DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ffivitteti ttefïfteti teuig, op Jixeta Tegenstand op Kreta gebroken. Momentje WOENSDAG 28 MEI 1941 32ste Jaargang No. 9959 ^Ceictoch^&Hi/fca/nt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Papengracht 32. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Sociale gebondenheid van de kunst. Wij herhalen: het individualisme heeft zijn tijd gehad. Op alle terrein van het leven zal het moeten verdwijnen. Ook op het terrein van de kunst. De definitie, dat kunst is „de allerindi vidueelste expressie van de allerindivi dueelste emotie", is niet meer van dezen tijd. Kunst moet zijn in den besten zin van het woord: volksch. De kunst voor het volk. Het volk voor God. Als de kunst zich tot het volk keert, daalt zij niet af, maar heft zij het volk op. Zóó kan 't zijn en zóó moet 't zijn. C. van Modrsel schrijft in het „Bouw blad" over Jan Sluyters: „Hij is een van onze grootste hedendaag- sche schilders, maar hij is een mensch diev gebukt gaat onder de ideologieën van de liberale XIXde eeuw. Hij maakt werken van een zeer groote kunstwaarde, maar het volk kan er zich niet aan opheffen, omdat er geen hooge geestelijke gedachten aan ten grondslag liggen. Hij voelt zich ook niet verantwoord als mensch, hij kent. alleen verantwoordelijkheid als artist tégenover de kunst. En daarmee heeft hij zichzelf en zijn kunst op een lager plan gehouden dan redelijk is. Het is niet redelijk in den mensch, het leven en de kunst aan de oogenblikkelijke wellust op te offeren, zon der zich in all^ en overal verantwoordelijk te weten tégenover zijn laatste doel, dat in God gelegen is. Het is onredelijk, van na ture sociale gebondenheid in leven en in kunst te ontkennen, want daarmede plaatst men zichzelf buiten het reëele leven, ont trekt de kunstenaar zich aan de verplich ting, mede te arbeiden aan de verheffing van het cultureele leven van zijn volk. In kunst-opzicht heeft de schilder Jan Sluyters zeker werk van groote beteekenis geleverd. Hij heeft een groot en benijdenswaardig ta. lent. Maar zijn gaven heeft hij niet besteed op een wijze, waardoor wij en ons nage slacht naar hem zullen opzien als naar één der waarlijk grooten. Daarvoor is zijn werk, niettegenstaande alles, te zeer aan de beha gelijkheid gekluisterd. Het mist de serene glorie van het geestelijk niveau, waarop een kunstwerk eerst van waarlijk cultu reele beteekenis wordt". Wij hebben met dit citaat niet direct be doeld, het oordeel van C. v. M.te geven over Jan Sluyters, maar zijn opvatting, zeer juis te opvatting over het doel van de kunst. De kunst moet erkennen haar sociale ge bondenheid. En. de sociale gebondenheid kan tenslotte alleen haar oorsprong heb ben, haar verklaring en haar doel vinden in God. Daarom: ware kunst leidt tot God. Daarvan moeten allen, die door de kunst hun volk willen dienen, diep doordrongen zijn. En dan zal er zijn een opleving van ware, verheven volksohe kunst, die in den nieu wen tijd een groote schoonheid zal brengen, die den nieuwen tijd tot grooten zegen zal zijn. Ware kunst leidt tot God. En kunst, die van God afvoert, is een ontwricht misbaksel van den menschelijken geest. ENGELSCHE VLOOT- VERLIEZEN GEPUBLICEERD DE BRES IN DE BRITSCHE DEFENSIEVE LINIES VERBREED. Naar het D.N.B. uit Stockholm meldt wordt in een officieel communiqué van het Britsche hoofdkwartier in het mid den-Oosten omtrent de operaties op Kreta meegedeeld, dat de Duitsche troepen ten Westen van Kanea Maan dagavond door een nieuwen succesrij ken aanval de bres in de Britsche de fensieve linies hebben verbreed, zoo dat noodzakelijk werd, de Britsche troepen te dóen terugtrekken op ach terwaarts gelegen stellingen. Een communiqué van het hoofdkwar tier in het midden-Oosten deelt, vol gens een bericht van den Londen- schen nieuwsdienst van gisteravond, mede, dat het voor de Britsche troepen op Kreta noodzakelijk is geworden zich terug te trekken. Verdere Duitsche versterkingen zijn door de lucht aan gekomen. De Londensohe berichtendienst heeft voor de radio verklaard, dat het onmoge lijk gebleken is nieuwe landingen van vij andelijke troepen door de lucht ter ver sterking van, de