Voorloopig nog vrijwillige arbeidsdienst Nieuwe bonnen Mementje VRIJDAG 6 JUNI 1941 l 32ste Jaargang No. 9966 3)e Ccid&ch^Soii/fca/tit Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. postbosiL DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een zelfstandige midden stand. Van de maatschappij in de toekomst zal •venzeer als van de samenleving in het Verleden kunnen worden gezegd, dat zjj belang heeft bij het bestaan van een aan tal werkelijk zelfstandige kleine onder nemers. Wij wijzen op de bijvoeging: w e r k e- 1k zelfstandige kleine ondernemers, Klei ne ondernemers, die slechts in naam zelf standig zijn, en feitelijk afhankelijk van het groot-kapitaal, hebben zélf vaak een beklagenswaardig bestaan en vormen een sociaal ongewenscht verschijnsel. Alles, wat er op is gericht, om midden standers, kundig voor hun taak, en uitoefe nend een in zich gezond bedrijf, financieele zelfstandigheid te verzekeren dat alles is van groote sociale waarde. Wij willen hier in dit verband gaarne de aandacht vestigen op wat het „Huisgezin" van gisteren schreef over de middenstands- borgstellingsfondsen: 't Kan zijn nut hebben zegt het blad „er op te wijzen, dat de hulp van de Middenstandsborgstellingsfondsen heel wat verder reikt, dan het bezorgen van beperk te credieten om een middenstander te helpen het hoofd boven water te houden. Om dit laatste te bereiken is als regel meer noodig dan enkel crediet: zakelijke hulp en bystand, die het bedrijfje op een gezonden grondslag vestigt, dat is het vaak, waaraan de in moeilijkheden geraakte mid denstander nog meer behoefte heeft dan aan bedrijfskapitaal. Nog altijd blijkt het bij het onderzoek, dat het met boekhouding en administratie bij den kleinen middenstand maar treurig gesteld is; in tal van gevallen ontbreken ze geheel, in tal van andere zijn ze geheel onvoldoende. Het gevolg daarvan is, dat de betrokke nen den kijk op, den werkelijken toestand in him zaken geheel missen; „ze rekenen zich Zelf rijk", wordt zeer typeerend ge zegd, maar de juiste cijfers over kostprijs en winstmarge, die het deskundig onder zoek bloot legt, leeren de ontnuchterden wel anders. Dat zich dan een gevoel van sterke depri meering van den dikwijls hard werkenden en soberlevenden middenstander, maar die het slachtofer werd van onvoldoende vak opleiding, meester maakt, laat zich ver staan; het is over dit punt, dat het Borg stellingsfonds hem heen helpt, door zijn be drijf geheel opnieuw op te zetten. Daartoe is dan dikwijls een uitgebreide bemiddelings- en saneeringsarbeid noodig: schuldregelingen met crediteuren door het treffen van een accoord, een afbetalings regeling, blokkeering van schulden voor bepaalden tijd; beperking van uitgaven door verlaging van huur, hypotheekrente en andere bedrijfsonkosten; aanleeren van eenvoudige administratie en goede kost prijsberekening; adviezen over de bedrijfs voering. Waar noodig, wordt dan het op gezonde basis gereorganiseerde bedrijf, hetzij met, hetzij zonder borgstelling van wege het Fonds, het noodige bedrijfskapitaal in den vorm van crediet bezorgd, en kan de ge holpen middenstander, maar nu met heel wat betere uitzichten op succes, zijn werk zaamheden voortzetten". Wij hebben deze aanbeveling van de middenstandsborgstellingsfondsen hier wil len verspreiden, omdat wij er zoo stellig van overtuigd zijn, dat bedoelde instellin gen om hun positief en klaar uitgespro ken doelstelling zulk een groote sociale waarde hebben, ook voor den niéuwen tijd. BROOD EN GEBAK. Bon „22" van de broodkaart: 9 Juni tot en met 22 Juni, 200 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon. AARDAPPELEN. Bon „05" van de aardappelendistributJe- bonkaart: 9 Juni tot en met 15 Juni, 1 y, kg. per bon. MELK. Bon „20" van de melkkaart: van 9 Juni tot en