Duikbooten en vliegtuigen JEee&epxaat. Zinkende kuiióexó De neutraliteitswet ZATERDAG 24 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE VREDESKUS. Eten bloemkransje voor Pippo Waarom in een plechtige Mis de priesters elkaar omhelzen De communie van den priester. Pastoor heeft er bezwaar tegen gemaakt, dat het meubilair van zijn huiskamer in de krant beschreven zou worden. „Het gaat de lui geen cent aan" sprak de prelaat „dat ik een poef onder mijn voeten en een verkouden neus heb". De voornaamste reden, waarom de Pas toor geen openbare boedel-beschrijving duldt, is, dat scherpzinnige onderzoekers al spoedig zouden achterhalen, welke pa rochie binnen of buiten de stad, ik weet het niet hij zoo luisterrijk bestiert, en hij glorieert erin, dat tot nu toe zelfs zijn eigen parochianen het spoor bijster zijn„Als ze eens wisten"! lachte hij. Maar voor dezen éénen keer heeft de geheimzinnige herder een uitzondering toegestaan. Toen de heeren Nix en Stupido de kamer binnen-traden, viel hun oog on middellijk op een schilderijtje, dat er altijd, hing, waarop een klein jochie met een oolijk snuit is afgebeeld en met het onder schrift: „Pippo buono". Om het lijstje hing een krans met bloemetjes „Wat ik er met Pippo aan de hand?" informeerde Stupido, die altijd schik had in .het glundere jongetje. ,,'t Is je peetoom" zei Pastoor „en overmorgen, dat is Maandag, wordt het feest van je peetoom gevierd. „Het is Oome Dirk niet" verklaarde Stupido met groote stelligheid „en bo vendien is zijn gouden bruiloft „Het is je geestelijke peetoom" sneed Pastoor verdere familiaire uitweidingen af „De groote, goede man is 80 jaar ge worden, maar ik heb van hem alleen een portret, toen hij nog een ventje van een jaar of tien was". Er floepte bij Stupido een lampje aan: „Dan moet het St. Philip Neri zijn, die de naam en de rol van Stupido heeft uitge vonden, „En de eigenlijke uitvinder is van onze bijeenkomsten" vulde Pastoor aan „Er wordt Maandag op het feest van dien prachtigen, edelen en vroolijken heilige een plechtige Mis opgedragen, met drie heeren „Dat doen wij eigenlijk iedere week" knipoogde Stupido tegen den heer Nix. en omdat jullie 'daarbij wel .tegen woordig zult zijn, moeten we vandaag eens praten over de vredes-k<ust die de priesters elkaar in zoo'n plechtige Mis geven". „Ik vind het altijd maar een flauwe ver tooning" durfde Stupido te lanceer en, plotseling inbindend, toen hij donderkop pen in Pastoors oogen zag oprijzen: „Ik hoop, dat u 't me niet kwalijk neemt". „Och, je heet niet voor niks Stupido of tewel domoor" beet de herder terug, ter wijl de donderkoppen met een zonnige glans overgoten werden. „Maar flauw is zoo'n vredeskus zeker niet, tenminste voor degenen, die weten waar het om gaat". „En dat is juist, wat mij ontbreekt" klaagde de heer Nix aan, „want wanneer wordt zoo 'n vredeskus gegeven"? „Geef op je missaal" wenkte de her der naar Stupido. „Na het Agnus Dei, dat, zooals we vorigen keer al verteld hebben, met een uitroep om vrede besluit, gaat de Kerk door met vredes-overpeinzingen. Er zijn twee soorten vrede, een uiterlijke en die is op 't oogeniblik zoek en een in nerlijke, en dat is eigenlijk de voornaam ste". „Oorlog van buiten, vrede van binnen" kenschetste de heer Nix. „En zoowel om de in- als de uitwendige vrede vraagt de Kerk in het volgende ge bed1: Heer Jezus Christus, die aan uw apostelen gezegd hebt; Vrede laat -ik u na, mijn vrede geef ik u, kijk niet naar mijn zonden, doch naar het geloof uwer Kerk en gewaardig u haar naar uwen wil in vrede en eenheid te be- In plechtige Missen kust de priester nu het altaar, waarop het Lam Gods ligt (vroeger kuste hü zelfs de H. Hostie), om helst dan den diaken, die bü de Mis assis teert en zegt: Pax tecuum Vrede zij met u waarop de