vijandelijke aanvallen op Kreta te verhinderen. De kracht v'an den tegenstander is van dag tot dag toegeno men volgens genoemden dienst. Minister-president Churchill heeft giste ren, naar de Londensche berichtendienst voorts meldt, in het Lagerhuis de gevech ten op Kreta „fel en ernstig" genoemd. De vijandelijke druk neemt van dag tot dag toe. Het sterkst is hij op het Westelijk deel van het eiland. Twee slagschepen en verscheidene kruisers der Britsche zee- strijdkrachten. zijn bij de gevechten om .Kreta beschadigd. Hoe de gevechten op Kreta ook mogen afloopen, zoo besloot Churchill, de hardnekkige verdediging van het eiland zal in de annalen van de Britsche oorlogsgeschiedenis een bijzondere Taats innemen. De havenautoriteiten te Alexandrië tref fen koortsachtig maatregelen, naar het D.N.B.verneemt, om de Engelsche krui sers en torpedojagers op te nemen, die in WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ONDERWIJS EN OPVOEDING. Uit de Nieuwe Dag: Het zgn. neutrale of openbare onderwijs in ons land schoot volgens ons, katholieken, juist op het allerbelangrijkste gebied der opvoeding, der innerlijke menschvorming, te kort of wat nog erger was, er waren ont bindende krachten aan het werk, die de leerlingen richtten in een geest, die. recht streeks indruischte tegen de grond- en kernwaarheden van ons geloof en onzen godsdienst. Geen ziekelijke hokjesgeest, geen hooghartige zucht tot isolement heb ben onze voorvaderen met groote offer vaardigheid het bijzonder onderwijs doen tot stand brengen en den schoolstrijd voor de gelijkstelling doen strijden, maar een diepe en hechte overtuiging, een sterk be- ►wustzijn van .verantwoordelijkheid tegen over God, van Wien zij hun kinderen als het kostbaarste pand hadden ontvangen, en het onwankelbare inzicht, dat volk en land en maatschappij het beste gediend worden door zedelijk en godsdienstig ster ke, met kennis en kunde uitgeruste, karak tervaste en karaktergave menschen. Het lijkt ons niet ondienstig dit in dezen .tijd van reorganisatie en heroriënteering, ook op het gebied van het onderwijs, nog eens nadrukkelijk vast te stellen, opdat moge lijke misverstanden geen vasten voet krij gen in ons volk. Wij willen hiermede ech ter niet suggereeren, dat ook aan het bij zonder onderwijs niet een en ander te ver beteren en te reorganiseeren zou vallen, of dat wij aan de overheid het recht zou- Nieuwe bon EXTRA EI. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij deelt het volgende mede met betrekking tot de dis tributie van eieren: Zooals reeds werd medegedeeld, zal tot een naderen datum wekelijks een extra ei beschikbaar worden gesteld. In verband hiermede is thans bepaald, dat gedurende het tijdvak van Don derdag 29 Mei tot en met Woensdag 4 Juni a.s. de met „41" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", recht geeft op het koopen van één ei. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDS DIENST. VOORLOOPIG SLECHTS VRIJWILLIGERS. Wij vestigen er de aandacht op, dat vol gens art. 14 der Verordening, de recrutee- ring voor den Nederlandschen Arbeids dienst voorloopig alleen uit vrijwillige aan meldingen geschiedt. Deze vrijwillige aan meldingen komen, naar de N. R. Crt. meldt, rijkelijk binnen. Men kan op het oogèn- blik lang niet alle gegadigden aannemen wegens gebrek aan logiesruim-te. Een vrij groot aantal vrijwilligers heeft daardoor tamelijk geruimen tijd op hun inlijving moeten wachten. KOLENBONS GROOTE GEZINNEN. Alleen voor kachels. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de losse bons ten behoeve van groote ge zinnen alleen kunnen worden verstrekt aan hen, die in aanmerking komen voor een kolenkaart voor haarden en kachels en dus niet aan hen, die recht hebben op een kolenkaart voor centrale verwarming. den willen ontzeggen haar op het alge meen welzijn gerichte bemoeiingen ook tot het bijzonder onderwijs uit te strekken. In tegendeel, maar de bemoeiingen van de overheid met het bijzonder onderwijs ook vóór den lOen Mei 1940 stelde de over heid dwingende eischen op dit gebied dienen de hoogste en essentieele, voor heel de gemeenschap van het allergrootste be lang *zijnde waarden van dat