met 15 Juni, 13/4 liter per bon. EIEREN. Bon „53" en „88" van de „bonkaart alge meen": 9 Juni tot en met 15 Juni, één ei per bon. SUIKER. Bon „42' van de „bonkaart algemeen": 9 Juni tot en met 6 Juli, 1 kg. suiker per bon. Majoor Breunese over de organisatie. VOLGENDE WEEK 24 KAMPEN GEOPEND. In een dezer dagen gehouden persconfe rentie heeft de commandant van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst, majoor J. N. Breunese, een samenvatting gegeven van hetgeen tot nu toe is bereikt en tevens het een en ander verteld van hetgeen in de toekomst zal worden gedaan. Commandant Breunese verklaarde, dat men over de afgeloopen periode tevreden kan zijn. Immers in de drie maanden, na dat de Nederlandsche Arbeidsdienst de eerste kampen opende, is er reeds veel be reikt. Op 3 Maart werd begonnen met vier kampen en na dien datum zijn er re gelmatig in de verschillende deelen van ons land kampen verrezen, waar de vrij willigers uit de Nederlandsche jeugd ar beiden in dienst der gemeenschap. Drie maanden later, op 3 Juni dus, waren er in totaal reeds 17 kampen, welk aantal momenteel weej: wordt uitgebreid, zoo dat Dinsdag 10 Juni a.s. 24 kampen in werking zullen zijn, met een bevolking van pd.m; 4000 jongens. „Kinderziekten". Niet alles is intusschen vlot verloopen, ook de Nederlandsche Arbeidsdienst heeft te kampen gehad met de „kinderziekten", welke nu eenmaal een dergelijke, grootsch opgezette organisatie moet medemaken. Thans kan echter rustig worden gezegd, dat men deze, dank zij den prachtigen geest, welke in den Arbeidsdienst heerscht, te boven is gekomen. Een van de moeilijkheden betrof wel de vorming van het kader, dat, zooals vanzelf spreekt, aan de hoogste eischen moet voldoen, wil de Nederlandsche Arbeidsdienst zijn taak in het belang van de gemeenschap ten volle kunnen volbrengen. Bij de opening van de eerste kampen verkeerde de op leiding van het kader nog in een opbouw- stadium, en een oriënteering te dien op zichte was noodzakelijk. Men had ver schillende opleidingskampen, di£ onafhan kelijk van elkaar werkten. Hier stelde men zich sterk op de theorie in, daar was men meer gericht op de practische beoefe ning van het arbeidsdienstleven, terwijl daarnaast nog de instituten voor speciale vorming bestonden. Dit had tot gevolg, dat men beschikte over „specialisten" als leiders, d.w.z. speciaal daarvoor opgelei den op het gebied van sport, zang, tech niek, administratie, enz. In de toekomst is het daarentegen de bedoeling, dat de leid'ers all round zullen zijn en dat zij op al deze terreinen leiding zullen ge ven, waarbij dan een uitzondering wordt gemaakt voor de administratie. De „gedachte" is het voornaamste Hierna kwam commandant Breunesse te spreken over een punt, dat hem bijzonder ter harte gaat, waar hij er op wees, dat het voornaamste bij de opleiding is: het zich geheel inleven in de arbeidsdiensfcgedachte. „De cursist moet doordrongen zijn van deze gedachte, anders heeft de opleiding voor mij geen waarde", verklaarde de commandant. Hij moet zich doordringen van wat de N. A.D. voor het volk beteekent. Ook van het hoogere personeel wordt dit gevraagd, en voor hen is thans te Lunteren een z.g. oriënteeringskamp ingericht, waar zij het leven van den arbeidsdiennst in de prac- tijk leeren kennen. Het is nu eenmaal niet mogelijk, deze gedachte in zichzelf to'. le ven te brengen achter de groene tafel, men leert deze echter kennen door het hantee- ren van schop, houweel en meetlint, en door het bewerken van den bodem. Het is frappant, vervolgde de commandant, hoe de in het kamp te Lunteren verblijvende personen, van verschillende leeftijden en aanleg, elkander weten te vinden en hoe zij worden doordrongen van den noodzaak van den Arbeidsdienst voor ons volk, en VLEESCH. Bon „18 