diaken antwoordt: Et cum spiritu tuo En met uwen geest". „Het is zéker een van die gebruiken, die in later eeuwen werd ingelascht" sneed de heer Nix het onderwerp aan., „IMis" ,zeide de Pastoor „heelemaal mis. Reeds de apostelen Petrus en Paulus vermaanden de christenen: groet elkander met de heilige kus (in den brief aan de Romeinen, aan de Corinthiers I en II, aan de Thessaloniikers en in den eersten brief van Petrus). Justinus, die in het jaar 165 stierf, heeft het reeds over de vredeskus in de Mis en Augustinus schrijft in zijn 227ste preek ,D^ hoeveelste"? vroeg Stupido ang stig. „In zijn 227ste preek: Na de consecratie zeggeh we het ge bed des Heeren. Daarna wordt het Pax vobiscum gezegd en de christenen kussen elkaar in een heilige kus". Daaruit blijkt dus wel, dat de heer Nix zich vergist". Met een „Dat kan ik niet tegenspreken" haalde de heer Nix bakzeil, maar Stupido, die eerst niet erg enthousiast voor de vre deskus was geweest, wilde haar, in navol ging van de eerste christentijden, uitbreiden tot de geheele 'Kerk. „Neen" besliste Pastoor „dat Valt niet in onzen landsaard. Maar als ceremo nie aan het altaar is die christelijke ver broedering een heerlijk gébruik, vooral om- k dat de priester op het punt staats als eerste van het gemeenschappelijk offermaal te eten". „Of in gewone woorden; te communie gaat", dirkte Stupido. „De priester gaat als vader van het chris telijk gezin het eerst de geestelijke spijs eten. daarna deelt hij ervan uit aan de an deren". „Gaat de communie van den priester nog met bizondere plechtigheid gepaard"? vroeg de heer Nix. „Ja" antwoordde-Pastoor „de pries ter buigt zich diep over het Brood en Wijn en bidt eenige gebeden, die, beter dan alle andere, ook voor de gewone geloovigen als communie-gebeden geschikt zijn". „Dan zullen we ze maar ter aanbeveling, in de krant zetten" bedisselde Stupido. „Accoord" zei Pastoor „schrijf maar op. Het eerste luidt: Heer Jezus Ohristus, die naar den wil des Vaders met medewerking vein den H. Geest, door uwen dood het leven aan de wereld gegeven hebt, verlos mij door dit uw heilig Lichaam en Bloed van al mijn ongerechtigheden en alle kwalen, en geef dat ik uw geboden altijd aanhang, en nooit van u geschei den worde. „Prachtig is in dit in zijn geheel prach tige gebed" lichtte de herder toe „de herinnering aan Christus' kruisdood bena drukt. In één oogopslag zien wjj weer het Laatste Avondmaal voor ons met op den achtergrond het dreigende kruis. Het wordt door de geloovigen wel eens vergeten, dat het communiceeren een deelname is aan Christus' lijdensmaal". „Dat is zoo" bekende Stupido, die zich zelf naging. „Toch is de communie op dé eerste plaats, zooals St. Paulus het uitdrukte, het 1 ij- den des Heeren verkondigen totdat Hij komt. Enfin daar spre ken we nog'*wel eens over. En nu het vol gende gebed: Het ontvangen van uw Lichaam, Heer Jezus Christus, dat ik, onwaardige, mij vermeet te nuttigen, strekke mij niet tot vonnis en veroordeeling, maar door uwe goedheid diene het mij tot ver dediging van mijn lichaam en ziel en tot een geneesmiddel. „Ook al weer een mooi gebed" -dacht Stupido de herder vóór te zijn. „Stupido weet altijd zoo kernachtig te ka- rakteriseeren" spotte Pastoor. „Maar het is een mooi gebed, vooral die bescherming van ziël èn lichaam. De geloovigen zijn zoo gewoon geraakt aan de .term geeste lijke s p ij s, dat zij soms over 't hoofd zien, dat het Lichaam des Heeren ook voedsel en geneesmiddel van het lichaam „Dus de communie is ook een lichamelijk geneesmiddel" kw^m Stupido tot de snuggere gevolgtrekking. „Is het wel noodig te herhalen, wat al gezegd is? critiseerde de herder „De priester gaat nu de> communie onder beide gedaanten ontvangen. Is er nog tijd, om daarover te praten?" ,,'t Kan nog