RECHTZAKEN RIJNSTREEK LEIDERDORP - BEKENDMAKING. Wilt U iets weten? PAM BIJ DE MAANAPEN VRIJDAG 23 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE/BLAD PAG. 6 HAAGSCH GERECHTSHOF W. F. van A. te L e i d e n, was tegen do toestemming van zijn a.s. schoonvader, G. te Oegstgeest, diens woning binnengegaan, om zijn a.s. vrouw een bezoek te brenger, en had toen op herhaald bevel diens wo ning niet verlaten. f De Politierechter had hem .deswege tot zes weken gevangenisstraf, maar in hooger toeroep had de procureur-generaal twee maanden gevangenisstraf geëischt. Het vonnis van het Hof werd heden op nieuw zes wekert gevangenisstraf. Verduistering van remboursgelden. De schipper J. O. te Boskoop was in eerste instantie veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, omdat hij een bedrag van 250, zijnde remtooursgeld voor een partijtje tarwebloem, niet had afge dragen," aan de meelfabriek „De Sleutels" te Leiden. In hooger beroep had de procureur-generaal bevestiging van dit vonnis gevraagd maaf het Hof, Tekening houdende met het feit, dat alle schade in middels vergoed is, veroordeelde O. tot een geldboete van 30 subs. 30 dagen. De verdwenen fiets. De 41-jarige loswerkman G. uit Bos koop had daar ter plaatse een fiets weg genomen, die voor een café stond. Hij ver telde, dat hij absoluut geen fiets noodig had. „Maar wel debanden en de torpedo- naaf", interrumpeerde de president „want die heb je er afgehaald, waarna y de rest plus een achterop gebonden manteltje hebt weggegeven. De procureur-generaal begreep niet goed hoe verdachte nog in hooger beroep was durven komen om dan te zeggen, dat hij geen fiets noodig had. Drie maanden gevangenisstraf, opgelegd door de Haagsche rechtbank, vond spr. ab soluut niet te veel, zoodat de eiscK beves tiging van dit vonnis werd. Uitspraak over 14 dagen. Te weinig bonnen. De bakker P. L. te L e i d e n had 10 zak jes, elk inhoudende 720 bonnen, ingeleverd Toen men een steekproef genomen had, was gebleken, dat er in één der zakjes niet 720 broodbonnen waren, maar 570. De Politierechter was van meening ge weest, dat men hier niet van een vergissing kon. spreken, betreffende eenige bonnen. Integendeel hier was grof verzuim geweest. De bakker was dan ook veroordeeld tot een geldboete ,van f 25 stubs 25 dagen welk von nis de procureur-generaal in hooger be roep bevestiging eischte. Uitspraak over 14 dagen. Hij wilde graag schaatsen hebben. Een jongmensch uit pen der randgemeen ten, van Leiden, wilde zoo graag een paar schaatsen hebben. Zijn bezit bedroeg echter maar twee centen. Met deze twee centen was hij een winkeltje binnen ge stapt en had twee toffee's besteld. Toen het jongmensch met de twee zuigdingen verdwenen was, was tevens verdwenen een collecte busje van de Afrikaansche zending. Schaatsen had hij voor den inhoud, die maar 40 centen bedroeg niét kunnen koopen. Wat hij wel er voor gekregen had was een maand gevangenis straf, hetgeen hij teveel had gevonden, zoo dat hij in hooger beroep was gekomen. De procureur-generaal vond, dat het zoo blijven moest en eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak ovet 14 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK Heling van pakjes boter. Op een keer toen de caféhouder A.V. jtxit Voorburg zijn boterham zat te eten, was er een kruideniersbediende binnenge komen, die naar V's boterham kijkende had gezegd: „héb jij geen boter op je brood." f Zulks was inderdaad het geval, reden voor den kruideniersbediende om aan te bieden voor eenige pakjes boter te zorgen. Hij had er inderdaad voor gezorgd, met dit groote verschil, dat het niet bij eenige pak jes boter gebleven was, en ten tweede, dat de kruideniersbediende de boter weg nam van zijn patroon. Die „eenige" pakjes bo ter waren er zoo 'n honderd geweest en de caféhouder had ze alle gekocht en zich daarmede schuldig gemaak't aan heling, waarvoor de Officier zes maanden gevan genisstraf eischte. Uitspraak over 14 dagen. ALPHEN AAN DEN RIJN Slhitingsavond E.H.B.O.