vleesch" van de vleeschkaart: 8 Juni t/m 15 Juni, per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen of een rant soen vleeschwaren. Bon „18 worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: 8 Juni tot en met 15 Juni. per twee bonnen één rantsoen vleesch waren. De bonnen, die zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvangende distributieperiode, mogen reeds den daar aan voorafgaanden Zaterdag worden ge bruikt. BONNEN. HEDEN EN MORGEN NOG GELDIG. Bon 21 brood (nog geldig tot en met 11 Juni). Bon 04 aardappelen. Bon 31 bonkaart algemeen: suiker. Bon 19 melkkaart. Bon 17 vleeschkaart. Bonnen 97 en 51 bonkaart algemeen: eieren. bovenal van de beteekenis van de zin spreuk van den N.A.D. „ik dien". Zij lee ren zich afvragen: „Wat moet ik mijn volk brengen", en krijgen eerbied voor den ar beid, zoowel voor den eenvoudigsten han denarbeid als voor het moeilijkste hoofd werk. Dit is dan ook de grondgedachte van de opleiding, want zonder dezen geest is er geen arbeisendsdienst mogelijk. Ontegen zeggelijk is dit ook het moeilijkste van de opleiding, en zoo nu en dan zijn er symp tomen waar te nemen, welke er op duiden, dat wij er nog lang niet zijn. Eer wij hier in Nederland elkaar, over alle geschillen heen, zullen vinden, zal nog wel even du ren, zeide de commandant, en daarom, ver volgde hij, is een Arbeidsdienst noodig, die ons over de geschillen heen, bijeenbrengt. En onze Hollandsche jongen verdient dat. In onze kampen blijkt welk een prachtige Hollandsche jongens wij hebben en wat daarmede te bereiken is. Er zijn voorbeel den van kampen, waar in de eerste 14 da gen oneenigheid heerschte, doch waar daarna een eenheid en een saamhoorigheid tot stand kwam tusschen alle kampbewo ners. Dat is het groote doel van den N.A.D. en een ieder zal moeten begrijpen, dat daarin een eenheid noodzakelijk is om tot daden te komen. En indien dit het geval is dan zal het werk een vreugde zijn en kan werkelijk worden gesproken van arbeids vreugde. Zoolang aan deze voorwaarde niet is voldaan, aldus commandant Breunesse, is er geen sprake van Arbeidsdienst, men noeme het zooals men wil, doch dan is het ,wat anders. Voorloopig geen verplichting Vervolgens kwam de commandant op eenige vragen, -die hem bereikt hadden in verband met de onlangs verschenen veror dening. Ten aanzien van den verplichten Arbeidsdienst verklaarde hij, dat deze voor loopig niet aan de orde komt. In de eerste plaats is deze technisch onmogelijk, door het ontbreken van de gelegenheid om de jongens onder de brengen. Een jaarklasse kan geschat worden op 60.000 man, zoodat tweemaal per jaar dan 30.000 man gedu rende een half jaar zouden moeten worden ondergebracht. Onder de huidige omstan digheden is het niet mogelijk de aanbouw der kampen in 'n aanzienlijk sneller tempo te doen gebeuren. Indien alles voorspoedig loopt, hoopt men dit jaar in totaal 60 a 70 kampen in werking te hebben, met een bevolking van 10 a 20:000 jongens. Voor het onderbrengen van een halve lichting zijn een kleine 160 kampen noodig. Ten tweede is daar het gebrek aan leiders. De Arbeids dienst staat of valt met het kader, en het voornaamste zijn zeker de kampcomman danten, daar deze een zelfstandige positie innemen. Daarom is het noodzakelijk, dat de tijd tot de invoering van den verplichten Arbeidsdienst wordt gebruikt om een zoo goed mogelijk kader te vormen. Zijn deze twee voorwaarden vervuld, dan zal de ver plichting worden ingevoerd. Voordien hoopt men de kampen te kunnen vullen met vrij willigers, doch zou dit onverhoopt niet het geval zijn, dan kan gebruik gemaakt wor den van de bevoegdheid, aan den secreta ris-generaal in artikel 4 van de verorde ning gegeven, om het vervuld hebben van een diensttijd van een half jaar in de kam pen als voorwaarde te