5)e Hennen f die %L noodig Heeft! DINSDAG 3 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 21 24 Brood of gebak 25 Mei—7 Juni (11 Juni). 26 Mei22 Juni 200 gram brood, gebak of 140 gram tarwebloem, tarwemeel, rogge bloem, roggemeel of zelfrijzend bak meel (bloem t/m 31 Mei), 2 rant soenen gebak. 100 gram brood, 1 rantsoen gebak. 04 Aardappelen 2 Juni8 Juni IK Kg. (kinderen, beneden 4 jaar 3/4 kg.) 8 iBloemkaart) Meel, brood enz. 19 Mei15 Juni. 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 17 18 (Boterkaart) boter, slaolie 26 Mei—11 Juni (14 Juni) 250 gram boter of 200 gram sla-olie of raapolie. 250 gram boter 17 18 (vetkaart) (boter, margarlni sla-olie) 26 Mei11 Juni (14 Juni) 250 gram boter of margarine, 200 gram slaolie of raapolie. 250 gram boter 31 Suiker 12 Mei8 Juni 1 kilogram 19 Melk 2 Juni8 Juni 1 3/4 liter. 17 Vleesch en Vleesch war en 31 Mei—7 Juni 50 gram vleesch, half rantsoen vleeschwaren. 34 Koffiesurr. Thee 26 Mei—22 Juni 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. 67,77 Kaas 2 Juni15 Juni (29 'Juni) Elk der bonnen 100 gram kaas. 97 41 Eieren 2 Juni8 Juni 29 Mei—4 Juni 1 ei 1 ei 52 Peulvruchten 2 Juni22 Juni (Bon 33 t/m. 4 Juni) extra rantsoen 500 gram. 32 Rijst enz. 19 Mei—15 Juni 250 gram 27 24 Maïzena enz. 21 Apr.15 Juni. 100 gram (op 2.bonnen 1 pakje) Havermout enz. 21 Apr.15 Juni. 250 gram 25 26 Gort enz. 21 Apr.15 Juni. 250 gram Macaroni enz. 21 Apr.15 Juni. 100 gram K Scheerzeep Textielkaart 1 Mei-r-31 Aug. 50 gram scheerzeep 35 Zeep 1 Juni29 Juni 150 gram toiletzeep), 120 gram huis houdzeep, enz. Per. 10 1 Petroleum t.m. 15 Juni voor de keuken 2 liter ggp" -Men knippe deze lijst uit, om ze steeds te kunnen raadplegen "ÏJËIJ PROF. Dr. A. K. M. NOTONS OVERLEDEN Op den Eersten Pinksterdag is te Utrecht op 63-jarigen leeftijd overleden prof. dr. A. K. M. Noyons, hoogleeraar in de physio- logie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Adriaan Karei Marie Noyons werd op 7 Januari 1876 te Utrecht geboren, was sedert 1927 höogleeraar in de .physiologie aan de rijksuniversiteit aldaar. Hij stichtte te Utrecht het physiologisch instituut, dat een der modernste en best ingerichte laboratoria op dit gebied is. Verschillende publicaties van prof. Noyens' hand verschenen in wetenschap pelijke tijdschriften. Zijn wetenschappelijk werk vond erken ning in zijn- benoeming tot lid van de Pauselijke Academie voor Wetenschappen en in zijn benoeming tot correspohdeerend lid van de Academie der Medicijnen van België. De Vlaamsche Véreepiging ter Be vordering der Geneeskunde kende voor het tijdperk 1935/37 de Palfijnmedaille aan prof. Noyens toe, als blijk van hulde voor zijn wetenschappelijk werk. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. DE CONRAD'S PREMIE UITGEREIKT AAN IR. CH. H. J. DRIESSEN. Donderdag j.l. had op de te Rotterdam gehouden algemeene vergadering, door 500 leden van het instituut van ingenieurs be zocht, met het doel het gebouw en de in stallaties van de nieuwe beur» en van den dierentuin „Blijdorp" aldaar te bezichti gen, tevens de plechtige tütreiking van de Conrad's premie plaats, in den vorm van een gouden medaille, aan ir. Ch.' H. J. Driessen, hoofdingenieur, chef van den dienst van weg en werken bij de Neder- landsche spoorwegen. De Conrad's premie, ingesteld in 1870, wordt iedere vijf jaar uitgereikt aan het instituutslid, dat in die periode de beste verhandeling in een der werken