SPORT Overspannen? Will U iets weten? PAM BIJ DE MAANAPEN VRIJDAG 30 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 QemengdeSi&acfUen DOODELIJK MIJNONGELUK. Vanochtend omstreeks half vyf is in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Wilhelmina te Heerlen de 26-jarige hou wer H. J. Klaassen bij werkzaamheden in een pijler onder neervallend gesteente be dolven geraakt en gedood. Het slachtoffer, dat te Terwmselen woonde, was gehuwd en vader van een kind. FABRIEKSBRAND TE ASTEN. Gebrek aan bl uschwater. Een felle brand heeft Woensdagavond de s^roohulzenfabriek van J. B. C. Caron te Asten volkomen in de asch gelegd, waarbij naast tal van machines een groote voorraad hulzen en ongeveer 300.000 kilo gram stroo verloren zijn gegaan, meldt de „Tel.". Toen de brand omstreeks halfnegen werd ontdekt, bleek deze in de fabriek reeds ver om zich heen gegrepen te hebben, daar het vuur rijkelijk voedsel vond in den zeer brandbaren inhoud .Weldra sloegen de vlammen door het dak en zware rookwol ken dreven hoog de lucht in. Nog voor de brandweer arriveerde, waren toegeschoten burgers begonnen met de ontruiming van het woonhuis van den heer Van Gorp, dat ernstig bedreigd werd. Ook de woning van den heer Meeuws liep groot gevaar. Reeds begonnen kozijnen en vensterblinden te branden, toen de brandweer met één slang op de waterleiding den strijd met het vuur aanbond. Daar de fabriek niet meer te be houden bleek, werden de bedreigde per- ceelen nat gehouden en voor vernieilng ge vrijwaard De fabriek brandde inmiddels als een fakkel. Het vuur sloeg over op eenige belendende stroomijten, welke eveneens weldra in vollen gloed stonden. Daar niet voldoende bluschwater ter be schikking stond, kon de brandweer slechts met vier slangen op de waterleiding wer ken. De kantoorinventaris kon grootendeels gered worden. De assistentie der Helmondsche brand weer werd ingeroepen doch toen deze te tien uur arriveerde, bleek men van haar diensten geen gebruik te kunnen maken, daar wegens het gebrek aan water zelfs de Astensche brac«3weerauto niet in dienst gesteld kon worden, Het geheele, ongeveer honderdvijftig meter lange, fabrieksgebouw brandde tot den grond toe af. Het nablus- schingswerk nam uiteraard nog vele uren in beslag, daar het vuur in het stroo nog lang bleef nasmeulen en de vlammen door de windstooten telkens weer oplaaiden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Het vuur is ontstaan in de stroo-pers. Een tiental ambtenaren van den crisis controledienst hebben gistermórgen vroeg een inval gedaan bij verschillende perso nen te Oostzaan, die ervan verdacht wer den clandestiene slachtingen te verrich ten. Op ongeveer 300 meter van den open baren weg achter de woning van den poe lier C. V. werd in een schuurtje een vol ledig stel slagersgereedschappen gevonden, alsmede 20 geslachte varkens, tonnen vet, 2 koeienkoppen en enkele koeienpooten. Voorts vonden de ambtenaren bij M. K. twee geslachte varkens, alsmede 10 mud tarwe, toebehoorende aan diens zoon A. K. Tegen beiden is proces-verbaal opge maakt, terwijl de in beslag genomen voor raad is gedeponeerd ter griffie van het kantongerecht te Oostzaan. Het vleesch is vervoérd naar het slachthuis te Zaandam. GROOTE SLUIKHANDEL EN GESMOKKELDE ROGGE. Een ernstig geval van sluikhandel in ge smokkelde .rogge zijn de ambtenaren van den crisiscontroledienst te Veghel en de marechaussees van de brigade den Bosch op het spoor gekomen. In de omgeving van 's-Hertogenbosch werden, naar bekend was geworden, sinds geruimen tijd bij de boeren groote hoeveel heden rogge gekocht, welke daarna frau duleus naar België werden gevoerd. Na een in alle stilte voortgezet oriclër- zoek kreeg men er den neus van, waar de „haarden" van dezen clandestienen han del gelegen