Qemengdeffiexichten RECHTZAKEN PAM BIJ DE MAANAPEN Hexdiveuen DINSDAG 10 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DOODELIJK ONGEVAL MET TANDEM. Te Meppel reed gisteravond de Meppe- ler winkelier R. met zijn tandem nabij den spoorwegovergang aan de Smilder- vaart tegen een hek. Hierbij viel de heer R. over het hek, waar hij bleef liggen. Een arts kon slechts den dood constateeren. De echtgenoote van den heer R. die even eens op de tandem zat, bleef ongedeerd. Vanochtend omstreeks vijf uur had in een pijler can de ondergrondsche werken van staatsmijn Emma te Treebeek een in storting plaats, waarbij de 19-jarige slee per M. H. Bindels. onder vallend gesteente geraakte. Hij werd. zoo ernstig gewond, dat hij onmiddellijk overleed. B. was onge huwd en woonde bij zijn ouders te Heer- lerbaain. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een hevig onweer is het waren huis van den heer Huisman aan den Kerk- weg te Pijnacker door den bliksem getrof fen. Terwijl dit uit ijzer en glas bestaan de gebouw niet de minste schade opliep, werd de daarin schuilende 28-jarige arbei der A. Zegwaard, getroffen. Hij zakte be wusteloos ineen, maar kwam spoedig bij en kon zich naar huis begeven. Een ge neesheer constateerde een schroei wond op het hoofd. In de voetzolen hadden de schoenspijkers eveneens kleine schoei- wondjes achtergelaten. VERDRONKEN. De 5-jarige jongen C. Kriezel is bij het spelenop een vlot in de Maashaven te Rotterdam gevallen en verdronken. Te Zaandam is de 20-jarige A. J. R. uit Krommenie, die niet kon zwemmen, bij liet baden om het leven gekomen. Te Anna Paulowna is het twee-jarig kind van G. Duineveld dichtbij de woning in de sloot langs den Meerweg geraakt en verdronken. Te Poeldijk (gemeente Monster) is het tweejarige pleegdochtertje van de fa milie O. bij het spelen in een sloot geval len en verdronken. Zondagavond omstreeks vijf uur is in een der zweminrichtingen te Loosdrecht het lyk opgehaald van den 17-jarigen Geurt de Groot, uit Utrecht. De jongeman had zich, bezweet van een fietstocht te water begeven, en is vermoedelijk door een hart verlamming getroffen. Te Zaandam is Zondag een 20-jarige inwoner van Krommenie door verdrinking om het leven gekomen. Het slachtoffer wilde in de ondiepe sloot, grenzende aan de Mauvestraat gaan baden, maar geraakte daarbij in een diep gedeelte en daar hij de zwemkust niet machtig was, verdronk hij jammerlijk. LIJK OPGEHAALD. Gistermorgen heeft de politie te Rotter dam in den Singel langs don Langen Hille- weg het lijk drijvende gevonden van een oude vrouw. Door een stamkaart kon het stoffelijk overschot worden geiden tifi- ceerd als dat van de 73-jarige A. E. van Egmond, uit de Hamelstraat. De vrouw werd reeds eenigen tijd vermist, zoodat men vermoedt, dat zij door de duisternis misleid te water is geraakt. INBRAKEN IN PASTORIEëN IN DE VECHTSTREEK. De laatste dagen schijnen inbrekers een voorliefde te hebben tot een bezoek aan pastorieën. In de Vecht- en veenstreek is in een viertal pastorieën ingebroken. Al lereerst werd de pastorie te Vinkeveen be zocht, daarna de pastorie van Wilnis en vervolgens die van Abcoude. In den nacht van Zondag op Maandag werd de pastorie der Ned. Herv. Gemeente te Loenen aan de Vecht met een bezoek vereerd. Een be drag van 150 gulden en een gouden hor loge werden buit gemaakt. Bovendien werden drie spaarpotten en een vijftiental zendingszakjes, waarvan men den inhoud niet kan nagaan, geledigd, terwijl boven- vreemd. De gepleegde diefstallen vertoo- nen veel overeenkomst; men gelooft, dat in al deze gevallen dezelfde personen aan het werk zijn geweest. De marechaus see stelt een onderzoek in. VERDUISTERING EN VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De Hilversumsche recherche heeft een 29-jarige bewoner van de Borneolaan ge- Kantongerecht te Lelden Voor den Leidschen kantonrechter had den zich o.m. te