De Liturgie der Kerk j RECHTZAKEN hennen, die 11 naadig heeft! PAM BIJ DE MAANAPEN V&tdiuenen ZATERDAG 24 MEI 1941 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Dultsche Landgerecht Duitsch plakkaat afgerukt. Op een dag in Februari j.l., had de onge veer 45-jarige Amsterdammer K. daar ter stede een plakkaat dat een bekendmaking van den Hoeheren Polizeifuehrer vermeld de, opzettelijk afgerukt. Een agent van po litie zag dit en maakte procesverbaal op. Het Landsgerecht heeft dien man heden tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. HAAGSCH GERECHTSHOF Toch haar zin gekregen. De dochter van een dame uit Wasse naar was tegen den zin van haar mama in het huwelijk getreden. Vele narigheden waren daardoor ontstaan, want de mama bleef zich met dat huwelijk bemoeien. Op zekeren dag had zij zwaar geschut in stel ling gebracht door overal rond te gaan vertellen, dat haar schoonzoon in de ge vangenis gezeten had. Zulks was absoluut het geval niet geweest en de schoonzoon had maar weer eens een klacht ingediend wegens smaad (de zevende aanklacht). De Politierechter had de mama deswege veroordeeld tot een geldboete van 60 subs. 60 dagen, van welk vonnis mama in hooger beroep gekomen was bij het Hof. „Of de mama zich nog met het huwelijk van haar dochter bemoeide, wilde de pre sident weten. „Dat is niet meer noodig, want Ket hu welijk is af en mijn dochter weer thuis", deelde de mama triomphantelijk mede. De procureur-generaal vond, dat het maar 60 blijven moest. Het Hof zal over 14 dagen het vonnis vellen over de doorzettende gewezen schoonmoeder. Haagsche Politierechter Geschil geslecht. De vrouw van M. K. afkomstig uit Lei den hield zoo ontzettend veel van haar getrouwde zuster, dat er besloten werd, om zoo dicht mogelijk by haar te gaan wo nen. Toen de woning beneden deze leeg krwam, was men daar gaan huizen. In het begin was alles koek en ei, maar oh, oh, toen ze een tijdje bij elkaar woonden. De zusters begonnen zich met eikaars huishou den te bemoeien, mitsgaders met eikaars kindertjes en steeds dichter pakten de on weerswolken zich te zamen. Als de mannen en vaders des avonds van hun dagtaak thuis kwamen, moesten ze vele verhalen en jeremiades aanhooren over het wel en wee der zusters, zoodat deze mannen va ders, alias zwagers, over en weer elkaar zuur begonnen aan te kijken en malkan- ders schoonzusters over en weer niet meer konden zien of luchten. Er moest dus een finale komen met veel knaleffecten. En zulks gebeurde dan ook prompt. Toen op een Zaterdagavond de zuster beneden haar kindertjes in de teil wilde stoppen ging zij deze geïmproviseerde badkuip van het plaatsje halen. Bij deze gelegenheid oor deelde zuster boven het noodig, om eenige stukken steenkool naar het hoofd van haar bloedverwant in den eersten graad te wer pen (en dat nogal in een tfjd van kolendas- tributie). Dat kon de man en vader van de met steenkolen bekogelde niet gedoo- gen en hij naar boven om zijn schoonzus ter tot de orde te roepen. Wat er toen ge beurd was beleefde de zwager met „heel rustig" te betitelen. „Behalve, dat er twee agenten noodig waren om u weer naar be neden te brengen" interrumpeerde de Po litierechter. Er was toen nog niets onher stelbaars geschied, dat was pas een half uurtje later gebeurd, toen de zwager be neden tot de ontdekking was gekomen, dat hij eigenlijk de verliezende partij in den woordenstrijd was geweest. Zijn ne derlaag niet goed kunnende verkroppen had hij het eerste voor de hand liggende voorwerp gegrepen, zijnde per ongeluk een hakbijl en hij had dit instrument bij zijn schoonzuster en zwager door de ruiten ge mikt Deze aldus behandelde zwager liet zich op zijn