waren. De meeste rogge werd gekocht te St. Michielsgestel en Berlicum, doch de „be drijfsvoerders", bleken verspreid over de provincie te wonen. Gevolg van het onderzoek was, dat reeds zes personen, n.l. de 29-jarige vertegen woordiger J. van V. uit Heusden, de 34- jarige slager J. van P. uit Chaam, de 31- Na een gedwongen rust gaat U. V. S. II thans aan de afwerking van het promot ie- programma beginnen en zal dan op 2en Pinksterdag thuis Neptunus 3 ontmoeten. Aanvankelijk was volgens het programma Sparta II definitief onderaan van de re serve eerste klasse geëindigd, zoodat de ge gadigden waren, Sparta 2, H.B.S. 2, Neptu nus 3 en U. V. S. 2. Nu blijkt achteraf, dat Overmaas 2 niet gewonnen heeft, maer verloren met 13 van S. V. V. 2 en er nu nog een kleine kans is, dat niet Sparta maar Overmaas on deraan eindigt. De beslissing valt dus a.s. Maandag, daar beiden dan moeten spelen. De promotiewedstrijd Sparta 2H. B. S. 2 is düs voor a.s. Maandag komen te ver vallen. U. V. S. 2 komt in dezen belangrijken wedstrijd als volgt uit: H. Bosboom P. Onderwater G. den Daas B. v. Duijl J. Brussen A. v. d. Berg J. Fasel H. v. Bovene W. y. Weerlec C. Verhoogt J. Onvlee DE LEIDSCHE SCHOOLSPORTDAG. Op Zaterdag 21 Juni. In verband met de eindexamen-data is thans definitief vastgesteld, dat de School sportdag te Leiden, waaraan zal worden deelgenomen door de leerlingen van alle Middelbare Scholen en het Gymnasium hier ter stede, zal worden gehouden op Za terdag 21 Juni 1941 in het Spotrpark „Leidsche Hout". Het programma zal o.a. bestaan uit een groote gemeenschappelijke vrije oefening, uitgevoerd door c.a. 700 jongens, verder baldemonstraties door meisjes, estafette- loopen, vijf kam pen en dergelijke. Nadere bijzonderheden zullen t.z.t. worden gepu bliceerd. Voor dezen dag bestaat groote belang stelling. DE AFHOUD-REGEL GEWIJZIGD. Er heerscht sinds 1939 groote verwarring in de voetbalwereld, bij de spelers zoowel als bij de scheidsrechters, over een regel van het spel, waaromtrent nimmer volle dige klaarheid heeft bestaan. Deze verwar ring-stichter is die betreffende het „afhou den". Door een beslissing, die de spelregel- en scheidsrechterscommissie van de F.I.F.A. kortelings heeft genomen, zal thans aan deze verwarring een einde komen, meldt de „Tel." Sinds jaar en dag was het in het voet balspel een gewoonte geworden, dat men spelers, die zich jn het bezit van den bal wilden stellen, den weg daartoe met het lichaam versperde. Het was ingeburgerd gebruik, dat zoo nu en dan wel is waar tot moeilijkheden aan leiding gaf, doch dat toch algemeen als vol komen toelaatbaar aanvaard werd. Toch kan niet ontkend worden, dat door dit „afhouden" dikwijls egn element van ruwheid in het spel trad, waartegen geen voldoende afweermiddelen bestonden, om dat de grens tusschen kracht en ruwheid, tusschen gebruik en misbruik dus, in vele gevallen uiterst moeilijk te trekken valt. De nieuwe regel houdt in, dat indien een speler een tegenstander op faire wijze aan valt als de bal niet in de onmiddellijke na bijheid is en geen van-beiden beslist van plan zijn dezen te spelen, gestraft zal wor den met een vrijen schop, waaruit niet in eens gedoelpunt mag worden. Ook als de overtreding in het «trafschop- jarige landbouwer J. A. V. uit Baarle-Nas- i sau, de 52-jarige molenaar E. J. S. en diens zoon A. S„ beiden uit St. Michiels- 1 gestel werden aangehouden en in het huis van bewaring te den Bosch werden opge- sloten. Voorts werden door de ambtenaren in totaal 40.000 kg. rogge opgespoord en in beslag genomen. Voor de rogge werd een prijs betaald 1 van 18.en f 19.per 100 k.g. Qok j kochten dezelfde personen groote hoeveel- i heden roggemeel, waarvoor zij tot ƒ30. per 100 kg. besteedden. Tijdens het onderzoek kwam nog meer aan het licht. VTant de ambtenaren namen een flink kwantum clandestien geslacht varkensvleesch in beslag en daarnaast nog een hoeveelheid koffie, waarvan werd vastgesteld, dat ze verkocht werd tegen prijzen van 16.tot 19.per kg. Voetbalprogramma's voor Maandag, 2c Pinksterdag NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Afdeeling Leiden. Maandag 2 Juni 1941 (2e Pinksterdag). 