NIEUWS Weerbericht OMGEVING Rijke gemeenten betalen voor de arme STADS Burgerlijke Stand VRIJDAG 30 MEI 1941 D&LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP. EN ONDERGANG. Zon onder 9.48 uur Vrijdagavond. Zon op 5.26 uur Zaterdagochtend. MAANSTANDEN. 30 Mei: De maan komt Vrijdagmorgen om 9.23 uur op en gaat Zaterdagnacht om 12.47 uur onder. 31 Mei: De maan komt Zaterdagmorgen om 10.24 uur op en gaat Zondagnacht om I.22 uur onder. 1 Juni: De maan komt Zondagmiddag te II.35 uur op en gaat Maandagnacht om 1.52 uur onder. (Eerste kwartier) 2 Juni: De maan komt Maandagmiddag te 12.46 uur op en gaat Dinsdagnacht* te 2.19 uur onder. 3 Juni: De maan komt Dinsdagmiddag te 1.59 uur op en gaat Woensdagnacht te 2.47 uur onder. 4 Juiii: De maan komt Woensdagnamid dag te 3.16 uur op en gaat Donderdagoch tend te 3.14 uur onder. 5 Juni: De maan komt Donderdagnamid dag om 4.35 uur op en gaat Vrijdagochtend om 3.43 uur onder. 6 Juni: De maan komt Vrijdagnamiddag om 5.54 uur op en gaat Zaterdagochtend om 4.15 onder. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 13 gr. C. De Zijl: 14 gr. C. jOIIOIIOIIOIICDIICDIIOIIOIIOIICl. Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd jr moet worden tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst. rj •q Deze tijden zijn voor hedenavond U U en morgenochtend: 0 ZONSOPKOMST 5 q 5.26 uur y q ZÓNSONDERGANG Q 9.48 uur Q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. UDIIOIIOIIOIlOIIOIIOIIOIIOIIcP NOG EENS PERSONEELE BELASTING PLEZIERVAARTUIGEN. De AN.W.B. heeft van het departement van Financiën het navolgende bericht ont vangen: Naar aanleiding - van binnengekomen verzoeken heeft de secretaris-generaal goedgevonden, dat pleziervaartuigen, die bestemd zijn om- uitsluitend door motori sche kracht te worden voortbewogen en die wegens gebrek aan brandstof niet als zoodanig gebezigd kunnen worden, door de houders daarvan gebruikt worden als woonschip. De houders van die vaartuigen behooren daartoe ligplaatsen te kiezen en tot den inspecteur onder wie zij ressor teeren het verzoek te richten, het vaartuig te mogen brengen naar de plaats, die door hen als ligplaats gekozen is, en vandaar terug naar de plaats waar het vaartuig geborgen wordt. De inspecteurs zullen den houders er met nadruk op wijzen, dat met het vaar tuig niet gevaren mag worden anders dan van de bergplaats naar de ligplaats en te rug, en dat, indien dit toch mocht geschie den, een aanslag in de personeele belasting over een vol jaar voldaan moet worden. DE HAAGSCHE TRAMWEG MIJ. Ondanks de moeilijkheden van den oor log is het jaarv1940 voor de Haagsche Tramweg Mij. zeer gunstig geweest. De ontvangsten bedroegen 5.629.168, hetgeen ten. opzichte van het vorig jaar een stij ging beteekent van pl.m. '195.000 of van 3.6 De exploitatiekosten bedroegen in 1940 3.683.190 of ongeveer 33.000 min der dan het vorig jaar. Het gevolg was dus, dat een exploitatie-overschot geboekt werd van 1.945 978 of 228.000 (13.3 meer dan in 1939. De winst en verliesrekening kon daar door worden afgesloten met, een batig saldo van ongeveer 2.600, voor het eerst sedert 1930. Vorig jaar werd nog een verlies gemaakt van niet minder dan 152.534. Het autobusverkeer moest wegens^ ge brek aan motorbrandstoffen worden inge krompen. Een groot deel van de door deze inkrimping overbodig geworden chauffeurs werd als conducteurs bij de tramdiensten te werk gesteld, waardoor de eenmans- wagens op eenige lijnen verdwenen. ELECTRICITEITSBEDRIJF ZUID-HOLLAND B. en W. van Rotterdam hebben thans den Gemeenteraad het voorstel gedaan mede te werken aan de oprichting van de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland. FINANCIËN EN ECONOMIE Andere voorstellen inzake winst- verdeeling te wachten In de heden te Breda gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders in de Stoom chocolade- en cacao fabriek Kwatta, zei de heer A. J. M. van IerSel: - Als voorzitter der vergadering zou ik thans aan de orde te stellen hebben de punten 2, 3, 4 en 5 van 'de agenda. Punt 2. jaarverslag van de directie en praeadvies van de commissarisseri; punt 3. goedkeu ring van de balans, winst- en verliesreke ning; punt 4. vaststelling dividend en winstverdeeling; punt 5. voorstel om het dividend, dat over de in 1941 525.000 in gekochte eigen aandeelen zal worden uit gekeerd, te bestemmen voor het vormen van een fonds voor personeelbelangen. Ik stel echter voor dé behandeling van deze agendapunten tot nader te bepalen datum te verdagen. Dit voorstel tot ver daging gaat van het geheele bestuur uit, met het oog op het kenbaar gemaakte principieele standpunt van de Duit$che instantie in verband met de hoogte der winstuitkeering van de naamlipoze ven nootschappen. Het bestuur zal zoo'spoedig mogelijk nieuwe voorstellen aan een op-' nieuw op te roepen vergadering voor leggen. Tot commissaris werd herkozen de heer A. R. v. d. Vlugt. Een voorstel over te gaan tot benoeming van een vierden com missaris werd met_ algemeene stemmen aangenomen; als zoodanig is gekozen dr, U. Ostrowski uit de residentie. Bij de rondvraag deelde de voorzitter in antwoord op een vraag van den heer_ Voor hoeve naar den gang van zaken in het loopende boekjaar mede, dat sinds 1 Janu ari de cacaodistributie zeer verscherpt is. Van de bij Kwatta aanwezige voorraden cacaoboonen mag slechts zooveel verwerkt worden als de meelcentrale toestaat. Niet temin is het 'gelukt met andere grondstof fen het bedrijf volledig op gang te houden. De gang van zaken tot heden is dan ook zeer bevredigend. Wat de toekomst bren gen zal. is moeilijk te zeggen, daar zich, eiken dag nieuwe moeilijkheden kunnen voordoen. VALKENBURG Opheffing der gemeente Met ingang van 1 October Bij besluit van den Secretaris-Ge neraal van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat van 1 October af de ge meente Valkenburg (Z.-H.) zal ophou den als zelfstandige gemeente bestaan en gevoegd zal worden bij de gemeen te Katwijk. Burgemeester, secretaris en ge meente-ontvanger van Valkenburg zul len op wachtgeld worden gesteld, ter wijl het overige personeel door de ge meente Katwijk zal worden overgeno men. Valkenburg heeft ongeveer 1150 inwo ners. Katwijk gaat thans in één sprong be hooren tot de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. USSE Lisserbroek-, Meer- en Duinpolder. In „De Nachtegaal" werd gisteravond de jaar- lijksche vergadering gehouden van de stemgerechtigde ingelanden van den „Lis serbroek- Meer- en Duinpolder" onder voorzitterschap van den heer M. J. Blok huis. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het overlijden van den heer H. v. Zoen, die in den afgeloopen winter- de Dijkwacht heeft gehouden. Een uur gele den, aldus de voorzitter, ontvingen wij be richt, dat hij na een week in Duitschland te hebben gewerkt daar aan buikvliesont- steking is overleden. Op voorstel van den voorzitter zal aan de nabestaanden een be wijs van deelneming worden gezonden. Daarna besprak de voorzitter het aanbren gen van de nieuwe vijzel in het gemaal, welke uitstekend voldoet en voorts het in orde brengen van de watergangerj, waar voor echter de kleine ingelanden zich meer dankbaar toonen dan de groote! Na lezing der notulen door den secretaris-penning meester, den heer A. Raaphorst Hz., bracht deze verslag uit inzake de rekening over het dienstjaar 1940. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 10.407.58, en de uitgaven 10.117.58, alzoo een voor- deelig saldo van f 290.35. De begrooting werd goedgekeurd opeen bedrag van 8942.38 waaronder een post voor onvoor zien van 116.29. Goedgekeurd werd de omslag te bepalen op 24.per H.A. te gen 15.per H.A. in .het, vorige jaar; op gemerkt werd dat deze verhooging slechts voor één jaar geldt. In de commissie van onderzoek werden benoemd de heeren Jac. v. Ruiten, Th. Straathof en Theo' v. d. Eer den en als plaatsvervangers de heeren D. Nieuwenhuis en Zn., W. Verdegaal en J. Clemens. OEGSTGEEST Personalia. Voor het examen verwar- mingstefchniek van de Unie van Verwar mingsinstallateurs vereenigingen is geslaagd de heer N. Kager. SASSENHEIM Personalia. Benoemd tot onderwijzeres aan de meisjesschool (St. Anna) mej. Bakker uit Hoofddorp en tot onderwijzer aan de R.K. jongensschool de heer. J. Duin dam te Heemstede. Beiden per 1 Juni a.s. VOORSCHOTEN Diefstal. Ten nadeele van den heer W. H. J. is gisteravond een rijwiel ont vreemd. Personalia. Mej. Cath. Iperlaan en me vrouw Beets, alhier, zijn te Utrecht ge slaagd voor het examen stenografie. De netto-resultaten voor kleinere gemeenten. de ui In onze vorige artikelen 'hébben wij doen zien hoe in sommige gevallen de werking van het gemeentefonds door die van het werkloosheids-suibsidiefonds werd ver sterkt, doch hoe in andere gevallen de uit werking van het eerste fonds door het twee de geheel of ten deele werd te niet gedaan. Ditzelfde verschijnsel doet zich uiteraard ook gelden bij de kleinere gemeenten. Voor de plaatsen met een zielental van vijf tot tienduizend blijkt de gecombineerde werking van beide fondsen deze te zijn, dat naar vijf gemeenten gelden toevloeiden terwijl van de zes andere belastinggelden wegvloeiden. De eerste vijf waren: Alkemade 49.246 Boskoop 2.544 Leidschendam 23.512 Noordwijkerhout 63.595 Sassenheim „1 12.476 De zes gemeenten, die bijdroegen ten ibéhoeve van andere Neder 1 andsche ge meenten waren: 57.956 14^528 212.171 42.989 40.543 12.382 Om eenige onderlinge vergelijking mo gelijk te maken rekenen wij ook deze be dragen weer per hoofd der bevolking om. Het blijkt dan, dat van elders ontvangen werd, per inwoner, door Alkemade 7.70, Boskoop 0.30, Leidschendam f 2.50, Noordwijkerhout 8.60 en Sassenheim 2.Omgekeerd werd eveneens per inwo ner bijgedragen voor elders, door Bode graven 8.70, Lisse 1.50, Oegstgeest 24.10. Voorschoten f 6.10, Woerden-4.50 en Zoetermeer 2.30. Van de gemeenten met twee tot vijfdui zend zielen blijken er zeven te zijn, waar gelden van elders naar toe zijn gevloeid, terwijl de resteerende vier als „rijkere" gemeenten zijn aan te merken, welker be woners in staat waren naast de zorg voor eigen gemeente ook een deel van die voor andere plaatsen op zich te nemen. Wij laten- hieronder eerst weer de ge meenten volgen, naar welke belastinggel den van elders afkomstig, werden overge heveld: Voorschoten Woerden Zoetermeer Ter Aar 30.261 Hazerswoude 10.424 Leimuiden 4.491 Nieuwkoop 554 RÜmsburg 21.362 t Voorhout 39.218 Zwammerdam 944 Het profijt, dat voor Nieuwkoop en Zwammerdam uit de werking van beide belastingfondsen resulteerde, was al heel gering. Per inwoner omgerekend komen bovenstaande bedragen n.l'. neer op: Ter Aar 7.40, Hazerswoude 2.10 Nieuw koop 0.16, Rijnsburg 4.80, Voorhout 20.75 en Zwammerdam 0.37. De gemeenten in deze groep, die meer opbrachten dan terug ontvangen werd, waren: Leiderdorp 9.484 Warmond 67.986 Woubrugge 4.784 Zoeterwoude 3.861 Een omrekening van deze bedragen doet zien, dat iri deze vier plaatsen ten behoe ve van andere gemeentehuishoudingen werd opgebracht, per inwoner, in Leider dorp 2.90, Warmond 22.30, Woubrugge 1.85 en Zoeterwoude 0.80. Tenslotte resteeren dan nog de gemeen ten met minder dan tweeduizend zielen; voor zeven van deze dorpen resulteerde uit de functionneering der beide belasting- fondsen een meer of minder groot voordeel terwijl uit de drie overblijvende dorpen van deze groep 'gelden naar elders af vloeiden. De zeven dorpen, waarheen