verantwoorden: Mej. K. D. en mej. H. L. beiden uit R ij n s b u r g, omdat zijzonder toestem ming van B. en W. te Oegstgeest een huis aan huis collecte hadden gehouden ten bate Van de T. B. C. vereeniging Katwijk en Omstreken. De eisch werd een geldboete van 4. subs. 2 dagen tegen elk. De verdediger, mr. P. E. Briët uit Lei den, hield een pleidooi, waarin hij er op wees, dat de meisjes geheel ter goeder trouw waren geweest en dat het hier voor een bijzonder goed doel betrof, reden voor pleiter om de gevulde collectebussen terug te geven. Uitspraak f 1 subs. 1 dag met teruggave van de collectebussen. J. van R. te L i s s e, had zonder aange sloten te zijn bij de N. S. C., hij was ge schrapt omdat hij de opgelegde boete niet had voldaan bijna twee H.A. tulpen en narcissen geteeld. Eisch 25 subs. 10 da gen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. G. P. R„ 13 jaar, en zijn broeder F. C. R., 15 jaar hadden tezamen met C. J. v. d. P. allen woonachtig te Sassenheim, eieren geraapt in de eendenkooi te War mond, hetgeen groote schade had opgele verd voor den kooiker, aangezien ze ook bebroede eieren hadden meegenomen. C. J. v. d. P. werd Veroordeeld tot een geldboete van 6 subs. 3 dagen, terwijl de beide jeugdige broeders er met een ern stige berisping af kwamen met de waar schuwing, dat het de volgende maal tucht school voor hen zou worden. C. S. W. te Voorhout had zich te ver antwoorden, omdat hij van 'n oorspronke lijk bouwplan was afgeweken. Zoo waren de kamers kleiner gemaakt dan op de tee- kening was aangegeven, terwijl er ook een W. C. in de keuken was gebouwd. Hier werd het vonnis een geldboete van 3. subs. 1 dag. P. J. K., te H i 11 e g o m had, zonder te zijn aangesloten bij de Nederlandsche Groenten- en Fruit Centrale, een groote hoeveelheid doperwtenplanten en ander zaaigoed verkocht. Verdachte had gedacht, dat zulks vrij was. Hij kwam er af met twee gulden boete. J. B. te Leiden had op den Haagweg met zijn auto geen voorrang verleend aan verkeer van rechts met als gevolg een ge torpedeerde bakfiets, mistgaders groote schade. Eisch en uitspraak 15 subs. 5 dagen. N. van R. te K a t w ij k aan Zee had een doodgeboresn kalf niet aangegeven. Toen men bij hem thuis kwam wilde hij het cadaver juist gaan villen. Hij zeide dit te hebben willen doen om den huid te ver knopen, terwijl het vleesch voor de var kens bestemd was geweest. Eisch en uit- 10 subs. 4 dagen. arresteerd wegens verduistering en valsch- heid in geschrifte. Hierdoor had hij zich ten nadeele van de genfcente Hilversum een bedrag van ruim 5300 gulden toege- eigend. De fraude loopt over een tijdvak van anderhalf jaar, doch werd voorname lijk in den loop der laatste maanden ge pleegd. De aangehoudene heeft bekend. Bnitenlandsche Berichten WERVELSTORM OVER DE GANGES. Volgens berichten uit Britsch-Indië zou een wervelstorm in het gebied van de Ba- rissal, een der voornaamste zij-armen van de rivier de Ganges verschrikelijke ver woestingen hebben aangericht en groote overstroomingen hebben veroorzaakt. Tal rijke dorpen zouden daarbij volkomen zijn vernield. Ongeveer 5000 personen zijn, vol gens de berichten, het slachtoffers van de zen storm geworden. NOODWEER IN JAPAN. Een zware storm, gepaard met ontzag lijken regenval, die Hokkaido sedert drie dagen teistert, heeft daar niet alleen aan zienlijke schade aangericht, maar ook reeds over de zestig menschenlevens ge- eischt. Door dijkbreuk is een dorp over stroomd en meer dan vijftig huizen wer den door de watermassa's meegesleurd. Bo vendien moeten talrijke visschersbooten met bemanning verloren geacht worden. D. J. A. te L e i d e n was des nachts om drie uur nog op straat aangetroffen. Hij zeide op visite geweest te zijn en van plan te blijven tot 4 uur. Maar aangezien de klok een uur had voor geloopen, was hij buiten zijn wil een uur te vroeg op straat gekomen. Het kost hem thans 5.subs. 3 