onderwijs te beschermen en te bevorderen. Wanneer zij dat doet, zal zij de Katholieken onvoor waardelijk op haar hand vinden. de gevechten bij Kreta zwaar beschadigd zijn. Pomipschepen en sleepbooten zijn reisvaardig gemaakt en de thuisvarende Engelsche vlooteenheden tegemoet gezon den. De Engelsche admiraliteit erkende gis teren volgens haar gewoonte, geleden verliezen druppelsgewijs toe te geven een klein deel der verliezen in den slag rondom Kreta. Men deelt namelijk te Lon den mede, dat de laatste dagen in de om geving van Kreta tot zinken gebracht zijn twee "kruisers, de '.Gloucester" en de „Fiji", en vier torpedojagers, de „Greyhound", de „Kelly", de „Cashmir" en de „Juno". Ter aanvulling meldt de Londensohe berichtendienst over de Britsche scheeps- verliezen by Kreta, dat de verliescijfers zijn: 43 officieren, 500 man bij den kruiser „Fidji", 8 officieren, 120 man bij den tor- pedobootjager „Kelley", 9 officieren en 150 man bij den torpedoboot jager „Cashmir", 6 officieren en 98 man bij den torpedoboot- jager „Juno" en 3 officieren en 88 man bij den torpedobootjager „Greyhound". ENGELSCHE OPROEP TOT DE BEVOLKING VAN KRETA. Opnieuw wordt de bevolking van Kreta in Engelsche uitzendingen opgewekt tot ge- wapenden tegenstand tegen de Duitschers. Het nieuwe Britsche parool voor de Kre tenzers luidt zich met geweren en ander oorlogsmaterieel te bewapenen en de Duit schers in de pan te hakken. Van Duitsche zijde wordt hieromtrent verklaard dat deze oproep het volkenrecht schendt r.n dat de Kretenzers, als zij daar aan gevolg zouden geven zich zouden bloot stellen aan het gevaar als franc-tireurs be handeld te worden. Associated Press meldt uit Egypte, dat de voormalige Grieksché regeering haar ten ten te Jeruzalem zal opslaan, omdat Egyp te als niet-oorlogvoerende mogenheid den gewezen Griekschen koning slechts als „particulier" wil herbergen. HET DOORDRAAIEN VAN GROENTEN. De laatste dagen hebben eenige bladen gemeld, dat op een groentenveiling één of meer partijen spinalis zijn „doorgedraaid", d.w.z. dat er geen koöpers voor Tjsaren, zoo dat zij „op de mesthoop" moesten worden geworpen. Dit maakt het wenschelijk, dat het publiek eens opmerkzaam wordt ge maakt op eenige eigenaardigheden, die zich >ibij een groente als spinazie en bij de. vei ling daarvan voordoen en waardoor het verschijnsel van het doordraaien wordt verklaard en tot zijn juiste proporties te ruggebracht. Spinazie dan heeft de eigen schap, dat de omvang van den aanvoer in sterke mate afhankelijk is van de, dikwijjs grillige, weersgesteldheid. In 1939 bijvoorbeeld bedroeg de aanvoer de week van 25 tot 31 Maart 740.000 kg. n de week daarop plotseling tot 1 millioen en vervolgens wekelijks achtereenvolgens tot 1.3, *2.4 en 3.2 millioen kg. te stijgen. Daarna nam de aanvoer, eveneens sprongs gewijze, af. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor in 1940, toen, na de' week van 1 tot 7 April, waarin de aanvoer 537.000 kg. groot was, hij vervolgens wekelijks 935.000, 1.1, 1.7, 2.9 en 4.1 millioen kg. bedroeg om de week daarna plotseling tot 2.1 millioen kg. te verminderen. Dat de sterke wisseling in den aanvoer weinig bevorderlijk kan zijn voor een gere- gelden verkoop van alle beschikbare hoe veelheden, is duidelijk. Een langdurige koude, als de afgeloopen winter ons heeft gebracht, oefent een zeer ongunstigen invloed op de kwaliteit van de spinazie en maakt ze behept, met allerlei gebreken. De groente wordt dan koperkleu rig of rood en krijgt spoedig neiging tot doorschieten, zoodat zij lange stelen en weinig blad krijgt. Ook treedt de wolf een zwam ere soms vrij sterk in op. Is nu de aanvoer groot, dan kiezen de koopers uit den aard der zaak de beste par tijen eruit, zoodat het zoogenaamde afwij kend goed moeilijk is onder te brengen. Is de spinazie overvloedig, zoodat de veiling- prijs bij voorbeeld zeven cents per kg. be draagt, en de kleinhandelsprijs tien a twaalf cents, dan kunnen ook huisvrouwen met smalle beurzen zich ervan voorzien. Vertoont de spinazie afwijkingen, dan ge ven de koopers ter veiling, mede, omdat zij ook nog transportkosten móeten maken, licht de voorkeur aan andere groenten, die