Weerbericht OFFICIEELE PUBLICATIE STADSNIEUWS VRIJDAG 6 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïïl. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.56 uur Vrijdagavond, Zon op 5.20 uur Zaterdagochtend. MAANSTANDEN. 6 Juni: De maan komt Vrijdagnamiddag om 5.54 uur op en gaat Zaterdagochtend om 4.15 onder. 7 Juni. De maan komt Zaterdagavond om 7.14 uur op en gaat Zondagochtend om 4.55 onder. 8 Juni. De maan komt Zondagavond om 8.31 uur op en gaat Maandagochtend te 5.41 uur onder. (Volle maan). 9 Juni. De maan komt Maandagavond om 9.41 uur op en gaat Dinsdagochtend om 6.36 onder. 10 Juni: De maan komt Dinsdagavond te 10.41 uur op en gaat Woensdagochtend te 7.39 uur onder. 11 Juni: De maan komt Woensdagavond te 11.31 uur op en gaat Donderdagmorgen om 8.47 uur onder. 12 Juni: De maan komt Donderdagavond om 12.11 uur op en gaat Vrijdagmorgen te 9.57 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 19 gr. C. De Zijl 19.5 gr. C. jTDIIOIICDIICDIIOIIOIICDIICDIIOIICV 5 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet v/orden tusschen zonsonder- 0 gang en zonsopkomst, r f Deze tijden zijn voor hedenavond U en morgenochtend: 0 0 0 5 Tusschen deze beide tijden dient 0 er dus verduisterd te worden. ^bllC3IIOIIOIIC3IIOIIOIICDIIOIIO" ZONSONDERGANG 9.56 uur. ZONSOPKOMST 5.20 uur. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN Omtrent den Woensdag gemelden lucht aanval op een stad in het Westen des. lands wordt aan het A.N.P. van bevoegde zijde medegedeeld, dat twee van de aan vallende vliegtuigen werden neergeschoten. Zij zijn in zee gestort. Op de Roomsch-katholieke begraafplaats aan de Biltstraat te Utrecht is gistermid dag het stoffelijk overschot van wijlen prof. dr. A. K. M. Noyons, in- leven hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, oud-hoogleeraar aan de universiteit te Leu ven, lid van de Pauselijke Academie van Wetenschappen en eere-doctor van de uni versiteit te Gent, aan den schoot der aarde toevertrouwd. In de St. Aloysiuskerk werd des mor gens een plectige Requiemmis opgedragen door pater dr. J. van Rijckevorsel S.J., met assistentie van de paters J. Moors S.J. en L. Krieger, S.J., welke door vele belang stellenden werd bijgewoond. In de kerk werden opgemerkt de burge meester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, dr. H. Th? 's Jacob en B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, namens het college van curatoren der rijksuniversiteit, prof. dr. L. van Vuuren, die den rector- magnificus, prof. dr. H. R. Kruyt, verte genwoordigde, mgr. D. Huurdeman, vicaris- generaal van het aartsbisdom, deken Th. J. M.' Knuvelder, prof. dr. I. J. M. van den Berg, bijzonder hoogleeraar, prof. dr. Ger- lach Royen O.F.M., buitengewoon hoogleer aar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. G. Grom van de R. K. universiteit te Nijmegen, bijna alle hoogleeraren van de medische faculteit, de heeren Ph. de Vink en mr. van Eykelenborg, leden van het be stuur van het St. Antonius ziekenhuis, waarvan prof. Noyons deel uitmaakte, de oud-directeur van deze inrichting, dr. W. A. Boekelman en de tegenwoordige direc teur, dr. A. J. Boekelman, vertegenwoor digers van verschillende studentenorgani saties en alle vrouwelijke en mannelijke assisttenten van den overleden hoogleeraar. Prof. Weve, O.P., hoogleeraar aan de R. K. Leergangen te Tilburg, las een Stille H. Mis aan een der zij-altaren. Op de begraafplaats hadden zich even eens zeer velen verzameld, om den ontsla pen hoogleeraar de laatste eer te bewijzen. Als slippendragers fungeerden vier ho noraire leden van de R. K. Stud enten ver- eeniging „Veritas". Een groot aantal bloem stukken werd in den stoet meegevoerd, ge dragen door een groep studenten van „Ve ritas". Daarachter volgden de studenten van de medische faculteit. Voorts een groep verpleegsters van het St.