Gommentaevc ap, ffiaaó&aeCtó, xede Uit de Arabische wereld De jacht op de Bismarck JOceta'ó, haafdótad in Quitócfte handen DONDERDAG 29 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEEN NIEUWS, ZEGT BERLIJN VANMIDDAG NADERE VERKLARING VAN ROOSEVELT. In de te Washington gehouden perscon ferentie heeft Cordell Huil op een vraag, of krachtens den eergisteren afgekondigden nationalen noodtoestand thans Duitsche sal di in de Vereenigde Staten in beslag geno men zullen worden, geantwoord, dat dit plan op het oogenblik niet aan de orde is. Daarentegen streeft de regeering te Wash ington er naar, zoo verneemt de „Washing ton Evening Star"., twintig Spaansch- Amerikaansche republieken te bewegen tot invoering van dezelfde uitvoercontrole als thans in de Vereenigde Staten bestaat. Pre sident Roosevelt, die de persconferentie van gisterens wegens zijn redevoering had afgezegd, en morgen uit Washington zal vertrekken om het weekeinde op zijn land goed Hydepark door te brengen, heeft ^oor hedenmiddag een bijzondere persconferen tie vastgesteld, om bepaalde punten van zijn redevoering te verduidelijken. Vooral is de Amerikaansche pers nieuwsgierig te weten, welke volmachten de president als gevolg van den afkondiging van den onbe- perkten nationalen noodtoestand voor zich opeischt. Inmiddels heeft Roosevelts rede een vloed van commentaren van vooraanstaan de personen uitgelokt. De voorzitter van het comité Amerika First", Flynn, ver klaarde, dat er practisch geen wijziging in den toestand is ontstaan. Achter de af kondiging van een noodtoestand staat de wensch, de bewapening te bespoedigen. De afkondiging van den noodtoestand geeft den president in het geheel geen volmacht voor convoieeren, of om schepen naar de oorlogszones te sturen, een niet-verklaar- den oorlog te beginnen, het volk der Ver eenigde Staten tot zwijgen te brengen, of de persoonlijke vrijheid in te krimpen. De republikeinsche senator Taft meende, dat Roosevelt geen nieuwe politiek heeft afge kondigd, doch dezelfde politiek voert, wel ke de Vereenigde Staten reeds sinds de aanvaarding van de wet tot hulpverlee ning aan Engeland volgen. De afkondiging van den crisistoestand heeft in het geheel geen legale uitwerking. De leider der so cialisten, Thomas, verklaarde, dat de pre sident de democratie niet verdedigt, doch in gevaar brengt, door zelf enorme vol machten naar zich toe te trekken en zich ai'een tot rechter te maken over de vraag, Y neer Amerika zich door een militaire actie aangevallen zal achten, welke zich op duizenden mijlen afstands afspeelt. De New-Yorksche bladen publiceeren de rede van den president onder vette kop pen en volgen over het algemeen de richt snoer, dat Roosevelt de Vereenigde Staten weer een grooten stap dichter bij den oor log gebracht heeft. De meeste kapitalistich ingestelde bladen, die thans van Roosevelt een scherp optreden tegen de vakvereeni- gingen verwachten, steunen hem uiteraard. De te Washington verschijnende „Times Herald" meldt, dat de per post ontvangen beoordeelingen, zelfs van de interventionis tische senatoren, stemden tegen de Ameri kaansche deelneming aan den oorlog in een verhouding van minstens zes tot vijf bevatten. De afgevaardigde Vorhis zou gezegd hebben, dat de rede van den pre sident noch de Amerikanen die den vrede, noch hen die den oorlog willen, heeft blij gemaakt. WAT BERLIJN ER VAN ZEGT. Van welingelichte zijde verneemt het A. N. P. te Berlijn. „Wij beoordeelen de redevoering van Roosevelt volgens haar strekking evenals de vroegere redevoeringen, die hij sedert het begin van den oorlog en ook tevoren reeds gehouden heeft. Aan argumenten biedt zij niets nieuws." Deze opvatting hoorde men gisteravond in Berlijnsche po litieke kringen ten opzichte van de Dins dag uitgesproken radioredevoering van den president der Vereenigde Staten uit spreken. Symptomatisch is zoo voegde men hieraan toe, dat Roosevelt in zijn rede trachtte zijn gehoor voor de argumentatie der bedreiging van het westelijke halfrond te versterken. Of het juist is bij de Zuid- i Amerikaansche staten juist op dit punt van I de rede van Roosevelt