wel" zei Stupido groot moedig. „Ik ben één en al nieuwsgierigheid" onthulde de heer Nix. „Goed dan. De priester knielt neer en zegt opstaande: Het hemelsch brood zal ik nemen en den naam des Heeren aanroepen. En de daad bij het woord voegend, legt hü de twee stukjes Broodop elkaar en houdt deze tezamen met de pateen voor zich in de linkerhand dus -terwijl hü met de rechterhand driemaal op de borst klopt en driemaal zegt: Heer, ik ben niet waardig, dat Gy* komt onder mün dak, maar spreek slechts één woord en mün ziel zal ge zond worden. „Dat komt mij zoo bekend voor" dook 'de heer Nix uit zijn geheugen op. „Het is de eerbiedsbetuiging van den Ro- meinschen hoofdman, toen hij Christus uii- noodigde zijn zieken knecht te komen gene zen" frischte Pastoor de herinnering op. „Maar die knecht.verwonderde zich de heer Nix. „Is, in dit geval, door de Kerk vervangen in: m ij n ziel" „Treffend bedacht" vond d'e heer Nix. „De Kerk is vindingrijk" onderschreef Pastoor, „wanneer het erop aankomt HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van Vrijdagmiddag luidt als volgt: Duikbooten brachten uit een voor En geland bestemd konvooi negen vüandelü- ke koopvaardijschepen, tcrtaal 70.980 B.R. T., tot zinken. Daaronder bevonden zich drie tankschepen van 800, 10.000 en 13.000 B.R.Talsmede een zwaar geladen muni tieschip van 7.000 B.R.T. Nog *8.000 B.R.T. werden door duikboo ten bij afzonderlijke operaties tot zinken gebracht. In het zeegebied ten Westen van Afrika brachten onderzeeërs 21.400 B.R.T. tot zin ken .Derhalve heeft het duikbootwapen in de laatste dagen in totaal 110.300 B.R.T. vüandelüke koopvaardij tonnage vernie tigd. De duikboot, die onder commando stond van korvettenkapitein Günther Prien, is van zijn laatsten tocht naar den vüand niet teruggekeerd. Met het verlies van deze boot moet rekening worden gehou den. Korvettenkapitein Günther Prien, de held van Scapa Flow, die door den Führer uit erkentelijkheid voor zijn uitstekende verdiensten met het eikenloof van het rid- Christus met voorkomendheid ii\ de zielen binnen te leiden. Terwijl de priester met „gebroken hostie en" de plateen een kruis over zichzelf maakt, bidt hij: Het Lichaam van onzen Heer Jezus Christus beware mijn ziel ten eeuwi gen leven. Dan steunt hij met beide armen op de altaartafel, eet het Brood, gaat rechtop staan en peinst eenige oogenblikken na". „Dat duurt nooit lang" gispte Stupi do „De geloovigen, als zü te communie zün geweest, blijven langer in beschouwing verzonken". Eh hij keek trots in het rond. „Het is voorschrift van de Kerk" ant woordde Pastoor minzaam „dat de pries ter slechts kort stil blijft staan bü de nutti ging van de H. Hostie en na het drinken van de Kelkin 't geheel niet. Wie zou het nu bij het rechte eind hebben: de Kerk of de geloovigen?" „Natuurlijk de Kerk" onderwierp zich Stupido, maar het was een onderwer ping, dié niet van harte ging. „We komen er nog wel op terug" be- loofde Pastoor „De priester ontdekt nu de kelk, en schrapt met de pateen de kruimeltjes, die van het H. Brood mochten zün afgevallen, bü elkaar en doet deze in de kelk, waarin, zooals jullie je zult her inneren, reeds een stukje van de H. Hostie in den Wijn is gedompeld'4. ,,'t Is goed, dat u ons dat nog even te bin nen brengt" zei de heer Nix. „Onderwijl bidt de priester een gedeelte van psalm 115: Wat zal ik den Heer wedergeven voor alles wat Hy" mij bewezen heeft? De kelk des heils zal ik nemen en den naam des Heeren aanroepen. Lovende zal ik den Heer aanroepen en tegen over mijn vyanden zal ik in veilig heid zijn. Hij neemt nu de kelk, maakt er een kruis mede: Het Bloed van onzen Heer Jezus Christus beware mijn ziel ten eeuwi gen leven. Dan drinkt hij de kelk uit, ojent het tabernakel en reikt de communie uit aan de