NIEUWS WOENSDAG 28 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Weerbericht ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.46 uur Woensdagavond. Zon op 5.28 uur Donderdagochtend. MAANSTANDEN. 28 Mei: De maan komt Woensdagochtend om 7.32 uur op en gaat Woensdagavond om 11.26 uur onder. 29 Mei: De maan komt Donderdagoch tend om 8.24 uur op en gaat Donderdag avond öm 12.09 onder. 30 Mei: De maan komt Vrijdagmorgen om 9.23 uur op en gaat Zaterdagnacht om 12.47 uur- onder. 31 Mei: De maan komt Zaterdagmorgen om 10.24 uur op en gaat Zondagnacht cm I.22 uur onder. 1 Juni: De maan komt Zondagmiddag,te II.35 uur op en gaat Maandagnacht om 1.52 uur onder, (Eerste kwartier) 2 Juni: 'De maan komt Maandagmiddag te 12.46 uur op en gaat Dinsdagnacht te 2.19 uur onder. 3 Juni: De maan komt Dinsdagmiddag •te 1.59 uur op en gaat Woensdagnacht te 2.4? uur onder. 4 Juni: De maan komt Woensdagnamid dag te 3.16 uur op en gaat Donderdagoch tend te 3.14 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 13 gr. C. De Zijl: 14 gr. C. 11 CD 110 11 CD 11 CD 11011 CD 11 CD 11 CD 11CH- Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd p- moét worden tusschen zonsonder- U U gang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond E r en morgenochtend: U y ZONSONDERGANG n Q 946 ZONSOPKOMST 0 5.28 Q Q Tusschen deze beide tijden dient n Q er dus jjerduisterd te' worden. "oilOlICDIICDIICDIICbllCDIiailOllcP Na Amsterdam is thans Den Haag aan -de beurt gekomen om de bekende vrijmet selaarstentoonstelling te huisvesten. Bij de opening van deze tentoonstelling heeft dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten,1 een rede gehouden. Wij- moeten, aldus spr., de vrijmetselarij ter dege leeren kennen. De gemiddelde Ne derlander kent haar nietten vreest 'haar niet en onderschat het gevaar, dat in haar schuilt. Voorlichting is noodig, dringend noodig. Zij is vthans óok mogelijk, nu in vrijwel alle landen van het Europeesche vaste land de bronnen voor studie open liggen en men dit merkwaardig verschijn sel in zijn kern kan onthullen. Men moet de vrijmetselarij tegen den achtergrond der humanistische wereldbe schouwing zien, wil men haar goed beoor- deelen. Toen het humanisme in-den vorm der voorlichting zijn economische, sociale en politieke eischen begon te formuleeren en-het liberalisme een macht van beteeke- nis begon te .worden, behoorde de vrijmet selarij mede tot deze broederschap. De krin gen der encyclopedisten, de revolutionai ren van 1789 waren van vrijmetselaars ideologie gedrenkt. Vrijheid, gelijkheid en broederschap waren van magonnieke ma kelij. Robespierre, Marat, Dan ton waren vrijmetselaars zooals later in het aan den Britschen zegewagen gebonden Frankrijk Millerand en Briand, de mannen der vol- kenbondsgedachtè, Ja, alle idealisten, die droomden van een pan-Europa van de mocratie en vrijheid, van vernietiging der volksche waarden in Europa, stonden wel licht veelal onbewust onder beademing der vrijmetselarij. De vrijmetselarij is libertijnsch en huma nistisch van oorsprong en bedoeling. Daar- om heeft vooral het jodendom in zijn zucht' naar' wereldheerschappij in de vrijmetse larij een welkom instrument gezien en haar ook gebruikt. Zijn emancipatie stelde hem daartoe in staat. Zooals talrijke vrij metselaarssymbolen van joodschen oor sprong zijn, zoo drongen de joden,in alle volkeren in de vrijmetselarij in de hoog ste graden binnen, ter verwezenlijking van hun werelddoel. De