*Antonius-zieken- huis. De beaardingsplechtigheden werden ver richt dpor prof. dr. I. J. M. van den Berg, met assistentie van pater van Rijckevorsel S.J .en pater Four S.J. VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 9. De volgende prijzen mogen, ten hoogste aan het publiek in ^rekening worden gebracht: Ansjovis: Flacons, inhoudende 10 stuks 0,52 15 0,65 20 0,84 25 1,_ 1,45 3,60 9,25 4,75 2,60 8,85 4,60 2,60 Keulsche potten, inhoudende 100 1/1 blikken, inhoudende 4 kg. 1/2 1/1 1/2 1/4 3 3/4 17/8 15/16 Ansjovispastei in tuben: ansjovispastei 1/1 tuben (ca 65 gr.) 0,64 Y* (ca. 32 gr.) 0,38 vermengd met andere visch, zgn. ansjovisvischpastei: 1/1 tuben (ca. 65 gr.) 0,45 (ca 32 gr.) 0,27 Ansjovisfilets: 1/1 blikken 3 3/4 kg. netto 14,50 1/2 17/8 7,50 1/4 1 4,25 1/8 1/2 1,90 1/1 potjes 0.35 1,90 1/1 0,20 1,10 filets in fust per 1/2 kg.», (los uitgewogen) 2, IN AL DEZE PRIJZEN IS DE OMZETBELASTING INBEGREPEN. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRUZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. 8! ONDERNEMER EN ARBEIDER. Rede senator dr. Boehmker. Op uitnoodiging van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, district Amsterdam, waren gisterochtend eenige honderden werkgevers en bedrijfsleiders tezamen ge komen in het American hotel. Mede waren op deze bijeenkomst aanwezig de regee- ringscommissaris en burgemeester van Am sterdam, i.ir. E. J. Voute, de directeur van het gemeente energiebedrijf en die van de gemeentetram, ir. W. B. I. Hofman w.i., alsmede de directeur van den A.N.W.B., de heer van Balen. De heer J. P. van Kampen, organisatie leider van het N.V.V., heette allen wel kom en gaf het woord aan den gevolmach tigde voor de stad Amsterdam, senator dr. Boehmker. Deze wees er in een kort overzicht van de sociale toestanden in de eerste tientallen jaren dezei* eeuw op, dat het parool van dien tijd was: onbeperkte vrijheid van het individu. Ook de werknemers waren vrij hun eigen belangen te behartigen. Men ge loofde, dat de tegenstrijdige belangen van werknemer en. werkgever in het spel der vrije krachten zoolang op elkaar zouden botsen, tot tenslotte vanzelf het verstand tot overeenstemming zou leiden. De onder nemer had er groot belang bij, de loon en der arbeiders zoo laag mogelijk te houden, in verband met de concurrentie. De arbei der echter trachtte zijn loonstandaard steeds té verbeteren. De organisaties, welke aan weerszijden ontstonden, waren strijd organisaties, met het doel, de tegenpartij te overwinnen. Het talrijke aanbod van werkkrachten drukte daarbij de loonen en de arbeiders werden begrijpelijkerwijze steeds ontevredener. Ook tusschen de producenten onderling werd strijd gevoerd. De kapitaalkrachtige ondernemer ontzag zich zelfs niet te ver- koopen onder den productieprijs, om zijn kapitaalzwakkeren concurrent te overwin nen, het steeds schommelende prijspeil, dat een gevolg van al dezen strijd was, had een ongunstigen invloed niet alleen op het bestaan der arbeiders, .maar ook op dat van het geheele volk. Zoo was het in 1933 in Duitschland, zoo was het ook overal elders .in Europa. Het groote aantal werkloozen, dat Ne derland in 1937 en later bezat, was het re sultaat van dit „spel der vrije krachten". De middelen van de 19e eeuw brengen geen oplossing voor de tegenwoordige po litieke problemen. Algemeen is men tot de erkenning gekomen, dat de eenling niets beteekent; de ontvouwing van de persoon lijkheid mag nimmer doel zijn, doch slechts middel om de persoonlijkheid van het volk op te heffen. De verandering van het in dividu in het lid van de volksgemeenschap voert tot een andere sociale ordening. De 'hoogste ontwikkeling van het menschelij- ke kunnen is in deze gemeenschap niet al leen volkomèn geoorloofd* doch bijzonder wenschelijk, niet ten nutte van den eenling, maar