insteming te veron derstellen, laat men in deze kringen daar. Men noemde de vele woorden, die de pre sident over de bedreiging van het weste lijk halfrond uitsprak, onhoudbare veron derstellingen ten aanzien van Duitschland en vooral vond men ze niet fair. Aangezien Roosevelt in zijn uiteenzettingen weinig concreet heeft gesproken, zoo verklaarde men verder, is een reactie op zijn zeer in het vage gehouden bedoelingen van den kaïlt van de Wilhelmstrasse niet mogelijk. Wat het bekende standpunt van Duitsch land betreft, verwees men nogmaals naar de rede van den Führer en naar het in terview met groot-admiraal Rader. Roose velt's uiteenzettingen, zoo meende men hier, beteekenen voor de Wilhelmstrasse geen sensatie. De weerklank in de Parijsche pers op de rede van Roosevelt is gering. De Paris Soir schrijft o.m.: de drang der Amerikanen om him goederen te willen verkoopen, drijft hen er toe den oorlog te verlengen. Begrijpt het Amerikaansche volk, dat men zich van dit volk wil bedienen, zooals men dat ook met het Fransche volk heeft ge daan, om de lagere instincten der macht hebbers in de Vereenigde Staten te bevre digen? TACHTIG PROCENT DER AMERIKANEN Het instituut van Gallup heeft een en quête naar de meening der Amerikanen over deelneming aan den oorlog ingesteld. Tachtig procent van de antwoorden keerde zich tegen deelneming, twintig procent was voorstander van deelneming aan den oorlog. DE STRIJD IN IRAK. Volgens berichten uit Bagdad is het Brit- sche kamp bij Habbanijah door een ernsti ge overstrooming geheel geïsoleerd. Uit Amman wordt gemeld, dat de Irak- sche luchtmacht zeer ernstige schade aan het vliegveld van Amman heeft toege bracht. De Iraksche regeering, aldus wordt uit Bagdad vernomen, heeft bepaald, dat alle vrijmetselaarsloges onmiddellijk ontbonden moeten worden. Alle Engelsche opschrif ten in Irak zijn verboden. SABOTAGE IN NOORD-PALESTINA. Volgens uit Beiroet te Rome ontvangen berichten heeft een groep Arabische op standelingen talrijke daden van sabotage gepleegd in Engelsche legerplaatsen bij Tersghiva. Ook hébben deze opstandelingen brand gesticht in eenige petroleumopslag- plaatsen. De Engelschen hebben den dorps bewoners drie dagen tijd gegeven om de daders uit te leveren. Indien dat niet ge schiedt, zal het dorp ontruimd en verwoest worden. Ook bij Samkh moeten Engelsche petroleumopslagplaatsen in brahd gesto ken zijn. In den nacht van 28 op 29 Mei zijn af zonderlijke vijandelijke vliegtuigen het Noord Duitsche kustgebied binnengevlo gen en hébben eenïge brisant- en brand bommen geworpen waardoor slechts in één plaats heel geringe schade ontstond. Pogingen van de Royal Air Foroe om in de vroege avonduren van 28 Mei het Fran sche kustgebied en de Duitsche Bocht bin nen te vliegen, werden door het Duitsche luchtwapen met zware verliezen voor den tegenstander verijdeld. Twee Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire wer den boven het Kanaal neergeschoten, al vorens zij de Fransche kust bereikten. Dicht voor de kust van Oost-Friesland werden drie Britsche Bristol-Blenheim bommenwerpers tijdig ontdekt, toen zij het land in scheervlucht naderden. Ook zij werden binnen vijf minuten tijds een slachtoffer van de Duitsche jachtvliegers. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. United Press meldt uit Londen: In het Lagerhuis heeft Churchill gisteren een gedetailleerd overzicht gegeven van den zeeslag, waarbij de Hood en later de Bismarck ten onder zijn gegaan. Hij zeide, dat verleden week Britsche vliegtuigen hadden gerapporteerd, dat de Bismarck zich in Noorsche wateren be vond en dat het linieschip Bergen had ver laten. De Britsche admiraliteit gaf aan de kruisers Norfolk en Suffolk opdracht, den Buitsohen bodem op te sporen. Daar ver ondersteld werd, dat de Bismarck naar het Westen op weg was, zetten beide kruisers koers naar het Noord-Westen, in de rich ting van Groenland. Tijdens den nacht van Vrijdag op Zaterdag schaduwden de beide kruisers het Duitsche linieschip in de straat van Denemarken, tusschen Groenland en IJsland. De twee Engelsche kruisers gaven toen bij nadering de