vrijmetselarij is een wapen in de han den van Britsche politiek en joodsche zucht naar wereldheerschappij. Zij is daarom ook anti-Europeesch. Het wordt hoog tijd, dat het Nederland- sche volk zich *van dit alles bewust wordt, dat het de oogen opent en zijn situatie, waartoe het was gekomen, gaat doorzien. Ons volk zal wellicht individualistisch als het allengs geworden is en alles bekij kend door den bril van individueele bij zonderheden zeggen, dat het sympathie ke joden en vrijmetselaars onder zich telt. De groote strijd van ons volk gaat niet te gen personen, maar tegen politieke mach ten, waarvan de personen slechts de uit voerders zijn. Daarom is het verheugend, dat dete ten toonstelling, dank zij de toewijding der or ganisatoren, de gelegenheid schept, met eigen oogen te zien en zich een eigen oor deel te vormen over de macht der vrijmet selarij, die onder ons gewoond en gewfoet heeft. Spr. verklaarde hierna de Haagsche tentoonstelling voor geopend. Naar de gemachtigde voor de przen me dedeelt, zullen zeer binnenkort bij be schikking van den secretaris-géheraal van het departement van landbouw en vis- scherij voor de gemeenten Haarlem, Heem stede, B'oerhendaal, Bennebroek en Sant poort de volgende broodprijzen worden vastgesteld. Voor versch wittebrood en bruinbrood van 800 gram bedraagt de prijs 16 cent, afgehaald in den winkel en 17 cent thuis bezorgd. De aandacht wordt er op geves tigd, dat' aan deze prijzen strikt de hand moet worden gehouden. Afwijkingen van déze prijzen, hetzij naar boven, hetzij naar beneden, kan niet worden toegelaten. De bovenstaarde regeling geldt niet voor, wittebrood en bruinbood, verkocht onder de benamingen: vloerbrood, casino brood, moutbrood en alinson, waarvoor de bestaande prijsvoorschriften onvedminderd van kracht blijven. De'regeling geldt even min voor oud brood en voor de overige broodsoorten buiten wit- en bruinbrood; óok deze prijzen blijven onderworpen aan de bestaande voorschriften. Voor het broodverkoopersbedrijf is ten slotte nog van belang, dat kortingen en provisies aan wederverkoopers, slijters, be zorgers en andere tusschenpersonen, in geld uitgedrukt gehandhaafd moeten worden op het peil van 9 Mei 1940. - OMGEVING HAARLEMMERMEER Geboren: Albertus Martinus Maria z. ,van A. WeijerS en M. P. van den Berg. Johanna Christina Maria d. van P. A. de Vries en G. P. van Du uren,. Corry d. van J. G. C. Hoogland en N. M. van Kuijk. Elly Maria Krijna d. van W. Spaargaren en H. J. Jacobs wonende te Aaalsmeer. Govert z. .van G. Roubos en L. Baker. Petronella cL van K. van Keompema en A. C. Baartman, wonende te 's-Gravenhage, Martha d. van H. J. Hoekman en L. Meyer. Inekè d. van W. Spaargaren en J. van Oorde.' Petronella Maria d. van S. W. van den Heiligenberg en A. A. M. Zoetemelk. Clasina Hendrika Margare- tha d. van P. S. Veldman en H. de Jong. Johannes z. van J. Trouwéh en M. J. Veen. Willem Marie z. van J. P. Van den Berg en H. C. Bakhuijs. Gerrit Mat- thijs Jacob z. van P. van Huizen en K. van der Haar. Willem Jan, z. van R. Pie terman en C. Speelman, wonende te Uit huizen. Jannetje d. van L. Kolle en T. Bogaard. Leendert z. van A. Bras en T. Joustra.Maria Cornelia d: van A. Bee- rendonk en A. ,M. Deijkers. Olof Johan nes z. van A. Hulsbosch en J. A. Huiberts, Levenl. zoon van C. van der Lip en P. de Man. Ondertrouwd: Thomas Pijpers 28 j. en Elisabeth Rika Johanna Wesselius 26 j. Johannes Josephus Gerardus van der Weijden 27 j. en Alida Adriana