DINSDAG 10 JUNI I3*i 32ste Jaargang No. 9969 Toerisme bij honk f- Momentje. V BON 21 BROOD Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Bureaux Panenerarht 32 Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. V Verdeeldheid Het is in het bijzonder een streven van dezen tijd, om verdeeldheid onder ons volk te doen Verdwijnen. En dat streven móet hebben onze op rechte sympathie, onze volledige medewer king. Maar één voorwaarde moeten wij hierbij stellen, dat men bij dat streven niet ego centrisch is, dat men m.a.w; bij dat streven niet zichzelf zoekt, onder den schoonen schijn van de eenheid van het volk. Er zijn lieden, die de verdeeldheid wil len doen verdwijnen en, waar verdeeld heid is, eenheid eischen in dezen zin, dat zij anderen willen dwingen te denken en te doen, zooals zij denken en doen. Deze soort eenheids-strevers kwamen ons voor den geest, toen'wij vanmorgen een ar tikeltje lazen in de „Volkskrant", dat al dus aanvangt: „Van mr. Wendelaar, den voorzit ter van „Volksonderwijs" is het woord, dat ter wille van de eenheid van het Nederlandsche volk allen on verdeeld naar de openbare school moe ten. Mogelijk zal hij ter wille van die zelfde eenheid ook verlangen, dat alle kranten een zelfde kleur zullen vertoo- nen óf dat alle Nederlanders denzelf den godsdienst of géén godsdienst zul len belijden. Met een beroep op de eenheid kan men het als men dan toch in en uit het ongerijmde wil redeneeren in deze richting een heel eind brengen." Het moet tot iederen Nederlander zijn doorgedrongen, dat hij tot plicht heeft, het welzijn van het volk te dienen; dat in dien dienst van het volk alle verdeeldheid zoo veel mogelijk moet verdwijnen.zoo veel mogelijk. Er zijn beginselen en daarop gefundeer de inzichten, die niet zullen kunnen ver dwijnen. Maar bij deze „verdeeldheid", welke bestaan blijft, zij men er diep van overtuigd en beleve men deze overtui ging in de practijk van het leven dat verscheidenheid volstrekt niet behoeft te leiden naar gescheidenheid! De arbeidsdienst voor meisjes De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Algemeene Zaken betreffende den „Arbeidsdienst voor meisjes". Aldus wordt blijkens artikel 1 van dit besluit de betreffende afdeeling genoemd van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Artikel 2 bepaalt, dat besluiten, beschikkingen en alle andere door het daartoe bevoegde ge zag gestelde of te stellen regelen betref fende den Nederlandschen Arbeidsdienst niet van kracht zijn voor den Ar beidsdienst voor meisjes tenzij uitdruk kelijk anders wordt bepaald. BENOEMINGEN DEPARTEMENT VAN VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN. Met ingang van 10 Juni 1941 is de heer N. Oosterbaan, tot dusverre hoofd van de afdeeling perswezen, benoemd tot hoofd van de afdeeling algemeene propaganda van het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten. Met ingang van denzelfden datum is be noemd tot hoofd der afdeeling perswezen van genoemd departement de heer M. Blokzijl, journalist te Amsterdam. BETALING COMMISSARISSEN- BELASTING. Zooals men weet, wordt de commissaris- senbelasting geheven over het totale be drag van het commissarisloon, dat in een kalenderjaar wordt geheven van de onder neming waarvan de commissaris dit krijgt uitgekeerd. Deze belasting is niet verschul digd, indien dit loon in een kalenderjaar niet meer bedraagt dan honderd gulden. Aangezien deze belasting met terugwer kende kracht is van 1 Januari j.l. af, is het mogelijk, dat in eenige gevallen .dit com missarisloon al uitgekeerd en ontvangen is. Wanneer dit het geval is, dan zal de belasting dus alsnog moeten worden vol daan. De commissaris dient dan bij het kan toor der directe belastingen aangifte-for mulieren aan te vragen en deze in duplo ingevuld terug te zenden, tegelijk met het geheele verschuldigde belastingbedrag. Van belang is evenwel, dat deze terug zending en betaling dient te geschieden aan het belastingkantoor in de gemeente, waarin het bedrijf is gevestigd. Heeft dus bijv. een hier ter stede wonende commis saris van een maatschappij, gevestigd in Amsterdam, een uitkeering ontvangen, dan dient de belasting betaald te worden aan het belastingkantoor 'te 'Amsterdam. De termijn waarin deze belasting dient te geschieden bedraagt een maand, hij is ingegaan op 4 Juni eindigt dus op 4 Juli a.s. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de verrekening van deze belasting op dezelf de' wijze ook nog kan geschieden via de onderneming, die het commissarisloon heeft uitgekeerd. RADIOTOESTELLEN IN MEUBEL OPSLAGPLAATSEN. Aangifte bij het hoofdbestuur der P. T. T. verplicht. Ten aanzien van radiotoestellen, welke zich in meubelopslagplaatsen bevinden, zijn met ingang van heden de volgende voorschriften van kracht: Zoowel de eigenaar van een radiotoestel, dat zich in een meubelopslagplaats be vindt, als de exploitant van de desbetref fende opslagplaats zijn verplicht hiervan onverwijld kennis te geven aan het hoofd bestuur der P. T. T., technische dienst ra dio, Scheveningscheweg 6, 's-Gravenhage. Verkeert de exploitant van een meubelop slagplaats in onzekerheid, of zich bij de bij hem opgeslagen goederen radiotoestellen bevinden, dan dient hij zich voor zoover mogelijk hierover bij de eigenaars dezer goederen zekerheid te verschaffen. De ex ploitanten van meubelopslagplaatsen die nen van heden af, wanneer zich onder de bij hen onder te brengen goederen radio toestellen bevinden, er voor zorg te dragen, dat deze toestellen op zoodanige wijze wor den geplaatst, dat controle op eenvoudige wijze mogelijk is. Reeds eerder bij hen on dergebrachte radiotoestellen kunnen blij ven, waar zij zich thans bevinden. Verze geling van radiotoestellen, ondergebracht in meubelopslagplaatsen, kan achterwege blijven. DE HUUR VAN LANDHUISJES ENZ. Geen verhooging toegestaan. Velen, die in andere jaren him vacantie doorbrachten - in het buitenland of die kampeerden, zullen dezen zomer landhuis jes willen huren of eenvoudig gemeubileer de buitenverblijven. Er bestaat inderdaad voor dergelijke vacantie-mogelijkheden eén groote belangstelling, die er in sommige gevallen toe heeft geleid, dat verhuurders van buitenhuisjes den huurprijs gingen verhoogen. De gemachtigde Voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat het huurprijsbesluit de verhooging van huren boven het peil van 9 Mei 1940 uitdrukkelijk verbiedt. Dit besluit is ook van toepassing op gemeubi leerde huizen of gedeelten daarvan. Elke verhooging van den huurprijs is dus straf baar en de egemachtigde voor de prijzen zal niet aarzelen in te grijpen, wanneer men zich niet aan de bepalingen houdt. Het is immers in geen enkel opzicht aanvaard baar, dat door de verhooging van huurprij zen minder kapitaal-krachtigen niet in de gelegenheid zouden zijn dezen zomer eeni- gen tijd buiten te verblijven. Klachten kunnen worden ingediend bij de plaatselijke politie en bij de inspecteurs voor de prijsbeheersching. VERGADERING EN EXCURSIE DER PEULVRUCHTEN STUDIE COMBINATIE. Het secretariaat der peulvruchten stu die-combinatie deelt mede, dat een leden vergadering is uitgeschreven op Vrijdag 27 Juni, des avonds 7 uur in Krasnapolsky te Amsterdam, Warmoesstraat 175. Op deze vergadering zullen diverse technische on derwerpen worden besproken. 28 Juni a.s. heeft een excursie plaats raar het veredelingsbedrijf van het cen traal-bur eau te Hoofdorp, waar ir. C. Koop man het veredelingswerk met peulvruch ten zal jdemonstreeren. CLANDESTINE VARKENS SLACHT PARTIJEN. Wederom hebben eenige plattelanders voor den economischen rechter te 's-Gra venhage verantwoording moeten afleggen wegens het clandestien slachten van var kens. Zij bleken het eigen belang dusda nig te hebben laten gelden, dat zij de be langen der gemeenschap, welke met een rechtvaardige verdeeling van de vleesch- productie gepaard gaan, totaal hadden ge negeerd. De gevolgen moeten zij nu zelf dragen door een tijdlang tusschen vier muren