DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Van (ünnen uit Momentje DINSDAG 20 MEI 1941 32ste Jaargang No. 9953 3)e Ccid^li^Soii^ciAvt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Papengracht 32. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Lectuur. Met oppervlakkigheid wordt vaak nuttige en leerrijke, schoone lectuur ter zijde ge legd terwijl mét belangstelling en graag te, oppervlakkige lectuur wordt gelezen. Hierin is in dezen tijd wel een merkwaar dige kentering gekomen wij wezen er dezer dagen op. Er-is veel meer vraag naar degelijke en diepgaande lectuur. Maar er zijn toch nog te velen, die lec tuur niet schijnen te kunnen apprecieeren, niet schijnen te kunnen schatten op de juiste waarde. Onder het vele, wat het katholieke dag blad, als zoodanig, den lezers biedt, behoort wat de „Leidsche Courant" betreft, een we- kelijksche rubriek op Zaterdag over den Bijbel. Dankbaar hebben wjj kunnen con- stateeren, dat deze rubriek door vélen wordt gelezen, wat wil zeggen, dat velen wekelijks iets nuttigs en heilzaams voor het leven meenemen. Deze en andere rubrieken in het katholieke dagblad geven het een bijzonder, een katholiek karakter. Het ka tholieke dagblad is nieuwsblad als andere bladen, maar heeft ook eigen aard, eigen doelstelling. Deze opmerkingen wilden we hier even terloops maken. Het nut van het Bijbel-lezen, dat iedere Zaterdag in onze courant wordt gepropa geerd, zal iedereen erkennen, als hij den Bijbel leest met aandacht en geregeld. Wij willen hier citeeren, wat mgr. de. v. Noort schreef, reeds enkele jaren geleden, over het lezen van den Bijbel, speciaal het lezen van de Evangeliën: „De vier Evangeliën zijn voqj ons Ka tholieken en evenzoo voor de geloovige Protestanten heilige Boeken; heilig op een dubbelen titel. Vooreerst om hun kostbaren inhoud: de leer en het leven onzes Heeren, vervolgens omdat ze onder bovennatuur lijke ingeving des H. Geestes zijn geschre ven. Daar zijn voor ons, Christenen, geen waardevoller en nuttiger boeken dan de Evangeliën. Hij, die deze Evangeliën dik werf leest en herleest, ze liefst dagelijks ter hand neemt, zal niet slechts vooruit gaan in kennis van, maar ook in liefde voor den Christus. Daarom heeft Paus Pius X van ganscher harte de pogingen gezegend dergenen, die de lezing en overweging der H. Evangeliën in de christelijke huisge zinnen zoeken te bevorderen. „Het Evan gelie immers zoo schreef hij is het boek voor allen, waaruit ook de eenvou- digen heilzame en zoete onderrichting zul len putten". Daarom hebben onze Neder- landsche Bisschoppen de vertaling van de „H. Evangeliën en de Handelingen der Apostelen", door de Apologetische Ver- eeniging uitgegeven, ten zeerste toegejuicht en volgaarne aanbevolen, „met den wensch, dat zij weldra in geen katholiek gezin ont breken zal". Die wensch onzer hoogw. Bis schoppen is voor een goed deel in vervul ling gegaan: in minder dan twintig jaren zijn honderd-duizenden exemplaren van het „Bijbeltje" verspreid (Mgr. v. Noort schreef dit in 1928). Moge het ook gelezen, trouw en veel gelezen worden! Ieder vindt tijd om zijn courant te lezen; moge het weldra vaste regel zijn, dat in ieder katho liek gezin dagelijks een kapittel van het Evangelie gelezen worde. De godsdienstzin en het geestelijk leven zullen er niet wei nig bïj winnen!" Wij nemen dit citaat gaarne hier over, ook wellicht ten overvloede ter pro pageering van de Bijbel-rubriek in de „Leidsche Courant". RERUM NOVARUM-HERDENKING Pontificale H. Mis te Amsterdam, op