OMGEVING RIJNSTREEK Land- en Tuinbouw ZATERDAG 24 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 HOCKEy DISTRICT ZUID-HOLLAND Wedstrijden Zuidwijck Morgen worden te 2 uur de volgende wedstrijden voor de promotie-degradatie competities gespeeld: Zuidwijck IGraaf Willem II I (dames) en Gaudio Exercete II Zuidwijck I (heeren). Doordat Excelsior op Hemelvaartsdag van Graaf Willem heeft gewonnen, zijn de promotiekansen voor het dameselftal ver keken. Ook de wedstrijd van het heeren elftal is voor Zuidwijck van weinig belang, daar het reeds definitief voor degradatie gevrijwaard is. In verband met de het vol gend jaar te verwachten nieuwe competi tie-indeelingen is het echter gewenscht, het seizoen zoo goed mogelijk te beëindigen. KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Wedstrijdpro gramma voor a.s. Zondag. Kampioenschap van Nederland: Wordt KwiekWesterkwartier; DeetosZKC. Prom. degr. Ie alasse Z.-H.: Gymnas as tenOSCR. Prom. degr. Ie klasse Gelderland: SOS Steeds Hooger. Eerste klas Z.-H.: Ons EibernestDKC; Eerste klas Overijssel: 't Overschotje AKC; Zwart WitGroen Zwart; HKC Naas; RigtersbleekOranje Zwart. Eerste klas Noord: NICClub Brothers. Tweede klas A Z.-H.: HSV 2—Vicus Orientis; Achilles 2Ons Eibernest 2. Se klas A: ZuiderkwartierFluks 2. RUGBY WEDSTRIJD UITGESTELD. De aangekondigde wedstrijd tusschen de Leidsche Rugby Voetbalclub '40 en RFC, welke morgenmiddag op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel zou gespeeld worden, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. KATWIJK Personalia. Tot gemeente-veld wachter te 's-Gravezande is benoemd de heer R. Brandsma, thans tijdelijk agent van poli tie alhier. Geboren: Cornelia d. van K. v. Duy- venvoorde en A. Vooys. Leentje, d. v. A. Krijgsman en J. Plug. Wilhelmina Juliana Beatrix, d. van C. Gefjteman en C. v. d. Plas. Cornelia d. van A. Durieux en J. Schaap. Wilhelmina Irene d. van S. Dijkstra en E. Kleijnveld. Ondertrouwd: M. v. Koeveringe en L. Bouterse. J. Zwaan en C. Bekker. Getrouwd: A,P.v, d, Ster en A. v. d. Plas. M. v. d. Marei en B. v. Dijk. D. de Mooy en L. Hus. Overleden: Mensje Ouwehand 80 j. Geertje v. d. Plas 71 j. Lambertus Hendrik Slotemaker 75 j. Leonardus Cornelis Maria Wildenburg 43 j. Jaco- Ibus Rijn 29 j. NOORDWIJK Mij. v. Tuinbouw en Plantenkunde. Vrijdagavond hield de Ned. Mij. v. Tuin bouw haar maandelijksche vergadering in hotel Royal onder voorzitterschap van den heer H. de Boer. De voorzitter hield een interessante causerie over camouflage in de natuur, zoowel bij dieren als bij planten. De kleur van een dier is steeds zoodanig als de kleuren In de imgeving waarin hij leeft en geeft dus een natuurlijke bescher ming voor deze dieren. In verband hier mede wees spr. op de broedende eend of fazant, de roerdomp, boomkikvorsch enz. Ook in de plantenwereld komt eenzelfde camouflage voor. De kleuren van de bloe men zijn steeds zoodanig ingesteld, dat al naar gelang een plant dit noodig heeft, schrik of lokkleuren worden vertoond. Op boeiende wijze gaf spr. hiervan eenige mooie uitleggingen. Na een korte pauze, waarbij de keuring der ingezonden bloe men plaats had, werd besloten, dat aan de deelnemers voor de Chrysanthen-expositie 0 stekken in 3 soorten zullen worden uit gereikt. OEGSTGEEST til VOOR