Academienieuws Wilt IJ iets weten? Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN' VRIJDAG 6 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAti. 3 K. J. M. V. LEIDEN. Boomstronk-avond op het K.R.V.-terrein te Katwijk. Gisteravond werd de eerste boomstronk- avond der Leidsche K.J.M.V. op het K.R.V.- terrein te Katwijk aan den Rijn gehouden. De voorz., Herman Geyer opende dezen avond met den groet der jongeren, waarna een van de sportleiders het woord kreeg om eenige verklaringen te geven over den eenigen tijd geleden gehouden puzzle- fietstocht. Hierna volgde een cultureel halfuurtje, bestaande uit een declamatie van eenige werken van Guido Gezelle en een vertel ling van Herman Divendal. Inmiddels was de moderator gearriveerd, die onmiddellijk aanving met zijn inleiding over: ,,De zonde in het zakenmilieu". Deze inleiding was een vervolg op de vorige inleiding over het goede middenstandsmilieu. De mode- arator zette verschillende fouten uiteen, die voornamelijk in den middenstand voorko men, en waarvan iedere katholiek in het gewone leven het foutieve inziet: De mo derator nam achtereenvolgens onder de loupe het kwaadspreken of lasteren, de concurrentiestrijd, het misbruiken van een anders naam, het cadeaustelsel en het af betalingssysteem. Na deze inleiding ontspon zich een ge noeglijk debat, waarna het arbeidslied ge zongen werd. Tenslotte werd nog een par tij handbal gespeeld en de avond werd ge sloten door den moderator. NED. R. K. BOND VAN ZIEKEN- VERPLEGENDEN. Herleving in afdeeling Leiden. De afdeeling Leiden van bovengenoem- den bond is in een gehouden ledenvergade ring nieuw leven ingeblazen. Het was den wensch van het hoofdbestuur, dat Leiden uit haar winterslaap wakker werd geroe pen. Er werd daarom opnieuw een bestuur gevormd en verklaarde dr. H. Kortmann zich bereid het voorzitterschap, te aanvaar den. Het was dan ook de voorzitter, die bij de opening de afdeeling wakker riep. Na alle aanwezigen welkom te hebben gehee- ten, gaf de voorzitter het woord aan Rec tor Venings, die aan den oproep gehoor had gegeven en de aanwezigen door zijn geestdriftige rede wakker riep op de meest afdoende wijze. Spreker wees op het groote nut van een afdeeling in de Sleutelstad, waar zooveel katholieke zusters een moei lijk leven hebben in de neutrale inrichtin gen. De band, gevormd door den Katho lieken bond, kan haar over vele moeilijk heden heen helpen. Tevens kan de bond veel voor haar doen. Aan het slot van zijn rede toonde rector Venings aan, hoe een katholiek verpleegster haar mooie taak on der patiënten en collega's het best vrucht baar kan maken. Nadat de.voorzitter den spreker had be dankt voor deze mooie rede, spoorde deze de aanwezige leden aan volgens sprekers advies een bloeiende afdeeling in Leiden te vormen. De geestelijk adviseur, kapelaan Sanders, sprak de aanwezigen een hartig woordje toe. Nadat het bestuur met twee leden was aangevuld werd de vergadering door dr. Kortmann gesloten. BOND VAN NIET-DOCBEREND HOOGER-ONDERWIJSPERSONEEL Herdenking van het 20-jarig bestaan De Leidsche afdeeling van bovengenoem- den bond hield gisteravond in „de Harmo nie" een buitengewone ledenvergadering in verband met het 20-jarig bestaan van dien bond. De voorzitter gaf allereerst een over zicht van den groei van den Bond en de als gevolg van vele en velerlei acties be reikte resultaten o.a. ter verbetering der titulatuur en salarieering, de wijzigingen van het Bezoldigingsbesluit 1920, 1925 en 1928, enz. Naast voldoening zijn er ook nog vele wenschen en waakzaamheid blijft derhalve steeds geboden, aldus de voorzitter, opdat wij de juiste plaats behouden temidden van het overige Rijkspersoneel en niet op een lager niveau belanden. Na een opwekking tot trouw aan de