te dragen door den bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huiibers, bisschop van Haarlem, zal Zondag 25 Mei om half- tien in de kerk van den H. Nicolaas aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam een pontificale H. Mis opdragen ter gedachte nis van de uitvaardiging der encycliek Re- rum Novarum voor vijftig jaar. MIDDELBURGS STADHUIS WORDT HERBOUWD. De gemeenteraad van Middelburg heeft aangenomen een voorstel van B. en W. om aan de architecten K. van Heeswijk en in genieur A. v. d. Steur op te dragen de her bouw van het stadhuis. REEDS meermalen is van Duitsche zijde betoogd dezer dagen nog zeer duidelijk door Hauptbefehlsleiter Schmidt dat Duitschland geen aanspraak maakt op de heerschappij over Europa, maar wel op de leiding in Europa. Dat er een zeer reëel verschil is tus- schen die twee begrippen en dab- men in Duitsche kringen dat verschil ook heel goed kent en welbewust aanvaardt, blijkt uit een artikel, dat dezer dagen verscheen in de „Deutsche Zeitung in den Nieder- landen". Dat artikel was van de hand van dr. Thierfelder en de schrijver betoogde daarin, dat Europa „von innen heraus", van binnen uit gewonnen moet worden. Eerst heeft Frankrijk en daarna Enge land een imperialistische' politiek gevoerd en aan Europa hun stempel opgedrukt, waardoor de naties het gevoel kregen, dat hun innerlijk geweld werd aangedaan, dat zij door vreemden werden overheerscht. „Dezen weg van Frankrijk en Engeland zullen wij- niet gaan aldus dr. Thierfel- der welke weg gevoerd heeft tot een gedwongen organisatie van ons wereld deel, omdat wij leering getrokken hebben uit de geschiedenis en omdat het ons stre ven is, Europa een blijvende gestalte te geven". Dat is slechts te bereiken door een na tuurlijke ordening en daaronder verstaat de schrijver „dé erkenning van een volks eigen rangorde". Ieder volk, dat zich voor Europeesche samenwerking verklaart, heeft in den kring der volkeren zijn bij zondere, slechts door dat volk te vervullen taak. En de regeling van ieders taak, de leiding over het goed functioneeren van het organisch geheel komt toe aan „dat volk, dat machtig en verstandig genoeg is, om in algeheele onafhankelijkheid een beslissing te nemen". Overal waar men- schen willen samenwerken hebben zij een leiding noodig en het wordt overal als vol komen natuurlijk aanvaard, dat hij de lei ding krijgt, die daartoe op grond van zijn capaciteiten en van zijn prestaties het beste geschikt geacht wordt. Eeif dergelijke leiding is geen tyrannie en mag daarin ook niet ontaarden. De lei ding in de Europeesche ordening zal ook niet in overheersching ontaarden, wanneer zij inziet, dat ieder volk ii\ zijn waarde gelaten moet worden. Duitschland, aldus dr. Thierfelder, „zal Europa niet germaniseeren, maar in iede re natie de wezenlijke krachten wekken, waarmede een zinrijke nieuwboüw en wederopbouw van ons werelddeel moge lijk is". BU de gedachtep in dit sympathiek geschreven artikel in de „Deutscit Zeitung" verwerkt, sluiten wij ons gaarne aan. Wij zouden er nog meer citaten aan kunnen ontleenen, die er alle op wijzen, dat Europa slechts dan van binnen uit te winnen is, wanneer in het nieuwe huis, dat allen gezamenlijk zullen moeten op trekken, een ieder zich ook werkelijk „thuis" voelt, omdat hij er onvoorwaarde lijk „zich zelf" mag zijn. Wij zouden nog kunnen aanhalen, wat dr. Thierfelder schreef over het ideaal van eén gemeenschappelijk platform, waarop allen elkander zouden kunnen ontmoeten, maar het aangehaalde zij voldoende