2e kl. A: Lugd. 4Rouwkoop 2, 12 uur, (le terrein), v. d. Wilk. 3e kl. A: LFC 5Leidsche B. 2, 11 uur, v. d. Lelie. 4e kl. A: Lugd. 7ASC 7, 10 uur (le terrein), Hoogervorst. 4e kl. B: ASC 8Morschkw. 3, 12 uur, (tweede terr.), v. d. Tuin. Adspir. B: UVS cAlphen, 12 uur, (kl. bijterr.) (Zondag), v. Duuren; AOV Sportman b, 11 uur, Beurze. Afdeeling R.K. Elftallen. 2e klasse: Lisse 3WSB 2, 2.30 uur, J. J. v. d. Berg. 3p kl. A: Lisse 4UDO 2, 12.30 uur, v. d. Meij. gebied plaats vindt, mag daarvoor slechts een vrije schop, waaruit niet ineens gedoel punt mag worden dus geen strafschop! gegeven worden. Dit is dus weer een wijziging van den „afhoud-regel" die vanzelfsprekend in ons land eerst van kracht zal worden als hij ook door den N.V.B. zal zijn overgenomen! waarmede thans, naar wij hopen mogen, een afdoende regeling verkregen zal wor den. DAMMEN KATWIJKSCHE DAMCLUB „K. D. C." De uitslag der 8ste ronde voor den prij- zenwedstrijd is als volgt: J. Schoneveld P. Dijkstra 02 regl.; A. DijkstraA. v. Beelen 20; A. A. VooysW. Böttcher 20: D. HartkampJ. Houwer 20. Uitslag uitgest. partij: J. v. Elk—P. Dijk stra afgebr. BILJARTEN LISSER BILJART KRING. verdere uitslagen in de 2de klasse C. Zwetsloot pnt. brt. h.s. gem. 100 38 15 2.63 Jac. Wassenaai 72 38 11 1.90 P. Kerkvliet 100 41 12 2.44 L. Hereggers 81 41 10 2.— J. Hoogkamer 100 60 8 1.66 C. v. d. Berg 85 60 9 1.25 L. Hereggers 100 41 11 2.44 Fr. de Elzen 100 41 13 2.44 N. v. Dijk 100 50 12 2.— Fr. de Elzen 97 50 14 1.74 Jac. Wassenaar 100 36 13 2.77 H. v. d. Ploeg 55 86 14 1.52 Jac. v. Kampen 100 43 16 2.41 H. v. Dijk 97 43 13 2.25 J. Schoone 100 42 10 2.42 F. de Elzen 90 42 13 2.14 GOUDSCHE ZEILWEEK 1941 Verschenen is het programma voor de Goudsche Zeil week 1941 welke a.s. Zater dag 31 dezer begint. De deelname aan de Goudsche zeilweek, die in het jaar van het dertigjarig bestaan van de Roei- en Zeilvereeniging „Gouda" gehouden wordt, is ditmaal bijzonder groot De Zuidhollandsche zeilers zijn in grooten getale vertegenwoordigd, evenals de Am- sterdamsche en Haarlemsche. Tot nog toe zijn omstreeks 129 inschrijvingen binnen gekomen. Op de wondermooie Reeuwijksche plassen. 11 in getal, met een oppervlakte aan diep zeilwater van omstreeks 800 H.A., onder den rook van Gouda gelegen, zullen deze 120 zeilers a.s. Zaterdagmiddag, Zon dag en Maandag den strijd met elkander en met wind en water aanbinden. In 13 klassen worden 4 Nationale wedstrijden en in 3 klassen een onderlinge wedstrijd ge zeild. Onder de namen der deelnemers treffen we talrijke bekende namen van de beste zeilers van „de Kaag", Haarl. Jachtclub, „De Nieuwe Meer", de Amsterdamsche vereenigingen als Watersportvereen. „Am sterdam", „De Koenen", „De Schinkel", „Het Nieuwe Diep", de Rotterdamsche en Hillegersbergsche clubs als Rott. Z.V., de andere Kralingsche vereenigingen, „Aegir" en Zeilvereeniging „Hillegersberg" aan. Bij de 19 Olympiajollen vinden we o.a. Borgerhoff Mulder, Jan Bier, J. H. H. J. de Jong, Recourt en nog vele andere sterke zeilers; in de Valkjachten varen o.a. Bruyn- zeel, Ritman en Jan Heinen mede. In de Sharpieklasse binden ónder de 14 zeilers W>J. H. Nauta, v. Werkhoven, Overmans,, Ott en L. Koster den strijd aan. Bij de 4 Regenbogen vinden we Tjebbe Maas en Warring vermeld, terwijl, naar verluidt, ook van Staveren van de partij zal zijn in de „Meteoor" van H. Muller. De Noord- Nederl. 