dagen. E. de J. S. te Leiden had gedacht er wel te kunnen doorheen glippen hetgeen mislukt was, want om half één werd hij aangehouden. De kosten hiervan werden Vier gulden. Haagsche Politierechter Er werd verhuisd. Er waren nogal wat strubbelingen ge weest, toen mevr. K. H. K. uit L e i d e n ging verhuizen. Deze strubbelingen had zij zelf veroorzaakt, want volgens de dag vaarding waren er dingen met de verhui zing meegegaan, die heelemaal niet van mevr. K. waren. Een belknop en een brie venbus zijn doorgaans dingen, die» men rustig aan het huis laat zitten. Evenzoo kastplanken en een vastzittend fonteintje. Maar mevr. K. was van het standpunt uit gegaan, dat deze dingen allemaal wel haar eigendom zouden zijn, vandaar de strub belingen. Drie getuigen had zij onverwacht nog meegebracht en deze drie zouden haar on schuld moeten bewijzen. Dat konden zij nu bepaald niet erg, want de eerste getuige, een 34-jarige juffrouw S. uit Leiden, kende mevr. K. wel jaren lang, maar toen het over kastplanken en de brievenbus te praat kwam, wist zij eigenlijk niet veel. Evenmin als de tweede getuige een koopman D. uit Leiden, die niet eens wist hoe oud hij eigenlijk wel was en op een vraag wat hij van het fon tentje en de waterleiding wist, antwoordde, dat men zulks bij de „waterleiding" moest vragen, die het beter wist dan hij. Hiermede was deze getuige uitverteld en werd de man van mevr. K. nog gehoord, die ook al niet veel nieuws wist te vertellen. De Officier achtte de ten laste gelegde feiten dus bewezen en eischte een geld boete van 25.subs. 25 dagen. Vijf gulden of vijf dagen werd het von nis, waarmede alle partijen tevreden ble ken te zijn. Bonbons gestolen. Drie maanden gevangenisstraf en onmiddellijke gevangen neming. Het feit op zichzelf was afkeurenswaar dig, maar nog geen groote diefstal te noe men, maar de bijkomstigheden waren des te erger. Het betrof hier den ongeveer 19- jarigen J. F. van G. te Leiden, die uit den winkel van P. C., banketbakker te Leiden, twee doozen bonbons uit de vitrine had genomen. Toen de geheele winkel vol bezoekers stond, was verdachte met zijn rug naar en tegen bedóelde vitrine gaan staan en had, toen hij dacht, dat de kans schoon was, de doozen bonbons weggenomen Nagenoeg op heeterdaad was hij betrapt ge worden en in opdracht van den Officier van Justitie gevangen genomen om te wor den voorgeleid. Dit kwam, omdat verdach te eenigen tijd geleden al eens veroor deeld was geworden tot een maand gevan genisstraf wegens diefstal van reepen cho colade uit een anderen winkel, terwijl hij daarvoor al met den kinderrechter in aan raking was geweest. De Officier noemde verdachte een jong- mensch, dat zijn handen niet thuis kon houden en spr. vroeg hoeveel malen iemand wel moet stelen om driemaal betrapt te wordên. Gezien de ernst van het feit en het straf blad van den verdachte eischte spr. een gevangenisstraf van drie maanden en de onmiddellijke gevangenneming van den verdachte. De Politierechter was het hier volkomen mee eens en vonniste conform den eisch. „Ik ga hier niet vandaan al haal jullie tien politieagenten", had J. M. te Lei den gezegd, toen hij van een ambtenaar Van het distributiebureau tot driemaal toe een bevel gekregen had om zich uit een lokaal te verwijderen. Trots dit opscheppen over tien politie agenten was verdachte vliegensvlug ver dwenen, toen iemand de telefoon opnam om tenminste één agent te laten komen. Dit noemt de wet lokaalvredebreuk en aangezien verdachte al eens meer voor een dergelijk iets veroordeeld was krijgt hij nu veertien dagen een lokaaltje voor zich al leen, al is het dan ook een klein vertrekje. Zich jaren lang schuil weten te houden. Jaren geleden had mej. H. R. uit Lei den eenige winkeliers in Leiden opgelicht Voor hun winkelwaren, door wel te halen, maar niet te betalen, zooals roomboter en eieren. Toen de politie kwam, was zij spoorloos en daarna