om te laten zien, hoe ook bij onze Oosterburen de wensch levendig is om te geraken tot een wederzijdsche goede verstandhouding op de basis van een in vrijheid genomen en op verstandelijke overtuiging berustend besluit. Dat is de weg om het Nederlandsche volk te brengen tot vruchtbare samenwer king. Wij hebben eens iemand de paradoxale stelling hooren debiteeren, dat ons volk zoowel het meest verdraagzame als het meest onverdraagzame volk ter wereld is. En wij gelooven, dat de man gelijk heeft. Wij laten anderen gaarne in hun waarde, ook al zijn wij het niet met hen eens en daarin zijn wij zeer verdraagzaam. Maar onverdraagzaam is het Nederlandsche volk tegenover alles wat het als ongemotiveer- den dwang ondervindt. Het Nederlandsche volk wil „zichzelf" zijn, maar als men het overtuigt, dat het zichzelf kan blijven, ook als onderdeel van een grootere volksgemeenschap, dan is het nuchter genoeg, om de waarde van sa mengaan boven verdeeldheid klaar in te zien en daarnaar consequent te handelen. Eenmaal gewonnen is een Nederlander trouw tot het einde. Hij worde gewonnen „van binnen uit". Mr. H. G. EEN ARlëNS-MAPJE Door de Dr. Ariëns-Vereeniging werd dezer dagen een mapje uitgegeven, met de portretten van drie groote mannen op het gebied der Kath. Drankbeschrijding, waar van twee algemeen bekend zijn, n.l. Dr. Ariëns en Pater Ildefonsus. De portretten zijn keurig uitgevoerd op fraai kunstdruk- carton, naar teekeningen van den kunst schilder Hernadi. Bijzonder fraai is het Hdefonsus-portret dat het bevat, misschien wel het mooiste portret van den Bruinen Strijder, dat be staat. Het mapje is verkrijgbaar bij het Centraal Bureau van de Dr. Ariëns- Vereeniging te Helmond. WINTERHULP#NEDERLAND W interhulp-loten. ZES MILLIOEN LOTEN k 0.50 EN VOOR 1 MILLIOEN AAN GELDPRIJZEN. Zaterdag j.l. is in geheel ons land een aanvang gema'akt met de verkoop van lo ten van de WinterhuLp-loterij Nederland 1941, zooals de volledige en offciëele naam luidt. Er moeten in totaal zes millioen loten tegen de prijs van vijftig cent per lot aan den man en de vrouw worden gebracht en er wordt in totaal een bedrag van één mil lioen gulden aan prijzen beschikbaar ge steld. Er is een 'buitenhuisverkoop (straatver koop) en een binnenhuisverkoop georgani seerd. Voor een doelmatige verkoopsorganisa tie is het land in 45 districten verdeeld; aan het hoofd van elk district staat een hoofdagent, die zelf voor de aanstelling van agenten (verkoopers) moest zorg dra gen. In totaal hebben ongeveer 2500 loterij agenten hun medewerking toegezegd, ter wijl het aantal collectanten (verkoopers) voor de buitenhuisverkoop, welke geschiedt op straat, 'bij sportwedstrijden, in verga deringen enz., ongeveer 1200 bedraagt. Zooals gezegd, is de lotenverkoop j.l. Za terdag in ons land begonnen. Men hoopt, dat binnen enkele maanden alle loten ver kocht zullen zijn. De straatverkoop ge schiedt elke dag, ook des Zondags. Bij de bekende firma Enschedé te Haar lem zijn de loten gedrukt. Ieder lot bestaat uit twee gedeelten, t.w. een stamlot en een premielot. Met het premielot, dat men dus zorgvuldig moet bewaren, kan men, als de loten zijn verkocht, mee trekken in de ein dp r e m i e-t r e k- k i n g. Alzoo heeft men kans op twee prijzen. In de premie-loterij worden uitgeloot: 1 premie van f 5000. 2 premies van f 500. 