KERKNIEUWS RECHTZAKEN Een matte of gebruind* sint staat altijd charmant PAM BIJ DE MAANAPEN 3$ijjMtj&dng 5)e Haattendie 11 noodig. Heeft! ZATERDAG 7 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 H.H. WIJDINGEN Hedenmorgen heeft Z.H. Exc. de Bis schop van Haarlem in de Kathedrale Kerk van Sint Bavo de Subdiakenwijding toe gediend aan de Eerw. Heeren: H. B. M. Bertels, G. J. Groen, C. A. v. d. Ham, M. J. A. Huiberts, W. A. Juffermans, W. G. Keijzer, H. J. v. d. Lee, A. C. Raad- schelders, A. Saers, B. G. Stammeijer, G. C. J. Suyker, J. Tol, Th. A. Tulen, C. J. M. Vermeulen, C. J. Vink, J. v. 't West einde, W. B. J. Wüst, studenteii van het Theologicum te Warmond; en aan den Eerw. Heer J. Tol, Acolyth van het Aarts- bisdom Mechelen. En de H. Priesterwijding aan de Eerw. Heeren: C. Bakker, J. A. Blonk, G. A. de Bot, J. A. L. Cramers, H. J. J. Danckaarts, R. W. M. Geraets, J. A. Th. Goudt, A. Ham- merStein, J. M. E. Keet, J. P. H. Koomen, P. de Lange, J. A. L. Laurent, N. M. Nooy, N. v. Paaschen, H. v. d. Plas, Th. Scholtes, P. v. Vliet, C. J. B. de Wit, P. G. v. Zijp, studenten van het Theologicum te War mond. GEBEDSACTIE S. P. L. „Dat de ouders in de missiën niet terugschrikken voor het offer een kind aan God af te staan"; is voor de maand Juni 1941 de intentie van de gebedsactie vanwege het Pauselijk Lief dewerk Van den H. Apostel Petrus voor de opleiding van inlandsche priesters in de missielanden. Het overgroote deel der christenen in de missielanden bestaat uit jong-christenen en dus bekeerlingen uit het heidéndom; zij hebben de geloofswaarheden van het Chris tendom aangenomen, doch moeten ook een christelijke levenspractijk aanvaarden, een (hoogachting voor het priesterschap krijgen, waardoor zij het als een groote eer moeten gaan beschouwen wanneer één van hun zo nen door God tot het verheven ambt van priester geroepen wordt. Zij waren het van huis zoo gewend en zien het nog dagelijks bij familieleden en vriènden dat de jongens voor hün ouders zorgen, dat de jongens de familie voortzet ten enz. Van dat alles is nu geen sprake bij hun johgen, die naar het seminarie wil: hij zal zijn ouders eri familieleden niet kunnen steunen, integendeel de ouders zullen nog moeten bijdragen Voor.de op leiding van hun zoon tót priester, Dat vraagt offers, grooter offers dan wij ons indenken. Den christelijken geest, waarin onze ouders opgroeiden, is de hoog achting voor het priesterschap zóó eigen, dat zij, en dikwijls ook vele anderen, er gaarne zorgen voor dragen, er offers voor brengen, om een jongen voor deZe uitver kiezing af te staan en op te leiden. Dat moeten de jong-bekêerde ouders nog leeren en daarom moeten wy in de maand Juni veel tot den goeden God bidden dat Hij de oudérs in de missielanden opvoert tot de offer-bereidheid om een kind aan Hem af te staan, voor zijn Dienst aan het Altaar, Eerst dan wordt het mogelijk dat elk volk zijn eigen priesters krijgt in voldoend aan tal. De intentie-formulieren voor deze ge bedsactie zijn op aanvraag gratis verkrijg baar bij den Nationalen Secretaris van S. P. L., Mgr. Th, M. P. Bekkers, te Voor schoten. Duitsche Landgerecht BELEEDIGING VAN HET DUITSCHE RIJK. Een jonge boschwachter en zijn vrouw, wonende in de buurt van Breda, hadden zich te verantwoorden Wegens het feit, dat zij zich op 8 SMaart tegenover