or ganisatie, richtte spr. zich speciaal tot de jongeren en spoorde hen aan tot krachts inspanning ten bate van den bond. Nadat spr. de medewerkenden aan dezen avond had verwelkomd, had een eenvou dige huldiging plaats van den heer J. H. Kasten, die een dezer dagen zijn 50-jarig dienst jubileum heeft mogen vervullen. Bij monde van den heer M. Sjerp, waarne mend voorzitter, werd de jubilaris toege sproken. Spr. wees erop, dat de Leidsche afdeeling groote verplichtingen heeft jegens den jubilaris, die steeds een leiden de functie heeft bekleed. Zijn telkens ge continueerde herbenoeming moge voor hem een bewijs der algemeene waardee ring zijn. Staat de heer Kasten niet altijd klaar om met raad en daad bij te staan? Dat de gewenschte hulp dikwijls eerst na moeizarpen arbeid kon worden verkregen, hiervan kunnen zijn naaste medewerkers getuigen. Ten slotte bood spr. een geschenk aan. Dit stoffelijk blijk, bestaande uit een sa-% lonlamp is door de leden bijeengebracht als dank voor al hetgeen de heer Kasten in aller belang heèft gedaan. Zijn echtgenoote werd mede in deze hul diging betrokken; haar werd een bouquet bloemen in de Leidsche kleuren aange boden. Na deze woorden volgde een hartelijk applaus, waarna men tot de feestelijke her denking overging. UIT HET TYPOGRAFISCH BEDRIJF. Uitreiking van diploma's en gètuigschriften Het district Leiden en omstreken van de Leerlingen-Commissie voor de typogra fie hield gisterenavond in het gebouw Pa trimonium een bijeenkomst waarin de di ploma's en getuigschriften zijn uitgereikt aan hen, die een vier-jarige cursus in de typografie 'hebben gevolgd. Onder hen, die deze samenkomst bijwoon den, merkten wij o.m. op den voorzitter en directeur der Ambachtsschool de heeren Van Hoek en Kuintjes, den heer T. J. W. Blaauw, controleur van 'het leerlingen we zen in het Typogqrafisch Bedrijf uit Am sterdam en verder vele werkgevers en leermeesters der leerlingen,leeraren der Ambachtsschool, besturen der werkgevers- en werknemersorganisaties en de examen- ZOETERWOUDE JONGEMAN VERDRONKEN Sprong verhit in 't water Aan den Hoogen Rijndijk is gisteren de 17-jarige Ant. Horree, wonende Ni- colaas Beetsstraat 3 te Leiden, door verdrinking om het leven gekomen. De jongeman, werkzaam bij de fir ma Oosthoek, wilde na het werk een bad in den Rijn nemen. In verhitten toestand sprong hij in 't water en is niet meer bovengekomen. Het lijk werd spoedig opgehaald, doch kunstmatige ademhaling, welke an derhalf uur werd toegepast, mocht niet meer baten.' commissie. De heer.G. van Looy, voorzitter van de Leerlingen-Commissie heette allen welikom waarna hij wees op de prettige samenwer king met het Bestuur der Ambachtsschool en de leeraren en leermeesters. In tegen stelling met vorige jarén was het resultaat van. het examen dit jaar zeer gunstig. Met dankbaarheid maakte spr. er mel ding van, dat het leerlingwezen- in de ty pografie dit ja-ar vrijwel onbeperkt voort gang kon vinden. De Leerlingen-Commis sie kon zich ook dit jaar hoofdzakelijk be zig houden met het vakonderwijs. Spr. deelde nog mede, dat in de examen commissie zitting hadden de heeren A. L. Koenen, C. Haasbeek, P. Harteveld, D. J. Looman, A. G. de Mooy, P. Merkelijn, J. C. Pillekers en P. M.- M. Pont. Hierna ging dé heer Koenen als voorzit ter van de examen-commissie over tot uit reiking der diploma's. Geslaagd waren als handzetter: G. C. Duiker, J. Th. J. Kaptijn, C. H. van Leeu wen, F. B. van der Nat, J. Sepers, W.