gelden wer den aangevoerd waren: Barwoutswaarder 3.387 Koudekerk 12.226 Moercapelle 1.109 Nieuwveen 2.499 Rijnsaterwoude Valkenburg - Zevenhoven 6.177 Deze bedragen beteekenen dat per in woner van elders ontvangen werd in Bar woutswaarder 4.30, Koudekerk f 7. Moercapelle 1.20, Nieuwveen 1.30, Rijn- saterswoude f 9.Valkenburg f 7.80 en Zevenhoven 6.40. De „rijkaards" onder de kleine dorpen, van waaruit belastinggelden konden af vloeien naar gemeenten, die er financieel ongunstiger voorstonden, waren: Benthuizen 1.574 Rietveld 754 Waarder 1.964 Ber inwoner was dit in Benthuizen 1.40, in Rietveld 1.10 en in Waarder 2.10. VER. VOOR VREEMDELINGENVERKEER Onder leiding van den heer N. C. F. van Ginkel hield de Ver. tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer gistermiddag in de bovenzaal "van .,Amiciti.a" haar jaarlijk- sche ledenvergadering, welke slechts door enkele bestuursleden was bezocht. De notulen der vorige vergadering wer den na lezing goedgekeurd, het financieel verslag sloot met een saldo van 401.79, welk verslag evenals de winst- en verlies rekening zonder aanmerking v/erden goed gekeurd. Het afgeloopen jaar werd zooals be grijpelijk is door geenerlei actie geken merkt, zoodat de secretaris zich kon bepa len tot eenige mededeelingen betreffende de inwendige, reorganisatie, die op het ge biedt der Vereenigingen voor Vreemdelin genverkeer voltrokken werd. Meer dan vroeger is samenwerking tt^- schen alle vereerligingen vaft. Vreemdelin genverkeer tot stand gekomen doordat het rijk de Alg. Ver. van Vreemdelingenver keer onder een Departement heeft onder gebracht. Alle aangesloten vereenigingen ontvangen nu instructies van het Departe ment uit én binnenkort zal alle vreemdelin genverkeer van bovenal geregeld worden. Bovendien zijn streekvereenigingen opge richt, om tot nauwere samenwerking te ko men in dingen, die voor een bepaalde streek van belang zijn. De streekvereeniging „Stichting Zuid-Holland", tót stichting waarvan de Leidsche Vereeniging haar me dewerking verleende en waarbij zij zich als lid aansloot, omvat een gebied vanaf Rotterdam om Gouda, Leiden, Warmond, Katwijkj Scheveningen en Den Haag en heeft haar hoofdzetel te Den Haag. Hier worden de streekbelangen van Zuid-Hol land alsmede de bezwaren der diverse af- deelingen onder de oogen gezien en Voorge legd aan de Algemeene Ver. voor Vreemde lingenverkeer. Een actie b.v. voor bezoek aan de badplaatsen of aan de bollenstreek kan aldus worden opgenomen in het alge meene reclameplan tot bezoek aan ons land, waarvoor het rijk zelf propaganda maakt. De kosten daarvan zullen daardoor voor de verschillende afdeelingen minder groot en de propaganda veel effectiever kunnen zijn. Na deze mededeelingen werd de verga dering gesloten. EXAMENS KRANKZINNIGEN VERPLEGING. Voor de examens, welke in de inrichtin gen Endegeest c.a. te Oegstgeest werden afgenomen, slaagden voor het le overgangs examen: de zusters J. C. Brokking, J. van Hoeve, I. J. Klaren, C. van der Kooi, M. van der Lelie, M. C. Ligthdrt, J. van der Meulen, H. J. Mols, C. Mulder, M. M. Nas- veld, C. C. Reget, C. Rodenburg, F. J. Sta- fleu, J. M. van Tongeren, A. Westerlaken en broeder W. C. A. de Jong; voor het 2e overgangsexamen: de Zusters J. Bakker, B. W. Berkemijer, M. J. W. Choufoer, J. B. Elinga, A. P. van Eyck, H. P. M. Klein, A. C. Lezwijn, A. Monster, N. van Noort, T. Roesteen, S. M. F. Sodenkamp, H. S. van der Steen en M. van der Wel. Voor het Staatsexamen voor diploma B: de zusters M. A. van den Bergh, E. Blok, E. den Boer, P. Bos, P. Burgerjon, J. T. van Doorm, G. C. Dukel, J. Maas, A- Meijer, M. C. Meijer, J. Verhorst, C. W. van der Voort, M. Willemstijn en broeder H. Limburg. Afgewezen werden, voor het le over gangsexamen 7, voor het 2de overgangs examen 4 en voor het