ALLE JONGE VROUWEN BOVEN 17 JAAR. Zoo zijn er. Helaas vindt men ze ook onder onze meis jes. Je kent ze wel, die haar geestelijk le ven alleen van de negatieve kant bezien. Ze zorgen, dat ze de doodzonde uit den weg blijven; maar daar is dan ook alles mee ge zegd. Voor de rest blijven ze, wat ze zijn: onbenullige" wezens. Ze gaan Zondags naar de kerk, nu ja, dat is zoo de gewoonte en 'n preek hoort er als 'n noodzakelijk kwaad bij. Met honderd en één gedachten zijn ze intusschen bezig en er blijft dus niet veel van hangen. Wat ze er soms nog van meenemen, „verdeelen ze heel royaal" onder haar vriendinnen en kennissen. „Nou dat kan Trees even in haar zak steken" en „Dat is goed voor Tonny". En zoo gaan ze even „arm" de kerk uit, als ze er in kwamen. Maria Congreganist zijn ze misschien nog alleen omdat ze er thuis op aandringen of omdat ze zoo'n avondje als een aardige tijd- passeering beschouwen in haar sleurleven van alle dag. Maar heel vaak geven ze ook dt.ar meer ergernis door haar gedrag, dan dat ze goed doen door haar aanwezigheid. Dat ze op deze manier zoo heel veel ge naden ongebruikt laten voorbijgaan, daar aan wordt niet gedacht. Dat al die verloren genade nooit meer kan worden ingehaald, beseffen ze al evenmin. Hoe staat het nu met jou. Zie je mis schien ook iets van jezelf hierin weer. Is dat niet jammer? We staan nu vlak voor onze Vormings- v/eek. God staat met Zijn genaden klaar om ze je mee te deelen. Zal ze. haar uitwer king hebben?Dit hangt alleen van je zelf af. Zet je ziel wijd open voor Gods genade. Laat alles diep tot je doordringen en tracht het gehoorde goed te verwerken. Overdenk iedere avond thuis nog eens rustig, wat er gezegd is, pas 't op je zelf toe, vraag Christus om Zijn Hulp, en je zult er beter op worden. Wanneer je zoo de Vormingsweek be gint, dan moet ze slagen. De bijeenkom sten zijn 27, 28, 29 en 30 Mei, telkens des avonds van 8.309.30 uur, in ons Parochie- buis „Sint Willibrord." Ze worden gehouden door Rector H. Son- daal. SASSENHEIM Geboren: Jacoba, dr. van J. J. Schols en J. van Duijvenbode. Catharina Her- mina Maria, dr. van L. W Bouwhuis en M. E. Lange. Ondertrouwd: H. Kiéboom, 41 j. en D. Faas, 35 j. A. G. de Kwaasteniet 23 j. en S. W. Wijnhout 24 j. Getrouwd: G. van Polanen 29 J. en G. v. Noort 27 j. D. Meijer 26 J. en J. D. A. Zandbergen 27 j. Overleden: F. van der Wallen, 64 j. echtg. van J. C. Koelewijn. Th. C. M. Wesseling 3 j. VOORHOUT Gouden bruiloft. Het echtpaar B. van WerkhovenLeyten hoopt op 9 Juni a.s. zijn gouden bruiloft te herdenken. WARMOND Kruisvaart. Zondagmiddag boeken in ruilen om half drie, ook voor de leden van de St. Josephsgezellen. Dinsdagavond gaan wij naar Voorhout; het vertrek is om kwart voor acht van de Burcht. Ook voor de ad- spiranten. ZOETERMEER Fanfare „Kunst en Vriendschap". Ons plaatselijk fanfarekorps „Kunst en Vriend schap" behaalde onder leiding van zijn di recteur, den heer J. de Vries op het groot nationaal concours op Hemelvaartsdag te Utrecht gehouden, in de afdeeling „Uit muntendheid'" den 1ste prijs. Tevens be haalde het korps den eersten eereprijs voor het hoogste aantal punten (388) van het concours. Een en ander is wel een groot succes voor den directeur en zijn mannen. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Dick Daniël van W. Riet veld en E. Ossevoort. Ondertrouwd: Johannis Gerrlt van der Made, oud 32 j. en Johanna Elizabeth Verhoef, oud 29 j. Matthijs Bezemer, oud 20 j. en Wilhelmina Wentink, oud 19 j. Gerrit van de Streek, oud 25 j. en Pie- ternella Heilina Kroon, oud 22 j. Willem Johannes van Ingen, oud 28 j. en Geertrui- da Rijzinga, oud 22 j. AARLANDERVEEN Fanfare D.S.S. Bij het op Hemel vaartsdag te Utrecht gehouden concours behaalde het fanfare-corps, D.S.S. een eersten prijs in de le afdeeling met 313 punten. Directeur de her C. v. Dam van Ter Aar. ALKEMADE Overleden: W. P. de Jong, t. van J. W. de Jong en G. M. van Veen A. M. van Zwieten, oud 69 j., echtg. van H. Hoogenboom. Getrouwd: Th. W. de Vries, oud 25 j. en W. M. Loos, oud 26 j. J. J. Heems kerk, oud 40 j. en G. C. Tersteeg, oud 33 j. Ondertrouwd: W. A. Hoogeveen, oud 44 j. en A. Borst 39 j. T. van Tol, oud 27 j. en C. J. de Graaf, oud 27 j. LEIMUIDEN Kmlsvaart. Woensdag na het Lof Tarcisiusban. Vrijdagavond eveneens God- friedban. Wachtwoord „Voor Moeder". We willen der Kruisvaarders er nog eens op wijzen, dat zij allemaal trouw komen en dan in de eMimaand om 8 uur in de kerk. Donderdagavond voor de sportlief hebbers om 7.15 uur oefenen op het ter rein van de Sportvereeniging. K.J.M.V. Dinsdagavond 8 uur bij eenkomst, welke begint in het Lof. Hier na in de zaal, waar enkele minuten ge sproken wordt over de encycliek Quadra- gesimo Anno. Wedstrijd E.H.B.O. Door den kring Hoofddorp, Aalsmeer en Leimuiden van de E.H.B.O., werd in de groote zaal van mej. Sneeboer alhier de laatste oefenings wedstrijd gehouden, om de zilveren wis selbeker, uitgeloofd door de N.V. Autobus onderneming Maarse en Kroon. De beker werd het vorige jaar behaald door de afd. Aalsmeer. Voor elke afdeeling waren twee ploegen samengesteld, die allen een en de zelfde behandeling te vervullen had. De jury bestond uit de doktoren Stapensea, Nanninga en Schreuder. Na een kort ope ningswoord gesproken door den voorzitter van de afdeeling Leimuiden, de heer K. Lissenburg, werd een aanvang genomen met de wedstrijd. Voor het te behandelen onderwerp werd 5 minuten bedenktijd en 15 minuten werktijd gegeven. De uitslag was als volgt: Eerste ploeg: Hoofddorp I, 122 punten, leider de heer van Woerkom, 39 punten; Leimuiden I, 108 punten, leider de heer Vork, 40 punten; Aalsmeer I, 128 punten, leider de heer van der Spoel, 5 4punten. Tdeede ploeg: Hoofddorp II, 97 punten, leidster mevr. Tielbeke, 30 punten; Lei muiden n, 127 punten, leider de heer Meijer, 45 punten; Aalsmeer H, 107 pun ten, leider de heer Dekker, 47 punten. De wisselbeker werd voor de 2e maal gewonnen door de afdeeling Aalsmeer met 128 punten, leider de heer van-der Spoel met 54 punten. Door burgemeester Bakhuizen, be schermheer van de afd. Leimuiden van de E.H.B.O., werd de beker aan de afdeeling Aalsmeer I uitgereikt. NIEUWKOOP Zeilwedstrijd. De watersportvereni ging „Noord-Zuid" opende Donderdag middag (Hemelvaartsdag) het seizoen met een zeilwedstrijd op de Noordeinderplas alhier. Aan de -start verschenen ruim 20 deelnemers. Er stond een flinke bries wind, zoodat het een mooie kamp werd, waar van zoowel de deelnemers alsook de toe schouwers volop hebben genoten. Prijswin- ners werden: Klasse A. 1. A. van Schaik; 2. J. J. Derks en 