- F. Verschuur en W. Randsdorp; als drukker ontvingen het diploma: W. Karstens, W. H. van Leeuwen, J. H. Makkeé, H. Meyer, H. Ch. M. Steeghs en J. J. van Deeren. Afge wezen werden 2 drukkers en één handzet ter waarvan één drukker voor de tweede maal. Van bovengenoemde leerlingen behaal den zes handzetters en 5 drukkers ook het getuigschrift van de Ambachtsschool. Af gewezen werden drie drukkers en twee handzetters waarvan één drukker "voor de tweede maal. Twee diepdrukkers t.w. H. J. Wolvers en F. A. Milikan behaalden als diepdrukkers het getuigschrift der Am bachtsschool. Nadat de heer Koenen de diploma's had uitgereikt overhandigde de directeur der Ambachtsschool de getuigschriften. Hij wees er daarbij op, dat de kennis der Ne- derlandsche taal, vooral bij de boekbinders nog wel wat te wenschen had overgelaten. Hierdoor kon dan ook aan hen geen ge tuigschrift worden uitgereikt. Woorden van dank richtte spr. ook tot de leeraren voor hun voortreffelijke leiding en prettige samenwerking bij dezen cur sus betoond. De heer Van Looy deelde hierop mede, dat bij de drukkers H. Ch. M. Steeghs en •bij de zetters J. Th. J. Kaptijn voorgedra gen zijn ter verkrijging van den prijs be- schikbaar gesteld' door 'het G. J. T'hieme- fonds. Woorden van afscheid sprak spr. tenslot te tot de leerlingen waarbij hij er o.m, op wees, dat het steeds onderzoeken van de vakstudie dringende eisch blijft. Spr. ein digde met te wijzen op het eigen cachet der Nederlandsche typografie. In aansluiting op deze toespraak heeft de heer T. J. W. Blaauw, controleur van het leerlingwezen in het typografisch be drijf, nog gewezen op de voortdurende nood-zakelijkheid van vakstudie. Spr. hoop te, dat de geslaagden zich nu ook een waar dig jong-gezel zullen toonen. Namens de Ver. voor de Vakopleiding in de Typogra fie dankte spr. leeraren en leermeesters voor de moeiten, aan de leerlingen ten koste gelegd. Ook de examencommissie dankte spr. voor haar werk. Tenslotte gaf spr. nog een uiteenzetting oyer de1" stichting, opzet en werkwijze van het leerlingwezen in de typografie. Namens de leerlingen sprak de heer Steeghs woorden van dank voor het aan gename, goede en degelijke onderwijs. Met name prees spr. de fijne, goede sfeer der Ambachtsschool. Nadat de heer Van Doorn namens de leeraren nog het woord had gevoerd dank te de -heer Koenen den heer Van Looy als direteur van A. W. Sijthoff's Uit-g. Mij. voor de geboden gelegenheid het pracktisch examen in dit bedrijf te doen afnemen. Na afloop was er gelegenheid het typo grafisch werk "der leerlingen te bezichti gen. EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUW EN GEESTESZIEKEN. Deze examens zijn te Oegstgeest voort gezet met de candidaten uit het St. Joris Gasthuis te Delft. De uitslag is als volgt: Eerste examen. 25 candidaten, afgewezen 6. Geslaagd: N. van den Berg, A. J. J. de Groot, T. H. Hadderingh, G. C. P. Kuyper, J. S. Lagerwey, P. Loekenbach, A. G. van Loo, T. R. Luppes, M. P. Mensen, E. L. van Noord, M. van den Oever, A. Reitsma, J. Traas, M. D. Treurniet, J. C. Vink, J. Voor- neveld, H. Westerbeek, J. Wisgerhof, G. M. C. van der Wijden. Tweede examen, 32 candidaten, afgewe zen 9. Geslaagd: M. J. van der Beek, W. J. Bos, W. Bout, A. Bruggenkamp, O. Bruins, J. J. Drevijn, A. M. Eugster, H. M. van de Graaff, C. Hoogenboezem, J. de Jong, R. van Merrebach, M. M. G. Ottenhof, N. Pel- grom, J. A. Pruysen, A. P. vari Rijsbergen, I. C. van Seters, J. Siepel, J. C. Teunisse, M. T. Vos, A. A. van Weelden, B. C. Woo- ninck, J. Zuidhof, J. Chr. Zwiep. Aanvullingsexamen, 15 candidaten. afge wezen 3. Geslaagd: H. A. Brandt, M. J. Dik kers, G. Grandia, A. Klompenhouwer, M. Man in 't Veld, G. Pot, J. van Prooyen, A. A. v. Rossum, M. H. de Valk, S. Warringa, D. J. van Drie, J. van Wingerden. K. F. A.