opgesloten te zitten. In een enkel bijzonder geval werd geld boete opgelegd, omdat vrijheidsstraf wat al te hard zou zijn. Vast staat echter wel, dat de economi sche rechter sedert den korten tijd van zijn bestaan als instituut reeds een zekere ver maardheid in den lande heeft verkregen en dat degenen, die weten met hem te doen te krijgen, tevens weten, dat him een strenge, doch door het algemeen belang volkomen gerechtvaardigde straf te wach ten staat. KON NED. HOOGOVENS. In de 9 Juni gehouden buitengewone al gemeene vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken werd een voorstel tot wijziging der statuten goedgekeurd en werden tot lid van den raad van commis sarissen benoemd de heeren D. C. Endert Jr., J. M. Haga, Jacs. Rustige, dr. E. Poensgen, dr. H. Wenzel, H. Dinkelbach, J. Lamarche en dr. F. Winterhoff. Ge noemd college is thans als volgt samen gesteld: dr. F. H. Fentener van Vlissin- gen, voorzitter, mr. D. Crena de Iongh, dr. E. Heldring, J. M. de Booy, A. F. Bron sing, ir. M. H. Damme, H. Dinkelbach, D. C. Endert Jr., ir. F. H. E. Guljé, J. M. Haga, dr. A. G. Kroeller, J. Lamarche, mr. H. F. van Leeuwen, dr. H. van Manen, dr. E. Poensgen, mr. dr. L. F. H. Regout, Jacs. Rustige, ir. D. T. Ruys, ir. C. T. Stork, dr. H. Wenzel, dr. F. Winterhoff, mr. H. L. Woltersom, leden. ODE OP OUD-ADE- IL Een wurm kan men in tweeën en drieën hakken (maar er is geen aanleiding om deze proefneming t.e herhalen!) en ieder mootje zal blijven doorspartelen. De Ade heeft hetzelfde lot ondergaan en is desniettemin springlevend. De Ade was een echte rivier en gedraagt zich overeen komstig haar hooge afkomst; zij kronkelt en wringt zich in bochten en slingers en vlak voor de kerk van het dorp haalt zij een van haar meest gedurfde capriolen uit. In vroeger tijd was zij een waterloop tusschen de Braassemermeer (Wijde Aa), Hoogmade (Noord Aa) en 'het Zweiland (Oude Aa), maar in het midden van de 17e eeuw heeft men deze pieren-rivier in drie mootjes gehakt, toen de Blauwe pol der werd ingedijkt. Wat er van de twee zuidelijke brokstuk ken terecht kwam, kan ons voor 't oogen- blik onverschillig laten. Wij zitten in Oud- Ade (met een pot bier voor ons in „Klein- Rustoord") en het is uitsluitend en alleen met Oud-Ade, dat wij ons hebben bezig te houden. Vóór ons ligt de Zwarte-weg, een saaie en zwartgallige benaming voor zulk een prettig tusschen boomen, hakhout en oude hofsteden uitgelegd laantje. Deze Zwarte weg is de trouwe begeleidster van de Ade tot aan haar eerste dood, en voor oningewijden is deze dood er oogenschijn- lijk een zonder verrijzenis. Ook de Zwarte- weg sneuvelt tegelijkertijd, doch wie daar schik in heeft, kan langs het Moppen-pad een straatje-om maken en op die wijze naar Leiden komen. Oorspronkelijk was dit pad de eenige verbinding tusschen het Lageland en Rijnlands metropool. Bij het huis „De Moppen" moet ge een draai pas- seeren, en al zal ieder verrast zijn bij het zien van de statige boerderij, weggedoken tusschen groen geboomte, niemand zal zoo aangenaam verrast zijn geweest als wij, toen wij in de bewoners van „De Moppen" oude kennissen mochten ontmoeten. De ti tel van deze 18e eeuwsche plaats is te danken aan een mopje, dat toch wel eeni ge historische ondergrond schijnt te heb ben. De waarde van het land was, in den tijd toen het huis werd gebouwd, door de bespottelijk zware belastingen zóó gedaald, dat de grond, waarop het staat voor een zak puin zou zijn verkocht. Het waren in ieder geval geen ijs-moppen, gelijk het vertelseltje nu de ronde doet, maar steen moppen. Er moet van het zalig uiteinde van den Zwarte-weg bovendien nog een heimelijk paadje loopen naar Hoogmade, dat slechts door Indianen, politiehonden, en andere spoor-zoekers kan worden nagespeurd. Op een vrijen middag zullen we dat eens gaan uitvisschen. De rivier de Ade neemt in het dorp' een fikschen draai naar het Westen, ofschoon zij een oogwenk geaarzeld schijnt te heb ben naar het Oosten af te