3. B. Bodegraven. Klasse C. (B. M.) 1. M. van Vliet en 2. Th. Akerboom. Klasse D. (Scharpie) 1. P. van den Haak; 2. J. Bodegraven Nzn. en 3. J. Th. Klein. Tegen de le en 2e prijswinnaar werd een protest ingediend wegens het verkeerd renden van een boei, welk protest werd toegewezen, zoodat daardoor winnaar werd J. Th. Klein. Vergr. B. M. 1. M. Koert; 2. O. den Hertog en 3. Jhr. Graswinkel. Des avonds had in hotel Biersma onder een hartelijke speechje van den voor zitter, den heer C. P. T. de Graaf, de prijs uitreiking plaats. Door den heer Muller uit Amsterdam werd hierna een vertelling gehouden over de race van den Zeearend, van den heer Brifinzeel, over de Atlanti sche Oceaan van New York naar de Ber muda's en van de Bermuda's naar Cux- haven, welke race hij als lid van de be manning had meegemaakt. Van èen en ander werd tevens nog een interessante film vertoond. Geboren: Hildegardus, z. van J. J. van den Haak en M. Büschelmann Gerardus, z. van J. Klerks en E. Kas Overleden: H. M. Woerde, 54 j. echtg. van M. C. Luijben E. van Middelkoop, 54 j. echtg. van C. de Wit G. Klerks, 2 d. Getrouwd: J. Fransen, 25 j. en C. H. van Beek, 24 j. A. Slotboom, 24 j. en P. Boekensteijn, 19 j. Ondertrouwd: H. P. de Kuijer, 23 j. en P. J. Bakker, 26 j. REEUWIJK Kerknieuws Heden Zondag onder het Octaaf van Hemelvaart. De H.H. Missen om 8 en 10.30 j uur. Onder de H.H. Missen collecte voor onze armen. Des avonds om half acht Lof voor den vrede. Zaterdag vigilie van Pinksteren, geboden vasten en onthou ding. Biechthooren van 2 tot 4 en van 6 tot 8 uur. As. Zondag hoogfeest van Pinkste ren. Maandag. De H.H. Missen om 7 uur 'in de kapel bij de Eerw. Zusters voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de paro chie; om 7 uur in de kerk jrgt. voor Alida Matze. Dinsdag. De H.H. Missen om 7 uur ter eere van St. Antonius voor v. d. Wal echt- genoote en Marinus; om 8 uur voor over leden ouders. Woensdag. De H.H. Missen om 7 uur voor Adriana van Zuilen; om 8 uur voor Joannes Verkleij en echtgenoote. Donderdag. De H.H. Missen om 7 uur voor overleden vader; om 8 uur voor Adriana van der Maat. Vrijdag. De H.H. Missen om 7 uur voor Joannes Bunnik; om 9 uur gezongen jrgt. voor Maria Klever. Zaterdag. De H.H. Missen om 7 uur voor Catharina Stigter; om 8 uur Ignatia Maria de Jong. Zondag. De H.H. Missen om 8 uur voor Z. Exc. Mr. Gosseling; om 10.30 uur voor de Parochie. WADDINXVEEN Gemeenteraad. Dinsdag 27 Mei zal de gemeenteraad vergaderen des middags te zes uur. De agenda bevat o.m.: Voorstel tot verandering van den titel van den ge meente-opzichter in dien van gemeente architect. Subsidie voor de vereeniging „De proeftuin" te Boskoop; Voorstel tot het verstrekken van meer onderwijsruimte aan de Hervormde school. Subsidie aan de vereeniging voor ziekhuisverpleging. Vast stelling der aanvulling van het uitbrei dingsplan. Balans en winst- en verliesre kening der woningbouwvereniging Wad- dinxveen. Voorstel tot vergoeding van schade geleden door het inwerpen van ruiten. Zweminrichting. Tot badmeester van het zwembad is benoemd de heer R. den Pinkstergebruiken ZEGENING DER LANDERIJEN, RONDRITTEN EN VOLKS- RECHTSPRAAK. Wie de gelegenheid krijgt eens deel te nemen aan den Pinksterrit op het eiland Schiermonnikoog of aan een der andere feestelijke