hun minder risico opleveren. Wat kan men dan met de spinazie van mindere kwaliteit doen? De drogerijen verwerken op dit oogenblik volop spinazie van behoorlijke kwaliteit en eveneens de conservenfabrie- ken, voorzoover het vraagstuk van de blik- voorziening haar daartoe in staat stelt. Men zegt wel eens, dat doorgedraaide groente ter beschikking van de Centrale Keukens ter plaatse moet worden gesteld, maar een Centrale Keuken moet haar me nu's vooraf vaststellen om zich van den aanvoer der benoodigde grondstoffen te kunnen verzekeren. Bovendien zijn de Centrale Keukens reeds afneemster van groenten van eerste kwaliteit en kan men ze niet met groenten van mindere hoeda nigheid opschepen. En in het algemeen zouden, wanneer onverkoopbare groente zou worden weggegeven, de handelaren met hun aangekochte hoeveelheden blijven zitten. Dan zouden die hoeveelheden be derven en zou de moeilijkheid slechts ver plaatst maar niet opgeheven zijn. BERLIJN, 28 Mei (D.N.B.). De Duit sche troepen hebben op Kreta den te genstand van den vijand, die zich taai verdedigt, gebroken, naar aan het D. N.B. gemeld wordt. De achtervolging van de terug wijkende Britsche eh Grieksche een heden is aan den gang. Talrijke gevangenen zijn binnenge bracht, waaronder de Grieksche mari necommandant van Kreta. BENOEMINGEN VAN ONDERWIJZERS. Nadere aanwijzingen van het Rijksschooltoezicht. Het is dien secretar-is-generaal van Op voeding enz. gebleken, dat er bij de toepas sing van het besluit van 8 April jl., betref fende benoeming en ontslag van onderwij zend personeel aan openbare en bizondere scholen nog eenige vragen zijn gerezen, ten aanzien van welke hij het, ter verzekering van de noodige uniformiteit, wenschelijk acht de inspecteurs van het lager onder wijs, aan wie de uitvoering van het besluit goeddeels is gedelegeerd, over zijn ziens wijze in te lichten. Deze vragen gelden in de eerste plaats de benoeming van religieuze leerkrachten, waarbij in sommige gevallen de voorschrif ten betreffende de in1 het algemeen voor geschreven oproep van sollicitanten in daarvoor aangewezen bladen, en eventueel ook die betreffende de indiening van een voordracht, niet behoeven te worden in acht genomen. Bij voorziening in een va cature, ontstaan door vertrek, anders dan op grond van een besluit der overheid, van een%religieuze leerkracht, waarin op nieuw door benoeming van een religieuze leerkracht zal worden voorzien, mist een oproep practische beteekenis en kan met indiening van een voordracht worden vol staan. Oproep en voordracht kunnen beide achterwege blijven a. bij overplaatsing van een religieuze leerkracht naar een ander onder hetzelfde bestuur staande school; b. bij omwisseling van leerkrachten van niet onder hetzelfde bestuur staande scholen (mits bij inspecteurs, noch bij belangheb benden bezwaar bestaat); c. bij benoeming van een als zoodanig ontslagen religieus hoofd eener school, omdat zijn plaats door een leek behoort te worden ingenomen tot onderwijzer (es) aan dezelfde schóól of aan een andere school, welke door de congre gatie, wéarvan deze leerkracht lid is, wordt bediend. De benoemingsvoorschriften behooren wél te worden inachtgenomen voor de be noeming van een leeken onderwijzer- tot hoofd van een school, als onder c. bedoeld, en in het algemeen ook voor elk wensche lijk geoordeelde bevordering van onder wijzers (es) van bijstand tot hoofd eener schpol, ook al is de onderwijzer (es) bij het zelfde bestuur in dienst. De tweede groep van gevallen, waarbij de toepassing van het benoemingsbesluit tot twijfel aanleiding geeft, hebben betrek king op tijdelijke benoemingen*en zijn dus van meer algemeene beteekenis, ook voor het openbaar onderwijs. De secretaris-ge neraal geeft dienaangaande het volgende te kennen: Bij detacheering voor vier maanden of langer behooren de benoemingsvoorschrif ten te worden toegepast, tenzij de scholen staan onder het zelfde bestuur. Hetzelfde is het geval, bij verlenging van een tijde lijke aanstelling, indien de tijdelijke aan stelling dóór de verlenging, een termijn van vier maanden bereikt of overschrijdt. (Deze opmerkingen gelden echter niet voor plaatsvervangers van