-cursus. Onder zeer groote belangstelling had Woensdag avond in hotel „Centraal" de sluiting plaats van bovengenoemde cursus. Na een ope ningswoord van dr. Hildernisse was het de eere-voorzitter der afd. de heer Allaart, die namens de'cursisten den leider een hulde bracht en hem een fraaie stoffelijk blijk van waardeering aanbood. Tevens werd, aan mevr. Hildernisse, die haar zoon zoo veel moet missen een bloemenhulde ge bracht. Zeer komisch en pakkend was daarna het optreden van het Aardmannetje die een kabouter op zeer onderhoudende wijze de persoonlijke hoedanigheden van de be stuursleden en het wel en wee en verder wedervaren der afdeeling verkondigde, met als vast besluit dat de afd. niet ïneer zoü indutten. Tevens werden verschillende nieuwe plannen mede in verband met a.s. zomerwerk ontvouwd. Hierna volgde 'me- dedeeling van de toegekende diploma's zoo als door ons reeds gemeld. Het overige deel van den avond werd gevuld en afgewisseld ¥döor zang en muziek van de dames J. en T. Noorlander, resp. zang en piano, mej. Tr. Vis zang, welke laatste plots in moest vallen voor mej. Beerends en daarvoor bloemen in ontvangst mocht nemen. Tevens verleende nog haar medewerking mej. Gr. Vellekoop, viool. Voor al die lames is een woord van hulde op haar plaats. Ook en kele samenspraken én voordrachten vielen zeer in den smaak, waarbij nog zij vermeld dat dr. Hildernisse toonde over een groote veelzijdigheid te beschikken, en behalve een uitnemend leider, vlot causeur en voor zitter, ook een goed pianospeler te zijn en tevens op uitnemende wijze een mooi zang nummer zong, waarbij hij zichzelf accom pagneerde. Na de pauze was wel de clou van den avond het propaganda-stukje getiteld „Een - geluk bij een ongeluk" dat werd uitgevoerd en geheel was ontwórpen en geschreven door den E.H.B.O.'er, den heer D. Soeteman. Uit het veelvuldig applaus bleek algemeen, dat zijn schepping en de wijze.van uitvoe ring zeer veel waardeering genoten. 25 jarig jubileum. Woensdag herdacht mej. A. Verkerk het bijzondere feit, dat zy voor 25 jaar haar huiselijke diensten aan ving bij de familie Westmaas in den Hoorn alhier. Begrijpelijk werd dit jubi leum niet zonder meer gepasseerd, en de jubilaresse 's avonds ten huize van deze familie op hartelijke wijze gehuldigd en een stoffelijk blijk van belangstelling aan geboden. Gehuwd: Hendrikus Joseph van Eg- mond 28 j. en Jacoba Maria Antonia Hoog- duijn 22 j. Pieter Henry 8 j. en Margje Maria Kroon 27 j. Johan Willem Gustaaf Peeltzer 29 j. en Elizabeth Magdalena van Dijk 22 j. O v e rieden: Jaapje van der Starre, 62 j., 'geh. met Th. Rodenburg. BOSKOOP Gemeenteraad. Op Vrijdag 23 Mei a.s. des namiddags 8.45 uur, zal ten ge meentehuize een openbare spoedvergade ring plaats hebben'van den Raad. De be spreking betreft het aangaan van 'een geldleen in g. Personalia. Aan de Technische Hoo- geschool te Delft is geslaagd voor het in genieurs-examen (electrotechnisch inge nieur) onze plaatsgenoot de heer P. Boer. HAZERSWOUDE Geboren: Leendert Johannes, zoon van J. v. d. Goes en A. Dam Catharina, dochter van G. Visser en M. H. v. d. Bijl Janny P., dochter van J. L. van Eijk en E. J. 