examen voor diplo ma B, 2 candidaten. MISBRUIK VAN DEN NAAM „WINTERHULP". Door de politie te Delft is aangehouden de 35-jarigë machinebankwerker C. L. D. V., gedomicilieerd te Den Haag. Deze man had zich in verschillende ste den van het westen des lands en ook hier ter stede schuldig gemaakt aan oplichting. Hier ter stede heeft hij onder bedrieglij ke voorwendsels textielkaarten afhandig weten te maken aan iemand, die steun van Winterhulp ontving. Na verhoor is hij voor verder onder zoek naar êen volgende plaats meegeno men. RIJWIELDIEFSTALLEN HOUDEN AAN. Door de politie alhier is aangehouden de 13-jarige G. v. R. wegens diefstal van een rijwiel. Bij onderzoek bleek, dat deze knaap tezamen met een makker, den 14-ja- rigen W- F. H., het rijwiel had gedemon teerd en in onderdeelen had verkocht. Het daarvoor ontvangen geld werd gezamenlijk opgemaakt. Terzake diefstal van een rijwiel is verder door de politie aangehouden de 21- jarige D. D. H. De jongeman bekende en werd na verhoor óp vrije voeten gesteld. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteravond te 6.20 uur heeft- op het Levendaal een aanrijding plaats gehad tus schen een autobus van „Citosa", bestuurd door M. A. K. en den 13-jarig*en F. J. W. N. uit Hazerswoude. De jongen stond met e£n rrjvjiel aan de hand in de richting Hooge Rijndijk, doch keerde juist toen de auto passeerde met zijn rijwiel om. Daarbij werd hij door het rechtervoorwiel geraakt en liep zoodanige verwondingen op, dat hij iri ern^tigen toe stand naar het Acad. Ziekenhuis moest worden vervoerd. Bij aankomst bleek hij evenwel reeds te zijn overleden. CHR. ORATORIUMVEREENIGING „CON AMORE" De C.O.V. „Con Amore", die op 26 Dec. j.l. haar riiedewerlcing verleende bij een kerstconcert van de K.C.O.V. „Excelsior" in de Westerkerk te Amsterdam, hoopt op Woensdag 4 Juni a.s. 's avonds 8 uur, een uitvoering te geven in de Marekerk alhier. Het programma bevat werken van Tele- mann, Bach, Handel, Mozart en Richter. Als solisten werken mede Gerda Pons, sopraan, Belia Keyzer, alt, en Kees van der Kraan, hobo. Aan het orgel: Wim Bult huis. Het geheel onder leiding van den dirigent D. Smink. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal plaats hebben op Maan dag 16 Juni 1941. De Retraité-vereeniging „Si Theresia", onderafdeeling van den R.K. Vrouwen bond, afd. Leiden, deelt mede, dat op Don derdag 5 Juni in het St. Elisabeth-zieken- huis om 9 uur een H. Mis zal worden opge dragen voor de leden en donateurs, waar bij ook alle leden van den R.K.'Vrouwen bond worden uitgenoodigd. Gemeentel. Aankondiging RANDSTOFFEN DISTRIBUTIE VA] De aandacht varllet puËliek wordt erop gevestigd, dat de wreaui van uitreiking ook Zaterdagnamidi uur geopend zullen Leiden, 30 Mei 1ÉU~. De Burgekeesti 2 uur tot 5.30 8063 van Leiden, ITEVENINCK Agenda LEIDEN. VERGADERING, TOONEEL EN CONCERT. Vrijdag, Chopin-avond, Theo van der Pas, Stadsgehoorzaal, 7.30 uur. Woensdag, Kerkconcert „Con Amore", Ma rekerk, 8 uur. BIOSCOPEN. Lido: „Meine Tante, deine Tante". Goed gekeurd voor volwassenen. Casino: „De wildernis roept". Goedge keurd. Luxor: „Marijntje Gijzen's jeugd". Goed gekeurd voor volwassenen. Trianon: „Theo op Üfet huwelijkspad". Goedgekeurd voor volwassenen. Rex: „De baas in huis". Goedgekeurd. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 24 Mei 20 uur tot Zaterdag 31 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20Ö52 en de Haven-Apo theek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: de, Oegstgeestsche Apo theek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LEIDEN. Geboren: Johannes, z. van J. de Ha'as en M. Freeke Marcel Pierre Bernard, z. van B. J. M. Bonnet en A. M. W. Hel- mich Nicolaas Theodorus Maria, z. van C. A. Roos en P. Mol. Ondertrouwd: H. Doove jm. 24 j. en S. Groeneweg jd. 20 j. P. Vérriiond jm. 23 j. en H. de Mooij jd. 21 j. J. Blankesteion jm. 25 j. en W. Botter Fik jd. 17 j. Overleden: A. J. van Rossum m. 83 j. J. Lindenburg dr. 18 j. 50-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN DEN HEER J. H. KASTEN Zondag, 1 Juni 1941, zal het een halve eeuw geleden zijn, dat onze stadgenoot, de heer'J. H. Kasten, Technicus le klasse bij de Sterrewacht hier ter stede, in Rijks dienst trad. Op 1 Juni 1891 trad de jubilaris, als 13- jarige jongen, in dienst als leerling-instru mentmaker bij de Constructiewerkplaatsen te Delft. Deze dienst ressorteerde onder het Departement van Oorlog. Reeds vijf jaar. later werd hij tot- instrumentmaker in vas ten' dienst bevorderd. Dat het voor iemand, die als 13-jarige jongen reeds in de prac- tijk moest werken, zeker in dien tijd geen 'kleinigheid was om genoemden rang te bereiken, blijkt wel uit het feit, dat hij in een avondcursus de theoletische kennis moest verwerven, die thans Ongeveer over eenkomt met het eindexamen van een 3- jarigen H.B.S. Al aanstonds werden de werkzaamheden van den heer Kasten op hoogen prijs ge steld, hetgeen o.m. blijkt uit het feit, dat hij tijdens de mobilisatie 19141918 be-_ trokken werd bij de opleiding van instru mentmakers bij de artillerie-inrichting en zijn eervol ontslag aan die instelling van 1915 tot 15 Mei 1916 moest opschorten. Op 16 Mei 1916 trad hij in dienst bij de Ster renwacht hier ter stede; op 16 Mei van dit jaar was hij alhier dus 25 jaar in dienst. Tot heden vervult de jubilaris zijn dienst met ijver en opgewektheid; hij verkreeg alhier een ruime algemeene bekendheid door de vele excursies naar de sterrewacht, welke in 1898 tot stand kwam en waafin hij en die bij zoo velen een prettige herinne ring achterlieten. Maar niet alleen in de uitoefening van zijn dienst blonk de heer Kasten uit; ook als organisator wist hij zich te onderschei den. Hij had een belangrijk aandeel in de oprichting van een personeelsorganisatie, welke in 1898 to sand kwam en waarin,-hij van 19021912' een bestuursfunctie ver vulde. In 1903 werd hij gekozen tot vertegen woordiger van de instrumentmaker in de toentertijd .ingestelde groepsvertegen- woordiging voor de belangen van het per soneel der art.-inrichting; deze functie vervulde hij tot 1908. Te Leiden kon hij zijn organisatorischen arbeid voortzetten en hij deed dit met vrucht, want hier had hij een belangrijk aandeel in de tot standkoming van den Bond van nigt-doceerend Hooger Onder wijspersoneel. Sedert de oprichting van dezen Bond (in 1920) bekleedde de heer Kasten verschillende bestuursfuncties; van 1927 af is hij zijn voorzitter. Van de oprich ting tot 1937 is hij lid geweest van het Hoofdbestuur van dezen Bond. In 1925 werd hij aangewezen als plaatsvervangend lid van de bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg voor- het niet-docee- rend Hooger Onder wijs-Personeel, welke functie hij tot ^1937 heeft waargenomen. Tot op dit oogeriblik heeft hij zitting in de plaatselijke dienstcommissie aan.de Rijks universiteit alhier. Ook in het plaatselijk Comité van de Centrale, waarbij de Bond is aangesloten, heeft de heer Kasten zitting. Bij zijn 40-jarig jubileum werd de waar de van het werk van den heer Kasten er kend blijkens de toekenning van de Eere medaille in zilver van de Orde van Oranje- Nassau. Bij deze gelegenheid werd hij te vens gehuldigd door de leden van zijn organisatie en door vele anderen. Het is nu geen tijd voor huldigingsfees ten, maar dat dit bijzondere dienstjubileum voor den jubilaris toch niet onopgemerkt voorbij zal gaan, is wel zeker. Daarvoor staat zijn reputatie als ar-btenaar, als wel willend mensch en als organisatieman, die aller achting en dank verdient, ons borg.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2