Pinkster-optochten, de Schut- tersprocessies in het Zuiden van ons land incluis, die krijgt sterk den indruk, dat bij de beschrijving der verschillende zeer uiteenloopende Pinkstergebruiken het de tail wat al te veel op den voorgrond staat. Wij moeten ons verplaatsen in de wereld van weleer, in het doen en laten en de rechtsverhoudingen van de oude dorpsge meenschap om het juiste verband te kun nen vinden. Daar op Schiermonnikoog b.v. trekt op den tweeden Pinksterdag de jeugd er op uit. Gezeten op boerenwagens trekken de jongens en meisjes het geheele eiland rond onder het zingen van een vroolijk lied. Bij iedere boerderij wordt even halt gehouden en den eigenaar wordt eendrachtelijk een heilwensch toegezongen. Hier dient de Pinksterrit tot verlevendiging van het saamhoorigheidsgevoel en zonder veel moeite kan men er den zegeningsrit in herkennen, waarbij vroeger de priester, gevolgd door de dorpsbewoners, door het dorp trok van hoeve tot hoeve. In Limburg heeft men nog verschillende processies van dien aard tot op den huidigen dag in eere gehouden. Dikwijls trokken de boeren te paard de velden rond en dan werden dergelijke Pinksterritten bekroond met een of ander ruiterspel, zooals ringsteken of wedren nen. Ook dat vinden we nog in heel Euro pa terug. In overoude tijden zal men deze rond gangen hebben afgesloten met een plech tige offerande, waartoe de vetste os van het dorp werd geslacht. Nu nog worden met Pinksteren in méér dan een land Pinksterossen rondgeleid, versierd met strikken en bonte lapjes. Vele menschen schonken den begeleider kleurige zakdoek jes, die dan aan de horens van het dier werden bevestigd. Anderen geven een fooi. Het ligt voor de hand dat men daar in een bijdrage moet zien, die de dorpsge- nooten schonken voor het gemeenschap pelijk te brengen offer. Overal duikt deze Pinksteros op, al is de gedachte aan een offer daarbij natuur lijk geheel verdwenen. In het Solinger Wald in Duitschland wordt de Pinksteros opgetuigd met door meisjeshand gevloch ten kransen. In een dorp bij Ludwigshafen werden op Pinkster-Maandag alle huisdie ren met bloemen bekranst en rondgeleid. In Nedersaksen wordt het sterkste dier van de kudde, dat het eerst op de feestweide komt, met een Meitak versierd. Dat is het uitverkoren dier. De overblijfselen van een soortgelijke selectie van het offerdier kunnen we her kennen in het oud-Drentsche gebruik van den Nustekook. Wie op den tweeden Pink- Haag te Gouda en tot badknecht de heer A. Stoffer alhier. Geboren: Elizabeth Maria, d. van J. G. Hordijk en V. M. Zimmermann Hen- drika Johanna Sophia, d. van J. J. Ka- mans en J. Veldhuizen Gerardus Wil helmus, van J. G. Matrop en M. C. den Boer. Gehuwd: P. Oudijk en K. Lamens P. Meerburg en J. Noord am. ZOETERWOUDE Groote Polder. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Groo te Polder werdi de rekening over 1940 vastgesteld aan inkomsten op 2094.48 aan uitgaven op 2093.98 batig saldo 0.52. De begrooting voor 1941 werd bepaald op 2388.75 aan inkomsten en uitgaven waar bij de oorlog werd vastgesteld op 4.00 p r HA. (vj. 8.Tot leden van de com missie voor het onderzoek der in het vol gend jaar af te leggen rekening werden benoemd de heeren A. J. van der Poel, L. Droogh en A. C. Paardekooper. ZOETERWOUDE (H. R.) De