'van Wichen. Overleden: Wilhelmina Voskuil, 1 Jaar. Getrouwd: J H. Pels 33 jaar en G. Slootweg 27 jaar Th. Verkley 28 jaar en C. J. de Jong, 24 jaar. KOUDEKERK GEMEENTERAAD. De' gemeenteraad kwam Woensdagavond te 7.30 uur in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de burgemeester; tegenwoordig alle leden. (Besluit wordt medegedeeld dat de rondvraag aan 't einde der raadsver gaderingen niet meer plaats vihdt). Voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de algemeenee Politieverordening aangaan de e.v. sneeuwopruiming wordt goedge keurd. Voorts' wordt een nieuw verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van het gemeentelijk slachtlokaal in hoofd1- zaak hierop neerkomende, dat 'bij afgekeurd vee geen'slachtrechten behoeven betaald te worden. Vaststelling vindt plaats van de exploi tatievergoeding voor het Bijzonder Onder wijs over 1940 (art. 103 Lager O. wet 1920) 13.72 per leerling tot een bedrag van 111 2/3 X /13.72 2308.24. B. en W. doen aanbieding van de reke ning waterleidingbedrijf dienst 1940. De ge wone ontv. hebben bedragen 6604.97, ba tig saldo 2308.24. Op 31 Dec. 1940 bedroeg de op dat bedrijf rustende schuld 620. Tot commissie van onderzoek bedrijfsreke- nirg en gemeente-rekening dienst 1940 worden aangewezen de heeren P. de Jong, H. v. Vegten en A. A. Meijer. Een voorstel van B. en W. tot 'ónbewoon- baarverklaring van pand A\ 14 wordt na toelichting van den voorzitter goedgekeurd.s Ter tafel komt een uitbreidingsplan en bebouwingsvoorschriften, welke ten raad- huize voor belanghebbende ter inzage heb ben gelegen. Na breedvoerige toelichting van den voorzitter wordt het mét algem. stemmen goedgekeurd. Aangezien met 1 Mei 1941 de plaatse lijke Arbeidsbemiddeling is opgeheven en deze gemeente gewestelijk is ondergebracht ondere de gemeente Leiden met bijkantoor Alphen a. d. Rijn, is de plaatselijke agent, de heer G. J. Corts, eervol ontslagen. Het genoten bedrag ad 50.wordt bij het tractement van den heer Corts gevoegd. Overeenkohïstig dit besluit vindt opnieuw vaststelling plaats van de pensioengrond slagen. Wijziging vindt plaats van de begrootin gen 1940 en 1941, waarbij de voorzitter me dedeelde, dat de kandstrooier, welke niet voldeed en de slangenwagen, welke over bodig was geworden, heden verkocht zijn voor een gezamenlijk bedrag van 65. Wenschelijk is gebleken, dat bij strenge vorst de garage, waarin de motorspuit is geplaatst, verwarmd wordt. De voorzitter brengt een driétal plannen ter tafel: 1. vanuit het Raadhuis, 2. vanuit de burge meesterswoning en 3. een aparte verwar-' ming. HetTeerste plan kost f 712, het 2e 420 en het 3e f 335, hetwelk echter niet zonder brondgeveaar is. Na onderlinge be spreking en overlegging wordt besloten tot het 2e plan, hetwelk behalve de installatie zijnde f 335 volgens deskundigen 4 ton brandstof per winter zal kosten. Aldus wordt besloten, waarmede tevens het arres tantenlokaal kan verwarmd worden. Hier na sluiting der vergadering. Voetbal. Hemelvaartsdag speelde des morgens 10.30 uur op eigen terrein Koude kerk n tegen Donateurs der Voetbalver. Koudekerk. Direct na den aftrap scoorde Koudekerk's mid voor een fraai schot (10). De donateurs waren onfortuinlijk in het schieten en Koudekerk II scoorde wederom (20). Vlak voor de rust wisten de dona teurs nog een doelpunt te veroveren (21). Na de rust gelukte het Koudekerk II nog 3 maal te scoren en de donateurs nog één maal, zoodat Koudekerk 66 met 52 won. Des namiddags speelde Koudekerk I een vriendschappelijke wedstrijd tegen RCL I van Leiderdorp