-FILMVOORSTELLING. De filmvoorstelling, welke door de Ka tholieke Film-Actie (K.F.A.) georgani seerd wordt, zal NIET op Zondag 22 Juni maar op Zondag 15 Juni gegeven worden. Men begint ook in Leiden e.o. het werk van de K.F.A. te waardeeren. Steeds voller worden de zalen. Met moeite kon mén de laatste keer de bezoekers plaatsen. En wij twijfelen er niet aan of het zal op 15 Juni wederom zoo zijn. Een keurig voorpro gramma met als hoofdfilm de Neder- landsch-sprekende film „Vadertje Lang been" garandeert wederom een keurig pro gramma. De belangstelling is zeer groot en een ieder wordt aangeraden om zich tijdig van kaarten te voorzien. Dit kan men doen bij den vertegenwoordiger der K.F.A.: P. Rijnbergen, Pasteursstraat 28A. Men wacht te niet te lang, want hoe eerder men be spreekt des te beter plaats heeft men. Laat Trianon op Zondag 15 Juni om half twaalf wederom tjok vol zijn. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". De Jaarvergadering. In het gebouw „Prediker" hield boven genoemde woningbouwvereniging haar jaarvergadering. Toen zij door den voor zitter, den heer J. Gerritsen, geopend werd, was er slechts een klein aantal leden aan wezig, waarom de voorzitter zijn teleur stelling uitsprak en opwekte tot meerder medeleven met het innerlijk werk der ver- eeniging. De aanwezigen heette hij harte lijk welkom. De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den tweeden secretaris, den heer J. van der Mark, werden goed gekeurd. Dé voorzitter deed hierna een groot aantal mededeelingen, waarbij hij o.a. waardeerende woorden wijdde aan het overleden oud-bestuurslid den heer H. N. Breedeveld en het oudste lid in ja ren den heer L. van Weeren, die kort ge leden eveneens overleed. Verder besprak hij uitvoerig de verschillende gebeurtenis sen, die er in het afgeloopen vereenigings- jaar waren gepasseerd, en wees vooral op de hooge uitgaven voor het onderhoud der woningen en op de verhoogde grondbelas ting, waardoor de financieele toestand der vereeniging er niet te best voor komt te staan, en-het bedrag, voor het jaarlijksch onderhoud der woningen beschikbaar, te gering zal blijken om alle noodigeonder houdswerken te kunnen uitvoeren. Over het zesde bouwplan deed hij nog eenige voorloopige mededeelingen en hoopte, dat het spoedig tot stand zou komen, hoewel hij de tijdsomstandigheden voor het bouwen van vereenigingswoningen niet gunstig achtte. Namens de kascommissie bracht de beer J. Ph. v. d. Bosch verslag uit: alles was in orde en hij dankte den penningmeester voor zijn keurige administratie. De hierna in behandeling komende jaar verslagen van secretaris en penningmees ter, den leden in druk toegezonden, wer den zonder eenige op- of aanmerkingen goedgekeurd. De hierna gehouden bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de aftredende secreta ris de heer P. J. Schouten en de penning meester de heer Joh. v. d. Bos als zoodanig hoofdelijk door de leden werden herkozen, terwijl de andere aftredende bestuursleden de heeren H. van Donselaar, P. Winter kamp en H. W. Wittenaar by acclamatie werden herkozen. In de plaats van den heer J. Ph. v. d. Bosch, die aan de beurt van aftreding was, werd als lid der kascommissie aangewezen de heer A. Gerritsen. De voorgestelde nieuwe leden werden allen aangenomen; enkele anderen werden van de ledenlijst afgevoerd. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt en het was nog geen half tien toen de voorzitter deze vergadering, die om over acht was aangevangen, met een woord van dank kon sluiten. LEIDEN. Geslaagd: Voorbereidend kerkelijk examen: J. de Zwaan, Leiden; candidaatsexamen Rechten: J. M. Polak, Oegstgeest, J. B. van Benthem, Den Haag, mej. L. C. v. d. Broek, Monster. Candidaatsexamen Rechten: de heeren J. C. Somer, Den Haag en H. Percy, Lei den; Doctoraal examen Geneeskunde: de heer P. Niks, Rijswijk Z.