ten dienste van het geheele volk. Deze nieuwe sociale en economische or dening schenkt nieuwe waarden aan het economische leven. De ondernemer moet zijn bedrijf zoo leiden, dat het resultaat aan het geheele volk ten goede komt. De arbeider is niet meer de nuchtere produc tie-factor, maar onderdeel van de volks gemeenschap. Ieder heeft recht op arbeid en de staat is verplicht een ieder werkge legenheid te verschaffen. Beiden werk gever en werknemer behooren tot het zelfde volk, beiden hebben hun plicht te genover de gemeenschap. De klassen- en loonstrijd was niet in overeenstemming met de belangen van den staat. Thans is de arbeider niet meer een uitbuitingsobject, maar gemeenschaps- mensch, kameraad van den werkgever, wien het geluk van zijn arbeiders ter harte moet gaan. Vervolgens een beknopte uiteenzetting gevende van de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" vna het N.V.V., wees dr. Boehm ker er op, dat deze organisatie geenszins in strijd is met. den Nederlandschen aard, evenmin als „Kraft durch freude" strijdig zou zijn met het Duitsche wezen, hoewel deze geïnspireerd werd door de reeds eer der bestaande overeenkomstige Italiaan- sche organisatie. Het streven, de vreugde in den arbeid te bevorderen, aldus besloot spr., beteekent: zijn volk dienen. Na senator dr. Bohmcker, voerde de com missaris van het N.V.V. nog het woord en spoorde de werkgevers en bedrijfsleiders aan, verbeteringen in hun bedrijven aan te brengen, welke zullen voeren tot een betere samenwerking tusschen onderne mer en arbeider. De klassenstrijd moet worden opgeheven. Wij moeten komen tot samenwerking tus schen alle scheppende menschen in één ar beidsgemeenschap ten bate van het geheele Nederlandsche volk. In die 'gemeenschap moeten wij de op lossing vinden van het sociale vraagstuk. De arbeider vraagt erkenning van en waardeering voor zijn arbeid en de ideële zijde van deze erkenning is nog belangrij ker dan de materieele. Het moet niet noo- dig zijn, maar steeds van boven af door wetten dit alles te regelen, maar in groeiend onderling overleg moet zulks tot stand ko men. „Vreugde en Arbeid" wil niet alleen den menschen afleiding bezorgen, doch méér. De werker moet inzien, dat de arbeid niet is een vloek en een last, maar een vreugde. Deze opvatting komt reeds in ons Neder landsche volk naar voren, dat steeds een groote liefde voor den arbeid heeft ge toond. Spr. wekte de werkgevers op „Vreugde ,en Arbeid*' te steunen en mede te werken aan deze schoone taak, waardoor ook het arbeidsvermogen wordt verhoogd en het belang .van de ondernemingen, zoowel als van de geheele volksgemeenschap wordt gediend. AMBTSAANVAARDING DR. B. KNIPPING O.F.M. Dr. B. Knipping heeft in de aula der R.K. Universiteit te Nijmegen zijn werk zaamheden aanvaard als privaat-docent in de iconographie van de Middeleeuwen en van den nieuwen tijd met een Openbare les welke handelde over Symbool en alle gorie in de beeldende kunst. Er was voor deze les groote belangstel ling. In de aula werden o'.m. opgemerkt de w.n. rector-magnificus prof. dr. Th. Baader, de senaat van de R.K. Universi teit, zijn toenmalige promotor prof. dr. Gerard Brom, verder prof. dr. Vogelsang, lector v. d. Meer en verschillende profes soren en confraters van den nieuwen do cent, alsmede pater J. W. Kerssemakers uit Mariëndaal, de wetenschappelijke op ponent van den docent. Na afloop werd een drukbezochte recep tie gehouden. Naamswijziging van M. H. te Amsterdam. De regeeringscommissaris voor Amster dam heeft besloten met ingang van 1 Juni 1941: a. De naam: afdeeling maatschappelijk steun (der gemeentesecretarie) te wijzigen in: afdeeling sociale zaken en den wet houder voor den maatschappelijken steun te noemen: wethouder voor de sociale za-ï ken. b. den naam: gemeentelijk bureau voor maatschappelijken steun te wijzigen in. gemeentelijk bureau voor sociale zaken. c. Den titel: directeur voor maatschap pelijk steun te wijzigen in: directeur voor sociale zaken. SPORT D.V.