jaren spoorloos gebleven en wel in Amsterdam. De molen der gerechtigheid maalt lang zaam maar zeker en zoo speelde het slot van het geval zich in de rechtzaal af, al waar de Officier, omdat de zaak al zoo oud is, thans wilde volstaan met geen hooge gevangenisstraf te eischen. Daartegenover staat, dat niettemin een gevangenisstraf zal moeten worden opgelegd, want het gaat niet op, om jaren lang zoek te blij ven en er dan met een geldboete af te ko men. De eisch werd dan ook een maand gevangenisstraf Na een pleidooi van mr. Schaper wilde de Politierechter het met een geldboete af laten loopen en veroordeelde verdachte tot 30 subs. 30 dagen. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Verstek-vonnissen. Artikel 426 St.: J. de K. Zwammerdam, 15.subs. 6 dagen. Na 12 uur in de openlucht: C. v. d. O., 1 subs. 1 dag. Art. 453 Sr.: J. van O., Leimuiden, 1 week principale hechtenis. Verd. Verordening: C. A. P. 2 subs. 1 dag en 1 subs. 1 dag; P. van H., 1.50 subs. 1 dag; W. K., Bodegraven, 2 subs. 1 dag. Vleeschk. wet: J. de J. 50 subs. 14 da gen met teruggave van de opbrengst van het inbeslaggenomene. M. en R. wet en M. en R. Regl.: H. G. M. van L. 1. subs. 1 dag; W. L. W., te Bos koop, alsvoor; C. Z., Bodegraven, 0.50 subs. 1 dag; P. J. van A., Hazerswoude 10 subs. 8 dagen. Vóór de zitting werd als nieuwe Ambte naar van het Openbaar Ministerie bij de en ter standplaats 's Gravenhage geïnstal leerd de heer Mr. W. Tonckens, Voorheen waarnemend Ambtenaar in het Arrondisse ment Groningen bij de Kantongerechten. Radio-programma WOENSDAG 11 JUNI HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmlziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.25 Gra mofoonmuziek (9.159.20 Voor de huis vrouw) 10.00 Molto Cantabile en gramo- foonmuziek 11.00 Voor de jeugd 11.20 Het orkest Eloward 12.00 Orgelspel 12.25 Voor den boer 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws-^en economische berich ten 1.00 De Haarlemsche orkestvereeni- ging en gramofoonmuziek 2.15 Het Amu sementsorkest en solist 3.00 Voor de vrouw 3.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Chr. Radio Stichting) 4.20 Voor de jeugd 5.00 Gramofoon muziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Voor de jeugd 5.45 Het Omroeporkest (6.156.30 Voor den binnenschipper) 7.00 BNO: Economische vragen van den dag 7.15 Voor de kleu ters 7.25 Gramofoonmuziek 7.30 Volkszang met pianobegeleiding 8.00 BN O: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Gramofoonmuziek 8.45 De lichte Toets 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.00—10.15 BNO: Engelsohe uitzending: „The Dutch achievements in the Netherlands Indies". HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwij ding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 10.20 Pianovoordracht 10.40 Declamatie 11.00 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Het ensemble Bandi Balogh 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 1.00 Het Omroeporkest, soliste en gramofoonmuziek 2.15 Voor de jeugd 2.30 Gramofoonmuziek 4.00 Cello en piano 5.00 Cyclus „Het geeste lijk karakter van ons volk" (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten 5.30 Het Puszta-orkest 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Orgelspel 6.45 Reportage 7.00 BNO: Brabantsch praatje 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 „Hoe staat de volksgezondheid in ons land er op het oogenblik voor?" Vraaggesprek. 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuwsbe richten 8.15 Het Residentie-orkest en so liste (8.509.10 Cyclus „Banden met Vlaan deren") 9.55 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIE BEDRIJF le programma: 6.4522.15 Hollandsch programma 22.1524.00 Duitsch pro gramma. 2e programma: 6.4522.00 Hollandsch programma 22.0023.00 Hollandsch programma (alleen voor Radio Centrales). 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 7.0024.00 Duitsch programma. 