-H.; Artsexamen le gedeelte: de dames E. van Konijnenburg. Oegstgeest, J. Boeré, Aerdenhout en de heeren P. Cre- zee, Rotterdam, A. A. F. Asjesm, Den Haag en R. Horst, Leiden; Bevorderd: Tot arts: de heeren J. J. Spie renburg, Overschie, G. J. Idema, Den Haag; P. A. Noorlander, Zwammerdam, C. H. W. Leeksma, Den Haag, H. Dekema, Den Haag en H. S. Zwarenstein, Leiden. Vraag: Kunt u mij zeggen uitgever van maandblad „Sibbe"? Antwoord: Uitgeverij „De Liebaert", Den Haag. Binnenland HET PRIJSAANDUIDINGSBESLUIT EN DE BAKKERS. Ook prijslijsten op de broodwagens. Aangezien de bepalingen van het prijs- aanduidingsbesluit 1941 niet voldoende blijken te zijn doordrongen tot de bakke rij. vestigt het centraal bureau voor het bakkersbedrijf er de aandacht op, dat krachtens dit 'besluit niet alleen de artike len in de winkels op de voorgeschreven wijze moeten zijn geprijsd, doch dat de voorschriften dienaangaande ook gelden voor den verkoop door middel van bak kerswagens aan huis. De bakkerswagens zullen in verband hiermede moeten zijn voorzien van op duidelijk zichtbare en leesbare wijze aangebrachte prijslijsten, waarop ver meld staan alle, in den wagen vervoer de artikelen en de daarvoor geiden-prij zen. Gebleken is, dat wegens het niet nako men van dit voorschrift reeds processen- verbaal zijn opgemaakt, zoodat belangheb benden in hun eigen belang dringend wordt aangeraden om voorzoover dit nog niet is geschied hun bakkerswagens op de hierboven omschreven wijze van prijslijs ten te voorzien Ter vermijding van misverstanden zij er voorts de aandacht op gevestigd, dat men niet zal kunnen volstaan met het eenvou dig deponeeren in de kar van een getypte prijslijst, doch dat de prysvermelding op duidelijke zichtbare en voor ieder leesbare wijze zal moeten geschieden door bevesti ging op of aan de broodwagens. DUIZENDEN PAREN SCHOENEN IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van den crisisopsporings dienst te Ede. hebben, in samenwerking met de Edesche politie, bij verschillende schoenwinkeliers-alhier een onderzoek in gesteld. Hierbij kwam aan het licht, dat eenigen in overtreding waren en zich schul dig maakten aan het verkoopen van schoe nen zonder bon. Twee winkeliers, genaamd H. en S. wer den bovendien geverbaliseerd wegens ern stige prijsopdrijving. Bij hen werd de geheele voorraad schoe nen, tezamen eenige duizenden paren, in beslag genomen. HET GEVONDEN VROUWENHOOFD. Arrestant heeft bekend. De 58 jarige Amsterdammer, die in ver band met het vinden van een vrouwen hoofd in het Merwedekanaal verleden week door de politie te Rotterdam is gearres teerd, verdacht van moord op zijn echtge noote (van wie het gevonden hoofd zou zijn) heeft hedenochtend voor den rechter commissaris bekend, deze gruwelijke mis daad te hebben bedreven Nadere bijzonderheden konden, terwille van hetloopende onderzoek, nog niet door de politie worden verstrekt. ONGEVAL MET DOODELIJK GEVOLG. Gisteravond omstreeks 11 uur is de 27- jarige voetganger L. J. H. uit de Barentsz- straat te 's-Gravenhage, doordat hij on voorzichtig overstak, aangereden door een auto in de Bilderdijkstraat. Het slachtoffer kreeg een hoofdwond en een hersenschudding en is door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid wal vervóerd, waar hij van ochtend aan zijn verwondingen is overle den. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 6 Juni. (D. N. B.). Het opper- bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: v Het luchtwapen zet den strijd tegen de Britsche ravitailleerings-scheepvaart met goed succes voort. In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen voor de Schot- sche Oostkust uit krachtig beschermde vijandelijke convooien drie koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 15.800 brt. tot zinken gebracht en vier andere groote schepen zwaar beschadigd. In het gebied van de Middellandsche Zee hebben formaties