100 premies van 100. Dat "zijn dus 103 premies met een totaal bedrag van 16.000 aan prijzen. De trekking hiervoor geschiedt uiterlijk 1 December 1941 in het openbaar onder notarieel toezicht. De publicatie geschiedt door trekkingslijsten, welke ter inzage zul len worden gelegd bij alle 'bureaux van W.H.N. -en door middel van de pers. De uitbetaling der premies geschiedt door het hoofdbureau van W.H.N., Hofweg 7 te 's-Gravenhage, tegen overlegging van het premielot. Ter contröle staat op het premielot ver meld, welke prijs op 'het stamlot is geval len. De prijs van het stamlot kan echter slechts worden uitgekeerd tegen overleg ging van het stamlot. Prijzen tot en met 10 worden direct door den verkooper uitbetaald, terwijl de overige prijzen tegen inlevering van het stamlot door het hoofd bureau van W.H.N. worden1" uitbetaald. Onder de stamloten bevinden er zich 885.000 met prijzen variëerend van 0.50 tot 1000. Alle premies en prijzen vervallen, indien zij niet binnen één maand na uitloting ter inwisseling zijn aangeboden. Ongetwijfeld is deze vorm van loterij een novum voor Nederland. Iedere straatverkooper van loten draagt bij zioh een rood geverfde stalen koffer, waarin aanwezig een cartonnen doos met 200 loten en een bakje voor berging der door hem uitbetaalde stamloten tot en met 10 en het geld, dat hij ontvangt. De prijzen zijn vooruitgetrokken, welke trekking door een speciale menging ge schied is. De stamloten met prijzen zijn door twee ambtenaren van de centrale re cherche, onder leiding van een hoofdamb tenaar der loterij, dooreengemengd in de doozen gedaan. Door deze wijze van men ging is voorkomen, dat in een doos met loten geen stamloten met prijs zouden zit ten. Men méldt ons: Hoewel eerst Zaterdagmiddag is begon nen met den verkoop van de loten voor de Winterhulploterij, kan reeds thans gezegd worden, dat deze een groot succes is. Bij duizenden gaan de loten weg, en zoo over stelpend is de drukte, dat men bij het hoofdbureau te Den Haag zelfs bij bena dering geen cijfers kan 'noemen. De be richten uit de groote steden geven over weldigende cijfers aan, terwijl ook uit de provinciale hoofdsteden en kleinere plaat sen de berichten aantoonen, dat de hoog ste verwachtingen worden overtroffen. Van het platteland komen eveneens slechts gunstige berichten, zelfs uit Fries land, dat toch bekend staat als een lastig terrein voor loterijen, is dit het geval. Uit de bij hét hoofdkantoor binnengeko men berichten 'blijkt, dat men op sommi ge plaatsen zelfs moeilijkheden heeft om de organisatie vlot te laten verloopen, daar geen rekening was gehouden met een der gelijk groot succes. St. Franciscus, voorbeeld voor de vernieuwing. EERSTE FRANCISCAANSCHE ZONDAG Onder buitengewone belangstelling werd Zondag te Utrecht de eerste van de reeks „Franciscaansche Zondag" in Nederland gehouden, wier bedoeling is St. Franciscus als toonbeeld te stellen voor de maatschap pelijke en vooral ook voor de godsdienstige hernieuwing van het huidig menschdom. Nadat des ochtends onder alle H.H. Mis sen in de verschillende parochiekerken der stad door een Pater Franciscaan of Capu- cijn over St. Franciscus en diens voor beeldige beleving van de wetten van het H. Evangelie was gepredikt, had des na middags te half drie in den Stadsschouw burg een zeer druk bezochte bijeenkomst plaats, waar een groep amateur-tooneelis- ten het bekende spel van Ghéon „De Wereld veroveraar" voor het voetlicht brachten. Het gebouw was tot in de uiter ste hoeken met een aandachtige en inge togen menigte katholieken gevuld, waar onder tal van vooraanstaande Katholieken en vele Eerw. heeren Geestelijken uit stad en omtrek werden opgemerkt. Vóór de toon^eluitvoering