, mes, notitieboekje, petje, poppenwagen met pop, parapluie, portemonnaies. rozenkransen, roeiboot, regenjas, sleutels, schoenen, schortje, sokken, sjaal, courantentasch, trui, tamakszak inh. bonnen voor maaltijden, vulpotlood, voering, vulpen, zilverbons, za- deltasch met inhoud. Gevonden in de tram (stadslijn): dames- parapluie, muts, ceintuur, sleutel, hand schoenen,. Ie beursje, taschje en zakte, 1 kindertaschje, 1 paar gymnastiekschoenen Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen iederen werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdag ten Politie- bureele alhier.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2