van het instituut heeft geleverd of de nuttigste vin ding in het vak van den ingenieur heeft medegedeeld. Thans was het tijdvak 1936 t.m. 1940 aan de beurt en'werd, na een advies van jhr. C. J. A. Reigersman, prof. dr. ir. H. G. No- len en prof. ir.F.' Westendorp, de studie van ir. Driessen voor zijn verhandeling be treffende „nieuwe inzichten bij de bere kening van 'den bovenbouw der spoorwe gen" bekroond. De uitreiking van het eerè-metaal ge schiedde door den president van het insti tuut,-dr. ir. J. A. Ringers aan wien zelf in 1926 de Conrad's premie werd toegekend. Dr. Ringprs verbond aan de plechtigheid een eeresaluut aan de directie der Neder - landsche spoorwegen, die in de zoo moei lijke tijden van het opkomend motorweg- verkeer bezuiniging na bezuiniging moest invoeren en aan ir. Driessen verzocht de oplossing te vinden voor het construeeren van een economisch verantwoorden boven bouw, die het mogelijk zou maken, zwaar dere treinen met grootere snelheid te doen loopen. Het mag voorts gezegd worden dat hulde toekomt aan de spoorwegdirectie, die onverdroten voortging nieuwe verkeers middelen te bouwen en ondanks allen drang naar beneden een schitterende organisatie in stand hield. De directie zorg de er voor, dat geen enkel vitaal punt on- derbemand werd. Zij bleef steeds waak zaam, dat het personeel door de beste man nen werd aangevuld. Het resultaat is be lichaamd in hetgeen door het bedrijf al^e dagen sinds den oorlogstijd wordt gegeven. NU DE AARDAPPELEN „OP DE BON" ZIJN.... Martine Wittop Koning schrijft ons: De aardappeldistributie stelt de huis vrouw voor efenige problemen. Daar is ten eerste de puzzle, die den vorm van' onze maaltijden tot onderwerp heeft: hoe brengen we een middagmaal tot den ge- wenschten omvang, wanneer zoo'n belang rijk onderdeel als de aardappelen geheel of gedeeltelijk achterwege moet blijven? Ten tweede is er het probleem van de voedingswaarde hoe vullen we op doeltreffende wijze de hoeveelheid voe dingsstoffen aan, indien we minder aard- appeles op tafel brengen. Het antwoord op die beide vragen luidt: we zullen moeten rondzien naar andere voedingsmiddelen, die ons helpen zoowel aan een. voldoende portie voor ons middag maal als aan volwaardig eiwit, aan kool hydraten, aan mineralen en aan vitamines. Bij voorkeur zullen wek die zoeken onder de nog „vrije" niet gerantsoeneerde levensmiddelen, om dat we de wèl-gerant- soeneerde (grutterswaren, peulvruchten, brood) toch reeds tot de laatste balve- onsjes toe opgebruikten. In aanmerking komen dan zeer zeker de R.K. V«r. v. Kraamyerzorging v. altè gezindten te Leiaën Sen Omstreken Plaatsing-BureaJ le |!NN^iVESTORACHT 30, vo<^heen/#oerh|avestr. verleent hnlp Spoor,/ iedipïjmeerde krachten. Geopend eiken d1n|DAG$ en DONDERDAG MIDDAG van 2^4 huif tot Jet verstrekken van de gewenschte ailirflitirlfentf 7522 Telef. 23420, b. geinlicht. K08. Aanvragen (schrfy?) ad/es le Binnenvestgracht30 groenten. Een ruimere portie groente komt in de eerste plaats ten goede aan den om vang van den maaltijd, die door de ge krompen aardappelhoeveelheid anders al licht niet meer de gewenschte verzadiging zou aanbrengen. We kunnen het aan de huisvrouw over laten, of ze die groente-vermeerdering wil toepassen op de ééne soort, die zij voor een bepaald middagmaal heeft gekozen, dan wèl of zij den maaltijd wil voorzien van nog een tweedè groente, die zij dan b.v. als. een afzonderlijke sla zou