aanving, ver scheen de Weleerw. Heer Henri de Greeve op het podium voor het houden eener rede over „St. Franciscus en de moderne tijd.". Spr. ving aan met er op te wijzen, dat wanneer men zich ernstig verdiept in den titel van zijn rede, waarvan de deelen in fel contrast met elkander schijnen te staan, men aanstonds aanvoelt, dat onze hedendaagsche wereld met alle macht moet worden teruggevoerd naar de meest ele mentaire eenvoud. Het geheele moderne leven, sociaal-, politiek-, cultureel, is ver wikkeld en verward in tallooze problemen, waaruit bijna niemand meer wegwijs wordt. God, Die de hoogste eenvoud is, heeft de wereld eenvoudig geschapen, maar de menschen hebben met hun pro blemen en gekunstelde tegenstellingen het leven verward, moeilijk en lastig gemaakt. Uitvoerig schetste de Eerw. redenaar hierop de typische kenmerken van St. Franciscus' karakter en zijn voorbeeldigen levensgang, waarbij hij vooral diens groot Godsvertrouwen, eenvoud, soberheid, Godsliefde, liefde tot de menschen en de Natuur, kinderlijke blijheid en onbevangen heid aan de huidige menschheid ten voor beeld stelde. De wereld moet terug naar die eenvoud en ongekunsteldheid, aldus de Eerw. spreker. Men zoeke zijn geluk niet in de weelde, die slechts zorgen en verdriet brengt, maar trachte St. Franciscus' mini male levensvoorwaarden na te streven, die meer vreugde geven dan de rijkdom. Men snijde het standenverschil en andere tegen stellingen uit, betrachte als hij de naasten liefde en inschikkelijkheid en men vindt als hij de kinderlijke blijheid van de kin deren Gods terug! St. Franciscus' leven was een liefdetocht naar groote daden. Het moge den moder nen mensch bezielen en tot een trouwe na leving in eenvoud en oprechtheid van de Evangelische wetten aansporen. Een daverend applaus volgde op deze rede, waarna de tooneeluitvoering van Ghéon's meesterwerk door de Utrechtsche tooneelisten een aanvang nam. Het stuk, dat een goede vertolking genoot, oogstte veel bijval. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat de belangstelling van Katholiek Utrecht voor deze Franciscaansche meeting zoo groot was, dat des avonds in den Schouwburg een herhaling moest gaan, terwijl nog een tweetal reprises zullen vol gen op Zondag 25 Mei. Wanneer men deze eerste Franciscaan sche demonstratie te Utrecht als een proef mag beschouwen, d.i. als een peilen naar eventueel succes van het nieuwe Francis caansche streven, dan kan men moeilijk ander» dan van een veelbelovende bewe ging spreken. EEN HALSSTARRIGE RAAD Teneinde te kunnen over gaan tot de beëediging van den door den commissaris der provincie Limburg benoemden ge meente-ontvanger W. Nissen van Mont- foort. mede tot gemeente-ontvanger van Maasbracht, was de raad van Maasbracht wederom opgeroepen, nadat de raad eeni- ge dagen te voren bij dat agendapunt de vergaderzaal had verlaten, zoodat de be- eediging niet kon doorgaan. Thans waren alleen de. twee wethouders opgekorflen, de vijf raadsleden allen weg gebleven. Dit had tot gevolg, dat de be- eediging weer niet is kunnen doorgaan. Met dit wegblijven wilde de gemeenteraad toonen, niet mede te willen werken aan de beëediging van den gemeente-ontvanger. Deze week zal de raad opnieuw worden opgeroepen, voor de derde wettelijke ver gadering. Dan zal, ongeacht het aantal opgekomen leden, de beëediging kunnen doorgaan, mits er slechts één lid of wet houder aanwezig is. Volgens de wet kan dan één lid alle beslissingen nemen. LOOPER. Ik lees in de krant, dat te Roubaix op 93-jarigen