Pinksterbelijdenls Dit jaar zal in onze parochie het Pinksterfeest met bij zondere luister worden gevierd. De voor bereidingen zijn reeds begonnen. Bijzon dere oefeningen zullen de volgende week worden gehouden. Deze zijn zoo geregeld dat alle parochianen een avond hieraan kunnen deelnemen. De Pinkstermorgen zal een parochieele Eucharistie-viering worden in den namid dag te 6.30 uur volgt de eigenlijke plech tigheid „De Pinksterbelijdenis". Kruisvaart. Donderdavond werd ook voor onze parochie een begin gemaakt met het werk van de kuisvaart. Voor dezen avond waren uitgenoodigd alle jongens van 8 tot 16 jaar en de ouders, om ken nis te maken met en te laten zien wat de Kruisvaart doet. Bohde sprak een kort openingswoord en verheugde zich, dat men in zoo grooten getale was opgekomen. Twee gedichten van Guido Gezelle, voorgedragen door den toe- komstigen baljuw, waren het eerste num mer van het program. Hierna volgde, voorafgegaan door eenige leuke filmpjes, de film „De Kruisvaart roept", welke op keurige wijze werd toegelicht door baljuw de Bruin uit den Haag. Het was een mooie avond en een goed begin voor de Kruis vaart m onze parochie. sterdag het laatst op den diek kwam met zijn vee, heette nustekook. Het laatste dier werd gemerkt en, althans te Coevorden, met kransen van brem behangen en aldus onder gezang in het dorp rondgeleid. Ook hier werd een collecte gehouden; bovendien werd echter van leer getrokken tegen den jongen of het meisje, dat met het dier als allerlaatste op de weide was verschenen. Dat kind werd geslagen met brandnetels, die worden ondersteld een prikkelende, opwekkende werking te heb ben. In het dorp Gees stond deze laatko mer het heele jaar door niet in de gunst. Natuurlijk is er van de offering zelf zoo goed als niets over, maar hier en daar is zij in gewijzigden vorm bewaard gebleven. In de plaats van de bloedige offerande trad dan de offering van brood aan de ar men of van worsten, gelijk aan de leden van het schuttersgilde te Boxmeer. Brood- uitdeelingen, niet alle op of tegen Pink steren, hadden we tot in deze jaren te Zelhem in Gelderland en in de Agele- resch bij Ootmarsum. Doorgaans zijn deze rondritten en offeranden verschoven naar Hemelvaartsdag. Te Weingarten in Duitsch land heeft men den zoo genaamden „Blut- ritt", te Baden de „Auffahrts-Bannritt" en te Kyffhauser in Noord Thüringen een plechtigen omgang, waarbij zeven boeren over de velden schrijden, bescherming af- smeekend tegen hagelslag en onweer en tegelijkertijd de grenspalen controlee rend, om te zien of er geen grensschendin- gen hadden plaats gehad. In de Beemster was vroeger aan een algemeen e rondvaart de schouw der slooten verbonden. In dit kader moeten we de overige Pink stergebruiken alle bekijken. Het dorp was vroeger een wereldje op zichzelf, een klei ne rechtsgemeenschap, die soms zeer hard handig halfheid of karakterzwakheid be strafte, maar aan den anderen kant ook waakte voor de belangen van zijn leden. Een man, die onder den pantoffel zat, liep kans uit zijn dorp te worden weggehoond. Geen wonder dat de trage gast, die het laatst met zijn vee op de gemeenschappe lijke weide verscheen, tot de luilaksfiguur gemaakt werd, en aan de algemeene spot ternij werd prijsgegeven. Vandaar ook, dat als contrast daartegenover