van het Duitsche luchtwa pen dn den nacht van 4 op 5 Juni een bij zonder succesvollen aanval gedaan op het Engelsche vlootstandpunt Alexandrië. Door bomtreffers in de buurt van de Britsche olieopslagplaatsen ontstond een groote brand, die door de bemanningen nog lan gen tijd na 'het vertrek kon worden waar genomen. In Noord-Afrika bestreed de Duitsch- Italiaansche artillerie Britsche geschutstel- lingen, munitieopslagplaatsen en installa ties voor den watertoevoer bij Tobroek met goede uitwerking. Door den vijand werden overdag noch des nachts gevechtshandelingen boven het Duit^he Rijksgebied verricht. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 6 Juni. (Stefani). In zijn weer- machtsbericht no. 364 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: Gedurende den nacht van 6 Juni heeft de Italiaansche luchtmacht de vesting Gi braltar alsmede de vliegvelden van Hali-' far en Micabba op het eiland Malta ge bombardeerd. Een Italiaansche torpedoboot in het centrale bekken van de Middelland sche Zee, heeft een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Gedurende den nacht van 5 Juni hebben vijandelijke vliegtuigen bommen laten vallen op het eiland Rhodos in den Dodekanesus. In Noord-Afrika werd aan het front van Solloem een vijandelijke aanvalspoging verijdeld. Onze bijzonder actieve artillerie heeft schepen, welke in de haven van To broek gèmeerd lagen, gebombardeerd. Luchtformaties bestookten opnieuw de ver dedigingswerken van Tobroek met bom men. Een HtfTricane-machine werd door onze jagers neergehaald. Vijandelijke vlieg tuigen lieten bommen vallen op Benghasi en Derna. In het gebied van Bardia heeft men een groep Engelsche. soldaten onder bevel van een officier gevangen genomen, die met een motorboot van het eiland Kreta gevlucht waren. In Oost-Afrika bombardeerde de vijan delijke artillerie intensief, maar met ge ring resultaat, onze stellingen langs de rivier Omo in den sector Abalti (Galla en Sidamo). BEVREDIGEND ANTWOORD VAN BATAVIA AAN ÏOKIO? TOKIO. 6 Juni. (D. N. B.). Volgens een bericht van hef blad „Tokio Asahi Sjim- boen" uit Batavia, zou de woordvoerder van de Nederlandsche delegatie voor de handelsbesprekingen met Japan verklaard heben. dat het antwoord van Nederlandsch- Indië ieder oogenblik verwacht kan worden en dat het Japan ongetwijfeld tevreden zal stellen. NOTA VAN DEENSCHE REGEERING AAN IJSLAND. KOPENHAGEN. 6 Juni. (D. N. B.). Inzake de door het IJslandsche Althing ge nomen besluiten in de kwestie eener ont- Agenda LEIDEN. BIOSCOPEN. Luxor: „Carnaval van Venetië". Goedgekeurd voor volwassenen. Casino: „De amateur jockey". Goedgekeurd Trianon: „Het dolende hart". Toelaatbaar voor volwassenen. Rex: „De laatste ronde." Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: „Meisjes in 't wit". Goedgekeurd voor volwassenen. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apothoken te Leiden wordt van Maandag 2 Juni 8 uur tot Zaterdag 7 Juni 8 uur waargenomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060 en de Doeza-ApotHeek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LEIDEN. Geboren: Cornelis Johannes, zoon van P. v. Houten en K. Laterveer. Cor nelis Marius, zoon van J. G. Winter en C. Stoppelenburg. Hendrik, zoon van A. C. v. Weeren en M. v. Alphen. Ondertro uwd:P. Helmus jm. 27 j. en J. Beiimers jd. 24 j. H. de Graaf jm. 26 j. en P. v. Kralingen jd. 25 j. Overleden: G. Crispijn, m. 48 j. P. C. v. d. Zwet, dr. 12 j. P. J. N. Hoo- geveen, hsvr. van A. W. Brugman 72 j. A. Verwerda, m. 66 j. J. R. v. Weeren, wed van C. v. d. Bent 85 j. binding van het Bondsverdrag tusschen IJsland en Denemarken, heeft de Deensche regeering in een thans gepubliceerde nota haar standpunt bepaald. Hierin wordt aan de IJslandsche