leeftijd een postbode ge storven is, die in zijn diensttijd onge veer 400.000 k.m. heeft afgelegd, dus een afstand van tienmaal den omtrek der aarde. Ook in zijn vrijen tijd wan delde hij veel. „De eenige maal, dat ik tegen mijn zin een voettocht maak te", placht hij te zeggen, „was, toen ik als soldaat den oorlog van 1871 meemaakte en meer moest loopen dan me lief was". Dit bericht lokt tot wijze bespiege lingen. En de meest voor de hand lig gende overpeinzing is deze: dat de open lucht, de vrije natuur wel ber stens vol moet zitten met vitaminen, om iemand, die er 400.000 k.m. in af legde, 93 jaar te laten worden. Wan delen moet dan toch gezond zijn en de negenduizend wandelsportvereeni- gingen, die ons land telt, verdienen dan meer belangstelling dan vele an dere zaken, die onze aandacht op- eischen. Men zou er een medische ru briek van kunnen maken. Een andere overweging is deze: de man heeft 400.000 k.m. geloopen en desondanks niet veel gezien. Men zou hem beter op achtereenvolgende en aan elkaar aansluitende stukjes de post hebben kunnen laten bezorgen. Hij zou dan toch altijd nog tien keer zijn thuisgekomen. Maar, waaraan is hij nu gestorven? Het is moeilijk voor zoo iemand een ziekte te bedenken. Maar, als het daar zoo is als hier, zal het bij dezen kilo- meterverslmder-op-schoenen wel ge weest zijn uit angst voor de schoen distributie Het koninkrijk Kroatië HET KONINKRIJK HEEFT 7 MILLIOEN INWONERS Aimone di Savoia-Aosta, hertog van Spo- leto, die uitgeroepen is als koning van Kroatië. (Pax Holland). Irene, prinses van Griekenland en Dene marken, koningin van Kroatië. (Pax Holland). De Duitsche pers besteedt veel aandacht aan het verdrag, dat Kroatië met Italic heeft gesloten en aan het uitroepen van den hertog van Spoleto tot koning van Kroatië. De wijze, waarop deze berichten gebracht worden en de commentaren, wel- 'ke worden gegeven, verraden duidelijk de sympathie, waarmede men in Duitschland Kroatië bij den opbouw van den nieuwen staat tegemoet komt. Door het nieuwe ver drag is de herordening van den Balkan definitief gestabiliseerd. De natuurlijke suprematie van Italië om de Adriatische Zee kómt in het verdrag tot uiting. De doorloopende bedreiging, welke een vx'eem- de macht en vooral Engeland op de Westrand van den Balkan steeds heeft uitgeoefend, is voor goed uitgeschakeld. Zooals bekend werden in den afgeloopen week de grenzen -tusschen Kroatië en Duitschland vastgelegd. Thans is ook een definitieve grensscheiding getroffen aan do Adriatische Zee. Met Hongarije wordt nog onderhandeld, maar men kan een spoedige overeenkomst tegemoet zien. Thans resteert nog een regeling tusschen Kroatië en Servië, maar het is nauwelijks te ver wachten, dat de as-mogendheden niet op zeer korten termijn een besluit over deze grensstrekking zullen 'nemen. De grond slagen liggen reeds vast. Zij worden be paald door de volkenkundige, geografische en economische verhoudingen. Er wordt nog slechts over kleine onderdeelen over leg gepleegd. Daar dus de hoofdlijnen ook voor deze grensregeling vaststaan, kan men de oppervlakte van het koninkrijk Kroatië schatten op 115.000 vierkante K.M. met een aantal inwoners van rond 7 millioen. BLOEMEN NAAR DUITSCHLAND. In 1940 voor 3 1/2 millioen gulden. Op de jaarvergadering van de coöpera tieve Aalsmeersche veiling deelde de se cretaris van de Tuinibouwbond mee, dat in 1940 voor drie en een half millioen gulden 'bloemen naar Duitschland is uitgevoerd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1