een aantal Duitsche militairen en eenige in dienst van de Duitsche wermacht zijnde Nederlanders beleedigend over het Duitsche rijk en de Duitsche weermacht hadden uitgelaten. De verdachten ontkenden, doch de getuigen drie Nederlanders en een Duitsche onder officier stemden in hun verklaringen geheel overeen. De Staatsanwalt vorderde tegen den man acht en tegen de Vrouw twee maanden hechtenis. De rechter veroordeelde de vrouw èon- form den eisch en den man tot Zes maan den hechtenis. Het Duitsche landgerecht heeft een zaak behandeld tegen een echtpaar uit Den Haag, dat er van beschuldigd werd in de maanden December en Januari eenige ma len naar een Engelschen zender te hebben geluisterd. Het echtpaar gaf de ten laste gelegde feiten toe. De Staatsanwalt vroeg voor ieder van de verdachten een boete van 3000 en inbe slagneming van het radiotoestel. De rechter Veroordeelde den man tot 1500 en de vrouw tot 1000 boete met inbeslagneming van het radiotoestel. De juiste en meest economische behandeling van groenten en aard appelen. Nu de meeste producten schaarscher zijn dan voor den oorlog, dienen we er meer dan ooit het volle profijt van te trekken. Hoeveel zuiniger zijn wij reeds geworden op schoenen en kleeren en met welk een overleg koopen We deze'artikelen in! Welnu ook de levensmiddelen kunnen met nog meer overleg ingeslagen worden en „zuinig" behandeld! Menige huisvrouw zal er bijvoorbeeld nooit bij nagedacht heb ben, waarom ze eigenlijk zooveel van de groenten als „afval" beschouwt en in de vuilnisemmer werpt. Heeft ze ze ooit ge proefd, de nerfjes en stronkjes en wortel tjes van de groenten en de buitenste groene bladeren, welke juist zeer waarde volle zouten en mineralen bevatten? Waar schijnlijk niet. Velen handelen zoo, omdat moeder óók op die manier de groenten „schoon"-maakte, maar... in haar tijd wist men nog weinig of niets van de voedings leer. Wij kunnen evenwel in de praktijk gebruik maken van de ontdekkingen en er varingen der deskundigen op voedingsge- bied en vooral in tijden als deze zou het 8l zeer dom zijn, te doen alsof deze nieuwe en zeer belangrijke wetenschap niet be stond. Ons voedsel dient immers niet alleen om ons hongergevoel te stillen of ons een aan- genamen smaak te geven, doch in de eerste plaats om ons van de diverse stoffen te voorzien, die we noodig hebben voor de in standhouding en het weerstandsvermogen van ons lichaam. Voor het behoud van deze stoffen moet de huisyfouw waken. Groen ten dienen zorgvuldig gewasscnen te wor den en alleen de werkelijk slechte gedeel ten, v/elke onsmakelijk zouden zijn, verwij deren We. Bladgroenten zetten we op met niet meer dan het aanhangende water, an dere soorten met een bodempje water, We koken de groenten in een goedgesloten pan, eerst op een groote vlam, tot 'hei; water kookt, daarna op den spaarbrander, in de meeste gevallen niet langer dan een half uur. Op deze wijze vervalt het verouderde „afgieten" en gaan dus geen waardevolle stoffen door den gootsteen verloren, in- plaats van onze gezondheid ten goede te komen! Nastoven is uit den booze, aange zien hierdoor het vitamine-C gehalte aan zienlijk vermindert. We roeren liever Ipij het opdienen een klontje boter of vet door de groente, zooals ook b.v. bij doperwten gewoonte is. Mocht er nog Vrat kookvocht overblijven, dan vermengen