kunnen voordienen. Wie de zuinigheid strikt in acht neemt, zal zeker de groente of tenminste éen deel ervan in rauwen toestand laten ge bruiken, zoodat de grootte van de portfe niet te lijden heeft onder het slin ken, dat steeds met verhitting gepaard gaat. „Eet d a g e 1 ij k s sla" zou een wacht woord kunnen zijn voor de e.k. maanden. Het spreekt vanzelf, dat „sla" hier dan bedoeld is in den meest uitgebreiden zin van het woord: niet uitsluitend dus als kropsla, maar als een koud opgediend gerecht van welke andere groente óók, van alle beschikbare zomerblad- groente*n, van komkommer, van tomaten, v^n wortelen, van b 1 o e mko o 1,enz., enz. Aangemaakt mét een sausje van kwark, van hangop of van karnemelk, naar smaak vermengd met wat fijngesneden groene tuinkruiden en wat azijn of citroensap geven deze smakelijke gerechten ons tegelijkertijd een aanvulling van mineralen, van vitamines en als we kwark of hangop ervoor ge bruiken van hoogstaand eiwit. Op die manier hebben we dus al iets be reikt. Een tweede mogelijkheid vinden we in het gebruik maken van karnemelk en van taptemelk (eventueel ook taptemelk- poeder) voor het bereiden van pap. Zoo onze bonnen gort, havermout, griesmeel, bloem en het thans vermeerder de rjjstrantsoen ons niet dagelijks een dergelijk nagerecht veroorloveh, vijf- zesmaal per week kunnen we er toch een nuttige aanvulling van ons aardappel- arme middagmaal in vinden. Aan eiwit en aan mineralen helpen ons dan èn de melk èn de graanproducten; aan kool hydraten zijn de graanproducten rijk, ter wijl in dit opzicht bij de karnemelkpappen •een niet onbelangrijke steun kan worden verwacht van de stroop, die daarin ge woonlijk de suiker vervangt. lederen dag een flinke portie sla, zóó, dat beurtelings de verschillende beschikbare groenten gebruikt worden; bijna iederen dag n.l. in verband met de voor ons beschikbare graanproducten een flink bord papdat zijn een paar maatrege len, die vooy ons het aardappeltekort ten minste dragelijk kunnen maken. Eet en drinkt Rhabarber EENIGE NUTTIGE WENKEN EN SMAKELIJKE RECEPTEN. Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt het volgende mede: De rhabarber is een van de eerste plan ten, die in het vroege voorjaar het ontwa ken der natuur aankondigt. Zij is bij ieder bekend en wordt met graagte gegeten. Om haar goede eigenschappen is het ge- wenscht, nog eens de aandacht op deze groente te doen vallen. Het moes, dat om zijn frisschen zuren smaak wordt gegeten, kan als broodbeleg- ging de plaats iilnemen van appelstroop, jam of andere beleggingen. Velen maken geen gebruik van rhabar ber, daar men meent met het suikerrant- soefi niet uit te komenj omdat bij de be reiding nog al wat suiker noodig is. De suiker kan echter geheel of gedeeltelijk door zoetmiddelen worden vervangen. De ze hebben geen voedingswaarde, zoodat men de suiker op andere wijze tot zich dient te hemen. Het is niet juist bij de bereiding van rhabarber dubbelkoolzure soda te gebrui ken, daar deze het vitamine-C vernietigt en hierdoor de waarde van deze groente verloren gaat. Wel kunnen de stukjes rhabarber met ruim watergworden opge zet en hiermede aan de kook worden ge bracht. Daarna wordt het zure vocht afge goten in een. kom en wordt er suiker of een zoetmiddel aan toegevoegd. Men heeft na afkoeling een gezonden, verfrisschen- den drank. Voor de achtergebleven rha barber, die men nu tot moes kookt, is min der suiker noodig. Ook