beurt niet onbetuigd en knalde een paar steenen beneden door de ruiten. Prettig voor den huisbaas. De heele film draaide zich nog eens af 21 03 17 18 17 18 31 18 16 34 66,76 87 33 32 21 27 Brood of gebak iBloemka&rt) Meel, brood enz. (Botcrkaart) boter, slaolie (vetkaaH) (boter, margarini sla-olie) Vleesch en Vleeschwaren Koffiesurr. Thee Rfjst enz. (21: Boter- en vetkaart) 24 25 26 K 29 01 k.f. v. M. en N Per. 4 Per. 4 Havermout enz. Macaroni enz. Scheerzeep Textielkaart HOEVEELHEID 25 Mei—7 Juni (11 Juni) 'bon 20 t/m 28 Mei) 26 Mei—1 Juni (4 Juni) (bon 02 t/m 28 Mei) 12 Mei—15 Juni. 26 Mei—11 Juni (14 Juni) (bon 15 en 16 t/m 28 Mei) 26 Mei—11 Juni (14 Juni) (bon 15 en 16 t/m 28 Mei) 12 Mei—8 Juni 26 Mei—1 Juni 23—30 Mei (4 Juni). (Bon 15 t/m 27 Mei) 26 Mei—22 Juni 19 Mei1 Juni (15 Juni.) 26 Mei1 Juni (4 Juni) (bon 96 t/m 28 Mei) 19 Mei1 Juni (4 Jun 19 Mei—15 Juni 3—25 Mei 21 Apr.15 Juni. 21 Apr.—15 Juni. 21 Apr.—15 Juni. 21 Apr.—15 Juni. 1 Mei31 Aug. 28 Apr.—31 Mel Brandstoffen Generator-anthr. I *,m- 31 Mei Generator-turf I 200 gram brood, gebak of 140 gram arwebloem, tarwemeel, rogge bloem, roggemeel of zelfrijzend bak meel (bloem t/m 31 Mei). IK Kg. (kinderen beneden 4 jaar 3/4 kg.) 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 250 gram boter of 200 gram sla-olie of raapolie. 250 gram boter 250 gram boter of margarine, 200 gram slaolie of raapolie. 250 gram boter 50 gram vleesch, half rantsoen vleeschwaren. 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. £lk der bonnen 100 gram kaas. extra rantsoen 500 gram. 250 gram 250 gram 100 gram (op 2 bonnen 1 pakje) 250 gram 100 gram 50 gram scheerzeep 120 gram huishoudzeep, enz. voor de keuken 2 liter 1 eenheid 1 hectoliter 50 stuks baggerturf Men knippe deze lijst uit, om ze steeds te kunnen raadplegen N.B. In deze week dagelijks Gloria. Tot en met Donderdag Credo en het gebed „Communicantes" van Hemelvaart. Tot en met Vrijdag kleur: Wit. Zaterdag: Rood. ZONDAG 25 Mei. Zondag onder het octaaf van Hemelvaart. Mis: Exaudi. 2e gebed v. d. H. Gregorius VII. Paus en Belijder; 3e v. h. octaaf van Hemelvaart; 4e v. d. H. Urbanus, Paus en Martelaar; 5e voor de uitbreiding van het geloof (we gens de Koloniale Missie week); 6e voor den vrede. Christus is van ons heengegaan, maar ons hart is steeds bij Hem, spreekt tot Hem, zoekt Hem voortdurend. Zal Hij Zijn aanschijn van ons afwenden? (Introitus). Neen, Hij, Die van Zijn heilige troon over de volkeren heerscht, vergeet ons niet. Voortdurend bidt Hij voor ons en Hij zal ons niet als weezen achterlaten. Zijn hei ligen Geest zal Hij ons zenden. (Alleluja- vers; Evangelie, Communio). Laten wij, gesterkt door de genade van God, welke het onbevlekt Offer ons moge verleenen (Stilgebed), ons voorbereiden op de komst van den Goddelijken Trooster, door oprecht en trouw God te dienen (Gebed), door een aanhoudend gebed en beoefe ning van de naastenliefde. (Epistel). MAANDAG 26 Mei. Mis v. d. H. Fhilip- pus Nerius, Belijder: Caritas. 2e gebed v. h. octaaf van Hemelvaart; 3e v. d. H. Eleutherius, Paus en Martelaar; 4e voor de uitbreiding van het geloof; 5e voor den vrede. Tot op hoogen leeftijd werkte de heilige Philippus, stichter van de Oratorianen, te Rome met wonderbare zielenijver. DINSDAG 27 Mei. Mis v. d. H. Beda, de „eerbiedwaardige", Belijder en Kerklee raar: In medio. 