we dat met wat aardappelmeel en roeren er op het laatste oogenblik een klontje boter door. Ook: kan dergelijk groentenat verwerkt worden in soep. Men heeft wel berekend, dat de menSch per dag 2U ons groente noodig heeft. Wan neer we sfeeds dié groente koopen, welke het meest aan'de markt, dus het minst schaarsch is, en geduldig wachten, tot de „primeurs" goedkooper geworden Zijn, dan volgen we den meest economischen weg! Ook verdient het aanbeveling een gedeelte der groente steeds rauw te eten, klaarge maakt als „slaatje", want niet. alleen heeft men daarvoor minder groote hoeveelheden noodig, aangezien er dan van slinken geen sprake kan zijn, doch bovendien zijn rauwe groenten buitengewoon gezond en smake lijk. Als Saus kunnen We gebruik maken van hangop of met wat melk Verdunde kwark, op emèak afgemaakt met wat peper en zout, wat mosterd, fijngehakte peterselie, tomatenpurée of gesnipperde ui. Op die wijze is geen slaolie noodig er. het eiwit gehalte van de hangop of kwark maakt het gerecht vollediger. Aardappelen vooral gekookt in de schil zijn een voedingsmiddel van bui tengewone waarde en nU zij gerantsoeneerd zijn kunnen we ons niet veroorloven, om door een verouderde bereidingswijze aller lei stoffen uit den aardappel verloren te laten gaan, welke Moeder Natuur voor óns bestemd heeft en stellig niet voor vuilnis vat en gootsteen. Boenen we de aardappels, na eenlgên tijd geweekt te hebben, flink af met een hard borsteltje en water en koken we ze met een bodempje water op dezelfde wijze als groente, dus in een goedgesloten pan eerst op een flink vuur, daarna op den spaarbrander, dan komen de goede con sumptie-aardappelen kruimig uit de schil op ons bord en hebben ze niet alleen haar eigen typischen smaak behouden, wélke het gebruik Van veel zout overbodig maakt, maar bovendien levéren ze ons dan naast zetmeel nog eiwit, vitamines en mineralen (Vitamines B en C, kalk, fosfor, ijzer en sporen van jodium), Niet alleen wat de voedingswaarde betreft is deze bereidings wijze voordeelig, doch ook het kwantum vaart ér wel bij, want door het schillen en verkeerde koken verloren we het gewicht van één aardappel op elke vijf of zes, het geen nu uitgesloten is. Huisvrouwen, neemt eens de proef! U zult gaan houden van de stevige, knapperi ge stronkjes van de sla, van de pittige aard appelen in de schil, van het „slaatje", van de fijngesneden groene blaadjes van.... uw bosjes radijs! U zult waarschijnlijk deze voedingswijze zelfs op den duur niet lan ger zien als een noodmaatregel, om u in moeilijke tijden zoo goed mogelijk te red den, maar als de eenige juiste voor het be houd van smaak en voedingswaarde. MANYA BEUKMAN. Amilda-créme, die tevens too goed is voor de huid, Is veA fear in deze twee begeerde teinten. k|at of Bruin. Doos 60 en 25 ot. Martine Wittop Koning schrijft ons: Nu eindelijk de asperges zich in de groentewinkels Vertoonen het koude voorjaar heeft hun komst langer uitgesteld dan andere jaren nu blijft nog de groote vraag, of we er in de gegeven omstandig- •heden wel gebruik van kunnen maken. Immers, een aspergeschotel vraagt om gesmolten of gewelde boter en om hard gekookte eieren, terwijl noch ons boter- rantsoen noch onze eierbonnen een derge lijke lüxe toestaan; een fijne aspergesoep stelt eveneens haar eischen aan den boter- pót, of wel ze