zwenken. Er open zich, overbrugd door een vlonder, een soort blinde darm. die al heel spoedig in de val loopt en door een dijk afge maakt wordt. Deze adenoïde vegetatie van de Ade is het roemloos restantje van de Wijde Sloot (ook wel Woutsloot gehee- ten), die de scheiding vormde tusschen den Akker- en den Hertogspolder, die in WERVING POLITIE. In aansluiting op de door hem uitgege ven bekendmakingen inzake de werving voor de 'politie deelt de wnd. insuecteur- generaal der Nederlandschke politie mede, dat, in verband met den aanvangsdatum van het wervingsonderzoek, n a 10 Juni in gekomen verzoeken niet meer voor dat eer ste wervingsonderzoek in behandeling zul len worden genomen, doch voor een vol gend overeenkomstng onderzoek -zullen worden gewaard. 1791 met den Blijverpolder onder ééne be dijking werden gebracht. De Wijde Sloot werd grootendeels gedempt en over haar graf loopt thans de Lange weg naar Rijp- wetering. Volgen we de Ade op haar zenuwachti ge levensloop, dan komen we ongemerkt inWarmond terecht. Het is te verwachten, dat de lezer, die eenigszins met de ligging van Oud-Ade be kend is, hier betweterig zijn hoofd schudt. Nog sterker! Vóórdat de Ade haar blanke wateren loost in de Kagermeren, is zij in nauw con tact gekomen met Rijnsburg en Noordwij- kerhout, terwijl zij haar laatste stuiptrek kingen in Texel uitvoert. Een aardrijkskundige wonder-rivier, die Oude Ade' In stilte groei ik erin, dat zelfs menig geboren en getogen Adenaar dit raadsel niet zal weten op te lossen. De naam van den Vrouwe Vennepolder, die het Zuidelijk deel van het stroomge bied in beslag neemt, reikt de eerste sleu tel aan. Deze Vrouwe Vennepolder was voorheen in bezit bij de Vrouwe of Abdis van Rijnsburg, en ook toen deze vermaar de adellijke abdij was opgeheven en ver woest, waren de Oud-Aders, die in dezen polder woonden, verplicht de aangiften van geboorten en overlijden te doen in Rijnsburg. Die dwaze toestand duurde tot in het begin van de 19e eeuw; ten tijde van Napoleon werd er een eind aan ge maakt. Veel merkwaardiger nog is de geschie denis van de Vrije en Lage Boekhorst. Het is niet meer dan een boeren-buurtje, buitengewoon schilderachtig gelegen aan de Westelijke boorden vein de Ade (over de brug aan den ingang van het dorp on middellijk rechts-af slaan). Het is nooit anders dan een boeren-buurtje geweest, maar dat buurtje had een eigen wapen: op rood veld een gouden leeuw met een dubbele pluim aan zijn staart. Hoe die leeuw zulk een kwasten-rijk kwispel staart je vermocht te ontwikkelen, behoort tot de mysteries van de dierkunde, en is op een lijn te stellen met vijfpootige en twee-koppige kalveren. Een heraldicus of wapenkundige zal echter zonder verwijl uitleggen, dat dit wapenschild het fiere blazoen is van het ijselijk-adellijk geslacht Van de Boekhorst, dat zijn kasteel had in Noordwijkerhout, op de Hooge Boekhorst, en meer dan zeven eeuwen geleden van den Graaf van Holland de Lage Boekhorst in erfelijk leen ontving. Tot 11 Juli 1855, toen zij door Alkema de werd ingepalmd, is de Vrije en Lage Boekhorst een afzonderlijke gemeente ge weest, met eigen schout en schepenen en met eigen rechtspraak. Een volkstelling was in deze miniatuur gemeentezonder veel kosten te houden: er waren eerst tien, later slechts zeven gezinnen (volgens opgave in 1795 tezamen 34 zielen), die de functies onder elkaar verdeelden. De een was burgemeester en bode, een ander arm- meester en veldwachter, zoodat een gewel dige cumulatie van ambten ontstond. Er zijn menschen, die geen humor kennen, want wat zou er op tegen zijn geweest dit genoegelijk onder-onsje te laten voort bestaan? De gemeente had ook haar eigen recht huis, waaraan, bij wijze van vroolijke kof fiekamer, een „bierstal" verbonden was. Het rechthuis is er nog, en draagt boven de deur het opschrift: „Lage en Vrije Boekhorst". Het is rond 1840 gebouwd, al zou de gothisch-geribde, zorgvuldig met oude steentjes opgebouwde gevel zelfs een ervaren oudheid-kenner