16 M2 klasse geeft een totaal van 18 deelnemers te zien, terwijl er voorts 7 Pampusjachten, 8 Bergumermeer jachten en nog 13 Twaalfvoets-jollen aan den start zullen komen. Onder de laatste zien we twee dames-leden van de Haarlemsche jachtclub, de dames Titi Bier en Laten- stein. Ongetwijfeld zal deze Goudsche zeil week krachtig toe bijdragen, de zoo bij zonder gunstig voor de watersport gelegen Reeuwijksche plassen een uitgebreidere bekendheid bij watersportlievend Neder land te geven. De talrijke deelnemers, die ditmaal niet in hunne scheepjes kunnen overnachten, worden in Gouda, hoofdzakelijk ten huize van leden der Roei- en Zeilvereeniging „Gouda" ondergebracht. Vraag 1. Tot wie ik mij moet wen den om verpleegster te worden; 2. welke eischen daarvoor gesteld worden omtrent kennis, leeftijd; 3 genieten leerlingen nog eenig salaris? Antwoord: 1. U moet een aanstelling zien te krijgen als leerling Verpleegster in een ziekenhuis waar verpleegsters worden opgeleid. U moet zich dus wenden tot de directie van zulk een ziekenhuis. 2, Onge veer 18 jaar. Minstens Mulo-examen. 3. Ja! Vraag: Kunt u mij zeggen, of de boot van Amsterdam nog' vaart; zoo ja, waar vandaan en op welke tijden? Antwoord: De boot Amsterdam Kampen vertrekt van de De Ruyterkade, achter het Centraal Station te Amsterdam, Radio-programma ZATERDAG 31 MEI 1941 HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.45 Gramofoonmuziek (9.159.20 Voor de Huisvrouw) 10.00 Ernstige muziek (opn.) 12.00 Amusementsorkest 12.42 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten 1.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek 2.00 Voor het gezin 2.20 Orkest Eloward, ensemble Bart Ek- kers en pianospel 3.40 Gramofoonmu ziek 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 4.20 Ensem ble „Hortus Musicus" en solist 5.15 BNO Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Orgelspel 6.00 Gramofoonmuziek 8.15 Voor de binnenschippers 6.30 Omroeporkest (7.007.15 Vragen van den dag) 7.45 Voor den boer 8.00 BNO: Nieuwsberh-hten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroeporkest en solisten 9.25 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.0010.15 BNO: Engelsche berichten. HILVERSUM n. 301.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 10.20 Omroeporkest en soliste (opn.) 11.05 Gramofoonmuziek 11.10 Mei-programma (opn.) 12.00 Be richten 12.15 Ensemble Erica Helen 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 1.00 Gramofoonmuziek 1.45 Voor de jeugd 2.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en solist 2.45 Sportpraatje 3.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest 4.00 Gramofoon muziek 4.25 Ensemble Bandi Balogh 5.00 Bijbelvertellingen (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 De Melodisten en solist 6.00 Gra mofoonmuziek 6.15 Stephen Jansen's vocaal dames-ensemble en gramofoonmu ziek 6.45 Reportage 7.00 BNO: Gro- ningsch praatje 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 Werkers ontmoeten elkaar) 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spie gel van den dag of gramofoonmuziek 8.30 Bonte avond 10.00 BNO: Nieuwsbe richten; sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF le programma: 6.4522.15 Hollandsch programma 22.1524.00 Duitsch pro- programma. 