de Pinkster- bruid ontstond, die als toonbeeld van schoonheid of rechtschapenheid in de om megang werd opgenomen, gekroond tot Pinksterkoningin. Vandaar ook, dat de jongemannen van het dorp zich dien dag wreekten op de meisjes, die preutsch of hooghartig iederen huwelijkscandidaat weigerden, met jongelieden buiten het dorp omgingen, of zich aan Jan en alle man vergooiden. Zij kregen een stroo- wlsch of een „dorhoed" op haar dak. Zoo was de dorpsrechtspraak, soms hard, maar meestal overgoten met een sausje van iet wat rauwen humor. De saamhoorigheid omvatte allen als een sterke band, maar in die dorpsgemeenschap werd openlijk verschil gemaakt tusschen wat die primi tieve gemeenschap dienstig was en wat haar schaadde. Als men de oude Pinkster gebruiken ziet van uit dit standpunt, zal veel verklaarbaar zijn, wat nu nog duister en raadselachtig schijnt. RÖNTGENBESTRALINGSPROEVEN MET TULPEN. De Röntgentulpen van dr. W. E. de Mol. ïn den hortus bulborum der „Neversie" te Limmen en in tuinen aan de Hyacinthen- laan te Lisse zijn thans wel zeer laat in vergelijking met andere jaren de eerste „Röntgentulpen" van dr. W. E. de Mol tot bloei gekomen, resultaat van jarenlange proefnemingen in het Röntgenlaboratorium van prof. J. van Ebbenhorst Tengbérgen, dat der N.V. „Philips" té Eindhoven en in de werkgelegenheid van dr. de Mol zelve. Te Limmen prijken de bekende tulpen van Van der Neer, Ibis en Prosperity in haar nieuwe gedaante, of kleur. De eerste heeft de grillige vorm van een parkiet ver kregen, bij de tweede heeft het donker rose plaats gemaakt voor rose-wit in verschil lende nuances. De derde heeft al een zeer merkwaardige verandering ondergaan. In het voorjaar van 1937 was het diep rose met wit dezer variëteit als het ware „ont- mengd". De bloem was voor de eene helft zuiver wit geworden en voor de andere helft donker rood. De bekende Amerikaan- sche erfelijkheidsonderzoeker dr. L. F. Ran dolph, van het agrarisch proefstation der Cornell universiteit, die toen in Nederland vertoefde, en de proeven van dr. de Mol kwam zien, toonde zeer veel belangstelling voor deze bijzondere bloem. Zoowel de „witte" als de „roode helft" der plant heeft jonge bollen gevormd en deze op hun beurt fraai rood gekleurde en zuiver wit ge kleurde bloemen. In dit geval o.a. ziet dr. de Mol zooals hij ons mededeelde een goeden grond voor zijn „deelingshypothese". Te Lisse zijn de in bloei gekomen Rönt- genmutaties eveneens belangrijk. Parkiet Gemma heeft haar wit met rose verwisseld voor rood met geel en voor rood. De oranje gekleurde Generaal de Wet zien we in par- kietvorm. Dikwijls is bontbladigheid opge treden, in velerlei schakeeringen. Geble ken is, dat de bestraling ook een bijzonder licht gaat werpen op het verschijnsel van het niet tot bloei komen. Zoo kon o.a. bij de mendeltulp Krelage's Triumph herhaal delijk door bestraling veroorzaakt worden, dat drievierde deel der bollen geen bloem tot ontwikkeling brengt. Het tweede jaar handhaaft zich dit verschijnsel, het derde jaar echter niet meer. Er is trouwens nog veel meer dat tot een bezoek aan den hortus bulborum uitnoodigt (aanmelding bij den secretaris der Never sie, P. Boschman, te Uitgeest). Speciaal de tulpen der 17e eeuw.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10