geloovigen". „Na wat ik vanmiddag gehoord heb" schuddehoofdde Stupido „ben ik benieuwd wat een volgenden keer te berde zal wor den gebracht". „Bereid je maar op allerlei sensaties voor" stookte Pastoor op, en vergeet niet het feest van Pippo buono bij te wonen" „Wü zijn van de partü" beloofden bei de heeren. ARCANUS. derkruis' van het IJzeren Kruis was onder scheiden en zy'n dappere bemanning le ven in de harten van alle Duitschers voort. Het luchtwapen heeft, zooals reeds per speciaal bericht bekendgemaakt, gisteren aan de Britsche zeestrijdkrachten, die in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee opereeren, zeer zware verliezen toe gebracht. Bij herhaalde stoutmoedige aan vallen brachten gevechtsvliegtuigen en Stuka's vijandelijke kruisers en torpedo- bootjagers tot zinken. Bovendien werden bomtreffers op een slagschip en op klei nere eenheden van een uitgedreven Brit sche vlootformatie geplaatst. Boven het Britsche moederland en het zeegebied rondom Engeland maakte het lucht wapen ondanks moeily'ke weersom standigheden overdag gewapende verken ningen en vernietigde een vüandelük koopvaardijschip van 5000 B.R.T. In Noord-Afrika werden bü Tobroek plaatselüke, door pantserwagens onder steunde Britsche uitvalspogingen reeds in het beginstadium verijdeld. Duitsche ge vechtsvliegtuigen bombardeerden met goed resultaat ravitailleeringsinstallaties van den vijand bij Tobroek. De vijand vloog het gebied van het Duit sche Rük niet binnen. Bij de aanvallen op het genoemde vüan- delijke konvooi hebben de duikbooten, welke onder commando van kapitein-lui-» tenant Wahlfarth en kapitein-luitenant Gysae staan, zich bijzonder onderscheiden. DE BRITSCHE KRUIS ER VERLIEZEN. Ter aanvulling van het weermachtbe- richt wüst het D.N.B. o.a. op den. zwaren slag, die het verliës van vier kruisers voor de Engelsche vloot vormt, daar de krui sers door hun snelheid vooral in de Mid dellandsche Zee voor allerlei doeleinden zeer waardevol^ zün. Het is nog niet uit gemaakt, of zich onder deze vier kruisers ook enkele der eenheden bevonden, die te voren door zware beschadiging buiten ge vecht gesteld waren. Zelfs als men aan neemt, dat de vier tot zinken gebrachte kruiser reeds den vorigen dag bescha digd waren, zou het verlies van vier ver nietigde en twee gedeeltelijk vernielde kruisers de helft vormen van alle krui sers, die in het Oostely'k deel van de Mid dellandsche Zee na de versterking met Oost-Aziatische strijdkrachten waren ge stationeerd. ZAL ROOSEVELT HAAR LATEN HERROEPEN? De Washingtonsche correspondent van de „New York Times" meldt, dat presi dent Roosevelt en zijn medewerkers voor nemens zün de neutraliteitswet grondig te veranderen of zelfs door het federale con gres te laten herroepen, ten einde zoodoen de het Engelsche schepenvraagstuk op te lossen. Roosevelt zal waarschünlijk a.s. Dinsdag in. zün praatje bij den haard de bedoelingen van de Amerikaansche regee- iing uiteenzetten. Hij heeft gisteren byna alle afspraken afgezegd'om aan de rede te kunnen werken en zün werkzaamheden slechts onderbroken om een conferentie te houden met het kleine kabinet, waaraan Hull, Morgenthau, Stimson, Knox, Hop kins, de chef van den generalen staf Marshall en de bevelhebber van de vloot, admiraal Stark, hebben deelgenomen. De jongste verklaringen van Stimson en Knox beschouwt de oorrespondent als de duidelükste uitlatingen sedert hüh opne ming in het kabinet. Volgens hetzelfde blad voorziet het plan van Roosevelt en zijn regeering in het te ruggeven van alle rechten aan Amerikaan sche schepen, zoodat de schepen, zonder van vlag te veranderen, ook weer in de oor logszone kunnen gaan. Indien hierbü be-' scherming van de vloot noodig wordt, zou de Amerikaansche marine de eigen koop- vaardüschepen beschermen, natuurlijk