Maria Bus 27 j. Getrouwd: Willem Meyer 25 j. en Hinke Vissers 24 j. Krijn Eva 25 j. en Geertje Aatje Amperse 31 j. Hermanus Gerardus Franciscus Casteleyn 30 j. en Hendrika Magdalena van Leeuwen 22 j. Antonie Jongbloed 46 j. en Jeniieke van de Koppel 36 j. Lambertus van Diemen 24 j. en Barbera van der Klauw 23 j. Gerrit van Egmond 32 j. en Hendrika Adriana van den Broek 36 j. Detmer Dedens 34 j. en Elisabeth Ibetje de Bak ker 34 j. Overleden: Taatjedina Mulder 83 j. wed. van J. H. Sprenger. IEIDSCHEND AM Personalia. De heer J. Zalinge, be heerder aan het postkantoor te Leidschen- dam, is met ingang van heden, als zooda nig verplaatst naar het bijkantoor van Haarlem, te Bloemendaal. Tot wnd. be heerder te Leidschendam is mét ingang van dezelfde datum benoemd, de heer P. G. Klijn, voorheen werkzaam op het postkan toor. te Voorburg. OEGSTGEEST Personalia. Voor het staatsexamen kraamverzorging en gezinshulp slaagde te Haarlem mej. C. van Leeuwen. NOOTDORP Het Groene Kruis. Maandagavond kwam de plaatselijke afdeeling van „"Het Groene Kruis" onder voorzitterschap van J. A. Post bijeen. De voorzitter heette bij de opening in het bijzonder burgemeester Schölvinck welkom. Hij zette daarna uiteen hoe de afdeeling nimmer financieel zoo krachtig is geweest, dat zij een eigen v/ijkverpleegster kon hebben. Daardoor heeft de afdeeling zich sedert 1925 moeten bèhelpen met een wijk verpleegster uit een der omliggende ge meenten Pijnacker, Delft en Leidschen dam. De wisseling, welke eenige malen plaats had, duidt er reeds op, dat deze re geling vérre van ideaal 'was, maar men moest nu eenmaal roeien met de riemen, die men had. Door deze onvoldoende hulp kon het Groene Kruis helaas verschillen de taken, welken het in het belang eener goede volksgezondheid waren en welke zij graag ter hand had willen nemen, niet uitvoeren. Toen bij gehouden besprekin gen met den burgemeestér en onder diens leiding met het bestuur van de plaatse lijke afdeeling van het Wit^Gele Kruis bleek, dat het mogelijk was voor gezamen lijke rekening een wijkverpleegster aan te stellen, heeft het bestuur dankbaar deze gelegenheid aangegrepen en thans vraagt zij het oordeel der algemeene vergadering hierover. De burgemeester verkreeg nog eerst het woord om een korte uiteenzetting te ge ven. Aanleiding tot het in studie nemen van het geheele vraagstuk der volksge zondheid in deze gemeente was een aan vrage van het Wit-Gele Kruis voor een niet-onbelangrjjk subsidie. Zooals men weet is aan het Wit-Gele Kruis een Con sultatiebureau voor ziugelingen verbonden, wat uit den aard der zaak veel uitgaven fet zich mede'brengt. Voorts was het' be zwaarlijk, dat de aan het Wit-Gele Kruis verbonden wijkverpleegster een ordezus- ter ia en daarom slechts drie jaren in deze gemeente kan blijven. De bedoeling is thans, dat aan de bestaande cóntact-com- missje, waarin twee leden van het be stuur van het Groen, Kruis en 2 van het Wit-Gele Kruis zitting hebben oncfër voor zitterschap "van den burgemeester, het be heer en de organisatie' van het zustersin- stituut zal worden opgedragen. De beide besturen der Kruisvereenigingen zouden dan gezamenlijk een zuster benoemen, die dan tot taak heeft de wijkverpleging, t.b.c.