stellen voor de toe lating tot bepaalde werkzaamheden. Hij kan in overleg met zijn ambtgenoo- ten b.v. bepalen, dat de jongelieden, die aan een universiteit wenschen te worden toe gelaten of die in overheidsdienst willen treden, eerst een arbeidsdienst-halfjaar ach ter den rug moeten hebben. Dergelijke over gangsmaatregelen zullen naar alle waar schijnlijkheid worden getroffen en het ware zeer toe te juichen, indien het vrije be drijfsleven ten deze niet bij de overheid zal achterblijven en van haar nieuw aan te nemen persoenel eveneens zal vergen, dat het zijn eereplicht jegens zijn volk heeft vervuld, zeide de commandant. Tenslotte wilde majoor Breunesse nog een misvatting recht zetten, door mede te dee len, dat er in den N.A.D. geen onderwijs wordt gegeven in vakbekwaamheid. De ar beid heeft hier een ander doel, en bestaat uit eenvoudige handenarbeid, die door iedereen kan worden verricht. Het is het werken met schop en houweel in den bo dem. Wat betreft de mogelijkheid van het verkrijgen van uitstel voor het dienen in den N.A.D. verklaarde majoor Breunesse tenslotte, dat principieel zal worden vast gelegd, dat slechts in zeer dringende ge vallen uitstel zal kunnen worden verleend. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST BAKKERSBEDRIJF Het college van rijksbemiddelaars heeft een groot aantal bepalingen uit de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het bak kersbedrijf te Amsterdam algemeen ver bindend verklaard. De verbindend verklaarde bepalingen zijn van toepassing in het gebied van de gemeenten Amsterdam, Diemen, Lands meer, Nieuwer-Amstel, Oostzaan en Ouder- Amstel ten aanzien van die bakkerij ondernemingen, waarin brood wordt be reid, dat in de gemeente Amsterdam direct of indirect aan consumenten verkocht of afgeleverd wordt, om het even, of in deze ondernemingen uitsluitend brood wordt be reid, dan wel daarin tevens andere artike len worden vervaardigd en andere werk zaamheden worden verricht. De verbindendverklaring geschiedt voor het tijdvak van 8 Juni tot en met 31 Octo ber 1941. De commissarissen- belasting AFREKENING TEGELIJK MET DE LOONBELASTING In de Staatscourant van 4 Juni zijn opge nomen de eerste en tweede uitvoeringsbe schikking van den secretaris-generaal van het Dep. van Financiën inzake de Commis- sarissenbelasting. Uit de eerste beschikking blijkt, dat zoolang het formulier voor de loonbelastingaangifte (Loonbelasting no. 3) nog niet mede voor de commissarissen- belasting is ingericht, de werkgever daar in onder „aan loonbelasting heeft ingehou den e» afgedragen behoort op te nemen: aan commissarissenbelasting heeft ingehouden en afgedragen De beide bedragen worden vervolgens samengesteld. De ingehouden commissarissenbelasting behoort in den loonstaat van den commis saris te worden vermeld in de kolóm aan- teekeningen. In de kolommen van den loonstaat, bes.temd voor de vermelding van het loon, wordt vermeld het aan de loon belasting onderworpen loon, d.i. het loon, waarover de commissarisbelastïng wordt berekend, verminderd met de commissaris- senbelasting. In de kolom, bestemd voor de vermelding van de ingehouden belasting, wordt alleen de loonbelasting vermeld. Het totaal van de ingehouden bedragen wegens commissarissenbelasting wordt in de loonbelastingkaart vermeld aan de bovenzijde van de vierde bladzijde. De in de loonbelastingkaart op te nemen ver klaring nopens het uitbetaalde loon en de ingehouden belasting dient uitsluitend be trekking te hebben op het loon na aftrek van de ingehouden commissarissenbelas ting en op de loonbelasting. Bij afdracht van loonbelasting en com missarissenbelasting ten postkantore wordt voor beide belastingen quitantie gegeven in één bedrag. Bij afdracht per postgiro of per bankgiro dienen, bij het overschrijven