heeft recht op wat room een toevoegsel, dat thans geheel buiten' de mogelijkheden valt. Zullen we dus dit jaar den aspergetijd moeten voorbij laten gaan zonder van de ze, allerfijnste onder onze Hollandsche groentesoorten te hebben geprofiteerd? Dat is niet noodig. We kunnen onzen aspergeschotel opdie nen in een vorm, die geen boter en slechts weinig eieren nodig maakt en we kunnen het kooknat Van de asperges ook het af treksel van de harde ondergedeelten tot een geurig soepje bereiden, desnoods zonder boter en zeker zonder room. De volgende recepten geven U daarvan een denkbeeld. Aspergeschotel 1941 (4 personen) 2 bossen asperges, 200 gr. (2 ons) kwark, een paar eetlepels melk, wat zout, wat nootmuskaat, 1 a 2 eieren. Breek de harde ondereinden van de asperges af, neem van het overblijvende deel het dunne schilletje weg en schrap voorzichtig het gedeelte van den kop; wasch de asperges, bind ze in vier bosjes samen en kook ze gaar in kokend water met wat zout (ongeveer V, 'uur). Vermeng, terwijl de asperges koken, de kwark met wat melk tot een roomige massa met de dikte van gewelde boter of Van stevige mayonriaise; voeg er naar smaak wat zout en wat nootmuskaat bij. Kook 1 k 2 eieren hard. Neem met een schuimspaan de bosjes asperges uit de pan, verwijder de touw tjes en stapel de asperges op een verwarm den schotel, alle koppen naar één kant. Leg er liefst met behulp van een spuitzakje de kwark In 8 stapeltjes om heen met daartusschen telkens een vierde of een achtste partje ei. Asperges zonder boter (4 personen) 1 liter kooknat van asperges (oók wel het- aftreksel van de harde ondereinden), 50 gr. (5 afgestreken eetlepels) bloem, 60 gr. (ongeveer 6 volle eetlepels) geraspte niet te oude kaas 1 d.l. melk, wat noot muskaat. Roer op een zacht vuur de melk met de bloem en de kaaS tot een samenhangende massa, geheel zonder klontjes. Verdun het mengsel scheutje voor scheutje met het aspergenat, voordurend roerende op een Zacht vuur, tot de soep de juiste mate van gebondenheid heeft. Voeg er naar smaak wat nootmuskaat aan toe. Katholiek Comité van actie „Voor God* „DE ZICHTBARE GOD" Een christendom zonder naas* tenliefde is ondenkbaar. Waar de liefde ophoudt, houdt ook het christendom op. „Zonder liefde ben ik niets" (I Cor. 13,2) Onze broeder is voor ons de „zichtbare God". Onder duizen* den gedaantén komt Hij ons tegen. God is „alles in allen", (I Cor. 15,28) BONNEN. HEDEN NOO GELDIG. Bon 21 brood (nog geldig tot en met 11 Juni). Bon 04 aardappelen. Bon 31 bonkaart algemeen: suiker. Bon 19 melkkaart. Bon 17 vleeschkaart. Bonnen 97 en 51 bonkaart algemèen: eieren. door Prof. Pr. P. Greitemann 15e Week 8—14 Juni: Handelingen 13 1—14 27. Met Hoofdstuk 13 begint het tweede groote gedeelte der Handelingen, waarin die aandacht vooral besteed wordt aan de figuur en het groote missiewerk van d'en Apostel PauLus. Petrus blijft het hoogste gezag uitoefenen, maar Paulus is door God uitverkoren als het groote hulpmiddel om de geheele wereld door Christus te winnen. Het leven van Paulus bestaat uit voortdu rend reizen en trekken. Wie dit alles goed] wil volgen, kan deze reizen stuk voor stuk meemaken, door de kaart op te slaan aan het einde van het Nieuwe Testament, Daar vindt men vier reizen aangeteekend; de eerste drie zijn de groote missiereizen, en de vierde was de