kan men de on geschilde rhabarberstengels in blokjes snijden, deze vervolgens wasschen en met het aanhangende water op een zacht vuur in ongeveer 15 minuten gaar koken. Daar na deze tot moes wrijven en desverkiezend met een weinig maizena of aardappelmeel binden. Eerst na afkoeling suiker toevoe- ,gen, daar de benoodigde hoeveelheid dan veel geringer is. Ook kan de suiker geheel of gedeeltelijk door e.en zoetmiddel wor den vervangen. De zuurgraad van de rhabarber is niet altijd een nadeel; bij het conserveeren is het zelfs een voordeel. Men kan rhabarber inmaken, zonder dat deze nogmaals in de flesschen verhit behoeft te worden. De plantenzuren houden de ontwikkeling van verderfveroorzakende bacteriën tegen. Men snijdt de ongeschilde rhabarberste- len in stukjes, wascht deze, zet ze met aan hangend water op en laat ze fijn koken. Met dit moes worden de goed uitgekookte (20 min.) flesschen tot een paar vingers breed onder den rand gevuld. Tenslotte worden de flesschen met goed uitgekookte kurken gesloten, waarna men het boven einde in gesmolten lak doopt, zoodanig dat de kurk geheel is bedekt. Nu volgen nog twee recepten. Deensch rhabarbcrgerecht. 500 gr. rhabarber, ongeveer 70 gr. suiker (6 afgestreken eetlepels) 20 gr. aardappel meel (2 afgestreken eetlepels). De ongeschilde rhabarber in stukjes snij den, wasschen, opzetten met ruim water, aan de kook brengen en het vocht afgie ten. (Dit niet wegdoen, maar vermengen met suiker en koud. laten worden. Na af koeling heeft men een smakelijken, fris schen drank). De rhabarber tot moes ko ken, vermengen met de suiker en binden met het aangemengde aardappelmeel. Alles door en door koud laten worden. Voor het gebruik neemt men diepe bor den, doet hierin een portie van de vruch tenmassa en overgiet deze met gekookte, koude melk of taptemelk. Ten slotte strooit men er wat beschuit- of biscuitkruimels over. v In plaats van melk kan men een koude vanillesaus nemen. Rhabarberlimonade. 3 kg. rhabarber, mooie roode stelen, on geveer 2 liter water, een vanillestokje. De ongeschilde, in blokjes gesneden, ge- wasschen rhabarber opzetten met het va nillestokje en alles samen laten trekken. Het vocht mag niet koken. Als alles flink uitgetrokken is, de massa door een doek of een paardeharen zeef gieten en zonder persen uit laten lekken. Nu het sap me ten en op elke d.l. (Klein kopje) vocht 100 gr. voegen. Onder nu en dan roeren (zoo dat suiker en citroenzuur oplossen) een dag laten staan, daarna de schoongemaak te flesschen ermee vullen. Afsluiten met een lapje, niet met een kurk. Het overgebleven moes kan tot het eer ste gerecht verwerkt worden. VOOR DE VISSCHERS HET VISCHSEIZOEN IS GEOPEND. Zondag is het vischseizoen geopend. Dit is het „Vaderland" aanleiding, om een en ander over het vissehen te schrijven. Men moet beginnen met de hengelaars in twee groepen te verdeel en. We weten, wel, er zijn eigenlijk nog meer groe pen, maar de hengelsportliefhebbers, die wij hier op het oog hebben, zijn die men- sóhen' die de sport voor hun genoegen be oefenen. Daar zijn dan in de eerste plaats de „hengelaars" zonder meer. Dat zijn de mensdben, die, door een plotselingen visch- lust gegrepen, zich een hengel en een tuig je aanschaffen en dan op een vroeg uur, gewapend met den noodigen mondvoor raad, er op uit trekken naar een plaatsje, waar ook water is en daar, zonder kennis van zaken, hopelooze pogingen in het werk stellen