17. Hij is nu wat vermoeid geworden en besluit eerst wat te gaan uitrusten alvorens terug te keeren naar den pro fessor. „Hij zaj wel met ongeduld op mij zitten wachten," denkt Pam. 172. Opeens schrikt hij. Een groot stuk steen is rake lings langs zijn hoofd gevlogen. Het ding gaat echter zoo langzaam, dat Pam het makkelijk met het oog kan volgen. Hij draait zich om. FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 25) De auto gleed zenuwachtig voort en sloeg den hoek bij Grosvenor Gardens om. Dertig passen van de plek, waar Dutch Freddy juist een sigaret opstak, bleef de machine stilstaan, terwijl de chauffeur, op den grond springend, woest de machinerie doo» keek. Green leunde achterover in de schaduw, zijn oogen gericht op de stoep, die naar Grell's huis leidde. Er was genoeg waarschijnlijkheid in het heele ongeval om zelfs de meest achterdochtigen om den tuir» te leicen. Heidon Foyle was het hotel binnen ge gaan, want hij wilde geen gevaar loopen zijn prooi te verschrikken door zich te vertoonen voor het noodig was. Maar hij hield een waakzaam oog op de klok. Zoodra de wijzers op tien" minuten over achten stonden, begaf hij zich nog maals naar den hoek van Grosvenor Gar dens. Een arbeider met een Manchester broek boven de knie vastgebonden en een vuilen, blauwen zakdoek met slippen om zijn hals, naderde hem met een onopgestoken pijp en vroeg om vuur. Red Ike is gekomen, zei hij, terwijl Foyle hem de gevraagde lucifer gaf. Nie mand anders heeft zich vertoond dan Dutch Freddy. De agent, die hier gepost is, is even na Oke langs gekomen. Foyle was dicht bij het huis, toen Green aankwam, vergezeld door den chauffeur en vlug de stoep opliep. Verborgen door den mist kon de chef de schaduwachtige ge stalte zien van een man in politie-uniform. De man keek in spanning naar den in gang, daardoor Green was gegaan. Wel, mannetjes, sta je hier op post? Wie zijn de menschen, die zoo juist hier binnen zijn gegaan? De politie-agent schrikte bijna zichtbaar en deed toen een stap vooruit. Ik geloof dat zij hier niets te maken hebben. Ik moet er heen gaan en eens zien, zei hij, maar werd met 'n ruk staande ge houden toen Foyle hem bij den pols greep. De arbeider, die vuur had gevraagd, ren de den weg over en greep de andere hand van den agent. Neen, dat zal je niet, zei Foyle beve lend. Wanneer je je weer verkleedt als po litie-agent, vriendje, zorg dan dat je de let ter van het juiste dictrict op je kraag hebt. Dit district is Ba niet M. Ik ben van de po litie en arresteer je op een beschuldiging van betrokken te zijn bij een poging tot in braak. Je deedt beter geen verzet te ple gen. Kom, Smithers. Laten wij hem naar de auto brengen. De gevangene bood geen tegenstand. Hij scheen verbluft. Toen hij eenmaal in den wagen was, nam de rechercheur den voor zorgsmaatregel hem met de handboeien aan zijn ondergeschikte vast te maken rech terpols aan den linkerpols van den agent want hij wist niet hoe lang hij op Green zou moeten wachten en hij vond het het verstandigst geen risico te loopen. Nu gaat het beter, zei Foyle, in de kussens van den wagen achterover leu nend. Als je eenige verklaring wenscht te geven voor ik je'aanklaag, kan je dit doen. Maar vergeet niet, dat al wat je zegt voor het gerecht tegen je gebruikt kan worden. Is het een misdaad in de uniform van een agent van politie naar een bal masqué te gaan? vroeg de' gevangene. Want als dit het geval is, ben ik schuldig. Je kunt dit tot je verdediging aan voeren als je denkt dat men je zal ge- looven, antwoordde Foyle. Het zali echter beter zijn voor iedereen, als je de waar heid zegt. De man bleef somber, zwijgend zitten, en de chef kon voelen, dat hij hem in het duister van den wagen woedend zat aan te kijken. De ander detective keek door het raampje. Hier komt Mr. Green, mijnheer. Gearmd en in vriendschappelijk ge sprek, met