tocht, dien Paulus per schip maakte, toen hij als gevangene naar Rome werdi getransporteerd. Heel dit trekkende leven heeft iets won derlijks. Wie het geluk heeft gehad; om de streken te bezoeken, die door Paulus wer den bewerkt, staat er versteld over, dat de ze man met zijn zwakke gezondheid al de ze tochten te land heeft afgelegd zonder van voertuigen .gebruik te maken. Het ging alles te Voet. En toch heeft Paulus geheel de toenmaals beschaafde wereld bezocht. De eerste reis wordt behandeld in hoofd stuk 13 en 14 en beperkt zich tot Klein- Azië. In vergelijking met de latere reizen van Paulus is het een korte tocht, maar wie het hoogland van Klein-Azië kent, weet dat deze tocht veel van Paulus' krach ten heeft geVergd. Het eerste groote succes is de bekeering van den pro-consul, Sergius Paulus. De bedoeling van dit verhaal is: aan te geven dat Paulus niet een van de bedriegers en toovenaars is, maar een ernstig man, die geen bedrog noodig heeft, Bovendien be schikt hij over een echte wondermacht, waarmee hij zijn woord kan bevestigen. Op dezen moeilijken tocht over het ge bergte is Paulus vergezeld van Barnabas en Joannes Markus. Barnabas was de vriend van Paulus en een oom van Markus. Deze laatste was nog jong en de zoon van Ma ria, die bekend is uit het vorige hoofdstuk, 12 12 (Zondag). In het nu volgende vallen een paar din- gen bizonder op, welke ook in de aantee- keningen worden aangestipt. Vooreerst wordt medegedeeld, dat de jonge Joannes Markus zich terugtrekt en dat Paulus van nu af aan de leiding heeft. Markus schijnt op te zien tegen de moei lijkheden van de reis, ert misschien kon hij ook het tempo en de vurigheid van Pau lus minder goed verdragen. Waarschijn lijk voelde hij het ook als een vernedering, dat zijn oom BarnftfeèS, die tot dan toe de leiding had gehad op Cyprus, nu die lei ding moest afstaan aan Paulus. In alle ge val: Markus gaat weer terug. Op de vol gende reis zullen we zien, hoe Barnabas weer een poging doet om hem mee te 'krij gen, maar Paulus wil dan niet meer. Men lette ook op de methode van Pau lus, Zooveel mogelijk begint hij zijn pre diking in een Joodsche synagoge, omdat hij hier vooreerst Joden aantrof, maar ver der ook welmeenende heidenen, die als proselieten zich reeds bij de Joden hadden aangesloten en de besnijdenis hadden ont vangen en ten slotte ook de zoogenaam de „goavreezenden", ook heidenen, die met het Jodendom sympathiseerden, omdat ook zij een God aanbaden. In de Synagoge treft Paulus dus een uit gebreid gezelschap, en hij' zal deze missie- methode blijven volgen, zoolang zij hem niet door de Joden zelf onmogelijk wordt gemaakt (Maandag). De toespraak, die Paulus in Antiochië (dat is dus nü niet in Syrië, maar in Klein Azië) houdt, is een preek, die op de Joden m afgestemd. Paulus beroept zich met op zet op het Oude Testament, en kamt ten slotte terecht bij het 'groote feit, waarvan dia Apostelen dé getuigen zijn, namelijk de Verrijzenis van Christus. (Dinsdag). Ook deze Verrijzenis is in het Oude Tes tament voorspeld, en deze bewijsvoering! van Paulus heeft op de toehoorende Joden zooveel indruk gemaakt, dat zij hem ver zoeken, den volgenden sabbat over het zelfde onderwerp te spreken. (Woensdag). De missie schijnt succes te hebben, maar evenals in Palestina, zoo 'beginnen ook hier de Joden afgunstig