2e gebed v. h. octaaf van Hemelvaart; 3e v. d. H. Joannes I, Paus en Martelaar; 4e voor de uitbreiding v. h. geloof; 5e voor den vrede. De heilige Beda, bijgenaamd „de eer biedwaardige", werd in 637 in Engeland geboren. Zijn ouders vertrouwden zijn op voeding toe aan den heiligen Abt Benedic- tus van het klooster te Jarrow. Daar vor derde Beda voortdurend in heiligheid en ook in geleerdheid, zóó zelfs, dat hij later een van de geleerdste mannen van zijn tijd geworden is. Beda heeft geschreven over wijsbegeerte, sterrenkunde, kerkelij ke geschiedenis enz. Het grootste gedeelte echter van zijn werken bestaat uit gods dienstige geschriften. Den 26en Mei 735 stierf de heilige op den vooravond van Hemelvaart, 62 jaren oud. Zijn godsdiens- stige geschriften werden reeds tijdens zijn leven in de Kerk voorgelezen. Toen reeds noemde men hem de „eerbiedwaardige" en altijd heeft de heilige dien titel behouden. WOENSDAG 28 Mei. Mis v. d. H. Augus tinus, Bisschop en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed v.h. octaaf van Hemelvaart; 3e voor de uitbreiding van het geloof; 4e voor den vrede. In het jaar 597 werd door Paus Grego rius I naar Engeland gezonden de heilige Augustinus, een Benedictijn, met nog veertig andere monniken, waar zij do ko ning van Kent met velen van zijn onder danen wonnen voor het heilig geloof. St. Augustinus vestigde zyn zetel te Kantel berg, sindsdien het eerste van de Engel- sche bisschoppen. De heilige Augustinus wordt de „Apostel van Engeland" ge noemd. DONDERDAG 29 Mei. Octaafdag van het feest van 's Heeren Hemelvaart. Mis: Viri Galileï (als op het feest). 2e gebed v. d. H. Maria Magdalena de Pazzis, Maagd; 3e voor de uitbreiding van het geloof; 4e voor den vrede. De heilige Maria Magdalena, van de Florentijnsche adelijke familie „de Pazzis" is door God bijzonder bevoorrecht met een buitengewone liefde tot God en de naaste. Na een wonderbaar leven van liefde en lijden en boete stierf zij als Car melites den 25en Mei 1607. VRUDAG 30 Mei. Mis v. d. Vrijdag na het octaaf van Hemelvaart: Exaudi (v. d. vorigen Zondag). 2e gebed v. d. H. Felix I, Paus en Martelaar; 3e Concede (ter eere van Maria); 4e voor de uitbreiding van het geloof; 5e voor den vrede. Prefatie van Hemelvaart. Gewone „Communicantes". ZATERDAG 31 Mei. Vigiliedag voor het hoogfeest van Pinksteren. Als een herinnering aan het heilig Doop sel, dat in de eerst tijden van het Christen dom op de Pinkstervigilie evenals op Paaschzaterdag werd toegediend op plech tige wijze aan de doopleerlingen, wordt op dezen dag doopwater gewijd. Geen Introitus. Geen Credo. Prefatie en de gebeden „Communicantes" en „Hanc igitur" van Pinksteren. Wordt er geen doopwater gewijd, dan de Introitus: Cum sanctificatus fuero (aan gegeven aan het einde van het misformu lier). Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: Feestdag van de wijding van de Patriar chale Basiliek van den H. Vader Francis- cus te Asisië. Mis: Terribilis. 2e gebed v. d. overbrenging v. h. lichaam v. d. H. Va der Franciscus; 3e v. d. Zondag onder het octaaf van Hemelvaart; 4e v. h. octaaf van Hemelvaart; 5e (alleen in stille H.H. Mis sen) v. d. H. Urbanus; 6e (5e) voor den vrede. Laatste Evangelie v. d. Zondag. MAANDAG. Mis v. d. Z. Maria-Anna van Jesus de Paredes, Maagd: DUexLsti. 2e gebed v. d. H. Philippus Nerius; 3e v. h. octaaf van Hemelvaart; 4e v. d. H. Eleu therius; 5e voor den vrede. DONDERDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Ste- phanus en Raymundus, Martelaren; 3e v. d. H. Maria Magdalena de Pazzis; 4e voor den vrede. VRIJDAG. Mis v. d. H. Ferdinand, ko ning. Justus. 2e gebed v. d. vorigen Zater dag; 3e v. d. H. Felix; 4e voor den vrede. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. in de rechtzaal, waar de zwagers elkaar thans steninden door te verklaren, dat hun ne wederzijdsche vrouwen de schuld van alles waren. „Maar jullie zyn toch de herrie voort gaan zetten, door ruiten in te gaan gooien", oordeelde de Politierechter. De officier vertelde zoo langs zijn neus weg, dat ziwager K. b.v. al veertien vonnis sen achter den rug heeft voor mishande ling, vernieling, wederspanningheid enz. Een week gevangenisstraf vond spr. een goede straf. Vijfentwintig gulden zullen de ruiten ingooiers moeten dokken plus all" schade 'betalen. „Laat één van jullie maar gaan verhui zen", gaf de Politierechter den goeden raad. „Geeft niks", zeiden de zwagers, want de vrouwen willen ons de bajes in hebben", waarop de vrouwen, op de publieke tribune staande, luidkeels protesteerden. Het zal dus thuis wel weer gaan stormen. Arme ruiten! 145Daar wonen ze nu nog en hebben een kommer vol bestaan, terwijl ze steeds in angst leven voor hun vijanden, de apen, die hen geregeld lastig komen vallen. 146. Bij mijn vorige expeditie kon ik helaas niet allen meenemen en het is nu onze taak, de overgebleven maan- menschen te redden. Gebeurt dit niet, dan zyn zy tot on dergang gedoemd," besluit de professor zijn verhaal. FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 12) In minder dan een half uur kwam een werkman, met een manchester broek bo ven de knieën vastgebonden, onvast uit het bureau voor „Verloren Voorwerpen" v/aggelen en ging naar White-hall. Slordig, woest haar, een woeste snor en een baard van een paar dagen om zijn kin, waren de tails, die een onderzoek konden door staan. Heidon Foyle gebruikte zelden een vermomming, maar als hij het deed, zorgde hy wel dat alles in de puntjes was. Haar en snor waren de zijne, geverfd en op slim me wijze gekamd en geschuierd. Maar toen hy by de Albany tegen Green, den in specteur die een oplettend man was aanwaggelde, duwde deze hem ruw opzij met een vlek om zijn onhandigheid. 'k Heb je toch geen pijn gedaan? sprak de werkman brutaal. Ik let wel op waar ik loop. Toen op zachten toon: Ik ben Foyle. Ik heb je telefoonbe richt ontvangen. Nog iets geweest? Als je niet maakt dat je wegkomt, roep ik een agent. Green had den toestand vlug begrepen en sprak luid. En snel en zacht vervolgde hij: Hij is niet uitgeweest. Een postbestel- ler is. juist met een brief voor hem binnen gegaan. Ik zei dat ik er een verwachtte en sloeg er een blik op. Mooi, ouwe jongen. Maak je niet dik. Ga naar huis en vertel je vrouw wat je is overkomen, zei de werkman plagend. Na nog eenlg gedrentel keerde hij zich om en liep snel weg, sprak eenige woorden tot een man, die aan de overzijde van den weg stond, verdiept in het bekijken van de etalages, van een boekwinkel, en vertrok. De detective haalde een paar doosjes lu cifers uit zijn zak. Een agent kwam aan- loopen, waardig en streng. Een enkel woord zacht gesproken, deed hem wegwandelen met gloeiende wangen. In een half uur had Foyle een doosje lu cifers verkocht, waarvoor hij met veel dankbaarheid en innerlijke afschuw six pence had gekregen. Als hij zijn tweede doosje verkocht en nog bleef rondslente ren, zou zijn persoon ongewenscht de aan dacht trekken. Dit geval deed zich echter niet voor, want een minuut of twee later verscheen Fairfield zelf op straat. Foyle snelde toe om het portier van een taxi te openen, welke hij had aangeroepen, maar een andere straatslijper was hem voor. Niettemin hoorde hij het adres. Grave Street, Witechapel, mompelde hfj, terwijl de auto wegreed. Ivan is aan het werk gegaan. Een korte discussie met een tweeden chauffeur, die zijn voorkomen wantrouw de, werd afgebroken door een deposito van vijf shilling als garantie en ook de detec tive begon zyn tocht. Achter hem een der de taxi waarin de man zat, die zooveel be langstelling had gehad voor de etalage van den boekhandelaar. DERTIENDE HOOFDSTUK. Grave Street, Whiechapel, is geen fris- sche buurt. De