m erkenning van alle rechten der oorlogvoe renden, die, evenals de vrijheid ter zee, een X Kloppend Veilig en vlag* hierbij altijd een poe* hardt. Mijn hard t's poede Doos 45 et. Caebets get Doos 10 en 50 ct. loofdpijn I geen ander helpt r cachet van Mijn- i per stuk 8 et. md „Mijnhardtjes" 7908 gedeelte van het volkAj^cht vormen. De eisch van StimsoVen Knox tot op heffing van de Neutraliteitswet, heeft in den Amerikaanschen Senaat geleid tot zeer heftige protesten van de oppositie. De re- publikeinsche senator Nye zegde feilen strüd toe, indien de opheffing mocht voor gesteld worden. EEN FRANSCHE TEGENSPRAAK. In bevoegde Franséhe kringen wordt ver klaard, dat men van een in beslag nemen van twee Amerikaansche schepen in Mar seille door de Franschè autoriteiten, als re- pressaile voor de maatregel der Amerikaan sche -schepen tegen de in Amerikaansche havens liggende Fransche schepen, geen kennis draagt. Men wyst er in dit verband op, dat op het oogenblik in Marseille in het geheel geen Amerikaansch schip ligt. INCIDENTEN IN BOMBAY. Reuter meldt uit Bombay, d^t daar ook Vrijdag weer botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen ontstaan zy'n, waarbü de politie op de menigte geschoten heeft. POGING TOT DESERTIE IN SYRI8 VERIJDELD. Volgens een bericht uit Beiroét heeft de luitenant-kolonel Gollet, die binnen het bestek van de Fransche strijdkrachten in Syrië het bevel voert óver een corps Tsjerkessen, in den nacht van Woensdag op Donderdag geprobeerd, een bataljon van dit corps, onder het voorwendsel van ma noeuvres over de Syrisch-Palestijnsche grens' te lokken, teneinde het aan de Brit sche strüdkrachten toe te voegen. Toen de Tsjerkessen evenwel de bedoeling vim den luitenant-kolonel Gollet inzagen, maak ten zy' grootendeels aan de grens rechts omkeer en begaven zü zich weer naar hun standplaats in Syrië. Een heel kleine af- deeling, die Gollet gevolgd was, werd door Fransche grenstroepen aan de grens om singeld. Daarbü werd een onder bevel van Gollet staande majoor gevangen genomen. Aan de züde van de grenstroepen werden twee officieren, die de deserteurs probeer den te vangen, gedood. Gollet slaagde er in om met enkele soldaten de grens over te komen. KONINGEN IN BALLINGSCHAP. De „Popoio di Roma" meldt uit Beiroet, dat volgens aldaar uit Cairo ontvangen be richten George II van Griekenland per vliegtuig in Cairo is aangekomen. Prins re gent Paul van Joego-Slavië en andere le den van de koninklüke familie zün reeds op 20 Mei in Egypte aangekomen. De vroe gere Grieksche minister-president Zoede- ros is met twee andere vroegere Grieksche ministers op 21 Mei naar Egypte gevlucht. Volgens een bericht van United Press uit Ottawa wil de Zuid-Slavische exil-regee- ring van koning Peter in het vervolg in Canada resideeren. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. De R. A F. heeft vannacht met zwakke strüdkrachten naar West-Duitschland ge vlogen. De Britsche vliegtuigen lieten op verscheidene plaatsen een gering aantal brisant- en brandbommen vallen, zonder schade van beteekenis aan te richten. Ner gens ontstond militaire schade. BIOS COO PBR A ND TE ANKARA. Een der grootste bioscooptheaters van Ankara is door een nachtelü'ken brand verwoest. De aangrenzende gebouwen van het blad Oeloes en van de directie-gene raal der pers werden door d^ vlammen be dreigd, doch konden behouden blijven met uitzondering van een deel der drukkerü. Eenige personen zün verhoord. De oorlog aan het Zuid Oostelijk front. Indiërs, negers, Britten, Australiërs en Nieuw Zee landers wachten, om overgebracht te worden naar een krijgsgevangenenkamp (Orbis-Holland) Na de bezetting van het eiland Korfu. - De ooflogsvlag wordt geheschen (Uce-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5