- bestrijding, kraamvrouwen- en zuigelin genzorg, geestelijke volksgezondheid èn maatschappelijk werk. De totale kosten bedragen ƒ2100, n.l. salaris zuster 1500, sociale lasten 100, huur gebouw 100 en dokter consultatie bureau 400. Deze uitgaven worden béstre den door bijdrage van Wit-Gele Kruis van 400, Groene Kruis 200, subsidie Rijk ƒ900, gemeente 400, bijdrage Rijk in kosten verzekering 50, bijdrhge van moe ders ƒ40, zoodat een tekort -wordt ge naamd; van ƒ110, hetwelk de gemeente voor haar rekening neemt. De lasten van het Groene Kruis blijven daardoor gelijk, maar zij krijgt hierdoor een wijkverpleegster in de gemeente. Het Wit-Gele Kruis heeft voor de zuster een verminderde uitgave van 350 en zal het daardoor zonder de oorspronkelijk gevraag de gemeentelijke subsidie kunnen stellen. De gemeente kan genoemde bijdrage ver strekken zonder dat de uitgaven zullen stijgen, doordat volgens overeenkomst de wedde van den gemeente-arts met ingang van 1942 met ƒ600 zal verminderen. Een en ander heeft volkomen de instem ming van den inspecteur van de Volksge zondheid. Nadat eenige sprekers hun bewondering voor deze voorgestelde oplossing hebben uitgesproken wordt het bestuur van het Groene Kruis met algemeene stemmen ge machtigd tot het nemen van maatregelen ten einde met het Wit-Gele Kruis een zus ter aan te stellen. NOORDWIJK Zilveren klooster jubileum. Maandag 2e Pinksterdag zal de Eerwaarde Zuster Heriberta (Maria Aldia Caspers) haar zil veren professiefeestvieren. Zuster Heri berta' van de congregatie van de kleine zusters van St. Jozef, heeft reeds jaren met groote liefde en toewijding haar roeping vervuld in het St. Jozef zieken huis te Heer len. Wij verwachten, dat vele oud-paro chianen haar op dezen dag van hun belang stelling zullen doen blijken. Geboren: Dirkje Neeltje, d. van C. Verburg én A. M. Mank, Nicolaas Johannes z. van N. Hermans en P. M. M. Caspers. Anna Cornelia d. van J. No order meer en E. Duivenvoorde. Marianne Paulina d. van P. F. Binken en N. Mesman. Wil helmina Maria, d. van J. G. Hoogeveen en M.C. Verkley. •Margaretha Adriana, d. van A. L. Broekhuizen 'en J. K. Scheufels. Ondertrouwd: J. v. d. Zwart en G. C. Haasbroek.'C. v. Duin en C. Barn- hoorn. H. J>. Wanninkhof en N. v. d. Wiel. M. C. v. -dPutten en A. P. v. Rhijn G e t r o u w d: J. J. H. Bemelman en A. E. Meppelink. P. L. v. Doorn en J. C. Steenvoorden L. Dubbeldam en N. Rot teveel. SASSENHEIM Tegen een tram gefietst.' Hedenmorgen 10 uur had de ongeveer 24-jarige J. Lin- denburg uit Leiderdorp het ongeluk in de Hoofdstraat ter hoogte van perceel 244 te gen een uit Haarlem komende werktram aan te rijden. Met een bloedende wonde aan de rechterslaap bleef zij liggen. Dr. Plueber verleende de eerste .hulp en liet haar naar „St. Bernardus" WASSENAAR Oud-leerlingen Tuinbouwcursussen. In café van der Zalm werd door bovenge noemde vereen iging een ledenvergadering gehouden onder voorz. van de heer H. Schepper. Na opening had er een schrifte lijke oriënteeringsprijsvraag 'plaats over de planten Azalea en Tropaeolum. Tijdens de pauze werd een inzending van het pun- tenstelsel ingezonden door den heer G. Verlind, met vele hooge punten door de jury bekroond. Vervolgens werd door de' aanwezige leden deelgenomen aan het ver vaardigen van een Biedemeijer handbou- quet. De uitslagen hiervan waren: Groep oud-cursisten binderij: le prijs: P. Kelder man, 2e pr. G. Verlind, 3e pr. H. Schipper, 4e pr. W. C. v. Zetten en 5e pr. G. ter Burg. Groep 2 niet vakkundigen: le pr. C. Ver steeg jr., 2e pr. J. v. Bieren, 3e pr. H. J. H. Harnas en 4e pr. J. Hermsen. Door den heer Kelderman werd hierop in het kort geschetst aan welke eischen een Biedemeyer bouquet of mand moet voldoen en welk materiaal daarvoor alzoo is te ge bruiken en welke kleurencombinaties voorkeur verdienen. Besloten werd Dinsdagavond een excur sie te houden naar de Seringenberg, terwijl andere excursies op het programma staan doch dat hiervoor de vereischte toestem mingen nog niet allen zijn binnengekomen. REEUWIJK De klokken mogen één dag luiden. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst, den heer F. J. van Dalen, alhier, maakt bekend, dat op Zondag 8 Juni de klokken der kath. kéék geluid mogen wor den voor én bij de kerkdiensten, welke dien dag gehouden worden ter gelegen heid van een priesterfeest. Hoewel het ver boden is ingeVolge de luchtbeschermings dienst van Reeuwijk de klokken te luiden; heeft de rijksinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen te 's-Gravenhage, bij uitzondering daartoe vergunning verleend. De bevolking dient er dus rekening mede te houden, dat het luiden van de klokken op dien datum niet beschouwd mag worden als luchtgevaar of luchtgevaar geweken. Bovenstaande wordt aan de bevolking bekend' 'gemaakt opdat vergissingen worden voorkomen. Geboren: Adrianus Gijsbertus z. van W. F. Bunnik en G. J. v. ,d. VlUgt. Jo- h'an Frederik Cornelis z. van J. C. Hagen en A. A. de Ridder. Maarten z. v. A. Franzen en M. de Wit. Ingekomen: J. Middelweerd uit Gouda M. van Eijk, uit Utrecht. G. J. Overbeek, uit Boskoop. G. Boot, uit Gouda. A. Oosterwijk, uit Gouda. Vertrokken: M. van SchaiK, naar i. P. Slappendel, naar Renkum. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschriftgetiteld: De geologie van het boven val paisco en het boven valtle di scalve de heer J. Faber, geboren te 's-Gra venhage en wonende te Valkenburg; tot doctor in de Wis.- en Naturkunde op' proefschrift getiteld: 'Verbindingen afge leid van cyclohexylnitramine en cytlohexy- loxaminezuur de heer K. A. de Vries, ^ge boren te 's-Gravenhage en wonendete te L eiden. Geslaagd: doctoraal examen Rechten: J. H. Pas- Stoors, Eindhoven; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Scheikunde) mej. J. Th. Keesom, Lei den. Agenda Luxor: ^.Tusschen Hamburg en Haiti". Ontraden. Lido: „Scheiding op korten termijn". Ontraden. Trianon: „In de schaduw der-bergen." Goedgekeurd voor volwassenen. Rex: „Parkstraat 13". Goedgekeurd voor volwassenen. Casino: „Millionairs". Goedgekeurd. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagdierist der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 24 Mei 20 uur tot Zaterdag 31 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apo theek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstg^st: de Oegstgeestsche Apo theek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Ffederik Clemens z. van J. van der Leek en E. M. W. van Iterson. Sirina Remia d. van C. Spaangaren en J. de Roode Neeltje Wilhelmina d. van G. Tromp en T. Ouwerkerk Wilhelmina Ma rianne d. van J. W. J. Blöte en J. M. van der Loo Hendrik z. van P. Groenendijk en J. van As Wilhelmina Apolonia Maria d. van F. J. W. Raaphorst en CH. Lut Cornelis Johan Wilhelmus z. van J. Klin kenberg en E. Snel Antonius Maria d. van B. H. Topper.'en A. M. Verb,eek Elisabeth d. van "V{. W. Paats en A. van Venetiën. Overleden: D. Stijger m. 60 j. T. W. van"der Meij z. 15 d. J. J. Velthuij- zen hsvr. v. P. J. van der Born 48 j. PINKSTERKRACHT VAN HET VORMSEL VOor alle katholiek gedoopte jongemannen. Alle katholiek gedoopté jongemannen zijn door., .hun parochieelen priesterleider uitgenoodig