om een fraaien beker. Deze wedstrijd was vol spanning want de wedstrijd ging gelijk op en er werd forsch gespeeld. Ruststand 22. Na de rust werd er nog forsch gespeeld en pas 10 minuten voor het einde wist RCL I het winnende doelpunt te behalen (32). Na afloop van deze wedstrijd werd onder daverend applaus door den voorzitter, den heer P. van Kempen, den beker aan het winnende elftal uitgereikt welke welwil lend was beschikbaar gesteld door den heer H. van der Spek te Hazerswoude Rijn dijk. LEIDERDORP Ziekenhuisverpleging „Draagt Elkanders Lasten". In de bovenzaal van de Ger. kerk is de jaarvergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging onder voorz. van den heer K. Kruizinga. Het uitge- b acht financieel verslag sloot aan inkom sten en uitgaven op een bedrag van 751.04. De balans per 31 December 1940 sluit met een bedrag van 6784.62. Mede gedeeld werd dat he tledental steeds stij gende is. Tot bestuursleden werden herko zen de heeren K. Kruizinga, voorzitter, en de heer W. Handgraaf, 2e secretaris. Polder Achthoven. "ïn de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Achthoven werd de rekening over 1940 vastgesteld in ontvang op ƒ1590.96 1/2 in uitgaaf op 1553.70; het batig slot der halve Op 37.26 1/2. De begrooting voor 1941 werd vastgesteld op 1835.59 1/2, in ontvang en uitgaaf. De omslag werd in verband hiermede bepaald op 4 per H.A., tegen het vorige jaar van f 3.25. De terzelfder tijd gehouden verkiezing voor het bestuur had tot resultaat, dat de Op Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Mei a.s. worden huis aan huiffttiezorgd aanvraagfor mulieren voor brandstoffen uitsluitend be stemd voor eigen .fiuis$>rand. Op deze for mulieren st«at de^atimi vermeld waarop de formulflhien wlfterfingeleverd moeten worden. D^ze^inleverinf moet geschieden tusschen 91—1*30 uuf van 25 uur op Kerklaan Alle formuliiren niipè^en uiterlijk zijn ingelevrfd a.s. Maandag 26 Mei om 5 uur. De formulierin kupnen alleen worden onderteekend door ben die in het bezit zijn van een distributKstamkaart met het woord „hoofd" erop geltempeld. Nadere gegevens betreffende de uitrei king van de brandstoffenkaarten, periode bonnen en losse bonnen volgen in het Maandagavondblad. 7901 aftredende voorzitter, de heer K. Brug, als zoodanig werd herkozen. Zijllaan- en Meijepolder. In de verga dering van stemgerachtigde ingelanden van den Zijllaan en Meijepolder werd de rekening over 1940 vastgesteld in ontvang op 929.36 1/2, in uitgaaf op 691.64; het batig slot derhalve op 237.72 1/2. De be- grootign voor 1941 werd vastgesteld op 946.781/2, in ontvang en uitgaaf. De omslag werd in Verband hiermede bepaald op ƒ4.50 per H.A., tegen het vorige jaar van 4. De te gelijkertijd gehouden bestuursver kiezing had tot resultaat, dat de heer H. W; Heijkoop tot voorzitter werd gekozen in de plaats van den heer K. Brug, die als- zoodanig bedankt had. REEUWIJK - Aanhangwagentje met kind te water. Een familie' uit Rotterdam passeerde op eén fietstocht de Nieuwdorperweg in deze ge meente. De man had aan' zijn rijwiel een aanhangwagentje, waarin een 1J^-jarig kind zat. Ter hoogte van de woning van den lieer P. Vis brak de ijzeren verbinding tus schen de fiets en het aanhangwagentje met gevolg, dat het wagentje met het kind in de diepe wetering reed. Het wagentje'sloeg om en het kiyd dreef midden in de wete ring. De moeder, die de zwemkunst' goed meester was, sprong onmiddellijk te water en wist het kind te grijpen, waarna moeder en kind door inmiddels toegesnelde hulp op het droge werden gebracht.. Het wagentje