te worden; zij zien in Paulus een gevaar voor het Jodendom. Paulus verandert nu van methode: hij ver mijdt de synagoge, en richt zich nu recht streeks tot de heidenen. De Joden willen niet hooren; dan gaat de genade aan hen voohblj, en richt zich uitsluitend tot de hei denen van goeden wil, (Donderdag). Van Antiochië gaat de reis verder met Barnabas naar Ikoni/um en dan naar Lu stra. In deze laatste plaats gebeurt dan het wonder met den laanime, tengevolge waar van de menschen denken dat Paulus en Barnabas goden zijn. Maar ook hier weten de vijandige Joden hen te vinden-. Ze Zijn Paulus nagegaan van uit Antiochië en brengen het zoover, dat zij hem steenigen, zoodat hij voor dood blijft liggen (Vrijdag). Daarna gaan zij over Derbe weer naar Antiochië en doorloopen dte heenreis, maar nu in omgekeerde volgorde, en reizten dan verder per schip weer naar Syrië. Overal hebben zij leerlingen gevormd. Het succes is, ondanks de tegenwerking der Joden, zeer 'groot, Hiermee is de eerste missiereis ten einde (Zaterdag). Zondag, 8 Juni, Hand. 18 112 Maandag, 9 Juni, Hand. 13 1323 Dinsdag, 10 Juni, Hand. 13 2431 Woensdag, 11 Juni, Hand. 13 3243 Donderd., 12 Juni, Hand. 13 4462 Vrijdag, 13 Juni, Hand. 141—20a Zaterdag, 14 Juni, Hand. 14:20b27 167, Met groote sprongen is Pam weg,Als de reus Uit „Klein Duimpje" springt hy over heuvels én kloven met het grootste gemak. Nergens is echter een spoor van den ontsnapten aap te bekennen. 168. Inmiddels heeft dé professor met zijn drie gevange nen de schuilplaats bereikt en daar worden zij voorloopig opgesloten. Een aardbewoner wint op de maan zesmaal aan kracht, zoodat hij daar geen moeite mee heeft. BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 22 24 Brood of gebak 922 Juni (bon 21 inog tot 11 Jhnl) 26 Mei—22 Juni 200 gram brood, gebak of 140 gram tarwebloem, tarwemeel, rogge bloem, roggemeel of zelfrijzend bak meel (bloem t/m 31 Mei), 2 rant soenen gebak. 190 gram brood, 1 rantsoen gebak. 05 Aardappelen 9—15 Juni IK Kg. (kinderen beneden 4 jaar 8/4 kg.) 8 iBloemkMrt) Meel, brood enz. 19 Mei—15 Juni. 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 17 18 (Boterkaart) boter, slaolie 28 Mei—11 Juni (14 Juni) 250 gram boter of 200 gram ala-olle of raapolie. 250 gram boter 1.7 18 (vetkaart) (boter, margarint sla-olie) 26 Mei—11 Juni (14 Juni) 250 gram boter of margarine, 200 gram slaolie of raapolie. 250 gram boter 42 Suiker 9 Juni6 Juli 1 kilogram 20 Melk 9—15 Juni 1 3/4 liter. 18 Vleesch en Vleescbwaren 8—15 Juni 50 gram vleesch, half rantsoen vleeschwaren. 34 Koffiesurr. Thee 26 Mei—22 Juni 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. 67,77 Eau 2 Juni15 Juni (29 Juni) Elk der bonnen 100 gram kaas. 53 88 Eieren 9—15 Juni 1 «1 1 ei 52 Peulvruchten 2 Juni—22 Juni extra rantsoen 500 gram. 32 Rijst enz. 19 Mei15 Juni 250 gram 27 Maïzena enz. 21 Apr.15 Juni. 100 gram (op 2 bonnen 1 pakje) 24 Havermout enz. 21 Apr.:15 Juni. 250 gram 25 Gort énz. 21 Apr.15 Juni. 250 gram 26 Macaroni enz. 21 Apr,—15 Juni, 100 gram K Scheerzeep Textielkaart 1 Mei31 Aug. 50 gram scheerzeep 35 Zeep 1 Juni—29 Juni 150 gram toiletzeep, 120 gram huis houdzeep, enz. Per. 10 Petroleum t.m. 15 Juni voor de keuken 2 liter Men knippe deze lijst uit, om ze steeds te kunnen raadplegen I

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7