a.s. Donderdagavond te half ne gen een bijeenkomst bij te wonen ter ver levendiging van de genade, die zij eens in het Sacrament des Vormsels hebben ont vangen.. Onder den titel „Pinksterkracht van het Vormsel" zullen wij het werk van de Vor-. mingsweek „Het Leven Roept" doorzet ten; toen is heel bijzonder de doopgenade verzorgd;'nu zal de aandacht bijzonder ge wijd worden aan de Vormgenade. Ouders, leeraren, werkgevers worden vriendelijk verzocht, het hunneer toe bij te dragen, dat inderdaad al 1 e jongemannen tqsschen de 17 en 25 jaar deze bijeenkomst kunnen bijwonen. RAAD VAN ARBEID Bij beschikking van den waarnemendén Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken is benoemd tot voorzit ter van den Raad van Arbeid alhier mr. C. G. van Eek, thans voorzitter van den Raad van Arbeid te Winschoten, onder gelijktij dige toekenning van eervol ontslag als zoo- RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Aanrijding. Gisterenmorgen werd na bij de hefbrug over de Gouwe de bejaarde wielrijder J. v. 't Wout door een passee- rende auto, die 'vuit de richting 'Alphen kwam, aapgereden, op het moment, dat pe man de Rijksweg wilde oversteken. Hoe wel de auto-bestuurder E. S. uit. Noordwijk door signalen te geven en uit te wijken een" aanrijding nog traohtte te voorkomen, kon hij niet verhinderen, dat de wielrijder door het rechterspatscherm van den wagen wérd gegrepen. De man botste tegen de voorruit der auto en werd tegen de grond gesmakt. Hjj werd het "wachtlokaal der brug binnengedragen, alwaar ,dr. v. Wer- •meskerken hem hulp verleende. Behalve verwondingen aan het hoofd, had hij een hersenschudding opgeloopen.' Het slacht offer werd met een ziekenauto uit den ga rage Vreeswijk naar zijn woning overge bracht. Tooneel „DERTIG SECONDEN LIEFDE". N.V. Residentie Tooneel. Adolphe Engers buldert over het too neel; hij heet Cesaré Siriani en 'is een heet gebakerde inwoner van Rome. Te oordee- len naar zijn martialen knevel- moet 'hij een oud-kolonel zijn of iets dergelijks. Hij zou gebulderd hebben zonder eenige aan leiding, maar ditmaal had hij aanleiding genoeg. Vooreerst waren er een vervelen de oom en tante, die de bezienswaardighe den van Rome uiterst serieus aan 't be zichtigen waren en al dien tijd bij hem thuis logeerden. En vervolgens was er die geschiedenis met zijn schoondochter Gra- zia (Mimi Boesriach). Mieke Flink had haar zelf gezien in een auto met een jongen man. Papa Siriani zou zijn schoondochter in tegenwoordigheid van de geheele fami lie, wier eer de plichtvergetene geschon den had, eens even ter verantwoording roepen. Het bleek echter, dat Grazia slechts had willen leeren chauffeeren. Overigens met slecht resultaat, want bij een demon stratie van haar kunst reed zij een jongen -man onderste boven, die na hersteld te zijn Grazia en haar echtgenoot een. proces aandeed en 150.000 lire schadevergoeding eischte. De man bleek evenwel van een zeer ridderlijken 'geest bezield te zijn en was bereid zijn eiséh te laten vallen voor een kus, maar dan ook een belangrijke en nadrukkelijke kus, een van 30 seconden. Nu lijkt een halve minuut niet lang, maar afgeteld op den seconden wijzer duren 30 seconden toch langer dan men zou ver wachten. Mevrouw is aanvankelijk veront waardigd, maar er is een schrille tegen stelling tusschen de eer van de familie en de brandkast van de familie 'en 150.000 lire in ruil voor één kus is geen kleinig heid! Grazia stemt toe, zij neemt plaats in de