2e programma: 6.4522.15 Hollandsch programma 22.1523.00 Hollandsch pro gramma alleen voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 6.4524.00 Duitsch programma. Vraag: Welke is de kortste weg van Sassenheim naar Klazienaveen per fiets? Hoeveel K.M? Antwoord: Sassenheim, Leeghwater, Leimuiden, Mijdrecht, Wilnis, Loenen, Hil versum, Amersfoort, Hoevelaken, Nijkerk, Harderwijk, Nunspeet, Oldebroek, Zwolle, Dedemsvaart, Slagharen, Coevorden, Erica, Klazienaveen. Afstands 200 K.M. 155. Tot dat er eindelijk nog vier apen over zijn. Deze steken de koppen bij elkaar en het schijnt wel, of ze een beraadslagiilg houden. De professor en Pam kijken nauw- - lettend toe. 156. Dan gaan ook deze vier apen uit elkaar en zij ver dwijnen tusschen de rotsspleten. Vermoedelijk zijn dit ob servatieposten. Dubbele voorzichtigheid is nu voor den pro fessor en Pam geboden. FEUILLETON lletdwenen naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 17) Een uur nadat zij Scotland Yard hadden bereikt, zat Foyle te werken aan zijn bu reau, feiten verzamelend en nieuwe hoofd stukken schrijvend in het boek dat alles bevatte met betrëkking tot de misdaad, voorzoover hij het wist. Het resultaat' van zijn aiheid deed hij ten slotte in een enve loppe en legde ze gereed om te worden overgegeven aan den inspecteur der re gistratie, een departement dat dienst doet als het officieele geheugen in Scotland Yard. Iemand tikte aan de deur. De kruk werd omgedraaid en een man met zijn rechter arm in een slinger, gemaakt van een zwart zijden doek, kwam de kamer binnen. Het was rechercheur Waverley. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. In een seconde was Heidon Foyle over eind en schoof zijn ondergeschikte een stoel toe. Waverley ging zitten en trommelde ze nuwachtig met de vingers van zijn linker hand op zijn knie. Zoo, ben je teruggekomen, zei de chef rustig. Wij begonnen ons al te verwonde ren, wat er met je gebeurd zou zijn. Ik hoop dat je arm niet erg gewond is? Wat was er aan de hand? Ik geloof dat het mijn schuld is, mijn heer, zei hij. Ik' liep in de val als een groe ne jongen. Die man, Ivan Abramovitch, moet geweten hebben dat hij door een paar van ons gevolgd werd. Hij maakt zich dus van Taylor, die bij mij was, af, door een voudig een gebouw van een groote kleeren- magazijn in de City binnen te gaan. Ik liep om het gebouw heen naar'den tweeden in gang en hjj verliet het gebouw ook werke lijk langs dezen weg. Ik kon Taylor niet op de hoogte brengen en volgde Ivan en liet mij een heelen langen weg afleggen door het net van straten en stegen aan den kant van Petticoat Lane en om Whitechapel Roda. U weet was het daar voor een soort van buurt is. Nu, ik veronderstel, dat ik wat zorgeloos was geworden, want by een smalle bocht in een van die steegjes, viel iemahd mij van achteren aan. Ik sloeg om mij heen en schreeuwde, maar had geen kans, want mijn hoofd werd hard tegen de steenen gesmakt en ik werd bewusteloos. Er waren eenige mannen bij betrokken, wat ik kon ze hooren praten voor ik ge heel bewusteloos was. Zij sleepten mij voort, hun armen door de mijne stekend. Zij stapten in een rijtuig. Ik vermoed, dat de koetsier dacht, dat ik dronken was en dat zij mijn kameraden waren, die my naar huis hielpen. Toen ik weer bij kwam, was mijn hoofd verbonden, en ik was in een heel behoor lijke kamer, liggende op een sofa, terwijl Mr. Ivan Abramovitch tegenover mij zat. Ik kon niet gissen waar ik was, want het raam zag uit op een blinden muur. Ik ging overeind zitten en hij grinnikte mij toe. Ik ben een inspecteur der recherche, zei ik. Hoe ben ik hier gekomen? Ik heb u hier gebracht, zei hij grijn zend. U hebt naar mijn zin te veel belang gesteld in mijn doen en laten. Nu zal ik be langstelling toonen in het uwe. Hierop sprong ik op hem toe en kreeg voor mijn moeite een mes door royn arm. Daarna vloekte hij als een ketter tegen mij in Engelsch, Fransch en Russisch, mis schien wel tien minuten en verbond mijn wond met zijn zakdoek en zei mij, dat het er leelyk voor mij zou uitzien, wanneer ik het hem weer lastig maakte. Iemand klop te aan de deur, maar hy beval ze heen te gaan. U zult hier zonder mijn verlof niet levend vandaan komen, zei hij, maar als ge het v/el doet, zult ge niet in staat zijn iemand behalve mij te