afwezige leerkrach ten). Oproep en voordracht zullen mede niet achterwege mogen blijven, indien het wen schelijk wordt geacht om een tijdelijke aanstelling om te zetten in een vaste be noeming, tenzij bij de tijdelijke aanstelling de benoemingsvoorschriften reeds zijn na geleefd. De secretaris-generaal heeft er geen be zwaar tegen dat een nieuwe oproep niet wordt geplaatst, indien de oproep reeds op of vóór 9 April jl. is geschied. STERKEN EN ZWAKKEN. De politie-agent stónd erbij met zijn kraag op. Er waren wel klanten ge komen, maar die vonden het toch nog te koud. Die stonden een beetje erg te bibberen op den houten oever van het nieuwe openlucht zwembad in Am-- sterdam. Maar nieipand had er zin om zich eind Mei 1941 een plotselinge longpntsteking te duiken in het koude water. En dus bleven zij maar een beetje bibberen, al is ook dat dan geen prettige bezigheid. En tenslotte hebben dan de bad meesters in die openlucht zweminrich ting een der bibberende zwemsters beetgepakt en na een fikschen jonas in het water geplonsd. Het zwembad was geopend. Ik heb dit ervaren van een plaatje in de krant en ik heb diep medelijden gevóeld met de dame, die met een angstig gelaat het kille water tege moet ging. De politie-agent had goed kijken met zijn kraag op-en met zijn handen in zijn zak. Wie betaalt straks de longontsteking of de chronische bron chitis? Hadden de badmeesters hun taak goed begrepen, dan zouden zij zelf de eersten zijn geweest om het water in beroering te brengen en. zou den zij het ^morbeeld hebben gegeven van mannenmoed in plaats van een ander erin te plonsen. Maar het gaat dikwijls in de wereld als in dit zwembad .J DE MELKPRIJS ZONDER TOESTEMMING VERHOOGD. In een gemeente in Noord-Holland spra ken een vijftal melkslijters onderling af de prijzen voor melk met 1 ct. per liter te verhoogen. Zij hadden daartoe geen toe stemming, doch handelden, naar zij ver klaarden, op advies van een reiiziger van een zuivelfabriek. Hun besluit was evenwel in strijd met de prijsvoorschriften, aangezien zij nu voor melk meer vroegen dan den prijs, die op 9 Mei 1940 in hun district gebruikelijk was. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam stelde een vervolging in en veroordeelde de vijf melkslijters elk tot een geldboete. Het betrof hier weinig ka pitaalkrachtige lieden. Daarom werd deze boete zoo bepaald, dat de verdachten het door hen te veel ontvangen bedrag zullen moeten afstaan. Melk is evenwel een zóó belangrijk artikel in elke huishouding, dat men in de toekomst bij dergelijke overtre dingen stellig tot veel strengere maatre gelen zal overgaan, indien de prijs ten on rechte wordt verhoogd. TWEE FABRIKANTEN REKENDEN TE HOÖGE PRIJZEN Boeten van twee en drie duizend gulden. Bij een controle die door ambtenaren van het rijkstextielbureau werd ingesteld bij een kousenfabriek te Hilversum bleek, dat men zich daar niet hield aan de prijsvoor schriften. De directeur kreeg een waarschuwing, doch na eenigen tijd was een tweede onder zoek noodzakelijk. Het bleek dat men ver schillende ongeoorloofde prijsverhoogingen in stand had gehouden, waardoor deze fa briek een belangrijk bedrag teveel had ver diend. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam stelde een vervolging in en veroordeelde den directeur van de fabriek tot een boete van tweeduizend gulden. Een onderzoek dat ambtenaren van het rijksbureau voor chemische producten in stelden bij een zeepfabriek te Amsterdam, bracht aan het licht, dat men voor de scheerzeep, die men daar fabriceert te hooge prijzen berekende. Reeds eerder had men er de directie op moeten wijzen, dat het vetzuurgehalte van de scheerzeep te laag was. Er werd dus op meer dan één wijze ongeoorloofde winst gemaakt. Verdachte W., exploitante der fabriek, werd daarom door den inspecteur voor de prijsbeheersching té Amsterdam veroor deeld tot betaling van een geldboete van drieduizend gulden. In één slag duizend gulden rijker. Een inwoner van Amsterdam had deze week het geluk op een lot van de Winterhulp-loterij een prijs van duizend gulden te winnen, welk bedrag hem prompt werd uitbetaald (Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1