practijkstoel van haar man, die tand arts is en wacht in, tegenwoordigheid van de geheele familie de operatie van de kus af. Maar Theo Frenkel, het slachtoffer, laat de 30 seconden voorbijgaan. „Wat 'n idioot", zegt Grazia en.zij is boos over het uitblij ven van datgene waarover zij eerst zoo vetontwaardigd was. Zoo is de vrouw nu eenmaal! Een amusant blijspel, dat gisteravond door het.Residentie Tooneel voor de leden van' den kunstkring „Het Schouwspel" in 'den Leidschen Schouwburg met het noo- dige élan werd opgevoerd en dank zij het vlotte spel van Adolphe Engers, Mimi Boes- nach en Theo Frenkel een succes is ge worden. Ook onder de. kleinere rollen wa ren verschillende aardige typeeringen. Met deze opvoering is het -.programma van het Schouwspel nu voor dit seizoen ten einde. R.K. ALMA MATERKOOR. De repetitie van hedenavond gaat NIET door.Volgende week Woensdag gewone tijd en plaats. CHOPIN-AVOND THEO VAN DER PAS. Op zijn Ghopin-Avond in Leiden, Vrij dag 30 dezer1 in de Groote Stadsgehoorzaal, zal Theo van der Pas o.a. ten gehoore bren gen de Ballade As gr. t. op. 47., Scherzo bes kl. t op 3'1, Phantasie f kl. t. op. 49 en acht Etudes. Na de triomf van zijn Ohopin- recitals in Den Haag (twee maal voor uit verkochte zalen), Amsterdam, Utrecht, waar ook reeds een dag van tevoren de zaal volkomen uitverkocht was, zal onze groote Nederlandsche kunstenaar na zijn recital in Leiden, ook nog een Ghopin- Avond geven in Haarlem. De, jaarlijksche serie wekelijksche orgel concerten in de Hooglandsche Kerk door den organist Feike Asona zal dit jaar aan vangen op Maandag 9 Juni as. des avonds van 8.159.15 uur. Aan eenige dezer concerten zullen solis ten hun medewerking verleen en. De toegang zal wederom, naar gewoonte, 'geheel vrij zijn. .Wij kunnen thans reeds meedeelen dat na het beëindigen van deze zomerconoerten het orgel der Hooglandsche Kerk een algeheele restauratie zal onder gaan en met een aantal registers, zal wor den uitgebreid. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 7562a. Ingenieurs- en Handels Bur. van den Bosch. Oegstgeèst, Kijnzichtweg 9. Tevens wordt handel ge dreven onder den, naam „Neteha", Neder landsche Technische Handels-Onderneming. 7647. Firma J. J. de Grauw. Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstraat 240. Winkel in wijnen, gedistilleerd, enz. Vest. fil.: Alphen a. ^d. Rijn, Wilhelmstraat 30. (Wijnkooperij), Dis- tilleerderij Jelle de Grauw. 7655. Nederlandsche Uitgeversbedrijf van Wetenschappelijke-Uitgaven N.V. Leiden, Rijnsburgerweg 169. N. Comm..: E. Sloos— van dër Baan, Oegstgeest. - 7656. Nederlandsche Wetenschappelijke 'Boekhandel N.V. Leiden, Breestraat 52. N. Comm.: E. Sloos—van der Baan, Oegstgeest. 5724. N.V. De HandelsWetenschappelijke Bibliotheek Drukkerij. Leiden, Rijnsbur gerweg 171173. N. Comm.: E. Sloosvan der Baan, Oegstgeest. 7673. Maatóchappij ter bevordering der Leidsche Onderwijs-instejingen, N.V. Lei den, Rijnsburgerweg 169. N. Comm.: E. Sloosvan der Baan, Oegstgeest. 7198. Gebroeders Wezelenbürg, Hazers- woude, Loete B 7. Boom- en handelskvjee- kerijen. Uittr. Venn.: P. A. Wezelenburg, Hazerswoude. N. Venn.: J. C. Wezelènburg en J. A. Wezelenburg, Hazerswoude. Nieuwe inschrijving. 7690. N.V. Zaalberg's Wollenstaffënfabriek in oprich ting. Leiden, Vestestraat le. Venn.: W. A. Schrandt, Leiden (H.V.) en J. G. Bodewes, Voorburg (H.V.) Proc. D. de Bruyn, Lei den. (B.P.).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2