van de belas tingschuld, zoowel het bedrag'van de loon belasting als dat van de commissarissen belasting en het totaal van beide bedragen te worden vermeld. Binnen 10 dagen opgave van namen en adressen van commissarissen. Volgens de tweede beschikking, behoort het lichaam, dat commissarisloon heeft toe gekend, waarvan ingevolge art. 9 van het besluit op de commissarissenbelasting 1941 belasting is verschuldig, binnen tien dagen, nadat deze beschikking in werking is ge treden (heden 5 Juni treedt zij in werking Red.) bij brief aan den inspecteur der directe belastingen of dien der registratie, onder wiens inspectie de loonbelasting- kaarten overeenkomstig art. 12 van het Besluit op de Loonbelasting 1940 worder^ bewaard, een opgave te verstrekken van de namen en de adressen van de commis sarissen, aan wie een commissarisloon is toegekend en van het bedrag van het aan ieder van deze commissarissen toegekende commissarisloon. De commissaris 'die belasting verschul digd is, is bevoegd de belasting binnen één maand, nadat deze beschikking in wer king is getreden, ter hand te stellen aan het lichaam, dat het commissarisloon heeft toegekend, met het verzoek de belasting aan den ontvanger der directe belastingen af te dragen. De commissaris, die niet van deze bevoegdheid gebruik maakt, is ver plicht binnen één maand, nadat deze be schikking in werking is getreden, de ver schuldigde belasting te voldoen bij den ontvanger der directe belastingen onder wiens kantoor de loonbelastingkaarten van het lichaam, da thet commissarisloon heeft toegekend, worden bewaard. Voorts is o.a. bepaald, dat indien een commissaris ter zake van verschillende commissariaten belasting verschuldigd is, hij voor ieder commissariaat een afzonder lijke loonbelasting-aangifte in tweevoud heeft in te leveren. Bij betaling per postgiro vermeldt hij bij het overschrijden de commissariaten, waar op de overschrijving betrekking heeft. Een commissaris kan binnen een maand, nadat deze beschikking in werking is ge treden, bij den inspecteur, onder wiens inspectie hij woont, indienen een verzoek om teruggaaf van de loonbelasting, welke in verband met hetgeen in het eerste lid van artikel 5 van het Besluit op de Commis sarissenbelasting 1941 is bepaald, te veel is ingehouden. Het verzoek wordt als een bezwaarschrift ingevolge de Loonbelasting 1940 aangemerkt. DE TENTOONSTELLING „VOEDING IN DEZEN TIJD" Zeer druk bezoek De tentoonstelling „Voeding in dezen tijd" is reeds den eersten dag, dat zij was geopend, zeer druk bezocht. Het aantal personen, dat deze tentoonstelling Donder dag heeft bezichtigd, bedraagt matig geschat niet minder dan zesduizend. Van de vouwbladen met recepten, die voor een cent per stuk verkrijgbaar zijn, zijn er, alleen op Donderdag, vier duizend vijf honderd verkocht. Voor de kookdemon stratie liep de bovenzaal zoo vol, dat ver scheidene personen moesten worden afge wezen. De meeste vragen, die worden gesteld, betreffen de zeven gedekte tafels, waarop maaltijden zijn aangerecht voor eiken dag van de week. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in het voornemen om op volgende tentoonstellingen, welke ih andere plaatsen van ons land zullen worden gehouden, ook gedekte tafels te exposeeren met maal tijden voor menschen met nog lagere in komens. WOORDEN. Men vraagt zich weL eens af, hoe een maatschappij is, die verder eet en ver der spreekt, en verder streeft en in tusschen er rustig op uit is menschen te dooden en waarden te vernielen? En men is er natuurlijk niet mee af door te zeggen, dat dit de natuurlijke tol van den oorlog is. Er hapert natuur lijk iets aan de menschenmaatschappij. Als het de menschen zijn, waaruit de maatschappij gevormd wordt, dan moeten het ook de menschen zijn, die de maatschappij