—W.D.G. 13—23 Woensdag speelde „D.V." (Voorschoten) den tweeden wedstrijd tegen „W.D.G." (Wassenaar). De uitslagen waren als volgt P. Kleute, Wass.G. v. Bemmelen V. 20 J. v. NoortJ. Zuij derduin 02 J. VermaasJ. van Bemmelen 20 P. GijsbertseH. Oudshoorn 11 H. v. d. HulstJ. van Leeuwen 20 C. WaardenburgJ. Braggaar 02 J. van DoornK. Waasdorp 11 W. F. SliekerM. den Broeder 20 B. BregmanC. Bins 02 J. van NoortH. Strik 11 E. v. d. WalS. Voorberg 20 J. v. d. DoesN. Veerman 11 D. de WitP. Braggaar 20 R. de KiewietH. Nagtegaal 20 J. MulderW. v. d. Krogt 02 J. TuvijP. Hagendijk 20 C. BorsboomI. Romein 20 A. VermeulenG. Vriezinga 11 Eindstand 2313 De uitslag van den wedstrijd in Voor schoten gespeeld was 2319 voor W.D.G. Totaal 'uitslag 46—32 voor W.D.G. Hierdoor kwam W.D.G. in 't bezit van de lauwertak, die door beide vereenigingen voor deze 2 wedstrijden was uitgeloofd. Aan 't slot van den wedstrijd overhandigde ae heer J. J. Braggaar de lauwertak aan den voorzitter van W.D.G. Stichting Persgasstation De officieele ingebruikneming Gistermiddag heeft op eenigszins offi cieele wijze de ingebruikneming plaats gehad van het Persgasstation hier ter ste de, waartoe eind van het vorig jaar het initiatief werd genomen door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land. De inrichting van het station. Dit persgasstation is opgericht naast de garage van het Motorhuis aan den Hoogen Rijndijk, welke N.V. de exploitatie over deze inrichting voert. Het compressorgebouw is naar ontwerp en onder leiding van de Kon. Ned. Grof smederij gebouwd door den aannemer Leo Zitman, terwijl de electrische installatie geschiedde door de fa. Langezaal en In niger, het schilderwerk door do fa. v. Muiden en Zn; Het is een eenvoudig gebouw met bij- behoorende bijbouwen. In het hoofdge bouw zijn twee normale gascompressoren opgesteld van Hoek's Machine- en Zuur- stoffabriek te Schiedam. Zij bezitten een capaciteit van 75 M3. gas van 1 atmosfeer druk met 4 trapcompressoren. Door twee zuigleidingen voorzien van z.g. gaszakken om de drukstooten op te vangen wordt het gas van de gasmeters, die aangesloten zijn op gasstraatnet, naar de compressoren gevoerd en daar door de vier trappen gebracht van 1 atm. op 200 aten. druk om via de vulblokken naar de buffervaten of rechtstreeks door één der blokken naar de auto-tanks te wor den afgevoerd. Elke bufïertank heeft een inhoud van 83.41 M3., in totaal zijn er zes, zoodat rond 500 M3. gas in voorraad kan gemaakt wór den. Voor de te vullen wagentanks zijn twee aansluitingen gemaakt, terwijl er boven dien nog drie aansluitingen zijn voor het vullen van losse flesschen. Om ontploffingsgevaar te voorkomen zijn naast het compressorgebouw de aan drijvingsmotoren met halpompinstallatie naast het hoofdgebouw in een apart gebouwtje ondergebracht. Een auto van 105 atm.. en- een inhoud van 0.2629 M3. kan 27.6045 of ruim 27 1/2 M3. gas innemen, hetgeen gelijk is aan 13 3/4 liter benzine. Loopt de wagen 1 op 6, dan kan hij 6 x 13 3/4 K.M. is 82.5 K.M. op dezen voorraad afleggen. Tot op het oogenblik zijn ongeveer 50 wagens ingeschreven, in totaal kunnen er 75 voorzien worden bij normalen werk tijd, want in totaal kan rond 3500 M3. ge perst gas verzameld worden. De prijs bedraagt 12 cent per M3. voor aandeSnouders, 15 cent voor niet-aandeel- houders. De opening. In café restaurant „In den Vergulden Turk" kwamen gistermiddag te half vier de genoodigden bijeen. Onder hen merk ten we o.m. op den burgemeester van Lei den, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, de wethouders der gemeente, de heeren mr. A. Tepe, Jac. Wilbrink, J. J. van Stra len en M. G. Verwey, alsmede den ge meentesecretaris mr. dr. C. E. van Strijen, den voorzitter der K. v. K., den heer ten Cate Brouwer en alle aandeelhouders deelnemers. De voorzitter der Stichting, de heer H. M. Simonis, voorz. der afd. Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel, hield een toespraak, waarbij hij allereest de aan wezigen hartelijk welkom heette en vervolgens een kort overzicht gaf van de historie der stichting. Een ernstige teleurstelling was het, dat, toen in November nadat vele honder den uitnoodigingen aan automobielbezit- ters waren verzonden de eerste verga dering met belanghebbenden werd gehou den, de opkomst zich tot slechts eenige tientallen bepaalde. Zou toen de belang stelling groote* zijn geweest, dan had dit beteekend, dat niet in Juni 1941 maar reeds maanden eerder het station geopend had kunnen worden. Tegenover deze teleurstelling stond een zeldzaam groot voorrecht en wel, dat het beroep op de meeste deskundigen uit deze omgeving op dit gebied niet tevergeefsch was. Zonder aan de verdiensten van de anderen tekort te doen vermeldde spr. in het bijzonder het aandeel van de heeren ir. v. Klinkenberg en B. D. de Koster. Het parool, dat de leiddraad is geweest voor al het werk, was: het bedrijfsleven een dienst te bewijzen door te zorgen voor een goed en goedkoop vervangingsmiddel voor benzine om daardoor het vervoer voor stilstand zooveel mogelijk te behoe den. De vorm van een Stichting is geko zen om op eenvoudige wijze mogelijk te maken, dat de voordeelen zooveel doen lijk aan de deelnemers zouden toevallen. Wij zijn er op uit om de geheele instal latie zoo spoedig mogelijk af te schrijven en den deelnemers het door hen geriskeer de bedrag spoedig terug te betalen. Daar na zal het gas heel wat goedkooper kun nen worden geleverd dan thans. Daar de stichting niet beoogt winst te maken, is het wel zeer denkbaar, dat de gasprijs straks ver onder den benzineprijs komt te liggen waardoor, ook als er weer vol doende benzine-aanvoer is, de kans bestaat, dat velen het nationale product gas zullen verkiezen boven de geïmporteerde ben zine. Zoo is dan, door de niet genoeg te waar- deeren samenwerking tusschen de Kamer van Koophandel, de Gemeente Leiden met haar vele instellingen, en het bedrijfsle ven, totstandgekomen een eenvoudig ge bouw met een technisch goed verzorgde inrichting, waarop wij allen trotsch f kun nen zijn en waarop allen, die hieraan heb ben medegewerkt, met genoegen kunnen terugzien. Spr. bracht vervolgens dank aan den burgemeester voor diens belangstelling, aan -den secfetaris van de stichting mr. Knibbe en den penningmeester, den heer de Jong. Spr. eindigde met den wep^ch en de bede, dat God deze Stichting, xiit nood ge boren, tot zegen zal willen stellen voor onze gemeenschap. De burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, hierna het woord verkrij- WELKE WATERWEGEN VALLEN IN DE VER BODEN KUSTSTROOK? Het gisteren door ons gepubliceerde be richt inzake het al of niet verboden zijn van waterwegen, wfirdt bij deze herroepen. Nadere mededeelingen hieromtrent zullen volgen. gendj zeide de uitnoodiging de officieele opening te verrichten gaarne aanvaard te hebben. De beperkingen, aldus de burgemeester, welke de tijdsomstandigheden ons hebben opgelegd, hebben ons meer bewust gerea liseerd wat wij aan de techniek te danken hebben. Spr. uitte zijn groote waardeering je gens de initiatiefnemers, wijl hun een verdiende hulde niet mag worden onthou den. Uitgaande van de idee: niet klagen, maar handelen, hebben zij de zaken se rieus aangepakt, al moesten zij daarbij zeer vele moeilijkheden overwinnen, zooals ook bleek uit de woorden van den heer Si monis. De vruchten van dit initiatief en dit doorzettingsvermogen zijn thans reeds zichtbaar. Als men nu weet, dat dit station 2000 3000 M3. gas kan produceeren hetgeen neerkomt op 10001500 Liter benzine, dan zal men