werd daarna met vereende krachten op den kant gebracht. Bij omwonenden zijn moeder en kind van droge kleeren voorzien. Geboren Geertruida Maria, dochter van A. W. v. d. Werf en M. C. Blonk Johannes Reinier zoon van A. J. C. Neder- end en E. G. Kerkhof. Overleden: Maria Verbeij, 62 jaar Theodora Schalkwijk 73 jaar wede. van F. Le Noble Petrus van Leeuwen 79 j. ROELOFARENDSVEEN Tuindersver. „Eendracht Maakt Macht". Op de deze week gehouden ledenverga dering werd voor de eerste maal het voor zitterschap vervuld door den heer Th. W. Schrama. De notulen der jaarvergadering werden gelezen door den secr. den heer Jac., de Jong Gzn. Een zeer uitgebreide bespreking werd ge houden aangaande, het lidmaatschap van de op te richten proeftuin. Nadat de Voorzit ter een inleiding had gehouden en de secre taris een en ander nader had verklaard, ging de vergadering met het lidschap accoord. De bespreking Witlof teelt leidde tot een machtiging aan het bestuur om met veiling voorschot collectief de wortels aan te koo pen. Tot a.s. Woensdag is er gelegenheid om voor deze teelt op te geven aan het kantoor van de veiling. TER AAR Onthulling grafsteen. Dinsdagmorgen is op eenvoudige wijze de grafsteen ont huld van den heraut der K.J.C., sergeant C. J. A. Koeleman, die vorig jaar op den tienden Mei te Valkenburg sneuvelde* voor zijn Vaderland. Eerst gingen alle leden van de K.J.C. met de leidsters en leiders naar de H. Mis, welke om kwart voor acht uur door den directeur der K.J.C.kapelaan Switzar, werd opgedragen, tot intentie van den overledene. Onder het H. Offer naderden allen tot den H. Tafel. Ook waren nog aanwezig de naaste familieleden, burge meester Hogenboom, afgevaardigden van de Centrale Veiling, de Coöp. Boerenleen bank „Ter Aar", en vele parochianen. Na de H. Mis ging men naar het kerk hof en toen allen zich rond het graf had den geschaard, bracht kapelaan Switzar dank aan hen ,die door milde gaven het bestuur der K.J.C. in staat hebben gesteld dit mooie monument te plaatsen, inzonder aan den Pastoor en den heer Ant. Hooger- vorst. Nadat doof den kapelaan de grafsteen was onthuld,' legde de familie een mooie krans. Tot slot wordt vpor de zielerust van den gesneuvelde, eenige minuten gebeden. Dat liep goed af. Toen de timmer man J. A. met een zwaar beladen schuit met hout de Langeraarsche poel wilde oversteken, bleek de vracht te zwaar te zijn, met het gevolg, dat de schuit in de diepte verdween. Voor den timmerman bleef er niets anders over, dan zich aan de stukken hout vast te klampen, totdat men hem uit zijn netelige positie ging bevrij den. Dit gelukte vrij snel, daar enkele, personen niet ver van de plek des on- heils aan het baggeren waren. WOERDEN EEUWFEEST PATRONAAT. Opvoering van „De Bonte TDcht". Dit „kleurenspel" is oorspronkelijk werk van de schrijvers Bernardus Verhoeven en Frans van Oldenburg Ermke en werd in 1936 't eerst vertoond in de H. Landstich ting te Nijmegen. Wat den inhoud betreft is dit spel uiteraard zeer geschikt voor een eeuwgetij. Het verzinnebeeldt in'grootsche stijl de eeuwige strijd tusschen den geest van goed en kwaad? tusschen God en den duivel. Driemaal, n.l. Maandag, Dinsdag en Zon dag werd „De Bonte Tocht" in Woerden opgevoerd, waarbij alle pensionaires, van de kleinste tot de grootste, hebben mee gespeeld. Zondag 18 Mei was de clou, het hoogtepunt, omdat daarbij de ouders van de pensionaires waren uitgenoodigd. Wat de uitvoering betreft, deze is onder be proefde leiding van Stien van Leeuwen uit Amsterdam een waar succes geworden. De reidansen van de engelengroepen