om den tuin kun nen leiden. De tegenwoordige bewoner, de heer C. van Teylingen, was zoo voorko mend ons het inwendige van het Rechthuis te toonen; er is van de vergaderzaal der „Welgeboore mannen" evenwel niets meer te ontdekken. En de bierstal is sinds lang op de flesch. In dat Rechthuis werd de hooge, lage en middelste rechtspraak uitgeoefend en al zal de doodstraf nooit zijn voltrokken, er stond toch midden in het weiland van de 35 H.A. groote heerlijkheid als afschrik wekkend teeken: de galg. Eens heeft een strooper met de strop om zijn hals een dagje naast de galg te kijk gestaan. Daar is het bij gebleven. Helaas is het Galgen- boschje in Tater jaren omgehakt en in tuin grond veranderd. Dat hadden de Boek- horsters nooit mogen dulden. Op Nieuwjaarsdag 1751 werd in gemeen KONIJNEN. Onze benedenburen hebben een klein tuintje. Daar heeft nooit iets willen groeien, omdat de muren van vier huizen zich rond het tuintje verheffen en de zon dus altijd voor de muren is en nooit voor het tuintje. Achtereen volgende bewoners hebben zich steeds opnieuw met veel idealen en benij denswaardig enthousiasme op dat tuin tje geworpen en zoo de resultaten in overeenstemming zouden zijn geweest met de hoeveelheid gepresteerden ar beid, zou dat tuintje hebben moeten bloeien als de hangende tuinen van Semiramis. In plaats daarvan was er nooit iets anders dan een woestenij, een puszta. Maar de laatste benedenburen heb: ben het lek nu eindelijk gevonden. Zij hebben gedacht: iets moet er toch groeien in de buitenlucht en zij ge ven nu het laatste gras, dat toch niet groeien wil aan eenige konijnen. Ik vermoed, dat zij het dagboek van een konijnenfokker hebben gelezen: „Deze konijn bracht dit jaar 3 worpen groot en wel in Januari, Maart en Juli, resp. 10, 9 en 9 jongen alzoo 28 stuks. Als deze opgroeien, waarvoor noodig is wat gras en keukenafval en zij het gewicht van de moeder berei ken (13 pond) is dat pl.m. 360 pond eerste kwaliteit vleesch van de hoog ste voedingswaarde, behalve nog het waardevolle bont, dat van de vellen bereid kan worden". Dat heb je er van als je op een bo venhuis woont. Wij kijken uit het ach terraam en zien de konijnen. Die be ginnen ons al te kennen en kijken ons aan alsof zij willen zeggen: Waarom gaan jullie niet verhuizen? BONNEN. Heden en morgen nog geldig: overleg door de Vrije Boekhorsters een Armenfonds opgericht, dat nog bestaat en in beheer is geraakt, te recht of ten on rechte, van de gemeente Alkemade. Op het gemeentehuis te Roelofarendsveen moet ook nog het zegel van de Heerlijkheid aan wezig zijn. Van het raadsel blijft nu nog op te los sen: de verwantschap met Texel en War mond. Dat is heel eenvoudig. De uitmon ding van de Oude Ade in het Zweiland heet in den volksmond Texel, en deze uit monding, omringd door een lapje grond, valt onder de gemeente Warmond een overzeesche bezitting, welke niemand het zal willen ontfutselen. Zélfs Alkemade niet! De definitieve grens-regeling in deze Warmondsche kolonie is een twintig jaar geleden vreedzaam tot stand gekomen. Toen de heer C. de Haas daar een boerde rij wilde bouwen, was men het er niet over eens of een klein strookje tusschen twee damhekken schatplichtig was aan het wit te kruis van Warmond of aan den zwarten leeuw van Alkemade. En juist op dat on afhankelijk gebied zou de boerderij ko men! De moeilijkheid is in der minne ge schikt, en de zwarte leeuw brulde van voldoening. In de zomermaanden is langs de uitmon ding van de Ade een vloot van zeilbooten gemeerd, die hier echter niet zoo'n ver woesting hebben teweeg-gebracht als in het Venne-meer. Over de ontstellende ontsiering van het Venne-meer is het'laatste woord nog niet gesproken. VENATOR VAGANS. (Pax-Holland) .In Holland staat een huis". - Onder dezan titel wordt binnen enkele dagen in het Stedelijk Museum te Amsterdam de groo*-> zomcrtentoonstelling geopend, waarvoor de voorbereidingen thans in vollen

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1