positie van de Bismarck op aan het eskader, waarvan de Hood' het vlaggeschip was. Zaterdagmorgen kregen de Hood en de Prince of Wales contact met de Bismarck. Het zicht was zeer slecht. Re gen, afgewisseld met hagel- sneeuwbuien, bemoeilijkten de operaties. Soms kon men niet verder dan een mijl zien. Op zes mijl afstand werd het vuur geopend. De Bis marck werd getroffen, evenals de Prince of Wales. Een volle treffer van de Bis marck kwam in de munitiekamer van de Hood terecht en het schip zonk binnen kor ten tijd. De Prince of Wales verloor spoe dig daarop, 350 mijl Z.O. van Groenland* het contact met het Duitsche schip. Inmiddels was de geheele home fleet ge alarmeerd, met de bedoeling de Bismarok het kostte wat wil, den terugtocht af te snijden. Vliegtuigen van het vliegkamp schip Victorius stegen op en patrouilleer den boven een uitgestrekt gebied. Doch ook zij hadden met slecht weer te kampen en keerden onverrichter zake terug. Zater dagavond kreeg de Prince of Wales echter weer contact met de Bismarck. Eenige sal vo's werden afgevuurd, waarop de Bis marck antwoordde. Zondagochtend was het contact weer verbroken. Inmiddels stoomde het Britsche linie schip King George uit noordelijke richting op, terwijl de Renown uit Gibraltar kwam opzetten. De slagkruisers Rodney en Ramil- lies, die een konvooi op den Atlantischen Oceaan begeleidden, zetten eveneens koers naar.de plaats waar men dacht de Bismarck te zullen aantreffen. Van het vliegtuig- kampschip Ark Royal stegen vliegtuigen op en kregen het Duitsche linieschip in zicht. Op tamelijk grooten afstand werden eennige torpedo's afgeschoten, waarvan er twee doel troffen. De Bismarck maakte toen twee cirkels, hetgeen deed vermoe den, dat er een defect aan de stuurinrich ting was ontstaan. Het schip minderde vaart. De kruiser Sheffield en de tonpedoboot- jagers Zule, Maori en Cassack kwamen toen opdagen. De Maori en de Cassack vuurden torpedo's af, die de Bismarck troffen. „Ofschoon volledige inlichtingen over hetgeen toen gebeurde, nog niet waren binnen gekomen", zeide Churchill voorts, „kan ik nog mededeelen dat de kruiser Dorsetshire het bevel kreeg de Bismarck tot zinken te brengen. Dit heeft hij dan ook met torpedo's gedaan. DE BISMARCK HAD ACHT KOOP VAARDERS TOT ZINKEN GEBRACHT. Volgens een bericht van International News Service uit Washington is het Brit sche ss. Marconi, dat ten Zuiden van Groenland getorpedeerd is, een der acht Britsche vrachtschepen, welke door de Bis marck tot zinken waren gebracht. De over levenden van de Marconi zijn Dinsdag door een schip der Amerikaansche kustwacht, de General Greene opgevischt. Eerste Leldsche Begrafenisonderneming voor RoimicbfCïUiolleken GE\*STIG& 188*. 7407 G. H. NiEIÉHAHS PIETER DE Ia cf l&TstRAAT 22 TRASSPORTV. tELEcJ» K ÏI4S5 Tarief en wltvoarinp In overleg met U I VERSLAGEN BRITSCHE STRIJDKRACHTEN ACHTERVOLGD DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Het Duitsche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: Zooals reeds gisteren is medegedeeld, is het slagschip Bismarck na zijn succes rijk gevecht bij IJsland op 26 Mei des avonds door een torpedotreffer van een vijandelijk vliegtuig onbestuurbaar ge worden. Getrouw aan de laatste radip- grafische mededeeling van den vlootvoogd, admiraal Lüttjens, is het slagschip met zijn commandant, kapitein ter zee Lindemann en zijn dappere bemanning op 27 Mei des voormiddags tegenover de zeer groote vij andelijke overmacht bezweken en met wapperende vlag Op het eiland Kreta maken de ope raties in nauwe samenwerking tus schen bergjagers, valschermtroepen en uit de lucht gelande troepen goeden voortgang. Gisteren hebben Duitsche bergtroepen, ondanks de moeilijke terreingesteldheid, den taaien tegen stand van de Britsche strijdkrachten en benden opstandelingen gebroken. Zij wierpen in dappere aanvallen den vijand uit zijn stellingen, namen de hoofdstad Kanea (Kandia) in en ach tervolgden de verslagen vijandelijke strijdkrachten ten zuiden van baai van Soeda. Onder de talrijke gevangenen be vindt zich ook de Grieksche marine commandant van Kreta. Formaties gevechts- en