Ike, naderde de hoofdinspecteur der recherche den wagen, met den chauf feur aan zijn anderen kamt. Het scheen dat Ike betrapt was in de eetkamer en zich op genade of ongenade had overgegeven. Hij had al de filosofie van den beroepsdief, die weet dat het spel verloren is. Hij grinnik te even toen hij den politieman met de handboeien aan in den wagen zag. Wel, bent u het, Mr. Smith? Dacht u dat ik niet te vertrouwen was met dat beetje in huis? Je bent er dezen keer inge- loopen, dat is zeker. Waar is Fred? Fred wie?, vroeg Foyle. Is er nog iemand bij dit grapje betrokken? Maar Red Ike was een te oude rot om dit te gelooven. Instinct zoowel als rede neering vertelde hem dat hij verraden was en de afwezigheid van Fred gaf voedsel aan zijn argwaan. Zeg neem mij nou niet, Mr. Foyle, zei hij minachtend, en voegde een woor denstroom er bij, waarin hij uitweidde over de stappen, die hij zou doen om Dutch Fred te betalen, zoodra hij er de gelegen heid toe vond. Geen der rechercheurs viel hem in de rede. Hoe meer hij sprak, hoe be ter, want hij kon zich iets van belang la ten ontvallen. Niet voor zij aan het hoofd bureau gekomen waren, hield zijn welbe spraaktheid op. De chef stapte het eerst uit en gaf eenige bevelen, terwijl de zoo genaamde politie-agent naar de cel werd gebracht. Ike werd naar boven gebracht, naar het bureau der recherche. Alleen Hei don Foyle en Green bleven bij hem. Ga zitten en maak het je gemakkelijk, zei de chef opgewekt. Wij willen eens met je praten, Ike. Wil je wat drinken? Hier steek een sigaar op. Red Ike's vlugge geest was in spanning. Nooit te voren had hij gehoord dat zulk een gastvrijheid werd geboden 'in een po- litie-bureau en nog wel aan iemand, die op heeterdaad betrapt was. En hoewel hij ach terdocht koesterde, gevoelde hij zich toch gevleid. Alle misdadigers, aan den voet of aan den spits van him vak staande, zijn zeer ijdel. Dat is een beetje buiten je gewone lijn, vervolgde Foyle, den man onderzoe kend aanziende. Nu weet je évengoed als wij dat wij je niet kunnen dwingen te spreken. Maar het zal ons een eindje op weg helpen, als je ons b.v. vertelt van wien je die sleutels hebt gekregen. Het helpt niet, Mr. Foyle, zei Ike. De eenige man, die met mij hierin was betrok ken was Dutch Fred. U moest hem zien te pakken te krijgen, omdat ik alles er van voor den rechter zal vertellen. Hij heeft mij de sleutels gegeven. Wees niet dwaas, Ike, viel Green hein in de rede. De gevangene keek van den een naar den ander met sluw glinsterende oogen. Hij was te slim om iets te zeggen dat als ge tuigenis gebruikt kon worden. Ik geloof niet, dat die inbraak de re den is dat u beiden aan het werk zijt ge gaan, zei hij. U wilt iets te weten komen. Ik veronderstel, dat u die zaak zoudt op geven als ik u kon 'helpen? Vastberaden schudde Foyle het hoofd. Je weet dat wij dit niet kunnen doen in een geval van misdaad. Mr. Green zal bij het verhoor een goed woordje voor je doen. Verder kunnen wij niet gaan. Ike zette zijn leeg glas neer. Hij geloof de dat hij de overhand had dat hij veel kon winnen en niets verliezen wanneer hij aandrong op betere voorwaarden. Het was een verkeerde, ofschoon heel natuurlijke, meening. Heidon Foyle had niet de minste bedoeling en ook niet de macht met Ike te onderhandelen, zoodat die ongehinderd zyn aanvallen op de maatschappij kon voortzetten. Helpt niet, m'neer, zei Ike. Als u wil dat ik spreek, zal ik het doen wanneer u mij los laat. Best. Foyle stond plotseling op. Wij zullen het hierbij laten, Ike. Doe zooals je zelf goedvindt. Mr. Green, u moest hem nu maar naar de cel laten bren gen. Hij was de deur uitgegaan en zijn voet stappen stierven weg, toen Ike tot de con clusie kwam, dat zijn poging tot bluf mis- lukt was. Hij verhief zijn stem. Hé! Mr. Foyle! Ga nog niet weg. Ik zal vertellen wat ik weet. Kom terug! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6