haar vorm geven. Met andere woorden: zooals de menschen zijn, zoo is de maatschappij. Dat pleit niet voor de menschen, maar het is zoo. En toch: onder alle woorden, die men geschreven ziet en dat zijn er vele en onder alle Woorden, die men hoort spreken het zijn er nog meer zijn er zoovele, die verraden, dat wij bekend zijn met waarden, die, zoo zij echt waren en één met ons, de maatschappij zouden redden van een oorlog. Maar woorden als goedheid, trouw, eer, liefde, reinheid, ziel en geest, worden al te gemakkelijk ge sproken en geschreven, zonder dat wij ons bezinnen op den inhoud, zonder ooit bewust te trachten ons den in houd dier woorden eigen te maken. Wat zijn die woorden, de begrippen, die zij verbergen? Voor een groot ge deelte d.w.z.: ten opzichte van vele menschen een hoop vuil linnen, dat op de waschvrouw ligt te wach ten. Reinheid, goedheid, liefde, zelf opoffering er zou een middel moe ten bestaan om deze woorden che misch te reinigen en te desinfecteeren. Dat middel bestaat in zelfinkeer en gebed. Maar de meesten gebruiken het niet. Daarom is er oorlog.... v WINTERHULP^NEDERIAND Een bofferd wint ƒ1000. Een inwoner van Oudenbosch is wel op heel ongewone wijze de gelukkige win naar geworden van een prijs van duizend gulden uit de Winterhulp-loterij. Hij zal met een kennis in een café aldaar, toen den bezoekers Winterhulp-loten werden aangeboden. De kennis kocht er twee en schonk het andere weg aan zijn metgezel. Haastig werden de couverts geopend en de metgezel bleek toen recht te kunnen doen gelden op duizend gulden. Zijn vreugde was natuurlijk groot. Of de ge lukkige winnaar zijn minder fortuinlijken weldoener een deel van den prijs heeft afgestaan vermldt de historie niet. Gironummer van de W.H.N. 5 5 5 3. De Bank van de W.H.N. is Kasver- vereeniging N.V., Amsterdam, Postgiro- nummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. REGELING ARBEIDSVOORWAARDEN HOTELBEDRIJF, ENZ. De Nederlandschen bond van werk gevers in hotel-, restaurant-, café- en aan verwante bedrijven „Horecaf", te 's-Gra- venhage, de Ned. bond van hotel-, koffie-, restauranthouders en slijters, te Amster dam, den Ned. R.K. bond van hotel-, café restauranthouders en slijters St. Joseph, te 's-Gravenhage, de Ned. bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel, te Amster dam, en de Ned. R.K. bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden St. Antonius, te 's-Gravenhage, hebben bij het college van rijksbemiddelaars een verzoek tot het bindend vaststellen van een rege ling van de loonen en andere arbeidsvoor waarden voor het hotel-, restaurant-, café-, restaurant- en cafétaria-bedrijf ingediend. MAXIMUMPRIJZEN ANSJOVIS EN ANSJOVISPRODUCTEN De secretaris-generaal van landbouw en visscherij heeft met betrekking tot het vqrkoopen van versche ansjovis, gezouten ansjovis en van producten, waarin ansjovis wordt verwerkt, door visschers, houders, zouters, groothandelaren, kleinverpakkers, verwerkers en kleinhandelaren, onder scheidenlijk het afnemen van bedoelde ansjovis of ansjovisproducten door houders zouters, groothandelaren, kleinverpakkers, verwerkers, kleinhandelaren en consumen ten, maximum prijzen vastgesteld. Nadere bijzonderheden vindt men in de Staatscourant van Donderdag (No. 107). MAXIMUMPRIJZEN FINTEN EN FINTPRODUCTEN Bij besluit van 5 Juni heeft de secretaris generaal van landbouw en visscherij maxi mumprijzen vastgesteld voor finten en fintproducten. Voor nadere bijzonderheden leze men de Staatscourant van Donderdag (No. 107). Het besluit treedt vandaag in werking. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat we derom een twaalftal slagers wegens frau duleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frau duleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1