herkennen. Als u het kalm opneemt, zal u niets kwaads over komen. Ik trachtte hem bang te maken, maar hij lachte mij uit. En toen bleef ik met hem tot voor twee uur in dezelfde kamer, toen iemand het huis binnen kwam en hij buiten de kamer werd geroepen. Zij had den een opgewonden gesprek en ik kon een vrouw hopren spreken. Eindelijk kwam de man terug en vertelde hij, dat zy be sloten hadden mij te laten heengaan. Hij bond een zakdoek over mijn oogen en na een poosje werd ik gebracht in hetgeen ik vor een taxi hield. Een kwartier geleden werd ik aan het Bla: k Friars-eind van den Theemsoever er vit gezet. Foyle liep thane met groote stappen zijn kantoor op en neer. zijn handen diep in zyn broek, akken gestoken. Hij bleef staan en vroeg op vluggen toon: Wat was het nummer van de taxi? Het had geen politienummer. Het merk was A.A. 4796. Dit nummer is waarschijnlijk valsch een bord geschoven over het werkelijke nummer. Wij kunnen het echter laten na zien. Deze menschen zijn sluwe vogels of zij zouden je niet *belet hebben de rest van de bende te zien. Zij trachten ons bang te maken door ons te bedriegen je te ver moorden. Ik geloof dat ze je nog al een lastpost vonden voornamelijk toen Green en ik een paar van hun lui leerden ken nen. Je hebt je nu niet juist roemrijk ge dragen, Waverley, maar onder de gege ven omstandigheden zal ik hiertegen geen disciplinaire maatregelen nemen. Ga nu een volledig rapport schrijven en ga daarna naar huis. De politiedokter zal zeggen hoe lang je verlof moet hebben om dien steek in je arm te laten genezen. Goeden nacht of liever, goeden morgen. Ik dank u mynheer. Goeden morgen mijnheer. Foyle vergat nooit de discipline, die even noodig is, of misschien nog noodiger bij de recherche dan bij eenige andere business. Waverley beklaagd te hebben zou slechte politiek zijn geweest. Hij had moeten voe len dat hy op de een of andere wijze dom had gehandeld en het gevoel, waarmee hij de kamer was binnengetreden dat hij een martelaar van zijn plicht was was verdwenen door de overtuiging dat hij al leen maar een dwaas was geweest. Niet voor den middag kwam hij weer aan de Yard. Een strookje papier lag op zijn schrijftafel. Het behelsde het volgen de bericht: Halford, Inspecteur, Southampton, aan Foyle, Rechercheur, Londen. Auto No. AA. 4796 behoort aan Mr. J. Price, The Grange, Lindhurst. Mr. Price is een bewoner van deze buurt en iemand, die zeer bemiddeld is. De auto is een zes cylinder Napier. Zooals ik dacht, zei Heidon Foyle pein zend, het papier in snippers scheurend en ze in de snippermand gooiend. Het num mer was valsch. Zy wisten dat Waverley naar het nummer zou kijken. D, die lui zijn slim slim! Green vond hem een half uur later hard aan het werk met het verzamelen van de getypte vellen, die samen het dossier van de zaak vormden. Foyle was nog bezig met de oplossing van de puzzle, trachtend nieu we feiten in hun. bepaalden stand te bren gen en tot de oude feiten. Wel? vroeg de chef kortaf. Green las iets van het papier in zijn hand. Taylor, die het huis van den Hertog van Burghley in Berkeley Square bewaakt, heeft zooeven getelefoneerd dat een vrouw, beantwoordend aan de beschrijving van Lola Rachaël juist is toegelaten en daar nog is. In Foyle's oogen kwam een straal van belangstelling. En toen wat levendiger: Is hij nog aan de telefoon? Zoo ja, zeg hem dan dat hij haar moet tegenhou den, als zij naar buiten komt, voor ik daar kan wezen. Hy moet zoo beleefd mogelijk jegens haar zijn. Wij moeten haar nu niet uit het oog verliezen. En stuur dadelijk om Wills, den bottelier in Grosvenor Gardens, hierheen te brengen. Hij is de eenige, die de gesluierde vrouw het huis heeft zien binnengaan op den avond van den moord.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5