regeering het volgende meegedeeld: De Deensche regeering moest niet het begrip voor de door de tegenwoordige om standigheden ontstane moeilijkheden, wel ke de door het Althing genomen besluiten hebben kunnen veroorzaken. Zij "betreurt het evenwel, dat het Althing op dit oogen blik gemeend heeft aldus zijn opvatting te moeten verkondigen over de op beide sta ten betrekking hebbende rechtsverhouding. De Deensche regeering, die inmiddels met voldoening de verklaring vernomen heeft, dat IJsland het op het oogenblik niet goed acht, maatregelen te nemen tot verwezen lijking der opheffing van het Bondsver drag, neemt kennis van de ontvangen mp- dedeeling als een aankondiging, dat de re geering van IJsland aan het einde van den oorlog in onderhandelingen wil tre den. Ten aanzien hiervan verklaarde de Deensche regeering, dat zij, zoodra de om standigheden zulks toelaten, van haar kant bereid zal zijn, in onderhandelingen te tre den op grondslag der be'palingen van de Bondswet en met bijzondere inachtneming van de wenschen van het IJslandsche volk. KHASKAR-ORGANISATIE IN BRITSCH- INDIë ONTBONDEN. SJANGHAI, 6 Juni. (D. N. B.). Dc Britsch-Indische regeering van Simla heeft gisteren, volgens berichten uit Britsoh-In- dië, de „Khaskar-organisatie" ontbonden. Aan alle provinciale regeeringen is gelast, de noodige maatregelen tot ontbinding van de beweging te nemen en met alle kracht tegen de Khaskars op te treden. In een officieel communiqué is bekend gemaakt, dat een wijdvertakte samenzwe ring van de Khaskars ontdekt is; Op 6 Juni hadden de Khaskars van de moskeeën in Dehli, Lahore, Haiderabad, Pes ja war en Nagpur uit een gewapenden opstand willen beginnen. De noodige maatregelen zijn ge nomen om de leiders der beweging te arresteeren. Sinds eenigen tijd is onder de Khaskars. een beweging gaande om hun leider, Al- nua Ashriki, die het vorige jaar wegens anti-Britsche agitatie gearresteerd werd, te bevrijden. Het vorige jéar reeds hebben de Khaskars tijdens ernstige onlusten in La hore bewezen, dat zij anti-Engelsch zijn. In het communiqué wordt verder gezegd, dat in de provincies Madras, Bengalen, Bombay en Pendsjaab r®ds drastische stappen tegen de Khaskars widernomen. zijn. LEIDEN, 6 Juni. Vee. Aanvoer: 12 stieren, 108 kalf. en melkkoeien f 280550, handel iets vlugger, 61 varekoeien f 200380, han del tamelijk vlug, 27 pinken f 160280, handel tamelijk vlug; 16 vette kalveren, 129 nuchtere slachtkalveren, 95 weideschapen, 3588 lammeren 17—30 handel vlug; 22 zeugen 6090, 121'mestvarkens f 2645 en 506 biggen 1620 per stuk handel ma tig,39 bokken of geiten 3065 handel matig. Kaas. Aanvoer 62 partijen waarvan 57 partijen Goudsche kaas le soort 40.50 —41.50 en 2e soort f 39—40 en 5 partijen Leidsche kaas le soort 39 per 50 kg. Han- goed. LEEUWARDEN, 6 Juni. Vee. Aanvoer: 43 stieren, 120 vette koeien, 632 melk- en kalfkoeien 170420, 54 pinken 110 310, 38 graskalveren, 386 nuchtere kalve ren, 395 vette en weideschapen, 899 lam meren 15—29, 133 vette varkens, magere en loopers f 2563, 403 kleine biggen 14 23 per stuk. 134 bokken en geiten, 32 paarden. Totaal aanvoer 3269 stuks. Over zicht: Melk- en kalfkoeien aanvoer kort, handel kalm, prijshoudend. Pinken aan voer kort, handel kalm, prijshoudend. Drachtige zeugen aanvoer kort, handel re delijk, prijshoudend. Loopers en biggen aanvoer ruim, handel vlug, prijzen duur der. Lammeren aanvoer iets minder, han del vlug, handel iets duurder. De N. V. S. nam deze week 125 koeien, 300 nuchtere kalveren en 100 varkens over. Kaas. Vereen, van Zuivel Mijen. Prij zen: Edammer kaas 20 plus f 44, idem 40 plus 67.50, Goudsche kaas 20 plus 44, idem 40 plus f 67.50 en volvette kaas 40 plus 67.50 per 100 k".

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3