torpedovliegtui gen hebben onophoudelijk in de gevechten op den grond ingegrepen, vijandelijke troepenconcentraties uiteengeslagen, batte rijen tot zwijgen gebracht en den terug wijkenden vijand zware verliezen toege bracht. Duikbommenwerpers hebben de poging van de Britten om zich over zee terug te trekken, verijdeld. In de baai van Soeda brachten zij vier koopvaarders van 5400 b.r.t. in totaal tot zinken en bescha digden twee andere vrachtbooten zwaar. Luchttransportformaties steunden den strijd op het eiland, door voortdurend nieuwe strijdkrachten aan te voeren. Ten zuiden van Kreta dwongen Duitsche ge vechtsvliegtuigen een Britsche vlootfor- matie tot den strijd, plaatsten bommen op een zwaren kruiser en een torpedojager en schoten een tankboot in brand. In Noord-Afrika hebben Duitsch- Italiaansche troepen den Halfajapas, ten Zuidoosten van Solloem genomen. Zij maakten negen stukken geschut, zeven gepantserde strijdwagens, ver scheidene andere pantservoertuigen en een groote hoeveelheid oorlogstuig buit. De vijand teed zware, bloedige verliezen en verloor een aantal gevan genen. De eigen verliezen zijn gering. Torpedo vliegtuigen bestrijden troepen kampementen en concentraties van auto's in het gebied rond Solloem. Rondom Engeland hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht drie vrachtbooten van 17.000 b.r.t. in totaal ver nietigd, en een anderen koopvaarder zwaar getroffen. Andere aanvallen van het luchtwapen richtten zich op haven installaties aan de Engelsche Zuidwest- en Zuidkust benevens aan de monding van de Theems. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten een gering aan tal brisant- en brandbommen uitsluitend op woonwijken in West-Duitschland laten vallen, voornamelijk op Keulen. Onder de burgerbevolking waren er verliezen aan dooden en gekwetsten. De bemanning van een verkennings vliegtuig, luitenant Nemecek, Oberfeld- webel Schackert, Feldwebel Hemmer en onderofficier Fahrenbach, heeft zich bij succesvolle, stoutmoedige vluchten boven Engeland bijzonder onderscheiden. WAT DE BRITSCHE DIENST MELDDE Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft het hoofdkwartier der Britsche strijd krachten in het midden-Oosten medege deeld, dat de Duitsche strijdkrachten op Allerwegen hebben in de afgeloopen dagen in Irak anti-Brit sche betoogingen plaats gehad. In grooten getale trokken de demonstranten met doeken, waarop verschillende leuzen waren aangebracht, door de straten" der steden. (Holland) De Engelsche commissaris van politie te Bombay heeft thans bepaald, dat alle in- diërs, die Donderdag nog aan anti-Emgel- sche demonstraties deelnemen, in het open baar zullen worden afgeranseld, zoo wordt uit Delhi gemeld. De Engelsche overheid, aldus de bepaling, heeft zich tot deze maat regel genoodzaakt gezien, wegens de blij vend anti-Engelsohe houding der Indische bevolking. Voorts hebben de Engelsche autoriteiten aangekondigd, dat voortaan geen publicatie meer gegeven wordt aan het aantal Indiërs, dat in de gevechten- met de Engelsche politie of, de Engelsche sol daten gewond is geraakt, of aan het aan tal arrestanten, dat naar de meening der Indische bevolking in de honderden loopt. Woensdag zijn er weer bloedige botsingen tusschen Britsche poilitie, resp. soldaten en Indiërs ontstaan, op wie herhaaldelijk geschoten werd-. TELEURSTELLING IN LONDEN. Associated Press meldt uit Londen, dat - e rede van Roosevelt door alle bladen ge publiceerd is onder enorme koppen"' als .Dictatoriale volmachten voor Roosevelt. De Londensche correspondent van de „New York Post" sohrijft, dat de rede geenszins overal bijval gevonden heeft. Onder de openbare meening heerscht groote teleur- - telling. Ook zij, die den volledigen tekst van de rede gelezen hébben, zijn nog niet in staat haar op de juiste beteeken is te schatten. Welingelichte kringen achtten vooral de uiteenzettingen van Roosevelt over Dakar, de Azoren enz. van beteekenis. Het bericht, dat de patrouille ter zee de le veranties aan Engeland zal beschermen, heeft even het sombere nieuws van Kreta overstemd. Kreta, versterkt dor nieuwe landingstroe pen uit de lucht en gesteund door een hef tig luchtbombardement, aanvallen hebben gedaan op de Britsche troepen in het Wes ten van het eiland. De Britsche troepen waren gedwongen „zich op gunstiger stel lingen terug te trekken". Ook op andere plaatsen is de toestand „buitengewoon moeilijk". De vijand heeft weer valschermtroepen neergelaten en zijn druk versterkt. Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft kennis gekregen zoo is gisteravond te Berlijn van militaire zijde aan vertegen woordiger der pers meegedeeld van vele gevallen van bijzonder ernstige in strijd met het volkenrecht zijnde behandeling van Duitsche valschermjagers op Kreta. Een officieel standpunt te dien aanzien, zoo verklaarde men verder, zal spoedig ge geven worden. Nadere mededeelingen kunnen jthans nog niet worden gedaan. DE ENGELSCHEN BOMBARDEEREN STAX Het D.N.B. meldj uit Vichy: Het Engelsche luchtwapen heeft naar officieel wordt medegedeeld, gisteren de Fransche haven Sfax in Tunis gebombar deerd. Het in de haven liggende Fransche vrachtschip Rabelais werd zwaar getroffen Bovendien kregen de administratiegebou- wen van de fosfaatmaatschappij eenige treffers. Eenige gewonden waren bij het bombardement te betreuren. In Fransche kringen heeft deze Britsche overval op een haven, die op geenerlei wijze militaire doeleinden dient, groote verontwaardiging gewekt. Men verklaart, dat deze nieuwe schanddaad van Engeland volgt in de reeks van Dakar, Mers el Kebir en Nemours. Radio-programma HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym, nastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 8.25 Ge wijde muziek (gr.pl). 8.45 Gramofoonmu ziek (9.159.20 Voor de huisvrouw) 10.00 Het Sylvestre-trio (10.2010.40 Decla matie) 11.10 Gramofoonmuziek 11.30 Zang "met pianobegeleiding 12.00 Om roeporkest 12.42 Almanak 12.45 BNO.: Nieuws- en economische beursberichten. 1.00 Romancers met piano-intermezzi. 2.00 Gramofoonmuziek 2.15 Voor de vrouw. '2.30 Ensemble Bart Ekkers 3.00 Pianovoordracht3.30 Gramofoonmu ziek 4.00 Lezen in den Bijbel (voorbe reid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek 4.30 „Beroemde opera-ensembles", causerie met gramofoon muziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Salonorkest 6.15 „In het romantische rijk der 19de eeuwsche schilders", lezing 6.30 Orgelspel 7.00 BNO: Economische vragen van dén dag. 7.15 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuwsberich ten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 De Melodisten, soliste en het dameskoor „Aethercharme" 9.10 Nederland voedt zichzelf. Productieslag 1941. 9.25 Avond wijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.00—10.15 BNO: Engelsche berichten. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochteiyi- gymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Gramofoonmuziek 11.30 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.00 Be richten 12.15 Orgelspel 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Orkest Eloward 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht. 3.00 Gramofoonmuziek 3.30 Voor de vrouw 3.45 Amusementsorkest 4.30 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten 5.30 Ensemblê Bandi Balogh 6.00 Boekbespreking (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 6.15 Ensemble Erica Helen 6.45 Toeristische raadgevin gen 7.00 BNO: Economische vragen van den dag 7.15 Musiquette en soliste (7.30 7.45 „Kapitalisme en nationaal-socialis- me", lezing) 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Het Residentie-orkest (8.358.50 Cyclus „Banden met Vlaanderenland"). 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. GEM, RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF le programma: 6.4522.15 Hollandsch programma 22.1524.00 Duitsch pro programma. 2e programma: 6.4522.15 Hollandsch programma 22.1523.00 Hollandsch pro gramma alleen voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 6.4524.00 Duitsch programma. Oud, is geil Voor oude gl zilveren sieifden betalen wij hooge prijzen Haarlemmersir. 125-127

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6