wa ren met zorg voorbereid en met toewij ding uitgevoerd. De Rorate-zang met ge barenspel was keurig verzorgd. Door om standigheden had Stien van Leeuwen ook de rol-van Satan overgenomen, welke ze op meesterlijke wijze vertolkte. Maar ook de ander hoofdpersonen vervulden hear tamelijk moeilijke rol op rustige, waardi ge wijze. De avond werd besloten met eenige aar dige voordrachten van de kleintjes, terwijl de grooten ;,Het Landelijk concert" lieten hooren, dat op het eeuwfeest was aange past. Ten slotte volgde nog 'een treffend „Gebed voor den Vrede" door een groep je kinderen. Overvoldaan en dankbaar voor het genotene verlieten de ouders het pensionaat, waar ze weten, dat hun kin deren wél verzorgd zijn naar" ziel en lichaam. ZOETERWOUDE Geboren: Gerardus .Leonardus z. van Th. J. van Klink en K. E. van Leeuwen Cornelia Martina Maria d. van W. N. Slingerland en M. Tetteroo Petrus Cor- nelis Maria z. van M, C. Opdam en C. M. Berg Antonia Josephina Maria d. van A. J. de Rijc ken M. I. C. Tijssen Jo hannes HendricusAntonius z. van A. G. Kleijweg en M. C. Kouwenhoven. Ondertrouwd: M. J. van -der Poel, 37 j. en M. H. Vlasveld, 32 j. A. N. A. van der Werf, 34 j. en A. Oostdam, 31 j. N. G. LoomanS, 30 j. en G. A. Molen kamp, 30 j. FINANCIËN EN ECONOMIC DIVIDEND PHILIPS 6 PCT. Naar wij vernemen, hebben de beheer ders van Philips' Gloeilampenfabrieken en van Gemeenschappelijk Bezit van Aandee- len Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven voor het boekjaar 1939/1940 de vol gende dividenden vastgesteld: 6 pet. op de gewone en 6 pet. op de cumu latief preferente aandeelen. Over 1938/1939 werd op de gewone aandeelen 11 en op de cum. pref. 7 pet. dividend uitgekeerd. „N. R. Crt." Vraag: M*ag ik in het bezit zijn van een luchtdrukpistool en zoo ja mag men dit dan bij zich dragen. Antwoord: Het eerste gedeelte van uw vraag mogen we bevestigend beant woorden, doch op uw tweede vraag moe ten we een ontkennend antwoord geven, daar het verboden is een dergelijk schiet wapen op den openbaren weg of op voor het publiek toegankelijke plaats bij zich te dragen. Vraag: 1. In hoeveel dagen draait de zon om de aarde? 2. Zijn^ille sterren zonnen of planeten of staan er meer zonnen aan het uitspansel, dan die wij kunnen zien overdag? Antwoord: 1. De zon draait niet om de aarde, maar de aaarde om de zon! De aarde doet daar een jaar over. Een jaar is1 niets anders dan de omloop-tijd van de aarde. 2. Alle sterren zijn zonnen. Ook onze zon is een ster, een ster, die dichterbij staat dan de andere. Er zijn millioenen zonnen. Maar de sterren, zijn geen planeten! Een planeet heeft geen eigen licht-uitstraling. De aarde b.v. is een planeet van 'de zon. Ook de morgen- (ofavond-)ster is een planeet, namelijk Venus. De avondster straalt in een prachtig licht, maar het is toch.niet anders dan weerkaatsing van het zonnelicht. Katholiek Comité van actie „Voor God" Almachtige, eeuwige God, Gij leidt terzelfder tijd de dingen van den hemel en van de aarde; verhoor op milde wijze het smeeken van Uw volk en schenk Uw vrede in onze dagen. (2e Zondag na Driekoningen) 1,43. Al voorttollende in. het woeste onherbergzame land kwamen ze eindelijk aan een diepe kloof, waarvan de bo dem vruchtbaar was en waar ook water werd gevonden. In deze kloof daalden ze af. 144. Dit afdalen ging met groote moeilijkheden gepaard, doch eindelijk waren allen beneden. De apen probeerden wel hen te volgen,, doch daar de wanden der kloof naar beneden afweken, moesten ze hun pogingen opgeven.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6