de beteekenis hiervan beter waar- deeren, indien men de waarde ervan af meet naar het waardevol bezit van 1 Liter benzine. Het doel, waarvoor deze stichting in het leven werd geroepen, was zeer voorloo- pig. Het was een ernstige waag, maar: wie waagt, die wint. Spr. wenschte de promotors van deze persgasinrichting hartelijk geluk en, in dien de tijd zoover gekomen is, dat men weer vloeibare brandstof in zijn auto's zal kunnen tanken, dan zal dit persgasstation toch aan zijn doel beantwoord hebben en mogelijk voor anderre doeleinden aange wend kunnen worden. Tenslotte wenschte spr. het bestuur een lang leven toe in ge lukkiger jaren, die nog zullen volgen. De voorzitter der Kamer van Koophan del, de heer D. ten Cate Brouwer, zeide, dat deze dag ondanks vele zorgen een dag van groote voldoening is. Tal van proble men wachten nog op een oplossing, en ze ker niet in het mins.t het vervoerspro bleem. De -totstandkoming van dit station is vooral te danken aan den voorzitter én den secretaris der stichting, aan hun vast houdendheid en hun doorzettingsvermo gen, welke spr. dikwijls heeft bewon derd. Hun optimisme en hun gezonde kijk op zaken zijn oorzaak geweest van het sla gen, waarover men zich thans kén verheu gen. Spr. dankt vervolgens de medeleden van het bestuur der stichting, in het bijzonder de heeren ir. v. Klinkenberg en ir. de Jong en zegt, dat deze stichting bij de K. v. K. altijd in dankbare herinnering zal blijven. Namens de deelnemers sprak tenslotte de heer ir. P. Q. Lindenbergh een woord van dank aan het adres der K. v. K. He bedrijfsleven nam aanvankelijk slechts schoorvoetend aan deze stichting deel, doch nu eerst blijkt hoe vooruitziend de blik der Kamer was. In het bijzonder dankte spr. den voorzitter en den secreta ris voor het door hen verrichte werk. Nadat de heer Simonis den sprekers dank had gezegd voor hun woorden werd eenige verversching aangeboden, waarna men per extra tram naar den Hooge Rijn dijk trok, waar het nieuwe station offi cieel door den burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, in bedrijf werd gesteld. MOORDAANSLAG IN DE HEERÈNSTEEG. Oude veete de oorzaak Hedenmorgen te 8.20 uur stond de 58- jarige W. K. uit de Heerensteeg aldaar te praten met zijn huurman, den 30-jarigen F. H. B. Plotseling bemerkte K., dat hij in den nek gestoken werd. Hij draaide zich om en zag den 54-jarigen M. L., eveneens uit de Heerensteeg, met een mes in de hand hard wegloopen. Het slachtoffer van den aanslag werd door den E. H. D. naar het Acad. Zieken huis vervoerd. De wond bleek gelukkig niet ernstig te zyn, zoodat hij na verbon den te zijn naar huis kon terugkeeren. De dader is later door de politie op den Morschweg aangehouden en gearresteerd. Hij was nog in het bezit van het mes, dat een schoenmakersmes bleek te zijn. Omtrent de oorzaak van dezen aanslag vernemen wij, dat een oude veete de aan leiding is. L. heeft zich reeds meermalen erover uitgelaten, dat hij nog wel eens met K. zou afrekenen De dader is in verzekerde bewaring ge steld. VOLKSBONDNIEUWS. De Bestuursraad-bijeenkomst. De voor Dinsdag 10 Juni a.s. uitgeschre ven bijeenkomst voor bestuursleden van vak- en onderafdeelingen kan niet door gaan! De spreker van dien avond, de heer J. A. Andriessen is verhinderd te komen. De bijeenkomst zal nu op een nader te be palen datum worden vastgesteld, hetgeen tijdig zal worden bekend gemaakt. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 7323. N.V. Fotho-litho- inrichting Koningsveld en Zoon. Bree- straat 24, Leiden. Procuratie verleent aan: A. J. W. Constandse, Voorburg. 6604. Firma Gebroeders de Beer. Noord- wijkerhout, 's-Gravendamscheweg J03. Bloembollenkweekerij. De zaak is ver plaatst naar Vobrhout, Teylingerlaan 78. N. Venn.: J. H. F. M. de Beer, Voorhout.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2