om een vischje te verschalken. Er zijn natuurlijk ook pogingen, die wel sla gen, maar dan is er geluk in het spel of een visch, die die den hengelaar ook eerts een pretje wil gunnen,. Het zijn deze vis- schers, waarover zooveel grapjes in omloop zijn gebracht, die nog altijd de amusante weekbladen vullen. Ten slotte zou deze groep nog kunnen onderverdeeld worden in „weinig-terzake- deskundigén", dat zijn zij, die wel eens hebben gehoord1 dat men op de verschillen de vischsoorten met verschillend gerei moet vissehen, en de .volkomen-ondeskundi ge n",die met een stokje, een snoertje, een dobbertje, een haakje en een wormpje op alles vissehen, wat maar vinnen heeft. Maar dan de tweede hoofdgroep. Dat zijn de sportvisschers. Zij, die een voortreffe lijke opleiding hébben- genoten. Die weten, waar en wanneer men het beste witvisch- kan vangen en wanneer men met een re delijke kans op succes kan pogen een snoek te verschalken. Met de witvisch zullen zij 'het vischseizoen openen om ten slotte in September of October eens op snoeken jacht' te gaan maken. En over deze men- schen valt ten slotte maar weinig te schrij ven, want wat zij doen, doen ze in stilte. Urenlang kunnen ze aan den waterkant zitten en hebben daarbij slechts oog voor hun dobbertje. En bij dat dobbertje be hoort dan verder een uitrusting, zooals men slechts ibij een sportvisscher kan aantref fen. Tot in de puntjes verzorgd. En daarmede zijn we aan een moeilijk punt gekomen. Want het zal dit jaar niet gemakkelijk zijn om een hengelsportuit rusting aan te schaffen of een bestaande aan te vullen. De hengelstokken toch kwa men vooral uit Japan en België en Enge land. Zijden visahsnoeren kwamen ook van overzee of uit Frankrijk En zoo kan men ■doorgaan. Hetzelfde geldt voor hengelrin- gen, hengelrollen, werprollen, lepels en haken. Alleen dotteers zijn er nog in overvloed, maar die komen dan ook uit Rotterdam, waar een legioen dobbermakers zijn arbeid -uitoefent. Schepnetten en dergelijke arti kelen, de goede dan altijd, zijn er ook nog, zoolang de voorraad) strekt. En die voor raad zal afhangen van de animo, die er dit seizoen voor de hengelsport zal bestaan. Of die groot zal zijn of klein, valt uiter aard op het oogeriblik nog niet te beoor deeldenAan den eenen kant kant kan men constateeren, dat een groote groep henge laars, de werkloozen, die vroeger van hun tijd gébruik maakten om een dobbertje uit te gooien dit jaar niet in de gelegenheid is om zich aan deze sport over te geven. Een groot deel van hen toch vertoeft in het buitenland of heeft hier te lande werk gevonden. Aan den anderen kant kan men verwachten dat velen, die dit jaar niet met vacantie naar buitèn gaan, mogelijk zich aangetrokken zullen voelen tot de hengel sport,' die men dicht bij de stad kan be oefenen en die daarbij toch groote ontspan ning biedt. r 4, Het hengelseizoen is officieel heropend. De handelaars in visscherij-artikelen komen handen tekort, ..om de liefhebbers te bedienen (Pax Holland) Dank zij het fraaie weer is het hengelseizo en Zondag, eerste Pinksterdag, op gran dioze wijze ingezet. Vele visschers hebben op dezen eensteü dag van het nieuwe sei zoen getracht een vischje te verschalken, waarbij het hen aan min of meer deskun dige belangstelling niet ontbarak. Een kijkje langs den over van de Amsterdam- sche Boschbaan, welke druk bevolkt was. (Pax-Holland) f

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6