netjes gekleede Fairfield, die aan het eind van de straat uit zijn taxi stapte, was even in het oogvallend onder de ongescho ren lanterfanters, die op straat hingen als de maan onder de sterren. Sir Ralph zocht zijn weg naar een boek winkel, zijn geest vervuld van de bood schap, die hem naar deze plek had ge bracht, had slechts weinig woorden bevat, met drukletters geschreven. „Als ge de waarheid wilt vernemen omtrent den moord in Grosvenor Gar dens, kom dan onmiddellijk naar No Grave Street." Er was geen handteekening, geen aanwij zing voor de identiteit van den schrijver. D boekwinkel droeg het nummer, in den brief genoemd, op den smerigen voorgevel. De baronet, die er heen liep, wist niets van den loggen man, die lucifers had verkocht bij de Albany, en' die eenige stappen ach ter hem liep. Zijn voet was op den drem pel van den winkel, toen een man, donker van uiterlijk en met een zwarten baard, een enveloppe in zyn rand drukte. Foyle zag wat er gebeurde en versnelde zyn stap. Voor Fairfield gelegenheid had iets meer te doen dan te kijken naar het opschrift van de envelop, was hij vlak bij hem. Hij slofte tegen hem aan en zijn vin gers grepen snel naar den brief. Het vol gende oogenblik rende hij met lange, ge lijke stappen naar den hoofdweg. Sir Ralph stond als door den bliksem ge troffen, maar iemand anders handelde voor hem. De man met den zwarten baard was verdwenen. Ergens vandaan hoorde men 'n paar doffe slagen als van een hamer, die op hout valt, en Foyle hoorde het fluiten van kogels boven zijn hoofd. Dat zal ik ze betaald zetten, mom pelde hij, maar hij bleef snel voortrennen. Achter zich hoorde hij de voetstappen van zijn vervolgens. Fairfield, die zijn zelfbeheersching had verkregen, had ge roepenen zijn kreet werd door allen over genomen. Houdt den dief! Houdt den dief! Hij passeerde den man, die zooveel be langstelling had getoond voor de etalage van den boekhandelaar. De man greep naar hem, miste en viel in zijn volle lengte recht op den weg van Fairfield, die nu eeni ge stappen achter hem was. De baronet struikelde over het lichaam en werd hevig tegen den grond geworpen. Foyle gaf sergeant Chambres van de re cherche een gunstige aanteekening in zijn herinnering, omdat hij zoo handig de ver volging had afgeleid. Toen hij op den groo- ten weg kwam, verminderde hij zijn vaart tot een snellen wandelpas en dook weg in een station van den ondergrondschen spoorweg. Hij uitte een zucht van verlich ting toen hij de trap af naar het perron liep. Niet voor hij in den trein was opende hij het briefje, dat hij nog tusschen zijn vin gers hield. En hij fronste de wenkbrauwen terwijl hij het las. Wel vervloekt: Dat komt er van, als men volgens een opwelling handelt. Waar om heb ik niet kunnen wachten: Ik had de heele zaak in handen. In het briefje stond alleen maar: „Ik leef. Ik moet je spreken. Volg den man, dien je dit briefje geeft." R. G. Zelfs een bad en het aantrekken van zyn gewone kleeding bracht hem niet weer in de goede stemming. In zijn bureau vond hij Green, met een vreemde opgewondenheid in zijn anders onbewegelijk' gezicht. Hallo, Mr. Green. Wat is er aan de hand? vroeg hij. De oude hoofdrechercheur trok aan zijn snor. Ik weet het nog niet, mynheer. U bent juist op tijd gekomen. Waverley wordt vermist. Waverley vermist! Dat is nonsens. Hy moest Norman aflossen bij het volgen van Ivan Abramowitch. Hij wordt vermist, herhaalde de an der koppig. Ivan ging een winkel binnen met een uitgang in twee straten, en de man, die Waverley hielp, ging naar den anderen kant. Hij wachtte daar een uur, en ging toen kijken naar Waverley. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9